NAVO klaar voor actie ie Bosnië Buitenland Inzet leger weinig effectief tegen fundamentalisme Toch met de trein mee ANC verwerpt uitnodiging De Klerk Gemengde gevoelens bij Arabieren over zege Rabin ga' Akkoord over bestand in Zuid-Ossetië DONDERDAG 25 JUN11992 fl Pleidooien voor interventie nemen toe Als het nodig is, kunnen NAVO-troepen snel in actie ko men in Bosnië-Hercegovina, of dat nu om humanitair optreden gaat of een militair ingrijpen. Dat heeft de nieu we opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, de Amerikaanse generaal John Sjalikasjvili, gisteren ge- Vier-sterrengeneraal Sjalikasjvili (rechts op de foto) nam gisteren op het militaire NAVO-hoofdkwartier SHA PE in Casteau, bij het Belgische Bergen, het bevel over van zijn landgenoot John Calvin (links), die met pen sioen gaat. De in Warschau geboren Amerikaan van Pools-Georgische afkomst wordt tegelijk bevelhebber van alle Amerikaanse troepen in Europa. Hij is de tiende SACEUR (Supreme Allied Commander Europe), een functie die altijd aan een Amerikaan is voorbehouden. De eerste was de latere president Eisenhower, foto epa EG akkoord met werkweek van 48 uur brussel gpd/ap Een meer dan anderhalf jaar durende ideologische ruzie over beperking van de gemiddelde werkweek in de EG tot 48 uur is gisteravond door de ministers van sociale zaken eindelijk be ëindigd. Groot-Brittannië ziet zijn hardnekkig verzet beloond met de afspraak dat de 48-urige werkweek niet verplicht wordt opgelegd aan bedrijven, maar dat werknemers er wel aan spraak op kunnen maken. De Britten hebben zich twin tig maanden lang, enkel bijge- - staan door de Ieren, met hand en tand verzet tegen de voorge stelde EG-richtlijn die een ver plichte gemiddelde werkweek van maximaal 48 uur voor schreef. Het staat de EG-lidstaten vol gens het gisteren bereikte com promis tevens vrij zelf te bepa len of de zondag al of niet een rustdag wordt. 'Brussel' wilde dat laatste graag, maar volgens de Britse minister Shephard be moeide de EG zich met zaken die haar niet aan gaan. De richt lijn zou volgens Shephard 2,5 miljoen Britse werknemers be roven van hun overwerkvergoe ding, en de industrie 5 miljoen pond (15 miljoen gulden) kos ten. Uit bezorgdheid over het lot van de Europese Unie heeft Jac ques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, zich be reid verklaard enkele bevoegd heden terug te hevelen van 'Brussel' naar de nationale rege ringen. Om welke beleidsterrei nen het gaat, vertelde Delors er niet bij. Hij waarschuwde dat het afstaan van teveel bevoegd heden het oprichten van de Eu ropese Unie zoals in Maastricht werd besloten, in gevaar brengt. Wereld doet 't 100 miljoen keer per dag geneve afp/anp Iedere dag wordt in de wereld 100 miljoen keer de geslachts daad verricht Dat blijkt uit een publikatie van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO), die gisteren is gepre senteerd. De wereld telt 5,5 miljard mensen. Ongeveer 3,5 miljard zijn tussen de 15 en 65 jaar, van wie mag worden aangeno men dat ze seksueel actief zijn. Elke seconde bedrijven ruim 1.150 stellen de liefde. Volgens de statistieken lei den de 100 miljoen geslachts daden in 910.000 gevallen tot zwangerschap, waarvan de helft niet gepland en 25 pro cent „absoluut ongewenst" is. Iedere dag worden op de we reld 150.000 abortussen uitge voerd. De geslachtsdaad kan nog meer nadelige gevolgen heb ben: dagelijks is er sprake van 356.000 bacteriële of virus-in fecties. WHO-directeur-gene- raal Hiroshi Nakajima conclu deert daaruit dat de gezond heid van de wereldbevolking op dit vlak „middelmatig" la. pretoria peter van nuusenburg correspondent casteau/budapest» hans de bruijn runa hellinga correspondenten Volgens