Afrika-reis Lubbers opnieuw ter discussie Poolse politiek verkeert in grote chaos Buitenland Amerikaanse Congres werpt zich op 'Irakgate' Communistische protestactie Moskou Honderden doden in Moldova Israëliërs naar de stembus Opnieuw bloedbad na aanslag in Sarajevo DINSDAG 23 JUNI 1992 Achttien maanden cel voor dronken non straatsburg Een 49-jarige non, die met 1,7 promille alcohol in haar bloed met haar auto in maart vorig jaar een fietser doodreed, is in Straatsburg veroordeeld tot achttien maanden hechtenis. De familie van het 34-jarige slachtoffer krijgt een schadevergoeding van 250.000 franc (bijna 90.000 gulden). Tij dens de rechtszitting verbaasde de rechter zich over het gebrek aan berouw en deelneming van de kant van de vrouw. 'Koraalriffen dreigen te verdwijnen' guam Ruim de helft van alle koraalriffen in de wereld dreigt binnen 40 jaar te verdwijnen. Dit alarmsignaal werd gisteren op het zevende Internationale Koraalrif Symposium in Guam gege ven door Clive Wilkinson van het Australische Instituut voor We tenschap der Zee. Hij vreest dat alle riffen in de zeegebieden bij de Filipijnen, Thailand, Malaysia, Java, Japan, oostelijk Afrika, het Caribische gebied en Florida verloren zullen gaan. Belang rijkste oorzaak: de bevolkingsgroei in de kustgebieden waardoor de lozing van vervuilende stoffen in zee, ontbossing en overbe- vissing toenemen. Busongeluk Indonesië: 32 doden jakarta In Indonesië zijn gisteren zeker 32 mensen omgeko men en 20 ernstig gewond geraakt toen een sneltrein op een bus inreed. Het ongeluk gebeurde in de provincie Lampung op zuid- Sumatra. De bus was onderweg van Padang op west-Sumatra naar de hoofdstad Jakarta. Over de oorzaak is nog niets bekend. Gevangenisstraf voor ex-RAF-leden stuttgart. De voormalige RAF-leden Ralf Friedrich en zijn echtgenote Sigrid zijn gisteren door een rechtbank in Stuttgart tot respectievelijk 6,5 en 8,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de mislukte moordaanslag op NAVO-opperbevelhebber Alexander Haig in 1979. Sigrid werd bovendien schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de ont voering en moord op de Duitse werkgeversvoorzitter Schleyer in 1977. Dode bij demonstratie Manila Manila. Enkele uren voordat het Filipijnse parlement oud-mi nister van defensie Fidel Ramos officieel tot winnaar van de pre sidentsverkiezing van 11 mei uitriep, werd in de hoofdstad Ma nila een demonstrant doodgeschoten. In de hoofdstad gingen zo'n 10.000 mensen de straat op om het leger op te roepen de regering omver te werpen. Kurdische strijd eist 44 levens yuksekova Bij diverse aanvalsacties door Kurdische verzetsstrij ders zijn in het zuidoosten van Turkije 44 mensen omgekomen. Dat meldde het Turkse persbureau Anatolia gisteren. De aanval len begonnen zondagnacht toen Kurdische rebellen een grens post in de stad Yuksekova, vlakbij de Iraanse grens, aanvielen. In de provincie Bingol vielen rebellen het dorp Elmasirti aan. Vijf dorpelingen vonden de dood. Oosttimorees veroordeeld tot 15 jaar cel Pin. Een Indonesische rechtbank heeft gisteren een Oosttimo- rese man tot vijftien jaar cel veroordeeld wegens betrokkenheid bij anti-Indonesische protesten op Oost-Timor. Volgens de rechtbank is de man leider van een illegale organisatie die is ver bonden aan de afscheidingsbeweging Fretilin. Overblijfselen tsarenpaar na ruim 70 jaar gevonden moskou ap Twee skeletten die vorig jaar zo mer werden gevonden in een put in de Russische stad Jekate- rinenburg zijn van tsaar Nicö- laas II en zijn vrouw Alexandra Romanov. De stoffelijke over schotten van het tsarenpaar zijn ruim 70 jaar vermist geweest. De identiteit van de skeletten werd vastgesteld aan de hand van oude foto's van het paar en met behulp van een computer, aldus een van de onderzoekers. De laatse tsaar uit het geslacht Romanov en zijn vrouw, vijf kinderen, drie bedienden en arts werden op 17 juli 1918 vlak na de revolutie door bolsjewie ken geëxecuteerd. Tot voor enige jaren deden de Russische autoriteiten geen moeite om de lichamen te vin den. Toen in 1977 Russen bede vaartstochten begonnen te ma ken naar het huis waar de tsa renfamilie werd uitgemoord, lieten de autoriteiten het huis slopen. Pas nadat voormalig Sovjet-president Gorbatsjov in de jaren '80 de glasnost (open heid) had geïntroduceerd