Hoop gloort voor de toren van Zuydtwijck *JtJhui Noordwijks hotel van misleiding beschuldigd Leiden Dineetje voor een voorbeeldige automobilist DINSDAG 23 JUN11992 15 Tijdelijk onderkomen voor dementerende bejaarden LEIDEN. WIM WEGMAN Het gebouw van Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewier- laan blijft misschien toch behouden. Het verouderde ver pleeghuis stond op de nominatie gesloopt te worden, na dat een plan om er kantoren in te vestigen onhaalbaar bleek. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen een van de belangrijkste adviesorganen op dit gebied vindt het echter zonde om de 'toren' nu al tegen de vlakte te gooien. Na een renovatie kan het minstens nog tien jaar mee. Bruseker: „Het ziet er niet naar uit die twee bejaardenoor den er snel staan. De gemeente moet eerst het slachthuis ver plaatsen en het terrein daar schoonmaken voordat de bouw van het verpleeghuis kan begin nen. Ook de dependance bij een van de verzorgingshuizen zie ik niet snel van de grond ko men. Leiden heeft echter een groot gebrek aan bedden voor dementerende bejaarden. Daar om denk ik dat het een goede zaak is als die bedden tijdelijk in het huidige Zuydtwijck komen. Als de nieuwe verpleeghuizen Het adviescollege stelt wel als voorwaarde dat het gebouw ook in de toekomst voor ouderen zorg gebruikt moet worden. Di recteur A. Bruseker van Zuyd twijck denkt aan die eis te kun nen voldoen. Hij wil in het pand tijdelijk zo'n 160 bedden voor dementerende bejaarden on derbrengen. Plaatsen die eigen lijk zijn bestemd voor het nieu we verpleeghuis op het slacht huisterrein en de dependance bij een van de bestaande Leidse verzorgingshuizen. Slopen Wat er met het gebouw gaat ge beuren als het over een jaar of tien alsnog leeg komt, is volgens Bruseker volstrekt onduidelijk. „Misschien moeten we het dan alsnog slopen. Maar het kan ook dat de vraag naar kantoor ruimte op dat moment weer zo groot is, dat we het alsnog kun nen ombouwen. Ik wil zelfs niet uitsluiten dat het uiteindelijk in gebruik blijft als verpleeghuis. Wie weet wat voor inzichten er dan leven. Die kunnen vaak heel snel veranderen." Of Bruseker zijn plan kan uit voeren, is nog niet zeker. De sa menwerkende bejaardentehui zen in Leiden zullen eerst hun toestemming moeten geven. Deze week zullen ze zich voor het eerst over het voorstel bui gen. Bruseker hoopt dat in het najaar een beslissing valt. Blijft het oude Zuydtwijck nog tien jaar langer in gebruik als verpleeghuis, dan is een ver bouwing onontkoombaar. Vol gens de huidige normen delen te veel mensen er een kamer. Bruseker verwacht dat de werk zaamheden ongeveer drie tot vier miljoen gulden kosten. Een aanzienlijk bedrag, maar on middellijke sloop van de toren is naar verhouding nog duur der. „Het staat nog voor zo'n acht miljoen gulden in de boe ken. Gooi je het gebouw tegen de vlakte, dan ben je dat geld kwijt. Pure kapitaalvernieti ging-" Behoud van het oude Zuyd twijck staat de nieuwbouwplan- nen van het verpleeghuis niet in de weg. De directie wil op het grasveld naast de toren een nieuw woongebouw neerzetten met 180 bedden voor demente rende bejaarden. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen heeft zich inmiddels positief uitgelaten over dit plan. Directeur A. Bruseker van Zuydtwijck: „Leiden heeft een groot tekort aan bedden voor dementerende bejaarden. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN .GERTVISSER Zelfheeft hij nog nooit met een borrel op in de auto gereden. Hij is een voorbeeldige rijder, in al die jaren dat hij achter het stuur zat, kreeg hij slechts één bon. Van tien gulden, voor een parkeerovertreding op de Hoge- woerd. Maar dat was zeker 20 Een voorbeeldige automobi list die J. de Geus uit de Meren- wijk. Houdt zich streng aan de verkeersregels, rijdt geen kilo meter harder dan toegestaan. Gisteren vond hij zijn beloning als winnaar van de 'ik rij alco- holvrij'-actie van het Provinci aal Orgaan Verkeersveiligheid. De Geus was een van de 15.000 automobilisten die een sticker