Waterbedrijf sluit twee pompstations Laser helpt mensen van bril af Zoektocht naar de werkelijkheid Regio Koningin in Nieuwkoop Ontvoerde hovenier wellicht vrij De Kamer Geen rechtbank in Leiden voor 1996 Geen acties bij sociale werkplaatsen in regio DINSDAG 23 JUN11992 17 MONICA WESSELING ERIC JAN WETERINCS* Nieuwe leiding nodig van 130 miljoen gulden Het water van de pompstations in Alphen aan den Rijn en Hazerswoude voldoet in de toekomst niet meer aan kwaliteitsnormen. Dat is de verwachting van de Water maatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO). De maat schappij gaat daarom op zoek naar nieuwe waterwinge bieden die vooral in het Lekgebied zullen liggen. De sta tions in Alphen en Hazerswoude worden binnenkort ge sloten. Om water naar dit gebied te transporteren, wordt een nieuwe leiding aangelegd. Daarmee is een bedrag van 130 miljoen gulden gemoeid. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) Volgens woordvoerster I.J.L. Couwenberg van de WZHO vol doen de pompstations in Ha zerswoude en Alphen op dit moment nog aan de kwaliteits normen. Toch gaat de WZHO op zoek naar nieuwe winplaat- sen, omdat de verwachting is dat op termijn de normen strenger worden en de kwaliteit nog verder achteruit gaat. Het gaat volgens haar vooral om de stoffen natrium en tkalium waarvan de waarden de nor men gaan overstijgen. Deze stoffen worden veel in de land bouw gebruikt. Op zich is het niet onmogelijk om deze stoffen uit het water te halen, zo stelt Couwenberg. „Wat techniek betreft kunnen we heel erg veel, maar dat kost ook erg veel. Het punt is dat het erg onrendabel is om vervuild water te zuiveren, terwijl het water uit het Lek gebied veel schoner is." De watermaatschappij moet ook om andere redenen zoeken naar nieuwe waterwingebieden. Door de reorganisatie van de drinkwatervoorziening door de provincie Zuid-Holland, is de WZHO gedwongen om in de toekomst volledig in de eigen behoefte te voorzien. Dit drink waterbedrijf koopt nu nog zon 12 procent van het benodigde drinkwater bij andere bedrijven op. Om het water in de toekomst van het Lekgebied naar de (Leiderdorp, Zoeterwoude, Roelofarendsveen, Hazerswou de) te brengen, begint binnen kort de aanleg van een 'slag ader' van bijna 80 kilometer. Deze hoofdtransportleiding loopt van Lexmond naar Zoe terwoude. Deze leiding moet ook voorkomen dat gebieden bij calamiteiten zonder drink water komen te zitten. Het bui zenstelsel kost 130 miljoen gul den en is waarschijnlijk eind 1994 klaar. leiding brengt het water van Lexmond via Lan- gerak en Bergambacht naar Zoeterwoude. De buis loopt dan dwars door het hele verzor gingsgebied en komt dan door negen gemeenten, komt twee maal onder de Lek te liggen en kruist vijf keer een snelweg. Voor de komende aandeel houdersvergadering van de WZHO op dinsdag 30 juni komt een voorstel om over 1991 geen dividend uit te keren. Dat komt door de aanzienlijke verliezen die de WZHO over vorig jaar heeft geboekt. De woordvoer ster wilde over de oorzaken van dit verlies geen nadere medede lingen doen. Pax Christi onderhandelt met guerilla's in Colombia Pax Christi probeert de 34-jarige Gouwenaar Mare Schaareman die zeven weken geleden in Co lombia werd ontvoerd, vrij te krijgen. Twee vertegenwoordi gers van deze katholieke organi satie voeren onderhandelingen met een guerillabeweging die voor hem een losgeld van twee miljoen dollar wil hebben. Dat meldde gisteren het dagblad Trouw. Pax Chisti in Nederland wil om de 'veiligheidsredenen' over de zaal^ niets kwijt. Scharreman die in Boskoop werkt als hovenier, werd des tijds ontvoerd toen hij in een natuurreservaat op zoek was naar nieuwe planten. De ont voerders dachten echter met een rijke man van doen te heb ben. De familie is niet in staat de twee miljoen dollar op tafel te leggen. Ook de Nederlandse regering heeft tot nu toe gewei gerd dit bedrag te betalen, om dat dit anders de andere Neder landers in gevaar zou kunnen brengen. Volgens Pax Christi dat door de familie is ingeschakeld, leeft Schaareman nog wel en bestaat er een kans dat hij op korte ter mijn vrij komt. De guerrillabe weging weten volgens de twee Nederlanders nu dat zij niet meer op het losgeld hoeven te rekenen. In plaats