'Wij kunnen het zelf niet eens bevatten' Kamer: meer subsidie Architectuurinstituut Cultuur&Kunst HEEFT UAL EEN ABONNEMENT MEER DAN 100 VOORSTELLINGEN 071-131941 Expositie magisch realisten in Arnhem Museumvereniging vraagt hulp De Graas Domcantor Carl Orff-uitvoering in stadion DINSDAG 23 JUN11992 9 redactie: cees v D'Ancona vóór deltaplan monumentenzorg den haag anp Minister d'Ancona van cul tuur is voorstander van een deltaplan monumentenzorg waarop CDA en PvdA giste ren hebben aangedrongen tijdens de behandeling van de Cultuurnota in de Tweede Kamer. De bewindsvrouwe wil zich er voor inzetten dat geld uit de aardgasbaten wordt benut voor de monu mentenzorg. Monumenten dragen volgens haar bij aan een gunstig investeringskli maat. d'Ancona was een beetje boos dat er voortdurend werd gewezen op de bezuini gingen in de monumenten zorg sinds 1980. Daar is ze immers niet in haar eentje verantwoordelijk voor, zo bleek uit haar woorden, maar ook de Kamer die het altijd had laten gebeuren. Verder moet er volgens haar ook eens naar de vele lichtpunten in de monumentenzorg wor den gekeken. De dreiging van marktver storing door het uitdelen van BKR-kunst is volgens de mi nister niet zo zorgwekkend als de WD en de Federatie van Kunstenaarsverenigin gen vrezen. Het gaat inmid dels niet meer om het oor spronkelijke aantal van 213.000 werken. Daarvan is een groot aantal in bruikluin gegeven, de resterende 113.000 werken staan nog in de depots. Daarvan zijn er een kleine 7000 te slecht om nog te restaureren. Op verzoek van de PvdA-er Valk zal de minister met haar collega van vrom gaan over leggen over een interdepar tementale werkgroep die de depotbehoefte in ons land moet gaan inventariseren. Rockformatie Guns N' Roses vanavond in de Rotterdamse Kuip Moeders, sluit uw dochters op, Guns N' Roses is ih aan tocht. Voorafgegaan door allerlei schandalen en wilde ge ruchten zijn de nieuwe bad boys van de Rock Roll uit Los Angeles op weg naar de uitverkochte Rotterdamse Kuip, waar ze vanavond samen met de nauwelijks min der interessante support acts Soundgarden en Faith No More worden verwacht. Hoogste tijd dus voor een (com pact) portret van de meest spraakmakende rockband die de jaren negentig tot nog toe hebben opgeleverd. Aan de hand van een exlusief interview met gitarist Slash, die met zanger Axl Rose a la Jagger Richards bij The Stones tekent voor geluiden en uitstraling van de onstuitbare 'Gunners'. Komen de 'Gunners' eigenlijk wel, vraagt menigeen zich deze dagen af, nadat zanger Axl Rose onlangs in Manchester plotse ling instortte. Lichamelijk vol komen uitgeput, luidde de eer ste diagnose. In daaropvolgen de berichten is steeds melding gemaakt van een spoedig her stel, zodat mag worden aange nomen dat het met 'Rotterdam' wel in orde komt. Axl Rose, die onlangs in Manchester plotseling instortte. Lichamelijk volkomen uitgeput, luidde de eerste dia gnose van de toegesnelde arts die de Midas Wolf van de Amerikaanse rock om te beginnen 36 uur volstrekte rust voorschreef. In daaropvolgende berichten is steeds melding gemaakt van een spoedig herstel, zodat mag worden aangenomen dat het met de voortzetting van de wereldtoernee wel in orde komt. foto cpd rotterdam louis du moulin Een jaar of vijf geleden deden twee jonge, wilde Amerikaanse bands een promotierondje Eu ropa, met inbegrip van het Am sterdamse Paradiso. Alle opge trommelde platenbonzen kwa men voor Faster Pussycat, want die glamrockformatie was vol gens de heren van Warner in Los Angeles de absolute belofte voor de jaren negentig. Het an dere groepje werd niet meer dan voor lief genomen, omdat het net even te eigenwijs, te on gedisciplineerd en te middel matig werd