Hoogmoed komt voor de val Van Basten: 'Ik voel me een beetje zuur' EK-Voetbal 'De Denen knokten, wij niet' DINSDAG 23 JUN11992 REDACTIE KAREI JANSEN chef) ROB ONDERWATER COVERT V Andersen breekt knieschijf góteborg Henrik Andersen, de 27-jarige verdediger van Dene marken, blijkt bij de ongelukkige botsing met Marco van Basten in de slotfase van Nederland-Denemarken zijn linker knieschijf te hebben gebroken. De speler van FC Köln is vannacht onmid dellijk na aankomst in het ziekenhuis van Göteborg geopereerd. Andersen zou de finale tegen Duitsland toch al niet mee spelen. De verdediger kreeg in het halve finale-duel tegen Oranje zijn tweede gele kaart van het toernooi. Het herstel zal vermoedelijk twee maanden in beslag nemen. Kopenhagen staat op zijn kop kopenhagen Kopenhagen viert feest nadat de Deense voetbal ploeg de finale van het Europees voetbalkampioenschap heeft bereikt. Onmiddellijk na de beslissende strafschop van Kim Christofte tegen titelhouder Nederland barstte het feestgedruis los in de straten van de binnenstad en ging op de Dannebrog de nationale vlag omhoog. Honderden voetbalsupporters, die zich verzameld hadden in het koopcentrum Ströget, maakten op het plein een hossende rondedans. Toeterende auto's en uitgelaten jongeren maakten het beeld compleet. Fysiotherapeut Oranje redt Zweed varberg Rob Ouderland, fysiotherapeut van het Nederlands elf tal, heeft zondag het leven gered van een 20-jarige Zweed. De man werd tijdens het zwemmen met twee vrienden in het Katte gat, vlakbij het hotel waar Oranje verblijft, verrast door een ster ke onderstroom. Twee Nederlanders brachten de Scandinaviërs op het droge en riepen Ouderland te hulp. Met reanimatie en hartmassage wekte Ouderland de 20-jarige Zweed weer tot leven op. „Klinisch was hij al dood", vertelde een opgeluchte Ouder land. Politie Göteborg blij met uitslag göteborg De politie van Göteborg is blij met de uitschakeling van Nederland. Als een berg zagen de autoriteiten op tegen een herhaling van Nederland-Duitsland. „We hadden extra troepen klaar staan, wij hebben geleerd van onze fouten, maar toch vreesden we een herhaling", verklaarde woordvoerder Wiss na afloop van Nederland-Denemarken. Wiss doelde daarbij op de ongeregeldheden vorige week donderdag voor en na de wed strijd toen Duitse supporters de confrontatie zochten met de Nederlandse fans. Daarbij vielen 19 arrestaties. In het centrum van Göteborg werd voor tienduizenden guldens schade aange richt. Oranje tuimelt met donderend geraas van zijn voetstuk De kater was enorm en de ontreddering viel van de ge zichten af te lezen. Zowel op de tribunes als op de gras mat van Ullevi. Daar knakte een reputatie, het requiem van een zwaargewicht. Uitgerekend op het moment dat het Nederlands elftal hem het hardst nodig had, liet Mar co van Basten Oranje in de steek en tuimelde de Euro pees kampioen met donderend geraas van z'n voetstuk. göteborg albert geesing gpd-verslaggever Als enige van de tien zag de on omstreden nummer 9 van Eu ropa na 120 minuten voetbal in de halve EK-finale geen kans vanaf elf meter raak te schieten. Doelman Peter Schmeichel stopte zijn strafschop en be zorgde Denemarken daarmee de even sensationele als ver diende intocht in de finale te gen Duitsland. Als laatste van de tien zorgde Kim Christofte voor de bizarre ontknoping en ontliep Oranje daardoor zijn verdiende straf niet. Na de prachtige overwin ning op de Duitsers de hemel ingeprezen als de onbetwiste smaakmaker en toekomstige kampioen in Zweden, was de ti telhouder gisteravond voer voor psychologen. Van de eerste tot de laatste minuut. Het Nederlands elftal liep in een sukkeldraf over het veld en met het hoofd in de