Monumentenzorg in problemen inmHnnnmmMHBBHCiBBi Hoe oorlog muziek werd Cultuur&Kunst Rijnlands Orkest: gerijpt en verrassend Ridder Hans van Manen 'genie van onze tijd' Cursus Bedrijfsadministratie Steile wand uit Leiden Vrolijk concert Streekmuziekschool MAANDAG 22 JUN11992 9 Buddingh'prijs voor Enquist Rotterdam De dichteres Anna Enquist heeft zaterdagavond tij dens de slotmanifestatie van Poetry International de C. Bud- dingh'prijs voor nieuwe poëzie gekregen. Zij ontving die onder scheiding voor haar bij de Arbeiderspers verschenen debuut 'Soldatenliederen'. De jury bestond uit Neeltje Maria Min, Rem- co Campert en Eddy van Vliet, De andere twee genomineerden waren de debutanten A.R. de Kom ('Tropen') en Paul van Capel- leveen ('Altijd commentaar'). Chagall-beurs voor Franse kunstenaar den haag De Chagall-reisbeurs 1992 is toegekend aan de Fransman Philippe Froment (1963). De beurs bestaat uit een be drag van maximaal 30.000 gulden. Froment studeerde aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij zal de beurs van het prins Bernhard fonds gebruiken voor een vervolgstudie aan de universiteit van Montreal in Canada. Dreigend, tekort aan restauratoren Er dreigt een groot tekort aan restauratoren voor gebou wen. Als er niet snel iets gebeurt, zijn er in 1996 zo'n 700 vakbekwame ambachtslieden te weinig, zo heeft het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid becijferd. de Monumentenzorg momen teel aan een 'nationaal plan'. Dat moet in de eerste plaats be- Om Neerlands onroerend cul- staande scholingsmogelijkhe- tuurgoed ook voor het nage- den in de bouwsector beter op slacht veilig te stellen, timmert elkaar doen aansluiten. Boven- en schaaft de Rijksdienst voor dien zal de in Slot Zeist zetelen de rijksdienst vooral de lagere technische scholen indirect at tenderen op de mogelijkheden in de restauratiesector, waar vakmanschap nog altijd geldt als meesterschap. De tanende interesse van de laatste jaren om te worden op geleid tot vakman in de restau ratiesfeer kent diverse oorzaken. Eén daarvan en misschien wel de belangrijkste is de met krachtige hand aangedraaide subsidiekraan bij wvc. Drs. F. van Duim van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg: „Als je voldoende restauratieprojec ten in de aanbieding hebt, is het gemakkelijker jonge mensen enthousiast te maken voor een gespecialiseerde opleiding dan wanneer je ze moet vertellen dat ze met hun verworven ken nis en vaardigheden maar moeilijk aan de slag kunnen." fiet tekort aan restauratoren betekent niet dat onze monu mentale panden in staat van verregaande verwaarlozing ver keren. Van Duim van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg:: „Vóór die periode was er al heel veel gerestaureerd. We zijn nu meer overgeschakeld op de preventieve aanpak. Onder houd in plaats van restauratie. Maar dat neemt niet weg, dat de vraag naar vakmensen blijft. Misschien dat ze straks hooguit wat all-rounder te werk moeten gaan, omdat met de tijd ook de jongere bouwkunst op de stoep staat. Dat vraagt misschien meer kennis van staal en beton dan bij de monumenten van oudere datum. Maar in eerste instantie gaat het vooral om het respect voor het verleden, dat uit de beoefening van het vak moet spreken." recensie li dy van der spek Concert van het Rijnlands Orkest, dirigent Michel Havenith, m.m.v. het Leids Vocaal Ensemble o l.v. Theo Goedhart, en de so listen Mirjam Cornelisse, sopraan en Phil Reebergen, tenor. Gehoord 20 juni in 'de Bron' te Alphen aan 'den Rijn. „Alphen weet niet wat het in huis heeft", zei de directeur van de streekmuziekschool na af loop. En zó is het! Je verwacht niet onmiddellijk zo'n hoog ni veau en zoveel inventiviteit bij een amateurgezelschap, maar het Rijnlands Orkest overtrof zichzelf zaterdagavond in 'de Bron' onder de enthousiaste lei ding van Michel