Leiden Regio Rekening huisvuil niet omhoog Auto Peter Applaus voor vrijspraak pastoor Jubu 'Gala-avond op schofterige manier onderuit gehaald' 07H34700 Sleutelen aan viaduct Meer zeggenschap regio's over openbaar vervoer Molen wacht op restauratie ZATERDAG 27 JUN11992 13 Dierenarts /jrDe Leidse dierenarts I J Frits Muurling houdt er binnenkort mee op. Zijn vakgenoten kun nen opgelucht adem halen roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) Kaagweek —j De Kaagweek is gis- I teren begonnen. In woners van Warmond vermaakten zich gisteren bij het traditionele tobbetje steken. Het feest duurt tot en met dinsdag VAKANTIE TRIP BLogICom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIAUST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P C s. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, levenng en installatie naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv Ondernemingsweg 32-34 2404 HN Alphen aan den R.jn Buurt bang voor nieuwe puinhoop leiden „Om vier uur zijn de werklui vertrokken, maar er is voor het weekeinde geen enkele voorzie ning voor het verkeer getrof fen", aldus een bewoner van de Rijnsburgerweg. De hele afgelo pen week heeft het asfalterings werk aan de Oegstgeesterwcg voor grote opstoppingen in de omgeving gezorgd. Meer dan drie kwartier stonden sommige automobilisten in de file. De gemeente Leiden liet weten dat de files onontkombaar wa ren maar dat de werkzaamhe den vrijdagmiddag, gisteren, klaar zouden zijn. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Ver schillende bewoners uit de buurt vrezen nu dat het dit weekeinde als veel mensen richting kust zullen rijden het opnieuw een 'puinhoop' wordt Ook wordt gevreesd voor ver keersoverlast bij het begin van de volgende werkweek. De poli tie zal naar verwachting door verkeersagenten de 'pijn' pro beren te verzachten Meevaller voor gemeente De reinigingsrechten gaan niet omhoog per 1 juli. Het college van B en W heeft deze week bepaald dat het tarief gelijk kan blijven. De gemeente heeft goedkopere con tracten kunnen afsluiten voor de verwerking van het huisvuil. Bovendien ziet het ernaar uit j dat oude schulden binnen rede lijke termijn kunnen worden af- gelost. Het college gaat er na- I melijk vanuit dat er over niet al te lange tijd een vergistirigsfa- j briek in Leiden staat en dat de J afvalverwerking daardoor nog I goedkoper wordt, j Eind vorig jaar werd besloten de tarieven met 13,5 gulden te verhogen. Vanwege de kosten stijging zouden huishoudens ei- genlijk per 1 januari 43 gulden meer moeten gaan betalen. Op- I timisten binnen het college van B en W verwachtten destijds al I dat de gemeente gunstiger con- tracten zou kunnen afsluiten voor storten en verbranden van I het vuil. Besloten werd de stand van zaken halverwege dit jaar opnieuw te bekijken. Nu blijkt inderdaad dat de ge meente goedkoper uit is: per ton wordt zo'n 20 gulden min- der betaald. Een tegenvaller is echter dat andere kosten-zijn gestegen. De gemeente geeft aan allerlei zaken die met de reiniging te maken hebben een miljoen meer uit dan was ver wacht. Gunstig Aan de andere kant zijn de vooruitzichten in de ogen van B en W zo gunstig, dat verwacht wordt dat nog genoeg geld overblijft om oude schulden op te lossen. Die bedragen voor Leiden ongeveer 9 miljoen gul den. Het geld is uitgegeven aan de voorbereiding van een stort plaats voor bouwafval in het Leiderdorpse Doesgebied. De stortplaats mag er niet komen. Ook moet de gemeente nog geld afbetalen aan de inmiddels gesloten vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat. „We denken in '98 of '99 van de schulden af te zijn", aldus milieu-wethouder H. de la Mar. De Groen-Linkswethouder is blij dat 'we na twee rampzalige jaren de zaken