Steden voorzien huurexplosie WW-premie moet in '93 flink hoger Darmbacteriën slaan jaarlijks zes miljoen keer toe Binnenland "DAT IS GEK, DAARNET WAS HET NOG MAAR 20 KILOMETER': Twee doden bij ernstig ongeluk Rijles in kazerne voor kansarme jongeren Zorg-CAO uit overschot sociale fondsen betaald DINSDAG 23 JUN11992 Verdachte schietpartij voor rechter Schiedam» Een 35-jarige Rotterdammer, de (nu nog) enige ver dachte van de schietpartij in de shoarmazaak in Schiedam waar bij zaterdag een dode en twee gewonden vielen, is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Volgens een woordvoerster van de politie heeft de Rotterdammer 22 schoten afgevuurd. Een van de gewonden ligt nog met ernstige verwon dingen in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis. Het motief van de schietpartij is nog niet bekend. 'AIDS-remmer betalen uit AWBZ' utrecht» De Ziekenfondsraad heeft in een ontwerp-advies voorgesteld de AIDS-remmer zidovudine (AZT) voor met het vi rus besmette kinderen te betalen uit de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Voorwaarde is dat de kinderen onder behandeling zijn bij een kinderarts die is verbonden aan een zie kenhuis met een centrumfunctie voor AIDS-patiënten. De raad schat dat het de komende jaren om 40 tot 60 kinderen gaat. Kamer: Geen subsidie gebedsruimten den haag Een kamermeerderheid onderschrijft de stelling van het kabinet dat er geen subsidie nodig is voor gebedsruimten van minderheden, omdat daaraan geen tekort bestaat. Alleen het CDA vindt dat er een subsidieregeling moet komen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de Kamer en een aantal bewindslieden over overheidsteun aan kerkgenootschappen. Maastrichtse politie helpt Belgen Maastricht» De Belgische justitie in Tongeren heeft gisteren de gemeentepolitie van Maastricht ingeschakeld bij het onderzoek naar de moord op een tot nu toe onbekende man. Het lijk van het slachtoffer werd op 16 juni zwaar verminkt aangetroffen in het Albertkanaal vlakbij Maastricht. Justitie in Tongeren zegt over 'steeds meer bewijzen' te beschikken die richting Neder land wijzen. Ze heeft het sterke vermoeden dat het slachtoffer in Nederland van het leven is beroofd door middel van messteken. Verdachte hangt zich op in cel Amsterdam Een 23-jarige verdachte heeft zich gistermiddag in een verhoorkamer van de Amsterdamse politie aan het bureau Waddenweg opgehangen. Volgens politiewoordvoerder Wilting werd de man, een zwerver, nog geen tien minuten alleen gela ten. Hij was aangehouden omdat hij iemand zou hebben be dreigd met een pistool. Een politieman die de verdachte ver hoorde, moest even weg en liet de man alleen achter in de ver hoorkamer. Toen de agent terugkwam was de verdachte dood. De rijksrecherche is inmiddels een onderzoek begonnen. Door verwachte toename werkloosheid zoetermeer anp De werkloosheidspremie moet volgend jaar fors stijgen, tot rond de 2,5 procent. Nu ligt de premie voor de werkloosheids verzekering op 1,7 procent. Oorzaak is de oplopende werk loosheid door ontslagen die het Centraal Planbureau verwacht. Dat schrijft het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF) in een gisteren verschenen advies aan staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken. Tegenover de hogere WW-pre mie staat een (verdere) daling van de WAO- en AAW-premies. De twee fondsen die deze ar beidsongeschiktheidspremies beheren, het AOF en het AAF, verwachten voor volgend jaar namelijk een toenemend gun stig effect van de maatregelen ter beperking van arbeidsonge schiktheid. Dat blijkt uit nota's van deze twee fonden. Het AWF (werkloosheid) ver wacht volgend jaar 163.000 uit keringsjaren te moeten betalen (dit jaar 158.000). Dat kost 5,7 miljard gulden, waarvoor nor- 'Plan Heerma legt basis voor