Dierenarts voor de gewone man De Stemming Leiden n Boerhaave in gesprek met mavo in Lisse over samengaan ZATERDAG 27 JUN11992 .15 ,Friis Muurling wordt na 23 jaar weer boerenknecht Dierenarts Frits Muurling: „Niet ouwehoeren maar werken." Érg geliefd bij de collega's is hij nooit geweest. Openlijke ruzies hebben zich nooit voorgedaan maar er was altijd veel gezeur en gezanik over zijn werkwijze. Frits Muur ling weet zeker dat er vakgenoten zijn die hem 'vaak dood hebben willen rijden'. Die kunnen dan nu opge- i lucht ademhalen: de Leidse dierenarts houdt er binnen- kort mee op. bent of niet veel verdient heb je een huisdier misschien meer nodig dan iemand die over vol doende geld beschikt. Die kan ander vertier betalen. „Leiden is een arme stad dus ik vind dat je redelijke prijzen moet hebben. Mijn lidmaat schap van de Maatschappij voor Dierengeneeskunde heb ik om die reden opgezegd. Zo hoefde ik me niet meer aan hun prijzen te houden. Twintig gul den voor de behandeling van een rat, dat kan toch niet? Voor dat bedrag spoelen ze zo'n dier tje liever door het toilet. Wij hebben in de maatschap een speciaal knaagdierentariefje in gevoerd, 2,50 a drie gulden voor een behandeling. Laat mij maar wat langer werken voor wat minder geld, heb ik altijd ge dacht." „Maar de collega's vonden dat ik met zo'n speciaal spreek uur voor lagere inkomens de markt verpestte. Ik heb in de te lefoongids ooit onder mijn naam vermeld dat ik altijd be reikbaar ben. Daar waren ze ook al woedend ovër. Was con currentievervalsend, zeiden ze. Maar ik heb toch niets met de concurrentie te maken?" „Als dierenarts moet je nooit 'nee' verkopen, dus meestal werk je zo'n 80 uur per week- Een week heeft 168 uren dus dan houd je nog 88 uur vrije tijd over. Dat is toch heel veel? He- -laas denken veel jonge mensen daar tegenwoordig anders n leiden - erna straatsma e Na 23 jaar werk in de praktijk r aan het Plantsoen moet de 59- igfjarige Muurling noodgedwon- 1 gen stoppen met werken. Op doktersadvies en zeer tegen zijn zin. De geboren en getogen Fries keert 1 juli terug naar waar hij zijn loopbaan begon: het boerenland. In een klein boer derijtje in Brabant trekt hij zich terug met vrouw, hond, drie J katten, een duif, elf schapen, ze ven kippen en een serie konij nen. „Beestjes verzorgen en een beetje schoffelen. Stom werk, maar toch leuk. Ik word weer "boerenknecht, zo ben ik ooit ook begonnen." Nuchter en bescheiden is hij. Een man die als lijfspreuk heeft: 'niet ouwehoeren, maar wer ken „Ik heb de andere Leidse die nooit ontmoet, behal ve dan de collega's Helder en Roest met wie ik samen een heb. Ook boeren zoons die ik zorgvuldig heb uit gekozen. Die zijn gewend om rs'hard te werken." „Hier in de Randstad is het ®Jhaat en nijd tussen de collega's njomdat de concurrentie groot is. Ik weet dat ze witheet zijn ge worden toen ik de prijzen voor mensen met een minimumin- met 50 procent heb ver- laagd. Misschien ben ik wel bedonderd, want een be wijs heb ik nooit gevraagd. als je zo lang een praktijk hebt kun je meestal wel aan de kiensen zien hoe ze er finan- gCieel bij zitten. Aan hun hou- Schapen De dierenarts begon als kleding, rk ben nog steeds specialist op het gebied tevreden dat ik die beslissing 'seks bij schapen'. Het onder- hëb genomen." werp waar hij in Utrecht op af studeerde. Ooit kreeg hij het aanbod