'Huisarts spil in zorg' Binnenland Journaliste bekroond Stichting voor beheer gegevens sperma-donor Conflict bij ECN opgelost Kopje thee anno 1735 Kok: Simons dreigde op persoonlijke titel CD-I wordt volgens Philips massaprodukt Natuur en Milieu niet tegen aanleg Betuwelijn 'Extra bezuinigingen in '93 niet nodig' üüClCnZCC ÏTUI^ geen 1 CXtlS WOl Qen ZATERDAG 27 JUN11992 Vrachtwagenchauffeurs rijden te lang woudenberg» Bij een controle op de rijtijdenwet onder 40 vrachtwagenchauffeurs, gisteren in Woudenberg, bleek meer dan een kwart van hen te lang achter het stuur te hebben geze ten. De rijkspolitie heeft tegen elf bestuurders proces verbaal op gemaakt. Een van de chauffeurs kon meteen zijn rijbewijs inle veren, toen bleek dat hij in kennelijke staat verkeerde. De man had een alcoholpromillage van 1,6, aldus de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie in Driebergen. Zeeland wil auto's toeristen weren westerschouwen Verdere groei van het autoverkeer langs de Zeeuwse kust en in de recreatiegemeenten in Zeeland in het zo niet langer te tolereren. Toeristen dwongen worden hun auto te laten staan. Daarvoor moeten dan wel aantrekkelijke en praktische alternatieven geboden worden. Dit stelden de Zeeuwse gedeputeerden J. Hennekeij en G. de Vries-Hommes gisteren in Westerschouwen bij de start van het project Recreatiemobiliteit Zeeland 1992. Autovrij maken van smalle wegen en een selectief en preventief parkeerbeleid zijn enkele van de beleidspunten van de provincie. Geding NU'91 tegen CNV van de baan utrecht Het voor maandag aangekondigde kort geding van de verplegersvakbond NU'91 tegen CNV-voorzitter A. Westerlaken gaat niet door. Een woordvoerder van het CNV heeft dit gisteren meegedeeld. Hij wilde niets zeggen over de reden van intrekking van het kort geding. Westerlaken zal dinsdag uitleggen wat er gistermiddag is besproken tussen de vakcentrale en NU'91. NU'91 en het CNV kregen deze week knallende ruzie met elkaar over uitlatingen van Westerlaken op een CNV-bijeenkomst. In zijn eerste speech als voorzitter noemde Westerlaken categorale vakbonden als NU'91 „bloedzuigers met een vampiersmentali- LOTA: Boycot Zuid-Afrika gaat door arnhem De ledenvergadering van de Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA) heeft gisteren in Arnhem besloten het plan om de boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika op te heffen met een half jaar uit te stellen. Dit gebeurt in verband met de onrust in dat land. Deze week vroeg het LOTA-bestuur de gemeenten hun boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika in te trekken. De le denvergadering ging daar niet mee akkoord, overigens met in stemming van het bestuur. Uitvoering van het besluit zou op dit moment een verkeerd signaal zijn, aldus het bestuur. Brand verwoest reclyclingbedrijf barneveld Het reclyclingsbedrijf Barneplast op het industrieter rein in Barneveld is gisteravond door een uitslaande brand ver woest. Omdat het vermoeden bestond dat er giftige stoffen vrij kwamen, werd bewoners van omliggende wijken geadviseerd deuren en ramen gesloten te houden. Metingen hebben echter geen giftige stoffen in de lucht aangetoond. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade zijn nog onbekend, aldus de politie. haarlem Journaliste en juriste mr. Jeanne Doornen ontving gis teren in het gebouw van de Hol- landscheMaa tenschappen i Ruigrok-Prijs. Doornen kreeg de prijs, een geldbedrag van 25.000 gulden, voor haar boek 'De hol lende kleurling. Het Nederlandse strafrecht in negen verhalen.' De jury noemt het een wetenschap pelijke prestatie dat Doornen een toegankelijk boek over het strafrecht heeft geschreven. 