'Meer boten op Kagerplassen' v..._ Leids bedrijf keert na halve eeuw terug in Zoeterwoude Kinderopvang Wassenaar wordt flink uitgebreid Bouw 'brug der zuchten' lijkt eindelijk begonnen Geen huurverlaging voor basketballers Leiderdorp Ook kerktoren prooi van knaagkever Nieuwe aanlegsteigers in de strijd tegen de leegloop Het moet veel drukker worden op de Kagerplassen. Als het aan de Warmondse VW ligt, moeten de nieuwe aan legsteigers bij recreatie-eiland Koudenhoorn, waarvan de bouw binnenkort begint, als lokker fungeren voor een plas die nu maar al te vaak leeg is. creatiegemeente voor worden", stelt VW-voorzitter J. de Win ter. Zijn mening wordt direct gedeeld door twee andere 'War mond-kenners', mede-be stuurslid- H. Tromp en voorzit ter J. van Deventer van de grootste watersportvereniging in de regio, de 'koninklijke' De Kaag. miep de graaff Die gedachte lijkt haaks te staan op wat de praktijk op een mooie zomerdag uitwijst: bomvolle plassen waar onervaren schip pers zich maar niet op moeten wagen. „Dat zal best zo zijn tijdens het weekeinde, maar in de va kanties is het vaak maar rustig. Er is nog ruimte genoeg. Ander zijds is dat een geruststellend gegeven voor de toekomst: mochten er in de omliggende polders inderdaad duizenden huizen worden gebouwd, dan moet je die nieuwe bewoners toch ook ergens laten recreëren. Warmond wil daar echt een re- Van Deventer ervaart als fer vent zeiler dat zelfs in een bouwvakvakantie de Kaag, iro nisch genoeg, vaak de rustigste plek is die hij kan vinden. „Bij niet al te stralend weer heb je, althans doordeweeks, vaak hele stukken van de plas nog voor je zelf." „De grote jachten zijn allang Schrijfavond Amnesty International zoeterwoude De afdeling Zoeterwoude van Amnesty Interna tional houdt op maandag 29 juni vanaf 20.00 uur weer een schrijfavond in Ons Huis. Er worden brieven opgesteld om te pleiten voor de vrijlating van dr. Ahmed Osman Siraj, docent aan de medische faculteit van de universiteit van Khartoem (Soedan). Hij zit een gevangenisstraf van 15 jaar uit wegens zijn vermeende betrokkenheid bij een samenzwering om de militai re regering ten val te brengen. Er kan ook geschreven worden voor Erdogang Kizilkaya uit Turkije. Hij werd in augustus 1991 meegenomen door de politie vanwege zijn vermeende lidmaat schap van de gewapende organisatie Revolutionair Links. Hij is tijdens zijn gevangenschap gemarteld. Voor informatie over de schrijfavond kan contact worden opgenomen met Paulien van Yperen (01715-2345) en Joke van Haastert (01715-3261). Zomerbridge in Voorschoten voorschoten De bridgeclub Voorschoten houdt vanaf 1 juli el ke woensdagavond een zomerbridge in het cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. De zomerbridge is bedoeld voor zowel beginnende als geoefende spelers. Er wor den per wedstrijdavond 24 partijen gespeeld en elke avond zijn er prijzen te winnen. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden per paar en inschrijven kan uitsluitend op de speelavond zelf van 19.15 tot 19.45 uur. Na een lange vertraging is giste ren een begin gemaakt met de bouw van de brug over de Oegstgeester Haarlemmertrek vaart. Het gaat nog om voorbe reidende werkzaamheden: de aanleg van een zandbaan en het graven en dempen van sloten. De fiets- en voetgangersbrug moet de nieuwbouwwijk Haas- wijk verbinden met het toekom stig recreatiegebied De Klinken bergerpias. Op de brug wordt al jarenlang knarsetandend ge wacht. Vandaar de bijnaam 'brug der zuchten'. Bouwer Korswagen en de ge meente Oegstgeest gaven elkaar lange tijd de schuld van de ver tragingen. Eén oorzaak was de vervuiling van de Morsebelpol