Brenda Schultz: een twijfelaartje nanCi Basketbalteam koestert geen illusies Voor 'n schijntje 'n zonnebril op sterkte, bijRinck Sport Echtpaar gaat naar - Olympische Spelen Leblanc valt, maar wint toch Midi Libre Alleen Bollegraf komt verder DINSDAG 23 JUN11992 ROB ONDERWATER ROB VAN D Bookmakers zien overal geld in londen De bookmakers van William Hill zien overal geld in. Be halve in de eindzege van een Britse tennisser op Wimbledon. Vader Davidson wedde 100 pond dat zijn 3-jarig zoontje Robin de eerstvolgende Britse Wimbledon-kampioen wordt. Hill ging er grif op in en zette 10.000 tegen 1. Als Robin de kampioen wordt, keert Hill 1 miljoen pond (3.5 miljoen gulden) uit. Voor Wimbledon 1992 is Edberg favoriet bij de bookmakers met 9-4. Gevolgd door Courier en Stich (11-2) en Becker (6-1Krajicek staat negende met 18-1, achter Agassi, Sampras, Ivanisevic en Ferreira. Privalova evenaart Europees record moskou Irina Privalova heeft bij de nationale titelstrijd van het GOS het Europees record op de 100 meter geëvenaard. De oud wereldkampioene indoor (1991) kwam in de finale uit op een tijd van 10,81 seconden. Negen jaar geleden liep de Duitse Mar lies Göhr dezelfde Europese toptijd. De prestatie van Privalova kwam tot stand bij de maximaal toegestane rugwind van 2,0 me ter per seconde. Het wereldrecord (10,49) staat sinds juli 1988 op naam van de Amerikaanse Florence Griffith-Joyner. Tyson wacht nieuw proces indianapolis Ex-wereldkampioen Mike Tyson, in maart v deeld tot zes jaar cel wegens verkrachting, wacht opnieuw een strafproces. De advocaat van Desiree Washington, de vrouw die door Tyson op een hotelkamer werd mishandeld, is tegen de Amerikaanse bokser een civiele procedure begonnen. Washing ton eist een nog onbekend bedrag aan smartegeld. Brenda Schultz blijft voer voor psychologen. Een heel congres 'zielkundigen' zou de tot diep in de nacht kun nen debateren over de 21-jarige tennisster, de de hardste service in het vrouwencircuit bezit en volgens velen ge woon bij de beste tien van de wereld thuishoort. De ge boren Heemsteedse lijkt echter 'levenslang' veroordeeld tot de subtop, omdat op de beslissende momenten de zenuwen door haar keel gieren. londen eric de bie new orleans afp/rtr Sandra Farmer-Patrick en Da vid Patrick vormen het eerste echtpaar, dat zich sinds 28 jaar heeft geplaatst voor de Ameri kaanse olympische ploeg. Bei den verdienden hun ticket tij dens de atletiektrials in New Or leans op de 400 meter horden. Farmer-Patrick won haar fi nale in 53,62 seconden, de beste wereldseizoenprestatie. Daarna eindigde haar echtgenoot als tweede in de eindstrijd bij de mannen. Hij had een tijd nodig van 48,01 seconden en moest Kevin Young (47,89 sec., even eens beste jaarprestatie) voor laten gaan. „Dit maakt de nachtmerrie van vier jaar geleden goed", zei Farmer-Patrick. In 1988 liepen de olympische selectiewedstrij den voor de echtelieden in grote teleurstellingen uit. Farmer-Pa trick werd gediskwalificeerd omdat ze in haar winnende hal ve finale-serie buiten haar baan had gelopen en David Patrick werd vierde in de finale op drie honderdste seconde van een kwalificatieplaats voor Seoul. Farmer-Patrick kwam in 1984 in Los Angeles op de Olympische Spelen uit voor haar geboorte land Jamaica. Het laatste echt paar, dat de Amerikaanse olym pische ploeg haalde, was Hal Connelly (kogelslingeren) en zijn vrouw Olga (discuswerpen). Dit duo was actief in 1960 (Ro me) en 1964 (Tokyo). De 400 meter wordt gelopen. De Internationale Atle tiek Federatie moet nog een