Overleg GATT zit op alle fronten muurvast Publiek debat over economische politiek ontbreekt in Nederland Economie Concurrentiepositie Nederland verbeterd De eerste Estse bankjes Geen gedwongen ontslagen door overname Panocean Unie BLHP vertrouwt Mitsubishi Nedcar toe 'Besef groeit dat vrouwenbeweging heus wel iets zinnigs kan zeggen' DINSDAG 23 JUN11992 Winst Centrale Volksbank gedaald utrecht» De Centrale Volksbank, deel van de Reaal Groep, heeft vorig jaar 1 miljoen gulden winst geboekt, een daling van 2 mil joen gulden in vergelijking met 1990. De directie verwacht dat het lopende jaar een stijging van de winst ten opzichte van 1991 te zien zal geven. Industriële produktie Rusland daalt moskou De industriële produktie van Rusland is in de eerste vijf maanden van dit jaar met 13,2 procent verminderd. Vooral in de oliesector was het raak, zo heeft het Russische persbureau Interfax gisteren bekendgemaakt. ,,De situatie is het meest kri tiek bij de produktie van olie en olieprodukten, stalen buizen, kunstmest, kunstvezels en bouwmaterialen." Interfax baseert zich op cijfers van de Russische commissie voor de statistiek. Als oorzaken Voor de malaise wijst Interfax op het steeds verder ver brokkelen van de onderlinge banden die bedrijven met elkaar hadden, sinds de de oude economische ordening op de helling is gezet. BTW-telefoon voor bedrijven Rotterdam De Roermondse douane-expediteur j. Maessen gaat op 1 oktober van start met zijn BTW-Telefoon, die bedrij ven adviseert over het nieuwe, gecompliceerde BTW-systeem dat op 1 januari 1993 in werking treedt als de Europese bin nengrenzen verdwijnen. De B1W-telefoon zal op die datum op houden te bestaan omdat bedrijven dan zelf hun BTW-formali- teiten moeten zien af te handelen. Desondanks lonen die enkele maanden volgens Maessen de moeite omdat het nieuwe belas-, tingsysteem zo ingewikkeld is, dat de meeste bedrijven de des kundigheid niet in huis hebben om de formulieren correct te vervullen. Philips slaat terug met hifi-lijn eindhoven Philips gaat de internationale crisis in de audio-in- dustrie te lijf met een nieuwe, meer dan dertig produkten tellen de hifi-lijn. Met deze '900-serie' hoopt het elektronicabedrijf de afwachtende houding van de klant, die steeds minder nieuwe apparatuur aanschaft, te doorbreken. De markt voor geluidsap paratuur wordt geteisterd door overproduktie en prijsdalingen. Philips heeft zijn eigen audio-produktie wereldwijd al met 10 procent moeten inkrimpen. HBG bouwt Britse tunnel ruswijk De Hollandsche Beton Groep (HBG) heeft voor 115 miljoen gulden een order in de wacht gesleept voor het ontwerp cn de bouw van een verkeerstunnel onder een rivier in Groot- Brittannië. HBG bouwt de tunnel samen met de Britse Tarmac Construction. De bouwactiviteiten zullen ruim 3,5 jaar duren. De tunnel loopt onder de rivier de Medway tussen Chatham en Frinsbury. Ministers moeten mogelijk over lot overleg beslissen VS kelderen van tweede naar vijfde plaats Er komt mogelijk een bijeenkomst van de ministers van handel van alle 108 deelnemende landen aan het GATT- overleg over de liberalisering van de wereldhandel. Dê bewindslieden zouden dan moeten beslissen of het totaal vastzittende overleg nog kan worden gered of dat de mis lukking definitief moet worden vastgesteld. „Wij zien op het ogenblik geen basis meer om verder te werken", zei een woordvoerder van de GATT gisteren. sten, nog vooruitgang zou kun nen worden bereikt. Die hoop is nu ook verdwenen. „Alles is ge blokkeerd", aldus de woord voerder. De pogingen om de ge sprekken over markttoegang en diensten nieuw leven in te bla zen „zijn nergens op uitgelo pen". De frustratie in Genève is groot, niet alleen bij sommige landen, maar ook bij het secre- geneveanp De onderhandelingen zitten al anderhalf jaar vast op diepgaan de meningsverschillen tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten over de handel in landbouwprodukten. Tot voor kort koesterden deel nemende