'De hollende kleurling' is bedoeld voor een breed publiek, maar in middels ook op verschillende universiteiten verplichte stof. Plan kan volgens vereniging miljoenen besparen De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) wil een 'zorg- aanbodorganisatie' worden. Ze denkt dat er zo miljoenen kunnen worden bespaard, omdat er doelmatiger kan worden gewerkt. In het kader daarvan vindt ze het ook nodig dat er in samenwerking met de zorgverzeke raars een soort regionaal bureau komt dat kan vast stellen welk zorgaanbod er nodig is. nodig zijn voor het bepalen van het zorgaanbod. De huisartsen willen zo de problemen opvangen die ont staan doordat de ziekefondsen in het plan-Simons landelijk gaan werken. Er zullen volgens Bogtstra dan „plukken patiën ten" komen die her en der ver zekeraars hebben. Voor de huis- Dat zei waarnemend voorzitter Borgstra van de LHV gisteren op een persconferentie. Omdat huisartsen over het centrale dossier van de patiënten be schikken, zijn ze volgens hem bij uitstek geschikt voor het ver zamelen van de gegevens die Kind krijgt pas na instemming donor inzage den haag anp Peiling: CDA veert op, PvdA blijft kwakkelen AUTOKRAAN TRANSPORTEN den haag anp Het CDA herstelt zich in de kie zersgunst van de flinke terug gang van de afgelopen weken. De PvdA komt de aanhoudende crisis maar niet te boven. De WD houdt de opgaande lijn vast en D66 koestert zich onver minderd in een riante opmars. Dit leert de jongste wekelijkse vertrouwelijke opiniepeiling van bureau Inter/View ten behoeve van intern partijgebruik. Het CDA is volgens het onderzoek goed voor 49 zetels, tegen 54 nu. In mei bereikte de partij met 43 zetels het dieptepunt. Coalitiepartner PvdA reikt in de peiling nog steeds niet ver der dan 25 zetels. De partij heeft nu nog 49 zetels in de Tweede Kamer. De WD stoomt in de opiniepeiling op naar 27 zetels, vijf meer dan nu. D66 kan met een winst van 21 rekenen op 33 zetels. D66 is daarmee in groot te de tweede partij. Groen Links klimt van zes naar acht zetels. De kleine rechtse fracties hand haven zich op hun huidige sterkte. Gebruik asbest vanaf volgend jaar verboden Het gebruik van asbest wordt met ingang van 1 juli volgend jaar verboden. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. Vice- premier Kok zei na afloop tevre den te zijn dat dit voorstel van minister De Vries van sociale zaken is gehonoreerd. Het verbod op het bewerken, verwerken en in voorraad hou den van asbest of asbesthou dende produkten komt Voort uit de afspraken die zijn gemaakt tussen de sociale partners en de overheid. Asbest is een van de meest bekende kankerverwek kende stoffen. Blootstelling aan asbest kan onder meer longkan ker, de longziekte asbestose en buik- of longvliesontsteking ver oorzaken. Volgens de meest voorzichti ge schattingen sterven er in Ne derland jaarlijks tussen de drie- en zeshonderd mensen door het werken met asbest, aldus het kabinet. Het slopen van en verrichten van onderhoud aan bestaande asbesthoudende constructies zal nog vele jaren noodzakelijk zijn. Daarom zijn deze werk zaamheden onderstrenge voorwaarden van het verbod uitgezonderd. ll'M-.U'JdXVi 02510-11727 Er komt een regeling voor het langdurig bewaren en het be heer van en de inzage in gege vens van spermadonoren bij kunstmatige inseminatie. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met dit concept-voorstel van minister Hirsch Baffin van justitie en staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. De ministerraad wil een stich ting in het leven roepen die alle gegevens centraal gaat beheren. Het gaat in de eerste plaats om medische gegevens, om uiterlij ke kenmerken van de donor en een aantal karakteristieken die de donor zelf heeft verstrekt. Verder slaat de stichting de per soonsgegevens van de donor op. weten dat zij zijn verwekt via kunstmatige inseminatie, kun nen de stichting verzoeken om de gegevens over uiterlijk en de karakteristieken in te mogen Iemand van zestien jaar en ouder kan ook verzoeken om de persoonsgegevens