'Tekenen van verval blijven' Tweede woontoren in Stevenshof Leiden Stevenshof krijgt 'gouden randje' WBL verbaasd over commotie rond 'riooldaalder' h DONDERDAG 25 JUNI 1992 Begraafplaats Groenesteeg wordt in drie jaar gerestaureerd De hoge populieren langs het water gaan weg, verzakte grafstenen krijgen een steuntje en de aula wordt in ere hersteld. Groen bemoste zerken die een hoekje missen blijven gewoon staan. Want de restauratie van de be- jj graafplaats aan de Groenesteeg houdt niet in dat alle 'te- J kenen van verval' verdwijnen. „Na afloop zul je nauwe- lijks zien dat er iets is veranderd", zegt É.J. Veldhuyzen, gemeentelijk ambtenaar monumentenzorg. leiden erna 5traatsma Het kerkhof tussen de Oranjeg- racht en Zijlsingel geldt als een van de mooiste plekjes van Lei- den. De weelderig begroeide rustplaatsen van voornamelijk l leden van gegoede Leidse fami- t lies vormen een oase van rust in de oostelijke binnenstad. Veel j familiegraven met smeedijzeren hekjes er omheen. Begin vorige eeuw kostte een graf op deze plek 60 gulden. Sinds 1975 wordt er niet meer 'ter aarde besteld'. Restauratie is hard nodig om dat 250 tot 300 van de in totaal 750 zerken los liggen en een ge vaar voor spelende kinderen zijn. Bovendien is de begraaf plaats een onderdeel van de 'groene gordel' rondom de sin gels. De gemeente wil het wan delen in dit gebied aantrekkelij ker maken maar dat betekent niet dat het kerkhof een heus 'recreatiegebied' wordt. ,,Je ziet nu soms al vrijende paartjes tussen de grafstenen in liggen", zegt buurtbewoonster M. Schaap. Veel afdekplaten van graven liggen los. Spelende kinderen willen er nog wel eens op klau teren en zouden gemakkelijk in een diep gat kunnen vallen. „Onder die losliggende stenen is vaak een holle ruimte", legt architect Y. Braaksma, van het Haagse bureau Braaksma Roos, uit. Om ongelukken te voorkomen krijgen deze rust plaatsen volgend jaar een be tonnen onderlaag. De architect heeft ervaring opgedaan met het restaureren van een joodse begraafplaats in Den Haag. „Daar hadden we het probleem dat de opdracht gever het veel mooier wilde ma ken dan het was. In Leiden is dat gelukkig niet zo." „De tekenen van verval zullen blijven, we maken ze alleen be heersbaar. Naderhand kan je niet zien dat wij er zijn geweest. Het is dus niet zo dat we allerlei dingen gaan oppoetsen. Een in gezakt graf tillen we met zuig nappen iets omhoog, maar zet ten we daarna in dezelfde scheefstand terug. Namen van overledenen worden niet op nieuw ingehakt, begroeide ste nen worden niet schoonge- poetst. Je zou je nog wel kun nen voorstellen dat er een paar bijzondere graven zijn, van bij voorbeeld bekende Leidenaars, die een speciale behandeling krijgen om ze herkenbaarder te maken." De hoge populieren aan de rand van het terrein, bij de Zijl- singel en de Nieuwe Rijn, wor den in oktober allemaal gekapt. Ze zijn zo hoog dat ze kunnen omwaaien. Een treurwilg, mid den op de begraafplaats, moet er ook aan geloven. Hij staat in de weg van de daarnaast groei ende rode beuk, een heel zeld zame soort waarvan er maar een stuk of tien van in Neder land zijn. Het is net zo'n soort boom als bij de ingang van de Leidse hortus heeft gestaan. Buurtbewoners dringen er bij de gemeente op aan om het kerldiof de komende maanden te sluiten. Een beheerder is er al jaren niet meer en dus is er nauwelijks toezicht op kinderen die na schooltijd ravotten tus sen de wankele zerken. Er wordt volgend jaar. Oorspronkelijk zou de rand van de wijk t recreatiegebiedje worden. Omdat iets minder huizen in de wijk zijn gebouwd dan eerder de bedoeling was, wil de