nu weer in de hand hebben'. De reinigings rechten zijn de afgelopen jaren explosief gestegen. Door de sluiting van de vuilverbranding moest de gemeente het afval naar andere provincies brengen en dat kostte veel geld. Op 1 ja nuari zullen de reinigingsrech ten met hetzelfde percentage stijgen als de onroerend-goed- belasting. Stichting tegen hinder Schiphol leiden De Leidse werkgroep luchtvaartoverlast is een stichting geworden. E>e Stichting Luchtvaartoverlast Leiden en omstreken (StiLL) zet de activiteiten voort van de werkgroep die anderhalf jaar geleden is opgericht. Hoofddoel van de stichting is het te gengaan van geluidsoverlast door vliegtuigen boven de Leidse regio. De stichting wil onder meer dat de aan vliegprocedures zo danig veranderen dat de overlast afneemt. Een nog aan te leggen vijfde baan zou verder móeten worden gebruikt om overlast in de Leidse regio te beperken. leiden Terwijl het verkeer op de achtergrond doorraast, sleutelt een wegwerker aan het nieuwe viaduct over het Heinekenpad nabij het bedrijventerrein Roomburg. Het viaduct maakt onderdeel uit van de aansluiting van de nieuwe rijksweg 11 op de A4. De verbin ding moet eind 1994 klaar zijn. FOTO WIM DIJKMAN 'Ik dacht al, dit wordt een beerputje' Een applaus van een schare pa rochianen ging op, toen politie rechter E. Fockema Andreae het oordeel uitsprak: Pastoor Heijs- ter van de Leidse Petrusparo chie werd gistermiddag vrijge sproken van valsheid in ge schrifte. De politierechter meende dat niet bewezen was dat de 67-jarige pastoor met op zet een gift van 25 duizend gul den buiten de boekhouding had gehouden. Zij wees de eis van 2500 gulden boete en vier we ken voorwaardelijke gevangenis af, die officier van justitie J. van Ek vroeg. De pastoor zei niet meer aan de gift te hebben gedacht, toen hij als voorzitter van het kerkbe stuur in 1988 zijn handtekening zette onder de jaarrekening van de parochie. De pastoor ging er vanuit dat de penningmeester de gift in de boeken zou opne- Die penningmeester is on langs tot anderhalf jaar celstraf veroordeeld wegens verduiste ring van 1,6 miljoen aan paro- chiegelden. Volgens Heijster had de ex-penningmeester toen de omvangrijke fraude uit kwam, gedreigd 'beerputten' te openen als hij zou worden aan gegeven. „Ik dacht toen al, dan wordt dit zo'n beerputje." Merkwaardig Het betrof een nogal merkwaar dige schenking, zo werd duide lijk. Het bedrag kwam van de bejaarde Leidse priester Van der Boog die uitdrukkelijk verklaar de anoniem te willen blijven. Afgesproken werd dat de oude priester elk jaar duizend gulden van de parochie terug zou krij gen. „Is het dan wel een schen king?", wilde de politierechter weten. In een vergadering van het kerkbestuur had Heijster de anonieme gift gemeld. Toen was hem heel snel door de ex- penningmeester de mond ge snoerd. „Hij zei: 'Je zou toch geen naam noemen' en daarop zei ik helemaal niets meer." Waarna de pastoor zich verder niet meer met de gift bemoeide. Het geld werd gebruikt om de kerk te verbouwen, de 1000 gul den werd elk jaar terug gegeven. Maar officier van justitie J. van Ek had geen clementie met Heijster. Hij geloofde niet dat de pastoor de gift vergeten was. Heijster had immers eerder ver klaard dat een gift van die hoog te maar eens in de vijf jaar voor kwam. Van Ek: „Bovendien moet je weten waar je je handtekening onder zet, anders kan iedereen wel zonder te controleren een handtekening zetten. Wie zo makkelijk is, verdient een straf." Hij hekelde nog eens de slordi ge financiële handel en wandel van de parochie. Ook de politie rechter noemde bij haar vonnis de Petruskerk-affaire 'treurig'. „Ik hoop dat de financiën nu op orde zijn." Hoe er intern werd gecontro leerd maakte de aangeslagen Heijster