gin gen wetenschappers op onder zoek uit. Vorig jaar zomer werden de overblijfselen van vijf vrouwen en vier mannen ontdekt in een put onder verbrande spoorbiel zen langs een bosweg in Jekate- rinenburg (voorheen Sverd lovsk). Gezien het geslacht, de leeftijd en de lengte leken de skeletten toe te behoren aan de familie Romanov en hun perso neelsleden. Tot nu toe is de identiteit van drie skeletten vastgesteld. Het derde is dat van de arts van de familie, Sergej Botkin. De identificatie van de zes andere skeletten zal eind juli zijn voltooid. Een deel van het gemeente bestuur van Jekaterinenburg wil dat de familie een erebegrafenis krijgen in een kerk die op de plaats van de executie moet worden gewbouwd. WASHINGTON moskou De oproerpolitie heeft gisteren een einde gemaakt aan een protestactie van een groep communisten die al elf dagen betoogden op het terrein van de centrale tv-studio in Moskou. De betogers, die ageerden tegen de regering en ook een duidelijk antisemitische boodschap uitdroe gen, beweerden dat bij gevechten met de politie vijf doden waren gevallen. De autoriteiten hebben dat ontkend. foto Rtr ANC beraadt zich vandaag over opschorting Codesa Door de crisis in het vredesproces staat de voor deze zo mer geplande reis van premier Lubbers naar Zuid-Afrika opnieuw ter discussie. Het Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) en de fractie van Groen Links willen dat de reis wordt geannuleerd. In Johannesburg beraadt het ANC zich vandaag over opschorting van Codesa, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika. geringspartijen CDA en PvdA wilden nog niet reageren op de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Zij wachten eerst de brief van Van den Broek af over de nieu we problemen. D66 tot slot wil dat de reis gewoon doorgaat. ANC-woordvoerster Gill Mar cus hekelde in fele bewoordin gen de reis van Lubbers. „We zijn nog steeds van mening dat buitenlandse staatshoofden Zuid-Afrika niet moeten bezoe- gpd/anp Premier Lubbers zou op 10 en 11 augustus een bezoek bren gen aan Zuid-Afrika. Terwijl de fractie van Groen Links en het ANC van mening zijn dat de reis helemaal niet moet doorgaan, wil de WD-fractie de status van het bezoek verlagen door alleen minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) te sturen. Re- Luchtruim EG in 1997 vrij luxemburg» anp De Europese markt voor het rei- zigersvervoer door de lucht zal op 1 april 1997 geheel vrij zijn. Vanaf die datum kan bijvoor beeld de KLM ook vliegen op de lijn Parijs-Bordeaux. Alle routes in de EG worden vanaf 1 januari 1993 vrij. Bovendien mogen de maatschappijen dan naar eigen inzicht de prijs op routes bin nen de EG vaststellen. ken voor er een interim-rege ring is. Lubbers moet zijn be slissing nog eens overwegen. Het is hoogst ongepast een land te bezoeken dat op dit moment druipt van het bloed." Het bestuur van het ANC be gint vandaag in Johannesburg zijn cruciale beraad over de mo gelijke opschorting van de on derhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel. In verband met de ernst van de situatie besloot De Klerk giste ren zijn bezoek aan Spanje, dat vier dagen zou (Juren, te bekor ten. Het Zuidafrikaanse kabinet komt morgen bijeen om te pra ten over de crisis, die is ont staan na de slachtpartij in het zwarte, woonoord Boipatong. Daarbij kwamen eind vorige week 39 mensen om. Volgens anti-apartheidsorganisaties werd het bloedbad aangericht door aanhangers van de Zulu- beweging Inkatha die worden gesteund door de regering in Pretoria. In Kaapstad hield aartsbis schop Tutu een pleidooi voor de uitsluiting van Zuid-Afrika van de Olympische Spelen in Barcelona, als niet snel een ein de wordt gemaakt aan het ge weld. De politie heeft gisteren vijf verdachten gearresteerd die be trokken zouden zijn geweest bij de slachting in Boipatong. Zij zijn afkomstig uit een logement voor trekarbeiders, dat een bol werk is van Inkatha. Duizenden mensen op de vlucht geslagen telaviv. Vandaag kunnen 3,5 miljoen Israëliërs naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen. Er doen in totaal 25 par tijen mee, maar slechts de helft wordt geacht de kiesdrempel van 40.000 stemmen te halen. De laatste opiniepeilingen voorspel len een kleine winst voor de Ar beiderspartij van Rabin. De offi ciële uitslag is pas