m Denen dragen vele steentjes bij aan wereldwijd kindergeluk Kien kastenstelsel benut elk hoekje 11 Leven en wonen Lang plezier van borderplanten Halogeenlamp voor normale netspanning Haar heeft wat extra bescherming nodig Afremmer DINSDAG 23 JUNI 1992 8 In de maand mei zijn ze als gekken gaan groeien: onze vaste planten. Binnen de kortste keren wer den ze zo hoog dat we aan steunen met stokken of met gaas moeten gaan denken. En nu is het wachten op de bloei. Nu is het ook de tijd om er voor te zorgen dat de bloei gespreid wordt en dat kan heel gemakke lijk. We nemen ook nu weer de snoeischaar ter hand. Een gewone schaar mag ook want de takken van de border- planten zijn nu nog dun en soepel. We beginnen met te gaan tellen. Van elke Phlox, ridderspoor, herfstchrysant en noem maar op tellen we het qantal scheuten per plant. En dan snoeien we ongeveer de helft van deze scheuten een flink stuk in. Zonde van de reeds gevormde bloei- wijze zullen de meesten zeggen. Inderdaad, op het eer ste gezicht lijkt het zonde, maar wat wil nu het geval: de ijverige plant vormt nu nog snel zijscheuten aan de in- gesnoeide tak en al die zijscheuten beginnen te bloeien als de hoofdbloeiwijze al begint te tanen. We hebben dus veel langer plezier van onze planten en de border blijft veel langer kleurig. Dat vormen van nieuwe takjes kost natuurlijk wel wat voeding en vooral ook vocht. Zorg er dus voor dat de teruggesnoeide planten de eerste weken extra verwend worden met voeding en water. Zelf gebruik ik wat ge droogde koemest die ik oplos in de gieter, er zijn er ook die flink wat verse compost rond de voet van de plant strooien en/of wat Viano. U weet het, voor kunstmest maak ik geen reclame. Die maakt al reclame genoeg voor zichzelf, lost heel snel en gemakkelijk op en al wat niet onmiddellijk in de plant wordt opgenomen ver dwijnt in ons zo hevig bedreigde grondwater. Boven dien blijken veel nuttige bodeminsekten niet blij te zijn met die laag zout (want kunstmest is een soort zout) die ze toegediend krijgen. LEZERSVRAAG Dit HEEMSTEDE komt een brief waarin C. J. JAARTS- VELD moeilijk leesbaar) vraagt wat landbouwkalk is. Dat adviseer ik aan hen, wier vijverwater te zuur (lage Ph) is. Landbouwkalk is fijngemalen kalk, afkomstig uit kalkgroeven en te koop bij alle tuincentra en winkels in tuinbenodigdheden. Maar helaas doorgaans alleen in grootverpakking. Daarom is het ook zeer goed mogelijk om bij de drogist gewoon wat kalk (zoals de huisvrouw gebruikt bij de bereiding van rabarber) te halen en hiervan telkens een of twee theelepels in de 9 kubieke meter grote vijver te doen. Daarna met een Ph-papier of metertje de Ph me ten. Mocht deze nog te laag zijn, dan weer wat kalk toe voegen. Zo simpel is dat. Zeewierkalk is ook uitmuntend, maar wordt door mij niet aangeraden, omdat deze afkomstig is van de Bre tonse kust en omdat we door het gebruik van deze kalk daar schade aanrichten. Mevrouw JAQUELINE BAGGEN uit OVERVEEN vindt het jammer dat haar Hamamelis mollis en haar mag nolia, geplant in 1990, nog steeds niet bloeien. Nu weet ik niet of de struiken voldoende zon krijgen, als dat zo is dan zullen ze volgend voorjaar, na dit prachtige zonnige voorjaar, zeker bloeien. Tuinieren vereist nu eenmaal geduld en nog eens geduld. Mijn hamamelis heeft zich drie jaar bedacht eer hij een paar bloempjes vormde. Verder kan het nooit kwaad om de voet van de struiken goed af te dekken met een dikke laag compost. Hoor ik nog of de bloei inderdaad tot stand gekomen is? L. BEIJEN uit LEIDEN heeft jarenlang plezier gehad van een morellenboom die het nu ineens na de bloei aflaat weten en ziekelijke verschijnselen vertoont. Het is voor mij ondoenlijk en ik ben er niet genoeg voor geschoold om na te gaan welke ziekte deze boom teis tert. Maar de Planteziektenkundige dienst, Geertjens- weg 15, Wageningen, zal vast meer weten. Stuur aange- U ste delen van de boom daar naar toe en houd u aan hetgeen deze dienst adviseert. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Op antwoord zult u wel tot na de zomerstop, begin september moe ten wachten. Sommige ideeën zijn ijzersterk en in staat de wereld te veroveren. Een Deen se timmermanszoon, Christiansen ge naamd, lanceerde zo'n 35 jaar geleden het Legoblokje. Nu is Lego een wereld omspannende multinational met meer dan dertig dochterondernemingen. Vol gend jaar wil Legoland ook over de grens met zijn amusementsparkformu le. Het Limburgse Heerlen wil de attrac tie graag binnenhalen. REINIER HOPMANS Nooit is duidelijk geworden waar om een eeuw geleden bij de hand vol verspreide boerderijen, een sta tionnetje werd neergezet in Billund in het hart van Deens Jutland. Van daag de dag herbergt het platte landsplaatsje een internationale luchthaven, dank zij de aanwezig heid van de wereldberoemde mi- nistaat Legoland. De inmiddels over de wereld ver spreide hoeveelheid Legoblokjes loopt in de miljarden. Tussen 200 en 300 miljoen kinderen zouden er inmiddels mee hebben gespeeld en de hedendaagse verkoop ver loopt via 60.000 winkels in 110 lan den. Het van blokjes (bijna 40 mil joen) opgetrokken amuse mentspark trekt jaarlijks 1,2 mil joen bezoekers. Voordat het blokje doorbrak, is" er overigens heel wat afgetobd in Billund. Zo brandde het timmerbe drijf van de Christiansens in 1924 tot de grond toe af; toen de broer tjes Godtfred Kirk en Karl Georg tij dens het middagdutje van hun va der Ole Kirk de de lijmoven op met wat houtkrullen opstookten. Dat de geschiedenis, veel later, toch nog naar behoren afliep was te danken aan de ondernemings lust van Godfredt, die in 1932 als twaalfjarige in de zaak kwam, die inmiddels louter houten speelgoed vervaardigde. Vader Ole tooide zijn onaanzienlijke nerinkje niet lang Een vliegtuig met zuigmotor, draaiende propeller en verend landingsgestel dat kan worden omgebouwd tot helikopter, van Lego. daarna, in 1934, met de naam Lego, een samenvoeging van de Deense woorden leg godt, wat 'speel goed' betekent en - maar dat wist Ole niet - toevallig ook nog La tijn is voor 'samenstellen' in de be tekenis van construeren. Na de oorlog experimenteerden vader en zoon Christiansen met plastic. De eerste machine kwam in 1947. Het e.erste produktje dat enigszins aansloeg was een speel goedtractor, in 1949. Inmiddels draaide de zaak zo goed dat alle vier zonen er emplooi in vonden. Godtfred Kirk was degene die Lego aan het beroemde blokje bracht. Een van de nieuwe modellen uit het Lego technic-pi Ze doen er een beetje geheimzin nig over bij de huidige multinatio nal NV InterLego, want ze hebben natuurlijk het liefst dat iedereen denkt dat GKC het helemèal zelf heeft bedacht. Maar neen, GKC ontdekte de voorloper van het Lego-systeem in Engeland, waar de firma Kiddicraft voor de nationale speelgoedmarkt plastic bouw steentjes vervaardigde. Een latere ruzie over de rechten op het idee werd met geld afgekocht. Nu producerenn de Legofabrie- ken 329 assortimentsdozen, die in totaal 1518 verschillende elemen ten bevatten. Daarvan behoort tweederde tot de oorspronkelijke soort en de rest tot het in afmeting acht keer zo