wolken. Het verleden liet de ploeg koud, de Deense winst op de Fransen al eveneens. Oranje had niets ge leerd van de optater die de Rus sen bij het WK '86 opliepen en gedroeg zich als. een dilettant. Geen coach of speler had er vooraf maar in de verste verte rekening mee gehouden dat de Deense underdog een blokkade zou kunnen vormen op weg naar de droomfinale tussen Ne derland en Duitsland. Die hosannastemming werd de ti telhouder in Göteborg fataal. Hoogmoed komt voor de val en daarvoor betaalde Oranje te recht de peperdure rekening. Captain Dreadlock en zijn man nen verzaakten in Ullevi op alle fronten en leverden een absolu te wanprestatie. Zeker voor een ploeg, die nog altijd gezegend is met zoveel individuele kwaliteit, maar waarvan gisteravond niets te zien was. Net als de Duitsers later op de avond lachten de Denen in hun vuistje en trokken optimaal profijt van het fiasco dat Oranje zichzelf bezorgde. De Rembrandt die de toren hoge favoriet in de eerste helft tegen de Duitsers op de grasmat zou hebben gelegd, was dit keer een wel hele slechte kopie van Rinus Michels wijt verlies aan te arrogante houding Oranje göteborg marcel v gpd-verslaggever Bij het trieste einde van zijn ei gen carrière wenste Rinus Mi chels (nog) niet stil te staan. De 'Generaal' was te versuft door de ravage die de Denen in het Nederlandse kamp hadden aan gericht. Aan zijn gezicht was te zien dat hij had geleden. Michels had van de eerste tot de laatste minuut vol onder spanning ge staan. Totaal andere spanning dan tegen de Duitsers. „Hitchcock had geen betere thriller kunnen schrijven", zei de coach van Oranje diep te leurgesteld. „Het was een knaller van een halve finale, dat zeker. Het sce nario hield mij en iedereen van het begin tot het eind in het on gewisse. Zelfs bij de laatste pe nalty wist ik niet hoe het zou af lopen." Michels zei dat hij zijn spelers vooraf had gewaarschuwd voor de Deense vechtersmentaliteit. „De spelers van Nederland dachten daarentegen dat ze dit karweitje wel even met alleen goed voetbal konden klaren. Dat was dus verkeerd gedacht. De eerste helft was daarom heel slecht." De Denen hadden het beter begrepen, vond Michels. „Zij knokten tenminste voor wat ze waard waren. Bijna alle duels wonnen zij, dan groei je als team in de wedstrijd. In de rust heb ik een aantal wijzigingen aangebracht. Ik heb de dekking veranderd en ik heb Kieft erin gebracht in de hoop dat ik iets teweeg zou kunnen brengen. De tweede helft was gelukkig een stuk beter en toen we kort voor tijd gelijk maakten, dacht ik dat we de winnende treffer ook nog wel zouden maken." De scheidende bondscoach kwam bedrogen uit. De verlen ging werd een kwelling, net als het gehele eerste bedrijf. „Toch dacht ik steeds dat we er bijna waren. De Denen waren kapot, sommigen van hen konden niet eens meer lopen, zo moe waren ze. Bij ons liepen er nauwelijks vermoeide jongens rond. Vol gens mij was er niemand in de problemen." Denemarken heeft tegen alle voetbalwetten in de finale ge haald. Het kende de kortste en slechtste voorbereiding van alle deelnemers aan het EK. Mi chels: „Het bewijst eens te meer hoe weinig waarde je aan der gelijke voorbereidende weken mag hechten. Maar het meest doorslaggevende voor het Deense succes is waarschijnlijk het feit dat men als underdog aan het toernooi is begonnen. Nederland had met een gewel dige prestatiedruk te maken. Wij waren favoriet, moesten en zouden de finale halen. De De nen hadden niets te verliezen." Picasso. Een streek hier en daar, zonder overtuiging en inzet neergezet. Lichtzinnig als juniorenteam vergat Oranje elementaire beginselen voetbal op dit niveau. De rege rend kampioen speelde in een slakkentempo, miste