MIDSUMMER SALE Premieverlaging blijft volgens Kamer mogelijk stoutenbeek Binnenland Nederland wil meer greep op Noordzee Kamer akkoord met Nabestaandenwet Doden in haven Onderzoek werkdruk van verloskundigen Top ministerie mag van Bukman blijven Vanaf heden zijn diverse showroommodellen van topmerken tijdelijk aantrekkelijk geprijsd. A^iiiooncentrum 'Krant op Zondag geen goed doel' DONDERDAG 25 JUN11992 Gasprijs door belasting omhoog arnhem» De aangekondigde verlaging van de aardgasprijs met 3,6 cent per kubieke meter per 1 juli wordt volledig teniet ge daan door de invoering van de nieuwe verbruiksbelasting met milieu-oogmerk op brandstoffen. De verbruiksbelasting ver vangt bestaande milieuheffingen. De koepel van de energiedis tributiebedrijven, de Vegin, raamt dat deze nieuwe belasting per 1 juli een doorsnee gezin met een jaarverbruik van 2.300 kubie ke meter gas en 3.000 kilowattuur elektriciteit dif jaar nog ge middeld 40 gulden extra zal kosten. Het wetsvoorstel voor de verbruiksbelasting is deze week met steun van CDA en PvdA aangenomen door de Eerste Kamer. Britse prinses op bezoek in 't Loo De Britse prinses Margaret krijgt van de directeur van Museum 't Loo, Vliegenthart, uitleg over de tuinen van het paleis, annex museum, tegenwoordig het woonhuis van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. De prinses was gisteren even op bezoek in Apeldoorn. foto anp arthur bastiaanse Museumplein Amsterdam autovrij Amsterdam Het Museumplein in Amsterdam, het grootste plein van de hoofdstad, wordt autovrij en verkeersluw gemaakt. De stadsdeelraad Zuid heeft gisteren een besluit van die strekking genomen. Het plan hiertoe zal de komende tijd worden uitge werkt. De bedoeling is het plein zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen als grote, open ruimte. Het huidige stratenplan rond het plein dient zoveel mogelijk onaangetast te blijven. Vol gens het plan van de stadsdeelraad komt er een g rage met minstens 500 plaatsen onder het plein. WD wil motie van wantrouwen tegen Simons Een premieverlaging voor particulier verzekerden blijft mogelijk. Dat vinden CDA, PvdA en D66 op basis van het gisteren gepubliceerde onderzoek van de Algemene Re kenkamer. den haag cppOp basis van het rapport van de Rekenkamer liet Simons de De Rekenkamer bekeek de afge- Kamer gistermiddag weten dat lopen vijf maanden eerdere on- de verzekeraars nu maar zelf derzoeken van de bureaus Be- moeten uitmaken of, en zo ja, renschot en Moret en kwam tot hoeveel de premies omlaag de conclusie dat een verlaging kunnen. Nu blijkt dat de pre- van de ziektekostenpremies mies slechts mondjesmaat kun- met maximaal 13 procent en nen dalen, vindt de WD dat de minimaal 3 procent mogelijk is. positie van Simons nogmaals Het verschil tussen die per centages zit in de schatting van de hoogte van de onkosten in de gezondheidszorg dit jaar. De verzekeraars gaan daarbij uit van hogere kosten dan staatsse cretaris Simons van volksge- ter discussie moet worden ge steld. De fractie overweegt daar voor een motie van wantrou wen in te dienen tijdens het ka merdebat over de zorgverzeke ring vanmiddag. Het rapport van de Algemene zondheid, die begin dit jaar nog Rekenkamer over de ziektekos- zei dat de premies met zon 30 tenpremies tast volgens de re procent omlaag kunnen. Later geringspartijen de geloofwaar- ging hij uit van zo'n 15 procent. digheid van de staatssecretaris niet aan. CDA-woordvoerder Lansink: „We kunnen deze zaak maar het beste begraven." Lan sink blijft het onverstandig vin den dat Simons zich destijds heeft gewaagd aan uitspraken dat de ziektekostenpremies per 1 januari flink omlaag konden. Uit de berekeningen van het onderzoek is volgens hem ge bleken dat de premies 4 tot 8 procent omlaag kunnen. Van Otterloo (PvdA) gaf aan dat de verzekeraars hun finan ciële reserve moeten aanspre ken. Dit potje, 828 miljoen gul den, is bedoeld om kosten die ontstaan door vergrijzing, op te vangen. Deze reserve is niet meer nodig, aldus Van Otterloo. Met het geld zouden de premies 16 procent omlaag kunnen. Kohnstamm (D66) meende dat de premies met 1 tot 9 procent