Zestien jaar cel voor doden pomphouders Dealers moeten vertrekken van Perron Nul Binnenland Gratis nieuw rijexamen na fouten examinatoren Fries ronselt mannen voor strijd in Bosnië Meeste werknemers van BAT vinden elders werk 'Mariniers bedankt' Nieuwe brug Bestraffing gevraagd van aanklager TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 27 JUN11992 5 CPD Gemeenschappelijke t Vrouw twee maanden dood in flat een flat aan de Zwijndrechtse Van Ostadestraat is het stoffelijk overschot van een jonge vrouw aangetroffen. Ze heeft zeker twee maanden dood in de woning gelegen. De poli tie is er nog niet in geslaagd de identiteit van de vrouw vast te stellen. Ook staat niet vast of ze een natuurlijke dood is gestor ven, dan wel door een misdrijf om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot werd ontdekt dooreen man die werkzaam heden aan de pui van de flat verrichtte. Hij zag het liggen toen hij door het raam keek. Weer gift voor ziekenhuis Emmen emmen» Voor de tweede keer binnen vijfjaar heeft het Scheper ziekenhuis in Emmen een schenking ontvangen van de uit Schoonebeek afkomstige transportondernemer Kramer. Ging het in 1987 om één miljoen gulden, dit keer heeft het hospitaal 500.000 gulden ontvangen. Het geld wordt besteed aan de aan schaf van patiëntvriendelijke onderzoekapparatuur. Besloten is eerst flexibele kijkapparaten voor blaas- en nierbekkenonder- zoek bij mannen aan te schaffen. De onderzoeken zijn door die apparatuur minder pijnlijk. De andere helft van de schenking wordt nog even vastgehouden. De familie Kramer heeft een spe ciale band met de medische wereld. Aleida Kramer, een oud tante, was ooit verantwoordelijk voor de stichting van het zie kenhuis in Coevorden. Vlinderweide in Nationaal Park hoenderloo» Het Nationaal Park de Hoge Veluwe heeft sinds gisteren een nieuwe attractie. Achter het Jachtslot St. Hubertus is de Vlinderweide, met ruim dertig soorten dagvlinders, ge opend. De weide ligt in de heemtuin achter het slot. De tuim bleek veel vlinders aan te trekken. Zo werd de zeldzame parel moervlinder gezien. Reden voor de directie van het park om in samenwerking met de Vrienden van de Hoge Veluwe het gebied verder aantrekkelijk te maken voor in Nederland beschermde vlinders. den haag gpd Vijfentwintig kandidaten die zijn gezakt voor het rijexamen krijgen met voorrang gratis een herkansing van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk. Het CBR heeft toegegeven dat deze mensen de dupe zijn geworden van proce- I durele fouten van examinato ren, waardoor de kandidaten extra zenuwachtig aan het exa men zijn begonnen. Als voor beeld noemt woordvoerder H. Verhoef van het CBR het te laat beginnen van een examen. De afhandeling van de klachten is een gevolg van de vorig jaar op aandrang van de Nationale Om budsman M. Oosting ingestelde klachtenregeling. Bij het CBR zijn het afgelopen 1 jaar 700 klachten binnengeko men op een totaal van 600.000 afgenomen praktijk- en zo'n 450.000 theorie-examens. De klachten varieerden van een on vriendelijke telefoniste tot een examinator „die zijn dag niet had". Van de ingediende klach ten had 23 procent betrekking op het praktijkexamen, in 10,5 procent betrof het de wachttij den en 8 procent was van toe passing op het optreden van de examinator. Vierentwintig pro cent van de klachten over het praktijkexamen bleek na onder zoek terecht. Verhoef noemt het aantal klachten ten opzichte van de ruirfi één miljoen afgelegde exa mens betrekkelijk klein. „Maar laat er geen misverstand over bestaan, elke fout is er één te veel natuurlijk." oldelamer gpdVlak voordat hij naar Neder land terugkeerde, is hij in Lifto geweest om contacten te leg gen. Hij wil zo spoedig mogelijk terug naar het front. „Als het aan mij ligt, vertrek ik morgen nog. Ik kan maar met moeite aan het dagelijkse ritme wen- De Nederlands-Kroatische Werkgemeenschap (NKW) Van de Fries Douwe van der Bos ronselt opnieuw vrijwilligers voor de strijd in het voormalige I Joegoslavië Zij worden ingezet voor instructie van militairen uil Hercegonina Het vertrek is j in augustus gepland Van dei Bos verbleef drie maanden in hei oorlogsgebied en is sinds drie weken terug Via contacten bij Defensie en het leger hoopt de voormalige be- I roepsmilitair aan de nodige manschappen te komen. Dit keer zullen zij zich vestigen in het stadje Lifto in Bosnië-Her- cegovina. Deelname aan oor logshandelingen is niet uitge sloten, aldus Van der Bos. Oldelamer was tijdens zijn vorige verblijf gestationeerd in de Kroatische stad Sissak Zijn voornaamste taak was het instrueren van Kroatische militairen. Aan vechtshandelingen heeft nauwelijks deelgenomen. De groep Nederlanders die als on derdeel van de Kroatische Na tionale Garde in het verlaten dorpje Perusic was gelegerd, is wel enkele malen in actie geko men, aldus de strijder. 