Deze titel echt geen geluk' Denemarken zorgt voor grootste stunt in historie EK-Voetbal ZATERDAG 27 JUN11992 Ondergang Dertien supporters opgepakt göteborg De Zweedse politie heeft gisteren dertien supporters opgepakt voor ongeregeldheden die ze eerder tijdens het toer nooi veroorzaakten. Twee anderen zijn in de gevangenis gezet. De politie rapporteerde voor en tijdens de finale van de Europe se titelstrijd tussen Duitsland en Denemarken geen verdere uit barstingen van geweld. Elf Duitsers, een Deen en een Joegoslaaf werden aangehouden. Ze waren verdacht van betrokkenheid bij eerdere rellen, onder meer voor en na het duel tegen Nederland. Masman haalt troostprijs Oranje op göteborg Geen speler van Oranje was gisteren aanwezig om de Fair Play Cup, Nederlands troostprijs tijdens de Europese titel strijd in Zweden, op te halen. Vandaar dat de nog aanwezige KNVB-official Jan Masman de bijbehorende beker voor het be gin van de finale in het Ullevi-stadion van Göteborg in ontvangst nam. Officieel was het de bedoeling dat Ronald Koeman dat zou doen. Deens voetbalfeest op afstand Lachende en met rood/wit beschilderde gezichten gisteravond in de Rotterdamse Zeemanskerk. Daar keek Torben Frost, de Deense ambassadeur in Nederland, samen met zijn gezin, vrien den en kennissen (fotoontspannen hoe de nationale ploeg via een 2-0 overwinning op Duitsland in Göteborg Europees kam pioen voetbal werd. Opening in Chicago, finale in L.A. Washington De openingswedstrijd van het wereldkampioen - schap voetbal 1994 wordt op 17 juni gespeeld in Chicago, de fi nale in Los Angeles. Het stadion heet Soldier Field. De finale in Los Angeles betekent dat voor het eerst in de geschiedenis van het WK voetbal de eindstrijd niet in de hoofdstad van het orga niserende land wordt gespeeld. In h$t Rose Bowl van Pasadena een voorstad van Los Angeles wordt naast de finale ook de wed strijd om de derde en vierde plaats alsmede een halve finale af gewerkt. De andere halve finale is toegewezen aan East Ruther- ford in de staat New Jersey dicht bij New York. Promotie-degradatieregel gewijzigd zeist» De KNVB heeft de promotie-degradatieregel gewijzigd. Na de komende competitie maakt nummer 18 van de eredivisie plaats voor de kampioen van de eerste divisie. De nummers 16 en 17 van de eredivisie worden met de periodekampioenen in de eerste divisie ingedeeld in twee poules, die een hele comptitie afwerken. Voor de poulewinnaars wordt een plaats in de eredivi sie ingeruimd. Schotse clubs willen Super League Glasgow De vijf Schotse topvoetbalclubs hebben aangekon digd dat zij de Schotse voetbalcompetitie in 1994 zullen verlaten om een nieuwe hoogste divisie, de Super League, op te richten. Aberdeen, Celtic, Dundee United, Hearts en Rangers hebben dit bekendgemaakt omdat de Schotse voetbalcompetitie een op zegtermijn van tjvee jaar hanteert. Drie andere, nog niet nader genoemde clubs zullen de uit acht teams bestaande Super Lea gue gaan versterken. De vijf Schotse clubs zouden ook graag zien dat de elf sterkste teams uit de Engelse Eerste Divisie deel gaan uitmaken van een nieuwe Britse bekercompetitie waarin de beste teams uit beide landen zullen uitkomen. Scheidsrechter Bruno Galler helpt een handje in finale tegen Duitsers Doelman Schmeichel de held van Denemarken in Europese voetbalfinale In de catacomben van het Ullevi-stadion liep een minuut of tien na afloop van de finale een Belg rond. Terwijl bo ven zijn hoofd een even oorverdovend als adembene mend vuurwerk losbarstte en de dolle Denen bij de ere- ronde achter elkaar over de sintelbaan rolden, sprak hij: ,,Bij God, hoe moet ik dit in m'n krant gaan rechtzetten. Ik heb die Schmeichel twee weken lang als de slechtste keeper van het toernooi beschreven..." John Jensen kan zijn geluk niet op nadat hij Denemarken in de finale van het Europees kampioenschap tegen Duitsland met een vernietigend afstandschot op een 1 -0 voorsprong heeft gebracht. foto reuter Als held terug De Deense middenvelder Hen- rik