Leidsch Dagblad Mariniers trachten junks te molesteren Baalbergen meubelen Kerk Katwijk doet gooi naar legaat 6,5 miljoen M MultiCargo A Stevenshof hoort weer bij Leiden Cruijff: Nederland verdient een nul Openbare veiling van bezit Erica Beheer EXTRA KOOPAVOND: WOENSDAG 24 JUNI Treinkaartjes helft kleiner Bedrijfswagens TE WEINIG VOLUME? Bel uw vervoersadviseur DINSDAG 23 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39884 LOSSE NUMMERS 1,50 leiden Leiden heeft sinds gisteren weer een officiële toegangsweg tot de wijk Stevenshof. Met de opening van het viaduct bij de Vink is er een verbinding gekomen tussen de Haag- weg en de Stevenshofdreef. De weg is veel eerder tot stand gekomen dan de bedoeling was, omdat in maart plotseling de Haagse Schouwbrug wegens gebreken dicht moest. Daarmee raakte de Stevenshof geïsoleerd. In de tussentijd mocht het autoverkeer over de barcelona cpd johan Cruijff was niet mild in zijn kritiek op het Nederlands elftal, na de uitschakeling in de halve finale van het EK. „Het voetbal tegen Denemarken werd gekenmerkt door een vol ledig gebrek aan controle, een gemis aan coördinatie tussen de verschillende linies en slecht ge lanceerde spelers", aldus Cruijff in zijn column in de Spaanse krant El Periodico. „Voetbal- technisch bezien verdiende Ne derland gisteren een diepe nul." Na de kater is vannacht in Leiden een flink aantal ruiten vernield. De politie arresteerde elf Leidenaars. In de Haarlem merstraat sneuvelden verschei dene winkelruiten. De politie arresteerde hier een 23-jarige Leidenaar en een nog onbeken de man. In de Suringastraat een 31-jarige Leidenaar opge pakt nadat hij twee ramen had ingegooid. Bij vechtpartijtjes aan de Botermarkt, Korevaar- straat en het Kort Rapenburg werden zeven mensen aange houden. Teleurgestelde fans stichtten verder drie kleine brandjes op straat. In de Johan Willem Frisostraat moest de brandweer even in actie komen. In de Duin- en Bollenstreek had alleen de politie in Noordwijk het even druk. In Noordwijk werden op diverse plaatsen ver nielingen aangericht. Drie Lei- denaren van 19, 20 en 21 jaar werden aangehouden. Geschatte waarde ruim 50 miljoen leiden willem De bezittingen van de Leidse projectontwikkelaar Erica Be heer worden openbaar geveild. Op 22 juli komT een groot aan tal gebouwen onder de hamer in het Vendu Notarishuis in Rotterdam. Met de verkoping Wel tips, geen aanwijzing in verdwijning haarlem «john schoorl De Haarlemse politie heeft naar aanleiding van publicaties over de verdwijning van Lisette Vroege (27) acht tips binnenge kregen. Het merendeel van deze reacties betrof mensen die meenden de Haarlemse te heb ben gezien. Volgens de recher che leverden de reacties echter geen nieuwe aanknopingspun ten op. De mensen die de vrouw mogelijk hebben gezien, gaven volgens de politie een an dere beschrijving van de kleding die zij droeg op woensdag 3 ju ni, de avond van de vermissing. In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd. Dus kom snel kijken! Hezbollah 2 De nieuwe leider van Hezbollah, de islami tische Partij van God, is bereid vrouw en kinderen te offeren. Huurexplosie Paranormaal 3 De grote steden voor- a Paranormale ge zien een explosieve 1 f neeswijzen bieden stijging van de huurprijzen geen genezing, maar soms door het plan om de huren wel verbetering. Dat blijkt vrij te laten. i uit een onderzoek. Achttien mensen aangehouden na actie in Rotterdam smalle Stevensbrug. Die is vanaf vanochtend weer voor het snelverkeer afgesloten en alleen toegankelijk voor langzaam verkeer en open baar vervoer. foto hielco kuipers Na afloop