Molen-actie muurvast Sfeervol Midzomeravondfeest in Voorschoten Niet alleen de vervuiler betaalt in Starrenburg Warmondse molens in deplorabele staat Stomp wij kers heersen in wielerronde Zoeterwoude Regio Leiden *- MAANDAG 22 JUN11992 Van de vervallen Warmondse molens is het exemplaar in de Zwanenburgerpolder (tegen over Park Groot Leerust) er het ergst aan toe. De kop staat op het punt om er af te vallen, de wieken zijn onlangs al naar be neden gekomen. De molen in de Hofpolder heeft nog maar met twee wieken. Als er niets gebeurt, moet het exemplaar in de Boterhuismolenpolder (het eiland van de zeeverkenners) binnen een jaar worden stilge legd: ook hier dreigen de wie ken eraf te vallen. En de molen in de Zweilander polder (achter, de Kaagsociëteit) is eveneens aan het eind van zijn Latijn. De Rijnlandse Molenstich ting voert als eigenaar/beheer der van deze monumenten momenteel een actie om onder behalve deze molens ook exemplaren in Jacobswoude en Alkemade te restaureren. Daar voor is ruim vier miljoen gul den nodig. Eigenlijk zou ze dat ook in twaalf andere gemeen ten aan de slag willen, maar daar is helemaal nog geen be ginnen aan. Er is jarenlang ge middeld een kwart miljoen gul den per molen te weinig voor onderhoud uitgetrokken. En dat nekt deze 'stukjes cultuur'. Zijn de bouwwerken gewoon lijk slechts om de 75 jaar aan complete restauratie toe, de laatste decennia moesten ze el ke 25 jaar onder handen wor den genomen. Burgemeester G.W. van der Wel van Warmond zegt desge vraagd wel van plan te zijn om ooit op de brief van de molen stichting te reageren. „Het duurt zo lang doordat we hier nog een aantal dingen hebben liggen die ook tijd vragen. Een verzoek dat behoorlijke finan ciële gevolgen heeft, handel je niet zomaar af. Je zit er ook te genaan te hikken." Van der Wel vindt 'natuurlijk' dat de molens behouden moeten blijven, maar vindt het eng om een dergelijke uitspraak te doen zonder dat precies duidelijk is wat het kost. Automotor vat vlam op rijksweg leiderdorp Het voertuig van een automobilist uit Santpoort is zaterdagmiddag rond half zeven op de rijksweg A4, ter hoogte van Leiderdorp, gedeeltelijk uitgebrand. De man reed op de oos telijke baan toen een waarschuwingslampje op zijn dashboard aangaf dat het oliepeil te laag was. Tijdens het bijvullen liet hij het blik uit zijn handen vallen, waarna de olie die over de hete motor stroomde en vlam vatte. Inbrekers in Wassenaar verjaagd wassenaar Tot twee keer toe hebben inwoners van Wassenaar afgelopen weekeinde inbrekers weten te verjagen. Zaterdag avond om kwart over elf zag een bewoonster van de Prins van Wiedlaan iemand bij het openstaande raam op de eerste verdie ping. Bij het zien van de vrouw sloeg de man op de vlucht. Dat zelfde gebeurde gistermorgen rond vijf uur bij een huis aan de Wittenburgerweg. Reeks autokraken in Leiderdorp leiderdorp» Autokrakers zijn in de nacht van zaterdag op zon dag actief geweest in de dorpskern van Leiderdorp. Op verschil lende plaatsen werden van voertuigen de ruitjes ingeslagen of de sloten geforceerd, waarna de radio-cassetterecorder uit de auto werd gestolen. Bij de politie zijn tot nog toe vijf aangiften bin- Wassenaarder ramt twee keer boom wassenaar Een 24-jarige Wassenaarder is in de nacht van zater dag op zondag twee keer met zijn auto op een boom geklapt. Eerst schampte hij in de buurt van de Jagerslaan in zijn woon plaats een andere auto, waarna hij in de berm belandde en te gen een boom(pje) tot stilstand kwam. Hij kon zijn weg vervol gen, maar verloor op de Stoeplaan de macht over het stuur en vloog uit de bocht. De auto van de Wassenaarder strandde we derom op een (aanzienlijk grotere) boom. Hij is naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis vervoerd. De Zoeterwoudse wielerronde eindigde gisteren in een Stomp- wijks feestje. De winnaars van de burgerronde, de wedstrijd die van alle wieleronderdelen de meeste belangstelling trok, kwamen