Rabin, een man van het midden Simons Nooit meer van gehoord 1 1 Het nieuwe Wilde Westen *0 Feiten &Meningen DONDERDAG 25 JUN11992 WIM STEVENHAGEN VetL Wife* SiW nmtds 'De Arbeiderspartij onder de leiding van Yitzhak Rabin', zo presenteer den de socialisten zich de afgelopen weken bij het Israëlische kiezers volk. Met grote nadruk. Voor alles moest de indruk worden weggeno men dat een stem op de Arbeiderspartij (Arbeid) een stem zou zijn op een groep van idealen overlopende vredesduiven of, erger nog, op Shi mon Peres. De hele campagne lang bleef de schijnwerper gericht op Ra bin en dat heeft links voor het eerst sinds vele jaren een klinkende over winning opgeleverd. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De van Arbeid, 70 jaar ge leden in Jeruzalem geboren, is geen ras politicus. Daarin verschilt hij van zijn eeuwige rivaal Peres. Mensen die hem kennen zijn het er ook over eens dat Ra bin minder intellectuele bagage met zich meedraagt en minder 'vakkennis' voor een ministerschap. Maar hij compen seert die tekortkomingen door een rea listische kijk op de Israëlische politiek. „Onze redding zal niet van links ko men", voorspelde hij nog voor het begin van de verkiezingscampagne. „Als we willen winnen, moeten we de rechtse kiezers als doelgroep kiezen." En dat is inderdaad de succesformule gebleken. Het kost Rabin persoonlijk niet veel moeite zijn standpunten Uit te leggen aan mensen die gewoonlijk Likud stem men. Zijn visie op het vredesproces bij voorbeeld is niet ingegeven door huma nitaire, laat staan idealistische motieven, maar door militaire analyse. En dat is iets dat ook rechtse Israëliërs weten te waarderen. Rabin is er niet op uit de Pa- lestijnen, of de Arabieren in het alge meen, een dienst te bewijzen. Dat hij niettemin streeft naar zelfbestuur voor de bezette gebieden en op de langere duur naar het opgeven van de Gaza- strook en dichtbevolkte delen van de Westelijke Jordaanoever is een gevolg van zijn overtuiging dat Israël niet eeu wig twee miljoen Palestijnen onder de duim kan houden. Entebbe Rechts kan evenmin beweren dat Rabin een terughoudende politiek voert, als het gaat om de verdediging van Israël. Als premier gaf hij in de jaren ze ventig zijn goedkeuring aan de gewaagde Operatie Entebbe, waarbij het leger een vlieg tuiglading Israëlische gijzelaars uit het Uganda van Idi Amin verloste. Hij kreeg daarvoor in de Knesset (het Israëlische par lement) een pluim van de toen malige oppositieleider Mena- chem Begin. Onnodig te zeggen dat Arbeid in de televisiecampagne de beelden van Begins toespraak gretig heeft gebruikt. Hetzelfde geldt voor opnamen uit de glo rieuze Zesdaagse Oorlog, waar bij Rabin, destijds stafchef, werd verheerlijkt als de bevrijder van Jeruzalem. Die beelden dienden niet om de leider van Arbeid te laten zien als een oorlogsheld, maar ook als beschermheer van de stad waar hij is geboren en die hij heeft bevrijd. Israëliërs mogen van mening verschillen over de wenselijkheid van een territoriaal com promis, over het behoud van Jeruzalem als eeuwige onverdeelde hoofdstad is ie dereen het roerend eens. In de campagne is ook keer op keer her haald dat Rabin de man was die als mi nister van defensie het Israëlische leger terughaalde uit het Libanese moeras, na dat het daar door toedoen van Likud in verzeild was geraakt. Het is waar dat Ar beid als partner in een regering van na tionale eenheid die terugtrekking tot stand bracht ondanks verzet van Likud. Maar het is ook waar dat Rabin zich in het