Alleen Krajicek blijft nog over Van Basten en Cruijff in het EK-sterrenteam Sport Basketballers murw gespeeld Samaranch pessimistisch Nog slechts maximaal drie deelnemers per land over rentree Zuid-Afrika Schaatstop smaller op EK en WK Virus houdt Melchor Mauri uit Tour DONDERDAG 25 JUN11992 Griep velt alle regiorenners leiderdorp Ton Griep was alle regiorenners gisteren te snel af. De man uit Bergenschenhoek ging als eerste over de finish in de Ronde van Leiderdorp voor B-amateurs. Hij ontsnapte uit een kopgroep van twaalf. Daarin zaten onder anderen Paul Kooij- man uit Leiden (achtste), de voormalige Katwijker René Guyt uit Den Haag (vierde), Alex Jansen uit Leiden (tweede), Ton van Duyvenbode uit Noordwijk (derde) en Ruud Borst uit Leider dorp (zesde). Het was de elfde overwinning van Griep dit sei zoen en zijn 101ste overwinning in totaal. Hij won eergisteren ook in Zoeterwoude, maar had er niet bij stilgestaan dat hij daardoor een mijlpaal had bereikt. Van Duyvenbode werd overi gens ook in Zoeterwoude derde. Daar bleef hij Herman de Jong (Zoeterwoude) net voor. Piet Kralt (Rijnsburg) finishste als ne gende. Rik van Wetten werd zeventiende in de Ronde van Gouda. Zeelenberg met voetversnelling assen Wilco Zeelenberg start vandaag in de training voor de TT-race met een normale voet-versnelling op zijn Suzuki. De plannen om een handmechanisme te plaatsen, werden afgebla zen. „Elektronisch was het te ingewikkeld. Het zou ook ten koste gaan van de ontsteking", aldus de Nederlander. Zeelenberg kreeg gisteren ook van de Asser circuit-arts Jan de Vries toestem ming aan de trainingen voor de 250cc-klasse deel te nemen. De coureur uit het Lucky Strike-team brak bij de Spaanse Grand Prix enkele weken geleden zijn rechter-enkel op diverse plaatsen en een sleutelbeen. Volledig hersteld is de coureur nog niet, maar hij acht zich in staat op de motor te klimmen. De trainin gen moeten uitwijzen of een start op zaterdag tot de mogelijkhe den behoort. Valpartij tijdens ren op Duindigt wassenaar Drie jockeys zijn gisteren na een valpartij op de r baan Duindigt in Haagse ziekenhuizen opgenomen. In de derde koers, een ren, probeerde Marian Devies met Antares halverwe ge de wedstrijd aan de overkant van de baan naar voren te ko men. Er ontstond een valpartij toen drie. paarden struikelden. Renate van der Kraats liep bij de valpartij een gebroken sleutel been op. Zij werd evenals de andere twee jockeys, Lorna van Nieuwenhuizen en Marian Devies, beiden ter observatie, naar een ziekenhuis overgebracht. Van de drie paarden liep er een snijwonden op. De andere twee kwamen met de schrik vrij. De precieze oorzaak van de valpartij wordt onderzocht. Beste seizoenprestaties in Moskou moskou Op de slotdag van de eerste en laatste atletiekkam- pioenschappen van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zijn gisteren twee beste wereldseizoenprestaties geleverd. In het Lokomotiv-stadion won Irina Privalova, die maandag het Europese'record (10,81) op de 100 meter evenaarde, ook de 200 meter. De 22-jarige atlete die voor Rusland uitkomt, werd met 22,14 seconden ook de snelste atlete van het jaar op de 200 me ter. De Amerikaanse Gwen Torrence was weliswaar dit seizoen twee maal sneller maar werd bij haar prestaties van respectieve lijk 21,84 en 21,97 seconden gesteund door te veel rugwind. De tweede beste seizoenprestatie kwam op naam van Loedmilla Rogatsjeva. Zij won de 800 meter in 1.57,93. De