landen nog de hoop dat op andere terreinen, met name markttoegang en dien- tariaat van de GATT, aldus de woordvoerder. Ook de topcon ferentie van de zeven belang rijkste industrielanden begin ju li in München wordt door veel partijen met weinig vertrouwen tegemoet gezien. De leiders hebben al twee keer eerder op hun jaarlijkse onderonsje laten weten dat het handelsoverleg snel moet worden afgerond, maar hebben die Woorden niet weten om te zetten in resulta ten. Als GATT-topman Dunkel voldoende formele verzoeken krijgt voor het bijeenroepen van een ministeriële bijeenkomst, zal hij die zeker honoreren, al dus de woordvoerder. Hij on derstreepte dat er tot nog toe geen formele verzoeken zijn binnengekomen. De bijeen komst in Genève zou in de tweede helft van juli kunnen plaatsvinden. De ministers van handel van de deelnemende landen heb ben voor het laatst vergaderd in december 1990 in Brussel. Die vergadering was bedoeld om de Uruguay-ronde, zoals het lo pende overleg is gedoopt, af te sluiten. Door de meningsver schillen en de onverzettelijkheid van de EG en de VS draaide de bijeenkomst uit op een fiasco. Sindsdien proberen VS en EG hun problemen onderling op te lossen, terwijl andere landen een vergelijk tussen die twee af wachten alvorens verder te pra ten. Nederland is op de lijst van lan den met de beste concurrentie positie gestegen van de zevende naar de zesde plaats. Japan blijft nummer één, gevolgd door Duitsland. De Verenigde Staten zakten van de tweede naar de vijfde plek op de ranglijst, die jaarlijks door twee Zwitserse in stellingen wordt opgesteld. Denemarken is er volgens het gisteren gepubliceerde Wereld Concurrentierapport relatief het meest op vooruitgegaan, al kan die verbetering teniet worden gedaan door de afwijzing van het Verdrag van Maastricht, zeggen de deskundigen. De De nen stegen van de achtste naar de vierde plaats. Zwitserland staat op de derde plaats. Bij het samenstellen van de ranglijst wordt gelet op de bin nenlandse economische groei, de mate van internationalise ring, de regering, infrastructuur, financiële positie, wetenschap en techniek, management en de bevolking. In totaal worden 37 landen bekeken. Het onderzoek van het Wereld Economisch Fo rum en het Internationale Insti tuut voor Managementontwik keling is gebaseerd op onder zoeksresultaten van internatio nale organisaties en een enquê te onder 18.000 functionarissen. De terugval van de VS is te wijten aan de recessie en aan structurele economische pro blemen in dat land. „Het meest alarmerend voor de concurren tiepositie van de VS op de lange termijn is de dalende kwaliteit van de bevolking. Dat ligt deels aan het onvermogen van het onderwijs aan de eisen te vol doen van een concurrerende economie", aldus het rapport. Japan blijft met kop en schouders boven de rest uitste ken, al gaat het met de Japanse concurrentiepositie toch berg afwaarts. Van de jonge indus triële staten (de NIC's) staat Singapore bovenaan de lijst. lb mgif De overname van tankopslag- bedrijf Panocean door het Rot terdamse havenconcern Pak hoed zal niet tot gedwongen ontslagen leiden. Die garantie hebben de directies van Pak hoed en Panocean gisteren aan de vakbonden gegeven tijdens een eerste gesprek over de over name. De Vervoersbond FNV heeft dat na afloop meegedeeld. Na de overname van Pano cean heeft Pakhoed drie bedrij ven die actief zijn in de tankop slag, Paktank (490 werknemers), Broere (190) en Panocean (500 werknemers, van wie 221 in Ne derland). De Paktank-directie heeft aangekondigd een onder zoek in te stellen naar integratie van de drie bedrijven. Die stu die moet binnen twee jaar tot concrete resultaten leiden. Een eventuele reorganisatie die daaruit voortvloeit, kan wel leiden tot een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij de drie bedrijven, zo heeft de Paktank-directie meegedeeld. Volgens de Vervoersbond kon de Paktank-directie nog niets zeggen over de gevolgen voor de diverse lokaties