'Deze huizen gaan eeuwen mee' Natuurgebied op beoogde vuilstort Vernieuwde golfbaan Kieviten Wassenaar Kermis gaat wellicht naar Oude Dorp Regio Leiden ZATERDAG 27 JUN11992 17 redactie dick van der plas (CHEF) miep de graaff liesbeth buit1nk astrid van den berg wilfred simons caroline van overbeeke 071-161419 Subsidie bijstandsvrouwen oegstgeest Het Oegstgeester Steunpunt Vrouwen in de Bij stand krijgt voorlopig duizend gulden startsubsidie van de ge meente. Als het Steunpunt, dat bestaat uit vier vrouwen, een werkplan heeft gemaakt, maakt het kans op meer geld. De raadscommissie welzijn staat in elk geval achter de doelstelling van het Steunpunt: Oegstgeester vrouwen in de bijstand opvan gen en helpen. Dit jaar is het voor het eerst dat de vrouwen bij de gemeente aankloppen voor financiële steun. Eerder kregen zij uitsluitend geld van de kerken. De vrouwen hadden enkele duizenden gul dens subsidie gevraagd maar wethouder H. Rijks vond duizend gulden voldoende. Elckerlyc krijgt nieuwe directeur De Leiderdorpse Montessori-basisschool Elckerlyc krijgt volgend schoolseizoen een nieuwe directeur, C. Zimet. Zi- met was al eerder directeur van een Montessori-school en werk te bij de schoolbegeleidingsdienst Rijnland. Hij volgt M. Mulder en W. Kinkel op, die samen zeven jaar de school leidden. Zij wil len weer volledig les geven. Zimet krijgt geen eigen klas, maar gaat zich bezighouden met alle onderwijsvernieuwingen en de begeleiding van leerlingen. Vakantieland voor jeugd Voorschoten voorschoten Voorschotense kinderen tussen 5 en 13jaarkun- nen tijdens de zomervakantie naar 'Vakantieland'. Tussen 27 juli en 14 augustus worden allerlei activiteiten georganiseerd, waar onder sport- en spelmiddagen, een poppentheater, huttenbou- wen en kampnachten. De meeste activiteiten kosten minder dan 2,50. Cursus zelfverdediging voor vrouwen voorschoten Voorschotense vrouwen kunnen vanaf 23 sep tember leren hoe ze zichzelf moeten verdedigen. De cursus zelf verdediging wordt gegeven door de stichting Emancipatorisch Vrouwenwerk Voorschoten (STEM). Wanneer genoeg vrouwen boven de 50 jaar belangstelling hebben, krijgen zij een aparte cursus. De bedoeling van de cursus is 'op een uitdagende en sportieve manier het zelfvertrouwen te vergroten'. De cursus duurt twaalf weken en kost 85 gulden. Inschrijving voor 9 sep tember: 071-614391. The Big Easy treedt op in Don Bosco zoeterwoude De Amsterdamse formatie The Big Easy treddt op 28 juni op in het Zoeterwoudse zalencentrum Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. The Big Easy heeft onder meer in de halve fi nale van de Grote Prijs van Nederland gestaan. Het optreden be gint om 21.00 uur en kost drie gulden. Voorverkoop Tröckener Kecks zoeterwoude Met een optreden van Tröckener Kecks opent Zoeterwoudsé zalencentrum Don Bosco op 30 augustus het nieuwe seizoen. De voorverkoop van het optreden begint op zondagavond 28 juni in het centrum aan de Zuidbuurtseweg. Houtskeletbouw-woningen Voorschoten opgeleverd voorschoten wilfred si Ruud Feltzer van de Zweedse Handelsdelegatie steekt zijn en thousiasme niet onder stoelen of banken. Hij vindt de houtske- letbouw-woningen, die de dele gatie samen met de gemeente Voorschoten in Starrenburg heeft gebouwd, zó mooi dat hij er zélf een heeft gekocht. Vrij dag 3 juli wordt de oplevering van het 'laatste' houten huis ge vierd met de feestelijke onthul ling van een zogeheten 'Dala- paard' door de Zweedse ambas sadeur. Het rode houten beeld in het Zweeds 'Dalahast', dat 'paard uit de dalen' betekent