Russin is op de wereldranglijst van dit jaar ook tweede op de 1500 meter (4.02,39). johannesburg gpd De president van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), e, Juan Antonio Samaranch is 's 'zeer pessimistisch' over de e deelname van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen in Bar- r( celona. Dat verklaarde de chef tl van het organisatiecomité, e Abad, gisteren in Barcelona na I een telefonisch gesprek met de ,r IOC-chef. De rentree van Zuid-Afrika, dat voor het laatst in 1960 in II Rome aan de OS deelnam, staat op losse schroeven als gevolg van de politieke crisis waarin het land verkeert. Zowel het ANC als de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken (ZARK) wil dat de internationale contacten worden opgeschort. Het ANC heeft de bonden in Zuid-Afrika gevraagd van inter nationale evenementen af te zien, zolang 'de weg naar de de mocratie niet is ingeslagen. Het ANC brak dinsdag de onder handelingen met de regering over een nieuw politiek bestel af. De regering zou medeplich tig zijn aan de moord op 39 mensen, vorige week in het zwarte woonoord Boipatong. De technische commissie har dijden van de Internationale Schaats Unie (ISU) voert met ingang van het komend seizoen ingrijpende wijzigingen door om het langebaanschaatsen te moderniseren. Het deelnemersveld op de EK's en WK's zal worden terug gebracht van vier tot maximaal drie deelnemers per land. Het aantal starts op de slotafstand van de allround-toernooien (5 km voor vrouwen en 10 km voor mannen) zal worden inge krompen tot twaalf rijders/sters (nu zestien). Daarnaast besloot de ISU gisteren in Davos om met ingang van 1996 het WK men te voegen. Het EK wordt al sinds 1990 gezamenlijk op de zelfde ijsbaan afgewerkt. Ab JG'ook, allroundcoach bij de Oranje-mannen, reageerde geschokt op de besluiten van de ISU. „Voor Nederland in het bij zonder en het schaatsen in z'n algemeenheid is dit een slechte zaak. Natuurlijk doen de kleine landen hier hun voordeel mee, maar je brengt minder kwaliteit aan de start. Nationaal zie ik het er van komen dat de kernploe gen op den duur kleiner zullen worden met als gevolg dat be loftevolle rijders, die niet wor den geselecteerd, eerder zullen afhaken." De schaatsrevolutie voor wat betreft het World Cup-program ma blijft de eerst komende twee jaar uit. Een viermans ISU- werkgroep werkte de afgelopen maanden plannen uit om de World Cup-finale om te zetten in een WK- afstanden, waarbij meerdere rijders tegelijkertijd in de baan zouden verschijnen en niet langer sprake zou zijn van binnen- en buitenbanen. Ook stonden diverse teamwedstij- den op stapel. De ISU zal nu de komende twee seizoenen eerst tijdens een aantal World Cup wedstrijden gaan experimente ren met nieuwe schaatsvormen. Tijdens het 45ste congres in 1994 zullen naar aanleiding van de try-outs beslissingen worden genomen over de toekomst van de World Cup. Op z'n vroegst in 1994 zal ook besloten worden over de instelling van een WK afstanden. Het zit Manuel Saiz, leider van de Spaanse wielerploeg ONCE, dit jaar niet mee. Gisteren dien de de chef d'equipe van de vo rig jaar zo succesvolle ploeg op nieuw een tegenvaller te incas seren. De beoogde kopman voor de 79ste Ronde van Frank rijk, Melchor Mauri, meldde zich af. De winnaar van de Vuelta vorig jaar is geveld door een geheimzinnig vims. „Het heeft geen zin, ik ben te zeer verzwakt. Ik had gehoopt in de Tour sportief revanche