Leiden Regio w 1 'Anonieme klacht wel behandelen' Uitzicht' 'Hup Holland kun je altijd wel kwijt' 'Meer ouderenwoningen in Noord-Rijnevest' KAMER MET p MAANDAG 27 JUN11992 5 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071-161417 Molens 6 Er zit nog geen schot in de actie om geld bijeen te krijgen voorde restau ratie van molens in de re gio 7 De gemeente luistert te veel naar bewoners van de binnenstad en te weinig naar de cafébezoe kers, vinden vertegen woordigers van de horeca Auto rijdt gasleiding Hoefstraat kapot leiden Brandweer en medewerkers van het EWR moesten er gistermorgen omstreeks drie uur aan te pas komen om een ka- potgereden gasleiding in de Hoefstraat te herstellen. Een gepar keerde aanhanger was enkele minuten daarvoor door een passe rende auto aangereden. De aanhanger schoot door de klap over een 'Leidenaartje' heen tegen de gevel van een pand. Behalve de voordeur werd ook een gasleiding in het huis vernield. De scha de werd snel hersteld zonder dat er zich persoonlijke ongeluk ken voordeden. De dader was doorgereden. Die werd later bij toeval aangehouden toen agenten bemiddelden bij een echtelij ke ruzie in het Juliana van Stolberghof. Een van de agenten zag een beschadigde auto staan. De 25-jarige eigenaar bekende ver volgens de aanrijding op de Hoefstraat. Weinig winkeliers bevangen door EK-koorts Morskring en Noorderkring winnen bij schoolhandbal 'De Morskring' en 'De Noorder kring' zijn zaterdag als beste uit dé bus gekomen bij het ge meentelijk handbaltoernooi voor Leidse basisscholen. Bij de teams uit groep zeven de vroegere vijfdeklassers zege vierde 'De Noorderkring' zowel bij de jongens als bij de meisjes. Het jongens- en meisjesteam van 'De Morskring' werden win naar bij de teams uit groep acht. Achtenzestig teams, afkom stig van 18 basisscholen, deden mee aan de wedstrijden, die werden gehouden op het terrein van handbalvereniging 'Satur- nus' achter de Vijf Meihal. De jongste leerlingen speelden in gemengde ploegen. In groep vijf won 'De Meerpaal', in groep zes kreeg een team van 'De Ste venshof de eerste prijs. Volgens H. van Ekdom van de gemeentelijke schoolsportcom missie was de publieke belang stelling groot bij de vijf speelvel den. „Het weer zat ook mee." Het Looiersplein bij de Waardgracht wordt in de toekomst mo gelijk bebouwd met huurwoningen voor ouderen. Oorspronke lijk mochten er geen woningen komen vanwege de meelfabriek. Als vaststaat wat er met de voormalige fabriek gaat gebeuren, kan er volgens wethouder van Rij op het plein worden gebouwd. Hij zei dit na afloop van een bezoek van de PvdA-gemeente- raadsfractie aan de wijken Pancras-Oost en Noord-Rijnevest. De Woningbouw Vereniging Leiden, die de meeste huizen in het gebied onder haar beheer heeft, krijgt ook de steun van de gemeente bij eventuele verbouwing van twee kleine beneden woningen aan Oranjegracht of Waardgracht tot één ouderenwo ning. Ouderen vroegen .de. PvdA om meer geschikte woningen in Noord-Rijnevest. Nu worden bovenwoningen in de wijk met vier, vijf of zes kamers— voor hen na verloop van tijd te groot of te moeilijk bereikbaar. De ouderen zien zich dan gedwongen uit de wijk weg te gaan, omdat de benedenwoningen slechts één of twee kamers tellen. leiden «emiel fangmann De verkoopster zet haar lippen even op het ventiel van de in oranje gehulde plastic pop en blaast. Zo zitten het oranje broekje met daarop nog EK'88 en WK'90 en het shirt mooi strak. Feestartikelenzaak Paddenburg laat zien wat er voor het EK-voetbal allemaal in huis is. Lucifers, haarbanden, alles oranje. „Dit vind ik dit jaar het mooist", zegt Sandra