vanavond laat bekend. Op de foto poseren kin deren bij verkiezingsaffiches van premier Shamir. foto epa CHISINAU/MOSKOU AP-AFP-Rtr-DPA De totale oorlog lijkt uitgebro ken in de voormalige Sovjet-re publiek Moldova. Bij gevechten in de stad Bendery vielen giste ren bijna 400 doden en meer dan 500 gewonden. Bendery ligt aan de rivier de Dnjestr, in de provincie Trans-Dnjestrië, die door de Russische en Oekraïnse inwoners onafhankelijk is ver klaard van Moldova. Een groot deel Bendery is verwoest en er zijn op vele plaatsen branden uitgebroken. Duizenden men sen zijn op de vlucht geslagen richting Oekraïne, aldus het persbureau Itar-Tass. President Snegur zei gisteren dat Moldova feitelijk in oorlog i met Rusland. Snegur daarmee verbitterd op de schuwing die zijn Russische ambtgenoot Jeltsin zondag had laten horen. Jeltsin dreigde het 14de regiment van het voorma- .lige Rode Leger (nu onder Rus sisch bevel) in te zetten om de orde in Moldova te herstellen, als er geen einde zou komen aan het strijd in Trans-Dnje strië. Het 14de regiment is nog in Moldova gelegerd en wordt geregeld beticht van steun aan de opstandelingen. Het conflict in Moldova is op gelaaid na de ontbinding van de Sovjetunie. De republiek werd pas in 1940 gevormd, nadat de Sovjetunie het Roemeense Bes- sarabië had ingelijfd. De oor spronkelijk Roemeense bevol king zoekt nu weer nadrukkelijk aansluiting bij Roemenië. Het gebied op de rechteroever van Het Amerikaanse Congres e regering-Bush gaan vanaf daag het politiek zv gevecht aan over 'Irakgate': de hechte banden tussen de VS en Irak in de tijd vóór de bezetting van Kuwayt en de pogingen van het Witte Huis die politieke en militaire samenwerking met Irak te verdoezelen. De justitiecommissie van het Huis van Afgevaardigden beslist vandaag of men om een onaf hankelijke openbaar aanklager zal vragen om het Irak-beleid van het Witte Huis te onderzoe ken, waardoor het Congres toe gang zal krijgen tot geheime do cumenten. Met behulp van zo'n speciale aanklager zijn destijds ook de hoorzittingen over 'Iran- gat' opgezet, de illegale wapen verkopen aan Iran onder de re gering-Reagan, waarvan de winsten werden doorgesluisd naar de Nicaraguaanse contra's. De beschuldigingen zijn on der meer dat de Amerikaanse regering veel langer dan tot nu toe werd aangenomen (tot ver na de oorlog met Iran) militaire informatie met het Iraakse leger bleef leveren en dat Washington ook de handel met Irak zou hebben uitgebreid ondanks de massale schendingen van men senrechten van het Ba'ath-regi- me. Bush heeft inmiddels toege geven dat hij een vergissing heeft begaan door in de gunst van de Iraakse leider te willen komen, maar echt fout vindt de president dat niet. SARAJEVO «DPA-Rtr Bij een aanslag in het centrum van de Bosnische hoofdstad Sa rajevo zijn gisteren ten minste acht burgers om het leven geko men en meer dan zestig ge wond geraakt. Velen van hen zijn er ernstig aan toe. Volgens Radio Sarajevo werden twee rij en wachtenden bestookt met granaatvuur. Een groep stond voor een bankgebouw, een an dere had zich verzameld bij een bushalte in het stadscentrum. De strijdende partijen, mos lims en Kroaten aan de ene en Serviërs aan de andere kant, be schuldigden elkaar van het ple gen van de aanslag. De aanslag is een nieuwe tegenslag voor de VN-vredesmacht die het vlieg veld van Sarajevo moet gaan beschermen, zodat daar hulp transporten kunnen arriveren. De bevelhebber van de vredes macht eist echter eerst een be stand van minimaal 48 uur. Volgens het radiostation ont plofte een bom kort nadat be woners van de Bosnische hoofdstad uit hun schuilkelders waren gekomen en naar de Maarschalk Titostraat waren ge gaan, een van de hoofdstraten van Sarajevo, om inkopen te doen. Ook buiten Sarajevo le verden de strijdende partijen slag, met name rondom de ste den Bugojno, Tuzla, Visegrad en Mostar. Volgens de Bosnische autoriteiten zijn alleen gisteren al 27 mensen omgekomen en 163 gewond geraakt. De autoriteiten van de repu bliek Bosnië-Hercegovnia gaven gisteren ook een totaaloverzicht van de drie maanden durende burgeroorlog: 40.000 doden, verwoesting van eenderde van alle woningen, 180 miljard gul den schade aan openbare ge bouwen en infrastructuur en 1,4 miljoen mensen op de vlucht. De Servische leider Radovan Karadzic zei gisteren