te kunnen nemen voor de ontgoo cheling in de Ronde van Spanje dit jaar", aldus een teleurgestel de Spanjaard. De 26-jarige tijdritspecialist verliet in mei tijdens de veer tiende etappe als titelverdediger de Vuelta. Dat was de tweede zware tegenvaller voor ONCE nadat in april door een valpartij een abrupt einde was gekomen aan de loopbaan van routinier Lejarreta. Enkele weken geleden raakte Saiz ook al Johan Bruy- neel kwijt. De Belg brak zijn dij been. Hij wordt in de Tour ver vangen door de Zwitserse neo- prof Alex Zulle. De vervanger van Mauri is nog niet bekend. Boyer De koninginnerit van de Ronde van Zwitserland is gisteren ge wonnen door Eric Boyer. De Fransman had na 237 kilometer en beklimmingen van de San Bernardino (2065 meter hoog) en Julier (2248) 13 seconden voorsprong op een groep van tien met alle kanshebbers. De Zwitser Zberg sprintte voor de Amerikaan Greg Le- Mond naar de tweede plaats. Eddy Bouwmans eindigde als vijfde, Erik Breukink als zeven de. In het algemeen klassement veranderde weinig tot niets. Al leen oud-winnaar Sean Kelly duikelde van de vijfde naar de negentiende plaats. De Italiaan Giorgio Furlan bleef eerste met 31 seconden voorsprong op zijn landgenoot Gianni Bugno. De Ier Stephen Roche, vierde in dé rangschkking, besloot voor de achtste etappe niet meer te starten. Hij klaagde over rugpijn. Van de oorspron kelijke 131 renners waren er na de zware achtste etappe nog slechts 85 over. Boyer gebruikte tijdens de be klimming van de Julier de Co lombiaan Cardenas en de Itali aan Tebaldi als springplank voor de etappezege. De laatste kilometers reed hij alleen. In de Ronde van de Mijn- valleien verging het de Neder landers niet goed. Tom Cordes was op de 52ste plaats de beste Nederlander in de tweede etap pe, die werd gewonnen door de Colombiaan Alberto Camargo. Miguel Indurain, onlangs win naar van de Giro d'Italia, ein digde eveneens op flinke ach terstand: 41ste op 6 minuten en 17 seconden. Cordes liep 7.49 achterstand op. Adri van der Poel sprintte in Locorotondo naar de derde plaats in de vierde etappe van de Ronde van Apulië. Winnaar was de Italiaan Lelli. In de alge mene rangschiklcing bleef de Fransman Amould leider voor zijn landgenoten Rué en Manin. 13 Twee spelers uit het heden en verleden van het Nederlands I elftal zijn gekozen in het all star- w team van de Europese titeltoer- Vl nooien. Het zijn de aanvallers n Johan Cruijff en Marco van Bas- c ten. De verkiezing werd georga- 5 niseerd door de hooïdsponsor II van het toernooi, Eurocard- Mastercard, en gehouden onder 51 de internationale sportpers. r Kandidaat waren alle spelers, f die uitkwamen op de acht voor- n gaande eindronden. iC Men kwam tot het volgende team: Lev Jashin (Rus); Berti Vogts (Dui), Franz Beckenbauer (Dui), Franco Baresi (Ita) en Giacinto Fachetti (Ita); Bobby Charlton (Eng), Günter Netzer - (Dui), Michel Platini (Fra) en Lothar Matthaus (Dui); Johan Cruijff (Ned) en Marco van Bas ten. Beckenbauer was gisteren aanwezig bij de bekendmaking van de uitslag in het Sheraton- hotel van Göteborg en stak de gebruikelijke mooie praatjes af. 