standpunt innemen over het al dan niet meedoen van Butch Reynolds, die ondanks een schorsing tot half augustus we gens gebruik van stimulerende middelen van de US Supreme Court permissie kreeg te star ten. De IAAF dreigde de andere lopers te schorsen als zij tegen Reynolds zouden lopen, maar voorzitter Nebiolo heeft aange kondigd zich hierover nog te bezinnen. cpd—verslaggever Zoals gisteren op het Wimble- don-complex aan de Londense Church Road, waar de lange blondine in de eerste ronde een beschamende schuiver maakte. Tegen Nathalie Tauziat kende Schultz, die tijdens de twee vo rige edities steeds de vierde ronde bereikte, een hoopvol be gin. Op het nog maagdelijke gras brak ze in de derde game van de eerste set door de service van de als veertiende geplaatste Fran^aise, maar wist vervolgens nog maar twee keer haar eigen opslag te behouden: 4-6,0-6. En dat terwijl ze zich vorige week na haar eindzege in Birming ham nog tot de outsiders op het belangrijkste Grand-Slamtoer- nooi had gerekend. „Ik kan in principe van iedereen winnen." Maar ook nog steeds verliezen dus. Sinds Schultz in september 1986 als vijftienjarige het profle ven in dook, hebben al heel wat coaches de nodige tijd in haar geïnvesteerd. Het talent van Schultz stond daarbij nooit ter discussie, haar mentale weer baarheid des te meer. Als het er op aankwam, had de bezitster van een appartement in Delray Beach, Florida namelijk meestal de neiging de bal tegen het hek achter haar tegenstandster te meppen. Bibberend als een dril boor bewoog ze zich dan over de baan. Aan de hand van de Chileen Juan Nunez, met wie ze nu anderhalf jaar samenwerkt, leek Schultz in staat te zijn daar een eind aan te maken. Gisteren ontspoorde ze echter weer vol ledig. „Het kan blijkbaar nog steeds gebeuren", zuchtte een beteu terde Schultz na afloop. „En zo lang dat het geval is, kan ik wel Birmingham winnen en niet Wimbledon. Vorige week barst te ik van het zelfvertrouwen. Maar dat heeft maar tien uur geduurd. De dag na mijn toer nooizege in Birmingham, moest ik in Eastbourne al weer aan de slag. En daar verloor ik meteen van Patty Fendick." Volgens Nunez, die in verle den Arantxa Sanchez van plaats nummer dertig naar nummer vijf bracht, gaf die nederlaag precies aan waar het momen teel nog aan schort bij zijn pu pil. Schultz kreeg tegen Fendick bij een 6-5-voorsprong in de tweede set de kans om met haar opslag de partij uit te maken. „Ze ging toen opeens op de fo rehand van Fendick serveren, terwijl je dat tegen haar juist niet moet doen. Op zo'n mo ment begint Brenda vreselijk te twijfelen en verandert ze zo maar haar spel. Technisch ge zien is momenteel alles in orde bij haar. Het afgelopen ander half jaar is haar slagenarsenaal verbeterd. Daarnaast is ze sterk afgevallen, waardoor ze sneller is geworden. Ze zit alleen vol met twijfels. Ik heb alles gepro beerd, maar zonder succes. Ze heeft gewoon een 'professional' nodig." Waarmee Nunez op een sportpsycholoog doelt. Schultz bracht dit jaar al een bezoek aan Jim Loehr. De Amerikaan, die onder meer Jim Courier heeft begeleid, leerde de Noord hollandse in vijf dagen niet Je piekeren over een verloren punt, positief te blijven en en kele trucjes om zichzelf op te peppen. Ondanks het feit dat Schultz daarna zelfverzekerder de baan betrad, staat ze nog steeds enigszins huiverig tegen over regelmatige visites aan een 'tussen-de-oren-dokter'. Niet gek „Mijn eerste reactie was: 'Waar om moet ik naar een psycho loog? Ik ben toch niet gek?' Toen daarnaast iedereen ook nog