allemaal uit Stomp- wijk. Richard Bennis won bij de A-rijders, Aad Luyten werd eer ste bij de B-rijders en Lia van Schie schreef de dameskoers op haar naam. De wedstrijden begonnen gis teren met twee koersen voor A- en B-amateurs, maar de Zoeter woudse bevelking liep pas echt warm voor het evenement toen de plaatselijke favorieten in het strijdperk traden. Dat begon al met ae grutronde, een wedstrijd voor de jeugd van de basisscho len. Onder luide aanmoedigin gen werden Ronald van Steijn en Pieter van Swieten winnaar van respectievelijk de onder bouw en de bovenbouw. Eén van de publiekstrekkers was de nationale jeugdschaats- ploeg, onder leiding van coach Leen Pfrommer. Zes jongens en zes meisjes vormden door lo ting gemengde koppels die te gen elkaar uitkwamen in een af valrace. Barbara de Loor, twee de op het Nederlands junioren kampioenschap, en Jakko Leeuwang, de nationale kam pioen bij de junioren, werden de winnaars. De burgerronde, de afsluiten de wedstrijd voor Zoeterwoude- naars en Stompwijkers, werd een triomf voor de jeugd. Van het deelnemersveld van zestig recreatieve renners bepaalden de twintigers de strijd. AJ na en kele ronden ontsnapten drie mannen uit het peloton en hun voorsprong werd elke omgang van anderhalve kilometer gro ter. Tegen het eind van de koers haalden zij zelfs de overige ren ners weer in. De strijd tussen de drie koplo pers werd aan de streep overi gens slechts door een duo uit gevochten. 'Vluchter' Johan de Groot kwam tijdens één van de laatste ronden ten val en brak zijn pols. De strijd tussen de twee overgebleven renners Jeroen Straathof en Richard Bennis werd 'in de laatste meters in het voordeel van Ben nis beslist. Zie voor een verslag van de amateurronde de sportpagi- Er zit nog weinig schot in de actie van de Rijnlandse Mo lenstichting om zo snel mogelijk vijftien molens in de re gio te restaureren. Jacobswoude en Alkemade staan niet bepaald te dringen om met grote bedragen over de brug te komen. Warmond, de derde gemeente waar de molen stichting wil gaan restaureren, heeft nog steeds niet eens gereageerd op de brief van de stichting. Die brief is in middels dik een half jaar geleden verstuurd. Inmiddels dreigen verschillende Warmondse molens binnenkort letterlijk en figuurlijk in elkaar te storten. warmond/jacobswoude/alkemade miep de graaff De stichting probeert het geld bij elkaar te krijgen uit subsidies en uit bijdragen van particulie ren. Voorzitter Loek Dijkman vindt echter dat de gemeenten die de molens binnen de gren zen hebben, zelf eerst met een bijdrage over de brug moeten komen. „Maar op onze brief van november vorig jaar is vanuit Warmond nog steeds geen reactie gekomen. Ik vind dat op z'n zachtst gezegd niet erg bemoedigend. Volgens Dijkman zit in de si tuatie momenteel niet veel be weging. „Iedereen zit te wach ten op iedereen. Terwijl er nü iemand zou moeten opstaan die zegt: als het allemaal lukt, kun je op me rekenen." De Molenstichting heeft de gemeenten gevraagd 25 procent van de restauratiekosten voor hun rekening te nemen. De stichting zal daarna voor de rest zorgen. „We scharrelen wat bij elkaar via subsidies van de pro vincie en het rijk, diverse acties en sponsoring. Maar ja, de mo lens liggen moeilijk. Iedereen wil ze behouden, maar ze horen bij het landschap. Men vindt dat de overheid het allemaal moet doen. Terwijl ik van me ning ben dat we er met z'n allen tegenaan moeten." besteed. Daarbij zitten ze met het probleem dat het bedrag dat de gemeenten krijgen bij lange na niet toereikend is. Voor de Warmondse molens is een be drag van 1,4 miljoen nodig. De gemeente krijgt 80.000 gulden per jaar voor alle monumenten. Dijkman: „Het systeem werkt totaal niet. Probleem bij de ver deling van de pot is dat de mo lens achteraan in de rij staan. Menige gemeenteraad rede neert dat aan die molens niet te beginnen is. Dan gaat bijvoor beeld het Dorpshuis voor. Mo lens zijn nu eenmaal van ieder een en niemand."