Havenith. Je vraagt je na zo'n concert af, waarom beroepsorkesten nooit eens kiezen voor zo'n origineel programma. Kende U al 'Gene- viève de Brabant' (1899) van Erik Satie? Het is een composi tie die het muzikale gedeelte vormt voor het gelijknamige poppenspel van Contamine de Latour, in drie korte bedrijven verdeeld. Ironie, humor en schoonheid staan in deze volg orde centraal, soms in de solda tenliedjes, levendig en verend gezongen door leden van het Leids Vocaal Ensemble (inclu sief hun dirigent Theo Goed hart), dan weer in het alerte pi kante spel van het orkest, met daartussen prachtige hartstoch telijk gezongen liederen door de sopraan Miijam Cornelisse als Geneviève van Brabant. En hoorde U vaak gedichten van Baudelaire getoonzet door Hendrik Andriessen? Twee zeer romantische esoterische liede ren, waarin Andriessens voor keur voor de Franse tekst en de neiging tot het meditatieve dui delijk gestalte krijgen. Cornelis se heeft een stralende stem, met uitbundig volume, en een groot gemak van zingen; haar liefde voor de opera is dan ook begrij pelijk. Een enkele keer kwam door haar stijl van zingen het intieme en subtiele van deze gedichten wat minder tot zijn recht, maar hiermee is niets gezegd over de superieure kwaliteit van haar stem. Ook hier speelde de Rijn landse Orkest Vereniging deze delicate partij, waarin hoofdza kelijk pianissimo wordt ge vraagd (voor violen een groot waagstuk), betrokken, muzikaal en goed. De blazers konden hun hart ophalen m het 'Scherzo alla Marcia', een wel vaker afzon derlijk gespeeld deel uit de achtste symfonie van Ralph Vaughan Williams, en boven dien in de spectaculaire suite 'Hamlet', opus 32 van Shostakovitch. In een uitgele zen tempo, vol bravour én dis cipline, ontrolden zich de der tien beeldende korte delen van deze suite: fanfare op het hoog ste niveau! Met één uitzonde ring van het teder gespeelde wiegelied als eilandje van vrede en rust in de kakofonie van klanken. Het R.O.V. na veertig jaar: gerijpt en verrassend. AMSTERDAM ANP De Nederlandse choreograaf Hans van Manen is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen zijn Van Manen gisteren opgespeld in theater de Meervaart in Amsteredam. Minis ter d'Ancona (Cultuur) nam deze handeling voor haar rekening. Volgens d'Ancona zijn de critici opmerkelijk eensgezind over de grote kwaliteiten die de choreograaf sinds jaren aan de dag legt. Op dit moment is Van Manen de centrale choreograaf van het Holland Festival, een hommage aan zijn werk. De minister roemde Ridder Van Manen om zijn uitdagende, stimulerende en integere opvat tingen over de danskunst. Ook prees ze de meester-danser om de manier waarop hij degenen met wie hij werkt naar een artistiek eindresultaat begeleidt. „We hebben het geluk gehad dit genie van onze tijd te kennen", zo citeerde de minister Gérard Lemaire in de Meervaart. Let op: er komt een erkende specialist naar Leiden. Sterker nog: dé grootste specialist komt nu eindelijk naar de Sleutelstad. Bel voor gratis info BKB, PDB, MBA. SPD en PDL: 071 - 15 34 24. velsen In het recreatiegebied Spaamwoude in Velsen is zater dag Nederlands grootste kunst werk officieel in gebruik geno men. Het gaat om een vijftien meter hoge klimwand, die niet alleen strelend is voor het oog maar ook geschikt voor de klim- sport. Het kunstwerk, dat is ont worpen door de Leidse beeld houwer Frans de Wit, is opge bouwd uit bijna tweehonderd betonblokken. Aan de voorberei ding van het project is drie jaar gewerkt. De klimwand staat in een soort amfitheater met een doorsnee van zo'n dertig meter. Het kunst werk werd in gebruik gesteld door de Noordhollandse gedepu teerde F. Tielrooij, kunstenaar Frans de Wit en de topsportklim mers Stefan Glowacz en Ad van der Horsf. Om de klimwand in te wijden, worden in het aanstaan de weekeinde in Spaamwoude