Cultuur Kunst Expositie in De Waag: 'romantisch maniërisme' SieMatic w nieuwe keuken? SieMatic Keukencenter Leiderdorp ^y^ewonderi ng e Prijs der Nederlandse Letteren voor d'Haen DONDERDAG 25 JUNI 1992 21 Cabaret Karsenbarg cabare- tiers verovert de grotere podia maar kan zich nog geen impresario veroorloven Moed q Drie armlastige JL 3 kunstenaars zijn op zoek naar het succes, maar krijgen alleen maar tegen slag, Regisseur Aki Kauris- maki filmde hun verhaal. verweegt. ideeties Meubelplein 9, Leiderdorp, Tel, 071-412615 (1' etage Mijnders Meubelen) Geopend van 9.30-17.30 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur Zaterdag van 9.30-1700 uur Individueel Desigri Werk van een van de negen jonge Leidse kunstenaars die exposeren in de Waag. fc Negen jonge Leidse kunstenaars blikken naar de toekomst Onder de titel 'Preavventura 1' brengen De Waag en ga lerie Stelling, vanaf morgen, een tentoonstelling waarin het werk van negen jonge Leidse of regionale kunste naars wordt gepresenteerd. 'Preavventura' is, vrij ver taald, Italiaans voor: blik naar de toekomst. De titel geeft precies datgene aan wat de negen kunstenaars bindt. Hun blik op de toekomst, waarin ze de lijnen die nu al in hun werk zijn uitgezet verder gestalte zullen geven. Bewondering hoort j/ bij de jeugd. Laten we zeggen dat het me sterk intrigeert, dat schilde rij van de Tsjechische schilder Stepan Mares. Mijn vrouw en ik hebben het gekocht toen we een keer op vakantie waren, in een klein plaatsje in Zuid-Bohe- men. Hier in mijn studeerka mer, temidden van de boeken, hangt het goed op zijn plaats omdat het een verhaal als uit gangspunt heeft. Een verhaal van Leonid Andrejew: 'Het le ven van Pope Wassili'. Stepan Mares heeft zijn schilde rij naar dit verhaal genoemd. Het gaat over een pope, een soort twintigste-eeuwse Job. Zijn geloof wordt enorm op de proef gesteld. Zijn zoon is een monster, zijn vrouw vervalt tot drankzucht, kortom: de ene slag na de andere treft hem. Pope Wassili verlangt van God een nselijk leven op aarde in plaats van de bedrieglijke hoop en paradijs in het hierma- maals. Een beetje een moderne versie van het verhaal van Job. Ik vind dat Mares dat Jobs-the ma prachtig heeft weergegeven. Zijn kleuren lijken wel een beetje op die van Chagall, ja, maar voor de rest heeft hij een geheel eigen signatuur. Er zit, vind ik, ook nog humor in het schilderij. Ik moet altijd een beetje lachen om die pope. Je ziet hem daar in extase zweven, denkend dat hij contact heeft met de hemel of met God of hoe je dat ook wilt noemen. Maar wat blijft er over van de aanbidding, van de extase, als de hogere macht tot wie je je richt helemaal niet bestaat? Is die extase dan eigenlijk niet al leen maar een soort krankzin nigheid? Mares heeft gekozen voor een surrealistische uitbeelding. On- i der het oude regime in Tsjecho- I Slowakije waren werken met een religieuze strekking verbo den. Het surrealisme is in dat geval natuurlijk een prima ui- I tingsvorm. Het is dan niet alle maal meer zo 'herkenbaar'. Ik vind het schilderij zo aardig Iomdat het treffend de situatie' |van de moderne mens uitdrukt. I Vroeger hadden we de troost !van de religie. Er was uitzicht, ihoop op een ander, beter, leven (voor velen. Maar die gedachte [heeft men verlaten. De pope probeert in zuiverheid te leven, iecn ongerepte status te bewa ren. Maar dat wordt hem door I God bijna onmogelijk gemaakt. Ik heb het schilderij niet meteen j gekocht. Eerst ben ik er zo'n dag I of drie omheen gelopen, ik Len In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussenin zit. Vandaag spreekt prof. dr. P.F.J. Obbema zijn bewondering uit voor een schilderij van de Tsjechische schilder Stepan Mares. Obbema is conservator Westerse handschriften bij de Leidse Universiteitsbibliotheek en voorzitter van de Vereniging Oud Leiden. het telkens weer gaan bekijken. Want dat is vaak het probleem bij het kopen op vakantie: in die vakantiesfeer kunnen je de din gen wel erg bevallen, maar is dat ook nog zo als je straks thuis bent? Wordt het dan niet een teleurstelling? Maar het beviel me. En toen hebben we het in de achterbak van de auto mee naar huis genomen. Om be schadigingen te voorkomen hadden ze het verpakt in de Russische vlag. Die kregen we er dus gratis bij. Beetje cynisch ei genlijk. Er zit nogal veel kleur in het schilderij, maar dat detoneert