is een geschenk van de Han delsdelegatie en heeft een waar de van ongeveer 3400 gulden. Het krijgt een plekje nabij de kruising van de Cor van Osna- bruggelaan en de Martinus van derStoelstraat. Volgens de Voorschotense di recteur openbare werken D. Bonjer is het paard een typisch Zweeds kunstnijverheidspro- dukt: ,,In dit grote formaat is het echt uniek. AUeen in het Zweed se paviljoen in Sevilla staat er nu ook één; dat is nog net iets groter dan 'ons' Dalapaard." De gemeente Voorschoten mon teert het beeld nu op een sokkel en geeft het een anti-graffiti- coating. Volgens Bonjer is het Dalapaard uiterst robuust: „Kinderen kunnen er zonder problemen op spelen en ik hoop ook van harte dat ze dat doen." Romantisch De Handelsdelegatie stelde zich enkele jaren geleden ten doel om in Nederland ongeveer 120 houtskeletwoningen te bouwen. De gemeenten Soest en Voor schoten toonden belangstelling, waarna in Soest 58 huizen wer den gebouwd en in Voorscho ten tot nu toe 59. Het project is nu officieel klaar, maar volgend jaar komen er in Starrenburg nog vier huizen bij. Ruud Feltzer kan nauwelijks Ruud Feltzer: „Sommige mensen zeggen dat het Italiaans aandoet. Het is speels, ik zou zelfs zeggen: romantisch." woorden vinden om de schoon heid van 'zijn' nieuwbouw- buurtje te omschrijven: „De huizen zien er allemaal heel verschillend uit. Sommige zijn afgewerkt met steen, andere met houten panelen. Er is met veel verschillende kleuren ge werkt zoals rood, geel en wit. Je ziet ronde ramen en Grieks aan doende bouwelementen: 'tym- panen'. Sommige gevels sprin gen naar voren, andere naar achteren. De buurt maakt geen Zweedse indruk, maar is ook niet echt Nederlands. Sommige mensen zeggen dat het Italiaans aandoet, omdat de daken laag zijn gehouden. Het is speels, ik zou zelfs zeggen: romantisch." De huizen zijn ontworpen door de architect Wolbrand Vandervis en het architectenbu reau Becka en Wilmink. „De keuze viel op Nederlandse ar chitecten, omdat zij toch het beste weten hoe Nederlanders willen wonen," zegt Feltzer. Zij ontwierpen tien typen wonin gen in de premiesector A en C en in de vrije sector (twee-on- der-een-kap en rijtjeshuizen). De premie A-woningen moes ten 140.000 gulden kosten. Felt zer kon de verleiding niet weer- Voor de bouw werd een Alp- hense aannemer gevraagd, zo dat zonder problemen aan de Nederlandse bouwvoorschriften kon worden gedaan. Voor de rest is alles aan de huizen Zweeds. Het hout komt van Zweedse produktiebossen, de wanden en de kozijnen zijn van Zweedse firma's. De Handels delegatie stelde één voorwaarde aan de bedrijven: zij moesten in Nederland een vestiging heb ben. Volgens Feltzer is het wonen in een houten huis net zo com fortabel als in een stenen on derkomen: „De isolatie is uitge kiend, waardoor de stookkosten laag zijn. De houtskeletten staan los van elkaar, waardoor er geen contactgeluiden zijn. Van mijn buren merk ik dus niets." Binnenshuis is het wel iets gehoriger. „De vloeren zijn van hout. Er zit wel vilt tussen, maar als iemand boven lawaai maakt, dan hoor je dat in de FOTO HIELCO KUIPERS woonkamer wel," erkent Feit- De huizen zijn milieuvriende lijk. Het grenen- en vurenhout komt uit Zweedse bossen, die na de kap meteen weer worden herbeplant. In de huizen is dus geen snipper tropisch hardhout te vinden. Het vermoeden dat de huizen dan ook wel minder duurzaam zijn dan stenen, spreekt Feltzer fel tegen: „Ze gaan eeuwen mee. Goed, na honderd jaar hangen ze mis schien een beetje scheef, maar dat is met stenen huizen ook wel