geacht. Vanavond staat juist dat club je ongeregeld genaamd Guns N' Roses bij zijn tweede bezoek aan Nederland in een uitver kochte Kuip, een gebeurtenis die in deze drukke popzomer de gemoederen veel meer bezig houdt dan de even massale concertvisites van andere groot heden als Dire Straits, Elton John, Eric Clapton, Michael Jackson en Genesis. Nieuwe directeur 'Volkenkunde' LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde, aan de Steen straat in Leiden, krijgt een nieuwe directeur: dr. S.B. Engelsman. Hij treedt per 1 juli in dienst van het museum, waarna hij per 1 september de directeur ad-interim, ir. E.M. Storm, opvolgt. En gelsman (42) is momenteel hoofd van de afdeling wetenschap, presentatie en bibliotheek bij het Rijksmuseum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen en van de geneeskunde 'Muse um Boerhaave' te Leiden. Hij is tevens adjunct-directeur van dit Schrijver Gheorghiu (75) overleden parus De van oorsprong Roemeense schrijver Virgil Gheorghiu is gisteren in een ziekenhuis in Parijs overleden. Gheorghiu is 75 jaar geworden. Hij verwierf vooral bekendheid met zijn roman 'Het 25ste uur' (1949), die een bestseller werd en in de jaren '60 wérd verfilmd. De roman beschrijft de verwarring die heerste in Midden- en Oost-Europa na de Tweede Wereldoorlog. Gheorg hiu verliet zijn land in 1944 toen de Sovjettroepen arriveerden. Sinds 1948 woonde hij in Frankrijk, waar hij patriarch van de or thodox-Roemeense kerk was. Metropolis: vernieuwende pop Rotterdam Er zijn al twaalf bands gestrikt voor de vijfde editie van Metropolis, het jaarlijkse gratis festival voor vernieuwende pop in het Rotterdamse Zuiderpark op zondag 6 september. Het zijn: Hallo Venray (in bijzondere samenstelling), Burma Shave, Beatcream, The Young Gods (Zwitserland), Live, Mercury Rev, Smashing Pumpkins, Monster Magnet (alle vier USA), Les VRP, Les Wampas (beide Frankrijk), Ride (UK) en The Cropdusters (Ierland). Metropolis wordt geopend door het zeventigkoppige mannenkoor van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET. PolyGram haalt INXS binnen Hilversum PolyGram heeft een belangrijk contract gesloten met de succesvolle formatie INXS. Door deze overeenkomst verwerft PolyGram de auteursrechten op de songs van de twee volgende albums en op veel goed verkopend bestaand werk. PolyGram is de op twee na grootste muziekuitgever ter wereld. Het bedrijf telt 27 vestigingen in 21 landen. In een toelichting verklaarde David Hoekman, bestuursvoorzitter van de muziekuitgeverij, zeer ingenomen te zijn met de samenwerking. Met het contract voegt INXS zich bij een lange rij bekende artiesten, die door Po lyGram worden vertegenwoordigd, onder wie Elton John, Van Morrison, Bob Marley, Robert Palmer, Joan Armatrading en The Scorpions. voor het komend seizoen in de Leidse Schouwburg? Voor een aantal avonden zijn de abonnementsplaatsen uitverkocht maar voor kunt u nog een abonnement aanvragen. Hoe sneller - hoe meer kans. Bel voor informatie en/of gratis toezending nieuw seizoenprogramma LEIDSE SCHOUWBURG, oudeves,43 telefonisch plaatsbespreken 071-131943/131944 arnhem «anp De magisch realistische schil derkunst staat tot en met 23 au gustus centraal in een grote overzichtstentoonstelling in het Arnhemse Gemeentemuseum. Het magisch realisme, dat zijn bloeitijd beleefde in de jaren dertig en veertig, wordt geken merkt door de nauwkeurige weergave van objecten en per sonen, die zich door de speciale belichting en soms ook door de vreemde combinaties in een raadselachtige sfeer bevinden. Het Arnhemse museum bezit de belangrijkste collectie van werken in deze stijl, verworven in vooral de na-oorlogse jaren. Tussen 1950 en 1970 werden zeker 50 