'Acties hebben toch nog positief effect' utrecht anp De meeste produktiemedewer- kers van de Amsterdamse siga- rettenfabriek BAT die eind deze maand definitief sluit, hebben een nieuwe baan. Dat is vooral te danken aan de activiteiten van een interne bemiddelings commissie van BAT-werkne mers. Zij gingen zelf als arbeids bemiddelaars aan de slag toen eind vorig jaar duidelijk werd dat de hardnekkige strijd om de sigarettenfabriek te redden defi nitief was verloren. Hei Britse moederbedrijf be sloot wegens betere rendemen- i ten de produktie te verplaatsen van Amsterdam naar Brussel. In Amsterdam blijft alleen een commerciële afdeling over. De fabriek, waar ooit twee miljard j sigaretten per jaar van de band rolden, ligt al een tijdje stil. De machines staan al in Brussel. Woordvoerder Da Cunha van de bemiddelingscommissie deelde gisteren mee dat van de 69 produktiemedewerkers voor wie op termijn de ww dreigde i het leeuwedeel inmiddels aan hij Verslaafden gaan van westelijk naar oostelijk deel Rotterdamse station wtmmm een baan elders is geholpen. Voor circa 20 man is dat nog niet gelukt maar Da Cunha denkt dat de commissie er wel in zal slagen ook voor hen een baan te vinden voor eind 1993. Dan loopt het sociaal plan bij BAT af en beëindigt de commis sie formeel haar werkzaamhe den. Het is voor Da Cunha, zelf personeelschef bij BAT, een pleister op de wonde dat de commissie zich niet voor niets heeft ingespannen om de BAT- werknemers onder dak te hel pen „De werkgevers met wie wij contact hadden, waren over het algemeen zeer positief en zeer geïnteresseerd in de BAT- mensen. Ze toonden groot res pect voor de pogingen van de werknemers om de fabriek open te houden en voor hun betrokkenheid. Waarmee de ac ties van de werknemers dan toch nog een beetje een positief effect hebben gesorteerd, zij het niet het effect dat de actievoer ders oorspronkelijk hadden be m.' l De Rotterdamse politie gaat harder optreden tegen drugsdealers rond de opvangplaats voor verslaafden op het Centraal Station, Perron Nul. foto gpd jaap rozema rotterdam marcel potters Het is dominee Visser allemaal niet in zijn kouwe kleren gaan zitten: het touwtrekken rond de verhuizing van de opvang van drugsverslaafden van het weste lijke naar het oostelijke deel van het Centraal Station in Rotter dam, de ruzies met de taxi chauffeurs, de klachten van de NS-medewerkers en het perso neel van de Weena-giganten en het offensief maandagavond van de mariniers tegen de 'be woners' van Perron Nul. Maar de verhuizing gaat in elk geval door. En daar is de do minee blij mee. Hij is de be schermer van de junks. Ook in 'zijn' Pauluskerk heeft hij een gedoogproject. Nauwelijks een halve dag na de mislukte aanval van de militairen uit de Van Ghent-kazeme verdedigde Vis ser, bijgestaan door vertegen woordigers van de gemeente en de politie, voor de Raad van State een plan dat al in 1990 werd gelanceerd. Dat houdt in dat de drugsopvang aan de westkant van het station zo snel mogelijk wordt gesloopt en een nieuw, veel beter geoutilleerd onderkomen bij de Conrad- straat wordt neergezet. De Raad van State wees de bezwaren van het Groothan delsgebouw tegen de bouwver gunning af. Nog deze zomer moet de porto-cabine met een kantoor, een ruimte voor koffie en een gedoogruimte er staan. Perron Nul 'nieuwe stijl' wordt een integraal plan, be zweert Visser. De laatste jaren kwam het drugsprobleem rondom het CS in een vicieuze cirkel: het milde Rotterdamse beleid trok verslaafden uit alle windrichtingen aan. Dealers za gen hun kans schoon voor een gouden handel en die handel trok weer junks aan. De ge doogzones naast het station en in de Pauluskerk puilden uit van de verslaafden. Nu komt er een zeer strenge aanpak van dealers. Gebruiken buiten de Perron Nul-zone is uit den boze. Visser: „Nu versprei den de verslaafden zich te veel in de omgeving. Eerst willen we de dealers aanpakken, die moe