der. De grond moest eerst wor den gesaneerd en afgevoerd voordat met de bouw van de brug kon worden begonnen. Vervolgens ontstond er een dis cussie over het gebruik van tro pisch hardhout. Daarop besloot de gemeenteraad dat het maar De Basketbal Vereniging Leider dorp (BVL) krijgt nul op het re kest. De club had het college van B en W gevraagd of de huur van sporthal Op Dreef in de 'on rendabele trainingsuren' kon worden verlaagd. Het college voelt hier echter niets voor om dat het vreest dat ook andere sportverenigingen om huurver- laging zullen vragen voor de uren tussen 16.00 en 19.00 uur. Dat zou de gemeente te veel geld gaan kosten. De basketbalvereniging kampt al enkele jaren met fi nanciële problemen. De BVL is uitgeweken, die vinden de Ka gerplassen te klein", is de erva ring van Tromp. „En in de zo mermaanden gaan veel boot-ei genaren zelf op vakantie, dat maakt het ook weer een stuk rustiger. Ja, op een enkele zon dag met stralend weer, dan is het inderdaad vol. Maar verder niet. We moeten er hard aan gaan trekken en zullen dat in samenwerking met de Braas- sem en Westeinder plassen ook gaan doen". Van Deventer van de Konink lijke Watersportvereniging De Kaag schrikt daar juist weer van: „Alsjeblieft geen actie! Het is juist zo plezierig dat je doorde weeks alle ruimte hebt op de Kaag. En een groei komt vanzelf wel, omdat er een flinke stijging valt te constateren in het aantal verhuurboten. Die categorie re creanten krijg je er toch al bij." Nieuwe steigers Vooral de nieuw aan te leggen steigers bij recreatie-eiland *n,r* Koudenhoorn de gemeente- Volgens De Winter is het op de middenstand net dat extraatje hoopt weliswaar direct na de raad van Warmond gaf er on- Kagerplassen altijd zo stil ge- zijn dat ze nodig heeft", ver- bouwvakvakantie met de aanleg langs toestemming voor kun- weest omdat er in Warmond wacht hij. van de 30 tot 40 ligplaatsen tel- nen de Kagerplassen een flinke van oudsher veel te weinig aan- Voor dit seizoen valt er van de lende steigers te beginnen, impuls geven, zo verwacht De legmogelijkheden zijn. „Zodra extra steigers, die in de vorm maar voor het eind van de zo- Winter. Bovendien zijn de stei- de watersporters bij het dorp van een insteekhaven worden mer is het karwei nog niet ge- gers een aardige opsteker voor kunnen aanleggen, komen ze aangelegd, nog geen soelaas te klaard. de middenstand van Warmond, echt wel. En dat kan voor de verwachten. De gemeente Zwembad in de aanbieding Het bestuur van het Rijnsburgse zwembad het Waterbos is in onderhandeling met een be drijf, dat er wel voor voelt de ex ploitatie van het bad op zich te nemen. Op redelijk korte ter mijn zou er volgens een zegs man van de gemeente duide lijkheid komen of 'de deal' met dit bedrijf doorgaat. Zowel het voortbestaan van het binnen- als het buitenbad van het Waterbos staan sinds vorig jaar ter discussie omdat de baden grote druk uitoefenen op de Rijnsburgse gemeentebegro ting. Zo werd bij voorbeeld ge sproken over het sluiten van het buitenbad. Tijdens de bestuurs vergadering van het Waterbos gisteravond bleek dat in de be groting voor volgend jaar nog geen rekening is gehouden met overname door een particulier, sluiten van een deel van het zwembad of andere opties. Pas wanneer er duidelijkheid be staat over de toekomst van het bad, wordt de begroting aange past. Uit de begroting blijkt dat de bijdragen van de gemeenten Rijnsburg en Valkenburg aan het zwembad niet voldoende zijn voor een sluitende begro ting. Bij ongewijzigd beleid dreigt volgend jaar een exploita tietekort van ruim 50.000 gul den. Voor rekening van Valken burg en Rijnsburg