Zuid-Afrika is nog niet verloren Het gezin ten offer aan de goede zaak Feiten Meningen 'Als ik terugblik, lopen rillingen over mijn rug' Li Xiannian 3 alle zuiveringen Apt Tl °k) DINSDAG 23 JUNI 1992 2 Het land staat in brand en de politieke leiders stoken het vuur op De profeten van het koffiedik hadden het al voorspeld: de huidige crisis in Zuid-Afrika was onvermijdelijk. De standpunten over het nieuwe politieke bestel liggen te ver uiteen, het wantrouwen tussen ANC en regering te diep geworteld en de blanken zijn te zeer verknocht aan de macht om een soepele overgang van de apartheids- staat naar een democratie mogelijk te maken. Vroeg of laat moest de zaak wel knappen. JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het voorspel begon ruim een maand geleden in Codesa, de Conventie voor een Democra tisch Zuid-Afrika, waarin behal ve de regering en het ANC, 17 partijen met elkaar onderhan delen over een nieuwe, demo cratische Grondwet. Deze twee de voltallige zitting van Codesa de eerste had met veel succes in december vorig jaar plaats liep op een mislukking uit. Codesa-II strandde op het fun damentele verschil tussen beide partijen. Dat is: moet Zuid-Afri ka worden geregeerd door een permanente coalitie van de be langrijkste partijen, met een ve to-recht voor de minderheids partijen (nu nog de regering) of moet de meerderheid (het ANC) het laatste woord hebben. De toen al dreigende crisis kon nog door president De Klerk en ANC-leider Mandela worden bezworen, maar al snel werd duidelijk dat zij alleen een noodverband hadden aange legd. In de weken daarna kregen de ontwikkelingen, zoals dat heet, een eigen dynamiek. Beide par tijen beschuldigden elkaar over en weer van kwade trouw en de persoonlijke aanvallen werden feller en onstuimiger. Het ANC besloot om de regering via een 'campagne van massale actie', stakingen en demonstraties, op de knieën te dwingen. De rege ring op haar beurt liet weten het ANC 'spuugzat' te zijn en nooit te zullen zwichten. De stellin gen waren betrokken en het wachten was nu op een aanlei ding voor de confrontatie. In ae nacht van 17 op 18 juni vond in het zwarte woonoord Boipatong, 60 km ten zuiden van Johannesburg, het ernstig ste bloedbad van het laatste jaar plaats. Een groep van ongeveer 200 Zulu's, vermoedelijk leden van de Zulu-beweging Inkatha, Alle partijen wilden munt staan uit de tragedie van Boipatong trok moordend door de straten. Daarbij kwamen 39 mensen, voornamelijk vrouwen en kin deren, onder wie een negen maanden oude baby, om het le ven. De politie kwam opvallend laat in actie en werd door over levenden en nabestaanden be schuldigd van hulp aan de aan vallers. De slachting schokte zelfs blan ke Zuidafrikanen, die doorgaans op het geweld in de townships reageren alsof het zich op een andere planeet afspeelt. Het is dus niet meer dan normaal dat Mandela woedend en verbijs terd was over wat in Boipatong is gebeurd en eindelijk eens doeltreffende maatregelen te gen het geweld wil zien. Maar hoe verziekt het politieke klimaat momenteel is, blijkt uit het mateloze cynisme waarmee alle partijen munt wilden slaan uit de tragedie. Minister Pik Bo tha (buitenlandse zaken) en zijn collega Kriel (politie) weten de slachting aan de campagne van massale actie van het ANC, die het klimaat zou hebben gescha pen waarin 'Boipatong' moge lijk was. ANC-leider Ramaphosa ver klaarde dat de regering mede plichtig was aan de moorden en stelde De Klerk persoonlijk ver antwoordelijk. In een verklaring werd het bezoek van de presi dent aan Boipatong een 'cyni sche PR-stunt' genoemd. Maar hetzelfde ANC klaagde altijd over het ontbreken van enig medeleven bij De Klerk met de zwarte slachtoffers van het ge weld. Inkatha-leider Buthelezi, wiens aanhangers de slachting zo goed als zeker op hun geweten hebben, waste zijn handen in onschuld en legde de schuld eveneens bij het ANC. Vertrouwen Het zal niemand mogen verba zen dat steeds meer mensen hun vertrouwen in de politiek verliezen: het land staat in brand en de politieke leiders stoken het vuur op. Hoe deze crisis zal worden op gelost, weet nog niemand. Maar dat ze opgelost zal worden, dat waagt niemand te betwijfelen. Het kan weken duren of mis schien maanden, en misschien moeten neutrale bemiddelaars een uitweg uit het mijnenveld zien te vinden, maar de regering en het ANC zullen elkaar uitein delijk toch weer aan de onder handelingstafel ontmoeten. Het alternatief is namelijk te gruwe lijk om over na te denken: een burgeroorlog vergeleken waar bij het bloedvergieten in Bos- nië-Hercegovina kinderspel zal zijn. 