begon te zeuren dat het in mijn hoofd zat, kreeg ik er hele maal een aversie voor. Ik ben nu eenmaal vrij koppig. Veel topsporters gaan echter regel matig naar een psycholoog, dus ik heb het maar geprobeerd. Eerst heb ik Ted Troost ge vraagd, maar die zat toen met Richard (Krajicek, red.) in Australië. Daarom ben ik naar Loehr toegestapt. Zijn adviezen hebben me wel geholpen, maar ik vraag me af in hoeverre. Het ging daarna lekker, maar in Eastbourne raakte ik weer van slag. Hoewel ik voor mijn gevoel niets anders deed." Schultz zal desondanks Loehr een dezer dagen weer consulte ren. „Als ik terug in Amerika ben, ga ik wel bij hem langs. Mijn coach zegt dat het goed voor mij is. Hij zal wel gelijk hebben. Ik geloof in elk geval in Juan, anders zou ik niet met hem werken." De huidige nummer 27 van de wereldranglijst zal wel moe ten, want anders is Nunez nog in staat haar persoonlijk naar de praktijk van Loehr te slepen. De Chileen, wiens contract tot aan het eind van dit jaar loopt, meent namelijk dat een paar lesjes psychologie voor Schultz de enige sleutel is naar de top. „Het is het verschil tussen de top-tien en een plaats op het tweede plan. Ze moet op het mentale vlak gewoon door ie mand worden begeleid, anders is haar mooie toekomst als ten nisster in gevaar." Tweede succes Nelissen in Zwitserland barcelona. afp/rtr Luc Leblanc is gisteren, on danks een val in de afsluitende tijdrit te Barcelona, winnaar van de Midi Libre gewonnen. In de tijdrit over bijna dertien kilome ter verspeelde de Fransman 47 seconden op winnaar Jekimov en bijna een halve minuut op de Slowaak Svorada. Zijn voor sprong op Svorada slonk daar door in het eindklassement tot slechts twaalf seconden na 24 uur fietsen. In de tijdrit eindigde Frans Maassen als derdei Leblanc herstelde zich onge kend snel van zijn slippertje over een verfstreep op het as falt, dat door de aanhoudende regen toch al glad was. „Ik schrok verschrikkelijk", zei de Fransman. „Ik dacht onmiddel lijk aan de Dauphiné Libéré, waar ik in de laatste rit mijn eerste plaats in het klassement verspeelde. Ik zat echter snel weer op de fiets, maar ik ben er van overtuigd dat ik zonder mijn val hoog in de tijdrit geëin digd zou zijn." Zwitserland In de Ronde van Zwitserland behaalde Wilfried Nelissen zijn tweede dagsucces. In de sprint van een lange, vervelende, maar snelle rit over 243 km van Zofin- gen naar Payeme werd Michel Zanoli tweede in de sprint van meer dan honderd renners, van wie Van Poppel voorlaatste was. De Italiaan Giorgio Furlan blijft eerste in het algemeen klasse ment. Henri Dorgelo is in mei tijdens de dopingcontrole in Olympia's Ronde van Neder land betrapt op het gebruik van verboden middelen. De 27-jari- ge renner uit de ploeg van Van Keulen, die van de professionals terugkeerde naar de amateurs, wordt met onmiddellijke ingang voor drie maanden geschorst. Burgemeester Odon Elorza van San Sebastian heeft een de monstratieverbod afgekondigd. Veertien dagen voordat de Ron de van Frankrijk van start gaat zijn op de openbare gebouwen in de Baskische stad affiches ge plakt met de tekst: 'Este es no Espana, ni la Francia' (Deze stad is Spanje, noch Frankrijk). De plakkaten zijn ondertekend door de oppositiepartij Herri Batasuna, die manifestaties heeft aangekondigd. Afgelopen weekeinde gaf de plaatselijke organisatie een persconferentie bij gelegenheid van de aankomst van een etap pe van de Bicicleta Vasca. „Al het mogelijke is gedaan de vei ligheid van de Tourkaravaan tij dens' het vijf dagen durende verblijf