van de do nor. Deze worden uitsluitend verstrekt met toestemming van die donor. Als de donor weigert, onvindbaar is of niet meer leeft overleden, dan krijgt het kind de gegevens allien als zwaarwe gende belangen dat vereisen. Tegen het oorspronkelijke plan om het kind vrijwel altijd inzage in de gegevens te geven bestonden ernstige bezwaren. De betrokken instanties vrees den dat veel donoren in dat ge val zouden stoppen met het af staan van sperma. petten gpdvan de AbvaKabo heeft de di rectie flink water bij de wijn ge daan en 'perspectiefrijke' voor stellen gedaan op het gebied van verkorting van werktijden, een andere roosterindeling, het invoeren van de vijf ploegen dienst, een invalsregeling en vervroegde uittreding. De leiding van het bedrijf had eerder voorgesteld de taken in de reactor anders te gaan verde len over de verschillende ploe gen. Het personeel van HFR vond dat door deze voorstellen de veiligheid in het geding kwam. Het arbeidsconflict tussen het personeel van de Hoge Flux Kernreactor (HFR) en de direc tie van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) is uit de wereld. Beide partijen heb ben elkaar na bemiddeling van de vakbond AbvaKabo gevon den. De ECN-top heeft het ge wraakte voorstel totdiet schrap pen van een kaderfunctie terug genomen. De beide partijen hebben donderdag en vrijdag gepraat over de gerezen problemen. Volgens bemiddelaar J. de Boer vlissingen Conservator Wilbert Weber van het Stedelijk Museum in Vlissingen snuift het aroma op uit een bus thee uit 1735. Van deze thee kan anno 1992 nog steeds een geurig kopje thee worden gezet. De thee is zo goed bewaard gebleven in de ruimen van het VOC-schip 't Vliegend Hart, dat in 1735 voor de Zeeuw se kust verging. De opgedoken restanten zijn de komende weken artsen betekent dat veel extra administratie. De zorgverzeke raars kunnen zich bovendien niet overal bezighouden met de inhoud van de zorg. De LHV vreest dat ze meer zullen gaan concurreren op prijs dan op kwaliteit van de zorg en dat de doelmatigheid in het gedrang komt. Als voorbeeld van een on doelmatige maatregel noemde Bogtstra het verbod om patiën ten een medicijn dat ze voor het eerst krijgen voor meer dan 14 dagen voor te schrijven. Dat be spaart geld, omdat er minder geneesmiddelen worden weg gegooid. Aan de andere kant stegen de kosten jaarlijks echter met 300 miljoen gulden. De dokters moeten namelijk meer recepten uitschrijven en apo thekers krijgen per recept be taald. De huisartsen constateren ook steeds vaker oneigenlijk ge bruik van voorzieningen. Zo vragen mensen die met vakan tie naar het Verre Oosten gaan om een reisapotheekje, omdat de verzekeraar het dan ver goedt. Bij de LHV, tot voor kort fel tegen eigen bijdragen voor de huisarts, heeft dat ,,een om mekeer in het denken" bewerk stelligd. Ze is nu vóór Financiële prikkels om .,de patiënt te laten meedenken". PvdA-leider rekent op steun van CDA Over tien jaar zal 65 tot 70 procent van Nederland de compact disc-interactief (CD-I) in huis hebben. Daarmee wordt de nieuwe technologie van Philips net zo'n massaprodukt als de gewone CD- speler nu is. Dat zei Gaston Bastiaens, directeur interactieve irie- diasystemen van Philips, gisteren in Parijs bij de Europese intro- duktie van de CD-I. CD-I Biedt de mogelijkheid beeld, geluid en data te combineren en de gebruiker te laten reageren op het gebodene. Zo kan de kijker in de toekomst zijn eigen speelfilm samenstellen door zelf te kiezen uit een reeks van beginshots, middenstukken en eindes. Bij de introduktie in september in Nederland zullen 35 program ma's verkrijgbaar zijn, variërend van spelletjes tot een rondleiding door de wereld van Vincent van Gogh. Ook komen er CD's waarop t zijn fotoalbums kan laten vasüeggen. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid FOTO den haag» gpd Kabinet pakt fraude illegale ateliers aan De wet ketenaansprakelijkheid gaat ook gelden voor de confec tie. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. Volgens vice- premier Kok wordt daarmee een eind gemaakt aan het grote aantal illegale ateliers die af dracht van de sociale premies en belastingen op forse schaal ontduiken. Op grond van de wet moeten hoofdaannemers de loonbelas ting en sociale verzekeringspre mies betalen die niet door hun onderaannemers worden afge dragen. Toepassing van de wet zal jaarlijks zo'n 40 miljoen gul den opleveren. Voorzichtig geschat opereren in Nederland ongeveer 1000 il legale confectieateliers. De om zet ligt tussen de 400 tot 600 miljoen gulden per jaar. In de il legale ateliers werken veel vreemdelingen zonder verblijfs vergunning. De wet ketenaansprakelijk heid is sinds 1982 van toepas sing in de bouw. Daar werkt het aansprakelijk stellen van dege nen die voordeel hebben van het werken met malafide onder- sgoed. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft donderdag op persoonlijke titel gedreigd met aftreden, als het CDA de hoofdlijnen van een bijgestelde stelselherziening gezondheids zorg in september niet steunt. De bewindsman heeft hierover vooraf geen politiek beraad ge voerd. Het is dan ook onzeker of de overige PvdA-bewindslieden met Simons zullen opstappen als de nood aan de man komt. Vice-premier en PvdA-voor- man Kok heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad laten weten. Kok zei de reactie van Simons „op dat moment" te begrijpen. „Hij sprak echter persoonlijk", aldus Kok. Kok wees erop dat het CDA bij monde van fractieleider Brinkman in laatste instantie het vertrouwen in Simons heeft uitgesproken. Hij zei dan ook „geen enkele aanwijzing" te hebben dat de hoofdlijnen van de gewijzigde stelselherziening op onvoldoende steun in de Ka mer zullen kunnen rekenen. Desondanks wilde Kok de mogelijkheid van complicaties rond de plannen niet onder schatten. Zo noemde hij het af wijzen van een verplicht eigen risico door het kabinet. CDA'er Lansink opperde die gedachte donderdag desondanks op- Hoewel er over de kabinets besluiten geen formeel politiek akkoord met de fracties van CDA en PvdA is, noemde Kok het wel 'merkwaardig' dat het CDA nu afstand neemt van pre mier Lubbers en minister De Vries, CDA'ers in het kabinet die de besluiten mede vorm heb ben gegeven. De vice-premier noemde het ook 'verrassend' dat het CDA in de Kamer kennelijk nog enkele maanden nodig heeft om een standpunt te bepalen over de kabinetsvoorstellen. Hij schreef dat toe aan verdeeldheid bin nen de CDA-fractie. De stichting Natuur en Milieu en vier regionale milieu-organisa ties uit Gelderland en Zuid-Holland gaan akkoord met de aanleg van de omstreden Betuwe-spoorlijn. De spoorlijn, die Rotterdam met Duitsland moet verbinden, mag er komen, mits aan een aantal harde voorwaarden wordt voldaan, zo stelden de organi satiesgisteren. De spoorlijn kan een flinke bijdrage leveren aan de uit milieu-oog punt belangrijke verschuiving van vrachtvervoer per vrachtauto naar vrachtvervoer per goederentrein. Per saldo zal er echter geen milieuwinst worden geboekt, als niet tegelijkertijd wordt voldaan aan een aantal nieuwe eisen, aldus de organisaties. Die eisen zijn: een beleid gericht op beperking van vervoer in het algemeen, binnenvaart en spoorvervoer moeten bevoorrecht wor den boven wegverkeer en een goede aansluiting van de Betuwelijn op het Duitse spoorwegennet. De organisaties vinden verder dat het tracé van de Betuwelijn zo strak mogelijk langs de bestaande A15 door de Betuwe moet worden gelegd- Verbreding van de rijks weg is uit den boze, aldus de organisaties. Sterkere groei economie brengt meer geld in het laatje 'WuHHpnyPP TT^CT OPPn TpYQC wrirrUn' den haag gpd Er zijn volgend jaar geen nieuwe bezuinigingen nodig bovenop reeds