Het feestelijke leven van Lorenzo de Medici 'ontdekt' Kersen Smaak Te slank zijn is ook niet alles Oude groenten opnieuw Extra aandacht voor vlees in de vakantie WOENSDAG 24 JUNI 1992 9 uni is de kersenmaand bij uitstek. Een heerlijke zo- M merse vrucht die. afhan kelijk van de soort, zowel zoet als zuur te koop is. Kersen wor den net als pruimen en perzi ken steenvruchten genoemd. Appels en peren noemen we pitvruchten en aardbeien, bra men. bessen en frambozen kleinfruit. Wij blijven deze keer bij de ker sen. Behalve lekker zijn ze ook heel gezond. Ze bevatten naast veel suiker en mineralen ook vi tamine A en B. Oorspronkelijk zijn ze afkomstig uit Azië maar worden al sinds de middeleeu wen in Europa gekweekt. In ons land is de Betuwe het be langrijkste produktiegebied en met name in deze tijd van het jaar is dit mooie gedeelte van dë provincie Gelderland een be zoek meer dan waard. Bij de verschillende kersen- boomgaar Jen staan stalletjes langs de weg waar de kwekers hun 'waar' rechtstreeks van het land verkopen. Verser kan het niet. De VWTiel (tel. 03440- 16441) beschikt over leuke au to- en fietsroutes waarmee de liefhebber, zowel letterlijk als fi guurlijk, met gemak een paar uur zoet is. Alhoewel het een genot is om kersen zo uit de hand te eten zijn er ook tal van variaties mogelijk. In de Franse Elzas wordt er zelfs soep van kersen gemaakt. Mijn favoriet is een saus van kersen die gerser- veerd wordt met wat kersensor bet of vanilleijs. Daarvoor heeft u nodig: 600 gram suiker; 2 flesjes krieklambiekbier (Belgisch kersenbier); citroenschil (zonder pit) van een halve citroen; 1 laurierblad; 1 kilo kersen, ontpit (pitjes bewaren voor de saus); 1 kruidnagel; Vj stokje kaneel; 2 dl kersenlikeur Werkwijze: De suiker caramel- liseren (zacht verwannen tot het wat stroperig wordt) Af- blussen met het kriekiambiek bier. De pitten en eventuele le lijke kersen, laurierblad, kruidnagel, citroenschil (ge sneden), kersenlikeur en ka neel toevoegen en alles laten inkoken en vervolgens door een fijne zeef halen. Dan voegt u de ontpitte kersen toe en Iaat de saus even koken. Daarna la ten afkoelen. Heel bewust heb ik de recep tuur aangepast op een ruime hoeveelheid saus, zodat een ge deelte kan worden ingevroren. Overigens kunnen kersen met pit ook zo in de vriezer worden bewaard. U dient dan wel de steeltjes te verwijderen. Wat vruchten achter de hand komt altijd goed van pas. John Beeren, eigenaar 'an de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Slagroom Slagroom heeft gezelschap ge kregen van koffieroom, gar deroom, spuitroom, zure room en crème rraiche. Deze soorten verschillen in vetgehalte, dikte en smaak. Slagroom en crème fraiche zijn met hun vetgehalte (35%) het meest geschikt voor keukengebruik. Bij het kloppen van slagroom moet je vasthou den aan een paar regels: ,Y de room moet koud zijn. vY neem voor het kloppen een handgarde of een mixer op de laagste stand. Van zachtjes kloppen wordt de room luchtig. ,Y suiker toevoegen mag (eetl. op 1/8 liter). -Y stop met kloppen indien de room in pieken blijft staan als de garde wordt opgetild. .Y gesteriliseerde room is lan ger houdbaar maar wordt bij kloppen minder stijf. Slagroom kun je heel goed ge bruiken in warme gerechten. Door het hoge vetgehalte is de kans klein dat de room gaat schiften. Soms kan dat toch ge beuren: als de andere ingredi ënten zuur of als de room te koudis. MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding UIENSOEP (zie onderstaand recept KAPUCUNERS MET STROGANOFFSAUS BLOEMKOOL Florentijnse banket- en suikerbakkers beroemd Fruit 200 gram in ringen gesneden uien met een uitgeperst teentje knoflook in tien gram boter/ (dieet)margarine. Strooi er een eetle pel bloem over en warm dit goed door. Voeg onder goed roeren vier dl groente bouillon en eventueel een scheutje bier toe en kook de soep tien minuten op een zacht vuurtje. Maak op smaak met paprika en pe per. Verdeel de soep over twee kommen, leg op iedere kom een rondje brood, strooi er een eetlepel kaas over en zet de soep even onder de grill. Per persoon: 590 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 6 g eiwit, 8 g vet 12 g koolhydraten. BIEFSTUK TARTAAR WORTELTJES MET PETERSELIE AARDAPPELEN CITROEN-UMER (zie onderstaand recept) Boen de schil van een citroen goed schoon en rasp een dun laagje van de schil. Pers een helft uit, Roer het citroensapeen eet lepel geraspte citroenschil en een zakje va nillesuiker door twee dl Umer. Verdeel dit over twee coupes en gameer met wat ge raspte citroenschil. Per persoon: 320 kilojoules, 75 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 3 g vet 6 g koolhydraten. Dat magere mensen problemen heb ben met hun figuur, zal veel (dikke) mensen vreemd in de oren klinken. „Dan eet je toch gewoon meer", zal veelal de reactie zijn. Toch is vaak een paar kilo afvallen voor dikke mensen gemakkelijker dan een paar kilo aankomen voor magere. Bovendien weten dikke mensen zich ge- Tips Hoe kom je nu aan een paar pondjes extra? Zeker als u niet te veel trek hebt, het van belang om uw eetlust te st muieren, bijvoorbeeld door: niet te grote maaltijden gebrui ken; »-» U1M.C HlCllSeil £11.11 ten paar steund door allelei diëten j Een dieet om dikker te KllO worden is er eigenlijk niet. I Met een goede voeding en aanKOmen dagelijks wat extraatjes i j kunnen er wat pondjes VQlt VCIXXK aankomen, maar daar blijft het wel bij. Slagroom IXiet mee mag dan lekker zijn, een slagroomkuur zal meestal niet baten. Vette voedingsmiddelen, zoals room, leggen een filmlaagje vet in de maag. Daardoor kan het voedsel de maag minder vlug verlaten. Dat geeft snel en langdurig een vol gevoel ('machtig eten'). Zo'n slagroomkuur bederft dus de eetlust: in plaats van meer, ga je minder eten. Het is duide lijk dat het gewenste resultaat op die manier uitblijft. Daar komt nog als nadeel bij dat slagroom weinig waardevolle voe dingsstoffen bevat. Die zitten wel in brood en aardappelen, denk bijvoor beeld aan eiwitten, koolhydraten en vitaminen. zoete, zure, hartige, warrr de gerechten af te wisselen; niet te vet eten, want vet vult ge makkelijk en neemt de eetlust weg; een kopje bouillon of een aperitiefje voor de maaltijd nemen; breng regelmaat in uw dagmenu. Het lichaam went daaraan en geeft een seintje dat het 'etenstijd' is; sla geen maaltijd over. Ook al heb je geen trek of weinig tijd, probeer al tijd iets te eten; neem naast de maaltijden enkele tussendoortjes zoals: een glas choco lademelk, milkshake of een puddin kje, een tosti, een krentenbol, een handvol rozijnen of gedroogde abri kozen. Ten slotte kunnen bepaalde spor ten waarbij de spiermassa zich ont wikkelt, een gewichtstoename t volg hebben. Uiteraard zijn er ook factoren die een negatieve uitwerking hebben op de eetlust. Vermoeidheid en haast zijn de grootste eetlustbeden PATRICIA SCHUTTE PIZZA MET SARDINES (zie onderstaand recept) GEMENGDE