zo. Ik was enkele jaren gele den aan de Oostkust van de Verenigde Staten, waar ook veel houten huizen staan. Sommige daarvan zijn al meer dan drie honderdjaar oud." Boerderij niet op lijst van monumenten zoeterwoude» De boerderij van J.P. van der Voort aan de Zuidbuurtseweg 49 komt voorlopig niet op de Zoeterwoudse monumenten lijst. De gemeenteraad noemde het accepteren van een dergelij- ielding een te gemakke lijke manier om een illegale ver bouwing van het pand legaal te maken. Van der Voort zou, volgens de poliotieke partijen, gestraft moeten worden voor het feit dat hij zonder vergunning in de boerderij twee woningen in plaats van één heeft gemaakt. Volledige afbraak van het nieu we gedeelte ging woordvoerders van de WD en Progressief Zoe terwoude daarbij echter wel wat Wethouder R. Hogenelst haastte zich daarop te verklaren dat het 'terugbrengen in de ou de staat' voor het college bete kende dat er door Van der Voort een nieuwe bouwaanvraag zou moeten worden ingediend. „Die zal dan worden getoetst aan de geldende regels", aldus Hoge nelst. PZ-fractievoorzitter W. Ooijendijk zag dit als het ach teraf doorlopen van de normale procedures. „Als dit is gebeurd kan de raad beslissen over een eventuele plaatsing op de mo numentenlijst", stelde hij vast. Met Zoeterwoudenaar J. van der Geest zal nog worden over legd over de plaats van het pand Zuidbuurtseweg 57 op de mo numentenlijst. Van der Geest had in een brief aan het ge meentebestuur laten weten al lerminst gelukkig te zijn met een dergelijke vermelding, om dat hij had begrepen dat hij ook bij wijzigingen aan het interieur allerlei beperkingen opgelegd zou krijgen. Van der Geest, te vens eigenaar van Don Bosco, wil in het oude onderwij zerspandje naast dit zalencen trum een barruimte maken. Over de uitleg van de bepalin gen voor monumentale panden wordt nu door het college op nieuw met de ondernemer ge sproken. Erna Driessen wint Sloepie Wisselprijs Het surftalent Erna Driessen (17) heeft gisteravond de War- mondse Sloepie Wisselprijs ge kregen uit handen van de eerste burger, G. van der Wei-Marke rink. De vwo-scholiere komt uit Heerhugowaard en surft al acht jaar. Zij is voor deze prijs voor de meestbelovende waterspor ter voorgedragen door,het Ko ninklijk Nederlands Watersport- verbond. Driessen is uitverko ren vanwege 'haar bijzondere surfprestaties de afgelopen ja- De Warmondse Sportprijs ging gisteravond naar trampoli nespringster Inke van Braak (16). Van Braak werd dit jaar Nederlands kampioen in de jeugdklasse tot 18 jaar. De prijs, een beeldje, is bestemd voor Warmonders die iets bijzonders hebben gepresteerd op sportge bied. De winnaars van yorig jaar, Jacqueline en Henk Barends, hebben de prijs aan Inke van Braak uitgereikt. De prijsuitreiking had plaats tijdens de officiële opening van de Warmondse Kaagweek. Een half uur eerder werd de kermis pp de Baan geopend en konden leesliefhebbers zich laven aan een barbecue in park Groot Leerust. Recreatie in Doesgebied ondergeschikt aan natuur Pootjebaden in de Does met uitzicht op de Achthovener- polder. Fietsen van het zuiden naar de oostkant van Lei derdorp of aanmeren in een kleine passantenhaven bij de Doeshaven. Het Leiderdorpse Doesgebied moet een klein natuurgebied worden, waar de Leiderdorper ont spannen een vrije dag kan doorbrengen, zo blijkt uit het nieuwe bestemmingsplan. Direct na de prijsuitreiking 16 jaar zich konden uitleven. De' begon het traditionele tobbetje zogeheten droge Kaagweek steken in de Dorpstraat waai" duurt tot en met dinsdag. De