'Gezocht voor apartheid-misdaden, F.W. De Klerk'. Een zwarte betoger in Johannesburg laat er geen misver stand over bestaan wie hij verantwoordelijk stelt voor het geweld in Zuid-Afrika: de (blanke) president FOTO REUTER NAVO-bevelhebber Galvin inetpensioen LONDEN CHRISTOPHER BELLAMY THE INDEPENDENT Onder het opperbevel van ge neraal John R. Galvin boekte de NAVO haar definitieve overwin ning in de Koude Oorlog. Hoe wel er geen grote gevechten werden geleverd, was het wel degelijk een heuse oorlog. Vijf enveertigjaar lang werden meer uitgaven gedaan in de militaire sfeer dan tijdens de twee voor gaande wereldoorlogen. Galvin, die vandaag afscheid neemt als opperbevelhebber van de geallieerde NAVO-strijd- krachten in Europa, een functie die hij sinds 1987 heeft bekleed, gelooft dat het nu tijd is om de vrede te winnen door de landen van het Warschaupact te hel pen. Na 44 jaar in het leger te heb ben gediend, kijkt Galvin terug op de belangrijke ontwikkelin gen tijdens zijn militaire loop baan. „Het was een gigantische confrontatie, als je terugdenkt aan Cuba in '62, Praag in '68 en al die andere momenten van enorme crisis. En dan de bloe dige episoden van de oorlog, zoals Vietnam en Korea, waar ik de grote offers die zijn gebracht, heb gezien en gevoeld. En dan te bedenken dat we de crisisdi- plomatie en de afschuwelijke horror van de mogelijke inzet van kernwapens hebben over leefd. Telkens wanneer ik aan deze dingen terugdenk, en dat is meerdere malen per week, loen de rillingen me over de rug, omdat ik me realiseer dat het voorbij is." Volgens Galvin zit de groei voor het leger nu in vredestaken. In 1991 bedroeg het budget voor vredestaken 700 miljoen dollar: dit jaar is dat al opgelopen tot 2,7 miljard. Galvin schat dat het vredesbudget voor de NAVO- lidstaten in 1997 rond de 500 miljard dollar zal bedragen. Vre destaken zullen voornamelijk de NAVO ten deel vallen, omdat de NAVO de enige organisatie is die over de noodzakelijke infra structuur beschikt om interna tionale militaire operaties te co- ordineren. Als de meest vooraanstaande professionele militair in de NAVO had generaal Galvin een belangrijke adviseerde functie in alle militaire aangelegenhe den, waaronder een mogelijke gewapende interventie in het voormalige Joegoslavië. „Mijn advies is dat je je in de eerste plaats heel goed moet realiseren dat een militaire interventie in welke situatie dan ook nooit een eenzijdige zaak is. Er zijn meer dan één spelers en daarom heb je de gebeurtenissen niet onder controle. Het is niet zo eenvou dig. Je kunt niet met chirurgi sche precisie een militaire ope ratie uitvoeren waarmee de zaak in één klap is opgelost. Het is op z'n best een berekend risi co en er zullen slachtoffers kun nen vallen", aldus Galvin, die zich de last van de verantwoor delijkheid nog goed herinnert uit zijn periode als bataljon commandant in Vietnam. „Meer dan zeventigduizend manschappen - het besef dat je al deze levens in je hand hebt in een gebied dat in een slagveld kan veranderen." Galvin zal worden opgevolgd door generaal John Sjalikashvili, die vorig jaar aan het hoofd stond van de geallieerde hulp acties voor de Kurden in het noorden van Irak. VERTAUNG MARGREET HESLINGA Hassan Nasrallah nieuwe leider van de Hezbollah PEKING Rtr-AFP-UPt De zondag op 83-jarige leeftijd overleden Li Xiannian was decennialang een van de belang rijkste Chinese leiders. Li was een van de bejaar de Chinese politici die alle politieke zuiveringen overleefde sinds de communisten m 1949 de macht grepen. Hij was partijlid sinds 1926 en vocht mee tegen de Japanners en de nationalis- Pas in 1988, na een 5-jarig presidentschap, werd hij op een zijspoor gezet ten gunste van gene raal Yang Shangkun. Li kreeg de onbelangrijke post van voorzitter van de Chinese Politieke Ad viserende Volksconferentie. Maar net als enkele andere 'gepensioneerde' oude leiders