Larsen keert op 10 juli terug naar Pisa, dat uitkomt in de Se rie B van Italië en waar hij nog onder contract stond. Larsen speelde reeds voor die club in het seizoen 1990-91, maar keer de na de degradatie van Pisa te rug naar Denemarken (Lyngby). Larsen maakte furore tijdens het EK dank zij drie doelpunten, een tegen Frankrijk en twee te gen Nederland. Veel bobo's Als gebruikelijk bij belangrijke voetbalwedstrijden, waren on der de toeschouwers tijdens Duitsland - Denemarken de no dige autoriteiten. Zo bekeken IOC-voorzitter Juan Antonio Sa maranch, de voormalige we reldvoetballer Pele en diens Braziliaanse landgenoot Have- lange (voorzitter FIFA) de finale. Zwarte markt De zwarte markt beleefde op de finaledag van het EK goede tij den. Voor een kaartje op de ere tribune werd ongeveer 1500 gulden gevraagd en betaald. De normale prijs voor een dergelijk plaatsbewijs bedroeg 200 gul den. Volgens de politie in Göte borg waren ongeveer zevendui zend Duitsers en meer dan tien duizend Deense supporters op de been. Terwijl de bonden van beide landen via de officiële weg elk slechts 2500 kaarten hadden ontvangen. göteborg albert geesing gpd-verslaggever 'Ullevi' zal voor eeuwig verbon den blijven met de grootste stunt uit de Europese voetbal historie. Dat danken de Zweden aan Denemarken, gisteravond in Göteborg gekroond tot de sensationele kampioen van Eu ropa. Tot verbijstering van de Duitsers en tot groot vermaak van de Nederlanders ging de gedoodverfde kampioen met 2- 0 tenonder. Eerder in het toer nooi moesten Frankrijk en titel houder Nederland al eenzelfde lot ondergaan. Een oorverdovend vuurwerk meteen na afloop begeleidde de Deense triomtocht langs de tri bunes. De Duitsers bliezen de kraaienmars en mochten zich naderhand niet helemaal onte recht beklagen over de dubieu ze manier waarop de twee Deense treffers tot stand kwa men. Berti Vogts toonde zich echter een heer van stand en riep Denemarken uit tot een verdiende en waardige kam pioen. De Duitse bondscoach kon ook moeilijk andérs. De houder van de wereldtitel speelde ver krampt, was nimmer zichzelf en zocht vergeefs naar de juiste methode om de Denen te be strijden. Op het middenveld draafden Effenberg en Sammer. als een kip zonder kop over het veld en ontbrak de regie van Matthaus. In de frontlinie werd de koelbloedigheid van Voller node gemist. De Duitsers waren go'teborg marcel van der kraan gpd-verslaggever De blonde Deense held zal van nacht waarschijnlijk geen se conde hebben wakker gelegen van die éne criticus. Schmeichel kan tot in lengte van dagen te rugzien op een formidabel toer nooi en realiseerde zich nog minder dan na het uitschakelen van Oranje welk huzarenstukje hij met de overige Denen had geleverd. Schmeichel: „Als ik de afgelo pen dagen de waarheid had moeten spreken, had ik nooit durven beweren dat wij Euro pees kampioen zouden worden. Nederland eruit knikkeren was voor ons al een prachtige pres tatie. De regerend Europees kampioen werd door ons voor joker gezet. Maar dat kostte ons wel een enorme hoeveelheid energie. Omdat we ons ook nog een dag korter konden voorbe reiden dan de Duitsers, vreesde ik dat we nooit nog zo'n enor me krachtinspanning zouden kunnen leveren." Denemarkens bondscoach, Richard Möller Nielsen had het ook al somber ingezien. „Onze masseurs en dokters moesten in de dagen voorafgaande aan de finale overuren draaien om ie dere speler weer op de been te krijgen. De jongens waren ei genlijk gesloopt," aldus de coach. Schmeichel: „Maar vanaf het moment dat we een 1-0 voor sprong hadden, leek het wel als of de hele ploeg doping kreeg. Het vuur kwam terug in ons spel en we voelden dat we voor een sensatie konden zorgen." De boomlange doelman, die het afgelopen seizoen al indruk maakte bij Manchester United, zorgde er vervolgens persoonlijk voor dat de Denen een zware periode ongeschonden door kwamen. Möller Nielsen: „Hij was de absolute held in het team. Hij gaf met zijn geweldige reddingen de ploeg nog meer