van der Zwaan en wijst op het hoofd deksel met de uitstekende hoorns, dat associaties oproept met Scandinavië en dan vooral de ononverwinnelijke stam der Noormannen. „We hebben voorraad zat en zijn al weer aan het inkopen. We koch ten dit jaar geen spullen meer in met een jaartal erop, die kun je immers na de EK niet meer ver kopen. Hup Holland kun je al tijd kwijt, ook voor toekomstige kwalificatiewedstrijden. Paddenburg aan de Nieuwe Rijn behoort tot de weinige za ken die deze dagen van de EK- koorts profiteren. Simpelweg, omdat ze er net als het Neder lands elftal 'helemaal klaar voor waren'. „We hebben het op za terdagmiddag altijd druk, maar nu is ruim de helft van onze verkoop aan EK-spullen ge wijd." Rond drieën 's middags staat het publiek rijen dik. „Mag ik oranje haarlak, ik geloof in een spuitbus, het is in opdracht hoor", zegt een al wat oudere mevrouw lachend. Zich half omdraaiend: „Verschrikkelijk, hè." De nabijgelegen 'Snuf-snuf cadeauzaak heeft in een groene plant een oranje sjaal gehangen, die eigenlijk een langgerekt netje is. 'Oranje gein' vermeldt een bord. „Nee, we verkopen er niet veel van, en een week gele den liep het zelfs beter." Op de markt al zijn som mige aanprijzingen op oranje borden geschreven moet echter met een lampje worden gezocht naar EK-souvenirs. Net zo Hollands als het Oranje-ge- voel is haring. Vishandel Miede- sfc. Marry Beekman (links) en Sandra van der Zwaan van feestartikelenzaak Paddenburg: meer dan de helft van de verkoop is nu aan de EK-voetbal ge wijd. ma heeft een slinger langs de kraam gehangen en het perso neel een petje opgezet. Maar hoe snel de handel er vaak bij is bij deze impulsverkoop, nu niet. Er zijn een paar frivole oranje broekjes (duurder dan in de winkel) tussen het textiel ver dwaald en verder valt het oog eigenlijk alleen op de oranje draagtassen van de firma Blok ker met het opschrift 'Neder land Okay' en 'Aanvalluh'. Slim bekeken: de winkel verkoopt speciale kussentjes en glazen met het opschrift 'Nederland Okay' en 'Aanvalluh' en bolle tjes voor op de auto-antenne. In de Haarlemmerstraat is er incidenteel oranje en bruin te koop. Chocolade-voetballen bij een banketbakker, oranje-bitter en de Wilhelmus-likeur bij slij terij 'De Wijnrank'. Maar in de rij voor de toonbank wordt en masse voor de waterkleurige je nevers gekozen. Net als Paddenburg heeft Fa voriet Textiel in de Haarlem merstraat wel tijdig aan de in koop gedacht. „Voor zo ver de spullen nog te krijgen zijn, want ook de produktie was dit jaar piet zo groot", zegt de verkoper Sam. „De winkeliers hebben het, denk ik, onderschat", vult bedrijfsleider B. Reiche aan. „Nu heeft inkopen bijna geen zin meer, die inkoopprijzen lig gen zo hoog, dat het voor de handel niet interessant meer is." Hij wijst naar de overkant. „Je kunt natuurlijk altijd nog snel met een stempel 'EK-voet bal' op een shirt laten drukken." Favoriet verkocht zaterdag de hele voorraad oranjepetjes in een half uur. Zelfs een pet met een foto van het team van vier jaar terug deed het nog goed. Ook hier een pop (buiten) en M fi f M Ombudsman stelt actievoerders McDonalds in gelijk leiden» janet van puk Mensen die anoniem willen blijven, kunnen in de toe komst mogelijk toch klachten indienen tegen het optre den van de Leidse politie. Nu kan dat nog niet volgens de door de gemeenteraad vastgestelde klachtenprocedure. De Nationale Ombudsman meent echter dat anonieme klachten ten onrechte in de pullenbak verdwijnen. hun advocaat en wist om welke mensen het ging omdat ze op foto's stonden, redeneert de Ombudsman. Burgemeester Goekoop rea geert verbaasd