'Tot onze laatste druppel bloed' Dood Li vergroot kans op hervorming China Feiten &Meningen Champs-Elysées moet 's werelds mooiste worden IJzeren waterleidingpijpen ZATERDAG 27 JUNI 1992 2 Armeniërs in Nagorno Kcirabach zijn helden en gijzelaars tegelijk Een jonge Armeniër bewaakt zijn moeder en zusje (links) als het drietal Stepanakert binnenwandelt De drie voegen zich bij de tienduizenden Armeniërs die al eerder de strijd ontvlucht ten. fOTO tSo EP A ?c SERGEI KUZNETSOV De Armeense vluchtelin gen negeren het lawaai van het bombardement dat bo ven het Leninplein rom melt. Hun kleren zijn vuil en stinken. Sommigen zijn blootsvoets. Velen hebben verschrikkelijke dingen ge zien op hun tocht door de bergen in het noorden. En nu is er in de hoofdstad van hun kleine macabere enclave geen eten, geen melk voor de huilende ba by's die in de met gras be groeide berm liggen tegen over het oude hoofdkwar tier van de communisti sche partij. STEPANAKERT?-,ROBERT FISK THE INDEPENDENT Voor sommigen maakt dat niks uit. Voor Bous Gecjasjin heeft het leven nu nog maar weinig betekenis. Hij hangt aan mijn arm terwijl hij spreekt en wan neer hij zorgvuldig zijn naam spelt, stromen de tranen uit zijn ogen. „Ik kom uit het dorp Va- lodya in het Chamiandistrict en de Azeri's hebben het dorp ver overd voordat we weg konden", zegt hij. „Ze hebben me ge dwongen toe te kijken hoe mijn eigen zoon van acht jaar ver brandde. Dat is gisteravond ge beurd. Moge God me genadig zijn." Vrouwen beginnen naast hem te krijsen. De man stort in, ontroostbaar, de keel dichtge- ^noerd van verdriet. Lucia Marianian heeft honderd kilometer door de bergen gelo pen. Haar kleren zijn gescheurd en ze houdt haar rechterhand voor haar gezicht om haar tra nen en door wallen van ver moeidheid opgezwollen wan gen te verbergen. „De hele dag en de hele nacht hebben we ge lopen", fluistert ze. We heb ben zelfs nog geen bessen kun nen vinden om te eten. Veel kinderen zijn gestorven. Ik heb een pasgeboren baby gezien langs de kant van de weg. Wij hebben het kind niet begraven, we waren te moe. Er zijn vrou wen in barensnood gestorven. Wij hebben een vrouw gezien die het opgaf. Zij pakte haar ba by op en sprong de rivier in. Zij kon niet verder leven. Schrijf over haar. Haar naam was Her mine Dalakian. Wij hebben haar niet kunnen helpen." Tragedie Men hoeft niet lang rond te lo pen tussen de tweeduizend vluchtelingen die zich naar het centrale plein van Stepanakert slepen om te begrijpen dat zich in het omstreden gebergte van Nagorno Karabach een Ar meense tragedie afspeelt. En die kan nog veel pijnlijker zijn dan de Armeniërs zich realiseren. De menselijke ellende onder de vluchtelingen is één kant van de tragedie. De andere kant is de wrede beslissing van de Ar meense milities te voorkomen dat burgers Karabach verlaten. Zij hebben de illusie dat het christelijke Westen hen zal red den van de Azerbajdzjaanse vij and. Door de noodtoestand die vori ge week door de autoriteiten in Stepanakert is uitgeroepen, worden 40.000 mannen van wie velen de bedreigde enclave zouden willen verlaten ge dwongen zich aan te melden voor de verdediging van hun land. Schutters langs de door gang bij Lachin die Nagorno Karabach met Armenië ver bindt, gaven burgers bevel terug te keren naar de enclave. „Zij moeten voor hun land vech ten", zegt een Armeense mili tieman wanneer drie ongelukki ge jongemannen hem smeken naar Armenië te mogen vluch ten. „Zij moeten in hun eigen land blijven, niet weglopen." De milities, de 'verdedigings troepen', de rechtse Armeense nationalisten en de guerrilla strijders bedekken de radeloze vluchtelingen onder het stof wanneer zij in hun vrachwagens en pantservoertuigen over het