Ethische code in strijd tegen misdaad Binnenland Italiaanse verzetsstrijders Man na vondst derde lijk weer verhoord 'CAO moet algemeen bindend blijven' Valse rouwadvertenties schaden notariskantoor in Doetinchem Paranormale geneeswijzen: geen genezing, soms wel verbetering DINSDAG 23 JUN11992 4 Argentinië wil schuld later afbetalen den haag Argentinië wil een schuld aan Nederland later afbeta len dan was overeengekomen. Het land zou dit jaar 250 miljoen gulden terugbetalen. Tot nu toe is daarvan maar 25 miljoen gul den ontvangen. Minister Kok (financiën) heeft dit de Kamer la ten weten. Argentinië heeft nog een schuld van 3,2 miljard gul den aan ons land. Die is vooral veroorzaakt door het zogenoem de Cogasco-project: de aanleg van een gasnet in het Zuidameri- kaanse land. Volgens Kok zal Argentinië binnenkort bij de Club van Parijs aankloppen om een nieuwe regeling voor de afbeta ling van schulden aan westerse landen te treffen. Kok voorziet dal de nieuwe regeling ook gevolgen zal hebben voor het afbeta len van Argentinië van schulden aan ons land. Grieken laten chauffeurs gaan geldermalsen De moeilijkheden die het transportbedrijf Jan de Lely uil Geldermalsen al meer dan een week ondervindt met de Griekse douane, lijken opgelost. De drie chauffeurs van het be drijf die in de havenplaats Patras en aan de grens met de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië werden opgehou den, zijn inmiddels weer onderweg of al op de plaats van be stemming aangekomen. De problemen in Griekenland waren het gevolg van een fout van de expediteur in Gent. Die had zo wel bij het land van afkomst als het land van bestemming België ingevuld. Op de map met vrachtpapieren van de chauffeur stond bovendien de aanduiding „Republiek Macedonië". Grie kenland erkent Macedonië niet. Boete voor lozen vervuild afvalwater arnhem/renkum» Papierfabriek Parenco in Renkum moet een forse boete betalen in verband met de illegale lozing van ver vuild afvalwater op de Rijn. De Arnhemse economische politie rechter mr. H. Blom veroordeelde het bedrijf gisteren tot een boete van 150.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Vo rig jaar heeft de directie van Parenco ook al een schikking van 75.000 gulden betaald voor soortgelijke overtredingen. Vooral na het invoeren van een nieuw produktiesysteem, waarbij het hout vezel van oud krantenpapier extra wordt gebleekt om beter nieuw papier te kunnen maken, is de hoeveelheid afval die in de Rijn terechtkomt aanzienlijk toegenomen. Staking bij Centraal Boekhuis utrecht Bij het Centraal Boekhuis in Culemborg (450 werkne mers) begint vandaag een staJdng. Daardoor zullen 150.000 tot 200.000 boeken voor de boekhandel de deur niet uitgaan. De di rectie is niet ingegaan op een ultimatum van de dienstenbonden van FNV en CNV dat gisteravond afliep. De bonden hadden handhaving van de eigen cao geëist en een reële loonsverbete ring. De direc.tie wil aansluiting bij de cao voor het beroepsgoe- derenvervoer. Volgens de Dienstenbond FNV betekent dat een achteruitgang van 8 tot 10 procent. Kamer: Meer aandacht voor vitale bedrijven den haag gpd Bedrijven die belangrijk zijn voor de nationale economie verdienen meer aandacht van de overheid. CDA en PvdA drongen er gistermiddag bij mi nister Andriessen (economische zaken) op aan het industriebe leid op dat punt te herzien. De recente ontwikkelingen rond Fokker en Volvo (Nedcar) geven daar volgens de regeringspartij en aanleiding toe. De PvdA vreest een „ver schraling van onze industriële structuur" als technologisch en industrieel hoogwaardige be drijven samengaan met bedrij ven in het buitenland om het