om in Perzië (het tegen woordige Iran) hierop te pro- Ik heb me altijd op de gewone moveren' en hoogleraar te wor- nens gericht. Als je werkloos den in Teheran. Gewone mens CDA-wethouder Joop Walenkamp zal in de toekomst van de gemeentelijke communicatie-deskundige geen persconferenties meer mogen geven. „Het belangrijkste zijn de beelden", zei het Leidse hoofd communicatie deze week in Het Parool. „Die blijven bij de mensen hangen". Inderdaad, Walenkamp links op de oude stoomwals bij de opening van spoorwegovergang De Vink. Een beeld om nooit te vergeten. foto >,hielco kuipers c|— POLITIEKE RUBRIEK 7( Zoals ondernemers en kleine zelfstandigen altijd gewillig oor vinden bij de WD kunnen krakers, demonstranten, bijstandsmoeders en verslaafden rekenen op sympathie van Groen 1= Links, re m( H H eze week had Groen W Links het er maar druk mee. De riep sinister Ter Beek naar de ®|amer om uitleg te geven over le knokpartij van mariniers in en de Leidse lollega's wilden van )urgemeester Goekoop opheldering over de knokpartij 'an de politie rond het bezoek 'an staatssecretaris Kosto. mjj.elukkig, in Leiden bleek niets odan de hand. „Geen nodeloos e1eweld, de politie heeft correct —ipgetreden", kon Goekoop de aadsleden meedelen. En de (actie van Groen Links, met in laar kielzog de andere aadspartijen, was jerustgesteld. De aanwezige Jemonstranten keerden na een ërmanend woord van de lurgemeester, huiswaarts, loos, ongetwijfeld, loos, over het antwoord van de lurgemeester of over het gemak _jaarmee de raadscommissie dit j-.por zoete koek slikte? Want lU(pe komt zo'n burgemeester rbij dat de politie zich keurig gedragen. Hij was er toch elf niet bij op het Oóeterskerkhof. Evenmin ^ouwens als de raadsleden, lee, zelfs staatssecretaris Kosto du niet kunnen getuigen van de acties van de politie want hij zat toen allang veilig in de kerk. Een korte reconstructie van wat er aan vooraf ging: Groen Links belt de burgemeester:Ceesik wil dinsdag toch even informeren naar het optreden van de politie bij de Pieterskerk. Ik bel maar even dan kan je je voorbereiden. De burgemeester zucht, krabt zich achter de oren en belt vervolgens de plaatsvervangend hoofd-commissaris:jan Hein, Groen Links maakt zich druk over jullie actie tegen die radicale jongeren. Ze verwachten een verklaring. Laat mij even weten wat er precies is gebeurd. Complimenten Jan Hein (was er ook niet bij) „Ik heb in Utrecht drie maan den lang een Perzische man op sleeptouw genomen die hier al lerlei apparaten voor de vee-art senij wilde kopen. Toen hij weg ging wilde hij dat ik hoogleraar werd in Teheran. Ze wilden mij per se hebben; ik kon zelf mijn salaris invullen. Dat aanbod heb ik heel serieus genomen, maar mijn vrouw wilde niet. Achteraf ben ik haar dankbaar, gezien de huidige situatie in Iran. Ik had mijn Ineke daar ook niet zo snel gesluierd zien lopen." „Toen ik uiteindelijk als die renarts in Leiden begon was dat in eerste instantie bedoeld voor een periode van tien jaar. Daar na wilde ik weer teruggaan naar Utrecht. Maar toen het eenmaal zo ver was had ik hier zó veel vrienden dat ik maar ben geble ven. Die wil ik ook behouden als ik naar Brabant vertrek. Daarom heb ik een klein huisje aan de Zijlsingel gekocht. Want je weet anders hoe dat gaat: je verhuist, belooft contact te hou den maar na een jaar zie je el kaar