op hun auto plakten tegen het alcoholgebruik in het verkeer en het bijgeleverde kaartje als be wijs opstuurde naar de organi satoren. Dat leverde hem een dineetje voor twee op, inclusief de kosten van de taxi om 's avonds weer veilig thuis te ko- „Ik drink 's avonds wel eens een borreltje maar stap dan nooit in de auto. Ik hou er toch al niet van om in het donker te rijden", vertrouwde hij wethou der J. Walenkamp toe die hem de dinerbon mocht uitreiken. De wethouder vond het een goede gelegenheid om zijn be zwaren tegen de bezuinigingen in het openbaar vervoer nog eens uit de kast te halen: „Dan kan je met een borreltje op niet eens meer met de bus naar huis." Waarna het gesprek voor de wethouder een wat onaangena me wending nam toen de 69-ja- rige prijswinnaar van de ont moeting met de wethouder ge bruik maakte om zich te bekla gen over de onbereikbaarheid van de binnenstad. „Ik heb mijn auto op de Volmolengracht moeten parkeren, daar was nog net een plaatsje vrij." De rest van de afstand naar het stad huis hadden hij en zijn vrouw lopend afgelegd. „We hadden beter met de bus kunnen gaan." En dat is precies waar Walen kamp op uit is met zijn plannen voor de autovrije binnenstad. Kantines De actie 'Rij Alcoholvrij' beoogt het alcoholgebruik onder auto mobilisten fors terug te dringen. Uit onderzoek is gebleken dat in deze provincie aanzienlijk meer mensen aangeschoten of dron ken achter het stuur kruipen dan in andere delen van het land. Een meting in november vorig jaar wees uit dat het aan tal rijders onder invloed 5.-1 pro cent bedraagt terwijl dat lande lijk rond de 4 procent ligt. Het eerste doel is het provinciale cij fer te laten dalen tot het lande lijk gemiddelde. In de periode tussen oudjaar en carnaval wor den volgend jaar opnieuw dui zenden stickers uitgereikt door promotieteams van Veilig Ver keer Nederland. Daarnaast wordt actie ge voerd in de kantines van sport verenigingen. Voor de promotie van het alcohol-vrije biertje, het liefst goedkoper dan het gewo ne biertje, kan zelfs een bedrag van 5000 gulden worden ver diend. Dit najaar wordt het re sultaat van de actie gemeten. AGENDA DINSDAG 23 JUNI Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 24 JUNI Katwijk Zomeravondzang mmv 'Blijde Stem men' olv Gerda Schoneveld, Oude Kerk, Boulevard, aanvang 19.50 uur. Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor.mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, vn 16.00 tot 17.00 uur. Stadsroeitocht door Leidse Grachten, org. IVN, start vanaf bootverhuur aan het Galgewater om 19.30 uur. InformatiepuntGemeenschappelijk Wohen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. in Excelsis' olv Rob van Dijk, Her vormde Kerk, Hoodstraat 96, aan vang 19.30 uur. Optreden van The Astley Cooper Swing Band, Vuurtorenplein, aanvang 19 30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Inbraken in Valeriusstraat Bij twee inbraken in de Vale riusstraat zijn gisteren twee videorecorders buitgemaakt. Uit een van de huizen zijn bovendien paspoorten en gi rokaarten verdwenen. De in braken hadden beide 's och tends plaats. In alle twee de gevallen is de voordeur opengebroken. Voor vijfde ster bij rechter Al tien jaar NAGERECHT Het parkeergedrag van zijn buurman irriteerde de man al jaren. Een Noordwijks garage bedrijf aan de Schiestraat dat er een gewoonte van maakt een lange rij wagens midden op de stoep te exposeren. „Ik vecht al tien jaar tegen deze foutpar- keerder," betoogde de man gis teren tegen de kantonrechter. Een strijd waar hij echter zelf de dupe van was geworden. Het was op een dag dat het water met bakken de hemel uit kwam dat de Noordwijker, bij wijze van grote uitzondering, had besloten ook maar eens op de stoep te parkeren. Op die manier konden hij, zijn vrouw en de kinderen nagenoeg droog de huisdeur bereiken. Gezien de weersomstandigheden zou je bijna van 'overmacht' kunnen spreken. Tja, en toen had hij dus net de pech gehad dat een passerende agent dit laakbare feit met een 'geel papiertje' had