te garanderen", aldus de perschef. „We staan daar garant voor. Een groot probleem vormt evenwel de politie". De Fran^aise Nathalie Tauziat balt haar vuist n landse tennisster kwam er niet aan te pas. Wilfried Nelissen heeft alle reden tot lachen. De Belg won de zesde etappe van de ronde van Zwitserland. Michel Zanoli (links), die tweede werd, en nummer drie, Benny van Brabant flankeren hem. foto epa Het Baskenland heeft een ei gen politiekorps, de zogenaam de 'Rode baretten'. Aangezien de Ronde van Frankrijk als een nationale aangelegenheid wordt beschouwd wil de overheid de Guardia Civil (nationale politie) inschakelen. „De Baskische po litie (Artzaintza) gaat echter niet akkoord met die plannen", al dus de perschef. londen gpd/anp Het gedeelte van de Nederland se afvaardiging dat gisteren op de openingsdag van 'The Championships' in actie kwam, heeft geen potten kunnen bre ken. Behalve Brenda Schultz gingen ook Michiel Schapers en Jan Siemerink op het heilige gras van Wimbledon onderuit. Alleen Manon Bollegraf stapte i overwinning van de baan. In een vaderlands onder onsje won de Ermelose van haar trainingsmaatje Claire We- gink, die zich verrassend via de kwalificaties voor het hoofd toernooi had geplaatst. De nederlaag van Schapers deed nog het meest pijn, maar dan vooral bij hem zelf. In drie sets (4-6, 3-6, 2-6} moest de 32- jarige Eemnesser buigen voor de Zwitser Jakob Hlasek, begin februari met Mare Rosset ver antwoordelijk voor de uitscha keling van Nederland in het Da- viscup-toemooi. Terwijl Scha pers zich toch niet echt de min dere voelde. „Ik vond de wed strijd erg 'close'. Op de beslis sende momenten was ik echter net niet scherp genoeg. Ik zou niet weten hoe dat kwam. Ik heb daar nu geen verklaring voor", meesmuilde hij. Een scheidsrechterlijke dwa ling aan het begin van de partij was daar volgens Schapers niet debet aan. Al had hij daardoor wel de eerste set moeten prijs geven, meende hij. „Ik wil er geen klaagpraatje van maken, maar in de tweede game sloeg Hlasek bij breekpunt tegen dui delijk een dubbele fout. De lijn rechter gaf de bal echter in. Op dat moment is dat een vreselijk belangrijke beslissing. Hlasek en ik kennen elkaar heel goed. We weten precies eikaars sterke en zwakke punten. Dan is dus elke bal belangrijk", aldus Schapers, die echter even vergat dat hij in de twee daaropvolgende sets nauwelijks kansen heeft gehad om de partij een andere richting te geven. Jan Siemerink had die in zijn ontmoeting met Mark Woodfor- de wel. De Rijnsburger moest de eerste twee sets inleveren (3- 6, 2-6), maar kwam vervolgens sterk terug. Met goed aanvallen de spel won de pupil van trainer Frits Don het derde spelpart (6- 3). De Australiër toonde zich daarna echter net iets sterker: 5- 7. Siemerink maakte zich daar zo boos over dat hij na een mis lukte volley de bal over de om heining schopte. Het leverde hem een waarschuwing en dus een boete van 250 dollar op. Manon Bollegraf kende wei nig moeite met Claire Wegink: 6-1, 6-2. Laatstgenoemde speel ster kon er echter niet al te rou wig om zijn. Het feit dat haar naam in het hoofdschema van de strijd om de open Engelse ti tel stond, schonk haar al veel voldoening. Het was voor de 24- jarige Tielse het (eerste) hoogte punt in een tot nu toe opmerke lijk seizoen. Wegink gold een aantal jaren terug als een groot talent, maar brak nooit door. Vanaf oktober vorig jaar maakt ze echter deel uit van de groep van Ron Timmermans, de Wou- denbergse trainer die ook voor de opleving van Bollegraf zorg de. Sinds