boven de 'natte' Kaagweek op de Kager- plassen wordt gehouden van 11 aan de Leede aan tijdens de tot en met 15 juli. reünie van de Stichting Stam- In het weekeinde van 4/5 juli boek Ronde en Platbodemjach- doen honderd schepen het dorp ten. leiderdorp liesbeth buitink Het Doesgebied zou een paar jaar geleden nog veranderen in een vuilstortplaats voor bouw en sloopafval, maar de Kroon besloot anders. Het Doesgebied moet natuurgebied blijven. Met het nieuwe bestemmingsplan probeert Leiderdorp aan die eis te voldoen. „Het is niet de be doeling om een recreatiegebied te ontwikkelen waarbij slechts een deel van de bestaande land schappelijke elementen wordt ingepast. De recreatie moet on dergeschikt zijn aan de land schappelijke en natuurlijke waarden", verklaart het college van B en W. Behalve de huidige jachtha ven krijgt het Doesgebied ook een passantenaanlegplaats. Het water van de Doeshaven moet daarvoor worden uitgebreid, maar de Doeshaven blijft wei afgesloten. Diefstal van en uit de jachten die er liggen aange meerd, moet zo worden voorko- Aan de noordkant van het water kunnen recreanten een dagje doorbrengen. De oever ligt gunstig in de zon, er is een fraai uitzicht op de Achthove- nerpolder en de oeverrand wordt een uitloper van het na tuurgebied. Bovendien ligt het dichtbij het tunneltje dat nu al van het kerkhof naar de Does haven onder de rijksweg A4 loopt. Die tunnel moet fietsers en voetgangers toegang tot het Doesgebied geven. De gemeen te overweegt ook een tunneltje aan te leggen vanaf de twee ho tels aan de Elisabethhof. Al het andere verkeer moet via het via duct van de secundaire weg 6 over de rijksweg komen. De au to's moeten parkeren in een strook langs de rijksweg. De eventuele verbreding van de rijksweg A4 en de dreigende komst van de hogesnelheidslijn (TGV) kan in de toekomst de plannen voor het Doesgebied letterlijk doorsnijden. De ge meente heeft met die mogelijk heid geen rekening gehouden. De raadscommissie ruimtelij ke ordening, verkeer en milieu buigt zich op 30 juni over de plannen voor het Doesgebied. Daarna volgt onder meer een inspraakavond en kunnen Lei derdorpers schriftelijk reageren op het bestemmingsplan. Leiderdorps college ziet vroeger basketbalveld als meest ideale plaats 5, Golfclub De Kieviten in Wasse- laar heeft haar kleine, negen noles tellende golfbaan bij de Dr. Mansveltkade vernieuwd. Vandaag om 12.30 uur komt ïurgemeester P. Schoute de 85 vernieuwde 'driving range' offi- 80'ieel openen. De Kieviten heb- )en als een van de weinige golf clubs in Wassenaar nog plaats voor nieuwe leden. Tien jaar geleden begonnen Ie Kieviten met het golfen op ten kunstgrasveld. Dat beteken- le dat twee nabij gelegen hoc- teyvelden met echt gras over- >odig werden. De hockeyvelden aegen toen de bestemming van 'driving range', een golfplateau. Deze nieuwe maar beperkte golflocatie werd zeer druk be zocht, ook door niet-Kieviters, die overal worden geconfron teerd met lange wachtlijsten. Daarom werden aan de rand van de hockeyvelden negen holes aangelegd. Toch voldeed de driving range niet helemaal aan de wensen van de golfers. De 'greens' waarin de holes la gen, waren namelijk niet meer dan een kort gemaaid stuk hoc keyveld. Daarom werd de golf baan vernieuwd: er zijn inmid dels echte greens aangelegd: dertig centimeter boven het grasveld, met verschillende la gen gras. De negen holes blijven gehandhaafd. Een professionele sproei-installatie moet het gras in goede conditie houden. De verbeteringen hebben de golf club ongeveer 120.000 