SALADE MET OLIJVEN Maak half pak witbroodmix volgens de ge bruiksaanwijzing klaar. Fruit een in ringen gesneden ui in vijf gram (dieet)margarine of boter. Meng een blikje tomatenpuree met een dl. water en een theelepel Italiaanse keukenkruiden. Vorm van het deeg een platte bodem. Strijk de tomatensaus over de bodem. Leg de ui-ringen en zes schoon gemaakte sardines er op. Verdeel er vijftig gram geraspte kaas en wat oregano over en bak de pizza in een kwartiertje onderin een hete (220 graden Cel.) oven. Per persoon: 2900 kilojoules, 690 kilocalo rieën, 35 g eiwitten, 22 g vet, 92 g koolhy draten. LIEVELINGSRECEPT „Dit is mijn recept voor een heerlijke ijs taart", schrijft MEVROUW A. KOSTER UIT IJMUIDEN." BITTERKOEKJESUSTAART De slagroom met de Nodig: 250 g bitter- basterdsuiker stijf- koekjes; halve liter kloppen en een uurtje slagroom; vier eetle- in het diepvriesvak pels basterdsuiker; zetten. Bitterkoekjes klein flesje Amaretto. fijn kruimelen en met 4 eetlepels likeur een uurtje laten staan. Hierna dit mengsel door de bevroren slagroom scheppen, alles in een cake-vorm storten. Met folie er over het cake- blik in de vriezer zetten. Deze ijstaart smaakt het lekkerst als je h'm een dag van tevoren klaarmaakt. Nederland is een groenteland: nergens liggen zo veel soorten attractief uitgestald als hier, netgens wordt de warme maaltijd zo door groente gedo mineerd als bij ons. Toch zijn er nog heel wat groenten die de Nederlandse consument nauwe lijks kent. Zo'n groente is bij voorbeeld de Japanse an- doorn. Ook wel crosne genoemd, naar het Franse dorp Crosnes waar het gewas al zeker honderd jaar wordt gekweekt. De plant produceert kleine, geringde knolletjes die wel wat op het borrelzout je 'wokkei' lijken en die ruim vijf centimeter lang worden. Ze stammen niet uit Japan, al worden ze daar wel gekweekt, maar uit het Noorden van China. Ook onder de naam 'Japanse aardappel' staan ze in de wintermaanden wel eens op menu kaarten. Familie van de artisjok is de Japanse an- doorn niet, hoewel de Engelse naam 'Chinese artichoke' luidt. Melde Een ouderwetse, bijna nog primitieve groente is de melde. Wij kennen deze plant vooral als on kruid in de tuin, maar reeds de oude Grieken en Romeinen aten een gekweekte variant hiervan. De groente is een voorloper van onze spinazie. De blaadjes hebben aan de onderzijde een poe derachtig laagje dat er eerst goed afgewassen moet worden. Ook tegenwoordig nog worden er verschillende rassen van de tuinmelde gekweekt, met blad in verschillende kleuren: groen, geel, rood en bont. Een voorjaarsgroente vooral, die zowel rauw als gekookt gegeten kan worden. Snijbiet, nauw verwant aan de rode biet of kroot waarvan we de knol eten, is een bladgroen te met brede, dikke bladstelen die heel smakelijk zijn. Te koop is de groente in Nederland vrijwel niet, maar onder moestuinders geniet ze in de zo mermaanden terecht een behoorlijke populari teit. De bladribben moeten ongeveer 10 minuten koken. De snijbiet schijnt reeds gegroeid te heb ben in de paleistuinen van het oude Babylonië, rond 700 jaar vooe onze jaartelling. Kardoen Een groente die uit mediterrane landen komt en wel nauw verwant is aan de artisjok is de kar doen. De groente heeft uiterlijk veel weg van bleekselderij, maar in werkelijkheid is het een dis telachtige plant met vlezige, eetbare bladstelen. Kardoenstelen, die in het najaar te koop zijn, moeten wel een uur koken voordat ze gaar en zacht zijn. De