gemeente dit gebied ook bestemmen voor woningbouw. Eerder is een plan gemaakt om er 72 woningen neer te zetten. Omdat de grond erg duur is. zouden deze hui zen erg prijzig worden in verhouding tot de kwaliteit van de woningen. Aan de zuidkant van de Stevenshof worden 36 dure woningen gebouwd. Het dure buurtje is gepland langs de spoorbaar! bij de Gerda Brau- tigamsingel. Daar moeten 12 vrijstaande wonin gen verrijzen die rond de vijf ton kosten. Verder worden er 24 woningen van het type 'twee on der één kap' gebouwd. Die zullen 3 a 4 ton gaan kosten. De bouw begint waarschijnlijk begin Bewoners vrezen nieuwbouw naast de deur De namen op de grafstenen op de begraafplaats worden niet opnieuw ingehakt. De tekenen des tijds worden bij de restauratie zoveel mogelijk gerespecteerd. veel vernield en gestolen. men dat ze daar tot oktober Veldhuyzen: „Het is inder- mogen blijven wonen." Is de daad zorgelijk dat er zoveel v nield wordt. Met allerlei kruisen en losse stenen gaat men de hort op. Maar omdat die krakers er zitten is het terrein moeilijk af te sluiten. De gemeente is met de krakers overeengeko- aula gerestaueerd dan zal er volgens plan een nieuwe be heerder worden aangezocht. Ook de financiering van het project is nog niet geheel rond. De provincie heeft in 1990 65.000 gulden beschikbaar ge steld en verder hoopt de ge meente op een bijdrage van het rijk. Leiden zelfheeft nauwelijks geld beschikbaar. De hoop is dan ook gevestigd op een on langs opgerichte stichting van nabestaanden die geld zou kun nen inzamelen. De restauratie neemt zo'n drie jaar in beslag. Directeur Boggia van de Woningbouw vereniging Leiden zegt 'enigszins verrast' te zijn door de actie van de bewoners commissie tegen de nieuwe rioolheffing van de WBL. „Een meerderheid van de leden is tijdens de algemene ledenverga dering akkoord gegaan met onder meer deze maatregel. Na de nodige discussie, dat wel. Maar deze heffing is goedge keurd, daar waar andere voorstellen des tijds zijn afgewezen", aldus Boggia. Hij houdt het er maar op dat een aantal le den zich tijdens de vergadering heeft la ten leiden door het verenigingsbelang, maar nu hun persoonlijke belangen weer voorrang geven. WBL wil uit de heffing1,50 gulden per maand de kosten betalen voor het ontstoppen van riolen. Die slibben gere geld dicht doordat sommige bewoners zaken als maandverband en kattebak- vullingen door de wc spoelen. De bewonerscommissie, de motor achter de actie, vindt het terecht dat de woningbouwvereniging huurders hier voor op hun kop geeft, maar vindt het te ver gaan om een speciale heffing in te voeren. De commissie verwijt de WBL vooral dat ze de huurcontracten eenzij dig wijzigt en roept de 8500 huurders op de heffing niet te betalen. Boggia herhaalt dat de heffing door de leden (lees: huurders) is goedgekeurd tij dens een ledenvergadering. De directeur wil de zaak echter niet op de spits drij ven. Huurders die de 1,50 gulden inhou den krijgen geen 'dreigende brief van de WBL, maar worden doorverwezen naar de huurcommissie. „We beschouwen de inhoudingen als bezwaren tegen een huurverhoging. Die zullen we volgens de normale procedure afhandelen. Bij de bewonerscommissie zijn, enkele dagen na het begin van de actie, inmid dels zo'n 60 reacties binnengekomen. Mevrouw M. Schaap van de commissie toont zich zeer tevreden over dit aantal. Ze verwacht dat er nog minstens enkele tientallen bezwaarschriften bij zullen ko- Bij treinstation De Vink wordt een woontoren met acht verdie pingen gebouwd. Naast dit ho ge gebouw verrijzen twee klei nere flats van vijf en vier hoog. In de nieuwbouwwijk staat