bleef hij achter de schermen een belangrijke politieke rol spelen. Politieke hervormingen waren voor Li uit den boze. Hij was een de haviken die voor strenge maatregelen pleitten tegen de studen ten die in het voorjaar van 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking betoogden voor de mocratie, totdat het Volksbevrijdingsleger er een bloedbad aanrichtte. Li, die in de jaren vijftig en zestig als econo misch hervormer bekend stond, ontpopte zich steeds meer als een havik. Hij was niet bang kri tiek uit te oefenen op hoger geplaatste politici. Hij bekritiseerde Mao Zedong toen de Chinese leider op het hoogtepunt van zijn macht ver keerde. In 1967, een jaar na het begin van de door Mao geïnitieerde Culturele Revolutie, zei hij dat het 'rode boekje' van de Grote Roergan ger niet al te letterlijk moest worden genomen. Hij werd ontslagen als minister van financiën, maar maakte onder de bescherming van pre mier Zhou Enlai een come-back. Tijdens de Culturele Revolutie pakte Li ook Deng Xiaoping aan, die er volgens Li rechtse ideëen op nahield. Deng, de huidige sterke man van China, verdween prompt van het toneel, om echter later weer in volle glorie terug te ke- De dood van Li is een slag voor de conservatieve vleugel in de communistische partij van China, die in een felle strijd om de macht is verwikkeld met de hervormingsgezinde volgelingen van Deng. BAYRUT ROBERT FISK THE INDEPENDENT De Hezbollah stond erop dat ik hun ta perecorder zou gebruiken, en niet mijn eigen, om de woorden van hun verba zingwekkend jonge leider sjeik Hassan Nasrallah vast te leggen. Het was tenslot te nog maar vier maanden geleden dat de Israëli's zijn voorganger, sjeik Abbas Moussawi, samen met zijn vrouwen zoontje van vijf vermoordden. De 31-jarige Nasrallah, die wordt be schouwd als een afstammeling van de profeet Mohammed, heeft niet zijn stem in woede verheven. Hij heeft niet zijn toevlucht genomen tot bombastische toespraken en heeft nadrukkelijk gewei gerd over westerse gijzelaars te praten. In plaats daarvan heeft hij zakelijk de doelen van de Hezbollah uit de doeken gedaan om Israël uit het zuiden van Li banon te verdrijven. Hij erkent de kracht van de Israëlische publieke opinie op het moment dat daar slachtoffers bij vallen. En hij heeft eerlijk toegegeven dat hij niet alleen bereid is daarvoor zijn eigen leven op te offeren, maar ook dat van zijn vrouw en vier kinderen. Zit deze Hezbollah-leider meer op de lijn van president Rafsanjani van Iran? Wil ze liever politieke rijpheid laten zien dan de fundamentalistische razernij van een be weging die de Israëli's en Amerikanen al tijd hebben aangeduid als 'terroristisch'? „Wij hebben een waarheid geleerd van imam Khomeini", zegt hij, „namelijk dat als het volk in opstand komt en bereid is tot opoffering ze uiteindelijk de overwin ning zal behalen. In Iran hebben ze de sjah afgezet, in Afghanistan hebben ze het Sovjet-leger gedwongen zich terug te trekken, in Libanon hebben ze ervoor gezorgd dat het Israëlische leger zich moest terugtrekken. Wat belangrijk is, is dat het westen zich moet realiseren dat het de Arabische en islamitische naties met respect moet behandelen. Deze mensen zullen respecteren door wie ze worden gerespecteerd en zullen nie- mands vijand zijn." Heilige oorlog De 'heilige oorlog' van de Hezbollah te gen de Israëlische bezetting in zuid-Li- banon gaat door, zegt hij, ondanks de oproep van de Libanese minister van buitenlandse zaken aan de militie haar activiteiten 'in harmonie te brengen' met het wettige bestuur. De Libanese rege ring heeft niet genoeg gedaan om het land te bevrijden. „Zij maakte slechts ge bruik van diplomatieke en politieke ka nalen, maar daardoor is nog geen centi- Has san Nasrallah. meter bezet Arabisch land bevrijd", klaagt Nasrallah. De Israëlische doden door de hand van de Hezbollah tussen 1982 en 1985 „heb ben ervoor gezorgd dat het joodse volk druk is gaan uitoefenen op de regering om het grootste deel van hun invasie troepen terug te trekken uit Libanon". Maar wat is Nasrallahs reactie op de do den van de aanslag op de Israëlische am bassade in Buenos Aires? De islamitische Jihad heeft de bomaanslag opgeëist als wraak voor de moord op Abbas Moussa wi. Het antwoord