klimkampioenschappen gehou den. Ook het publiek kan onder deskundige begeleiding een kl- impoging wagen. foto anp muziek «recensie marjolein van rotterdam Zomerconcert Streekmuziekschool Leiden, met optredens van 12 ensembles. Ge hoord: 20 juni in de Stadsgehoorzaal, Lei- Samen muziek maken is het leukste èn het moeilijkste dat er is. Daarom is het goed dat de Streekmuziekschool Leiden (SML) er veel aandacht aan be steedt: bij de SML is kun je je voor maar liefst 21 verschillende ensembles inschrijven. Meer dan 200 leerlingen van de muziekschool deden afgelo pen zaterdag aan de concert avond voor ensembles mee. De muzikanten en zangers varieer den enorm in leeftijd en erva ring. Maar dat was juist leuk. Dat af en toe een noot duidelijk vals werd gekrast of gezongen, hinderde niemand. En terecht: het belangrijkste van een mu ziekuitvoering als deze is dat er met plezier muziek wordt ge maakt. En dat het publiek daar van geniet. Het trombone-sextet onder leiding van Paul van Egmond opende de avond in de Stadsge hoorzaal. De muziek kwam ver rassend genoeg van achter uit de zaal: de trombonisten ston den op het achterbalkon. De mars die ze speelden klonk goed. Na de opening mochten de kinderen van de blokfluitgroe- pen en koren optreden. Totaal speelden en zongen zo'n tachtig kinderen. Gedeeltelijk stonden ze op het podium, gedeeltelijk op de zij- en achterbalkons. Dat betekent dat ze moesten sa menwerken met kinderen die een flink stukje bij ze vandaan stonden. En zeker in de muziek is dat verschrikkelijk moeilijk. Maar de kinderen brachten het er ondanks de zenuwen die volgens koorlid Matthias bij ie dereen door de keel gierden redelijk goed van af. De serieuzere ensembles kwamen na de pauze aan de beurt. Er was een driestemmig koor, een strijkersensemble en een blazersgroep te horen. Ze brachten muziek die uiteenliep van Mozart en Haydn tot Krom mer en Van Amelsfoort. Vooral de twaalf blazers onder leiding van Hans Stoop speelden en thousiast en kundig. Zes gitaristen, begeleid door een orkest dat het hele podium in beslag nam, sloten de avond af. Ze speelden een gedeelte uit het Concierto Andaluz van Rodrigo. Het orkest had pas een week geoefend, maar echt te horen was dat niet. Blijkbaar had dirigent Bas Prinsen er in die ene week hard aan getrok ken. Festival rond componist Iannis Xenakis op komst De Griekse componist Iannis Xenakis, sinds het midden van de jaren vijftig één van de boeg beelden van de nieuwe muziek, werd vorige maand 70 jaar. Dit najaar wordt in Amsterdam van 20 tot en met 23 november een vierdaags Xenakis-festival ge houden. In zijn werkstudio in hartje Parijs praat de componist over zijn leven met de muziek: „Plato zei al: muziek maakt ge bruik van regels, maar is ook een weldaad voor het oor." Dirigent Hans Rosbaud liet het publiek voor het eerst ken nis maken met de muziek van Iannis Xenakis tijdens het gere nommeerde Festival van Do- naueschingen in Duitsland. Op 16 oktober 1955. Opgevoerd werd 'Metastasis', dat veel ka baal veroorzaakt. Bij toehoor ders en critici. Xenakis was zelf wel de laatste, die zich verbaasde over de aanvankelijk negatieve reac ties. Hij wilde nu eenmaal iets totaal nieuws laten horen. Maar de erkenning kwam. De Griekse componist werd eind jaren zes tig het idool van de jonge mu- ziekgarde, die zich herkende in de brute kracht van 'Terre- tekhtor' (1965/1966) en 'Nuits' (1967). De rage is inmiddels weggeëbd, maar de naam Xena kis is gevestigd, hij is een van de meest uitgevoerde moderne componisten. Dit jaar is hij nog te horen in Parijs, Sydney, Tokyo, Berlijn, Stockholm, Bet- hune, Londen, Zürich en Napo- li. Amsterdam staat van 20 tot en met 23 november in het te ken van het Xenakis-festival. De oorlogsjaren zijn bepalend geweest voor Xenakis' kijk op de wereld. Zeker de eerste jaren van zijn muziekcarrière greep