daarvan ho pen zij op een politieke rege ling. De Pax Christi-medewer- kers hebben de hulp ingeroe pen van de Colombiaanse bis schop Duarte die de guerilla's via de radio heeft verzocht de Nederlander vrij te laten. Volgens de parkwachters heeft Schaareman 'enorme pech' gehad. Toen hij het reser vaat wilde verlaten kon hij geen boot vinden die die dag nog naar de bewoonde wereld ver trok. De Gouwenaar was zo doende gedwongen om de nacht in het verder verlaten gastverblijf door te brengen. Geen van de aanwezige par kwachters hebben iets van de ontvoering gemerkt. Oogarts in Leiderdorp schaft kostbaar apparaat aan JAN WESTERLAKEN Mensen, die voor bijziendheid slecht in de verte kunnen zien een bril dragen, krijgen de mogelijkheid dit hulpmiddel binnen afzienbare tijd af te zet ten. De Leiderdorpse oogarts Tjia heeft in september de be schikking over een laserappa raat waarmee hij die kwaal bij 90-95 procent van alle gevallen kan verhelpen. Tjia is de derde oogarts in Nederland die deze techniek gaat toepassen. De ka tholieke universiteit in Nijme gen introduceerde haar en een collega van hem in Roosendaal begon er twee weken geleden mee. Omdat het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp geen ruimte heeft om de apparatuur te installeren, laat Tjia de laser in zijn praktijk in Hoofddorp neerzetten. De oogarts vindt dit geen punt, omdat hij toch de hele regio tot Leiden en Alphen aan den Rijn en aan de andere kant tot Haar lem en mogelijk zelfs verder, bestrijkt. De behandeling met de laser houdt in dat een zeer dun laagje van het te bolle hoornvlies wordt verdampt. Hierdoor ver betert het zicht aanzienlijk. De resultaten in Amerika, waar het apparaat zes jaar geleden voor het eerst werd beproefd, waren verbluffend. Zoals gezegd tus sen de negentig en vijfennegen tig procent van de ingrepen slaagde. Het behandelen met laser is mogelijk met een oogaf wijking van min twee tot min acht. Volgens Tjia is er een enorme belangstelling voor het behan delen met laser die al vele oog lijders in Duitsland, Frankrijk, Zweden, Engeland en België van hun bril hebben afgehol pen. Nederland loopt achter, constateert de oogarts van het Elisabeth Ziekenhuis. Maar in middels zijn er Nijmegen toch in nog geen vier maanden 150 ogen met laser behandeld. Tjia kent een collega in Engeland die een lijst heeft met niet minder dan 30.000 wachtenden. Miljoen De technische apparatuur waarmee de laserbehandeling wordt uitgevoerd, kost om en nabij een miljoen gulden; het behandelen van één oog 3600 gulden. Er zijn inmiddels enkele verzekeraars die deze kosten vergoeden, maar in de meeste gevallen draaien de patiënten daar zelf voor op. Ondanks die hoge investering zegt Tjia niet meer onder het aanschaffen van de laser uit te kunnen. „Het pu bliek vraagt erom, dat zie je aan die geweldige belangstelling. Ik verwacht in september met het behandelen te kunnen begin nen. De apparatuur kan binnen twee maanden worden gele verd. Wat mij betreft moet ik een keuze maken tussen een Amerikaanse of Duitse laser. Technisch gezien doen ze wei nig voor elkaar onder. Wie de beste service biedt mag leve- Het behandelen van een bij ziend oog* duurt ongeveer een uur. De voorbereiding neemt de meeste tijd in beslag. De behan deling zelf is een kwestie van niet meer dan een paar secon den. Na die behandeling heeft de patiënt enkele dagen last van het oog. Risico's zijn er niet. Dat heeft de techniek, die nu zo'n drie jaar in de praktijk wordt toegepast, inmiddels bewezen. Tjia zegt dat hij start met het behandelen van ogen tussen de min twee en min acht. Later ko men daar gevallen met de kwaal verziend (mensen die de dingen van dichtbij moeilijk zien) bij. Verziende gevallen tot plus ze ven kunnen eveneens met de laser worden verholpen. Wie informatie wil over de lasertechniek kan die opvragen door 02503-13359 of 25394 te bellen. NIEUWKOOP Koningin Beatrix brengt dins dag 18 augustus een bezoek aan Nieuwkoop. Ter gelegenheid van het bezoek van de vorstin is er 's morgens in hotel De Wa tergeus in Noorden een presen tatie over de natuurgebieden in Nieuwkoop en omgeving. Aan sluitend is er een discussie over de toekomst van het Groene Hart van Zuid-Holland en wordt er