niet meer." Miss Pepper In de keuken van de dierenarts hangt een foto van koningin Beatrix met haar hondje Miss Pepper. Muurling had ooit de eer om voor een consult op Huis ten Bosch ontboden te worden. De papegaai van de ko ningin was toen door een dub bele longontsteking bijna ge veld. Vermoedelijk heeft de rijkspolitie, met wie Muurling altijd nauwe contacten heeft ge had als keuringsarts van doua nehonden op Schiphol en para depaarden voor Prinsjesdag, Muurlings naam aan de konin gin doorgegeven. „Een heel gewone mevrouw hoor, de koningin, alleen zeg je er majesteit tegen. Ze had een grijze roodstaart papegaai die ernstig ziek was. Dank zij de goede zorg van de majesteit zelf en een beetje door mij is het diertje er weer bovenop geko men. Hij is de enige die alles te gen de koningin mag zeggen en krijst het hele paleis door. Het is de enige keer geweest dat ik in het paleis ben geweest. De ko ningin heeft niet veel huisdie- belt de inspecteur die die dag dienst had: „Gerda, over die actie... O, je kwam wat later, nou ja trek dat nog eens na. De burgemeester wil een bevredigend antwoord. En Gerda tikt vervolgens op hoe onder haar verantwoordelijkheid de politie zeer terughoudend is opgetreden, stuurt het rapportje op naar haar baas waarna het uiteindelijk op het bureau van de burgemeester belandt. Dinsdagavond leest Goekoop het keurig voor en de raadsleden slikken het voor zoete koek. Behalve Groen Links. Raadslid Van Schreven vraagt nog even naar de bekende weg, want ze behoort tenslotte tot een kritische partij: „Het is toch niet zo dat de politie er extra hard op ren. Bij Miss Pepper hoefde ik niet meer te komen. Die zat vast in een een konijnehol en is ge stikt." Boerenzoon „Mijn opvolger hebben we op- los slaat als ze links radicale jongeren kan raken?" En Goekoop kijkt wat meewarig naar zijn plaatsvervangend hoofdcommissaris en schudt zijn hoofd, onthutst over zoveel naïviteit. „Zal ik ze nu eens eerlijk vertellen dat ik die pestjochies graag persoonlijk eens een draai om de oren zou willen geven", denkt hij. Maar voordat hij zijn mond open heeft kunnen doen, heeft de politiecommissaris al geantwoord: „Nee, de politie treedt altijd correct op." Vraag het maar aan de politie. De broodjes met ham en met kaas liggen verstopt onder een blauw geruite theedoek. Bekers gefokt in onze stijl. Ted Heker man heet hij, een hele aardige man, geen boerenzoon. Ik heb gehoord dat zijn cliënten hem 'Ted' mogen noemend. Sinds september is hij door mij inge werkt. Of het sociale spreekuur en de lage prijzen blijven, weet voor karnemelk of gewone melk staan op tafel, evenals grote kannen koffie en thee. Wethouder Joop Walenkamp is er helemaal klaar voor. Hij drentelt al niet eens meer zenuwachtig door zijn kamer. Welnee, na dik twee jaar wethoudersschap is hij inmiddels wel gewend aan dergelijke sessies. Op zijn gemak babbelt hij nog wat met zijn twee gasten: Luuk Palm van de winkeliersverenigingen Chris Verplancke van de ambulante handel. Hij heeft ze uitgenodigd om de bijeenkomst die op stapel staat wat extra cachet te geven. En om aan te geven hoe goed de gemeente tegenwoordig kan opschieten met het bedrijfsleven. Een voor een komen ik niet. Dat moeten ze zelf maar uitzoeken." „Ik heb begrepen dat er voor mijn afscheid een receptie wordt gehouden. De collega's zullen wel niet uitgenodigd