duidelijk toen de rech ter hem vroeg of hij met de nat te vinger controleerde, zoals in de stukken stond. „Dat bedoel de ik letterlijk, mevrouw", zei hij druk gebarend. „Door de bladen zat nog geen nietje en dan keek ik even met een natte vinger of er niet per ongeluk een wit vel tussen zat." Naar de cijfers keek de pastoor niet om. Hij vertrouwde volledig op zijn penningmeester. "perfekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid" Admiraalsweg 4 2315 SC leiden (ind. De Waard) lel. 071 - 227225 la* 071 - 219621 All-round specialist in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwprojekten. Tevens bungalow- en villabouw en interieuraanpassingen. leiden paul van der kooy Om beter met de auto te kun nen concurreren, mogen regio's zelf hun openbaar vervoer rege len, tot de bekostiging toe. Eind van deze eeuw moet het land daartoe worden onderverdeeld in 21 regio's, aldus een advies aan minister Maij van verkeer en waterstaat. Een van de regio's die al snel kunnen beginnen is Amster dam, vindt ook Maij. Men is daar namelijk vergevorderd met het opstellen van regionale ver voersplannen. De regio Amster dam beslaat een groot deel van Noord-Holland en bedient ook regiogemeenten als Lisse, Hille- gom, Jacobswoude, Nieuwkoop en Nieuwveen. Leiden was een kandidaat- vervoerregio, samen met Lei derdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Zoeterwou- de en Rijneveld. Maar de regio viel af omdat er in de avond- spits een onvoldoende aantal kilometers per auto en open baar vervoer werd gemaakt: 140.000 tegen de 'benodigde' 250.000. Boskoop, Bodegraven en Waddinxveen zijn bij Rotter dam ingedeeld, terwijl de overi ge gemeenten uit duin- en bol lenstreek, regio Alphen en regio Leiden onder de Haagse ver voersregio vallen. Alleen Alphen valt overal buiten, maar dat hoeft volgens de adviserende commissie Brokx geen pro bleem te zijn: „In het algemeen is het niet moeilijk om deze ge meenten, indien dat gewenst is, alsnog ergens aan toe te voe gen." De gisteren gepresenteerde plannen van de commissie Brokx zijn de eerste stap op weg naar een nieuwe vorm van openbaar vervoer, dat meer klanten trekt, beter en efficiën ter werkt, zelf het geld beheert en los van het rijk opereert. Organisaties jongerenhulp fuseren leiden hulp aan 66 kinderen en hun ouders in Leiden. Het gaat om hulp bij opvoedingsproblemen, waarbij de kinderen thuis wo nen en na schooltijd op het Boddaertcentrum verblijven. De Mare is een voogdij-instelling die ongeveer 75 minderjarigen onder haar hoede heeft in meis- jegroepen en gemengde groe pen. Krisisopvang Jongeren ont fermt zich jaarlijks over onge veer 100 weggelopen jongeren. Stichting Boddaert Centra Lei den doet mee aan de fusie waartoe Stichting De Mare Lei den en Stichting Krisisopvang al eerder hadden besloten. Stich ting Krisisopvang draagt per 1 juli haar activiteiten over aan de Stichting Mare. Mare en Boddaert Centra gaan 1 januari 1993 samen. Boddaert Centra Leiden beheert vijf centra voor Tekort van zes ton leiden Na een vorig jaar gedane aan moediging van de sociale dienst om vaker een beroep te doen op de bijzondere bijstand en een versoepeling van het toeken- ningsbeleid zit de gemeente Leiden nu in de financiële pro blemen. Zoveel mensen hebben gehoor gegeven aan deze op roep dat het budget voor ver goeding van bijzondere kosten voor menSen met een mini- >or extra bijstand mumuitkering ruimschoots is overschreden. Eerste bereke ningen wijzen uit dat dit jaar zes ton te veel wordt uitgege ven. Gemeenten krijgen sinds vorig jaar een vast bedrag van het rijk voor vergoeding van bij zondere bijstand. Overschrij ding van dit bedrag wordt niet door het rijk vergoed. Leiden heeft destijds vergeefs tegen in voering van de nieuwe