op dit oordeel. De politie wordt onbehoorlijk gedrag verweten, terwijl die pre cies de door de gemeenteraad vastgestelde regels volgde. „Er valt de politie niets te verwijten. In de klachtenprocedure staat dat de naam en het adres van de klager bekend moeten zijn. De Ombudsman beoordeelt nu de klachtenregeling van de ge meente Leiden, terwijl hij niet bevoegd is om regelingen van lagere overheden te toetsen." Afgezien van deze 'juridisch vreemde situatie' vindt Goe- Naar aanleiding van de veroor deling van de ombudsman gaat burgemeester C. Goekoop bij de fracties te rade of de regeling moet worden aangepast. De Nationale Ombudsman was om een uitspraak gevraagd toen de klachten van 29 actievoerders bij McDonalds niet in behande ling werden genomen omdat ze anoniem waren ingediend. De actievoerders laakten het optre den van de politie tijdens een demonstratie bij hamburgerres taurant McDonalds in 1990. De Ombudsman vindt de handelswijze van gemeente en politie onterecht. De politie had de klagers kunnen bereiken via Russen op bezoek bij Leidse MTS De Middelbare Technische Sectorschool aan het Lam- menschanspark krijgt mor genmiddag bezoek van een onderwijsdelegatie uit Mos kou. De Russische topambte naren van het ministerie van onderwijs worden op de school rondgeleid. Ook wordt ze in een aantal lezin gen uiteengezet hoe de school in elkaar zit. Daar naast krijgen ook thema's als wetgeving, schaalvergroting en relaties met het bedrijfsle ven de aandacht. De Russische onderwijs- ambtenaren maken deel uit van het gevolg van minister E. Dneprov. Hij is deze week de gast van zijn Nederlandse collega J. Ritzen. De twee be windslieden tekenen van daag in Den Haag een over eenkomst over onderwijssa menwerking tussen beide landen. Het bezoek van de Russen is een vervolg op de reis van Ritzen naar Moskou in maart. Minister Dneprov verklaarde eerder dat het Russische onderwijs moet worden ontdaan van politiek en een bijdrage moet leveren aan het 'humaniseren' van de Russische samenleving. FOTO HENK BOUWMAN daarnaast wat schappen met sokken, draagtassen, t-shirts en jacks. „Van bijzondere dingen, zoals die klappende handjes op het hoofd, hadden we er maar een maar. Maar dit shirt is ook aardig, hè" zegt de verkoper en wijst op zijn buik. 'Hilfe, Mutti, hilfe', zo luidt de. tekst op het ballonnetje bij een angstig wit- zwart geklede speler, die door de Leeuw wordt overweldigd. Over een paar uur weten 'we' of dat shirt ook vrijdag nog aan kan. Als het koud wordt kan er altijd nog een mof voor de on derarmen bij. koop dat de raadscommissie moet bepalen of er andere re gels moeten komen naar aanlei ding van de beoordeling van de Ombudsman. Hij verwacht niet dat het aantal klachten enorm zal toenemen als de regels soe peler worden. „De klager zal dan nog aan bepaalde voor waarden moeten voldoen. Hij zal een heel duidelijke reden moeten hebben om zich ano niem te houden en de zaak via een advocaat moeten regelen." In het rapport van de Om budsman over deze zaak wordt de suggestie gewekt dat de klachten over het politie-optre- den bij McDonalds wellicht niet zijn behandeld omdat het ging om een ingewikkelde zaak. Dat is absoluut niet zo, zegt de bur gemeester. „Van iedereen die zijn naam en adres opgeeft wordt de klacht behandeld. Ou ders van een van de actievoer ders dienden destijds ook een klacht in en die is gewoon be handeld", aldus Goekoop. Schaakprijzen Leidse scholen De Leidse basisscholen De Zijl- wijk en De Meerpaal zijn res pectievelijk tweede en derde ge worden bij het nationaal kam pioenschap schakén in Veldho ven. Aan de finale deden acht