'Der Kaiser' maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik om Nederland nogmaals te kritise ren. „Ze hebben de Denen onder schat", aldus de voormalige ver dediger, die twee jaar geleden in Italië Duitsland naar de wereld titel leidde. „Ik weet zeker", ver volgde hij, „dat wij die fout niet zullen maken." Toch had het Nederlands elf tal eerder aangetoond, vond Beckenbauer, dat Duitsland problemen heeft. „Zonder Mat thaus en Voller is de ploeg niet zichzelf. Nederland heeft ons van het begin onder druk gezet. Daartegen waren we niet opge wassen. Had Oranje ook zo ge speeld tegen de Denen, dan was er niets aan de hand geweest." Günther Netzer legde simpel uit waarom de Duitsers de Eu ropese titel gaan winnen. Hij zei: ,A' we hebben nog kwali teit, B: we groeien in het toer nooi, C: we hebben altijd ge luk." Ten minste 10.000 Deense en 5.000 Duitse supporters worden in Göteborg verwacht bij de fi nale van de Europese titelstrijd. Het Ullevi-stadion heeft een ca paciteit van 35.000 toeschou wers. Er zijn ook nogal wat kaarten rechtstreeks van Neder landse supporters aan buiten landers verkocht. Circa 1700 po litiemensen zullen op de been zijn. De Deense ploegleiding heeft een extra arts, Finn Egebert Jen sen, die clubdokter van kam pioen Lyngby, over laten ko men. Dit in verband met het grote aantal geblesseerden. Zes Denen waren woensdag nog niet fit. Laudrup, Larsen, Sive- baek, Olsen, Jensen en Christof- te konden slechts een rustige looptraining afwerken. Sivebaek schatte de kans, dat hij vrijdag tegen Duitsland kan spélen op tachtig procent, de overigen wa ren beduidend optimistischer. Een Duitse medewerker van het satelliet-station SAT 1 is bij een ongeluk met zijn auto ern stig gewond geraakt. De 23-jari- ge man botste met zijn wagen tegen een boom in de buurt van Ook op de training gaat het er fel aan toe. Jürgen Kohier (rechts) van het Duitse team houdt Matthias Sammer tegen. foto epa het trainingskamp van de Duit- volgens medici van het zieken- se selectie. Zijn toestand was huis in Linkoping kritiek. De Nederlandse basketballers vechten in Spanje als Don Qui- chotten tegen de windmolens. Hopend op goede tijden, maar bewust van de eigen kwetsbaar heid. Een kansloze opgave, zo bleek gisteren opnieuw, op de derde dag van het olympische kwalificatietoernooi. De derde achtereenvolgende nederlaag (74-106 tegen Estland) bleek onafwendbaar. De Esten die zich ook met twee nederlagen in Badajoz hadden gepresenteerd, speel den Nederland in de tweede helft volledig murw. Met als ge volg de hoogste marge tot dus ver, 32 punten. „Wij hebben goede spelers, de andere ploe gen nog betere spelers", hield coach Randy Wiel vol, maar hij moet ook hebben gezien hoe de meeste spelers intussen het hoofd laten hangen. „We zitten in een sterke poule, zijn de zes de van de zes hier", moet ook de aartsoptimist erkennen. Vooral het wegvallen van een aantal lange mannen (Smits, Cooper, Kuipers en Pieterse) eist nu de al verwachte tol. Van Poelgeest en Lieverst doen on der de borden hun uiterste best maar komen eenvoudig te kort. Vrind en Zwikker zijn nog niet rijp voor dit niveau. „Twintig minuten kunnen wij het redelijk bijbenen, maar uiteindelijk ver lies je toch. Dat moeten we ac cepteren", aldus Wiel, wiens enige overgebleven hoop is ge vestigd op de mentaliteit van de uitgedunde spelersgroep, die nu ook guard Cees van Rootselaar (knieblessure) moest missen. In dat verband was Van Din- ten gisteren een lichtpuntje. De forward van landskampioen Den Helder gaat voorop in de strijd en hield na waarschuwen de woorden van Wiel nu ook zowaar zijn mond tegen de scheidsrechters. Een elleboog in het gezicht en een verdraaide knie konden hem evenmin de ren. „Chris wil zelfs met knikke ren altijd winnen", luidde