woningnood in volgende eeuw De grote steden voorzien een explosie van de huurprij zen door het plan van staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) om de huren te liberaliseren. De wethouders van volkshuisvesting van de vier grote steden hebben de Tweede Kamer een brandbrief geschreven, waarin ze vragen het voorstel tegen te houden, omdat dat 'rampza lig' zou uitpakken. Het plan opent volgens hen de moge lijkheid om sociale huurwoningen legaal over de distri- butiegrens 'heen te tillen' naar huren van 900 gulden per maand en meer. amsterdam gpd Volgens de wethouders is het hun rechtsbescherming verlie- door de grote woningschaarste zen. „De staatssecretaris legt de geen kunst om dergelijke huren basis voor de woningnood van te vragen. Op die manier zou de volgende eeuw", aldus de een groot tekort aan betaalbare brief. Amsterdam, de gemeente met de grootste woning- schaarste en het grootste per centage aan sociale huurwonin gen in Nederland, kampt op voorhand al met dit probleem. Volgens de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting (GDH) is er de afgelopen jaren een enor me zwarte markt voor huurwo ningen ontstaan. Duizenden woningen zijn illegaal aan het bestand onttrokken en clande stien tegen een veelvoud van de huur aangeboden. Soms wordt het zesvoudige betaald van de vastgestelde huurwaarde volgens het pun tensysteem, tot zo'n 2000 gul den per maand. Woordvoerder M. Maten spreekt van „regel rechte uitbuiting", in het bij zonder waar het gaat om de verhuur via wurgcontracten aan illegale buitenlanders. Amster dam is inmiddels een offensief begonnen tegen deze vergaan de opdrijving van de huren door louche 'woningbemiddelaars'. De GDH telde de afgelopen jaren een opmerkelijke daling van het aantal toewijzingen van zogenoemde distributiewonin gen, de meest gevraagde cate gorie met huren tot maximaal 525 gulden per maand. Vorig jaar boden particuliere eigena ren ruim duizend woningen (twintig procent) minder aan voor verhuur via de gemeente. Huiseigenaren zijn verplicht de helft van hun woningen door de maal gesproken een premie van 2,72 procent bij hoort. Die kan echter lager uitkomen door een overschot van 400 miljoen te gebruiken. Wegwerken van het overschot in één jaar betekent dat de premie op 2,52 procent uitkomt. Ook dit jaar teert het AWF in op vermogensover schotten. Daardoor kan de pre mie relatief laag worden gehou den. Het AOF (WAO) en het AAF (AAW) verwachten in 1993 een toenemend effect van de maat regelen ter beperking van ar beidsongeschiktheid, wat in de parktijk een minder scheipe stijging van het aantal uitkerin gen betekent. Volgend jaar wor den naar verwachting 104.200 nieuwe uitkeringen uitbetaald, tegen 86.600 beëindigingen. Dan zijn er eind volgend jaar 940.400 uitkeringen. Voor eind dit jaar worden er 922.700 voor zien. AAF en AOF verwachten dat de premies volgend jaar res pectievelijk 11,3 en 2,63 procent bedragen. Nu is dat nog respec tievelijk 13 en 2,75 procent. dronten Twee vrachtwagen chauffeurs zijn gisteren om het leven gekomen bij een zwaar ongeval bij de Ketelbrug in de Rijksweg A 6. Eén van de twee slachtoffers had niet in de gaten dat de brug open stond en dat een aantal auto's en vrachtwa gens stil stond. Hij reed met vol le vaart op het stilstaande ver keer in. De chauffeur overleed ter plaatse, evenals de chauffeur van de vrachtwagen die als eer ste werd geramd. De twee inzit tenden van een personenauto zijn volgens een politiewoord voerder als door een wonder on gedeerd gebleven. Zij waren net uit hun auto gestapt om bootjes te kijken toen het ongeluk ge beurde. De wagen werd volledig verpletterd tussen twee vracht wagens. Door het ongeval ont stond een verkeerschaos. FOTO ANP hilversum gpd Een groep van 27 kansarme Marokkaanse, Turkse, Suri