zelfvertrouwen. Na de rust wist ik dat hij zich niet meer zou la ten passeren. Velen zullen moe ten beamen dat hij bij de beste doelverdedigers ter wereld hoort." Schmeichel spurtte na een verplicht vragenvuurtje voor de internationale sportpers als een komeet terug naar de Deense kleedkamer, waar voor midder nacht al niemand meer nuchter leek te zijn. Brian Laudrup, de balvirtuoos van Bayern Mün- chen, had zijn clubmaatje driekwart van de wedstrijd in balbezit, kregen een aantal niet onaardige kansen, maar Riedle en Klinsmann bleken niet uit hetzelde hout gesneden als Vol ler. Net als eerder tegen Oranje speelde Denemarken vanuit een versterkte defensie en brachten Laudrup en de door Real Madrid begeerde Povlsen met hun vlijmscherpe counters de vijfmans-verdediging van de Duitsers regelmatig in verwar- EK-FINALE: Duitsland - Denemar ken 0-2 (0-1). 19. Jensen 0-1, 79. Vilfort 0-2. Scheidsrechter: Galler (Zwi). Toeschouwers: 37.800. Ge le kaart: Piechnik (Denemarken), Effenberg, Hassler, Reuter, Doll en Klinsmann (Duitsland). DUITSLAND: lllgner; Reuter, Hel- mer, Kohier, Buchwald en Breh- me; Hassler, Effenberg (81. Thom) en Sammer (46. Doll); Klinsmann en Riedle. Duitsland: Hëssler, Effenberg en Reuter (2), Kohier, Riedle, Buchwald, Doll en Klinsmann. En geland: Pearce, Curie, Daley (2), Batty, Webb. Frankrijk: Angioma, Cantona, Fernandez, Casoni, Pe rez, Boli. GOS: Tsvejba (2), Dobro- volski, Tsjarin, Tsjernitsjov, Dimitn Koetsnetsov. Nederland: Witschge, Koeman, Wouters, Rijkaard. Schotland: McCall (2). Zweden: Schwarz (2), Thern, Patrick An- dersson (2), Björklund, Ljung, Dahlin. DOELPUNTENMAKERS: Berg kamp (Ned) 3, Larsen (Den) 3, Brolin (Zwe) 3, Riedle (Dui) 3, Eriksson (Zwe) 2, Papin (Fra) 2, Hassler (Dui) 2, Rijkaard (Ned) 2, Witschge (Ned), McStay (Scho), McClair (Scho), McAllister (Scho), Dobrovolski (GOS), Klinsmann (Dui), Effenberg (Dui), Elstrup (Den), Jensen (Den), Vilfort (Den), Platt (Eng), Andersson (Zwe), allen 1 goal. Stefan Effenberg in de nacht voor de finale in zijn hotelka mer opgebeld met de medede ling dat de Denen „Duitsland zouden opvreten". Hij vond dat het nu tijd werd dat Europa echt respect ging tonen voor het Deense voetbal. „We hebben de wereldkampioen verslagen, de Europees kampioen uit het toernooi gezet, van de grote fa voriet Frankrijk gewonnen en van Engeland niet verloren. Laat niemand roepen dat we met geluk Europees kampioen zijn geworden." In het Duitse kamp was nie mand die aan de klasse van de rood-witte machine durfde te twijfelen. Berti Vogts: „Er valt niets op deze nederlaag af te dingen. Ik ben diep teleurge steld in mijn eigen ploeg, maar tegelijkertijd moet ik een groot compliment maken aan het Deense elftal." ring. De oosterbuur, toch al niet in z'n beste doen, raakte hele maal uit balans toen John Jen sen met een schitterend schot doelman lllgner kansloos pas seerde. Vanaf dat moment raak ten de Duitsers helemaal over hun theewater en deden her haaldelijk hun beklag bij Bruno Galler.' Aan het doelpunt van Jensen ging een overtreding van Vilfort tegen Brehme vooraf. Dene marken had in Göteborg echter Vogts was stomverbaasd dat zijn eigen spelers op bijna de zelfde manier onderuit gingen als de Nederlanders in de halve finale. „We werden volkomen overrompeld door hun felle aanpak en door de geweldige sfeer in het stadion. Nadat we op achterstand waren gekomen, maakte zich een soort paniek van de spelers meester. Het elf tal was volkomen de kluts kwijt en speelde geen moment zoals het zou behoren te doen." De Duitse coach, die als spe ler ook al de Europese titel mis te, wilde de schuld niet in de schoenen van Thomas Hassler schuiven. „Hij heeft een uur lang alles gegeven. De rest van de ploeg begreep het echter niet. Klinsmann en Riedle wer den als Engelse spitsen aange- niet alleen de sympathie van de Zweden, maar ook van GalJer. De Zwitserse arbiter drukte met de niet bestrafe overtreding dui delijk zijn stempel op de wed strijd. Tot overmaat van ramp voor