gesproken over de kwaliteit van het opervlaktewa- ter. Daarna vertrekt het gezel schap voor een rondvaart over de Nieuwkoopse Plassen, waar bij de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten als gids optreedt. Op het programma van ko ningin Beatrix staan die dag ook bezoeken aan de gemeenten Moordrecht. Vlist en Nederlek. Stenfert Kroese weg uit Leiden LEIDEN LOMAN LEEFMANS De uitgeverij Stenfert Kroese wisselt Leiden als standplaats in voor Houten bij Utrecht. De verhuizing is een uitvloeisel van een grote reorganisatie bij het Wolters-Kluwer concern waar Stenfert Kroese deel van uit maakt. Er vallen onder de 34 Leidse werknemers geen ontsla gen: „Maar je kunt zelf beden ken dat niet iedereen hier er een reis voor over heeft", aldus directeur B. van der Wees. Stenfert Kroese werd in 1934 in Leiden gesticht. De uitgeverij, die zich voornamelijk richt op onderwijs en informatie, bleef tot 1973 zelfstandig. In dat jaar werd de firma overgenomen door Kluwer dat zelf vijf jaar ge leden fuseerde met het uitge versbedrijf Wolters-Samson. De reeks van reorganisaties die op die fusie volgden, zorgde ervoor dat de Leidse uitgeverij naar Houten moet verhuizen. Over een jaar betrekt Stenfert Kroese daar een nieuw gebouw. Omdat niet alle personeelsle den van de Leidse uitgeverij de Rijnsburgersingel voor Houten willen verruilen, is er met de vakbonden een 'sociaal plan' opgezet. De werknemers komen in aanmerking voor herplaat sing bij uitgeverijen van hetzelf de concern in de buurt en kun nen worden omgeschoold: „Dus daar verwacht ik grote problemen mee", aldus Van der Wees. Uiteraard is een kamerlid er voor het hele volk. Maar Friese parlementariërs lij ken er vooral voor Fries land te zijn en Limburgse voor Limburg. Kamerleden uit onze regio denken niet zo regionaal. In een korte serie wordt de komende dagen uit de doeken ge daan wat ze wel doen. In de aflevering van vandaag het Wassenaarse kamerlid H.F. Dijkstal. Met een journalist op zoek naar Amsterdamse zwerfkinderen Temidden van de F-side jeugd van Ajax naar de uitwedstrijd tegen Feyenoord. Of op overle vingstocht met randgroepjon geren. Niets is het Wassenaarse Kamerlid H.F. Dijkstal te dol op zijn zoektocht naar de werke lijkheid. Die werkelijkheid wordt name lijk nogal eens verstopt voor ka merleden, ook tijdens hun vrij dagse en zaterdagse tochtjes door het land: „Ze laten je al leen zien wat ze je willen laten zien. En ik doe dan altijd moeite om niet alleen met bestuurders te praten, maar ook met bewo ners." „Te weinig kamerleden doen moeite om met andere mensen dan je eigen mensen te praten", vindt Dijkstal. Hij niet. Hij is nieuwsgierig en innemend, zegt hij met een grijns. Toch gaat ook zijn werkelijkheid niet over Zo raakte hij tijdens een overle- dicht bij huis H.F. DIJKSTAL Het Wassenaarse kamerlid H.F. Dijkstal: „De man die alle kleine klusjes kan opknappen waar Bolkestein geen zin in heeft." foto wim dijki vingstocht bekneld tussen rots en en kon hij pas vrijkomen na dat hij zijn broek liet zakken en zijn trui optrok. En toen hij met spijkerbroek en leren jack tus sen de F-side jeugd zat, gooi den Feyenoord-supportersde ruiten van hun coupe in. En daar lag het kamerlid op de grond. Toen hij nog het zoveelste libe rale kamerlid was en journalis ten hem compleet over het hoofd zagen, plaatste hij zich resoluut in de schijnwerpers door zijn drukke weekschema in de wandelgangen van het Binnenhof neer te leggen. Of de dames en heren journalisten maar even over hem wilden schrijven. Nu hij vice-fractievoorzitter is en de portefeuilles cultuur, poli tie en criminaliteit beheert, moet hij moeite doen om niet constant in de publiciteit te zijn. Alleen op zondagochtenden werkt deze workaholic nooit: 's zomers speelt hij dan honkbal en 's winters voetbal. Al 33 jaar. En op zondagmiddagen be denkt hij alweer wat hij de vol gende week kan ondernemen. Als woordvoerder, maar ook als „de man die alle kleine klusjes kan opknappen waar Bolkestein geen zin in heeft." Ook doet hij mee aan het Des Indes-overleg: in een sjiek hotel praten over een regering met PvdA- en WD-ministers. In buurgemeente Wassenaar hielp Dijkstal zo'n coalitie in het zadel en noemden sociaal-de mocraten hem