gulden gekost. Voordat de burgemees ter de nieuwe golfbaan opent, spelen leden van de verschillen de afdelingen van de Kieviten vanmorgen vanaf 8.45 uur een wedstrijd. Na de openingshan deling van Schoute speelt golf- professional Joost Hage een golftrick-show. Vanaf 14.00 uur vanmiddag kunnen ook niet- golfers proberen een balletje te slaan. Aan het eind van de mid dag is er nog een wedstrijd over negen holes voor de leden van de Kieviten. leiderdorp» liesbeth buitink De Leiderdorpse kermis die jaarlijks aan de Laan van Ouderzorg wordt gehouden, verhuist wellicht naar het Oude Dorp. Het voormalige basketbalveld op de hoek van de Hoogmadeseweg en de Aca cialaan is volgens burgemeester A. Brug- geman geschikt om een kermis op te houden. De kermis duurt bovendien vanaf koninginnedag volgend jaar nog maar vier dagen. De commissie bestuurszaken moet zich maandag nog uitspreken over een eventuele verplaatsing van de kermis, maar verschillende fracties deden al eer der de suggestie voor het basketbalveld. Een verhuizing van de attractie zou om wonenden van de Laan van Ouderzorg in het gelijk stellen. Zij beklaagden zich over geluidsoverlast van de kermis en werden door de commissie beroep- en bezwaarschriften in het gelijk gesteld. Op het laatste moment besloot het college echter dat de kermis toch aan de Laan van Ouderzorg zou worden gehouden. Op aandringen van de gemeenteraad onderzocht de burgemeester andere lo caties voor de kermis. Het basketbalveld kwam daarbij als meest geschikte uit de bus. „De kermisexploitanten heeben geen overwegende bezwaren tegen deze plek. Ook hier zijn echter omwonenden en moet met bezwaren rekening worden gehouden", waarschuwt Bruggeman. B. Kemer, de voorzitter van de Oranje vereniging, zegt 'niet ongelukkig' te zijn met een keuze voor het basketbalveld. „Er zijn minder omwonenden en er is een buffer tussen het terrein en de hui zen in de vorm van groen, een trottoir, een weg en weer een trottoir. Dat zorgt voor minder hinder. De verkeersafwikke ling is daar wel een punt. Wij stellen de veiligheid van de bezoekers voorop." De kermis zou vanaf volgend jaar nog maar vier dagen, van 28 april tot 1 mei, mogen duren om die overlast zo veel mogelijk te beperken. Kemer: „Ik vraag me af of dat te doen is. Het hangt ook van de exploitanten af, omdat de kermis wel commercieel aantrekkelijk moet zijn. Bovendien kan het nog problemen ge ven om nu al een datum te prikken. De meeste kermissen duren tot 30 april en moeten daarna snel verkassen. Mis schien is het dan verstandiger om op 27 april te beginnen." Sportcomplex Volgens Bruggeman is het basketbalveld het enige alternatief voor de kermis. An dere locaties die werden onderzocht, bleken ongeschikt voor het evenement. De Elisabethhof en het sportpark de Bloemerd liggen te ver uit de bebouwde kom. Het terrein naast het wijkcentrum Zijlkwartier en het Samsomveld aan de Hoogmadeseweg zijn eveneens onge schikt. De hodem is daar te zwak om de zware kermiswagens te kunnen dragen. De kermis satond vroeger op het par keerterrein van sportcomplex De Does, maar is volgens Bruggeman nu te klein. „Vanwege het intensieve gebruik door de bezoekers van het sportcomplex is het niet groot genoeg om daar óók nog een kermis te houden." Over enkele jaren zou de kermis een vaste plaats kunnen krijgen in de Hout kamp, waar burgemeester en wethou ders een evenemcntenplein willen aan leggen. Daarover heeft de gemeenteraad echter nog geen definitieve beslissing ge nomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17