begin van de Libanese veldtocht be paald niet verzette. Toen Sharon eind 1982 Bayrut met artilleriegranaten liet bombarderen, riep hij op tot een agres sievere vorm van beleg. Rabin was minister van defensie, toen in december 1987 in de bezette gebieden de Palestijnse opstand (Intifada) uitbrak. Aanvankelijk dacht hij dat het ging om een gewelddadig incident en hij weiger de een bezoek aan de Verenigde Staten af te breken. Pas tien dagen later keerde hij terug en daarna begon hij een beleid dat de duiven in zijn partij in ernstige gewetensnood bracht. Het was Rabin die voorstelde de benen te breken van Pales tijnse stenengooiers, en televisiebeelden maakten als snel duidelijk dat het leger zich die woorden ter harte nam. Amerika-deskundige Rabin is vijfjaar Israëls ambassadeur in lOpkomst van Slechts Rechts 65% van de Palestijnen was teleurstellend 18 32 RECHTS 7 BLOK 7 Likud Nieuw Motefc, Ts°™' Lib. Partij Washington geweest en die periode was goed aan hem besteed. Hij beschouwt zich sindsdien als een Amerika-deskun dige bij uitstek, wat niet kan worden ge zegd van de huidige premier, Yitzhak Shamir. Rabin is een bewonderaar van de Kissingers Realpolitik. Als hij in Was hington was, verzuimde hij niet een be zoek te brengen aan een van Kissingers assistenten van destijds, nu nationaal veiligheidsadviseur Brent Scow- croft. Zijn goede Amerikaanse con necties zal Rabin in de komen de maanden nodig hebben als hij gaat proberen de tien mil jard dollar aan kredietgaranties los te krijgen, die president Bush eerder dit jaar heeft ge weigerd als straf voor het neder- zettingenbeleid van Likud. - De overwinning van gisteren moet voor Rabin persoonlijk veel betekenen. Niet alleen om dat hij heeft aangetoond electo raal gezien een betere keus te zijn dan zijn grote rivaal en eeu wige verliezer Shimon Peres, maar ook als wraak voor zijn ge dwongen aftreden in 1977. Toen kwam er een plotseling einde aan een driejarig pre mierschap, na onthullingen over een illegale buitenlandse bankrekening van zijn vrouw. Rabin heeft minder intellectuele bagage en minder 'vakkennis' maar compenseert deze tekortko mingen dooreen realistische kijk op de Israëlische politiek. FOTO JEROME DELAY AP HANS SIMONS DEN HAAG CAREL GOSELING Afgeschminkt. Over en sluiten. Af door de zijdeur. Het zijn slechts enkele van de oordelen die sinds gis teren van toepassing zijn op staatssecretaris Hans Si mons (PvdA, volksgezondheid). Nog maar enkele maanden geleden hield hij de 4,7 miljoen Nederlan ders met een particuliere ziektekostenverzekering een worst voor. Hun premies zouden met 30 procent dalen. Meer dan genoeg om de inkomenseffecten van 'zijn' stelselherziening gezondheidszorg op te vangen. Zeker, de verzekeraars beweerden dat er kostenstij gingen waren die een premiedaling blokkeerden, maar dat was allemaal flauwekul. En als het niet goedschiks ging dan maar via een onderzoek. Dan zou wel blijken wie er gelijk had. Simons kreeg het onderzoek, en de boemerang. Na dat de bureaus Berenschot en Moret de cijferbrij al hadden doorgevlooid, deed de Agemene Rekenka mer dat ter controle ook nog eens. Sinds gisteren lig gen de oordelen op tafel. Achter de schermen zijn ze al met alle betrokkenen besproken. Het moeten geen leuke discussies voor Simons zijn geweest. Het is nooit makkelijkje ongelijk te erkennen. En zeker niet als zo overduidelijk is, dat er geen ontkomen meer Zo is het toch een hard gelag nu te moeten erkennen dat je er bij je eigen berekening ten onrechte van uit ging dat