naamse en Antilliaanse jonge ren krijgt op de legerplaats Crailo bij Hilversum de gele genheid om in acht weken een rijbewijs voor auto's en vracht wagens te halen. Het is een landelijk experiment Het rij bewijs moet het vinden van een baan makkelijker maken en voorkomen dat de jongens in het criminele circuit belan den. Het gaat hier niet om crimi nelen, hoewel een aantal in aanraking is geweest met de politie, benadrukt voorlichter W. van Buuren van de Utrecht se gemeentepolitie. „Het zijn kansarme jongeren met een la gere beroepsopleiding of jon gens met een onvoltooide op leiding." Het experiment is bedacht door een landelijke werkgroep, bestaande uit politiemensen die veel met allochtonen te maken hebben. Ze zoeken naar manieren om de jongeren aan werk te helpen in het ka der van de sociale vernieu wing. „Het halen van het rijbewijs moet hun kans op de arbeids markt vergroten. Uit onder zoek is gebleken dat er te wei nig vrachtwagenchauffeurs zijn, dus daarom hebben we voor die opleiding gekozen. Een transportbedrijf in Am sterdam heeft twintig jongeren een plaats gegarandeerd", zegt Van Buuren. Op Crailo zullen de 27 kan didaten tijdelijk als dienst plichtige militairen worden be handeld. „Het zijn natuurlijk geen gemakkelijke jongeren", licht een woordvoerder van defensie toe. „Ze zullen onder strikte militaire discipline wor den opgeleid. Dat betekent om zes uur opstaan, sporten en dan de rijlessen volgen. Verder krijgen ze technische informa tie over de vrachtwagens." De gemeente te laten toewijzen. „Wij hebben de indruk dat veel van die woningen via illegale circuits van de hand gaan voor zeer hoge huren", zegt Maten. Ook woningbouwverenigin gen tellen minder vrijkomende woningen, omdat bewoners hun woning onderverhuren. Zelf hebben ze dan onderdak gevonden bij familie of een partner, maar ze houden de goedkope woning aan om die te gelde te maken. Amsterdam is inmiddels een onderzoek begonnen naar de precieze omvang van de 'leeg loop' van het reservoir sociale huurwoningen. Het probleem daarbij is dat maar zelden aan gifte wordt gedaan. Zwakzinnigen panisch voor vleermuizen udenhout anp De directie van zwakzinni geninstituut Huize Sint Vincen- tius in het Brabantse Udenhout heeft de provincie en de ge meente geld gevraagd om iets te kunnen ondernemen tegen een kolonie dwergvleermuizen die de bewoners de stuipen op het lijf jaagt. Meer dan tweehon derd van deze diertjes huizen onder de dakpannen van het in ternaat. Zo nu en dan vliegt er een vleermuis een kamer bin nen en veroorzaakt daar grote paniek. Volgens J. van de Bersselaar, hoofd van de tuin-technische dienst van Huize Sint Vincen- tius, kan dit probleem worden opgelost door horren voor de ramen te plaatsen en spleten en kieren tussen het dak en de ka mers te dichten. De kosten wor den geraamd op 5300 gulden. De provincie heeft volgens hem al 2500 gulden toegezegd. De rest moet van de gemeente komen. Van den Bersselaar be nadrukt dat het niet de bedoe ling is de vleermuizenkolonie één van de grootste in Neder land te verdrijven. deelnemers wonen tweemaal een maand van maandag tot vrijdag op de legerplaats. „Na de zomer is het de beurt aan een tweede groep uit Den Haag, Rotterdam en Nijmegen. Dat zullen waarschijnlijk niet alleen allochtonen zijn", aldus Van Buuren. Het plan om probleemjonge ren in het leger iets bij te bren gen is niet echt nieuw. De voormalige Amsterdamse ambtenaar Beerenhout stelde vorig jaar al voor jonge crimi nelen in het leger discipline bij te brengen. Toen werd zijn plan met de nodige scepsis ontvangen. Vliegbasis door boze Udenaren geblokkeerd Enkele honderden inwoners van Volkel (gemeente Uden) hebben vanmorgen de zeven toegangen tot de vliegbasis Vol kel geblokkeerd. De actievoer ders protesteren tegen de