grote Duplo-systeem. In 1968 was Lego al zo populaire dat de fabriek kon rekenen op een gestage stroom van schoolklassen die wilden zien hoe het favoriete speelgoed werd gemaakt. Zo kwam GKC op het idee om een amuse mentspark te stichten. Dank zij de visie van een daartoe ingehuurde meester-etaleur werd dat van stond af aan een kassucces. Het werd meteen na het Kopenhaagse Tivoli na drukst bezochte attractie van Denemarken. Bij de opening bestond Legoland uit Miniland, een uit Legoblokjes gebouwd Madurodam, een ver- keerslespark, een kindertheater en een indianendorp. Bovendien was er een speelplaats waar bezoeker- tjes met duizenden blokjes aan de slag konden. Die basisopzet is tot op de dag van vandaag gehandhaafd. Flink uitgebreid is er wel in de loop der jaren. Tal van nieuwe attracties zijn toegevoegd, zoals een exposi tie van antieke poppen en een wildwaterbaan. De Legoblokjesge- dachte is vandaag de dag zo ver volmaakt dat zelfs de knopen op de jasjes van de behulpzame gid sen door deze hoekige voorwerpjes zijn vervangen. Miniland biedt inmiddels voor menige buitenlander bekende bouwwerken en stadsgezichten in miniatuur. Tot de jongste aan winsten van de overige attracties behoort Piratenland, aardig, maar het lijkt wel verdacht veel op Dis neylands beroemde 'Pirates of the Caribbean', maar is op geen stuk ken na zo spectaculair. Het geheim van Legoland is in feite simpel. Iedereen die ooit met de blokjes heeft gespeeld, zal zich vergapen aan de razendknappe bouwwerken en sculpturen die er van zijn opgetrokken. Het idee al leen al om de sprookjesschrijver H.C. Andersen meer dan levens groot en -echt van blokjes bouwen. Of om uit anderhalf miljoen van die dingetjes even de reusachtige, in de bergen van South Dakota in de Verenigde Staten uitgehakte tronies van vier Amerikaanse staatslieden na te bootsen. In Le goland is dat tot stand gebracht dank zij het onvermoeibare mon nikenwerk van een gespecialiseer de ideeën-afdeling. Daar spelen en bouwen volwassen mensen zonder ophouden met Legoblokjes. Voort durend het bewijs leverend dat GKC een verantwoord en educatief stukje materiaal tot ontwikkeling heeft gebracht, waar iedereen mee uit de voeten kan, mits beschik kend over enige fantasie. Voor de gemiddelde Nederlandse keu ken en badkamer is een tot op de centi meter overdachte indeling heel belang rijk. Want ook al vormen die vertrekken tegenwoordig niet altijd meer de sluit post bij de ruimtelijke indeling van een huis of appartement, het zijn geen balza len. Een te kleine keuken mag dan proble men geven, een te grote is evenmin ide aal. Onze moderne keuken is soms mis schien wat krap bemeten, maar er is uit gerekend dat je daarin toch niet meer dan tachtig kilometer 's jaars hoeft af te leggen. Door de beperkte afmetingen is de keuken zó in te richten dat bij de ver schillende werkplekken vrijwel alles on der direct handbereik is. En als je het kastenstelsel een beetje slim in elkaar steekt kun je er werkelijk Jan Rap en zijn maat in bergen. Tot aan plafond Waarom zou je tussen bovenkasten en plafond een heleboel ruimte onbenut la ten? Ja, op de kastjes worden dikwijls zelden gebruikte apparaten, pannen e.d. neergezet, maar die vormen dan wel stofnesten. Juist die dingen die je maar af en toe gebruikt kun je beter achter een deurtje wegbergen. Dat spaart veel schoonmaakwerk. Overigens: waarom alleen bóvenkas- ten tot aan het plafond? Er zijn ook kas ten van vloer tot plafond mogelijk. Een mooi voorbeeld daarvan vormen de uit- trekbare kasten van Alno, maar 30 