de premies de laatste jaren met zo'n 3 pro cent stegen, terwijl ze met 10 procent daalden. De conclusie dat alle tumult begin dit jaar overbodig was als de juiste gegevens waren gehanteerd, is een open deur van jewelste. Het was goed als Simons tenminste één opmerking van de Agemene Reken kamer ter harte nam: dte waarin wordt gesteld dat het d<jor de verzekeraars gebruikte informatiesys teem gezondheidszorg KISG betrouwbaar is. De cij fers van de verzekeraars waren dus gewoon beter dan van de bewindsman. Wat dacht u van een WVC- computeraansluiting op het KISG, meneer Simons? Kunt u er meteen wat ambtenaren kwijt die nu uw berekeningen maken. Geen wonder dat Simons niet meer durft te spreken over mogelijke premiedalingen. Dat laat hij aan de verzekeraars zelf over. Aspraken zijn „niet mogelijk en niet wenselijk", aldus Simons. Ook al zou er op basis van Berenschot. Moret en de Rekenkamer aan leiding kunnen zijn de premies te verlagen, Simons trekt de handen ervan af. Zo zal de bewindsman voor dit jaar ook niet meer spreken over kostendalingen in de gezondheidszorg. Het geheel zou één procent goedkoper worden, beweerde hij eerder dit jaar nog. De verzekeraars hielden het toen al op een kosten stijging van 5 tot 6 procent. Ook hier hebben de onderzoekers de verzekeraars gelijk gegeven. En Simons zwijgt. Hij verschuift het probleem naar de begroting 1993. En dat wordt een hele klus, gezien de 'dure' zorg-CAO, nabetalingen aan ziekenhuizen van 1,5 miljard gulden (met effec ten op de tarieven) en specialisten die toch weer duurder werken dan afgesproken. Hetzelfde vluchtgedrag kenmerkt Simons bij het on derwerp 'vergrijzingsreserve', een potje geld dat ver zekeraars hadden om stijgende kosten wegens de vergrijzing van de bevolking mee op te vangen. On nodig, oordeelde de bewindsman eerder dit jaar. Die miljarden konden gebruikt worden voor premiever laging. Vijf jaar lang 4 procent per jaar. Helaas voor Simons, maar het is weer mis. Eind vorig jaar was de reserve 828 miljoen gulden. Daarvan hebben de verzekeraars 155 miljoen in ei gen zak gestoken. De rest is gebruikt om belasting te betalen, de continuïteit van de onderneming te waarborgen en het eigen vermogen te versterken. En dat is allemaal mede in het belang van de verzeker den, aldus de Verzekeringskamer, die een apart on derzoek op dit punt deed. Ook hier ziet Simons nu van boude beweringen of acties af. De verzekeraars mogen zelf beslissen wat ze met de centen doen, is zijn stelling geworden. Om er ook even op te wijzen dat niet elke verzekeraar het potje geld nog heeft. Twee andere verwijten aan de verzekeraars slikt Simons ook in. Geen woord meer over de grote kortingen op collectieve contracten die door extra hoge premies elders opgebracht moesten worden. De concurrentie wordt niet verstoord, is nu het oordeel. Bij de wettelijke bijdragen is het van hetzelfde laken een pak. Die bijdrage betalen particulier verzekerden ten behoeve van bejaarden en studenten. Die kun nen dan een extra goedkope polis krijgen. Simons verweet de verzekeraars eerder de bijdragen onnodig hoog te hebben gemaakt, iets waar hij ondanks de benaming 'wettelijk' geen invloed op heeft. Nu is de belofte dat de bijdragen m 1993 niet zullen stijgen genoeg. Ook al bleek uit al het rekenwerk dat ze ei genlijk te hoog zijn. Simons moet zich diep schamen. De Kamer zal hem niet wegsturen, maar feit is wel dat de bewindsman op alle punten fout zat. Hem past slechts stilzwijgen. En hij mag hopen dat 'men' vergeet. Tsjetsjenen