Sjalikasjvili wordt het optreden bij regionale conflic ten buiten het traditionele NAVO-gebied, zoals in Joegosla vië, „de grootste uitdaging voor de NAVO. Europa is nog steeds niet één en vrij. Het is onveilig voor onze kinderen". Begin juni verklaarde het bondgenoot schap zich bereid om op ver zoek van de VN of de Conferen tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) op te treden als regionale vredestich ter. De pleidooien voor militaire interventie in Bosnië nemen toe. De Amerikaanse senator Bob Dole pleitte eerder deze week al voor ingrijpen door de NAVO. Die zou volgens Dole tenminste het luchtruim boven Bosnië en transporten met hulpgoederen kunnen bescher men. Onlangs nam de West- europese Unie (WEU) het prin cipebesluit tot de oprichting van een leger dat voor interven tie in crisisgebieden kan wor den ingezet. Het Amerikaanse weekblad Newsweek bracht vorige week het plan voor een Amerikaanse interventie in Bosnië in drie fa sen: een zeeblokkade door de Zesde Vloot, luchtaanvallen op uitgezochte doelen en uiteinde lijk het creëren van een buffer zone rond het vliegveld van Sa rajevo, zodat humanitaire hulp mogelijk wordt. De strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië ontmoe ten elkaar vandaag voor het eerst sinds vele weken weer aan de onderhandelingstafel. Op uitnodiging van lord Carring- ton, voorzitter van de EG-vre- desconferentie over Joegoslavië, praten de presidenten Milosevic van Servië, Tudjman van Kroa tië en Izetbegovic van Bosnië in Straatsburg over de stopzetting van de gevechten. Of het iets uithaalt is twijfel achtig. Waarschijnlijk zullen alle partijen bereid zijn een mooie verklaring te ondertekenen, misschien zelfs een vredesop roep. Maar de enige plaats waar de vrede echt kan worden gete kend, is aan de fronten en het is duidelijk dat daar ondanks alle bemoeienissen van de VN-vre destroepen, van vrede geen sprake is. Voor de inwoners van Sarajevo moet de term staakt- het-vuren een wrange bijsmaak CORRESPONDENT Een op de vier Britse kinderen leeft in armoede. Dat blijkt uit een onderzoek van de hulpor ganisatie National Children's Home (NCH). Uit het onder zoek blijkt dat sterfte en ar moede onder kinderen in Groot-Brittannië groter zijn dan in vrijwel alle andere Westeuropese landen. De kin dersterfte (8,4 per 1.000 ge boorten) is in Groot-Brittannië hoger dan elders in Europa. Relatief gezien zitten er ook meer Britse kinderen in de ge vangenis. „De politici hier spreken over een klasseloze maatschappij, maar veel van onze kinderen schijnen daar van te worden uitgezonderd", aldus een NCH-woordvoerder. hebben gekregen, nu Serviërs al voor de tweede keer tijdens een wapenstilstand mortiergranaten dagomys ap/Rtr De presidenten Sjevardnadze van Georgië en leltsin van Rus land hebben de gewapende strijd in Zuid- Ossetië gisteren een halt toe geroepen. Ze spraken af sa men te zullen werken aan een oplossing voor het conflict. Op 28 juni moet een staakt-het- vuren ingaan. Zuid-Ossetië ligt in Georgië. Maar de Zuid- osseten zoeken aansluiting bij volksgenoten in Noord-Ossetië, dat deel uit maakt van de Russische Federa tie. De pogingen zich van Geor gië af te scheiden, hebben sinds eind 1990 al honderden mensen het leven gekost. Zondag dreigde Jeltsin met een ingreep door het Russische leger, als het conflict verder zou escaleren. Sjevardnadze rea geerde woedend. In de Russi sche badplaats Dagomys aan de Zwarte Zee legden de twee pre sidenten hun geschii gisteren bij. Voorlopig blijven zowel Rus sische als Georgische strijd krachten in Zuid-Ossetië gesta tioneerd om op de naleving van het bestand toe te zien en om als buffer op te treden tussen de strijdende partijen. Jeltsin