bouwstop in Volkel. Die is het gevolg van de normen die de overheid stelt voor geluidshin der in de buurt van vliegvelden. De poorten zijn geblokkeerd met vrachtwagens en tractoren. Een woordvoerder van de mare chaussee deelde mee dat er niet zal worden ingegrepen, zolang alle betrokkenen zich houden aan de rond de blokkade ge maakte afspraken: niemand de basis op of af, met uitzondering van de hulpverlenende dien- Maij verbiedt Joegoslavische vluchten op Beek Minister Maij (verkeer en water staat) heeft gisteren de tijdelijke vergunning ingetrokken van vier chartermaatschappijen om vanuit het voormalige Joegosla vië op Maastricht Airport bij het Limburgse Beek te vliegen. De aanvoer van vluchtelingen uit Joegoslavië is daardoor voorlo pig stilgelegd. Het gaat om de chartermaat schappijen Balkan Airways, Bul garian Airways, Palair Macedo- nien en Air Via. Als hun capaci teit volledig wordt benut, kun nen er 2500 passagiers per week worden vervoerd. Al eerder wer den door de EG de landings rechten van Joegoslavische luchtvaartmaatschappij JAT in getrokken. Uit cijfers van het ministerie van justitie blijkt dat sinds be gin dit jaar 25.000 vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië en uit Albanië op Maastricht Airport zijn geland. Het grootste deel van hen reisde door naar familie in Duitsland en België. „En dat werd ons door beide landen niet in dank afgeno men", aldus een woordvoerder van Justitie. NU'91 dreigt CNV met de rechter den haag gpd Het kabinet dekt de kosten van de zorg-CAO dit jaar voor het grootste deel uit de reserves van de sociale fondsen. Slechts een kwart van de kosten moet wor den opgevangen in de rijksbe groting. Dat heeft het ministerie van financiën bekendgemaakt. Afgelopen vrijdag klaagde pre mier Lubbers nog over de hoge kosten van de zorg-CAO. De CAO kost circa 600 mil joen gulden per jaar. Daarvan komt dit jaar 450 miljoen gul den uit de reserves van de soci ale fondsen. De rest moet in de begroting worden gevonden. Voor 1993 en verdere jaren moet er in de rijksbegroting voor de zorg-CAO 145 miljoen gulden worden vrijgemaakt. De sociale fondsen blijven dan cir ca 450 miljoen gulden per jaar bijdragen. De fondsen moeten de kosten dekken door de premies voor de AWBZ en Ziekenfonds met 0,1 procent op te trekken. Het is nog niet zeker of dat ook ge beurt. Het kabinet wil daarover pas beslissen bij het maken van de begroting 1993, deze zomer. Vooral door de hoge premies zit er in de Ziektewet-fondsen een groot overschot. Begin 1993 zal dat 1,2 miljard gulden zijn. Er is daarmee ruimte voor een forse premiedaling. Het overschot zou echter ook voor het dekken van andere uitgaven gebruikt kunnen worden, zoals de zorg- CAO. De vakbond voor verplegen- den en verzorgenden NU'91 eist dat de nieuwe CNV-voorzitter Westerlaken zijn uitspraken die hij het afgelopen weekeinde over het gedrag van de bond ron de zorg-CAO deed vóór morgen terugneemt. Tevens moet hij zijn excuses aanbie den. Doet hij dat niet, dan over weegt NU'91 gerechtelijke stap pen te nemen. Westerlaken omschreef de vakbond afgelopen zaterdag als „bloedzuigers met een vam piersmentaliteit: Ikke, ikke en de rest kan stikken." Volgens NU'91 heeft de CNV-v daarmee de grenzen vai toelaatbare overschreden. Gedetailleerde wegenkaarten? Even naar uw ANWB-kantoor voor Michelin-kaarten. Of de nieuwste ANWB-kaarten met korting voor ANWB-leden. Dóen. Dan rijdt u zonder zoeken i DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER. Am den haag carine neefjes „Een bacterie is iets onzichtbaars. Dat maakt de mensen laks. Zolang een produkt er onbedorven uitziet, denken ze dat het nog goed is. Een restje aard appelpuree dat een dag op het gasfor nuis blijft staan schimmelt niet, maar zit wel boordevol bacteriën. Toch ge beurt