Leninplein draaien. Voor hen is dit een heldhaftig conflict, van christendom dat strijd levert in het aangezicht van een islami tische aanval. Azeri's, Russen, Turken, Oezbeken, Iraniërs, Li- biërs er komt geen einde aan de echte en denkbeeldige vijan den die hun enclave bedreigen. Ook niet aan de resolute en bloedige verklaringen waarin zij zeggen hun vijanden tegemoet te zullen treden. „Tot onze laatste druppel bloed", blijft een oude man tegen me zeggen in de buurt van de ruïnes van de kraamkliniek van Stepanakert, een refrein dat wordt herhaald door een tiental andere man- Honger Maar zij geven allemaal toe dat ze geen eten hadden. Slechts een van hen heeft die dag gege ten een korst brood, zegt hij en drie zeggen thee te heb ben gedronken. Als woorden magen konden vullen, zou er geen honger zijn in Stepana kert. „Wij staan op het punt het slachtoffer te worden van dé volgende massamoord", zegt een man die oorspronkelijk uit het Armeense gebied Bakoe is gevlucht. „Weten jullie in het Westen wel wat er in 1915 met ons is gebeurd?" In 1915 richt ten de Turken een massale slachting aan onder de Arme- Een jonge vluchteling uit Soem- gait in het geruïneerde Ste panakert bivakkeren naar schat ting 40.000 Armeniërs uit ande re delen van Azerbajdzjan noemt de Azeri's 'wilde hon den', die misbruik maken van de veronderstelde desinteresse van het Westen. Als ik hem voorzichtig vertel dat het Wes ten zijn handen misschien vol heeft aan de slachting in Saraje vo, de gevechten in Georgië, het uiteenvallen van Tsjecho-Slo- wakije, de economische crisis in Rusland, is hij even stil en ant woordt dan: „Maar wij zijn christenen. Wij zijn omsingeld door onze islamitische vijan den. Jullie hebben de plicht ons te helpen. Jullie kunnen ons niet laten sterven." Verdenking De afschuwelijke waarheid is natuurlijk dat het Westen dat wel kan. En wel vanwege de wijdverbreide en groeiende ver denking dat de Armeniërs veel van deze ellende over zichzelf hebben uitgeroepen. De vluch telingen uit het noorden van Karabach meer dan 14.000 zijn de echte onschuldigen in deze oorlog. Net als de Azerba jdzjaanse burgers die na aanval len door Armeense milities zijn gedwongen hun huis te ont vluchten. Een paar van hen vat ten de aard van hun noodlot sa- „De regering is een stelletje rot zakken dat niks om ons geeft", gilt een witharige vrouw met een bemodderde sjaal vanaf de trappen van het parlementsge bouw van Karabach. „Wij zijn door de Azeri's uit onze huizen gedreven. We worden ver moord. Ik heb niets dan de kle ren die ik nu draag. Ik heb da genlang gelopen. Jullie hebben ons voedsel en hulp beloofd, maar waar is het eten? Waarom zijn we hier gekomen, terwijl er geen melk is voor de baby's en niemand zich om ons bekom mert?" Als een vrouw van middelbare leeftijd haar woede begint te luchten over de 'corruptie' on der de Armeense autoriteiten, wordt haar de mond gesnoerd door een groep jonge mannen. Een groezelige, vermoeide man leidt zijn snikkende vrouw naar een geparkeerde auto zodat ze tegen de moterkap kan leunen. „Mijn lief, mijn lief', blijft hij te gen haar zeggen, terwijl hij met de rug van zijn hand haar krul len streelt. „Praat u alstublieft niet met ons", zegt hij scherp tegen mij, „Wij hebben alles verloren wat we hadden." Gijzelaars De Armeniërs krijgen graag aandacht voor de tragedie en buiten die volgens cynici zelfs uit. Het is onmogelijk om niet de verdenking te koesteren dat de bevolking van Karabach moet lijden om westerse steun te krijgen voor de Armeense zaak. Er is nu een 'noodtoestand' in Karabach, de algemene mobili satie van alle mannen tussen de 18 en 45 jaar. De schutters die de zestien kilometer lange door gang tussen Armenië en de en clave open houden, hebben in structie gekregen de weg dicht te houden voor Armeniërs die in Karabach wonen. Dat maakt hen allemaal tot helden. Of gij zelaars. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET HONG KONG YVONNE V.D. HEUPEN CORRESPONDENT Het Chinese regeringscentrum is deze week opgeschrikt door het overlijden van voormalig president Li Xiannian. De 83-ja- rige aartsconservatief was niet zomaar een partijveteraan, hij zat in de machtige raad van ou deren die bestond uit acht poli tiek onverslijtbare overlevenden van de strijd tegen de nationa listen in de jaren dertig. Deze ouderen zijn achter de scher men tot op de dag van vandaag de werkelijke machthebbers in China. Westerse waarnemers in Peking verwachten niet dat de dood van een lid van wat ook wel de 'Raad van Onsterfelijken' wordt genoemd, onmiddellijk zichtba re gevolgen zal hebben. Toch is het machtsevenwicht in de Chi nese leiding nu onmiskenbaar veranderd ten gunste van de voorstanders van economische hervormingen. Li was zó be houdzuchtig dat hij niet eens lippendienst wilde bewijzen aan de hervormingen, die zijn net iets machtiger collega Deng Xiaoping begin dit jaar opnieuw heeft aangezwengeld. De mees te andere invloedrijke conserva tieven hebben in de afgelopen maanden minstens de schijn opgehouden dat ze niet tegen de plannen van Deng zijn. Communistische aartsvader Deng moet zijn overgebleven strijdmakkers in de raad, die hun zegen moeten geven aan alle belangrijke beslissingen, nu met meer gemak de baas kun nen. Vijf van hen verkeren in een belabberde gezondheids toestand. Slechts de 87-jarige Deng en zijn hervormingsgezin de medestander en beoogd op volger als China's machtigste man, president Yang Shangkun (84), gelden als 'gezond voor hun leeftijd'. Met de dood van Li heeft Deng nog maar van één oudere politicus, Chen Yun (89), iéts te vrezen. Door het wegval len van een conservatieve me destander is diens positie nu echter ook aanzienlijk verzwakt. Benoemingen Deng, die op het ogenblik in het noordoosten van China aan zijn derde ronde bedrijfsbezoeken van dit jaar bezig is, had zich geen beter tijdstip kunnen wen sen voor het verscheiden van Li. De voorbereidingen van het Grote Veertiende Partijcongres in november zijn in volle gang. De nestor van de Chinese poli tiek lijkt nu niet alleen zijn han den vrij te hebben voor veran deringen in de economie, maar ook zijn wil te kunnen opleggen bij belangrijke benoemingen in de partij. Het jaarlijkse politieke conclaaf in de badplaats Beidaihe zal door Deng worden vervroegd naar half juli. Hij wil dan de be houdzuchtige vleugel in de par tij een beslissende slag toebren gen. Allereerst zal hij instem ming afdwingen voor een lijst vol hervormingsgezinde kandi daten voor de hoogste organen in de partij, het Politburo en het Centraal Comité. De kandida ten onder wie de voormalige burgemeester van Sjanghai, vice-premier Zhu Rongji moeten op het partijcongres of ficieel worden benoemd. Bo vendien zal hij de toezegging ei sen dat de extreem-linkse vete ranen met maoïstische denk beelden met pensioen gaan. Kou Door het overlijden van Li Xian nian komen enkele jongere po litici in Peking in de kou te staan. Een van hen is de conser vatieve premier Li Peng. Een ander is partijleider Jang Zemin, die zonodig met alle winden meewaait. Deng is over beiden niet tevreden en het is vooral onzeker of Li Peng die ver antwoordelijk wordt gehouden voor het bloedige neerslaan van de demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede drie jaar geleden aan een tweede ter mijn als regeringsleider mag be ginnen. Jang lijkt er iets beter voor te staan, maar moet wel uit volle borst hervormingen gaan belijden