zijn, denk ik. Maar als ze komen schud ik ze de hand, hoor." vertegenwoordigers van de Leidse media zijn kamer binnen. Als de stoelen vol zijn en de kopjes ook, begint het feest voor de CDA-wethouder. Hij leest voor wat de belangrijkste puntep zijn uit de Marktennota, die het college van burgemeester en wethouders definitief vaststelde nadat de inspraakreacties zijn verwerkt. Hier en daar geeft hij wat extra uitleg aan het overigens glasheldere stuk waar niet zo heel veel nieuws in staat en na een halfuurtje keert de rust weer op zijn kamer. Tevreden wrijft de wethouder in zijn handen. Ze waren er weer allemaal, net als al die andere keren. Hij is toch duidelijk het collegelid dat de pr-zaken het beste voor elkaar heeft. Wat de wethouder op dat moment nog niet weet is dat zijn pr-beleid ernstig gevaar loopt. Er loopt namelijk op het stadhuis sinds kort een heuse communicator rond. Rijk van Ark is zijn naam en CDA- voorlichter was zijn vorige baan. In de Amsterdamse krant Het Parool wordt diezelfde Van Ark deze week ten tonele gevoerd in een artikel over de partijschool, een soort commando-opleiding voorCDA'ers. Rijk van Ark verzorgt er volgens het artikel een cursus publiciteitsbeleid. Zijn boodschap voor de toekomstige CDA-prominenten: „Houdt nooit een persconferentie. Want, zo maakt hij de cursisten duidelijk, de gesprekken tijdens zo'n bijeenkomst kunnen ineens een heel vreemde wending krijgen. En degene die de mededelingen doet, Iaat zich voor-ie 't weet verleiden tot uitspraken die veel te ver gaan. Aan het einde van het college herhaalt hij zijn credo: „Nooit een persconferentie houden." Nog even, dus, en niemand weet meer wie Joop Walenkamp is. Maar Rijk van Ark heeft zich dan onsterfelijk gemaakt. Redactie Janet van Dijk en Gert Vlstw f070 WAN holvast (De afscheidsreceptie van dr. F. Muurling wordt zaterdag 4 juli gehouden in het Alphense vogelpark Avifauna van 13.00 - 17.00 uur) Fietsbrug bij Waaghoofd blijft LEIDEN De fietsbrug bij het Waaghoofd blijft bestaan. B en W hebben projectontwikkelaar MBO laten weten er niets voor te voelen dat de Rijn op dit punt wordt overkluisd. MBO had dit voor gesteld om het toekomstige winkelcentrum Sleutelhof aan de Aalmarkt beter bereikbaar te maken vanuit de Haarlemmer straat. Vooral onder de raadsleden bestonden vele bezwaren tegen de overkluizing. Deze zou af breuk doen aan het pittoreske aanzicht van de binnenstad op deze plaats langs de Rijn. In het contract met MBO wordt opge nomen dat de huidige brug niet mag verdwijnen. AGENDA ZATERDAG 27 JUNI Katwijk Zeilregatta Katwi|k-Noordwi|k (open catamaranwedstrijden), bij strandvak Skuytevaert, aanvang 11.00 uur. Muziek in het centrum mmv De Zee dorpermuzikanten, van 14 00 tot 17.00 uur. Leiden Rommelmarkt in de IJshai aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur Noordwijk Arrangementdag tevens organisatie langste koffietafel ter wereld, Kon. Wilhelminaboulevard, aanvang-10.30 Warmond vende' muziek op het Pleintje bij de Pomp. van 11.00 tot 16.00 uur ZONDAG 28 JUNI Leiden Fietstocht 'Westemdertocht' over 30 of 60 km, start vanaf clubhuis Swift toer, Park 'De Bult'. Roomburgerweg. tussen 8.30 en 12 00 uur. Zomer-stadswandelmg door het Gid senteam Leiden met als thema de Middeleeuwen, vertrek vanaf Stad huisplein om 14.00 uur. Natuurwandelingolveen IVN-natur- gids in