hoofd boven water 'te houden. De PvdA pleit voor een fonds voor industriële versterking. Daaruit zouden bedrijven steun kunnen krijgen voor dure maar noodzakelijke projecten. Daar na stort het bedrijf het geld te rug. Bij Fokker en Volvo bestaat een dergelijke regeling al. Minister Andriessen zei het PvdA-idee een „geweldig inte ressante gedachte" te vinden. Over de financiering liet de be windsman zich niet uit. An driessen vindt bescherming van vitale bedrijfstakken wenselijk. Een „assemblering" van bedrij ven waarbij zij na fusie met bui tenlandse partners nog slechts als toeleverancier fungeren, wil Andriessen voorkomen. Amsterdam Italiaanse oud-verzetsstrijders legden gisteren een krans bij het beeld van Anne Frank in Amsterdam. Het gezelschap dat bestaat uit ongeveer 55 leden van de ANPI (Associazione Nazionale Partigiani d'ltalia) uit Genua verblijft vier dagen in Nederland, fotoanp marcel anthonisse Weer aanvaring bevrachters en beurtschippers w1lemstad «gpd Er dreigt in de binnenvaart een nieuwe aanvaring tussen be vrachters en beurtschippers, die in grote lijnen overeenkomt met het 'Granariaconflict' dat enkele jaren geleden speelde bij Nijmegen. Twee bevrachtings kantoren uit België hebben de Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid voor de rechter gedaagd. In een kort geding dat vanmid dag voor de president van de rechtbank in Breda heeft ge diend, hebben de bevrachtings kantoren De Bijer uit Kekerdom en De Grave uit Antwerpen on middellijke beëindiging van de schippersacties bij Willemstad (aan het Hollands Diep) geëist. Schippers van de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid houden nabij de Volkerak-sluizen, een belangrijk knooppunt voor de binnenscheepvaart in het ver keer van en naar België en Noord-Frankrijk, acties tegen schippers en duwvaarteenhe- den die de lading niet via de schippersbeurs betrekken. Voorzitter H. Lubbers van de Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid vreest dat de rechter de ac ties gaat verbieden. Het is niet wettelijk verplicht om in het vrachtverkeer van en naar Bel gië gebruik te maken van het toerbeurtsysteem op de schip- persbeurzen. Staatssecretaris Kosto pleit voor afspraak met bedrijven Slachtoffer is 15-jarig meisje amsterdam anp De 33-jarige man uit Woensd- recht die wordt verdacht van de moord op twee Belgische meis jes, zal een dezer dagen op nieuw door justitie worden ver hoord na de vondst van een derde lijk. Het slachtoffer is een 15-jarig meisje uit Brasschaat. Dit heeft de Belgische justitie gisteren bekendgemaakt. Het verhoor wordt afgenomen door leden van de rechterlijke politie en de Belgische onderzoeks rechter Jorden. Het stoffelijk overschot werd vrijdag toevallig bij grondwerk zaamheden aangetroffen in het Antwerpse havengebied. Een tandarts heeft het inmiddels aan de hand van het gebit geï dentificeerd. Het meisje werd sinds half december vorig jaar vermist. Uit de eerste onderzoekingen blijkt dat het slachtoffer kort na haar verdwijning in het haven gebied naakt is begraven. Het meisje zou door wurging om het leven zijn gekomen. Andere sporen van mishandelingen werden niet aangetroffen. Of sprake is geweest van verkrach ting is onduidelijk. De Woensdrechtenaar werd eind april aangehouden en be kende toen al snel de moord op een 17-jarig meisje uit Essen en een 14-jarige inwoonster van Instemming met bezuiniging op voorlichting den haag gpd Bijna alle departementen leg gen zich neer bij de voorgestel de bezuinigingen op hun voor lichtingsapparaten. Alleen de voorlichtingsdienst van de EVD (de exportbevorderings- en voorlichtingsdienst) van Econo