liefkozend een 'liberaal pur sang'. Over de Haagse kansen voor liberaal- -rood is hij echter voorzichtig: „We zien wel, waar het op aan komt is de hardheid van de af spraken." De Wassenaarse oud-burge meester Staab noemde hem een lastpak en Dijkstal denkt dat ook zijn huidige collega's dat wel zullen vinden: „Ik zeg ge makkelijk dat iets anders moet." Echter, hoe dreigend zijn wat hese stem soms kan klinken, na de vergadering breekt immer de glimlach door. De lange man met de sombere ogen blijkt dan de verbroede ring in hoogsteigen persoon. Vol grappen en grollen en stuk ken gewoner dan de grote Bol kestein, waar Dijkstal zo vaak naast loopt. Als je dan ook nog links en rechts geprezen wordt om je fairheid en goede verhaal - ook als het weer om meer politie gaat - is het geen wonder dat je spreekstalmeester mag zijn bij de opening van de nieuwe Tweede Kamer. Of genoemd wordt als kandidaat voor het burgemeesterschap van Utrecht. Wordt Dijkstal de nieu we leider van de WD? Hij ziet wel: „Dat is afhankelijk van moeilijk peilbare factoren en nog lang niet aan de orde." derszetef (onderwijs, cultuur e creatie) om vooreen raadszetel. In 1986 gaf hij die zetel op om in 1987 nog drie maanden In terug te keren na net overlijden van een wethouder. Beslissend in zijn politieke loopbaan waren de lessen die Dijkstal kreeg van de liberale senator A. van Boven, do cent geschiedenis aan zijn middelba re school in Den Haag. Later verdeelde hij zijn tijd tussen leerlingen van het Instituut voor So ciale Wetenschappen in Amsterdam en verzekeringen, beleggingen en toe risme Ook gaf hij managementtrai ningen aan VVD kaderleden via de li berale Maya van Somerenstichting. Een mooie plek om kamerleden en idere prominenten uil de WD te Eerst werking politieregio's afwachten LEIDEN/DEN HAAG Leiden krijgt voorlopig geen arrondissementsrechtbank. Pas als de nieuwe politiere gio's enkele jaren draaien, wordt bekeken of hun grenzen moeten samenvallen met die van de arrondissementen. Als het antwoord 'ja' is komt er in Leiden, de 'hoofdstad' van de regio Hollands-Midden, een rechtbank die ook misdrij ven behandelt. Nu zitten der gelijke arrondissementsrecht banken in steden rond de re gio, zoals Den Haag en Haar lem. De politieregio's begin nen in 1993 te draaien en op zijn vroegst wordt in 1996 een beslissing genomen over nieu we rechtbanken. Tot voor kort werd er vanuit gegaan dat de grenzen van po litieregio's zouden samenval len met die van arrondisse menten. Er werd zelfs al driftig gespeculeerd over een plek: het Kamerlingh Onneslabora- torium aan het Leidse Rapen burg. Het kantongerecht aan het Rapenburg zou moeilijk ruimte kunnen vrijmaken. REGIO ERIC JAN WETERINGS Acties in sociale werkplaatsen zijn deze week niet te verwach ten in de Leidse regio. Gisteren begonnen de acties in Stadska naal. waar het werk tijdelijk werd onderbroken. Kern van het conflict is de loonsverho ging van 3,2 procent die het ka binet heeft geboden. De vak bonden willen 4,5 procent. Vorige week constateerde de AbvaKabo een grote actiebe reidheid bij De Zijl Bedrijven in Leiderdorp, „maar voorlopig moeten wij even op onze buurt wachten," verklaart een woord voerder. „De bonden willen op het moment alleen in de noor delijke provincies actie voeren." Wel is er vrijdagochtend een discussiebijeenkomst over de. sociale werkvoorziening, waar onder meer vertegenwoordigers van de vakbonden, het ministe rie van sociale zaken en de Leidse wethouder H. de la Mar aanwezig zullen zijn. „Op die bijeenkomst zullen we onze grieven nog eens duidelijl vooi het voetlicht brengen." Andere werkplaatsen in de re gio overwegen geen acties. Bij 't Heem in Katwijk 'sta.u mets op het programma' en een woord voerder van Het Spectrum in Sassenheim heeft zelfs geen idee waar de acties over zouden moeten gaan. Directeur I. Huyers van de SWA in Alphen heeft de indruk dat de actiebereidheid in zijn instelling klein is. „De redenen waarom iets zou moeten gebeuren zijn ook moeilijk uit te leggen aan mensen met een verstandelijke Oogarts Tjia van het Elisabeth Ziekenhi iderdorp: „Hoog percentage bijzienden kan met laser van bril worden afgeholpen." foto henk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17