het compliment van Wiel. Tegen de Esten, die meer met hun gedachten bij hun sportie ve (en financiële) toekomst zijn dan bij het bereiken van Bar celona, was de verdediging Ne derlands tere schakel. De Esten, die door veelvuldig te penetre ren steeds een vrije schutter over hadden, maakten dertien driepunters. In de slotfase wer den de duizend toeschouwers zelfs verblijd met een heuse show, met de hulpeloze Neder landers in de rol van aangever. In de eerste helft hield Neder land tot 14-14 gelijke tred, daar na liep Estland weg naar 25-40. Te Velde, die de eerste dertien minuten niet scoorde, en Van Poelgeest gaven Wiel nog even hoop, zodat de stand halverwe ge (48-56) nog alle mogelijkhe den openliet. Na de rust was het verschil even vier punten (56- 60) maar vervolgens schakelde de tegenstander naar een hoge re versnelling en was er sprake van een ongelijke strijd. ,,Een iets mindere atleet kan Carl Le wis ook zo'n zestig meter partij bieden, daarna wordt hij eruit gelopen", aldus Wiel, klaarblij kelijk nog niet op de hoogte van de laatste ontwikkelingen bij de Amerikaanse atletiekstrijd, die de roem van Lewis deden ver bleken. Bondscoach Stanley Franker liep gistermiddag rond de klók van vier uur (Engelse tijd) met een beteuterd gezicht het onderkomen van de spelers op Wimbledon binnen. De directeur-sportif van de Koninklijke Nederlandse La wn Tennis Bond had net op baan zes de laatste vader landse deelneemster uitgewuifd. londen eric de bie gpd-verslaggever Nicole Muns-Jagerman kon haar eergisteren afgebroken partij tegen Manuela Maleeva- Fragniere geen andere wending meer geven en verloor uiteinde lijk met 1-6,4-6. Franker moest zodoende tot zijn grote verdriet constateren dat er na een halve week van 'The Championships' nog maar één lid van de aanvankelijk zes mannen en vijf vrouwen tellen de Oranje-familie over is. Dat bij de mannen het veld zou worden uitgedund tot één stond overigens voordat er op de derde dag van de 106-de Wimbledon-aflevering ook maar een bal over een net was geslagen, al vast. Richard Kraji cek en Paul Haarhuis zorgden in de tweede ronde namelijk voor een Nederlands onderons je, dat door eerstgenoemde werd gewonnen: 7-6 (8-6), 6-3, 6-1. Manon Bollegraf, die hon derd meter verderop op hetzelf de tijdstip aan haar ontmoeting met Katerina Maleeva was be gonnen, kon de laatste twee sets nog even meepikken. In een dik uur was de Bulgaarse namelijk met haar klaar: 4-6,1-6. In vergelijking met vorig jaar werd de oogst op het Londense gras daardoor zeer mager. Tij dens de '91-editie van Wimble don kende Nederland zowel bij de mannen (Jacco Eltingh) als de vrouwen (Brenda Schultz) een vertegenwoordiger bij de laatste zestien. In de ronde daarvoor was dat aantal destijds zelfs nog het dubbele. Bollegraf en Krajicek deden toen nog mee. Logisch dat Franker gister middag zuchtte: „Dit is voor ons het slechtste Grandslam- toemooi sinds twee jaar." Tenniscultuur Het moet een bittere constate ring voor de Amsterdammer zijn geweest. Nadat hij vijf jaar geleden in dienst trad bij de KNLTB, heeft Franker zonder meer een aardige tenniscultuur geschapen in het land dat nog teerde op de successen van Tom Okker en Betty Stöve en in Michiel Schapers eigenlijk zijn enige internationale 'ster' had. De tijd om te oogsten zou nu moeten aanbreken. Maar zoals de zaken er thans voorstaan, lijkt voorlopig alleen Krajicek in staat te zijn de hoogste appels aan de