beloond. „Vrij zuur voor u," meende de kantonrechter. ,,U heeft zelf al tijd de politie gebeld om het fout parkeren van uw buurman aan te geven en dan wordt u zelf beboet- Zodoende heeft u die straf over uzelf afgeroepen. Ik kan me uw frustratie daar over heel goed voorstellen. Maar het is voor ons geen reden u anders te behandelen dan an dere fout-parkeerders." De officier van justitie stelde voor de hoogte van de parkeer bon, 35 gulden, te handhaven. De rechter vond dat, gezien de bijzondere omstandigheden, een goed idee. De Noordwijker was daar niet tevreden mee. Het liefst wilde hij tegen die beslis sing in hoger beroep gaan. Maar met een zo lage boete is dat niet mogelijk. U kunt wel in cassatie gaan, maar ik zou u dat niet aanraden," adviseerde de kantonrechter. Zonder gordel Zonder gordel in de auto zitten mag dan op het eerst gezicht niet zo gevaarlijk lijken, stelde de officier van justitie: „Maar gaat u eens een keer kijken op het parkeerterrein achter het politiebureau. Naar de au towrakken met bloedvlekken en haarplukken aan het raam ge kleefd. Realiseert u zich wel dat de gemeenschap voor de kosten van zo'n verkeersongeval moet opdraaien?" De 19-jarige Leiderdorper was in het geheel niet onder de in druk van dit zo plastisch vertel de horrorverhaaltje. „Ik draag mijn gordel nooit." Deze keer alleen wel eventjes, omdat hij een politieauto had gesigna- leerd. Snel de gordel om, maar helaas op het Engelendaal in zijn woonplaats toch aangehou den. „Maar toen had ik hem dus wèl om." De officier: „Hoor eens, dat gordel dragen is geen gezel schapsspel voor agenten en burgers." En deed er nog een schepje horror bovenop: „Straks hangt u-er ergens in de touwen voor een langdurige revalida tie." De officier eiste 60 gulden boete, de rechter haalde er 25 gulden vanaf. Door rood De Noordwijker dacht bijde hand te zijn: „Ik ben inderdaad door rood gereden, maar hoe konden de agenten in die poli tieauto dat nou zien?. Ze ston den niet achter mij, maar aan de linkerkant van de kruising." Heel makkelijk, meende de rechter: „Toen het bij hen op groen sprong was het voor u rood." De Noordwijker: „Maar ze re den helemaal niet, ze stonden gewoon stil." Logisch toch, aldus de rech ter: „U reed immers door rood, dus zij konden de kruising niet De officier van justitie: „Bent u nou wel of niet door een an dere kleur dan groen gereden?" De automobilist: „Ik bén door rood gereden, dat ik heb ik zo juist al gezegd. Het licht sprong ineens op die kleur. Maar ik blijf er moeite mee houden dat die verbaliserende agenten dat van af de andere kant hebben ge zien. dat kan dus gewoon niet. Kijk, als ze nou achter me had den gestaan was het anders ge weest..." Een zinloze discussie waar aan officier en rechter snel een einde maakten. „Dat geintje kost u dan 130 gulden." Raadsel De herkomst van de bon voor het passeren van een stoplicht in Oegstgeest rijden was voor de 44-jarige Leidschendammer een compleet raadsel. „Ik heb mijn agenda er nog eens op na geslagen maar die dag heb ik daar, op dat tijdstip niet gere den. Er moet door de verbali sant een foutje zijn gemaakt." Als alibi toonde de man zijn agenda. „Natuurlijk geen kei hard bewijs, maar toch." De officier wilde weten in wat voor auto de Leidschendammer reed. „Een beige Opel Rekord,." antwoordde de man. „Goh, dat is dan wel toevallig dat dat ook op de bon staat. De bekeurende agent zou dus niet één maar drie foutjes hebben gemaakt," concludeerde de officier. Voor hem was het zo klaar als een klontje: de Leidschendammer was door rood gereden en daar voor zou hij 130 gulden boete moeten betalen. De rechter twijfelde aan het oordeel van de officier. Hij sprak de man vrij. „Ik ben niet overtuigd van uw schuld." ERNA STRAATSMA NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De eigenaars van Hotel Oranje en het Boulevardhotel in Noordwijk, A. Mol en C. de Boer (Exploitatiemaatschappij Mo- Bo), moeten voor de politie rechter verschijnen. Het duo wordt ten laste gelegd op de beide hotels ten onrechte een