al een hoge woontoren, bij de Dobbedreef. De appartementen worden gebouwd aan de kant van het Alexandrine Tinneplein. Totaal worden in het gebiedje 21 een gezinswoningen gebouwd. Langs de spoorbaan verrijzen maisonnettewoningen en hui zen voorouderen. Alle 135 woningen in het ge bied worden verhuurd. Oor spronkelijk was het de bedoe ling om op het terrein slechts 90 woningen te bouwen. Er was meer ruimte gereserveerd voor bedrijven. Het plan wordt dan echter te duur en het risico is te groot dat de bedrijfsruimte niet wordt verhuurd, vindt Woning- Halve ton voor feest Ons Doel Het bestuur van de woning bouwvereniging Ons Doel heeft de leden voorgesteld om een bedrag van 50.000 gulden uit te trekken om het 75-jarig bestaan in september van de vere niging te vieren. De ledenvergadering beslist maandag waaraan het geld wordt uitgegeven. Zij is voor de keuze gesteld het geld aan een goed doel te geven of te verde len over de wijken waarin Ons Doel woningen bezit. De bewo nerscommissies kunnen bepa len waar het geld naar toe gaat: een attentie voor de bewoners, een wijkfeest of bijvoorbeeld straatmeubilair. Het is een groeiende minderheid. Volwassen kerels die met speelgoedtreinen spelen, kastelen van lego bouwen of dinkie-toys verzamelen. Eeuwige kinderen. De Leiderdorper Gerrit Anker, zelf oud-brandweerman, spédrt niet alleen bluswagens, hij is er bezeten van. |J| De tijdelijke B exposities van verzamelingen, in de vitrines van de bibliotheek aan de Nieuwstraat, zijn altijd wat bijzonders. 'Steeds' schreef al eerder over een Leidse student die er een deel van zijn grote collectie tandenborstels tentoonstelde. De rijdende etalages in de 'bieb' zitten nu vol met rode brandweerauto's. Met name jongentjes tussen de vijf en twaalf jaar, zwermen rond de vitrines en drukken meermalen hun neus op het glas om zo goed mogelijk naar de wagentjes te kunnen kijken. Brandweergaloos .Ik ben geen pyromaan maar i pyroloog", vertelt Anker Nederland tot Amerika. En na tuurlijk zijn de wagentjes bijna allemaal rood: „Ja, het moet een kleur zijn die opvalt en rood wordt natuurlijk in verband ge bracht met vuur. Maar de brandweerwagens zijn niet al tijd rood hoor. Er is een periode geweest dat je in Nederland ook gele had en in Engeland heb je ze nog steeds in alle kleuren van de regenboog. Dat zal met de eenwording van Europa afgelo pen zijn. Verder is er zelf een verfsoort die brandweerrood heet", weet Anker. Brandweerkunde Anker zit vol van dit soort 'weetjes' over de brandweer en de verschillende wagens. Waar om ze in Amerika groter zijn („hele slagschepen"), bij lucht- zijn standaardgrap. De 53-jarige havens sneller, die van blik Leiderdorper is 23 jaar brand weerman geweest. Eerst 18 jaar bij de vrijwillige brandweer en daarna nog eens vijf jaar als be roeps. Hij startte zijn vefzame- ling in 1985 toen hij bij een zo veelste jubileum een brand- weerautootje kreeg: „Die vond ik leuk. Vanaf dat moment als mensen vroegen wat ik wilde hebben, bij een verjaardag of i, dan zei ik 'geef n duurder en welke met schuim en met water spuiten. Het liefst had hij niet alleen de schaalmo dellen maar ook echte wagens verzamelt. Die zijn echter een beetje te groot voor de stoep van de Koningstraat. Maar foto's, blussers, bordjes, straalpijpen en kranteknipsel spaart hij naast de autootjes ook, als het maar met de brand weer te maken heeft. Het 'Pyroloog' Gerrit Anker bij een deel van zijn verzameling. brandweerauto', en zo is het be- pronkstuk van zij verzameling is gonnen aldus Anker, nog steeds op vrolijke toon. Inmiddels heeft hij er meer dan vierhonderd, uit alle