lijkt deze week een campagne te zijn begonnen om sluimerende en openlijke con flicten te sussen. Dinsdag be reikte hij in Dagomys overeen stemming met de Oekraïnse president Kravtsjoek over een hebben afgevuurd op burgers die probeerden wat voedsel te bemachtigen. vergaand vriendschapsverdrag tussen de twee grootste ex-Sov jetrepublieken. Gisteren wist hij Sjevardnadze voorlopig aan zich te binden en vandaag staat in Istanbul, in de margê van een conferentie over de Zwarte Zee, een gesprek over de crisis in Moldova op het programma. Jeltsin ontmoet in de Turkse stad zijn ambtgenoten Iliescu van Roemenië, Snegur van Mol dova en opnieuw Kravtsjoek. Moldova, de kleinste repu bliek van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, kampt met een regelrechte burgeroor log. Uit angst dat de Roemeense meerderheid van de bevolking zal kiezen voor aansluiting bij Roemenië, hebben Russen en Oekraïners op de linkeroever van de rivier de Dnjestr de 'on afhankelijke republiek' Trans- Dnjestrië uitgeroepen. Deze week is vooral in de stad Ben dery, vlakbij de rivier, fel ge vochten. Het ANC heeft de dringende uitnodiging van de Zuidafrikaanse president De Werk voor een 'fundamenteel' gesprek over de politieke crisis in het land van de hand ge wezen. Wel zal ANC-leider Mandela mor gen een bezoek brengen aan De Klerk om de eisen van het ANC voor hervattingen van de besprekingen toe te lichten. De crisis is ontstaan doordat het ANC de onderhandelingen in de Conferentie voor een Democratisch Zuid-Afrika (Codesa) heeft afgebroken. Dat gebeurde na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipa- tong, waar 39 inwoners werden vermoord vermoedelijk door aanhangers van de Zulubeweging Inkatha. Het ANC houdt de regering van De Klerk daarvoor verantwoor delijk. Op een persconferentie in Pretoria riep De Klerk het ANC op door middel van de besprekingen de onderhandelingen weer op gang te brengen. Hij zei later ook dergelijke besprekingen met andere partijen te willen houden. Maar het ANC wees die uitnodi ging resoluut van de hand. In het gesprek dat Mandela morgen met De Klerk heeft zal hij de ANC-eisen voor hervatting van Codesa toelichten. Deze ei sen betreffen onder meer arrestatie en ver volging van politiemannen die zijn betrok ken bij het geweld en een internationaal on derzoek naar de moorden in Boipatong. Hoewel De Klerk niet wilde ingaan op de ei sen van het ANC, zei hij geen bezwaar te hebben tegen de aanwezigheid van buiten landse 'gerenommeerde' juristen bij het on derzoek naar het bloedbad. Inkatha-leider Buthelezi heeft het ANC- besluit de onderhandelingen af te breken scherp bekritiseerd. „Dit besluit en de cam pagne van massale acties zijn een politieke gril van het ergste soort en kunnen tot een burgeroorlog leiden", aldus de Zulu-leider. Het ANC-besluit werd echter van harte ver welkomd door het radicale Pan Africanist Congress (PAC) dat de onderhandelingen altijd heeft afgewezen. utrecht taco slagter De Egyptische regering heeft de agitatie van moslim-fundamentalisten in het zuiden lang gedoogd, maar nu is blijk baar de maat vol. Cairo heeft in de pro vincie Asyut militairen ingezet tegen is lamitische gewapende bendes en extre misten die de koptische christenen al maanden terroriseren. Gisteren werden nog eens 3000 man veiligheidstroepen toegevoegd aan de 2000 militairen die al eerder naar het platteland van Opper- Egypte werden gestuurd. Volgens een EG-diplomaat in Cairo hebben de militairen dorpen met funda mentalisten omsingeld en toegangswe gen afgesloten. Er geldt een uitgaansver bod, terwijl veiligheidsagenten elk huis doorzoeken op verdachten, wapens en politieke geschriften. Het is een 'zenu wenoorlog' waarbij