eerder genomen besluiten. Vice-premier en minister van financiën Kok heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad la ten weten. Het kabinet begint volgende week aan de discussies over de begroting voor 1993. Kok wees erop dat de economie dit jaar sterker groeit dan voorzien. Dat betekent in 1993 meer belastinginkomsten voor het rijk. Naar schatting gaat het dan om zo'n 600 miljoen gulden. Het to tale kader voor de begroting wordt daarmee „licht gunstiger", aldus Kok. De bewindsman maakte wel een voorbehoud voor de sociale zekerheid en de gezondheidszorg. Op beide terreinen zijn de uitgaven hoger dan voorzien. Bij de sociale zekerheid'gaat het om cir ca 1,6 miljard gulden, bij volksgezondheid voor alsnog om een half miljard. Kok wees erop dat de problematiek in de sociale zekerheid beperkt wordt, nu de werkloosheid lager uitvalt. Het Centraal Planbureau maakte onlangs be kend dat de werkloosheid dit jaar ongeveer 20.000 lager uitkomt dan voorzien. Daardoor hoeven er niet alleen minder uitkeringen ver strekt te worden, maar komen er ook meer belas tingen en premies binnen. Naar schatting scheelt dit 600 miljoen gulden. Kok wees verder op problemen die diverse mi nisteries nog hebben. Zo stijgen de kosten voor opvang van asielzoekers sterker dan gedacht en is meer geld nodig voor de bestrijding van de crimi naliteit. Voor pasen besloot het kabinet al 1,4 mil jard gulden te bezuinigen in 1993. Later werd daar 500 miljoen gulden aan toegevoegd voor het opvangen van enkele tegenvallers. leeuwarden gpd „Dit is een zwarte dag", zegt Jan Dijkstra van de stichting Friese Milieuraad. Met het voornemen van de gas- en olieproducenten om na 1994 weer gas te winnen op de Waddenzee, keert de angst terug dat natuurbelang het straks aflegt tegen economi sche belangen. Toch komt het schrijven van de productie maatschappijen niet als een verrassing. Het bevestigt de ver moedens van de Waddenzee vereniging, dat gasmaatschap pijen kiezen „voor het geld". Hans Revier van de Wadden vereniging is nauweljks ver baasd, maar wel heel beslist: „Het sterkt ons erin dat we er hard aan moeten trekken c voorkomen dat de Waddenzee een soort Texas wordt, waar al lerlei boortorens staan." De Waddenzeevereniging zal er zich met hand en tand tegen verzetten. De juridische proce dures kunnen jaren vertraging betekenen. „En wat ons betreft wordt het een eeuwigdurende vertraging." De Waddenzeevereniging is vooral bang voor bodemdalin gen, die al met enkele centime ters fataal kan zijn voor kwel ders in de Waddenzee. Boven dien zullen 'riscovolle menselij ke activiteiten' in het gebied toenemen. „En als liet ploft dan ploft het ook goed." Revier schetst hoe de rust en ruimte in het gebeid volkomen verstoord zal worden. „Gas zal worden af- gefakkeld, bevoorradingsboten varen af en aan, er vliegen heli kopters over." De oliemaatschappijen zien eer het moratori- n gasboringen in 1 te verlengen, be- i Kievits van de Aardoliemaat schappij (NAM). Gelijktijdige grote booractiviteiten zijn niet meer aan de orde, wat allereerst de reden was voor de boorstop. Het boren in de Waddenzee ('exploreren' van de concessies) kan zonder gevaar voor natuur en milieu gebeuren, aldus Kie vit. „Wij kunnen dat milieukun dig op verantwoorde Hij geen reden n um op olie- de Waddenzei aamt Henna Nederlandse zeewijst naar de NAM-activiteiten op Ameland en die van Petroland in het Zuidwalveld, die met strenge milieumaatregelen zijn omge- Alle milieu-organisaties heb ben in hun reactie op de ont- werp-nota Waddenzee (de pla nologische kernbeslissing) ge steld dat gasboringen er uit den boze zijn. Dat dit proces schoon zou kunnen verlopen, zoals de maatschappijen zeggen, maakt geen indruk. „Flauwekul", roept Dijkstra van de Milieuraad. „Elk druppeltje olie in de Wadden-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3