windstre ken. Van I long Kong tot het Iberisch schiereiland en van t Amerika afkomstige bouwdoos van een brandweer wagen uit het einde van de vori: ge eeuw: „Die is ingezet tijdens de eerste grote aardbeving in San Francisco er zij er maar zes van gemaakt. Die is niet in de bibliotheek te zien maar zit thuis, stofvrij achter glas. Ik kon er jaren geleden al enkele hon derden guldens voor krijgen", aldus Anker. Brandweerloos Dan wijst hij op een kleine auto: „Dat is de nieuwste trent. Wa gentjes die snel bij een brand aanwezig kunnen zijn en de aanval op het vuur openen tot dat het grote materieel er is. In Alphen en Delft doen ze dat al zo. In Leiden zijn ze er nog over bezig." Met zijn verzameling treedt hij wel vaker naar buiten. Bij open dagen van brandweerkorpsen en themadagen op basisscho len. Maar het opperste geluk voor Anker wordt bereikt als hij zijn zolderkamer, die hij als een soort museum heeft ingericht, kan genieten: ,,'t Is niet zo dat ik helemaal niet zonder kan, hoor. In de zomer geniet ik het liefst van de buitenlucht", verdoezelt de ex-brandweerman zijn fana- Hij is niet de enige die het op brandweerauto's heeft gemunt. Er zijn er meer:..Fabrikanten weten dat ze die auto's al lang bouwvereniging Leiden die het plan samen met de gemeente opzet. Er is ook ruimte gereserveerd voor kantoren en winkels. De gemeente wil stemming geven ningen als een restaurant, snookercentrum of sportschool. Tussen de woningen worden een groenstrook, een speeltuin - tje en parkeerplaatsen aange legd. En omdat op het Alexan drine Tinneplein twee buslijnen eindigen wil de gemeente daar een toilet voor buschauffeurs plaatsen. Het bouwplan wijkt af van het bestemmingsplan, waarin meer ruimte is gereserveerd voor be drijven. Bovendien mogen vol gens dat plan appartementsge bouwen niet meer dan zes ver diepingen tellen. De raadscom missie voor volkshuisvesting spreekt zich vanavond uit over een procedure voor wijziging van het bestemmingsplan. Tijdens een informatieavond van de gemeente lieten sommi ge bewoners van de Dobbedreef weten dat ze vinden dat de nieuwbouw te dicht bij de be staande huizen komt te staan. Ze zouden bovendien liever zien dat er koophuizen naast hun woningen worden ge bouwd. Om 'inkijk' te voorko men worden aan de zijkant van de woningen geen ramen ge maakt, zo beloofde een ambte- „Er is nergens enig contact met ons over geweest. We zou den voor de informatie-avond een schriftelijke uitnodiging krijgen maar de info-avond stond alleen aangegeven in dat zondagskrantje. En behalve dat, willen we sowieso meer overleg met de gemeente. Inspraak was op die zogeheten inspraak avond niet mogelijk", aldus een van de bewoners. Vanavond zullen de bewoners hun bezwa ren kenbaar maken. Vorkheftruck ramt werknemer alphen aan den run»man is met een gebroken been opgenomen in ziekenhuis Een vorkheftruck heeft gister- Rijnoord. Het ongeval gebeurde avond bij een transportbedrijf tijden het lossen van een aan de A. van Leeuwenhoekweg vrachtwagen. De politie stelt een werknemer aangereden. De een nader onderzoek in. AGENDA VRIJDAG 26 JUNI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vangt 20.15 uur. Warmond Officiële opening van de Kaag- week in het Gemeentehuis met uitreiking van 't Sloepie en de Warmondse Sportprijs, aanvang 19.00 uur. Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. Noord wijk Bonsai show met demonstratie snoeien, Far East Bonsai Centre, Kraaierslaan 30, van 9.00 tot 12.00 uur. Tentennacht, org. Bollenbad en Zwem ver. NZ&PC, voor alle kin deren van 6 t/m 11 jaar uit Noordwijk, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, aanvang 18.00 uur. Swingavond georganiseerd door Homojongerendisco 'De Roze Bollen', Join Centrum, Wete ringkade 2, bar open 21.00 uur, disco van 22.00 tot 01.