kunnen dalen. De wettelijke bijdrage voor Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil het Neder landse deel van het Continen taal Plat al in 1994 uitroepen tot Exclusieve Economische Zone (EEZ). Daardoor krijgt Neder land de juridische bevoegdheid om op te treden tegen schepen die illegaal olie lozen of anders zins de milieuvoorschriften overtreden. Nederland loopt met die maatregel vooruit op de andere Noordzeestaten, die niet voor '95 tot de instelling van een EEZ willen komen. Maij-Weggen zei dit gisteren in Scheveningen, waar zij het eerste exemplaar van de Noord- zee-atlas in ontvangst nam. Ne derland ijvert er al enkele jaren voor om meer zeggenschap te krijgen in dat deel van de Noordzee dat buiten de 12- mijlszone valt. Omdat het kabinet streefde naar maatregelen samen met alle Noordzeestaten, heeft Maij- Weggen moeten wachten tot er overeenstemming was bereikt. Ze deelde gisteren mee dat die consensus er nu is en waar schijnlijk in het najaar zal wor den beklonken. Over de invoe ringsdatum zijn de Noord zeestaten het nog niet eens, maar Maij-Weggen wil nu zo spoedig mogelijk een wetsvoor stel indienen, waardoor de Ex clusieve Economische Zone al in 1994 realiteit kan worden. De Exclusieve Economische Zone geeft een land souvereine rechten met betrekking tot win ning van energie uit water, stro ming en wind en verschaft be voegdheden voor wetenschap pelijk onderzoek en milieube scherming. Het gebruik van de Noordzee voor functies als visserij, ener gie- zand- en grindwinning, recreatie en scheepvaart is de afgelopen vijftien jaar verdub beld, zo blijkt uit de gisteren ge presenteerde Noordzee-atlas. Vooral de scheepvaart, de visse rij, de energiewinning en de re creatie nemen een steeds groter beslag. Daarentegen is het lozen van afval en het militaire ge bruik van de Noordzee afgeno men of gestabiliseerd. utrecht Zes meter sleep van rode zijde. Dat is de cappa magna, een gewaad dat kardinalen in de katholieke kerk vroeger bij bijzondere gelegenheden droegen. In Utrecht hangt het gewaad de komende maanden om de schouders van een wassen kardinaal, die te zien is op de tentoonstelling 'De kleren van de kardinaal'. De expositie toont een grote hoeveelheid katholieke gewaden, zoals die tot 1968 wer den gedragenfotoanp herman pieterse WD drijft tweespalt coalitie niet op spits den haag/voorschoten Het voorstel van PvdA en Groen Links om redelijk verdienende weduwnaren het recht op een nabestaandenuitkering te ont zeggen, krijgt geen steun van een kamermeerderheid. De WD zal vanavond tegen een dergelijk amendement stem men, aldus woordvoerder Lin- schoten. Daarmee is de weg vrij voor invoering van de Algemene Nabestaandenwet, die de Alge mene Weduwen- en Wezenwet (AWW) vervangt. Het CDA dreigt tegen de Na bestaandenwet te stemmen als het amendement van coalitie genoot PvdA met steun van de WD een meerderheid krijgt. Linschoten noemt het prettig „een instrument in handen te krijgen dat politieke pleuris kan veroorzaken", maar zal het niet gebruiken. Het 'voordeel' van een fikse ruzie tussen de rege ringspartijen weegt volgens de WD niet op tegen uitstel of zelfs afstel van de Nabestaan denwet. „Dan blijven we opge scheept met de AWW en die is totaal verouderd." Daarnaast vindt de WD het amendement een „vergaande vorm van inko mensnivellering". Alleen zeer onverwachte politieke ontwik kelingen kunnen de WD van daag nog van standpunt doen veranderen, aldus Linschoten. Het amendement van PvdA en Groen Links beoogt nabe staanden zonder kinderen met een inkomen boven de 40.000 bruto per jaar, een uitkering bij overlijden van de partner te ontzeggen. In het kabinetsvoor stel heeft deze groep recht op een uitkering van circa 500 gul den per maand. PvdA en Groen Links zien het geld dat hiermee den haag gpd is gemoeid liever aan nabe staanden met een klein eigen inkomen besteed. PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens heeft gisteravond op een PvdA-bijeenkomst in Voorscho ten een dringend beroep ge daan op het CDA in te stemmen met het PvdA-voorstel om het kabinetsplan voor een nieuwe Nabestaandenwet aan te pas