mische Zaken blijft zich verzet ten. De dienst heeft de afgelo pen jaren al fors moeten inleve- De instemming is het gevolg van persoonlijk ingrijpen van premier Lubbers. Hij heeft met alle bewindsvoerders overleg gevoerd over het voorstel van minister Dales van binnenland se zaken. Tot grote woede van haar collega's had zij geen over leg gevoerd over de bezuinigin gen. Zij zond hen het voorstel alleen 'ter kennisneming' toe. Discussie was in de ogen van Dales niet nodig. Volgens de minister moeten negentig ar beidsplaatsen bij de overheids voorlichting verdwijnen. Dat moet zestig miljoen gulden op leveren. Wuustwezel. Het lijk van de Essense werd eind april op Ne derlands grondgebied, in de Brabante gemeente Putte, te ruggevonden met dat van het meisje uit Wuustwezel. Bedrijven moeten een „ethische gedragscode" ontwikkelen die hen verbiedt zaken te doen met criminele organisaties. Dat bepleit staats secretaris Kosto van justitie deze week in het blad De Onderneming van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). wordt gehanteerd, een middel om te voorkomen dat criminele organisaties hun tentakels uitslaan in bonafide be drijven. Kosto voelt op voorhand wei nig voor wettelijke voorschriften. Volgens een voorzichtige schatting van Justitie lijden de Nederlandse be drijven per jaar vier miljard gulden schade als gevolg van criminaliteit. De ernst varieert van diefstal van goederen Kosto doet dat ter gelegenheid van de oprichting vandaag van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheersing. Dat is mede op initiatief van het VNO tot stand gekomen. Kosto is voorzitter. Volgens de staatssecretaris is de „ethische gedragscode" zoals die in de Verenigde Staten en Groot-Brittanië tot afpersingen en computerkraken. Het platform moet volgens Kosto een onderdeel worden in de strijd te gen de misdaad. Justitie, Binnenlandse Zaken, het Openbaar Ministerie, Coör dinerend Politieberaad, Vereniging van Nederlandse Gemeenten en werkge vers- en werknemersorganisaties moe ten in het platform gezamenlijk de strijd tegen de criminaliteit aanbinden. Het ministerie van justitie is vooral verontrust door de verstrengeling van professionele criminele organisaties en bonafide ondernemingen. Eind maart waarschuwde minister Hirsch Ballin van justitie voor maffia-achtige praktij ken in Nederland. Hij vroeg de onder nemingen alert te zijn. Van „Italiaanse toestanden", met verwevenheid tussen politiek of amb telijke top en criminele organisaties, is volgens Kosto in Nederland echter geen sprake. Wel is hij verontrust over de internationalisering van georgani seerde misdaad. Kosto doelt daarbij op bendes uit bijvoorbeeld Colombia die in een weekeinde tussen Amsterdam, Parijs en Londen vliegen om hun slag te slaan. Ook is, volgens de staatssecre taris, na de val van de Muur de crimi naliteit vanuit de vroegere Oostblok landen sterk toegenomen. Kosto riep het Platform op een cen trale „helpdesk" te creëren, waar be drijven terecht kunnen met vragen over computerinbraken en virussen. Ook het uitbreiden van projecten voor bestrijding van computercriminaliteit, standaardisatie van beveiligingssyste men (de kosten van loze alarmen lo pen op tot tien miljoen per jaar) en een 06-informatienummer over preventie mogelijkheden, gaan tot de activiteiten van het platform behoren. Volgens de staatssecretaris is op het terrein van de preventie nog veel te doen. Nederland is volgens hem maar „matig bevei- ligd". Als CAO's niet meer voor iedereen in een bepaalde bedrijfstak geldig zijn, kan het he le systeem van arbeidsverhoudingen uit ba lans raken. Dat concluderen onderzoekers van de