vijf-sterrenaanduiding te voe ren. Oranje en Boulevardhotel mogen zich officieel vier-ster- renhotel noemen. Op de gevel prijken er echter vijf, waardoor volgens het Bedrijfsschap Hore ca Wanten worden misleid. Volgens eigenaar Mol is er wat hem betreft van misleiding geen sprake omdat de beide ho tels wel degelijk alles bieden wat bij een vijf-sterrenaccommoda tie hoort. De vijf sterren waar over het Bedrijfsschap Horeca is gevallen, staan op de gevel van Oranje. Daar worden vijf facili teiten opgesomd waarover de hotels beschikken golfslag- bad, sauna fitness, beautycen ter, healthclub en hairstudio allen voorafgegaan door een ster. Mol: „Toevallig staan er vijf items vermeld. Het hadden er ook vier of zes kunnen zijn. Dat heeft dus niets te maken met het aantal sterren dat ons door het Bedrijfsschap is toegekend." Volgens Mol is de enige voor waarde die het Bedrijfsschap ten aanzien van de sterren-ver melding stelt, dat bij de hoofd ingang van het hotel een schild wordt geplaatst met daarop het aantal toegekende sterren. Daarnaast moet bij de receptie een lijst hangen met de prijzen van de kamers. „En aan die twee voorwaarden voldoen we." Boterzacht De vijfde ster voor Oranje zit er overigens volgens Mol wel aan te komen. „Een tijdje terug is het Bedrijfsschap, nadat wij een aanvraag voor een extra ster hadden ingediend, komen sla pen. Zoals gebruikelijk maakte de persoon in kwestie zich 's morgens als zodanig bekend en daarbij werd aangegeven dat we volledig aan de criteria voor een vijf-sterrenhotel voldoen. Let terlijk werd gezegd dat we hier een daar nog een puntje op de i moesten zetten en dat is inmid dels gebeurd. Als ze dan nu be weren dat we de klanten mislei - den, dan vind ik dat een boter zachte stelling." In de aanklacht van het be drijfsschap staat volgens Mol dat 'misleiding kan ontstaan'. „Tja, zo lust ik er nog wel een. Dat is hetzelfde als dat ik 100 over de snelweg rijd, maar ik toch een bekeuring krijg omdat ik in mijn auto sneller kan rij den. Onzin dus." Maar niet al leen op de gevel van Oranje staan vijf sterren vermeld. Ook op het briefpapier van hel hotel en in de vorig jaar uitgekomen Noordwijk-brochure prijken er vijf. Mol, gevraagd naar het waarom: „Nogmaals, wij mislei den de klant niet. Gewoon om dat onze hotels compleet zijn en we ons absoluut niet anders voordoen dan we zijn. Ik begrijp de commotie dus niet. Maar hij een landelijk bekend hotel dat boven het maaiveld uitsteekt, hoort kennelijk dit soort zaken." VRIJE TIJD Kinderkamp Buurthuis 't Spoortje organi seert een kinderkamp van 4 tot 10 juli. Het kamp voor kinderen tussen 7 en 12 jaar wordt ge houden in Schoorl, er zijn nog plaatsen vrij. De kosten bedra gen 100 gulden per deelnemer. Informatie bij 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, tel. 220866. Vragen naar Ruud Amoldi of Jacqueline Bakker. Incest-Hulpgroep Het Maatschappelijk Werk Lei den en Fiom Buro Leiden star ten na de zomervakantie een groep hulpverlening voor vrou wen met incestervaringen. Het Samenwerkingsverband Tegen Seksueel Geweld heeft een drin gende behoefte hieraan gecon stateerd. Doel van de hulpgroep is, dat vrouwen ervaringen uit wisselen, elkaar steunen en hel pen de incestervaringen te ver werken. De groepsleden komen 20 keer eenmaal per week bijel- kaar op maandagmiddag tussen 14.30 en 16.30 uur. Informatie en aanmeldingen op werkdagen bij Fiom Buro Leiden, Langeg racht 65a, tel. 071 226199/226098. Vrijwilligers Het Dienstencentrum Zijloever heeft dringend gastvrouwen en gastheren nodig die assisteren bij het verdelen van maaltijden in het seniorenrestaurant en bij activiteiten als bingo, kaarten, gym en cursussen. Inl. bij het Dienstencentrum. I.agc Rijndijk 129. Tel. 233208 C. de Waal of V Kempenaar. het kader van de actie Tij alcohol vrij'. In de gla- FOTO HENK BOUW MA! Het echtpaar De Geus heft met wethouder Walenkamp het glas op het winnen van een dineetje zen natuurlijk een alcohol-vrij frisdrankje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15