hier niet in het minst. Al die boekbanden die hier staan heb ben ook allemaal andere kleu ren. Ik kijk er vaak naar als ik achter mijn bureau zit. Het in trigeert me. Als conservator Westerse handschriften ben ik veel bezig met bijbelse teksten en ik vind de religie nog steeds erg mooi, als «systeem dan. Het is jammer dat er voor mij niet in te geloven valt. Het geloof van de pope is potsierlijk en tragisch tegelijk. De modeme mens kijkt soms met meewarigheid naar dit soort figuren. Moet-ie niet doen. Dat is arrogant." De groepstentoonstelling, die tot en met 19 juli in het Waag gebouw aan de Aalmarkt wordt gehouden, is verder alles behal ve een expositie van een homo gene groep. Het werk van de nieuwe lichting Leidse kunste naars is juist zeer verschillend van elkaar en toont een scala aan persoonlijke uitdrukkings- De negen exposerende kun stenaars zijn: Hein Vandervoort, Jacqueline Petit, Cock Sjardijn, Thorn Vink, Joke van Bilsen, Jo sé den Hartog en de gebroeders Donker. Vink, Van Bilsen en Den Hartog werken in hetzelfde Leidse atelier. Dat doen Vander voort, Petit en Sjardijn ook, maar van gezamenlijk werk of een aan elkaar verwante stijl is geen sprake. Alleen de broers Gijs, Aad en Just Donker vormen een uitzon dering omdat ze vaak als schil derstrio opereren. Hun stijl en thematiek is zeer met elkaar verwant. Zij maken ook alle drie deel uit van de geruchtmakende Amsterdamse groep 'After Na ture'. Het negental is uitgekozen door Frits Bruins (De Waag), Joyce de Gruyter en Peter Wil- lemse (Stelling). Bruins: ,,De be langrijkste criteria die we heb ben gehanteerd waren leeftijd en de kwaliteit van het werk. Het gaat om jonge kunstenaars, eentje is zelfs nog maar koud drie weken van de academie af (Cock Sjardijn). Het begrip kwa liteit is natuurlijk moeilijk te be noemen en heel persoonlijk, maar we zijn als organisatoren redelijk goed op de hoogte van het kunstgebeuren in de regio. Dus kunnen we een redelijk goede afweging maken." ,,Onze bedoeling is om er een jaarlijks terugkerende tentoon stelling van te maken. Als het volgend jaar weer lukt zal er, met andere kunstenaars, onge twijfeld een heel ander beeld ontstaan." Ellende Het geëxposeerde is dus zeer verschillend van aard. Vermaak en entertainment zijn essentiële ingrediënten in het werk van de After Nature-schilders. De ge broeders Donker manifesteren zich bij voorkeur als stereotype kunstbohemiens. De wijze waarop zij zich aan het publiek tonen, als schilderende enter tainers, maakt deel uit van hun persoonlijke kijk op kunst. Hein Vandervoort portretteert in een aantal grote doeken het leven in de Verenigde Staten. Zijn geschilderde landschap pen, gecompleteerd door colla- ge-achtige toevoegingen van fo to's, teksten en diagrammen, weerspiegelen de indrukken die Vandervoort tijdens zijn reizen heeft opgedaan. José den Hartog oogst be wondering van de organisato ren omdat zij met onverbloemd sentiment en een zekere mate van absurdisme een compositie van kistjes en kastjes heeft sa mengesteld uit gevonden en verzamelde voorwerpen. Ook bij Thom Vink en Cock Sjardijn speelt dubbelzinnigheid een rol. In hun schilderijen en tekenin gen pareren zij geweld, gruwel en angst met vrolijke elementen waardoor de ellende een heel andere betekenis krijgt. Joke van Bilsen heeft speciaal voor de tentoonstelling een nieuw werkstuk gemaakt: een grote collage van kleine plaatjes, tekeningen, prentjes, foto's en stukjes tekst. Dat alles levert bij elkaar een staalkaart op van de persoonlijkheid van de maak ster die haar werk de titel 'In nerlijk Behang' heeft meegege ven. Jacqueline Petit presenteert op 'Preavventura' een installatie van betonblokken waarin, in felle kleuren, zandvormpjes waar kinderen op het strand mee spelen, zijn gedrukt. Maar in de plaats van zacht en warm zand is harde betonmortel ge nomen. 