ten weg. Het aantal gebruikers neemt dan automatisch af. Als die hoeveelheid tot een aan vaardbaar niveau is gezakt, kunnen we eventueel toestaan dat op beperkte schaal in de keet wordt gebruikt." Adjudant Piet Dijkstra, als sectorchef Centraal Station ver antwoordelijk voor de openbare orde in dit deel van de stad, on derschrijft die tactiek. „We gin gen tot dusver uit van een soft beleid. Maar het wordt te druk. véél te druk. Dat beleid ik was er zelf voorstander van heb ik nu moeten bijstellen, en heus niet alleen vanwege die mariniers. De redenering is nu: wie buiten het project gebruikt, wordt opgepakt. Vroeger was het in de container gedogen, en erbuiten een soft beleid. Dat laatste is definitief voorbij." Visser: .Alles staat of valt met de hoeveelheid politie bij CS. Soms werkt het prima. Dan lo pen er een paar agenten die van wanten weten, en hebben mijn ROTTERDAM ANP Boven het Centraal Station in Rotterdam vloog gistermiddag een sportvliegtuig met een sleep waarop de tekst 'Mari niers bedankt' prijkte. Het vliegtuigje was gehuurd door taxichauffeurs uit de Maas stad. Maandagavond, toen zo'n honderd mariniers uit de Van Ghent-kazerne massaal naar het station trokken om „de boel schoon te vegen", hadden zij hun sympathie met de actie al betuigd door de mariniers gratis te vervoeren toen politie en ME ingrepen. Dominee Vis ser van het opvangproject voor drugsverslaafden zei in een re actie dat hij vandaag twee sportvliegtuigjes zal laten rondvliegen met de tekst 'Jun kies zijn ook medewerkers het onder contro le. Maar als die politiemensen er niet zijn, zoals vaak in het weqkeinde, komt alles op de schouders van de vrijwilligers terecht. Ook dat moet in de toe komst veranderen." Maar er zijn nog veel meer hobbels te nemen, realiseren de betrokkenen zich. Want ergens moet worden bepaald wie wel en wie niet van de faciliteiten van PetTon Nul gebruik mogen maken. Een pasjessysteem, roe pen de politieman en de domi nee in koor. En een soort toe gangspoort, met metaaldetec tors, die messen bijna elke junk is bewapend signaleert. „De pasjes", legt Visser uit, „moeten we met name geven aan daklozen. De anderen gaan maar thuis gebruiken. Aan dat systeem zitten natuurlijk haken en ogen: je kunt passen verval sen en aan anderen doorgeven. Dat zullen we goed moeten uit zoeken. Dan merken we ook meteen hoeveel daklozen er werkelijk zijn. Vooral de illega len. We ontkennen in Rotter dam dat die Dijkstra: „De randgroepen krijgi vaste i een pasje, icis dat 'in doen. anderen niet. Dat minee Visser zal Voor ons is belangrijk dat de groep niet te groot wordt. Laten wc zeggen een man of honderd vijftig maximaal. Want er zitten er altijd wel een stuk of 25 in de bajes, een stuk of wat zijn op vakantie, zodat je er 100 over houdt." Aruba moet zelf problemen met hotels oplossen Nederland draagt geen verant woordelijkheid voor de finan ciële garanties die Aruba heeft gegeven voor de bouw van ho tels die door faillissement van de Italiaanse aannemers niet zijn afgebouwd. Dat stelt minis ter Hirsch Ballin (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) op vragen van de Tweede-Kamerfractie van de WD. Aruba zit met een onbetaal bare schuld van tussen een kwart en een half miljard gul den omdat de hotels, waarvoor in het verleden garanties zijn gegeven aan Italiaanse banken, niet zijn voltooid. Premier Nelson Oduber zei onlangs dat de garanties waren verleend met toestemming van de toen malige minister De Koning. Ne derland is volgens hem daarom medeverantwoordelijk voor de enorme schuld. Hirsch Ballin denkt daar anders over. Hij schrijft de Kamer dat de Rijksministerraad destijds op grond van het Koninkrijkssta tuut instemde met de garanties. Een financiële toetsing had niet plaats. Die werd - niet in over eenstemming geacht met het statuut. Oudste huis van Nederland stamt uit 1130 deventer anp Bij een restauratie In de histo rische binnenstad van Deven ter is het oudste woonhuis van Nederland ontdekL Het monu ment, dat nog tot en met de tweede verdieping overeind staat, stamt uit 1130. Dat heeft de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg bekendgemaakt. Omdat het huis van natuur steen is, was al bekend dat het van vóór 1250 dateerde. Vanaf die tijd werd namelijk bak steen in de bouw gebruikt. Het bouwjaar werd aan de hand van de jaarringen op houten balken in het huis vastgesteld. De