en voor de functies van werlcnemers. FNV- bestuurder Marges wil daar in komende gesprekken zoveel mogelijk duidelijkheid over. Om bedrijf te redden van Volvo Zweden talunn Een inwoonster van de Estse hoofstad Tallinn toont trots haar eerste Estse kronen. Tot en met gisteren konden de inwoners van Est land hun oude roebels ruilen tegen de nieuwe munteenheid van de voormalige Sovjet-republiek, voorlopig tot een maximum van 150 kro nen. De kroon is convertibel. De nieuwe bankjes zijn in Engeland ge drukt. foto epa eindhoven gpd De Unie BLHP (technisch, ad ministratief en commercieel personeel) is bereid alle aande len over te dragen aan Mitsubishi. Dat zegt vakbonds bestuurder Van Os. Volgens hem is het idee een poging om Nedcar te redden van de 'com plete chaos' bij mede-eigenaar Volvo Zweden. NedCar is sinds eind vorig jaar gedeeld eigen dom van de Staat, Volvo Zwe den en Mitsubishi en dat heeft volgens Van Os tot dusver 'al leen maar geleid tot onduide lijkheid'. Van Os doet het voorstel tot verkoop aan Mitsubishi in het blad van zijn eigen vakbond. Hij is bang dat er in de huidige op zet binnen de kortste keren wei nig overblijft van NedCar. Aan leiding voor zijn angst vormen enkele uitlatingen van Mitsubis- hi-topman Nakamura, waaruit blijkt dat NedCar zich na 1995 slechts mag bezighouden met het aanpassen van de Japanse modellen aan de Europese markt. Voor NedCar-president Sevenstem was dat geen reden tot ongerustheid, maar voor Van Os des te meer. Is het Japanse nieuws al niet best, uit Zweden verwacht Van Os helemaal niets goeds. „Er heerst daar in mijn ogen een complete chaos, de onderne ming is in haar beleid reeds lang niet meer te volgen." Volvo Zweden voert momen teel fusiebesprekingen met het Franse Renault. Het Franse be drijf maakt zelf al goede mid denklassers en zal volgens Van Os dus niet geïnteresseerd zijn in NedCar Bom, waar maar 100.000 auto's per jaar van de band rollen. De bestuurder signaleert ver der dat Volvo Zweden ertoe neigt de ontwikkeling van nieu we Volvo-middenklassers terug te halen naar Zweden. Boven dien zit hij in zijn maag met de toekomst van ruim 200 mede werkers van Carpac, het onder- delenmagazijn in Bom, dat Vol vo Zweden volgens hem wil overplaatsen naar Göteborg. „Tevens heb ik vernomen dat Volvo alleen de eigen, Zweedse commerciële medewerkers wil inzetten bij de verkoop van de Nederlandse 400-serie. Maar dit is nog niet alles. De succesvolle levering van zesduizend (Ne derlandse) Volvo's 400 aan Iran heeft Volvo Zweden trachten te dwarsbomen door Iran de Zweedse 200-serie aan te bie den." Joke Smit-prijs voor Leontine Bijleveld amsterdam qsaskiav Er is niets om trots op te zijn, vindt ze. Joke Smit is een vroege dood gestorven met als gevolg dat opeens iedereen met haar ge dachten aan de haal gaat. Tot de fractielei der van het CDA, Brinkman, aan toe. Maar een feestelijke gebeurtenis is het wel. Mor gen ontvangt Leontine Bijleveld (37) de re geringsprijs die is vernoemd naar Neer- lands meest geciteerde feministe. De win nares over het aanrecht van Hans Hillen, onwillige politici en toekomstdromen van de Nederlandse vrouwenbeweging. Bijleveld is halverwege de jaren zeventig begonnnen op de universiteit (met als werk het opzetten van en onderzoek doen naar de vrouwengeschiedenis), was actief in Wij Vrouwen Eisen en werd begin jaren tachtig coördinator van het Breed Platform Vrou wen voor Economische Zelfstandigheid. Nu is ze bestuurslid van Arachne, het Vrouwen adviesbureau Overheidsbeleid en beleids medewerker bij het FNV-Vrouwensecretari- Hoe groot Bijlevelds betrokkenheid bij de vrouwenbeweging is, bleek vorige week nog eens. toen ze furieus reageerde op uitlatin gen van CDA-kamerlid Hans Hillen. Hillen verklaarde niet te snappen waarom ge trouwde vrouwen zo nodig moeten werken. Hij ziet ze graag weer terug achter het aan recht. Volgens nem zouden dan veel maat schappelijke problemen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Bijleveld: „Zo'n uitspraak is dus écht pas sé. Zelfs een Elco Brinkman is het niet met Hillen eens. Een CDA'er die nota bene op een CDA-partijraad geheel uit zijn hoofd en zonder stotteren een gedicht van Joke Smit voordraagt..." „Gelukkig heb je als beweging wapens voor de strijd tegen dergelijke Hilleniaanse kreten. Je moet voortdurend naar buiten brengen waar je voor staat. Je moet macht ontwikkelen in devrouwenbeweging. Je moet optreden in gezamenlijkheid waar dat kan, en je moet laten zien dat jouw argu- Leontine Bijleveld: „Tien jaar geleden hadden we niet geloofd dat vandaag in cao's afspra ken zouden worden gemaakt over zaken als kinderopvang." foto cpd cees zorn mentatie veel beter in elkaar zit dan de ar gumentatie van die ander." Opvallend Volgens Bijleveld is het opvallend hoe vaak het schort aan de argumentatie van politici, die het niet zo hoog op hebben met de vrouwenbeweging. Ze wijst op een tien cen timeter hoge stapel paperassen die voor haar ligt. „Dat is de behandeling van de nieuwe Wet Weduwen en'Wezen. Daar hebben we diverse gesprekken over gevoerd met de vijf grote partijen. Fractievoorzitters, woordvoerders enzo. Tijdens die gesprek ken moet je helemaal uittekenen wat de concrete gevolgen zullen zijn van het wets voorstel. Het vertalen naar de praktijk, het doordenken naar de positie van de vrouw - zover komt het anders niet." Bijleveld vindt dan ook dat politici veel vaker met deskundigen zouden moeten praten over hoofdlijnen van het beleid. Dat ze dat liever niet doen, is haar wel duidelijk. De vrouwenbeweging wordt in veel Haagse kringen het liefst gemeden. „Politici ver schuilen zich dan achter een onwillig amb telijk apparaat van een nog onwilliger rege ring." Toch komt men er langzamerhand achter dat „de vrouwenbeweging heus wel iets zinnigs kan inbrengen". „En omge keerd weet de vrouwenbeweging de weg naar Den Haag steeds beter te vinden." Succes Maatschappelijke veranderingen op het ge bied van emancipatie gaan langzaam, maar sneller dan Bijleveld ooit had durven dro men. Regelmatig wordt succes geboekt, zoals het feit dat 'verzorging' officieel is er kend als schoolvak. Bijleveld noemt er meer: „We hadden tien jaar geleden niet geloofd dat vandaag in CAO's afspraken zouden worden gemaakt over zaken als kin deropvang en ouderschapsverlof. En wie had dertig jaar geleden voorspeld dat er in middels zoveel werkende vrouwen zouden zijn? Of dat seksuele intimidatie een poli tiek issuevan de eerste orde is?" De komende jaren moet de vrouwenbe weging volgens Bijleveld discussie voeren over arbeidstijden. Deeltijdwerkers moeten dezelfde rechten krijgen als voltijdwerkers. „We zijn continu bezig de geesten rijp te la ten worden. Ooit komt er een moment waarop de vrouwenbeweging niet langer ter discussie staat. Een moment dat aparte or ganisaties van vrouwen niet meer als een bedreiging worden gezien. Het verbaast me niks dat je de wereld niet in één keer kunt veranderen. Maar als je niet gelooft dat je resultaat zult bereiken moet je niet aan dit werk beginnen." pim fortuyn medewerker Over echt belangrijke vraag stukken organiseren wij in dit land geen publiek debat. En dat is toch raar in een samen leving die meer en meer be staat uit individualistische, ge- emancipeerde en calculerende burgers. Deze burgers zijn over het algemeen heel wat beter opgeleid en veel welvarender dan bijvoorbeeld dertig jaar geleden. Ze weten dikwijls ook vrij goed wat ze willen en als ze dat niet weten zijn ze best bereid daar over met el kaar te praten. De politiek heeft dat al leen nog steeds niet ontdekt. Die houdt zich be reikende beslissingen nemen, zonder daarover die individua listische, geëmancipeerde cal culerende burger te raadple gen. Men moet dan ook niet vreemd opkijken als die burger zich steeds minder van deze besluiten aantrekt. Neem nu de gang van zaken rond Nedcar, de oude Vol vo/Daf-fabrieken, en Fokker. De kwestie met Nedcar is in middels in kannen en