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Bryan, kooi Judi tering en C.E. Jar Haasnoot en S.E Maria -. N Gülen M. Be dv. A.G. van de We- Plas Hendri- cus Cornells, zv. H M. van Beek en M.C.B. van Beek Nazife, dv. E. özyü- rek en G. Ozyürek Bas Adrianus Nan- ne. zv. B.N.J. van der Veer en P. Mole naar Buse, dv. 0. Erdur en H Erdur Rutger Daniël, zv. J.C. Bartelsman en C.H. Postma Melissa Sherida, dv. RJ van Putten en D.M. Reveco Gómez Eleonora José Willemijn, dv. J.H Goosens en I.N. van der Boog Lucinda, dv. P.J. Stikkelorum en W C.J Slierings Jermaine, dv. P A Post en A. Haitsma Ricky Hendnka Theodora, dv. W M G Steenvoorden en K Bodrtj Dave, zv. J.H. Kleijn en W.J.V. de Vries Eva Roos, dv. S.E de Bie en C.J M Lange- veld Gilles Paul, zv P van Nieuwkoop en P. Meijer Linda Elize Barbara, dv. G. Koning en E. Zuiderduin Leroy Ke vin, zv. R.C Meeuwissenen I.H. Vos* Elisabeth, dv. J. van Kan en A. Hoorn weg Jippe Gjalt, zv. R.G Dalstra en D.J. Lebens Dennis Johannes, zv. PJ de Ruijteren W.L.S. Pouw* Shera, dv. L.P.H HogenesenM Kershof Adrtaan t.Q.A. Sluijs n ML ïr* Bart, zv P van n E.A.M. Noordover Renske. dv niet meer voor kinderen maar voor de verzamelaars maken. Daarom brengen ze er telkens maar een paar van uit waardoor de prijs stijgt. En hoewel alles hier goed verzekerd is, heb ik de Faico Rolf, zv R.S. van Mierloen I.J.S Groot Joost, zv. G.A.W. de Munk en F F. Wery Loubna, dv. A. Nassiri en h Sbaai Suzanne Arendje Anna. dv. N van Duijn en A,C. van Duijn Alan Jo hannes Gerardus, zv. J.J. Hopman en M M.C.M Lakeman Lotte Anne, dv J.J. Verhoeve en R.E.J M. Jansen Pri: cilia, dv. J. Vermeer en B. He.neman Sabine, dv E Buitenwerf en T. Kleene Susanne Brigitte Janneke, dv. M G Gijsbersen J van Kernebeek» Hugo Rutger Willem Eugène. zv. R.G.C.m.m van Basten Batenburgen B S.E L M van Bouwdijk Sophia Frédérique Fran cine, dv. F.J. Meijer en M C E Verlaan Daniél, zv. D.J. van Vliet en L.P de Mooij Shoedelmcely Dayenise, dv E.Y.C. Seint|e Stephanie Caroline, dv D.H. Naylor en A. van Bemmel Overleden M.E.W. Jeursen, geb. 1 mei 1948, echtg. van P A T M. Brand F Huetmg, geb. 19 juli 1906, geh gew met D.A. van den Buuse B de Ruiter, geb 29 nov. 1896, geh. gew. met A.C Meester B.J van der Poel, geb 1 maart 1918. man A E Nanning. geb 12 mei 1944, echtg. van B. van Di|k G.T. Scholte, geb 30 dec 1918. man* N. Werk. geb. 22 mei 1942, man P.J Neuteboom, geb. 3 okt 1929, man P Boon, geb 1 mei 1923. man P Rij fers, geb 16 april 1896. man H F V Monquil, geb. 9 mei 1936, geh gew met C. van Zoomeren G.C. Waasdorp, geb 27okt 1914, man* J A Ammer laan, geb. 18 maart 1930. geh gew met C.W. van Velzen P A. Ruymgaart. geb 6 juli 1925, man P E Verbeek, geb. 1 aug. 1896. geh gew met C S. Weijermans* H.J van Brake!, geb 16 dec. 1937, vrouw*A.M M Smit,geb 14 sept. 1905, vrouw G.H Komst, geb. 21 mei 1914, man Gehuwd J.N. van der Klaauw enC. van lngen*A.M Spi|ker en J.C.E van Vel zen E W S Rademaker en M H Hel versteijn J. Breugem en M van Voort huijzen S.T Gibbard en N Cummins C. Zweistra en T l. Vaillant *G.J. Schut en M H. van Soest J.A A M. Vasenen A A A. Damhuis* J Rosbergen en J.J Bavelaar P. den Hartog en L.P van Velzen P van Kammen en F.L. Roelofs R.A.C.M. den Hollander en M M.J Dón gelmans M.J Beekwilder en J.H F Tals ma M.J. van Oudenallen en B C M Omtzrgt F Bouwman en J.J. Schuur C.J. Laterveer en H A van Kesteren

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17