Erasmus Universteit in Rotterdam. In opdracht van de Bouw- en Houtbond FNV bekeken zij de voors en tegens van de algemeen verbindend verklaring (AW). De onderzoeksresultaten zijn koren op de molen van vakbeweging en werkgevers die eendrachtig vinden dat de AW overeind moet blijven. Via dat uit 1937 daterende in strument worden ook ongeorganiseerde be drijven die geen partij waren bij de CAO- onderhandelingen, aan de bedrijfstak-CAO gebonden. Tegenstanders van de AW, onder wie di recteur Zalm van het Centraal Plan Bureau, stellen dat de AW leidt tot het kunstmatig hoog houden van de loonkosten en dat is weer slecht voor de werkgelegenheid. Vak beweging en werkgevers daarentegen vre zen dat juist door het verdwijnen van de AW de loonconcurrentie tussen georgani seerde en ongeorganiseerde werkgevers zal aanwakkeren waardoor de loonontwikke ling nog minder beheersbaar wordt. Op een symposium over de AW in Zeist concludeerde onderzoeker dr. G van Koot- en van de Rotterdamse universteit dat de AW niet kan worden gemist. Van Kooten constateerde dat niet alleen in Nederland, maar ook in andere Europese landen waar de AW van kracht is (Duitsland, België, Frankrijk, Denemarken, Oostenrijk en Zwit serland) de groei van de lonen de afgelopen jaren veel minder was dan in Engeland en Italië die het zonder het systeem moeten stellen. Ook was de arbeidsonrust in die landen veel groter. De vergelijking in Nederland tussen de bedrijfstakken met AW (ruim 2 miljoen werknemers) en de (weinige) be drijfstakken zonder (160.000 werknemers) vertoont een soortgelijk beeld, aldus Van Kooten. Eind augustus komt een commissie uit de Sociaal Economische Raad (SER) waar schijnlijk met een advies over de AW naar buiten, aldus SER-voorzitter ir. Th. Quené. De SER buigt zich niet alleen over de vraag of uitbreiding van de AW gewenst is (wat minister De Vries in zijn adviesaanvraag had geopperd), maar neemt de hele rege ling onder de loep. schiphol» Achter de paspoortencontrole op Schiphol worden sinds kort diamanten geslepen. Om de ver koop van diamanten te stimuleren, heeft een van de juweliers op Schiphol de slijper tijdelijk in de vertrek hal geposteerd zodat zijn werkzaamheden extra opvallen. foto dijkstra fredsteenman Politie tast in het duister doetinchem gpd De politie van Doetinchem heeft nog geen spoor van de on bekende die met gefingeerde rouwadvertenties het notaris kantoor Kamps Van Exel pro beert te beschadigen. De adver tenties zijn in drie verschillende dagbladen verschenen. Notaris Van Exel en een collega zijn bo vendien schriftelijk bedreigd. De affaire heeft in Doetinchem veel stof doen opwaaien. De eerste advertentie ver scheen de dag voor Hemel vaartsdag in de editie Achter hoek van De Gelderlander. Daarin werd het plotselinge overlijden gemeld van notaris Van Exel. Als contactpersoon werd mevrouw mr. T. Bouw man genoemd, kandidaat-nota ris en collega van Van Exel. In rouwadvertenties die afge lopen vrijdag in De Volkskrant en het Algemeen Dagblad ston den, werd het overlijden van mevrouw Bouwman gemeld. In de advertentie, zogenaamd af komstig van het notariskantoor, werd gesuggereerd dat de kan didaat-notaris zelfmoord had gepleegd. „Op een tijdstip door haarzelf -gekozen is van ons heengegaan onze gewaardeerde collega mr. drs. T. Bouwman. Wij moeten haar besluit accep teren maar voelen ons als kan toor ten zeerste verantwoorde lijk en betrokken." De advertenties zijn in alle gevallen schriftelijk aan de kranten aangeboden. Volgens waarnemend korpschef H. Jan sen van de Doetinchemse poli tie verloopt het onderzoek moeizaam, omdat er nauwelijks aanknopingspunten zijn. Notaris