elke vorm van concentratie en inspiratie en beging slordigheden, die vroegen om een fikse afstraf fing. Het begon al na amper 30 se conden toen Brian Laudrup op links de vrije ruimte indook en kreeg nauwelijks vier minuten later een vervolg aan de over kant. Frank de Boer, verrassend gekozen boven Van Aerle, speelde de bal knullig voor de voeten van Laudrup. De vedette van Bayem München ging er als een haas vandoor en vond met een prima voorzet het hoofd van Henrik Larsen. Die stond zo vrij als een vogeltje in de lucht en passeerde Van Breukelen kansloos: 0-1. Wie gedacht zou hebben dat Oranje na die dreun klaarwak ker was en de zaken snel recht zou trekken, kwam bedrogen uit. De ploeg speelde traag en statisch en nam geen voorbeeld aan de Denen, die wel met hun hart voetbalden. Voorin bleef het trio Gullit-Van Basten-Roy onzichtbaar, op het middenveld ontbrak elke coördinatie en op links schutterde De Boer als een debutant. De Ajacied droeg er in niet geringe mate toe bij dat de verdediging lekte als een ver giet en meer weg had van een tombola op een feestje voor voetbalveteranen. Tussendoor scoorde Dennis Bergkamp, op aangeven van 'dromer' Rijkaard en met dank aan doelman Schmeichel, weliswaar de gelijkmaker, het beeld van de wedstrijd veran- De Deense doelman Peter Schmeichel stopt de strafschop v Europees kampioen struikelen. derde daardoor amper. De vlijmscherp counterende De nen, veelal via Laudrup en ex- PSV'er Povlsen, bepaalden het beeld van de wedstrijd. Oranje mocht Kim Vilfort en de Spaan se scheidsrechter Aladren zelfs op z'n blote knieën danken, dat de titelfavoriet al niet halverwe ge de reis naar Amsterdam kon boeken. Nu bleef de schade beperkt tot de 1-2 van andermaal Hen rik Larsen. Op links flitste Povl sen langs Van Tiggelen, uit diens voorzet kopte Ronald Koeman de bal voor de voeten van de schietgrage Deen. Op dat moment had Jan Wouters al tenminste geel verdiend (zijn tweede), net als Van Tiggelen, en ontsnapte Ronald Koeman op slag van rust aan rood en .Oranje maar net aan een straf schop. Op de rand van het straf schopgebied legde de libero Po vlsen tegen de grasmat, maar de Spaanse scheidsrechter wilde Koeman kennelijk niet de finale onthouden. Het zwalkende Oranje, waar in halverwege De Boer was ver vangen door een extra spits (Kieft), riep herinneringen op aan de bijna volledig mislukte serie kwalificatieduels. De ploeg amper vooruit te branden en maakte ook van het tweede part een ware martelgang. De ondergang van Oranje diende zich nadrukkelijk aan, van een echte race tegen de klok was zelfs geen sprake meer. De tweede helft stond voor De nemarken weliswaar in het te ken van overleven, uitgespeelde scoringskansen kreeg Oranje echter maar een keer via Gullit. Toen iedereen zich al had neer gelegd bij de tweede Deense stunt in successie, sloeg het noodlot toe. Uit een dubieuze en afgeslagen hoekschopvan Witschge kwam de bal per toe val voor de voet van Frank Rijk aard (2-2). Tegen alle logica in leek Oranje toch nog via de nooduitgang re ontsnappen. De Denen op dat moment al zonder de zwaar aan z'n knie geblesseerde Henrik Andersen waren stuk voor stuk aan het eind van hun latijn en leken niet staat een verlenging te overleven. De schijn bedroog ook dit keer. In de extra speel tijd schraapten de Denen alle moed bijeen en tasten diep in hun krachtenreservoir om niet van de sokken te gaan. Oranje kreeg via Roy nog wel een uitge speelde scoringskans, maar zag geen kans de loterij te ontlopen. Bondscoach en spelers vestig den hun hoop op Hans van Breukelen die nog wel eens een engeltje op de lat heeft zitten. Twee keer was de PSV'er er ook heel dicht bij, toucheerde hij de bal