die tijd is Wegink met sprongen vooruit gegaan. Jacco Eltingh is dank zij zijn toernooizege in Manchester van afgelopen zaterdag 27 plaatsen gestegen op de wereldranglijst en is nu 70ste. Eltingh ging Michiel Schapers (van 68 naar 72) voorbij en is nu de vierde Nederlander op de lijst. Richard Krajicek bleef twaalfde, Paul Haarhuis zakte een plaatsje (van 35 naar 36) en Jan Siemerink steeg van de 52ste naar de 51ste plaats. badajoz anp Het Nederlands basketbalteam koestert bij het olympisch kwa lificatietoernooi in Spanje geen enkele illusie. Een hoge eind klassering is, mede door de ab sentie van een zevental gebles seerden, niet te verwachten, be seffen alle betrokkenen. In de eerste wedstrijd van voorronde- groep D stond de gehavende se- le.tie gisteren oog in oog met Litouwen, kandidaat voor een medaille in Barcelona. Het re sultaat laat zich raden: 75-100. Bondscoach Randy Wiel is in het provinciestadje aan de Q Spaans-Portugese grens al te vreden indien zijn spelers een voorbeeldige inzet tonen. „Meer kan en mag ik niet ver wachten", aldus Wiel die on danks de ruime marge geen re den tot klagen had. Wiel wil za terdag met ten minste één zege in Lissabon in het vliegtuig stappen. De nederlaag tegen topper Litouwen was volledig ingecalculeerd en donderdag zal ook het GOS te sterk blijken, zodat een voortzetting in de vorm van de eindronde in Zara- goza in de categorie luchtkaste len thuis hoort. Tegen vooral Hongarije en wellicht ook Est land en Groot-Brittannië hoopt Wiel er echter deze week het beste van. De eerste optredens van genoemde ploegen gaven Wiel extra reden nog optimisti scher te zijn dan hij van nature toch al is. Het Nederlands team speelde naar de aanwezige mogelijkhe den. Wiel had in de basis-op- stelling slechts een twijfelgeval. Van Dinten en Lieverst kunnen met elkaar wedijveren om de vijfde plaats, eerstgenoemde heeft vooralsnog een klein streepje voor. Bottse, Van Poel geest, Schilp en Te Velde zijn in Wiels visie zekere starters. De tweestrijd tussen de gu ards Bottse en Van Rootselaar is een van de meest interessante aspecten aan het Nederlands team. Beiden vinden zichzelf, ten zich moeilijk vergelijken. „Twee totaal verschillende ty pes, we kunnen dus twee stijlen spelen en dat is een voordeel", aldus Wiel die Van Rootselaar met drie opeenvolgende drie punters ambitieus zag invallen. Het was niet de enige Neder landse speler die van de circa 1500 toeschouwers regelmatig op applaus werd getrakteerd. In de beginfase speelde Nederland onbevangen. Het leidde na vijf een verrassende voorsprong: 10-7. Via 10-16 stel de Litouwen vervolgens orde op zaken, maar Nederland kon het hoofd langere tijd fier recht houden. Bij de rust was het ver schil vijftien punten: 33-48. In de tweede helft, enige tijd on derbroken door een defect sco rebord, gaven de Oosteuropea nen van hun kwaliteiten blijk. Wiel liet in de slotfase ook de notoire bankzitters Kales, Vrind en Zwikker ervaring opdoen zo dat alle twaalf spelers in actie kwamen. Litouwen oogstte al op de eerste dag de meeste waarde ring. Sabonis, 2.18 meter lang, liet in de verdediging staaltjes van perfectie zien. Slalomspe cialist Marciulionis was veelal ongrijpbaar voor de Nederlan ders die met bewondering toe keken. Nu een zonnebril op uw eigen sterkte geslepen (met enkelvoudige kunststofgla zen) voor maar mbleding gel OGEN GAAN rookhol 38.070-3910152 F Hendnklaan 113.0703553743 Lorentrote-n Rjswi^i. In de Bogaard J 17 (naast M< b i j

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21