Van Exel spreekt van een „lugubere hetze". „Eens in de zoveel tijd schijnt dit iemand te moeten overkomen en nu overkomt het ons." Van Exel heeft geen idee wie achter de advertenties zit. rosmalen anp 'Onder de Groene Pannen'. Paranormale behandelwijzen Het ziet er naar uit dat para- behoren met acupunctuur, ho- normale genezers patiënten meopathie en manuele thera- met chronische aandoeningen pie tot de 'top vier' van de al- niet kunnen genezen. Wel lijkt ternatieve geneeswijzen. Vijftig sommige geval len sprake van een verbetering van de gezondheidstoe stand van de pa tiënt. Dat valt bij voorbeeld af te lei den uit een ver minderd gebruik van pijnstillers. Dit zijn enkele voorlopige conclu sies van een bijna afgerond onder zoek van het Para- B pyschologisch In stituut in Utrecht. In het kader daarvan zijn 140 patiënten maximaal twee jaar medisch en psychologisch ge volgd. De hoofddirecteur gezond heidszorg van het ministerie van WVC, drs. K. Scheerder, meldde de eerste resultaten gisteren in Rosmalen op een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het centrum voor natuurge neeswijzen en psychotherapie Patiënt wil niet alleen genezen; hij wil ook een beter leven procent van de huis artsen oordeelt er negatief over (voor homeopathie is dat maar vijftien pro cent). Patiënten be zoeken de paranor male genezer dan ook vaak buiten hun huisarts om. Het onderzoek wijst uit dat veel van de chronisch zieke pa tiënten bij wie ob- jectief geen verbete ring is te constate ren, toch naar de pa ranormale genezer blijven gaan. Ze vinden kennelijk zelf dat ze daar baat bij hebben. De onderzoekers stelden vast dat de patiënten verschillende hulpvragen kunnen hebben, waarvan die naar genezing er maar één is. Het gaat hen ook om de kwaliteit van leven, het dagelijks functioneren of ver minderingvan pijn. Volgens Scheerder ligt hier misschien een aanwijzing voor het antwoord op de vraag huisartsen en vooral therapeu- waarom twee miljoen Neder- ten en patiënten tevreden zijn landers gebruik maken van al- over het resultaat van de alter- ternatieve behandelwijzen, ter- natieve behandelingen. Maar wijl de doeltreffendheid ervan het project heeft nog niet ge niet aannemelijk is gemaakt. leid tot een samenwerking die Hij zei dat het on derzoek niet alleen een betere beoorde ling mogelijk maakt van de relatie tussen regulier en alterna tief, maar dat het ook stof geeft tot na denken over de rela tie tussen reguliere gezondheidszorg en kwaliteit van leven. Het Nivel (Neder lands instituut voor de eerstelijnsge- zondheidszorg) is bezig met een drie jarig project dat is gericht op het verbeteren van de relatie tussen huisartsen en alternatie ve therapeuten. De deelnemers informeren elkaar over elke ge meenschappelijke patiënt via standaard registratieformulie ren. Het project is nu halverwe ge en inmiddels zijn gegevens verzameld over ruim 1.000 pa tiënten. Hieruit kan volgens Scheer der worden geconcludeerd dat Twee miljoen Nederlanders bezoeken de paranormale genezer verder gaat dan het uitwisselen van de formulie ren. De behoefte aan rechtstreeks contact is dus ken nelijk gering. Tot i het vooral de overheid die - met subsidies - onderzoek op het gebied van de alternatieve be handelwijzen heeft gestimu leerd. De universi teiten doen er wei nig aan. Als niemand dit soort onderzoek oppakt, zou het als een taak voor de overheid kun nen worden gezien er een be gin mee te maken. Scheerder zei dat de overheid haar taak op dit punt nu als volbracht be schouwt. Hij hoopt dat „de re guliere onderzoekswereld" er mee verder zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4