regeling geprotesteerd. leiden Molen 'De Herder' aan de Haarlem merweg wordt gerestaureerd. De kap, die er twee maanden geleden werd afgehaald, le verde instortingsgevaar op. Monumentenzorg gaf toestemming voor een tijdelijke verwijde ring. De gemeente Leiden overlegt nu met de eigenaar van de molen, makelaar R. Proper uit Oegstgeest, over de mogelijkheid om de res tauratie van de molen te subsidiëren. Eerder diende Proper zelf een plan voor res tauratie in. Hij wilde rond de molen een aan tal villa's te bouwen. Uit de opbrengst daar van zou de molen worden gerestaureerd. De bewoners van de villa's zouden dan samen, als een soort vereniging, de molen moeten onderhouden. De gemeente keerde zich echter tegen deze nieuwbouw, omdat die het landschappelijke aanzicht van de omgeving te zeer zou aantas ten. ,.Er ligt nu een aantal alternatieven, die voorzien in restauratie, en die gaan over de subsidie. Maar daarover moeten we nog spreken, het moet worden afgewogen", aldus chef stadsbeheer L. Meijer. De molen, een achtkantige bovenkruier, werd in 1884 vanuit Amsterdam naar de Haarlemmerweg gebracht. De houtzaagmo len, die sinds 1755 op die plek stond, was een jaar eerder door de bliksem getroffen. In 1942 werd 'De Herder' al eens gerestaureerd. De molen functioneerde als houtzagerij, maar die werd in 1978 gesloten. FOTO WIM DIJKMAN Organisator feest voelt zich benadeeld door politie leiden loman leefmans vervolg van voorpagina De eerste klacht over de gala avond voor leukemie-patiëntjes kwam van' een Voorhoutse on dernemer. De man, die ook een uitnodiging voor het feest had gekregen, vertrouwde het zaakje niet en belde de Leidse politie. Die nam de zaak in onderzoek. Voordat er conclusies waren ge trokken, spraken de onderne mer en politiewoordvoerder A. Kuyt voor een regionaal radio station hun argwaan uit over het evenement. Kuyt riep de mensen die een brief hadden ontvangen op om geen geld over te maken voordat er meer duidelijkheid was. Volgens Kuyt was Van Duin ooit eerder bij een soortgelijke actie betrokken waarvan de financiële afwikke ling niet in orde was. De directie van de Groen- oordhallen overweegt de reser vering voor het feest door te strepen. „Daardoor is de gala avond nu al grotendeels naar de knoppen geholpen. Dit zijn geen geintjes meer", meent de teleurgestelde Van Duin. Volgens de organisator speelt het galafeest quitte als er 1500 mensen op af komen en hij had stiekem op 4000 gehoopt. De winst zou eerst bestemd zijn voor het ouderenhuis van het AZL. Het ziekenhuis was echter al met een ander organisatiebu reau in zee gegaan. Het Leger des Heils had wel oren naar het evenement van Van Duin. Van Duin vindt de commotie extra pijnlijk voor zichzelf. „Ik heb net een familielid aan leu kemie verloren, en nu wordt mijn feest op een schofterige manier onderuit gehaald. Hoe komen ze er nu toch bij dat ik er op uit ben om geld in mijn zak te steken? Ik speel open kaart, overal staan mijn naam en tele foonnummer op en ik heb de zelfde accountant die de ge meente controleert. Hoe zou ik nou kunnen frauderen? Ik ben er kapot van", aldus Van Duin. Hij hoopt dat zich alsnog vol doende deelnemers aanmelden. „Gaat het feest niet door, dan zit ik met een grote financiële strop." Politie-woordvoerder Kuyt ontkent dat zijn mededelingen tegen Van Duin zelf waren ge richt. „Ik heb, gevraagd door een verslaggever van de regio nale radio, bevestigd dat er in derdaad een onderzoek gaande is naar het feest. Het lijkt me voor de hand liggen dat je deel nemers dan waarschuwt te wachten tot dat onderzoek klaar is. De opmerkingen over de schofterige behandeling laat ik verder voor de rekening van Van Duin." St. Aogtenstroof 18 Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13