magisch realistische werken aangekocht. Het ging om stukken van Dick Ket, Wim Schuhmacher, Raoul Hynckes, Charley Toorop, Edgar Fern- hout, Pyke Koch en, de bekend ste van allen, Carel Willink. Het Arnhemse Gemeentemu seum roeide in die twintig jaar eigenlijk een beetje tegen de stroom in. Het (magisch) realis me had, grotendeels ten on rechte, immers een bijsmaak gekregen doordat de nazi's het werk nogal hadden gewaar deerd. Daarbij was Pyke Koch in het vooroorlogse Italië in de ban ge raakt van het fascisme daar en zou hij aan het begin van de oorlog kort lid van de NSB zijn geweest. Zijn 'Zelfportret met zwarte doek' uit 1937 deed al het een en ander vermoeden, al heeft Koch altijd ontkend dat de zwarte band om zijn hoofd een fascistisch symbool was. De laatste tien jaar is er nader onderzoek gedaan naar het werk van de magisch realisten en mede hierdoor is de belang stelling ervoor gegroeid. Dat was voor het Gemeentemuse um de aanleiding om een over zichtstentoonstelling te houden. De tentoonstelling is bovendien gecombineerd met de uitgave van het boek 'Magisch realisten en tijdgenoten' onder redactie van Jan Brand en Kees Broos. Dit eerste echte werk over het magisch realisme op de Arnhemse collectie. Niet alleen het volledige eigen bezit is in het Gemeentemuse um uitgestald, er zijn voc volledigheid ook bruiklenen. Behalve de magisch realisten hangen er verder ook tijdgeno ten. Artikelen, boeken, foto'; brieven en kritieken complete ren het tijdsbeeld. Dat tijd} beeld is heel belangrijk bij deze expositie, want het museum wil een inzicht geven in de omstan digheden waaronder de ma gisch realisten werkten. In het Philips-stadion in Eindhoven vinden op za terdag 4 en zondag 5 juli uitvoeringen plaats van de Carmina Burana van Carl Orff. Daarbij zal vol gens de organisatoren volop gebruik worden ge maakt van de hedendaagse lichttechniek. „Maar het wordt geen lichtshow: er is alleen sprake van belichting die de sfeer van de show tot uitdruk king brengt." In totaal zal voor de belichting 950.000 watt worden gebruikt. Het werk van Orff zal worden uitgevoerd door het 96-koppige Moravisch Filharmonisch Orkest uit het Tsjechoslowaakse Olomouc, een koor van 550 zangers en drie solisten. Het geheel staat on- De tijdelijke onderbreking van de in totaal twee jaar du rende intercontinentale trip heeft weer nieuwe glans gege ven aan het inmiddels alom be kende groepsimago dat is ge grondvest op onvoorspelbaar heid en rebellie, twee pijlers waar men in de moderne mu ziekindustrie doorgaans zo huiverig voor is. Zo bekeken komt het instorten van Axl Rose Guns N' Roses niet helemaal ongelegen, net zomin als de aanhoudende stroom berichten over de arrestatie die hem wacht zodra hij een voet zal zet ten in de staat Missouri. Uit komst van een aanldacht we gens het aanzetten tot rellen tij dens een concert in St.Louis vo rig jaar juli. Uitstraling The new bad boys of rock 'n roll, het uitdragen en versterken van dat beeld heeft de algehele uitstraling van de voormalige punkrockers annex junkies al leen maar bevorderd. Guns N' Roses staat vanaf het prille be gin (1985) bij de fans vooral voor protest tegen de gevestigde orde en de band zelf wil dat als hel even kan graag zo houden. De vraag is alleen hoe lang zo'n recalcitrante houding nog mo gelijk is bij een steeds grotere druk van buitenaf als gevolg van een aldoor toenemende belang stelling. De interne spanningen die voortvloeiden uit de populari- teitsexplosie leidden al tot het vertrek van drummer Steve Ad- Ier en tweede gitarist Izzy Strad- lin. En niet voor niets laat Slash, het muzikale brein, zich ontval len: „Ik hoop dat we in elk geval deze toemee tot een goed einde zullen