dat de Ser viërs de door hen veroverde ge bieden niet meer zullen afstaan. De Serviërs hebben inmiddels 70 procent van de republiek in handen. De Serviërs vormen slechts eenderde van de totale Bosnische bevollcing van 4,5 miljoen. de Dnjestr behoorde echter tot 1940 bij Oekraïne. Hier wonen veel Oekraïners en Russen, die niets moeten hebben van de mogelijke aansluiting van Mol dova bij Roemenië, maar juist ijveren voor het herstel van de Sovjetunie. Vorig jaar riepen zij de Dnjestr-republiek uit, die ze gewapenderhand verdedigen tegen de Moldovaanse rege ringstroepen. Daarbij krijgen ze steun van kozakken uit Rusland en Oekraïne. De presidenten Jeltsin (Rus land), Iliescu (Roemenië) en Snegur (Moldova) bereikten gis teravond overeenstemming over een wapenstilstand. Vijf uur na het ingaan daarvan bra ken echter weer gevechten uit. new delhi In de Indiase hoofdstad New Delhi is het kwik tot 41 gra den Celsius gestegen. De baby op de foto geniet zichtbaar van het verkwikkende bad. foto ap BUDAPEST RUNA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Voor de Dierentuin, een populair Pools satirisch poppenprogramma waarin beesten de rollen van politici vertolken, zijn het gouden tijden: de Poolse politiek is langzamerhand zo absurd geworden dat de grappen zichzelf schrijven. Maar voor de echte politici valt er weinig te la chen, nu al weer een premier dreigt te sneuvelen nog voordat hij een regering heeft gevormd. De begin juni benoemde premier Wal- demar Pawlak heeft gisteren een ernstig gesprek met president Lech Walesa ge had. Over de inhoud werd officieel niets bekend gemaakt, maar de president zou hem een ultimatum hebben gesteld: tot woensdag krijgt Pawlak de tijd een kabi net samen te stellen. Anders schrijft Walesa nieuwe verkiezingen u»t of neemt zelf de functie van premier over. Aan Pawlak ligt het niet. De leider van de Boerenpartij (PSL) heeft zich de laatste weken 'ontpopt als een integere, intelligente en westers denkende politi cus, die in tegenstelling tot vele anderep in staat blijkt verder te denken dan zijn eigen neus lang is en bereid is compro missen te sluiten. Maar de taak waarvoor hij zich gesteld ziet, is onmogelijk. In het Poolse parle ment met zijn 18 partijen is geen enkele werkbare meerderheid te vinden. Dat was al direct na de verkiezingen in okto ber vorig jaar een probleem. Maar de po litieke botsingen en affaires van de laatste maanden hebben de tegenstellin gen alleen maar vergroot. Het Poolse parlement is het inmiddels nog maar over één ding roerend eens: de Kieswet moet vóór de eerstvolgende ver kiezingen worden aangepast, om te voorkomen dat de volksvertegenwoordi ging nog eens zo versplinterd raakt. De Democratische Unie van oud-premier Mazowiecki heeft inmiddels een voorstel ingediend om een kiesdrempel van 5 procent in te voeren en daar lijken alle partijen zich in te kunnen vinden. Maar verder bestaat de politiek alleen nog maar uit scheldpartijen en verdacht makingen over en weer. Oud-premier Olszewski heeft zich, sinds hij begin juni door Walesa werd ontslagen uit zijn functie, ontpopt als een anti-communis tische ijzervreter. Hij is met een eigen fraktie uit de christendemocratische Centrumalliantie gestapt en beschuldigt tegenwoordig ie dereen, van Pawlak (inderdaad een oud communist) tot aan Walesa en van Ma zowiecki tot aan en de liberale oud-pre mier Bielecki ervan het communisme in Polen te willen herstellen. Olszewski werd door Walesa uit zijn functie gezet omdat hij lijsten had laten samenstellen van regeringsleden en par lementariërs die tijdens het communis me bij de geheime dienst zouden heb ben gewerkt. Die lijsten blijken volko men ongeloofwaardig omdat ze in zeer korte tijd zijn samengesteld door scho lieren en studenten zonder enige archie fervaring of historische kennis. In een aantal gevallen zijn slachtoffers als daders op de lijst terecht gekomen. Ook president Walesa staat op de lijst. Dat is geen verrassing, want Walesa heeft in zijn autobiografie al gezegd dat hij een aantal keren door de geheime dienst is benaderd. En voor een geheim agent heeft Walesa wel erg hard aan de ondergang van het Poolse communisme getrokjken. Toch hebben de lijsten voor een sfeer van verdachtmakingen in het parlement gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5