de Duitsers zag Galler twaalf minuten voor afloop ook over het hoofd dat Kim Vilfort, na een schitterende solo van Laudrup, de bal met de bo venarm meenam. Via de bin nenkant van de paal werd het vonnis over Duitsland definitief speeld. Dat was voor de Denen heerlijk, daar zaten ze op te wachten." Hoewel zéér telergesteld over het missen van de Europese ti tel, zochten de Duitse voetbal lers direct na afloop niet hun toevlucht in kritiek op scheids rechter Galler. De Zwitser ver zuimde kort voor het eerste doelpunt van John Jensen te fluiten na een overtreding van Kim Vilfort ten opzichte van An dy Brehme. Bij de tweede treffer nam Vilfort de bal met de hand mee. Ook dat zag de Zwitserse arbiter niet. Brehme: „Vilfort zei zelf tegen mij dat het een overtreding was waarvoor de scheidsrechter had moeten fluiten. Maar ik heb geen zin daarover te zeuren. We hebben verloren omdat we de voltrokken, De Deense triomf paste voorbeeldig in het scena- putaties sneuvelden en Dene marken het negende EK volle dig op z'n kop zette. De Scan- dinaviërs hadden sportief niet eens recht op deelneming en werden pas op het laatste mo ment als vervanger van Joego slavië tot het EK toegelaten. Bondscoach Richard Möller- Nielsen had precies anderhalve week om de ploeg te prepare ren. Het team van semi-profs en 'buitenlandse' reservespelers (Sivebaek, Olsen) vierde al voor een deel vakantie en had twee weken nodig om op toeren te geraken. Dat was het elftal in de twee de helft ook aan te zien. De ploeg stond onder zware druk en bezat gaandeweg nog amper de kracht om temg te slaan. De minimale voorsprong werkte echter als doping op de Denen, die met man en macht verde digden en in Peter Schmeichel een meer dan voortreffelijke doelman hadden. De Duitsers, al vroeg gefrustreerd geraakt door het stevige Deense spel, modderden voort en misten de eindpass (Hassler), de accura tesse en de koelbloedigheid om munt te slaan uit het enorme overwicht. Na de treffer van Vil fort gaven de Duitsers zich dcfi- Vogts verzuimde daarmee in de voetsporen te treden van z'n vier na oorlogse voorgangers (Herberger. Schön. Derwall, Beckenbauer), die de ooster kansen niet hebben benut. We hebben genoeg mogelijkheden gehad, maar de scherpte was er niet." Stefan Reuter, één van de spelers die in de beginfase een goede kans kreeg, putte zich uit in complimenten aan het adres van de Denen. „Ze hebben een bijzonder goede ploeg. Ze had den niets te verliezen. Speelden heel goed. Het is geen schande om te verliezen van dit team.." Karl Heinz Rummenigge, gastcommentator bij de Duitse televisie, wist precies hoe de Duitse voetballers zich na de verloren finale voelden. Zelf was de oud-speler van Bayern Mün- chen twee keer verliezend WK- finalist. „Je wilt dan het liefst zo snel mogelijk weg. De deur ach ter je dicht doen en lekker naar huis." buur stuk voor aan een titel hielpen. Met minder, zo zag hij de bui al hangen, zal het thuis front dit keer ook geen genoe gen nemen, nu niet het gevrees de Nederland maar de uitge mergelde Denen de opponent Het was Vogts in de voorbije weken aan te zien. Niet geze gend met de autoriteit en het charisma van Franz Becken bauer gedroeg de 96-voudige ex-international zich als een stuk aangeschoten wild. Hij hervond zichzelf pas na de hal ve finalewinst op Zweden en fleurde helemaal op toen Dene marken Ruud Gullit en co been- tic lichtte. Op slag kregen de Duitse spe lers weer praatjes en waren zij ineens vergeten dat de 'Mannschaft' twee keer door de gong was gered. Eerst tegen het GOS, dank zij een sublieme vrije trap' van Ha ssler in de 90ste minuut, vervolgens door Schotland dat de pijn na de bla mage tegen Oranje verdoofde. Het hoofd van Vogts lag al op het offerblok, maar dooi een speling van het lot ontsprong hij maar net de dans. Dit keer, in de tiende finale die Duitsland speelde, liet het bijna traditionele geluk de ploeg eindelijk een keer in de steek. De manier waarop Denemarken in Zweden de Europese macht naar zich