grijpen terug nciar oude clan-traditie Grozny, de hoofdstad van de voormalige SovjetrepubliekTsjetsjeno-In- goesjetië, zijn nog verzotter op hun wapens dan rechtgeaarde Texanen. Ze dragen hun Kalasj- nikovs nonchalant over de schouder. Zodra de duisternis is gevallen, weerklinkt in de stad machinegeweervuur. Grozny (betekent verschrikkelijk) heeft zich in sneltempo ontwikkeld tot een tegenhanger van het ou de Wilde Westen. Tsjetsjeno-Ingoesjetië is terug gekeerd naar een tijdperk van rauwe ongebondenheid waarin iedere man het recht, zo niet de plicht had een wapen te dragen en waarin alleen de strenge re gels van de bloedwraak enige orde in de chaos schiepen. „We zijn weer teruggekeerd naar vroeger, toen misdadigers werden gestraft door families en niet zozeer door de wet", vertelt Vihad Itaev, een vooraanstaand lid van de politieke oppositie. Hij doelt op de Teip (oftewel clans) die dit jaar weer de kop op hebben gestoken na een af wezigheid van vijfïg jaar. Iedere Teip bestaat uit een groep fami lies, die uit eergevoel de moord op een clan-lid wreken door de schuldige te doden, of iemand uit diens familie. Generaal Jevger Doedajev, die vorig jaar augustus in Grozny aan de macht kwam, heeft han dig ingespeeld op de angst van etnische Russen voor de wilde, schietgrage Tsjetsjenen. Toen Doedajev zijn kleine, niet door het buitenland erkende repu bliek uitriep tot 'bezet' gebied is het voormalige Sovjet-leger met stille trom vertrokken. „Ik geloof dat de Russen bang voor ons zijn", zegt Doedajev in een in terview met The Independent. En daar kan hij wel eens gelijk in hebben. In de negentiende eeuw heeft Rusland vijftig jaar lang met de Tsjetsjenen een bloedige oorlog gevoerd. Toen Stalin alle Tsjetsjenen in 1944 naar Kazachstan deporteerde, was de strijd beslecht. Maar in 1957 keerden de Tsjetsjenen te rug. „De Russen willen graag terug keren, maar dat zullen ze niet doen. Ze weten dat wij de strijd niet alleen op ons eigen grond gebied zullen voeren, maar dat we ook in Moskou zullen vech ten", aldus Doedajev, doelend op de grote en machtige Tsjets- jenen-maffia in Moskou. Moskovieten zeggen dat de in vloed van de Tsjetsjenen op hun stad al merkbaar is. De maffia wordt bijeen gehouden door de sterke clan-traditie en is zo de grootste illegale beweging in Moskou geworden. Van fruit- stalletjes tot kleine bedrijven, al les wordt gecontroleerd door de Tsjetsjenen, die onlangs zelfs de grootste bank-fraude in de Rus sische geschiedenis hebben ge pleegd: de buit bedroeg tussen de 25 en 70 miljard roebel. Een deel van al het maffia-geld vloeit terug naar Grozny. De stad is vergeven van de Merced- essen, Volvo's en Lincoln Conti nentals die zo nieuw zijn dat ze nog geen nummerborden heb ben. De agressieve opstelling van ge neraal Doedajev spreekt de Tsjetsjenen aan. Maar naarmate de dreiging vanuit Rusland af neemt, groeit de binnenlandse oppositie, met name onder po litici. Op 16 juni eiste het parle ment dat gezag en orde worden hersteld en dat de vrije val van de economie een halt wordt toegeroepen. „We willen alle maal onafhankelijkheid, maar we willen een onafhankelijkheid die is gebaseerd op de wet, niet op kalasjnikovs", verklaarde op positieleider Salombeg Khadjiev, de man die tot eind vorig jaar nog Sovjet-minister van olie en petrochemie was. mtÊi 'ma. mmi Aanhangers van generaal Doedajev wuiven met een islamitische vlag voor het presidentieel paleis in Grozny. FOTO GENNADY TAMARJN AFP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2