'Niets is wat het lijkt' is Feministische Boekenbeurs: promotie van schrijfsters foto loek zuyderduin „Het mooiste effect van een in ternationale feministische boe kenbeurs is dat schrijfsters over de hele wereld eikaars werk le ren kennen en dat in eigen land onder de aandacht kunnen brengen bij uitgeverijen. Schrij vers zijn wat dat betreft de beste ambassadeurs van hun eigen vak". Dat zei voorzitter Gerda Meijerink van de Stichting Vijf de Internationale Feministische de stelling die Petit in haar werk tot uitdrukking wil brengen. Overdreven Hoezeer de werken op de ten toonstelling ook van elkaar ver schillen, de organisatoren kon den het toch niet laten om naar overeenkomsten tussen de ne gen te zoeken. „Wat dat betreft zou je kunnen zeggen dat bij al len een vergelijkbaar soort hou ding ten aanzien van de kunst en het kunstenaarschap aanwe zig is", schrijft Onno Schilstra in de begeleidende documentatie. „Je zou die houding kunnen omschrijven als 'romantisch maniërisme'. Romantisch is de alom aanwezige passie voor de kunst. Bij sommige exposanten uit die zich zelfs in de vorm van een haast conservatieve hang naar esthetiek, ambachtelijk heid, aandacht voor het materi aal en de techniek. Maniëris tisch is het zelfbewustzijn van de kunstenaars. Zij zijn zich na drukkelijk bewust van hun kun stenaarschap en geven daar een dikwijls ironische of overdreven Een opmerkelijke overeen komst noemt Frits Bruins dat bijna alle kunstenaars figuratief werk afgeleverd hebben. „We hebben er niet bewust naar ge zocht, maar de meeste hebben duidelijk afstand genomen van de abstractie en volgen daar mee de hedendaagse trend door figuratief werk te maken." Preavventura I'Blik naar de toekomst'; De Waag, Aalmarkt 21; wo. t/m vr. van 12-17 uur, za. en zo. van 11-17 uur. Boekenbeurs deze week op een persconferentie in Amsterdam. „Woorden van vrouwen, we relden van vrouwen", is het motto van de vijfde Internatio nale Feministische Boeken beurs (IFB) die tot en met zon dag wordt gehouden in de Beurs van Berlage in Amster dam. De officiële opening door minister d'Ancona van WVC is vanavond. Vanaf morgen is de beurs voor het publiek toegan kelijk. 18 t/m 28 juni MALIEVELD DEN HAAG Het grootste Indische festival ter wereld in seven grote tenten (12.000 m') Grote tcv toonstelling over de Repatriëring Drie theaters met n a. krontjong, Indooobche dan», Zukkineri- caansc dansavond*, Jan Akkerman/ 1 hand*. Forbidden Fruit*. Indische Prijs voor Kees Nieuwenhuijzen Amsterdam* Kees Nieuwenhuijzen krijgt dit jaar de H.N. Werk- manprijs voor grafische vormgeving (15.000 gulden). Hij ont vangt de prijs voor zijn 25-jarige betrokkenheid bij de vormge ving van Raster, tijdschrift in boekvorm. Dit heeft het Amster dams Fonds voor de Kunst, die de prijs jaarlijks toekent, meege deeld. De aanmoedigingsprijs grafische vormgeving 1992 is toe gekend aan Anita van de Ven. Zij krijgt een bedrag van 5.000 gul den voor haar vormgeving van de dichtbundel „Toen ik nog leefde" van Leo Vroman. Het geld wordt Nieuwenhuijzen op 23 oktober in het Amster damse Paradiso uitgereikt. Anita van de Ven krijgt haar prijs op 24 juli bij de opening van een expositie van haar werk in het Ar senaal in de hoofdstad. Niek Koppen wint Publieksprijs Marseille Niek Koppen heeft voor zijn eerste lange documen taire S1KI op het Intematinale Documentaire Festival in Marseil le de Publieksprijs gewonnen. Het festival trok 11.000 bezoekers. Koppens documentaire gaat over de Senegalese bokser M'Barick (Louis) Fall, bijgenaamd Battling Siki. Hij werd in 1922 wereld kampioen door de Fransman Georges Carpentier te verslaan. Drie jaar later werd Siki in New York vermoord. SIKI ging op 10 april in ons land in roulatie en is nog in diverse steden en tijdens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht te zien. De driejaarlijkse Prijs der Nederlandse Letteren is voor 1992 toege kend aan de Vlaamse auteur Christine d'Haen (69). De prijs, waaraan een bedrag van dertigduizend gulden is ver bonden, wordt eind oktober in Den Haag uitgereikt door koningin Beatrix. Het werk van d'Haen onderscheidt zich in de Nederlandstalige poëzie door „een onmodieuze, volstrekt eigenzinnige toon en the matiek", zo schrijft de jury onder voorzitterschap van prof. A. Mus schoot. „De dichteres inspireert zich op een lange Westeuropese traditie waarvan zij de klassieke vormentaal op een persoonlijke manier weet te verfijnen." D'Haen is sinds de instelling van de prijs in 1956 de dertiende laureaat. Eerdere bekroningen gingen naar Herman Teirlinck, Adri- aan Roland Holst, Stijn Streuvels, Jacques Bloem, Gerard Walschap, Simon Vestdijk, Marnbc Gijsen, Willem Frederik Hermans, Maurice Gilliams, Lucebert, Hugo Claus en Gerrit Kouwenaar. De prijs wordt officieel toegekend door het Comité van Ministers van de Taalunie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21