kruiken. Nedcar verwordt in hoog tem po tot een assemblagebedrijf waar geen ei- auto' lopen we heel grote risico's. Het is volstrekt duidelijk dat er in de komende jaren een grootscheepse sanering in de vliegtuigindustrie plaats zal vinden. Deze sanering is nodig omdat vraag en aanbod niet meer op elkaar zijn afgestemd en omdat de ontwildcelings- dustrie in stand wist te houden met prachtige vliegtuigen als de F-27, de Fokker-100 en de Fokker-50. We hebben dat als volk op eigen gelegenheid waar gemaakt. De belastingbe taler heeft terecht veel geld ge stoken in de ontwikkeling van vliegtuigen. En wat kosten van nieuwe vliegtuigen doen we nu, we geven dit steeds hoger worden. prachtige resultaat zonder eni- De burger bijt alleen nog terug als het hem echt te gortig wordt gen zig met zijn eigen problemen en liefst in zijn eigen voor de gemiddelde burger onbegrijpelijke jargon. De burger wendt zich dan ook steeds meer van de politiek af en bijt slechts nog een enkele keer, als het hem al te gortig wordt, terug. We kunnen dat nu beleven rondom de goed keuring van het verdrag van Maastricht. Grote paniek, de mensen in het land zouden er wel eens niet van gediend kun nen zijn! Ook op het terrein van de economische politiek manifes teert zich deze geslotenheid. Dit nemen van beslissingen door Ons Soort Mensen (OSM). Een kleine club van be slissers in Nederland, die ver worden ontworpen. Een bedrijf dat straks ge woon elders ontworpen auto's in el kaar zet en wel op zo effi ciënt mogelij ke wijze. Of het nu een Japan se, Franse of Zweedse auto be treft, maakt niet uit. De auto industrie vraagt en wij draaien! Dat heeft overigens wel grote negatieve gevolgen voor de kennisinfrastructuur, de werk gelegenheid en niet te vergeten voor de toeleveringsbedrijven. Als er geen eigen ontwerp meer is, komt het technisch onderwijs op alle niveaus op den duur droog te staan en neemt de technologische kwa liteit van de produkten van de toeleveringsbedrijven af. Iets soortgelijks is er aan de hand met Fokker. Met het overdragen van de meerder heid der aandelen Fokker aan het Duitse conglomeraat Dasa Door het wegebben van de koude oorlog nemen de bestel lingen van nieuwe vliegtuigen door de luchtmachten af en ook in de bur- gerluchtvaart is er sprake van overpro duktie. Te veel fabrieken ma ken dezelfde vliegtuigen. Dat dwingt tot sanering. Dasa werkt nauw samen met de Franse en Italiaanse luchtvaartindustrie. Als er dus gesaneerd gaat worden zou het Nederlandse Fokker wel eens vooraan kunnen staan bij het opvangen van de klappen. Im mers, het is ondenkbaar dat landen als Duitsland, Frankrijk en. Italië het ontwerpen en ont wikkelen van eigen vliegtuigen zouden opgeven. Holland be taalt dus de rekening. Een fantastische prestatie wordt op die manier omgezet in verlies van werkgelegenheid, verlies van kennisinfrastruc tuur en verlies van een goed toeleverend bedrijfsleven. En dat in een land dat als enig klein land ter wereld een eigen concurrerende luchtvaartdin- Dus Holland betaalt de rekening voor de overname van Fokker ge publieke discussie weg een bord linzen. Er is helemaal geen publiek debat gevoerd over de optie van voorlopig zelfstandig doorgaan. De ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen is begroot op een vijf mil jard gulden. We hebben die kosten he lemaal niet afgezet tegen de te verwachten baten van de verkoop van de nieuwe vliegtuigen en al hele maal niet tegen de te verwach ten kosten van het verlies aan werkgelegenheid en de vernie tiging van human capital die ons bedreigt. Ik zeg niet dat we zonder meer zelfstandig verder moe ten gaan met Fokker. Ik zeg wèl dat we daarover grondig en publiekelijk moeten discus siëren. We kunnen en mogen dat niet overlaten aan een paar heren die daarover besluiten in achterkamertjes. Het gaat ten slotte om onze toekomst en, last but not least, om öns geld. Mogen we daar tenminste over meespreken?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6