het Heempark. start bij de in- gang aan de Oegstgeesterweg om Rondleiding door de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur Katwijk Zeilregatta Katwi|k-Noordwi|k (open catamaranwedstri|den). b i strandvak Skuytevaert. aanvang 1.00 uur. Katwijk Snooker Ranking in Snooker centrum 'The Pocket', loting 11.30 uur, aanvang 11.45 uur. Noordwijk Viswedstrijd, org HSV De Sportvis ser, vanaf het strand ter hoogte van de Kon. Wilhelminaboulevard, tussen 6.00 en 9.00 uur. Toeristische Zomermarkt op het Vuur torenplein van 10.00 tot 18.00 uur. Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum van 13.00 tot 17.00 Warmond Modeshow, presentatie van zelfge maakte kleding in de oude gymzaal of op het Pleintje bij de Pomp, aanvang 19.00 uur LISSE ROZA VAN DER VEER Het Boerhaave College in Leiden voert besprekingen met De AJetta Jacobsmavo in Lisse over een fusie. Daarmee wil de Lisse se school voor volwassenen voorkomen dat de schooldeuren op 1 augustus 1993 dicht moeten omdat er onvoldoende leerlingen zijn. De beide schoolbesturen en -directies hebben inmiddels de eerste verkennende gesprekken achter de rug. De Aletta jacobsmavo heeft 520 deeltijdleerlingen die een mavo- opleiding, Primair Beroepsgericht Volwassenen Educatie of de Internationale Schakelklas voor Buitenlanders volgen. Dat aantal is volgens de enige weken geleden door de Eerste Kamer aange nomen Wet op het Voortgezet Algemeen Volwassenen Onder wijs (VAVO) onvoldoende om als school te blijven bestaan. Fu seren is de enige manier om zeker te zijn dat de school op 1 au gustus 1993 niet wordt opgeheven. Gouwe Aanvankelijk heeft de Aletta Jacobsmavo fusiegesprekken ge voerd met het Gouwe College in Gouda. Die samenwerking kei - ste enige tijd geleden definitief af omdat de scholen te ver van elkaar af lagen. Het bestuur van de Lissese school heeft zich nu gewend tot het veel grotere Boerhaave College in Leiden. Vol gens de VAVO-wet moet voor 1 oktober het fusiebesluit zijn ge nomen, reden waarom de Lissese school haast heeft. Dat laatste geldt niet voor het Leidse Boerhaave College, een school die groot genoeg is om te voldoen aan alle eisen uit de VAVO-wet. Rector D. van Kooten voelt er niets voor om snel een fusiebesluit te nemen. „De Eerste Kamer is een paar weken geleden akkoord gegaan met de VAVO-wet die wel al vijf jaar onderweg is. Wij moeten nu in de drukste tijd van het jaar we hebben 800 eindexamenkandidaten en binnenkort gaat iedereen op vakan tie snel een beslissing nemen. Ze laten je gewoon geen tijd voor fatsoenlijk overleg." De Boerhaave-directeur wijst er op dat veel randvoorwaarden voor de fusie nog niet bekend zijn. „En de voorwaarden die be kend zijn, zijn niet erg aantrekkelijk. Ik laat me door Zoetermeer geen knollen voor citroenen verkopen. Eerst moet alles duidelijk zijn want het is niet verantwoord om als school met 100 docen ten en 2000 leerlingen je nek in de strop te steken. En dat gevaar is beslist aanwezig." Waardevol Van Kooten benadrukt dat het Boerhaave College graag in zee gaat met Lisse. „De school in Lisse is uiterst waardevol. We kun nen daar ook veel doen bij voorbeeld door havo en vwo-onder- wijs aan te bieden. Maar we laten ons niet onder druk zetten. Dat is spijtig voor Lisse maar wij laten ons niet de Zwarte Piel toespelen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15