brengen. Daarna moeten we elkaar maar eens even met rust laten om er achter te kun nen komen of we nog met el kaar verder kunnen. De kern van de band, Axl, Duff (McK- agen, de bassist) heeft zich door die krankzinnige ontwikkeling van een simpel clubbandje tot 's werelds meest geliefde rock groep moeten heenbijten. De emotionele schade daarvan valt nog niet te overzien." „We zijn op eigen kracht zo ver gekomen, met de steun van onze fans die ons veel beter be grijpen dan vrijwel alle critici. Om een voorbeeld te geven: de kids zullen nooit mekkeren als we te laat op het podiupi ver schijnen. Omdat zij, anders dan al dre journalisten, wel begrij pen dat als je opgaat voor zo'n drie uur je eerst even moet op laden en dat zoiets de ene avond gemakkelijker gaat dan de andere. Zij hebben er ook begrip voor dat er soms flinke stiltes vallen tijdens het optre den, omdat we gewoon eerst even moeten overleggen hoe we verder zullen gaan. Dat zijn nu eenmaal de consequenties als je niet met een heilige setlist werkt, als je ruimte wilt laten voor je spontaniteit." Van al die 'deskundologen', die trachten het fenomeen Guns N' Roses tot in de finesses te analyseren, heeft Slash geen hoge pet op. „Kennelijk wil men er niet aan dat amusement on ze handel is, dat we in de eerste plaats van stad naar stad trek ken om met onze fans een fan tastische avond te beleven. Daarover moet je verder niet te ingewikkeld doen. Ga je de on zichtbare drijfveren van dit ge zelschap wel zitten ontleden dan raak je alleen maar ver dwaald. Hoe dieper je erin duikt, des te verder je verwij derd zult raken van de kem. Wijzelf kunnen het niet eens al lemaal bevatten wat er is ge beurd en gaande is. Denk je dan dat een buitenstaander dat wel kan?" J d'Ancona. De vereniging wil verder graag de toe zegging dat het Deltaplan voor cultuurbehoud langer wordt gegarandeerd dan tot 1996 en dat er een blijvende soepele opstelling komt als het gaat om Deltaplan-subsidies voor niet-rijksmusea. De vereniging hoopt verder op een ruimer aan koopbudget. Gevraagd wordt ten slotte ook om te waken voor een „sluipende en blijvende grote be moeienis" van de overheid met de zelfstandig wordende rijksmusea. De Nederlandse Museumvereniging heeft de Tweede Kamer gisterochtend om hulp gevraagd. De vereniging vraagt de Kamer aan te dringen op invoering van het lage btw-tarief van 6 procent voor musea. Ook moet de Kamer iets doen aan de successierechten die moeten worden betaald bij het erven van kunststukken. De Tweede Kamer behandelde gisteravond het onderdeel cultuurbe houd en -beheer van de cultuurnota van minister 'Ariadne van Bolivie', een olieverf van Willink. Te zien tussen ander werk van magisch realisten op de Arnhemse expositie. foto anp den haag «anp Een zeer grote meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het Nederlands Architectuurinsti tuut, dat binnenkort in Rotter dam zijn nieuwe behuizing be trekt, voor meer overheidssub sidie in aanmerking moet ko men dan de toegezegde 5 mil joen gulden per jaar. Tijdens een Kamerdebat gis teren met de ministers d'Anco na (wvc) en Alders (vrom) over het architectuurbeleid spraken Kamerleden van CDA, PvdA, WD en D66 zich uit voor ver hoging van de subsidie. De Raad voor de Kunst heeft een subsidie van 6 miljoen gul den geadviseerd. Uit berekenin gen van een accountantsbureau is gebleken dat inkrimping van de activiteiten van het Architec tuurinstituut onontkoombaar is als de subsidie op 5 miljoen gul den gehandhaafd blijft. De Ka mer vindt dat de extra subsidie moet worden opgebracht door minister Alders, omdat men al gemeen van mening is dat de fi nanciële bijdrage van het de partement van vrom aan het ar chitectuurbeleid