van Nasrallah is zorg vuldig geformuleerd. „Van het begin af aan hebben wij gezegd dat de moord op Moussawi geen kwestie was voor de He zbollah of de Libanezen alleen, maar iets dat alle islamieten aangaat iets dat is lamieten over de hele wereld boos heeft gemaakt... Vinden deze boze islamieten deze wraakneming voldoende?" Nasrallah beweert niet dat de Hezbollah bij de aanslag betrokken is geweest. „Ik weet het niet. Vanaf het begin hebben wij gezegd dat wij wat de Israëlische vij and betreft niet handelen op ba$is van wraak, maar op basis van het principe dat het oorlog is. En wij zullen deze strijd FOTO AHMED AZAKIR AP op alle manieren voeren." In een ander kantoor heeft een functio naris foto's tevoorschijn gehaald van Ba- toul en Dina Nassour, de twee Libanese shi'itische kinderen die twee weken gele den met hun ouders in hun huis in Jibsheet dooreen Israëlische raketaanval zijn gedood. De Hezbollah heeft familie kiekjes van de kinderen gekopiëerd, sa men met foto's van hun gehavende li chamen na de Israëlische aanval. De zaak zit Nasrallah blijkbaar hoog. En was het een verrassing dat de Amerikanen de ontwapening van de Hezbollah hadden geëist, vroeg hij zich af? „De Verenigde Staten geven Israël wa pens. Zij geven Israël technologie. Zij fi nancieren de Israëlische economie. Ze steunen de joodse emigratie naar Pales tina. Ze hebben de anti-zionistische clausule bij de VN geschrapt. Zij staan Israëlische vliegtuigen toe bombarde menten uit te voeren op huizen in Liba non waarin zich vrouwen en kinderen bevinden. Maar Amerika's antwoord op deze misdaden is 'terughoudendheid'. Zij vragen van degenen die kinderen af slachten om 'terughoudendheid' te laten zien, terwijl zij van degenen die zich te gen de Israëli's verzetten, de Hezbollah, eisen dat ze de wapens neerleggen." Zijn stem neemt een scherpe, sarcasti sche klank aan: „Het gezin in Jibsheet is zelf schuldig aan hun dood, niet de man die de raketten heeft afgevuurd. Het was de schuld van de mensen die op hun land bleven. Hoe is het mogelijk dat het westen het vertrouwen wint van de vol keren in de ontwikkelingslanden wan neer er zulke dingen gebeuren? Wanneer een joods meisje was gedood in een ne derzetting in Palestina dan zou er een publiek protest zijn gerezen in het wes- Nasrallah's verhaal is dat van een klas sieke shi'itische levensloop. Als zoon van een arme groenteverkoper werd hij aan het begin van de burgeroorlog uit zijn huis in Oost-Bayrut verdreven. Hij zegt te zijn geïnspireerd door de preken in een moskee in de buurt van Karantina. Later reisde hij naar de Iraakse heilige stad Najaf om theologie te studeren tot dat hij er door president Saddam Hus sein uit werd gezet. Hij heeft ayatollah Khomeini ontmoet en was in 1982 op 21-jarige leeftijd medeoprichter van de Hezbollah. De Hezbollah en dus ook Nasrallah is nog steeds tegen vredesbesprekingen over het Midden-Oosten omdat Amerika bevooroordeeld is. Hij wil dat het westen de onvoorwaardelijke vrijlating eist van sjeik Abdul-Karim Obeid, de geestelijke die in 1989 door de Israëlisch comman do is ontvoerd, „net zoals het westen de onvoorwaardelijke vrijlating heeft geëist van de westerse gijzelaars". Berustend Nasrallah is bijna berustend in de moord op Moussawi. „Het was geen verras sing", zegt hij. „We hadden al langver wacht dat dit zou gebeuren. Het is niet meer dan natuurlijk dat iemand pijn voelt bij een dergelijk verlies. Maar men taal, op een verstandelijk niveau, zijn wij altijd voorbereid op dit soort berichten. Mosje Arens (de Israëlische minister van defensie red.) bedreigt iedere dag He- zbollah-leiders, zelfs wanneer dat resul teert in de dood van burgers. Ik heb een vrouw en vier kinderen, drie jongens en een meisje. Zij zijn twaalf, elf, zes en twee jaar oud. Het is normaal dat ie mand vreest voor de levens van zijn ge zinsleden wanneer hij tegen een 'terro ristische' vijand vecht. Maar wij zijn be reid om niet alleen onszelf op te offeren, maar ook ons gezin, net zoals Abbas heeft gedaan." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET WIM STEVENHAGEN m\$rt£\ms OlfMA$K6£T &CHT6 /MitiEWÊfcVWLegtf. CAO «>-' c*° rAo CA0 >CA°iV* rv, C$00*5 CA" CA0

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2