komt verder een nadelig saldo van 836.000 gulden. Carrosseriebouwer Deckers bezet laatste stukje van Grote Polder zoeterwoude miep de graaff Het laatste stukje open indus trieterrein in Zoeterwoude wordt bebouwd. Burgemeester A.J.M. Houdijk sloeg gistermid dag de eerste paal voor het nieuwe onderkomen van het Leidse carrosseriebedrijf Dec kers in de Grote Polder. Deckers hoopt de 1700 vierkante meter grote bedrijfshallen en 800 me ter kantoorruimte medio no vember te kunnen betrekken. En daarmee is de terugkeer van het bijna 80-jarige, van origine Zoeterwoudse bedrijf naar de bakermat een feiL In de nieuwe vestiging gaan 37 werknemers aan de slag. Deckers huurt de nieuwbouw van Hagheproject. Deze Leidse ontwikkelingsmaatschappij steekt ruim drie miljoen gulden in de nieuwbouw en geeft het al bestaande kantoor een opknap beurt. Hagheproject kocht de grond onlangs van de vorige ge bruiker, de chemische handel maatschappij Vos, die in Zoe terwoude bij haar vertrek een paar jaar geleden een inmiddels roemrucht visitekaartje achter liet: de grond bleek vervuild. In middels is de sanering goed deels afgerond. Burgemeester Houdijk me moreerde gistermiddag de 'af faire Vos' nog even. „Dit terrein heeft ons door het gebruik van de vorige eigenaar veel zorgen gegeven. We zijn juist hier als gemeentebestuur erg alert op geweest; dat blijkt nu een voor deel bij een nadeel." Ook Houdijk toonde zich ver heugd over de terugkeer van Deckers naar Zoeterwoude. „Er is in de hele regio nog maar weinig industrieterrein beschik baar of in ontwikkeling. De ter reinen die je hebt, moet je goed gebruiken. En belangrijk vind ik het dat je als regiogemeenten onderling kunt uitwisselen, dat je een bedrijf kunt verplaatsen zonder dat er werknemers moe ten verhuizen. Ik bedoel: we hebben onlangs JVC met lede ogen uit onze gemeente zien vertrekken naar Leiden. Maar gelukJdg konden we het bedrijf voor de regio behouden. En dat zien we hier bij Deckers ook, zij het in omgekeerde richting." Houdijk sloeg de eerste paal op een 'milieu-vriendelijke' ma nier. Er werd gebruik gemaakt van een nieuw, hydraulisch sys teem. Gaan palen tot nu toe via een dieselblok de grond in, het nieuwe systeem fungeert als een veredeld valblok en het werkt op oliedruk. Oliespetters komen niet meer voor en vol gens de bouwer, de Noordwijk- se aannemer Alkemade, is dat vooral in de dicht bebouwde binnenstad een groot voordeel. In 1913 werden de funda menten van Deckers gelegd op de plaats waar nu het winkel centrum van Zoeterwoude-dorp staat. Grootvader Deckers hield zich in zijn wagenmakerij bezig met het beslaan van paarden en het maken van de bijbehorende karren. De Zoeterwoudse boeren konden daar veelal op wachten en onderhielden zich in de tus sentijd graag in het bij het be drijf behorende café. Jarenlang ging dat goed, totdat vanwege nieuwe wetten de 'kroeg' werd afgekeurd: het plafond was te laag. Opa Deckers had geen zin in ingrijpende verbouwingen, sloot het café en liet liet bedrijf meegroeien met de ontwikke ling van de handkar, paard en wagen tot en met de motor. De groei verliep even onstuimig als het motorverkeer en de vesti ging bleek in de na-oorlogse ja ren veel te klein. Zoeterwoude had Deckers op dat moment geen industriegrond te bieden en het bedrijf moest uitwijken naar de Leidse Lammenschans- weg. Van daaruit vervaardigde de onderneming zowel serie- produkten (vrachtwagens) als specialiteiten als een me- thadonbus en legervoertuigen. Ondanks een nieuwe vestiging die in 1970 in Weert werd ge sticht, werd ook Leiden op den duur te klein en de 'grote broer' van Zoeterwoude had op zijn beurt