sen. „We moeten het schaarse geld dat we voor dergelijke uit keringen hebben daar terecht laten komen waar dat het meest nodig is", aldus Wöltgens. PvdA: Overschot onderwijs naar salarisverbetering leraren kabinet mogelijk een voorstel doen bij de bespreking van de begroting 1993. De gezamenlijke onderwijs bonden vinden het idee van de PvdA echter volstrekt onvol doende. Volgens de bonden is het niet genoeg een een eenma lige meevaller te gebruiken, om dat dat geen structurele oplos singen biedt. Ook het bedrag van 300 miljoen gulden is vol gens de bonden te laag. Zij ei sen 700 miljoen om de ergste achterstanden aan te pakken en anderhalf miljard voor een defi nitieve inhaaloperatie. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een overschot van 300 miljoen gulden op de be groting van onderwijs inzetten voor betere salarissen in het on derwijs. Het geld moet dan wor den gebruikt om knelpunten in de salarisstructuur aan te pak ken. Normaal gesproken wor den overschotten in de staats kas teruggestort. Minister Kok (financiën) ziet wel iets in het plan en zegde de Kamer gisteren toe met zijn on- derwijscollega Ritzen te gaan praten. Daarna wil hij het hele t een particuliere ziektekostenverzekering is te hoog. De bijdrage, nu 414 gul den per volwassene per jaar, kan minstens met 24 gulden omlaag. Omgerekend gaat het om een bedrag van in totaal 95 miljoen gulden. Dat heeft de Al gemene Rekenkamer gisteren bekendgemaakt. De zogenoem de 'solidariteitsbijdrage' is be doeld om goedkopere verzeke ringen voor bejaarden en stu denten mogelijk te maken. Vol gens de Rekenkamer is de rege ling echter erg gunstig voor de verzekeraars. Zij hebben de af gelopen jaren een voordeel van 500 miljoen gulden gehad, om dat vooral 'dure' bejaarden overgaan zijn van de normale verzekering naar speciale polis- Rotterdam Twee onderhoudsmonteurs zijn gistermiddag om het leven gekomen door het omvallen van een hijskraan in de Rotter damse haven. De mannen voerden laswerkzaamheden uit op de 45 meter hoge brugkraan van het kraanbouwbedrijf Nelcon aan de Doklaan. Door nog onbekende oorzaak viel die in het water van de Maashaven. Het werk werd bemoeilijkt doordat de mannen onder de kraan in het water terecht waren gekomen. Om de lijken te be reiken, moesten de bergers de kraan in stukken zagen. Politie en ar beidsinspectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongevalfoto anp paul stolk Simons komt tegemoet aan wens organisatie Volgend jaar wordt een onder zoek ingesteld naar de werk druk van de 1.100 verloskundi gen. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) komt daar mee tegemoet aan de wens van de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV), die van mening is dat de verloskundi gen te zwaar belast worden. De NOV liet gisteren in een gesprek met Simons weten dat de normpraktijk - het aantal be vallingen waarmee de verlos kundige een behoorlijk inko men kan verdienen - zou moe ten worden teruggebracht van 165 naar 127. Dat zou de werk druk beter verdelen dan nu. Si mons kwam de verloskundigen enigszins tegemoet door de norm terug te brengen naar 160. De NOV heeft met de verze keraars al overeenstemming be reikt over een norm van 155 be vallingen. De NOV verwacht dat dat onderzoek „een hard argu ment" oplevert voor verdere verlaging van de norm. „En dat er iets aan de werkdruk gebeurt, is echt noodzakelijk", bena drukt Zwart. Zij noemde de toe zeggingen van Simons „een klein stapje op de goede weg". De NOV kwam al eerder met rapporten die een „zorgwek kend tekort" aan verloskundi gen signaleren, plus ruim 16.000 handtekeningen van cliënten die vinden dat de inko mensachteruitgang van vorig jaar moet worden goedge maakt. Die tekorten kunnen lei den tot het verdwijnen van zorg door verloskundigen, ook al omdat de werkdruk steeds zwaarder wordt. Aanbeveling commissie niet overgenomen den haag anp Minister Bukman (landbouw, natuurbeheer en visserij) wil voor het einde van deze kabi netsperiode de noodzakelijke cultuurverandering op zijn de partement hebben doorge voerd. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer, tijdens het de bat over het vernietigende rap port van de commissie-Kroes over de cultuur op zijn ministe- Over enkele jaren moet het departement zijn veranderd van een gesloten en defensief ope rerende organisatie in een open en offensieve organisatie, vindt Bukman. Volgens de minister vergt zo'n cultuurverandering de nodige tijd. „Het is niet zo dat je een knop omdraait en dat het dan de volgende dag om tien uur een feit is. Maar als je mij vraagt of ik de trekker wil zijn van dit proces, dan is het antwoord een volmondig 'ja'." Volgens Bukman is het goed mogelijk de cultuurverandering te realiseren met de huidige ambtelijke top, ondanks de har de kritiek van de commissie Kroes op deze topambtenaren. Met name de fractie van Groen Links twijfelt daaraan. Bukman gaf toe dat er sprake is van een zeker risico. Desondanks steunt de minister zijn ambtenaren. „Als ik deze mensen wegzend en met een nieuwe ambtelijke top aan het werk ga, dan neem ik ook een risico", aldus Buk- De minister beloofde de Ka mer de komende twee jaar op de hoogte te zullen houden van de ontwikkelingen in het veran deringsproces. Een ruime ka mermeerderheid ging er daarna mee akkoord dat de ambtelijke top blijft zitten. Mocht het ech ter toch misgaan, dan zal Buk man op zijn politieke verant woordelijkheid worden aange sproken. De commissie-Kroes werd aan het werk gezet nadat via de media was gebleken dat op het departement een sfeer van wantrouwen en intimidatie heerst. Ook zouden ambtenaren worden afgeluisterd. De com missie-Kroes bevestigde dat beeld grotendeels, al vond zij geen bewijzen voor afluister praktijken. De commissie raad de Bukman aan het manage ment en de communicatie op het departement te verbeteren. Bukman heeft die aanbevelin gen inmiddels overgenomen. De Kamer wil overigens pas bij een volgende kabinetsfor matie praten over de aanbeve ling van de commissie om de functie van staatssecretaris op Landbouw te laten vervallen. Felle kritiek op besteding gelden Postcode Loterij den haag gpd Stoutenbeek, fascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a. deSede, Rolf Benz, Leolux, Interlübke, Hülsta, Parade, Gelderland, Montis en H-Fstyle. Beverwijk; Parallelweg 10,02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1,071-899323 Het Centraal Bureau Fondsenwerving en de Con sumentenbond zijn verontwaardigd over de be steding van inkomsten door de stichting Nationa le Postcode Loterij. De stichting stak anderhalf miljoen gulden in de noodlijdende Krant op Zon dag en deed een bod van ongeveer 6 miljoen op United Press International (UPI). Door zich in te kopen, hoopte de Nationale Postcode Loterij re gelmatige redactionele aandacht voor goede doe len te krijgen. De Consumentenbond vindt dat de desbetref fende besteding van geld niets met de inzet voor een goed doel te maken heeft. „En als je er als charitatieve instelling dan toch een krant of pers bureau op na wilt houden, moet je dat bekend maken aan de deelnemers van de loterij", aldus hoofd ledenservice A. Zwinkels van de Consu mentenbond. Het Centraal Bureau Fondsenwerving, dat het ministerie van justitie advies geeft over vergun ningaanvragen voor loterijen, vindt dat zoveel mogelijk geld naar goede doelen moet doorstro men en verstaat daaronder geen aandelen van krantenbedrijven. „Weliswaar mag de Nationale Postcode Loterij volgens de vergunning maximaal 40 procent aan prijzengeld en onkosten besteden, maar dat wil niet zeggen dat je over die 40 pro cent ook volledige zeggenschap hebt", stelt woordvoerder Verhaar van het bureau. Zou het ministerie nu advies vragen over de vergunning verlening aan de Nationale Postcode Loterij, dan zou dat advies niet zonder meer positief zijn, zegt Verhaar. De opmerkelijke besteding van geld kwam overigens aan het licht door een schade claim ter hoogte van een miljoen gulden van de Nationale Postcode Loterij aan het adres van de teloor gegane Krant op Zondag. Die krant zou zich niet hebben gehouden aan de afspraken over redactionele aandacht voor goede doelen, aldus de aanklacht van de stichting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3