de overheid haar spierballen laat zien en de fundamenta listen de gezinnen van de militairen be dreigen. President Hosni Mubarak is te lang passief gebleven in de verwachting dat de fundamentalisten in ruil voor een stringentere naleving van de shari'a (is lamitische wetgeving) zouden afzien van fysieke en geestelijke terreur. Dat bleek echter een ernstig misrekening te zijn. De verschillende veiligheidsdiensten konden twee jaar geleden de politieke moord op de parlementsvoorzitter, Rifaat Mahgoub, niet voorkomen. De da ders leden van de Jihad-beweging, de gewapende tak van de fundamentalisten werden weliswaar gearresteerd, maar het staatsveiligheidsapparaat was niet bij machte deze terreurorganisatie op te rol len. Gestaag kregen de islamisten meer greep op de gang van zaken in de volks wijken van de grote steden en op het platteland. Dat leidde de afgelopen maanden tot twee ernstige incidenten: in mei doodden moslim-extremisten met automatische wapens dertien kop ten in het dorp Sanabu (iets ten noorden van Asyut) en een maand later ver moordden Jihad-terroristen in Cairo de liberale schrijver en politcus Farag Fouda. Het lijdt geen twijfel dat de aanslag op Fouda, de voorvechter van scheiding tussen islam en staat, Mubarak heeft ge dwongen zijn betrekkelijk milde houding tegenover de fundamentalisten te her zien. Zeker toen de veiligheidsdienst een 'dodenlijst' in handen kreeg met daarop de namen van prominente intellectuelen en politici die zich in het verleden tegen de verwrongen uitleg van de islam had den gekeerd. Toen drong het tot presi dent en kabinet door dat de aanslagen niet langer kunnen worden beschouwd .als 'politieke incidenten'. De semi-staatskrant Al Ahram van gis teren kwam tot dezelfde slotsom. Via de pen van de hoofdredacteur oefende de regering kritiek op zichzelf door eindelijk toe te geven dat het islamitisch funda mentalisme een structureel probleem is. Of de inzet van militairen het juiste antwoord is op het religieus fanatisme, is sterk de vraag. Heksenjachten op daders van terreuraanslagen, hun ongelimiteer de detentie in onvoorstelbaar slecht geoutilleerde gevangenissen en marte lingen hebben de godsdienstfanaten als martelaren alleen maar gesterkt in hun opvattingen. De ultra-orthodoxe uitleg van de islam wordt ingegeven door de armoede onder het overgrote deel van de 57 miljoen Egyptenaren. Zolang economische her vormingen niet leiden tot banen voor de miljoenen werkloze jongeren in de grote steden en betere leefomstandigheden voor de povere boeren langs de Nijl en in de Delta, zullen zij hun toevlucht blijven zoeken tot degenen die er werkelijk iets aan lijken te willen doen. De christenen in de regio Asyut en volkswijken in Cairo kunnen vermoede lijk weer enige tijd rustig slapen. Dat kan de president bij lange na nog niet zeg gen. Drie doden bij couppoging Georgië moskou De regerende Staatraad van Georgië heeft gisteren ge meld dat maar drie mensen zijn omgekomen bij de bezetting van het tv-centrum eerder op de dag, en niet veertig zoals eerder was gemeld. De Nationale Garde heroverde de tv-toren en -stu dio's enkele uren nadat aanhangers van de verdreven president Gamsachoerdia deze bezetten. IMF wil Rusland 1,8 miljard lenen Washington Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is be reid meteen een lening van 1 miljard dollar (1,8 miljard gulden) aan Rusland te verstrekken zodra het IMF en Moskou overeen stemming hebben bereikt over een programma van economi sche hervormingen. Vandaag worden in Moskou de laatste de tails van een hervormingsplan geregeld. Kroaten op 2 augustus naar stembus zagreb In Kroatië zullen op 2 augustus voor het eerst sinds de onafhankelijkheid parlements- en