geen ruimte meer te ver geven. De huidige eigenaars en kleinzonen van de oprichter, Leo en Chrit Deckers, zijn blij weer in Zoeterwoude te kunnen terugkeren. „We zijn hier toch ooit begonnen. En er zijn nog heel wat werknemers die uit Zoeterwoude en Stompwijk af komstig zijn." een betonnen exemplaar moest worden, maar toen was men weer een jaar verder. De gemeente liet zelf tot voor enkele maanden geleden nog weten dat de brug er voor de komende bouwvakvakantie zou staan. Dat gebeurde volgens wethouder H. Rijks niet omdat de gemeente onlangs besloot de brug hoger te maken dan de be doeling was. „Er kunnen vracht auto's onderdoor rijden die ver geten hun hydraulische hijsap- paratuur in te halen, en als der gelijke voertuigen de brug raken en er mensen op lopen, is het leed niet te overzien. De brug moet dus sterker en hoger wor den. Maar hij kómt er nu echt aan, anders waren we nu toch niet met het voorbereidende werk begonnen?" In elk geval zullen Haaswij- kers en de bewoners van de 'an dere kant', de wijk Clincken- burgh, voorlopig nog wel moe ten omrijden, want de zandli- chamen moeten volgens wet houder Rijks minstens een half jaar'inklinken'. sinds 1990 veel goed betalende seniorleden kwijtgeraakt en heeft in plaats daarvoor alleen slechter betalende junioren te ruggekregen. De contributie-in komsten zijn dus gedaald, maar de (hoge) uitgaven aan zaalhuur zijn gelijk gebleven. Het bestuur van de BVL concludeerde dat dat niet goed kon blijven gaan. Met het verzoek aan B en W wilde de vereniging de begro ting voor 1992 weer op orde brengen. Als de raadscommisie voor sport-, en welzijns- en per soneelszaken het standpunt van het college overneemt, moet de club andere manieren vinden om de financiën op orde te brengen. zoeterwoude De bonte knaagkever heeft zich niet alleen tegoed gedaan aan de houtconstructie van de hervormde kerk in Zoeterwoude-dorp, het dier tje heeft zich ook een weg gevreten naar de toren van het monumentale gebouw. Dat is gebleken bij een inspectie, die onlangs pas mogelijk werd nadat de toren compleet in de steigers was gezet. Een aannemer berekent momenteel wat de gemeente Zoeterwoude de eigenares van de toren aan het herstel kwijt is. Vooruitlopend daarop wil het college van B en W komende donderdag al toe stemming van de gemeenteraad vragen om het karwei zo snel mogelijk uit te voeren. Die haast is geboden omdat de restauratie van het kerkgedeelte van het gebouw de afronding na dert. De houtconstructie is daarbij volledig ver nieuwd. Het uitblijven van de opknapbeurt van de toren zou kunnen betekenen dat de knaagkever zich vanuit de spits weer naar de kerk verplaatst. FOTO w//m DIJKMAN wassenaar astrid van den berg Het Wassenaarse kinderdagver blijf 't Hummeltje wordt uitge breid met 72 plaatsen. De helft daarvan is bestemd voor dagop vang van baby's, peuters en kleuters. De andere helft is gere serveerd voor buitenschoolse opvang. Burgemeester en wethouders van Wassenaar gaan ervan uit dat de uitbreiding aansluit op de groeiende behoefte aan kin deropvang in het dorp. Om te voldoen aan de vraag naar kind plaatsen heeft de Stichting Kin derdagverblijven Wassenaar, die 't Hummeltje beheert, de kinderdagopvang in april van dit jaar al uitgebreid met één nieuwe groep hele dagopvang. Hiermee liep de stichting voor uit op de definitieve uitbreiding van 72 plaatsen, die eind 1993 moet zijn gerealiseerd. Door de vergroting van het aanbod komt de gemeente niet alleen tegemoet aan de be staande behoefte, maar hoopt zij ook de vraag naar kinderop vang verder te stimuleren. Veel vrouwen stellen de beslissing om (weer) te gaan werken