smaak doet denken aan asperges. Wat ook aan asperges doet denken zijn de heel smakelijke hopscheuten, ofwel de jonge blad scheuten die in het voorjaar uit de ondergrondse wortels van de hopplant ontspruiten. Hopscheu ten zijn, ongeveer 20 minuten gekookt, lekker bij eier- en kaasgerechten en ze kunnen ook in sala des worden verwerkt. Zeekool Een heel apart geval ten slotte is de zeekool. Een plant die in het wild voorkomt langs de zilte, At lantische kust van Frankrijk en Engeland. Het gaat om de sappige bladstengels die, net als as perges, in het vroege voorjaar in opgehoogde bedden gekweekt worden of ontspruiten aan in het donker bewaarde wortels, net zoals bij witlof. De plant is geen naaste familie van de bekende koolsoorten, maar smaakt er niettemin wel naar. De groente kan zowel rauw als vrij kort gekookt gegeten worden, maar buiten Groot-Brittannië is daar nauwelijks gelegenheid voor. Als in Nederland een van onze grote mannen uit het verleden her dacht moet worden, dan zullen er met verschillende manifestaties ook verschillende kanten van zijn werk en misschien persoonlijk heid belicht worden. Maar hoe de man heeft genoten van het goe de leven, daar gaat men doorgaans aan voorbij, want eten en drin ken rekenen wij nog altijd niet tot de 'officiële' cultuur. pein, suikeramandelen, geconfijte vruchtjes. Dichter Hoeveel kunstwerken Lorenzo zijn stad had geschonken heeft, hoe zeer hij soms ook kon uitpakken voor zo ver de steeds leger wordende schatkist toeliet hij hield van een voudige genoegens, die hij in kleine gedichten bezong, want hij was ook een verdienstelijk dichter. Zoals zijn tochtjes met vrienden naar een her berg bij de brug van Rifredi, waar de waard Giannese een goede fles schonk, waardoor op de terugweg „onze voeten nog sneller over de weg zweefden dan vogeltjes". Thuisgekomen van de jacht trok hij zich, zoals hij schreef, met zijn vrien den terug in een koele ruimte, als het jachtgerei was opgeborgen en de honden in de kennel waren, om enke le heerlijke bekers te drinken van een trebbiano, een traditionele Toscaanse witte druif, en een kostelijke witte wijn. „Schenk trebbiano tot de rand als je goed wilt leven", schreef hij. Hij noodde graag gasten aan zijn tafel en vermaakte ze met gedichtjes die hij a la minute improviseerde over de gerechten en de wijn, en zijn vrou welijke gasten gaf hij de recepten van wat er was opgediend op rijm. En op de schone Nencia da Barberino maakte hij een gastronomisch gedicht waarin hij haar blanker dan fijne tar webloem noemt, zoeter dan Malva- sia-wijn, pittiger dan een kaasje en zachter dan een gebakje en ten slotte beloofde hij haar twee verrukkelijke soorten Florentijns gebak: schiacciata, cake met sinaasappel en saffraan, en berlingozzo, gebak met eieren en ci- Van Lorenzo zijn geen overdadige braspartijen bekend, zoals die wel in Rome werden gehouden tij dens de Renaissance. Maar de Florentijnse banketbakkers en sui kerbakkers waren be roemd. Als er feest was strooide het stadsbestuur confetti voor de menigte, geen gekleurde pa piersnippertjes zoals wij kennen onder die naam, maar heerlijk suikergoed, marse- Ooit was Florence het financieel hart van Europa. Zomers recept Hebt u ook een lieve lingsrecept, een leuk drankje (met of zon der alcohol); een aardige barbecue- tip; een idee voor een snelle vakantie- maaltijd of een fan tastisch toetje? Stuur dit dan aan Damia- te Dagbladen, Post bus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. re dactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-ca- deaubon van f25,- toegezonden. Gebruik koelbox al leen als boodschap pentas en nooit om er vlees en vleeswaren een langere tijd in te bewaren. foto voorlichtingsbureau VLEES Vlees meenemen met va kantie is een linke zaak. Eigenlijk zijn alleen des kundig ingeblikt vlees bij veel slagers te koop en volconserven geschikt om mee te nemen. Maar dan nog. Die verpakkin gen moet zo koel mogelijk worden bewaard, nooit in de volle zon. Wat een moeite eigenlijk. Is het niet veel leuker om bij de plaatselijk slager inkopen te doen? Vakantie moet toch ook op culinair ge bied een beetje avontuur zijn. Maar al wordt het vlees bij de plaatselijke slager gehaald, het blijft in een warm klimaat een 'zor genkindje'. Het kan niet zo maar in de boodschap pentas. Neem daarom bij het inkopen doen eep koelboxje of -tas mee, dan blijft alles lekker fris. Daarna moet het direct in de koelkast. Voorverpakt vlees en vleeswaren kunnen ook niet buiten de koelkast worden bewaard. De houdbaarheidsdatum op de verpakking geldt alleen voor vlees dat in de koel kast ligt. Ook halfconserven (vlees en vleeswaren ver pakt in folie, blik of glas) zijn niet gesteriliseerd en kunnen beter niet mee op reis. Wat wordt aangeduid met de term volconserven (verpakt in folie, blik of glas en wel gesteriliseerd) kan wel mee met vakan- Meer informatie hier over geeft de brochure 'Vlees en Gezondheid' die voor 1 gulden te bestellen is bij het Voorlichtingsbu reau Vlees, Postbus 39, 2280 AA Rijswijk. In Italië ligt dat anders. Nu dit jaar Florence de vijfhonderdste sterfdag herdenkt van Lorenzo de Medici, bij genaamd il Magnifico, de Luisterrijke, is er óók een tentoonstelling gewijd aan zijn liefde voor het goede leven, aan feesten en banketten in zijn tijd. Tot 30 augustus in het Palazzo Medici Ricardi. Lorenzo stamde uit een bankiersfa milie, die Florence tot een financieel middelpunt had gemaakt. In die tijd van woeker en corruptie genoten de Florentijnse bankiers een faam van grote betrouwbaarheid. De Medici waren niet van adel, pas in de zestien de eeuw zouden ze zich de titel van hertog en later van groothertog aan meten. Maar het was wel een familie van hoge geld-adel waaruit een paus en een koningin van Frankrijk, Catha- rina, zijn voortgekomen. Het goede leven Lorenzo leefde maar kort, hij werd 43 jaar, maar hij heeft dit leven wel goed besteed. Op zijn twintigste, in 1469, werd hij geroepen als bestuurder van het machtige Florence. Door zijn di plomatieke gaven wist hij een, zij het wankele, vrede tussen de Italiaanse steden te bewaren. Als typisch Re- naissance-vorst regeerde hij met har de hand wat in die tijd misschien ook wel nodig was maar hij was ge nereus en een groot beschermer van kunst, literatuur en architectuur. Hij bekostigde de opleiding van Mi chelangelo en gaf met royale hand opdrachten aan schilders als Alessan- dro Botticelli en Filippo Lippi. En hij hield van het goede leven, maar op een beschaafde manier. Flo rence stond bekend als 'citta in pace so- bria e pudica', vredig, sober en kuis. Als er een paus onthaald moest worden werd er flink in de buidel getast, maar in het dagelijks leven nam men het er weliswaar goed van doch zon der overdaad. Een voudige goede ge rechten, zoals de nog altijd traditionele wit te bonen, gestoofd met knoflook, salie en olijfolie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9