basisscholen mee. Ze waren na een aantal voorronden uit zo'n duizend basisscholen overge bleven. Bart Groeneweg, aan het eerste bord van De Meer paal, was tevens de beste scha ker van het toernooi. Hij won al zijn partijen. Eerste in Veldho ven werd De Bongerd uit Capel- le a/d IJssel Het team van protestants- christelijke basisschool De Zijl- wijk bestond uit Sylvia Sieval (eerste bord), Pieter Pouw (tweede bord), Frank de Graaf (derde bord) en Diederik Visser (vierde bord). Openbare basis school De Meerpaal vaardigde een team af waarin Bart Groe neweg, Martijn Cober (tweede bord), Allard Vlek (derde bord), Devrim Demirbas en Mark van Anholt (vierde bord/reserve) za ten. Groeneweg en Cober spe len bij de Leidse schaakvereni ging 'Óp Eigen Wieken'. Sleepboot van Waingunga weer in vaart De zeeverkennersgroep Wain gunga kan de sleepboot weer gebruiken. Zaterdag werd de motorvlet te water gelaten door welzijnswethouder A. van Bochove. Dat gebeurde op het bedrijfsterrein van AM F Reece aan de Rooseveltstraat, waar de botenloods van Waingunga- staat. Een paar jaar geleden werd de motor van de boot ver nield, na een inbraak in de loods. Onlangs kocht de zeever kennersgroep een tweede handsmotor, die door de groepsleiding in de boot is ge plaatst. De leegstaande Petrakerk aan de Suriname- straat wordt misschien een moskee. De Is lamitisch Culturele Vereniging wil de kerk kopen om te kunnen verhuizen van de Hooigracht naar de Kooi. Mustafa Nacak, twintig jaar geleden uit Turkije gekomen, woont al bijna tien jaar met zijn gezin in de flat aan-de Suriname- straat die pal op de kerk uitkijkt. „Het ge bouw moet behouden blijven voor gods dienst, of dat nu om de katholieke of de protestantse godsdienst of de islam is. Want de mensen hebben er ooit zelf voor betaald, toen de kerk werd gebouwd." „Het geluid van de klok? Dat is voor mij al tijd muziek geweest", zegt Mustafa Nacak, die de Petrakerk nog heeft meegemaakt toen die als gereformeerde kerk in gebruik was. „De kerk moet niet voor uitbreiding van Albert Heijn of winkels met woningen er boven worden gebruikt. Dat kan aan de andere kant", zegt Nacak. Al vreest een enkele buurtbewoner het vrij- w volgens Mustafa staat de meerderheid van de omgeving achter de mogelijke komst van de moskee. „Tachtig procent van de Nederlandse mensen, is mijn idee, wil dat het een godsdienstig ge bouw blijft." Mustafa vindt niet dat de Petrakerk tot een moskee hoeft te worden omgebouwd. „Want het gaat om het geloof, de gods dienst is onafhankelijk van het gebouw. Een minaret? Hoeft niet, zou misschien kunnen, moet je natuurlijk toestemming voor heb ben. Maar stel dat er pver tien jaar grond wordt gevonden om een nieuwe moskee te bouwen. Dan wordt deze plek misschien weer gebruikt voor een andere godsdienst." Zelf komt hij alleen op belangrijke feestda gen, zoals het vastenfeest en 'het schaap- feest', in de moskee. „Nee, er is geen ver plichting om op vrijdagmiddag bij de ge bedsdienst te zijn, ik werk dan altijd, maar de islam is een vrije godsdienst." WD-leider Bolkestein denkt er wel eens an ders over, maar de discussie die de liberaal heeft uigelokt met zijn uitspraken over sommige islamitische instellingen en ge woonten, volgt Nacak niet zo. „Nee, gods dienst en politiek zijn twee dingen die je moet scheiden. De leer van de islam staat in een boek, maar verder zitten er verschillen- de'mogelijkheden in. En in de politiek staat helemaal niets vast, daar kun je echt alle kanten mee op." Tekst Emiel Fangmann Foto Henk Bouwi Reacties en suggesties tel: 071-161413

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5