uit, omdat er geen goede oplossing is voor de opvang van de kinde ren. Voor alleenstaande moe ders die weer aan het werk wil len, is kinderopvang een nood zakelijke voorziening. De gemeente kan de uitbrei ding grotendeels betalen van de rijksbijdrage die zij voor kinder opvang ontvangt. Het rijk ver bindt aan die bijdrage wel de voorwaarde dat 70 procent van de uitbreiding van hele dagop vang wordt gereserveerd voor bedrijven, die plaatsen huren voor kinderen van hun perso neel, de zogenaamde bedrijfs- kindplaatsen. In Wassenaar komt dat neer op 25 van de 36 beschikbare plekken in de ba by-, peuter- en kleutergroepen. Om dit aantal te halen heeft de gemeente 650 bedrijven en in stellingen in Wassenaar gewe zen op de mogelijkheden tot het huren van een bedrijfskind- plaats. Nieuwbouw Tot nu toe worden door bedrij ven vijf plaatsen gehuurd voor hun personeelsleden. Dat is nog maar een klein deel van het to tale aantal bedrijfskindplaatsen dat eind '93 moet ziin gereali seerd. Toch verwacht de ge meente dat de bedrijven en in stellingen alle 25 beschikbare plekken zullen bezetten. Ze ba seert zich hierbij op cijfers die bekend zijn van andere ge meenten. Om al die nieuwe kinderen onder te brengen moet 't Hum meltje worden uitgebreid. Het kinderdagverblijf is gevestigd in de voormalige kleuterschool Ons Honk aan het Van Polanen- park. Dit gebouw en de voor malige kleuterschool Robbe does die ernaast liggen worden aangepast voor de uitbreiding van de dagopvang. Verder wordt er tussen de twee scholen een nieuw gebouwtje neergezet voor de buitenschoolse opvang. De opzet van de aanpassing en de nieuwbouw is uiterst so ber. Zo komen er geen aparte wasruimten voor de kinderen. Zij moeten zich wassen aan de wasbakken bij de toiletten. De administratieruimte wordt on dergebracht in de directieka mer. Verder is er in de nieuwe ruimten voor de buitenschoolse opvang minder dan drie vier kante meter speeloppervlak per kind beschikbaar. B en W ne men aan dat dat genoeg is om dat de kinderen vaak buiten het lokaal bezig zijn. Door de sobe re opzet van de gebouwen hoopt Wassenaar de kosten van de verbouw en nieuwbouw, die voor een deel voor eigen reke ning komt, te beperken. Vereniging krijgt geen geld voor leraar Arabisch De Marokkaanse vereniging in oprichting in Leiderdorp krijgt geen subsidie voor een leer kracht, die Arabische taallessen gaat geven aan Marokkaanse kinderen in de gemeente. De vereniging had het college van B en W om de bijdrage ge vraagd omdat de kinderen mo menteel geen onderricht in de eigen taal krijgen. Aan de Wil lem de Zwijgerschool was tot voor kort een zogeheten OETC- leerkracht verbonden, die de kinderen één dag per week on derwees in de eigen taal en cul tuur. Die leerkracht is echter vertrokken, waardoor de kinde ren nu van les verstoken blijven. De leerkracht wilde de kinde ren op zaterdagmorgen nog wel les geven, maar het college van B en W vindt dit geen goede op lossing. Dat meent dat de leer lingen door de week al zwaar genoeg worden belast en vindt dat ze in het weekeinde vrij moeten kunnen spelen. Boven dien is er in de begroting geld gereserveerd voor een OETC- leerkracht op een basisschool, zodat de gemeente de vereni ging niet nog eens extra geld hoeft te geven voor de taalles sen. B en W erkennen dat er nu een probleem is. Het geld is er wel, maar een leerkracht die op een basisschool les geeft is moeilijk te vinden. De commis sie adviseert de ouders die veel waarde hechten aan onderwijs in de eigen taal en cultuur hun kinderen naar de Islamitische Basisschool in Leiden te sturen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14