bij de strafschoppen van Larsen en Povlsen, maar kon hij tussendoor wel door de grond gaan toen Marco van Basten de bal niet tegen het net kreeg. De mooie zomer die Van Breukelen in z'n hoofd had, werd even abrupt afgebroken als die geko men was. Daarmee speelde Oranje zodoende de Europese titel ihji^h^n van de Duitsers. En dat Ss misschien nog wel het meest frustrerend voor Rinus Michels. Zelfs een afscheid in stijl werd hem in Zweden niet gegund. NEDERLAND: Van Breukelen; Van Tig gelen, Koeman en De Boer (46. Kieft); Rijkaard. Bergkamp, Wouters en Wit schge; Gullit, Van Basten en Roy (115. Van 't Schip). DENEMARKEN: Schmeichel; Siveback, Olsen, Piechnik en Andersen (69. Christiansen); Vilfort, Jensen, Christof te en Larsen; Povlsen en Laudrup (57. Elstrup). Teleurgesteld in bepaalde kopstukken van Oranje zei Mi chels niet te zijn. Marco van Basten werd vier jaar geleden topscorer van het toernooi, dit keer gaat hij zonder één scha mele treffer naar huis. Michels: „Er zijn twee Van Bastens. De éne is de Van Bas ten die uit is op doelpunten en de andere is de Van Basten die in dienst van het team speelt. Helaas hebben we de eerste niet gezien, ten aanzien van de tweede blijf ik volhouden dat hij een uitstekend toernooi heeft gespeeld. Iets verwijten kan ik hem niet. Tegen Denemarken heeft hij geen kans gehad. He laas..." De Deense coach Richard Möller Nielsen zei dolgelukkig te zijn met het bereiken van de finale, maar zei tegelijkertijd met weemoed afscheid te ne men van Nederland. „In mijn ogen blijft het één van de beste teams ter wereld. Dank zij Ne derland heeft het Europees kampioenschap afgelopen week ook een geweldige opleving ge kend. Voor het voetbal en het toernooi zelf is het doodzonde dat Nederland eruit ligt", aldus Möller Nielsen. Henrik Larsen, de man die in totaal drie keer scoorde (twee maal in gewone speeltijd en éénmaal in de strafschoppense- rie), kwam zingend en brallend van geluk uit de kleedkamer. Wel twaalf keer vertelde hij voor elke microfoon die hem onder z'n neus werd geduwd, dat hij de Deense droom nauwelijks kon geloven. „Laat iemand mij wakker ma ken, dit is te mooi om waar te zijn. Nederland verslaan in de halve finale van het Europees kampioenschap is iets waar je als speler van een klein landje nooit aan durft te denken", al dus Larsen. gpd-verslaggever Marco van Bastens zoekende ogen zochten een punt, maar vonden het niet. De Utrechter, gewoonlijk niet snel uit het veld geslagen, zag er ontredderd uit. Wat zijn toernooi had moeten worden, was ondanks zijn prachtige spel eerder tegen Duitsland, toch in een deceptie voor hem geëindigd. Hij, uitge rekend hij, de koele specialist van AC Milan, was er niet in ge slaagd de Deense doelman Pe ter Schmeichel vanaf de straf schopstip te verslaan. En dat betekende direct het exit van Oranje op het Zweedse EK. „Ik voel me wel een beetje zuur", mompelde Van Basten. Iemand wilde van hem weten of het wel verstandig van hem was geweest een penalty te ne men, omdat hij niet 'in de wed strijd' zat. Van Basten vond het maar een onzinnige vraag. „Als je een strafschop mist, heeft dat niets te maken met het al dan niet in de wedstrijd zitten. Ik heb er genoeg gemaakt als ik niet in de wedstrijd zat. Die kee per pakte gewoon de goede hoek. Pech voor mij, geluk voor hem en that's it." Ergens, heel in de verte, ont waarde de beste spits ter wereld toch ook nog een zonnetje. „Ik heb in mijn leven tot dusver in ieder geval meeV strafschoppen benut dan dat ik er heb gemist", stelde Van Basten vast en er krulde zowaar eert smalend lachje rond zijn mondhoeken. Het gezicht van Hans van Breukelen, die als eerste de be grafenisstemming in het kleed lokaal van