stijl past in de architectuur die karakteristiek is voor de dynastie van de Duitse keizers Staufers. Van die bouwkunst zijn tot in het Midden-Oosten nog voorbeelden te vinden. In de loop van de eeuwen heeft het gebouw de nodige wijzingen ondergaan. Maar er zijn volgens ingenieur De Vries van Monumentenzorg vol doende oorspronkelijke ele menten overgebleven om van een monument van internatio naal belang te spreken. Onder delen van het gebouw die her inneren aan de allereerste le vensfase worden zoveel moge lijk zichtbaar gehandhaafd. Het is niet bedoeling de rest in de oorspronkelijke stijl terug te brengen. Amsterdam De wal rond een nieuwe fiets- en voetgangersbrug bij het Amsterdamse Centraal Station wordt voorzien van keien. De nieuwe oeververbinding over het Oosterdok wordt eind augustus voor het publiek opengesteld. Voor de scheepvaart is een basculebrug geplaatst foto anp marcel anthonisse alkmaar anp De Alkmaarse officier van justi tie J. Scheffer moet disciplinair worden gestraft vanwege discri minatie. Dat vindt de Alkmaarse advocaat J. de Goeij. Hij heeft om bestraffing gevraagd bij de procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Amsterdam. De Goeij verwijt de vroeger in Amsterdam werkzame Scheffer dat hij bij zijn eerste optreden in Alkmaar een discriminerend optrad jegens een Egyptische cliënt van advocaat De Goeij. In zijn strafrede zou Scheffer onder meer hebben gezegd dat hij „deze man nog liever giste ren dan morgen het land had uitgezet". De man werd ver dacht van bedreiging en mis handeling. De advocaat klaagt er verder over dat Scheffer heeft gezegd dat zijn cliënt „hier nooit zou hebben moeten ko men, althans hij had zich beter vooraf van onze normen op de hoogte moeten stellen". Ook liet de aanklager weten dat hij had onderzocht of hij de ver dachte ter terechtzitting kon la- ten-arresteren op grond van de Vreemdelingenwet. Dat bleek echter niet mogelijk. Gerechtshof wijzigt straffen Nijmegenaar en Leidenaar Voor het doden van twee benzinepomphouders in één week tijd is een 21-jarige man uit Nijmegen gisteren tót zestien jaar cel veroordeeld. Een 32-jarige Leidenaar kreeg van het Amsterdamse gerechtshof twaalf jaar voor zijn betrokkenheid bij de overvallen met dodelijke af loop. amsterdam anp Op 2 mei 1991 schoot de Nijme genaar een 54-jarige pomphou der op diens werkplek langs de A12, ter hoogte van Maarsber- gen, dood. Bij die overval was ook zijn 18-jarige broer aanwe zig. Die kreeg eerder drie jaar gevangenisstraf. De buit van de overval bedroeg duizend gul den. Zes dagen later sloegen de Nijmegenaar en de Leidenaar toe bij een tankstation aan de Eindhovenseweg in Best. Voor een buit van 2.500 gulden schoot de Nijmegenaar een 64- jarige pomphouder neer. Hij sloeg het slachtoffer dood om dat zijn wapen het niet meer deed. Het tweetal werd enkele da gen later in Leiden aangehou den. Na hun arrestatie bleek dat zij tevens verantwoordelijk wa ren voor een mislukte gewapen de overval op een slijterij in Maam. Het gerechtshof heeft de zaak beduidend anders beoordeeld dan de Utrechtse rechtbank en, in hoger beroep, procureur-ge neraal mr. C. Fehmers. De Utrechtse rechtbank veroor deelde de Leidenaar tot vijftien jaar cel en de Nijmegenaar tot acht jaar en TBS met dwangver pleging. Zowel de verdachten als de officier van justitie teken den daartegen beroep aan. Mr. Fehmers eiste vervolgens twin tig jaar cel tegen de Leidenaar en twaalf jaar en TBS met dwangverpleging tegen de Nijmegenaar. De meningen van de recht bank en de procureur-generaal stoelden op de visie dat de Lei denaar de „kwade genius" ach ter beide misdrijven was. Het hof verwierp dit standpunt, waarbij het aantekende dat de Leidenaar wel een „zeer belang rijk aandeel" had. Hij bleef tij dens de overvallen in de vlucht auto wachten en leverde het wapen. In de zaak van de Nijmege naar schoof het hof de menin gen van twee psychiaters terzij de. De beide rapporten bestem pelden hem als „sterk vermin derd toerekenbaar" dan wel „verminderd tot vrij sterk ver minderd toerekenbaar". Terbe schikkingstelling was dan op zijn plaats. Het hof achtte die conclusies „onvoldoende on derbouwd". Daarmee verviel de reden voor een TBS-maatregel en kon de geëiste celstraf aan zienlijk worden opgerekt. 9een riool- aansluiting nodig Bel voor informatie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5