van de voetbalwedstrijd Nederland-Denemar- ken hebben honderd mariniers van de Van Ghent-kazer- ne in Rotterdam gisteravond bij het Centraal Station in de Maasstad geprobeerd een groep junks te molesteren. De Rotterdamse politie heeft een waarschuwingsschot gelost om de actie te voorkomen. Een peloton van de Mobiele Eenheid heeft daarna het Stationsplein schoon- rotterdam cpd-anp Na de actie zijn 181 arresteerd op verdenking van openlijke geweldpleging. Zij za ten vanmorgen nog vast. De Ko ninklijke Marechaussee is een onderzoek gestart. Volgens kapitein A. van Pelt van de Koninklijke Marechaus see zou de aanleiding voor de actie zijn dat de mariniers bij het Centraal Station steeds va ker worden lastiggevallen door junks. Gisterochtend werd de vrouw van een korporaal aange vallen. En dat was, volgens twee mariniers in opleiding die be trokken waren bij de rellen, de druppel die de emmer deed overlopen. „Daarna hebben we in de eet zaal met z'n allen afgesproken in actie te komen," verklaarden Maarten Schuite en Freek Helmhout vannacht bij terug keer aan de poort van de kazer ne. „Deze actie wordt door de hele kazerne gesteund. Ook door hoge officieren. Die heb ben niet meegedaan, maar zij staan wel achter ons. We heb ben nog meer van dit soort ac ties in petto. We gaan door tot we het station hebben schoon geveegd." Politie en de Konink lijke Marechaussee waren voor af getipt door het Marine Bevei ligingskorps, dat het kazerneter rein beveiligt. De mariniers kwamen 25 jaar geleden ook in opspraak met een 'schoonmaakactie'. Toen werkten matrozen en mariniers een groep 'langharigen' hard handig de hal van het Centraal Station in Amsterdam uit. Ook toen verklaarden zij dat zij wraak hadden willen nemen omdat de 'langharigen' hun verloofdes en vriendinnen zou den hebben lastig gevallen. Vannacht sprongen taxi chauffeurs bij om een deel van de mariniers af te voeren toen de politie ingreep. In februari voerden de chauffeurs zelf een soortgelijke actie tegen de ver slaafden van Perron Nul. is een bedrag gemoeid van meer dan 50 miljoen gulden. Op de veiling worden onder meer het voormalige Elisabeth- ziekenhuis aan de Leidse Hooi gracht en het appartementen complex aan het Levendaal aangeboden. Ook biedt de Rot terdamse notaris prof. Heyman het prestigieuze kantoor Schut- terspoort aan de Schipholweg te koop aan (geschatte waarde 20 miljoen gulden) en de parkeer garage achter het Schuttersveld. Projectontwikkelaar Erica Be heer is in de problemen geko men na het instorten van de on- roerend-goedmarkt. Ook trok vorig jaar de Zweedse investeer der zich terug. Directeur Swaak heeft zich steeds tot het uiterste ingespannen om zijn bedrijf overeind te houden door rege lingen te treffen met schuldei sers. Deze veiling betekent fei telijk het einde van de Leidse projectontwikkelaar. Opdrachtgevers voor de vei ling zijn de ABN/Amro-bank en de bank Pierson, Heldring Pierson. Zij bezitten hypotheek rechten op de gebouwen van Erica Beheer. Verwacht 'wordt overigens dat met name de AB- N/Amro bank een miljoenen- verlies lijdt door de problemen van Erica. Arrestanten werden vannacht in Rotterdam door de ME in een politiebusje geduwd. Honderd mariniers wil den het Perron Nul, de opvangplaats op het Rotterdamse Centraal Station voor drugsverslaafden, 'schoonve gen'. foto anp paul stolk den haag/katwijk» De Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee wil proberen een deel in de wacht te slepen van het legaat van zeseneenhalf miljoen gulden dat een gefortu neerde dame heeft nagelaten aan 'positief orthodoxe' kerken. In haar testament laat de