hij terug op ervaringen uit die tijd als verzetsman. In een be roemd geworden vraaggesprek met Mario Bois zei hij daarover: „In mijn muziek zit alle doods angst van mijn jeugd, van het verzet en de esthetische proble men die naar boven kwamen tijdens de gigantische straatde monstraties in Athene, of mis schien nog sterker de soms mysterieuze doodsgeluiden van die koude decembernachten van 1944 in Athene. Hieruit is mijn concept van het opstape len van geluidsgebeurtenissen geboren en daarom is er nu stochastische muziek." Voor het eerste muziekstuk 'Metastasis' werden oorlogsher inneringen als springplank ge bruikt. „Honderdduizenden die een slogan zingen, een slogan die zichzelf reproduceert als een gigantisch ritme. Dan het ge vecht met-de vijand. Het ritme barst uiteen in een enorme cha os van scherpe geluiden; het fluiten van kogels; het kraken van machinegeweren. Het ge luid verspreidt zich en de stilte valt langzaam over de stad... Voeg je die geluiden opnieuw samen dan wordt er een nieuw geheel gevormd..." Het na-oorlogse Griekenland bood geen ruimte meer voor de verzetsstrijder. Kort nadat hij in 1947 naar Frankrijk was uitge weken werd hij in zijn vader land ter dood veroordeeld op grond van 'linkse misdaden'. Pas in de jaren zeventig werd het vonnis nietig verklaard. Xenakis werd in Parijs goed opgevangen. De architect Le Corbusier bezorgde hem een inspirerende werkkring. In zijn dienst tekende Xenalds onder meer het klooster La Tourette bij Lyon een gebouw met een voorgevel die zich laat lezen als een partituur en het Phi- lipspaviljoen voor de wereldex- po van Brussel in 1958. Maar Le Corbusier speelde vals, hij heeft me zelfs geld geboden om de ontwerpen op zijn eigen naam te mogen zetten." In 1960 volgde de definitieve breuk en ging de Griek zich meer en meer aan de muziek wijden. Van Olivier Messiaerw kreeg hij.lessen muziekanalyse en -es thetiek. Ook de dirigent Her man Scherchen speelde een be langrijke rol bij de ontwikkeling van de stochatische theorie. In de electro-akoestische studio van Scherchen vlakbij Lugano kwam regelmatig een interna tionaal gezelschap van compo nisten en natuur- en wiskundi gen samen om zich te buigen over de raakvlakken van de exacte wetenschappen en de muziek. Xenakis voelde Zich daar thuis, „want", zegt hij, „ik ben wiskundige en ik ben Griek. Voor mij heeft altijd vastgestaan dat wiskunde, wetenschap en kunst hetzelfde waren. Plato zei al: muziek maakt gebruik van regels, maar is ook een weldaad voor het oor." In die studio leerde Xenakis omgaan met de computer als hulpmiddel bij het componeren van muziek. Jaren later ontwik kelde hij een eigen programma, dat tekeningen omzet in mu ziek. Met die componeercom- puter Upic is hij nog steeds in de weer. „Misschien dat bin nenkort een groot bedrijf het systeem op de markt wil bren gen. Het biedt de mogelijkheid het onderwijssysteem grondig te veranderen. Met de compu ter ontwerpen kinderen zelf hun eigen muziek, zodat ze de capa citeit om nieuwe dingen te ont dekken kunnen behouden." Ondanks de euforie van de ja ren zestig en daarna bleef er ook kritiek. Moeilijke muziek De componist lannis Xenakis: Je moet mijn muziek in alle rust tot je nemen." foto ap om naar te luisteren, het grote publiek had en heeft er geen oren naar. Een brede lach. „Mijn muziek nodigt niet uit tot springen, je moet het werk in alle rust in je opnemen. Moei lijk, ach..." „Wil je zulke muziek aan een groter publiek laten horen, dan zijn de massamedia niet thuis. Ook de orkesten zijn vijandig. De muzikanten zijn traditioneel opgeleid, ze hebben geen dro men meer, hebben alleen nog oog voor hun salaris. Waarmee ik niet wil zeggen dat iedereen mijn werk mooi moet vinden. Als kunst door iedereen geliefd wordt, dan verdwijnt de creati viteiL"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9