! Sponsors Dijkman heeft in de twee jaar dat hij voorzitter is, al wel een groot aantal sponsors geworven voor het dagelijkse onderhoud van de molens. Want je kunt nu wel gaan restaureren, maar als je vervolgens te weinig geld hebt om de molens fatsoenlijk te onderhouden, kan je over 25 De molen in de Klaas Hennepoelpolder Is bijna een ruïne. jaar weer van voor af aan begin nen. Een tiental bedrijven heeft inmiddels voor 8000 gulden per jaar een molen geadopteerd. „Dat is niet zo'n makkelijke klus. De bedrijven die 'ja' heb ben gezegd, doen het meer uit idealisme dan uit reclame-oog punt. Toch blijf ik van mening dat het voor bedrijven heel leuk kan zijn zich op een dergelijke manier te profileren." Het wrange voor de Molen stichting is dat de 'ambtelijke molens' niet met alle acties even blij zijn. Zo zette de stich ting onlangs een bord bij één van de onttakelde molens in Warmond. Daarop stond te le zen dat het 'ons niet voor de wind gaat', gevolgd door een gi ronummer. Het bord was ont sierend en moest weg, vonden de ambtenaren. „Bureaucra tisch gedoe", mompelt Dijkman daarover. De molens zijn volgens de voorzitter van de Molenstich ting in een politiek steekspel te rechtgekomen. In principe zijn de gemeenten waar deze mo lens staan, er geen eigenaar van. En waar dat wel het geval is, zoals in Leiderdorp, is de ge meente de kostenverslindende monumenten liever kwijt dan rijk. Tot een paar jaar geleden gaf het ministerie van cultuur rechtstreeks geld voor de res tauratie van monumenten. Te genwoordig gaat het geld eerst naar de gemeenten. Die bepa len waaraan de subsidie wordt De molen in de Nieuwe Hofpolder beschikt nog maar over drie wieken. foto wim dijkman Samenwerking horeca werpt vruchten af Kopers nieuwbouwhuizen betalen mee aan sanering grond voorschoten De tweede editie van het Voor- schotense Midzomeravondfeest heeft zaterdag enkele duizen den mensen naar de eeuwen oude Voorstraat gelokt. Was het bij de opening rond vijf uur nog rustig, 's avonds waren de ter rasjes vol. De hele Voorstraat werd benut, maar de mensen massa bleef traditiegetrouw geconcentreerd rond net Wa pen van Voorschoten. Het weer werkte dit jaar volop mee: vorig jaar regende het 's middags nog. Tien soundmix- en playback- artiesten beten het spits van het programma af. Opmerkelijk was volgens jurylid Joop Peeters dat er geen enkele Voorschotenaar onder de de deelnemers was te vinden. Een leraar aan de Ame rikaanse school in Wassenaar, een Voorburger met de arties tennaam 'Billy Holy', zou uit eindelijk tot winnaar worden uitgeroepen. De man had dan ook een mascotte meegeno men: zijn acht maanden jonge zoontje, dat op de muziek van pappa zat mee te wiegen. Num mer twee werd de Oegstgeestse 'Adriënne', gevolgd door 'Frank' die helemaal uit Roermond was gekomen. Voor het eerst werkten alle horecazaken uit de Voorstraat samen en dat lijkt alle partijen goed te zijn bevallen. De enige kritiek onderling gold de harde muziek. Sommige horecamen- sen oordeelden na afloop dat het volgend jaar allemaal wat minder hard moet opdat de kleine bandjes met rustige mu ziek ook uit de verf kunnen ko- ke ordening van Voorschoten. „We houden ons eerst bezig met de grond van Erica Beheer omdat volgens de planning daar eerst wordt gebouwd. De strook ligt in het bijna afgeronde ge deelte van de wijk. We bekijken of we de grond helemaal moe ten afgraven en mQeten vervan gen door schone grond. Een an dere mogelijkheid is dat we de vervuilde laag afdekken met schone grond, een zogenaamde leeflaag. Als we de grond afdek ken installeren we in elk geval ook een controlesysteem, dat de vervuiling in de gaten houdt." „We hopen dat we niet het hele gebied hoeven afgraven, maar alleen die stukken die door olie zijn vervuild", vervolgt Laemoes. „De tuinbouwvervui- ling zouden we kunnen afdek ken. We onderzoeken dan na tuurlijk wel of er geen risico is dat het vuil naar boven komt. Als er wordt gebouwd op die plek, geven