boom te grijpen. Bij de mannen zijn Siemerink en Koe vermans al een tijdje de weg kwijt, terwijl de successen van Haarhuis en Eltingh nog te veel aan een bepaalde baansoort zijn gebonden. Wat de vrouwen betreft, heeft ook Franker al een tijdje terug geconstateerd dat de nieuwe lichting nog het nodige te kort komt. Lui en weinig strijdbaar, waren kort samengevat zijn kwalificaties. Van de al wat ou dere speelsters leek Bollegraf op Roland Garros aan een tweede jeugd te beginnen, maar op Wimbledon was de flair en scherpte van Parijs weer ver dwenen. Het optreden van Schultz aan de Church Road kende, zoals bekend, helemaal een treurig verloop. „De meeste Nederlanders hadden natuurlijk een ongunstige loting. Alleen voor Oremans zag het er aardig uit (de slagersdochter uit Berli- cum ontmoette in de eerste ronde de Australische Kristin Godridge, red.), maar ze heeft gewoon slecht gespeeld", zocht Franker naar een verklaring voor het teleurstellende optre den. De bondscoach realiseerde zich daarnaast echter terdege dat de voorbereiding van de en kele Nederlanders op het Wim bledon niet echt om over naar huis te schrijven was. Haarhuis en Koevermans verschenen zelfs nog met gravel uit Genua in hun haar in de 'Groene Ka thedraal'. „Het is jammer dat sommigen het belangrijkste Grandslam-toemooi als een stiefkindje behandelen", aldus Franker. Rekening Koevermans kreeg eergisteren voor die instelling meteen de rekening gepresenteerd, terwijl Haarhuis op zijn vechtlust nog door de eerste ronde kwam. Te gen Krajicek was het echter over en sluiten. Anderhalve set gaf de 26-jarige Brabander zijn zes jaar jongere landgenoot goed partij, maar daarna kreeg Krajicek bij de return steeds vaker zijn racket goed tegen de bal. Haar huis wist toen nog maar één keer zijn opslag-game te win nen. Terwijl Krajicek met zijn service die hij in verband met zijn fragiele schouder nog steeds niet voluit slaat, maar wel met het nodige effect (hij scoorde gisteren zestien aces) niet in gevaar kwam. De op Wimbledon als elfde geplaatste speler was na afloop dan ook zeer tevreden. „De kansen die ik kreeg, heb ik meteen gepakt. Dat doet me ei Paul Haarhuis kan weer naar huis. Hij kwam uiteindelijk ruim te kort tegen Krajicek. foto epa genlijk nog het meest deugd. Op gras krijg je er niet zoveel, dus je moet dan meteen kun nen toeslaan", aldus Krajicek, die gisteren vreemd genoeg op de naast de 'Members Enclosu re' (de alleen voor leden van 'The All England Lawn Tennis and Croquet Club' toegankelijke drink- en eetgelegenheid) gele gen en daardoor meest rumoe rige baan was ingedeeld. „Ik probeer me er niet al te druk om te maken. Maar als ik zie wat er op baan twee staat ^Miss Tauziat versus Miss Medvedeva, red.), ga ik toch even over mijn nek." De volgende tegenstander van Krajicek heet Arnaud Boetsch, een 23-jarige Frans man die twaalf maanden terug in de derde ronde een pak slaag van Jim Courier kreeg. De in Monte Carlo woonachtige Ha genaar, wiens zelfvertrouwen op gras langzaam begint te groeien, stond nog niet eerder tegenover hem. ..Als ik speel zoals ik vandaag ik de tweede helft van de partij heb gedaan, zie ik het wel zitten. Dan moet ik me zelfs met een goede gras- speler kunnen meten. Ik bleef echter van mening dat ik nog heel wat moet leren en dat men op gras nog te veel van mij ver wacht. Ik heb ook nog nooit een grasspecialist verslagen. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25