om zijn overlevings kansen overeind te houden. Er zullen overigens geen massa bijeenkomsten worden gehou den om de overleden ex-presr- dent te gedenken, alhoewel dit een traditioneel onderdeel is in de communistische heldenvere ring. De partij heeft vorig jaar besloten voortaan af te zien van uitgebreide rituelen bij begrafe nissen van partij veteranen. In het voorjaar van 1989 hebben de dood en begrafenis van de li berale partijleider Hu Yaobang de beweging voor democra tie versterkt. De leiders in Peking willen geen nieuwe demonstraties riskeren. Dat risico lijkt op dit moment uiterst be perkt. Dissi denten wach ten af tot nog meer 'onster felijken' ge woon sterfelijk blijken te zijn. Li Xiannian. FOTO %oAFP Parijs geeft avenue facelift van 70 miljoen gulden Champs-Elysées moet weer de mooiste worden. STANDPLAATS BUDAPEST PARUS?- HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Avenue des Champs-Elysées krijgt de komende twee jaar een ingrijpende facelift. Parijs steekt maar liefst zeventig miljoen gul den in de 'restyling' van de be roemdste laan ter wereld. Eind 1994, als de laatste bouwvakker zijn gereedschap heeft ingepakt, moet de 'Laan van de Elyseese Velden' weer het visitekaartje van Parijs zijn. Ooit, nog niet zo heel lang gele den, was de Avenue des Champs-Elysées een van de mooiste straten ter wereld. Een gewild decor voor«ro'te Holly- woodfllms, het onderwerp van talloze chansons. De prestigieu ze avenue was het symbool voor alle fraais en luxe die in de Franse hoofdstad zijn te vinden. Maai de Avenue des Champs- Elysées onderging in de jaren tachtig hetzelfde lot als menig andere beroemde straat, het zo geheten 'Kalverstraateffect'. I-angzaam maar zeker maakten dure winkels en gerenommerde restaurants plaats voor dump zaken en hamburger- en pizza tenten. Het genot van een wan deling onder de schaduwrijke platanen werd verder aangetast door slordig en fout geparkeerd blik. En door toedoen van het snel groeiende leger zakkenrol lers en tasjesdieven eindigde een wandeling voor menige toe rist in een nachtmerrie. De stad Parijs heeft onlangs be sloten een rigoureus einde te maken aan de neerwaartse spi raal. De Champs-Elysées moet weer worden wat zij ooit was: een paradijs voor wandelaars en slenteraars. Voor rijke wereld burgers of arme toeristen die zich even rijk willen wanen. Het Parijse gemeentebestuur steekt maar liefst 200 miljoen franc (bijna zeventig miljoen grilden) in de 'restyling' van de beroemde avenue. Een groot deel van dat geld gaat naar het aanleggen van een ondergrond se parkeerplaats voor zo'n ne genhonderd auto's. Tegelijker tijd verdwijnen de twee ventwe- gen en enkele honderden bo vengrondse parkeerplaatsen. De daarmee vrijkomende ruimte, vier hectare, komt geheel ten goede aan de voetganger. Die hoeft zich straks bovendien niet meer te ergeren aan het ratjetoe aan kiosken, toiletten en over dekte terrassen. Aan die 'visuele vervuiling' wordt drastisch een eind gemaakt. Struikelen over de vele drem pels, stoepranden, losliggende tegels en niveauverschillen is er na 1994 ook niet meer bij. De ruim 21 meter brede trottoirs die aan beide zijden van de avenue ontstaan, worden over de volle lengte op hetzelfde ni veau gebracht en geplaveid met graniet in de kleuren van de stad (lichtgrijs en blauw). En de karakteristieke rij platanen wordt verdubbeld. Alle terrassen moeten straks aan dezelfde strenge welstandseisen voldoen en voor het straatmeu- bilair is een wereldberoemde ontwerper aangetrokken. Van kiosk tot lantaarnpaal en van prullenbak tot openbaar toilet, vanaf 1994 is alles in dezelfde stijl. Een 'lijn Champs-Elysées' die wereldwijd furore gaat ma ken, zo beloofde burgemeester Chirac