presidentsverkiezingen wor den gehouden. De grootste kanshebber is president Tudjman. De verkiezingen hadden eerder moeten worden gehouden, maar werden vertraagd door de oorlog. Miljoenen voor hulp aan Aborigines De Australische regering heeft voor de komende vijf jaar een bedrag van 330 miljoen gulden uitgetrokken voor een hulpprogramma ten behoeve van de Aborigines. De kindersterf te onder de Aborigines ligt ruim drie keer zo hoog als onder de zestien miljoen blanke Australiërs. Slowakije heeft regering Bratislava De leider van de Beweging voor een Democratisch Slowakije HZDS, Vladimir Meciar, is gisteren door het presidium van het Slowaakse parlement gekozen tot minister-president van de Tsjechoslowaakse deelrepubliek Slowakije. Meciar zal een kabinet aanvoeren bestaande uit veertien ministers, onder wie elf HZDS-Ieden. dhaka Ondanks de enorme risi co's zijn deze Bengalen blij dat ze met de trein meekunnen. Werkne mers van het openbaar vervoer in Bangladesh staken al drie dagen om hun eis voor meer loon en goedkopere brandstofprijzen kracht bij te zetten. De vervoers organisaties die in handen zijn Israëlische kolonisten niet bang voor de toekomst IND/GPD/Rtr/AFP De reacties in de Arabische we reld op de verkiezingsoverwin ning van Yitzhak Rabin, de lei der van de Arbeiderspartij (Ar beid) lopen uiteen van vreugde vol optimisme van de kant van de PLO tot onuitgesproken twij fel van Iran en de Arabische Li- Egyptische, Libanese en Pa lestijnse vredesonderhandelaars lieten optimistische geluiden horen. Maar Syrië, radicale Pa- lestijnen en islamitische groe peringen lieten doorschemeren dat Rabin niet veel verschilt van Yitzhak Shamir, de leider van de verliezende Likud. PLO-leider Yasser Arafat stak zijn blijdschap over de uitkomst van de Israëlische verkiezingen niet onder stoelen of banken. „Het Israëlische publiek heeft tegen oorlog gestemd en tegen het terrorisme van Shamir." Arafat herinnerde er echter wel Kwart Britse kinderen leeft in arm londen cees v aan dat in 1967 Arbeid ook aan de macht was, toen de Israëliërs de Westelijke Jordaanoever, de Gazastrook, het Egyptische deel van de Sinaiwoestijn en de Syri sche Golanhoogte bezetten. Palestijnen en Jordaniërs ver welkomden Arbeid als hun nieuwe gesprekspartners in de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten, maar waar schuwden voor overdreven op timisme nu er na vijftien jaar een einde is gekomen aan door Likud gedomineerde regerin gen. Volgens Iran doet de verkie zingsuitslag niets af aan de 'ex pansionistische verwachtingen' van de joodse staat. Volgens Ra dio Teheran is er 'geen funda menteel verschil' tussen de pro gramma's van Arbeid en Likud. De Syrische minister van bui tenlandse zaken Farouq al-Sha- ra zei dat Damascus het weg stemmen van Shamir niet be treurde, maar reserves heeft bij de toekomstige politiek van Ar- bei. Israëlische kolonisten in de bezette gebieden zijn teleurge steld over de overwinning van Rabin. Maar ze maken zich geen grote zorgen over Rabins voornemen de bouw van neder zettingen in een groot deel van de gebieden te staken. Er is op dit moment al een overschot van 10.000 huizen, volgens ko lonistenleiders genoeg voor een bevolkingsgroei van 35,000 tot eind volgend jaar. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker wil een nieuwe ronde in de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten zodra in Israël een nieuwe regering is geïnstal leerd. Baker heeft dit gisteren in Washington gezegd. Ook Frank rijk en Groot-Brittannië zeiden te hopen dat het gestagneerde vredesproces nu in een stroom versnelling komt. Campagne Jeltsin om conlicten te sussen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7