vrouw weten dat alleen kerken in ge meenten met minder dan 100.000 inwoners in aanmer king komen. Penningmeester L. van Rijn van het college van kerkvoog den in Katwijk gelooft stellig voor een 'interessant bedrag' in aanmerking te komen. „Positief orthodoxen zijn positief christe lijk, staan midden in deze tijd, maar zijn wel bijbelgetrouw", zegt hij. In zijn gemeente is een extra bijdrage zeer welkom, om dat .nog niet bekend is hoe de rekening moet worden voldaan voor de restauratie van de Oude en Nieuwe Kerk die jliist van daag officieel wordt afgerond. „Ik verwacht daarom dat we wel in aanmerking komen voor een gedeelte van het geld", zegt hij. Hoe groot dat gedeelte is, kan Van Rijn niet voorspellen. „Er moet nog een verdeelsleutel worden gevonden; dat is niet aan ons." Nog deze week zal vanuit Katwijk een aanvraag voor een gedeelte van het legaat de deur uit gaan. De hervormde synode zit ei genlijk een beetje in de maag met het kapitaal dat haar is na gelaten. De vrouw bepaalde in haar testament weliswaar dat het geld ten goede moet komen aan 'positief orthodoxe' kerken, maar het probleem is dat niet precies duidelijk is wat onder positief orthodox moet worden verstaan. Hervormde gemeen ten zijn er in vele richtingen en gradaties, maar positief ortho dox is als zelfstandige richting Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DCL. 071 161499 HET WOORD IS AAN Julien Vangansbeeke De chronometer is een verbeterde versie van de zweep. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's11 Regio13,14,15,17 RTV Show Sport Wetenschap - VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI: Mogelijk een bui Af en toe zon. Later op de dag kans op een bui. Midoagtempera- tuur rond 20 graden. Wind zwak tot matig, rond kracht 3, uit uit eenlopende richtingen. utrecht monica niet bekend. De hervormde ker ken kennen vier hoofdstromen; de Gereformeerde Bond, de confessionelen, de midden-or thodoxen en de vrijzinnigen. De 'overgangen verlopen vloeiend en de stromingen zijn dan ook 'niet met een schaartje te knip pen'. Om zoveel mogelijk te vol doen aan de wensen van de overleden weldoenster, gaat de hervormde synode haar achter gronden onderzoeken, maar het is wel duidelijk dat de schen king uiteindelijk in de traditio nele hoek terecht komt. De helft van het geld zal worden besteed aan de restauratie van oude kerkgebouwen, de andere helft aan het pastoraat. Een vel papier ter grootte van 44 voetbalvelden. Die hoeveel heid papier besparen de Ne derlandse Spoorwegen vanaf dit jaar. In de loop van 1992 worden op vrijwel alle stations nieuwe kaartjesautomaten ge plaatst. De nieuwe kaartjes zijn de helft kleiner dan de huidige. Dat scheelt op jaarba sis nogal waL Verleden jaar verkochten de NS 65 miljoen kaartjes, grofweg 65.000 vier kante meter kaart. De NS geven ruiterlijk toe dat papierbesparing niet het motief is geweest voor het klei nere formaat kaartjes. De nieuwe kaartjes kunnen in de stempelautomaten die op per rons staan. „Maar de papierbe sparing is natuurlijk mooi meegenomen", aldus een NS- woordvoerder. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik neem een introductie- abonnement en ontvang de krant de eertte twee weken gratis. Mijn abonnement betaal ik daarna Per maand (f 27.80) via automa- tische betaling* I Per kwartaal (f 80,10) via accept - 9,r°. I Per kwartaal (f80,10) via auto- VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 318931 FAX 071 - 323524 Telefoon (i v m. controle bezorging) maakt óók in de opruiming, Uw bezoek meer aan de moeite waard! Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1