wij als gemeente de garantie dat er geen gevaar is voor de gezondheid." De grond van Starrenburg II, die verontreinigd is door het Haagse grachtenvuil, gaat meer problemen opleveren, zo is de verwachting van de gemeente ambtenaar. „Maar dat wil niet zeggen dat het zeker is dat alle grond daar wordt weggegraven. Er zijn tegenwoordig zoveel mogelijkheden. We bekijken bijvoorbeeld of we biologische technieken kunnen toepassen. Het is mogelijk om bacteriën los te laten, die de bodem zuiveren. Elders wordt geëxperimenteerd met het uitstomen van de grond. Misschien is dat ook een optie voor Starrenburg II." Wie voor de kosten van de bodemsaneringen opdraait is nog niet bekend. „Bij het stor ten van vervuilde grond op het gedeelte van Starrenburg II heeft de provincie een centrale rol gespeeld", vertelt Laemoes. „Ik sluit dan ook niet uit dat we de provincie zullen aanspreken op de kosten. Maar de voorma lige eigenaar van deze tuin- bouwgrond is natuurlijk ook een partij in de affaire. Voor de strook van Erica Beheer moeten we uitzoeken of de vervuiling is veroorzaakt aan wat in juridi sche termen heet: verwijtbaar gedrag. Als door het uitoefenen van tuinbouw de grondsamen- stelling verandert kan je dat de tuinbouwer niet echt verwijten. De sanering komt dan voor re kening van de gemeente. In dat geval zullen de kopers merken dat wij te maken hebben met extra kosten door de sanering. De hogere exploitatiekosten zullen zij terugvinden in de prij zen van de huizen. Er komen enkele duizenden guldens bij." Als de besluitvorming over de manier van sanering niet te lang op zich laat wachten, loopt de bouw van de huizen geen ver traging op. Voorlopig liggen de voorbereidingen op schema. Het gemeentebestuur verwacht niet dat aspirant-kopers zich door de vervuiling laten tegen houden. „Natuurlijk zit er een emotioneel aspect aan deze zaak", geeft Laemoes toe. „Ver halen over vervuilde grond kun nen mensen afschrikken. Maar als wij uitsluiten dat er enig risi co is, verwacht ik dat niet de ko pers zullen wegblijven." voorschoten astrid van den berg Wie betaalt de sanering van de grond in de nieuwbouwwijk Starrenburg? Met die vraag wor stelt de afdeling milieu van de gemeente Voorschoten. In prin cipe wordt uitgegaan van het credo 'de vervuiler betaalt'. Maar waarschijnlijk zullen ook de kopers van de nieuwbouw huizen enkele duizenden gul dens moeten meebetalen aan het reinigen van de grond. Er werd zaterdag tijdens het Midzomeravondfeest in de Voorschotense Voorstraat in stijl bediend, zoals hier bij 'Spulletjes', foto henk bouwman Geluidsoverlast of andere vor men van hinder heeft het Mid zomeravondfeest in elk geval niet opgeleverd. De politie hoef de niet op te treden. De organi satie wist rond half één zelf een groepje baldadige jongens in te tomen. Om één uur gingen alle bierpompen dicht en de laatste bezoeker verdween om drie uur in de nacht. Tegen die tijd was alle rommel alweer opgeruimd. Begin 1991 werd bekend dat de voormalige tuinbouwgron- den aan de noord- en zuidzijde van de Rouwkoopvaart vervuild zijn. Het gaat hier om twee soorten vervuiling. De strook grond waarop Erica Beheer 30 eengezinswoningen bouwt, is op enkele plekken verontreinigd met olie. Die is afkomstig van de stookinstallaties van het kas sencomplex dat op die plek heeft gestaan. Verder is door het gebruik voor de tuinbouw de samenstelling van de grond ver anderd. Of het hier om vervui ling gaat die gevaar oplevert voor de volksgezondheid, wordt door de afdeling milieu onder zocht. De andere vervuiling, in het wijkgedeelte Starrenburg II, is veroorzaakt door het storten van vervuilde grond uit Haagse grachten in de jaren zeventig. Deze verontreiniging is ernsti ger dan die van de strook van Erica Beheer. „Op dit moment zoekt de afde ling milieu uit hoe de bodem het best gesaneerd kan wor den", vertelt M. Laemoes,- hoofd van de afdeling ruimtelij-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6