aan de magere kant is. Kritiek Hoewel d'Ancona en Alders werden geprezen voor het uit brengen van de nota 'Ruimte voor architectuur' was er wel veel kritiek op de inhoud van de nota. WD-woordvoerster Van Heemskerck: „Het is de grote verdienste van beide ministers eindelijk eens een discussie op gang te krijgen over architec tuur. De nota zelf stelt ech ter niet veel voor." Mooie woorden, maar geen enkele beleidsmatige uitwer king, zo luidde de kritiek van CDA-Kamerlid Van der Heijden. PvdA-woordvoerder Niessen uitte kritiek op het beperkte ka rakter en het geringe ambitieni veau van de nota. Van der Heijden en Niessen zetten vraagtekens bij het nieuw op te richten Stimuleringsfonds voor de architectuur. Beiden vinden dat het bedrag van 7 miljoen gulden dat jaarlijks be schikbaar is veel te veel versnip perd dreigt te worden over tal van kleine projectjes. „Absoluut zonde" en „idioot" noemde Van der Heijden dit. Niessen signaleerde „een baaierd van activiteiten" van het stimuleringsfonds, waarin voorlopig nog de zwaartepun ten ontbreken. Ter voorkoming van dubbel werk en ter stimule ring van een goede coördinatie pleitte Niessen er voor het Sti muleringsfonds onder dak te brengen bij het Architectuurin- stituut. utrecht cpd eindhoven der leiding van dirigent Jan Verborgt. De kosten van het project bedragen 8,5 ton, waarvan de helft uit recettes moet komen; het overige deel uit sponsoring. Beide avonden worden er 12.000 toe schouwers verwacht. Begin dit jaar ontstond er een rel rond de hou- se-versies van de Carmina Burana van O Fortuna. De weduwe van Carl Orff kreeg het via de rechter gedaan dat de house-versies verboden werden. Tegen de uitvoering in het Philips-stadion heeft zij geen enkel bezwaar. Een uitnodiging moest zij wegens vakantie afslaan. Volgens de organisato ren is het, als de uitvoeringen een succes zijn, de bedoeling de Carmina Burana ook in Duitsland en België op te voeren. De kerkmusicus Remco de Graas (30) is benoemd tot can tor van de Utrechtse Domkerk. Deze week nam de centrale ker kraad van de hervormde ge meente, het hoogste gezagsor gaan van dat protestantse kerk genootschap, het besluit om De Graas voor de periode van een jaar in deze (in nationaal op zicht) belangrijke functie te be noemen. Remco de Graas is opvolger van Maarten Kooy, de voorma lige Domcantor (lees: leider van de kerkmuziek) die vorig jaar na grote onenigheid met de kerk raad van de Dom over de geko zen procedure voor zijn opvol ging in eerste instantie werd ge schorst en later met pensioen ging. Kooy pakte na een 'onder breking' van circa vier eeuwen de draad van een bloeiende muziekpraktijk in de middel eeuwse Domkerk op. Hij maak te de Utrechtse Dom tot een be langrijke broedplaats van (kerk- Jmuzikale vernieuwingen. De tijdelijke benoeming van Remco de Graas vloeit voort uit de omstandigheid dat hij pas in het komende najaar zijn studie tot kerkmusicus officieel hoopt te voltooien. Pas dan kan de nieuwbaJcken Domcantor een officiële hervomde bevoegd- heidsverklaring als kerkmusicus worden uitgereikt. Dan ook zal zijn tijdelijke dienstverband met de Utrechtse hervormde ge meente in een definitieve wor den omgezet. Jeugd Orkest speelt bij opening OS amsterdam gpd Het Nationaal Jeugd Orkest geeft op 25 juli in Barcelona in het 'Holland House' een bijzonder concert ter gele genheid van de opening van de Olympische Spelen. Aan wezig zullen daarbij zijn mi nister d'Ancona en de Neder landse ambassadeur in Spanje, mr. Mooij. Op het programma staan 'Harold in Italië' van Berlioz en 'Con cert voor Orkest' van Bartók. De dirigent is Roberto Benzi en de solist Jürgen Kussmaul.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9