cm breed en afgesloten met een afgerond paneel, waardoor ze op zuilen lijken. Niet alleen heel stijlvol, maar ook prak tisch. De kasten zijn te koop in twee hoog ten: 201 en 231 cm. De grootste hoogte wordt bereikt dóór op de uittrekkast een opzetkastje toe te passen waarbij het ge- 3W heel achter één deurelement verdwijnt. Het is wel wat hoog, dus er is een trapje bij nodig voor de bovenste plank. Waar laten we dat trapje dan weer? Er zijn bij de meeste keukens speciale tweetreeds trapjes verkrijgbaar, die in een plintlade worden opgeborgen. Daardoor is de ruimte ónder de kasten ook weer opti maal benut. Afwisseling Misschien ogen door de hele keuken heen tot aan het plafond geplaatste kas ten wat stijf en streng. Dan kun je echter heel goed bovenkasten in twee of meer verschillende hoogten toepassen, mis schien zelfs in verschillende kleuren. Op die manier onderbreek je de strakke lij nen en kun je toch extra bergruimte be reiken. Op de lagere bovenkasten kan dan hier en daar een plant neergezet worden, om het totaalbeeld van de keu ken nog wat speelser te maken. Een andere mogelijkheid om een kas- tenwand van vloer tot plafond te onder breken is hier en daar een open kast te kiezen. Plaats daarin bij voorkeur spulle tjes die je regelmatig gebruikt, en dus ook vaak afwast. Een tussenvorm tussen open en dicht zijn de rolluikkastjes. Die worden vooral op, of iets boven het werkblad toegepast. Zo kun je koffie- of keukenmachines bedrijfsklaar opstellen en na gebruik aan oog en stof onttrekken door het luik te laten zakken. Nieuw voor de keukeninrichting zijn de halfhoge kasten met bovenblad. Ook die lenen zich goed ter onderbreking van een strakke kastenwand. Ze kunnen zo wel tegen de wand als op de afscheiding tussen keuken en woongedeelte ge plaatst worden. De achterwand en de zijkant van de kast kunnen bij gedeelte lijk vrijstaande plaatsing met een paneel worden afgewerkt, bijvoorbeeld in de zelfde stijl en uitvoering als de deur. Keukenspecialist De keuken van vandaag biedt zó veel mogelijkheden wat indeling en uitmon stering betreft, dat het een heel geplus en gemin is om het meest ideale plan te maken. Het beste is dan ook hiervoor naar een gekwalificeerde keukenspecia list te gaan. Als je je tot een vakman of - vrouw wendt die aangesloten is bij de Al gemene Nederlandse Vereniging van Keukenspecialisten, ben je meestal ver zekerd van een goed advies. Al je wensen kunnen ze in een kien kastenstelsel omzetten, dat bovendien op talloze manieren kan worden uitge monsterd. Met planken, draad roosters, flessenrekken, stokbroodmand, kunst stofplateaus en bakken voor zware din gen als pannen, kruiden- en andere rek jes tegen de binnenkant van de deurtjes, bestekbakken, draaiplateaus, inbouw- voorzieningen voor keukenmachines en wat je verder nog voor noten op je keu kenzang hebt. Op elk potje past een dekseltje... dat geldt letterlijk voor elk onderdeel van de totale keukeninrichting. Maar als je alles wilt wat je hartje begeert, zul je toch wel een extra potje spaarcentjes moeten meebrengen. Dus wordt het toch weer kiezen tussen wat je wilt en wat je kunt ophoesten. En misschien pas later de minst dringende wensen verwezenlijken. De PAR30 van Sylvania is een halogeen lamp waarbij geen transformator nodig is. Hij heeft een normale lampvoet voor direc te aansluiting op de 220 V netspanning. Het is een zogeheten 'koudlichtspiegel'-lamp, voorzien van een dicroïsche reflector die lichtreflecterend en warmtedoorlatend is. De reflector bestaat uit honderden facetjes die een