het regelmatig dat zo'n gerecht thuis of in een restaurant weer wordt geserveerd", zegt J. Jansen, controleur bij de Inspectie Gezondheidsbescher ming van het ministerie van WVC. Uit een onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM), dat gisteren werd ge presenteerd, blijkt dat per jaar één op de duizend mensen sterft aan voedsel vergiftiging. In totaal zijn er zes mil joen mensen die elk jaar één of meer dere keren last hebben van maag en darmen, meestal veroorzaakt door be smet water en voedsel. Twee miljoen mensen hebben ernstige klachten. Er is dan sprake van een acute ontsteking van maag en of darmen De grootste 'boosdoeners' zijn de kleine bedrijven, zoals de slager, de bakker en de snackbar op de hoek. Uit steekproeven van de Inspectie Ge zondheidsbescherming, voorheen de Keuringsdienst van Waren, blijkt dat vooral deze middenstanders en eige naren van kleine restaurants de hygië nische voorschriften aan hun laars lap pen. Produkten worden te lang be waard of onvoldoende gekoeld en ra ken dan al gauw besmet met bacteriën. De opdrachtgevers van het onder zoek (de Geneeskundige Hoofdinspec tie, de Hoofdinspectie Gezondheidsbe scherming en de Veterinaire Hoofdin spectie van het ministerie van WVC) vinden dat overheid, bedrijfsleven en de agrarische sector de kwaliteit van het voedsel beter moeten bewaken. Vooral commerciële pluimveehou derijen, waar de kwaadaardige bacterie salmonella in eieren en kippen gere geld voorkomt, moeten worden aange pakt. Uit het onderzoek blijkt dat 120.000 gevallen van voedselvergifti ging werden veroorzaakt door de sal monella. Jansen: „Sommigen zien de salmonella nog steeds als een onver mijdelijk natuurlijk verschijnsel. Dat is onzin. De pluimveehouder kan en moet die bacterie vernietigen." De hygiënische voorschriften voor pluimveehouderijen zijn de laatste ja ren verscherpt. De Stichting Gezond heidsdienst Pluimvee controleert jaar lijks bij duizenden kippen of ze salmo nella hebben. Als de inspecteur anti stoffen tegen salmonella in het bloed van de kip vindt en deze bacterie ook in de mest aantreft, dan is de kip be smet. De salmonella wordt door verhit ting gedood en het beest moet worden geslacht. Ook moet een kippehok, waar besmette kippen hebben geleefd, di rect worden gedesinfecteerd. Pas dit jaar wordt voor het eerst ge controleerd of in eieren salmonella voorkomt. Volgens het onderzoek lie pen 40.000 mensen voedselvergiftiging op nadat ze een besmet ei hadden ge geten. Jansen: „De controle is bij de commerciële bedrijven eerder nooit goed van de grond gekomen. Al die in specties kosten tijd en geld. Maar we kunnen niet langer huisvrouwen en koks de schuld geven als een ei salmo nella bevat." Horeca Horeca Nederland heeft twee weken geleden op eigen initiatief de bedrijfs tak aangepakt. Ruim 41.000 eigenaren van restaurants kregen de zogenoemde 'hygiënecode' in de bus. In veertig pa gina's staat beschreven op wat voor manier produkten het beste kunnen worden bewaard. Ook hier blijft een pan soep rustig vierentwintig uur op net fornuis staan, weet Jansen uit erva ring. Dergelijke initiatieven zijn het beste om voedselvergiftiging te bestrijden, meent J. van Wijngaarden, specialist infectieziekten van de Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid. ,,E)rtra controles hebben weinig zin. Op dagen dat de inspecteur niet komt, kan het keukenpersoneel in een restaurant gewoon zijn gang gaan. De overheid kan hen niet 365 dagen per jaar con troleren. De directie van een bedrijf moet ervoor zorgen dat het personeel zich verantwoordelijk voelt voor de kwaliteit van produkten. En laten we eerlijk zijn: geen enkele kok vindt het leuk als de kJant door zijn maaltijd een voedselvergiftigingoploopt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3