toetrok, was niet im ponerend, maar niemand die net de Denen misgunde. Dat was het dan. Het EK92 in Zweden is ten einde en vrijivel niemand in Göteborg liet gister avond ondanks de verrassende Deense Europese kampioen een traan. Anders dan vier jaar gele den in Duitsland was de negen de aflevering van het Europees kampioenschap door de bank genomen een treurig schouw spel, een aaneenschakeling van te veel saaie en op dit niveau slechte wedstrijden. De hoogte punten waren schaars en netzo duur als het leven in Zweden. De prognose vooraf dat bij dit EK de lijn van het WK90 in Ita lië zou worden doorgetrokken, is helaas bewaarheid. Een toernooi als dit leent zich bij uitstek om het voetbalspel te propageren, maar die kans hebben trainers en spelers andermaal voorbij la ten gaan. Het EIC92 miste de at mosfeer en de allure van vier jaar geleden, interessanten aan vallend voetbal werd slechts met mondjesmaa t geboden Het internationale topvoetbal bevindt zich nu al jarenlang op een hellend vlak en heeft het pu bliek steeds minder te bieden. De hoofdrolspelers daarentegen des te meer, vooral financieel. Het resultaat is daardoor in toene mende mate heilig, het voorko men van doelpunten veel be langrijker dan ze zelf te maken. Dit EK leverde tot de finale slechts 30 doelpunten op, de ef fectieve speel tijd schommelde rond de 55 minuten. De schuld voorde verschraling van het produkt ligt op de eerste plaats bij de trainers. Samen met de spelers hebben zij de sleutel in handen om het spel uit het slop te halen. Maar sterk als ze zijn in het doorschuiven van de schuldvraag wijzen de trai ners liever naar anderen en doen niets om de neergaande trend te stoppen. Een schoolvoorbeeld is Michel Platini. Als speler had de Fransman altijd de mond vol over de schoonheid van het spel, als bondscoach werkte hij in Zuvden dapper mee aan de ver loedering van het voetbal. De Europese voetbalunie rekent op de medewerking van voetbal lers en trainers om het negativis me te doorbreken. Nou, dan kunnen ze wachten tot ze een ons wegen. De UEFA en de FIFA zullen zelf actie moeten onder nemen en hebben daarvoor, via aanpassing van de spelregels, het machtsmiddel in hatulen. Het is daarom geen toeval dat er meer gele kaarten dan ooit op een EK (51) werden uitgedeeld. En dat de zogeheten dode mo menten, de vrije trappen van Hassler, voor de meeste opwin ding zorgden. Als er echter geen ruimte meer is voor individuele hoogstandjes verliest de keizer zijn baard. En kun je het Marco van Basten zelfs niet eens al te kwalijk nemen als hij z'n frus traties afreageert op de benen van een verdediger. Spelers van zijn kaliber verdienen meer be scherming dan ze in Zweden kregen. Als enige van de acht deelnemers had het Nederlands elftal in Zweden in elk geval de lef en de durf om met drie spitsen te spe len. De winnaar van de Fair Play-cup werd terecht geprezen voor de moedige en avontuurlij ke speelstijl. Daar koop je alleen weinig voor in een wereld waar in louter wordt gekeken naar het resultaat. Dat hoeft echter nog geen reden te zijn om nu ook maar meteen mee te springen in de sloot. Met de verovering van de UEFA Cup heeft Ajax tenslot te aangetoond dat het succes ook nog via de vleugels kan worden bereikt. r De grootste meevaller in Zweden was het voor een complete sen satie zorgende Denemarken. Frankrijk verloochende zijn aard en was met Engeland, dat een veredeld pub-team in het veld bracht, de grootste tegen valler op een toernooi dat door de kleine stadions heel wat min der publiek (433.000) trok dan Euro '88. Toen passeerden 940.000 toeschouwers de toe gangshekken. Dat toernooi werd dan ook afgewerkt in een land met een voetbalcultuur. Dat gold mei vuur Zweden. De bele ving was navenant, lauw en zonder spon tan i tei t. Albert Geesing Terwijl Jürgen Kohier op de achtergrond teleurgesteld wegloopt, kunnen de Deense spelers hun geluk niet op na het behalen van de Europese voetbaltitel. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21