sprankelend effect aan het licht ge ven. Ook als de lamp niet brandt is het dank zij de heldere frontlens een juweeltje om te zien. De lichtopbrengst is hoog en blijft ge durende de hele levenstijd (2500 brandu- ren) op hetzelfde peil. De lamp moet gebruikt worden in een ar matuur met een goede warmte-afvoer. Er zijn echter ook PAR-lampen met een alumi nium reflector waaraan deze eis niet gesteld behoeft te worden. De nieuwe Sylvania-halogeenlampen zijn, in diverse wattages, te koop in de meeste verlichtingswinkels. De prijs van de ge noemde dicroïsche uitvoering ligt rond de 27 gulden. Het haar vraagt in de zomermaanden, zeker als je veel zwemt en zont, wat extra aan dacht. Specialisten op het gebied van haar- verzorging ontwikkelden daartoe bescher- mings- en verzorgingsseries. Zo heeft Wella vier op elkaar afgestemde produkten om de zomer goed door tegen komen: Suncare hairspray (f 17,50), haarlak met een UV-filter; een alkalivrije haar- en body-Shampoo 15,45), Treatment 17,50), een verzorgde en beschermend produkt voor na het wassen en een Treat ment Crème (ƒ23), een kuurcrème die om de drie dagen moet worden gebruikt; die het vochtgehalte van de hoofdhuid 'regelt' en het haar glans geeft. KMS brengt naast de Nefa shampoo 23)een serie haarverzoringsprodukten voor de zomermaanden. De produkten be vatten alleen natuurlijke ingrediënten zoals oliën uit granen, sojabonen en sesamzaad. Het handigste produkt is Trilogy (ƒ31) een verzorgende, struktuurherstellende spray, die een zonnefilter bevat. Het is bijna reukloos en plakt niet. Een haarhersteller die zout en chloor ver wijdert is pHinish (ƒ23). Bovendien werkt het produkt verkoelend op een zonverbran de hoofdhuid. Silker (ƒ29,90) is een intensieve haarher steller met UV-filter, die verkleuring en het spijten van het haar tegen gaat. Make-up voor het haar is Shine complex 35) een paar drup pels hiervan ge ven zelfs het meest uitge droogde haar weer een opval lende glans. Meer informatie KMS tel. 073 - 579042. Lippendienst Cutex zegt dat gebruik van de 'lip-care-se- rie' een mond om te zoenen oplevert. De produkten zijn zowel puur als in combinatie met lippenstiften te gebruiken. De lip-fix is een verzQrgende lipstick, die als basis dient voor een gewone lippenstift. Het kleurtje blijft daardoor langer zitten en loopt niet uit. Daarnaast is er de lip-shine, die staat voor wat de naam al doet vermoeden: hij geeft de lippen een glansje. Bovendien is de vrucht van de Afrikaanse boterboom er in verwerkt en die plantaardige boter heeft een helende en beschermende werking. Dan is er nog een bijna vloeibare crème, die de huid rond de lippen verzacht en een gel met als belangrijkste ingrediënten tarwe- kiem- en avocado-olie, die speciaal is be doeld voor droge en pijnlijke lippen. De produkten zijn dermatologisch getest en ongeparfumeerd. Ouder worden vindt niemand leuk. Daar wil Payot iets aan doen met 'jeunesse du visa- ge', dat een 'ware leeftijdsvertrager' wordt genoemd. De basis van het produkt is een op 20 meter diepte gevonden algensoort. Daaruit is een molecuul gewonnen, dat in structuur en werking sterke overeenkom sten vertoont met de cellen in de opper huid. De beschermende en vochtreguleren- de elementen in de bovenste lagen van de huid maken de werking van het molecuul (in een concentratie van 8 procent) moge lijk. Het produkt moet als dagcrème worden gebruikt. Drie keer op het pompje drukken en de gebruikster heeft de juiste dosis voor het gezicht en de hals.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8