tijdens een persconfe rentie. Strenger politietoezicht moet er bovendien voor zorgen dat de zakkenrollers en tasjes dieven hun activiteiten naar el ders te verplaatsen. Hoewel de werkzaamheden nog maar amper zijn begonnen, is Jacques Chirac nu al zeker van de uitkomst. „Vanaf eind 1994 is de Avenue des Champs-Ely sées weer de mooiste straat van de wereld", aldus de zelfverze kerde burgemeester van Parijs. Fifth Avenue en de Kurfürsten- damm kunnen de borst alvast natmaken. „Wat ik nou weer heb meege maakt." Piet, een goede Neder landse vriend, had de duivelse grijns op zijn gezicht die hij meestal krijgt als de Hongaren in zijn ogen weer eens iets heel erg fout hebben gedaan. Vaak, en ook in dit geval, gaat het dan over de bouwkundige kwalitei ten van zijn woning. Hij woont riant, oppervlakkig bekeken. Een ruime nieuw bouwwoning in de heuvels van Buda, met vloerverwarming en een terras met een weids uit zicht over de bossen en de stad. Zijn huis, door de eigenaar ge meubileerd verhuurd, is de ty pische Hongaarse uitvoering van de Amerikaanse droom: diepvries, inbouwkeuken, af wasmachine, wasdroger. Geluk kig konden ze de verhuurder overhalen het absolute pronk stuk, een spuuglelijk wit wand- meubel met gouden krulletjes, elders op te slaan. Buda, het rijke gedeelte van de Hongaarse hoofdstad, staat vol met dit soort huizen. Aan de buitenkant ogen ze als de dege lijkheid zelve: dikke, witgepleis terde muren, donkere balken, dubbel glas en een paar zeer onwaarschijnlijke uitstulpingen die door de architect artistiek werden gevonden. Ook binnen hebben ze een aan tal gezamenlijke kenmerken. De traditionele parketvloer is, tot groot verdriet van de meeste buitenlandse huurders, meestal vervangen door beige tegels. Daaronder verschuilt zich een vloerverwarming, gewoonlijk aangesloten op een ketel die het elke winter meerdere keren be geeft. Er is dubbel glas, zeker, maar meestal kieren de raamkozijnen zozeer dat de barre Hongaarse winter toch wel naar binnen blaast. Het oogt allemaal fraai, maar als je de massief eiken houten keukenkastjes beter be kijkt, blijken ze gefineerd te zijn en als je een beetje aan het gor dijn trekt, valt het naar bene den. Zonder uitzondering hebben dit soort woningen een fors aantal badkamers. Twee is het mini mum, drie tot vier heel gewoon. En meestal zijn er dan ook nog meerdere aparte we's. Voor Piet is het wel prettig dat er twee badkamers zijn, want regelmatig is een van beiden buiten gebruik. Ook nu weer. Dit keer hadden de benedenbu ren geklaagd: een lekkage. De loodgieter stelde vast dat de af voer van de wc in de badkamer omhoog liep in plaats van om laag en dat net eigenlijk een wonder was dat het nu pas mis ging- Toen Piet bij de buren de scha de ging opnemen, kwam hij tot een nieuwe ontdekking. De wa terleidingen in het hele huis zijn van ijzer gemaakt en in het be ton weggewerkt. Gevolg: roest aan de binnen- en buitenkant van de leiding. „Drie, hooguit vier jaar, dan spuit het water hier uit alle muren", zei hij op gewekt. Zijn buurman trok wat bleek weg toen hij de roestige pijpen zag. Hij kende het euvel maar al te goed: als manager bij het Budapester Hilton-hotel had hij kort daarvoor de nodige water balletten meegemaakt. Het ho tel is pas een paar jaar oud, maar heeft inmiddels alle bui zen moeten vervangen. Piet zit er niet mee. Die gaat binnenkort toch naar Neder land. Hij kijkt al reikhalzend uit naar al die uren die hij dan be spaart omdat hij niet voor de vierde keer in een winter hoeft te gaan zitten wachten op de verwarmingsmonteur die bij het zien van de ketel een gezicht trekt alsof hij van dit apparaat geen enkel verstand heeft. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2