Oranje was ont vlucht, stond strak. De penalty- killer van PSV liet weten „een leeg gevoel" te hebben en „diep" teleurgesteld te zijn. „Dit doet ongelooflijke pijn. Zeker als je in de eerste wedstrijden van het toernooi een paar keer fantastisch hebt gespeeld. Maar gelukkig zijn er nog andere za ken in het leven die ook heel belangrijk zijn. Daar houd ik me maar aan vast, al ben ik hier doodziek van. Voor het voetbal is een finale Duitsland-Dene- marken ook geen goede zaak. Wij hebben de Denen gesloopt en Duitsland maakt ze af. Ik hoorde van Povlsen dat ze nog maar negen fitte spelers heb ben. Duitsland wordt met twee Het begin van het einde voor Oranje. Henrik Larsen (13) heeft 1-0 voor de Denen gemaakt. Bergkamp, Van Tiggelen en Van Breukelen kunnen het niet geloven. foto anp Patrick hertzoo vingers in de neus lachend Eu ropeeskampioen. Helaas." Twee van de vijf elfmetertrap- pen van de Denen had hij aan geraakt, vertelde Van Breukelen. „Van vier van de vijf Denen wist ik ook in welke hoek ze zouden schieten. Alleen van Vilfort wist ik dat niet. En Elstrup verraste Volgens Van Breukelen heeft Nederland de wedstrijd in de eerste helft al verloren. „We hebben toen ongelooflijk slecht gespeeld en dat is nog een un derstatement. Daarna hebben we constant achter de feiten aangelopen. Het is me ook een raadsel hoe het mogelijk is ge weest dat we die Denen in de eerste helft zoveel ruimte heb ben gegeven. In de eerste mi nuut liep Laudrup er al zomaar door, dat kan toch niet." Van Breukelen vermoedde dat Oranje Denemarken onbe wust toch heeft onderschat. „Terwijl Michels ons daar nog zo voor heeft gewaarschuwd. Direct na de wedstrijd tegen Duitsland deed hij dat al. On derling hebben wc ook steeds tegen elkaar gezegd dat we het tegen die Denen niet te licht vaardig op moesten nemen. Fn toch gebeurt het." Hansvan Breukelen bleek een andere wedstrijd te hebben gezien dan Ruud Gullit. De aan voerder van Oranje moet haast enigszins in de war zijn ge weest, want hij repte zonder met de ogen te knipperen van „een goede wedstrijd." Gullit: „Er is enorm geknokt en er zijn ook veel kansen gecreëerd. Ie kunt de ploeg niks verwijten. Penaltyschieten is altijd een lo terij. Aan de ene kant ben ik na tuurlijk teleurgesteld, maar aan de andere kant ben ik ook trots op dit elftal, want na een slechte eerste helft hebben wii ons te rug in de wedstrijd geknokt. Ik denk dat wij met opgeheven hoofd naar Nederland terug kunnen gaan." EK VOETBAL Göteborg. EK, halve ken 2-2 n; rafschopper 2, 86 Rijkaard 2-2 Strafschoppen 1-0, Larsen 1-1, V« 1-2. Bergkamp 2-2, id-Dene marken Denemarken wir 0-1,23 Bergkamp 1 Strafsc in Basten gestopt. Povlsen schouwers 37 450 Gele kaart: Rijkaard (Ne derland). Andersen (Oenemarken). Vrijdag: finale w Göteborg Duitsland-Denemar- Topscorers Bergkamp (Ned) 3. Larsen (Oen) 3. Brolin (Zwe) 3. Riedie (DuO 3. Eriksson (Zwe) 2. Pa pin (Fra) 2. Hassler (Dui) 2. Rijkaard (Ned) 2. Witschge (Ned) 1. McStay (Scho) 1. McCla.r (Scho) 1. McAllister (Scho) 1. rsen geschorst v Kohier, Effenberg. R Engeland: Pearce. Curie, Daley (2). Frankrijk: Angioma, Cantona. Fernandez ni. Perez, Bon GOS; Tsveiba (2). Dobrovolski. Tsjann. nitsjov Dimitn Koetsnetsov Nederland: Witschge, Koeman. Wouters Schotland: McCall (2) Zweden: Schwarz 12). Them, Patrick A Duitsl. dinsdag 23 Juni EK EN TENNIS OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1 BBC 1/2 EURO Zweden - Duitsland 17.00-18.30 Nederland - Denemarken 18 30-20.00 Wimbledon 15 00-16 55 19.10-20.00' 23.00-23.30' 13 00-21 15 23 20-00 20' EK-joumaal 23.00-23.30 woensdag 24 juni Wimbledon 15.00-17.55 10 00-11 00' 13.00-21 10

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19