Ha vel wil referendum Bezoek De Klerk leidt tot nieuw drama Buitenland Israël niet meteen in actie tegen Palestijnse delegatie Boeren ondanks verbod op weg naar Parijs Britse Krant: Bedrijven schenden wapenembargo's Perot liet gangen van president Bush nagaan Serviërs verdreven MAANDAG 22 JUNI 1992 4 'Strübig en Kemptner werden gemarteld' hamburg» De Duitsers Heinrich Strübig en Thomas Kemptner, die vorige week door hun shi'itische gijzelhouders in Bayrut werden vrijgelaten, zijn tijdens hun gevangenschap gemarteld. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel in het nummer dat vandaag verschijnt. Volgens het blad werden zij geslagen, be spuugd en gedwongen hun eigen urine te drinken. Estland ruilt roebel in tegen eigen munt tallinn Estland heeft zaterdag als eerste voormalige Sovjet-re publiek de roebel vervangen door een eigen munt, de kroon. De Estse regering hoopt dat de eigen munt de burgers een sterker vrijheidsgevoel zal geven. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) had de eigen munt aanvankelijk afgeraden, maar liet eind vorige week weten een lening aan Estland voor te bereiden. Vliegtuigongeluk VS: tien doden meadview» Een ongeluk met een vliegtuig dat een rondvlucht had gemaakt boven de Grand Canyon heeft in de Amerikaanse staat Arizona het leven gekost aan tien mensen. De tweemotori- ge Cessna 402 stortte vrijdag neer bij een landingsbaan in de buurt van het Hualapai-indianenreservaat. Leraar weg na macabere castratie harmony Nadat een 16-jarige scholier in het Texaanse Harmo ny een varken met zijn tanden castreerde, is zijn leraar door het schoolbestuur ontslagen. De 41-jarige docent had de leerling verteld over de castratietechniek, die hij op de universiteit had geleerd. Hij had de jongen vervolgens afgeraden de techniek in praktijk te brengen. Maar na veel aandringen zou hij hebben ge zegd: 'Ga je gang maar, als je het zo graag wilt'. Volgens een vee arts had de jongen miltvuur kunnen oplopen. Chinese president Li overleden peking Li Xiannian, de voorzitter van het adviescomité van het Chinese parlement, is gisteren op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het Chinese persbureau Nieuw China vandaag ge meld. Li, een havik binnen de Chinese politiek, werd in 1983 tot president benoemd, nadat in de nieuwe grondwet de functie van staatshoofd in ere was hersteld. Hij was tot 1988 president. Siciliaanse jeugd straat op tegen maffia Palermo» Meer dan 5000 jonge Italianen hebben zaterdagavond in Palermo een nachtwake gehouden ter herdenking van de vo rige maand door de maffia vermoorde onderzoeksrechter Gio vanni Falcone. De betogers droegen kaarsen en fakkels met zich mee. De demonstratie was bedoeld om te laten zien dat de Sici- lianen zich niet door de maffia laten intimideren. VN-helikopter beschoten in Cambodja bangkok Een helikopter van de Verenigde Naties is gisteren beschoten toen het over een gebied vloog waar de Rode Khmet strijd leverde met Cambodjaanse regeringstroepen. De co-piloot raakte daarbij licht gewond. De beschieting vond plaats boven het noordelijke deel van de provincie KompongThom. Aan boord bevonden zich VN-soldaten die in de provincie worden gestationeerd om toe te zien op de demobilisatie van de drie Cambodjaanse groepen die zich aan de vredesafspraken hou den. De Rode Khmer weigert de wapens neer te leggen. Compensatie voor Bhopal-slachtoffers bhopal India heeft na zeven jaar juridisch touwtrekken einde- lijk de compensatie vastgesteld voor de slachtoffers van de gas- ramp in Bhopal. Familieleden van de slachtoffers krijgen bedra gen die variëren van 6.900 tot bijna 21.000 gulden. Degenen die fysieke schade hebben opgelopen, krijgen tussen de 3.450 en 6.900 gulden. Meer dan 3800 mensen kwamen om toen uit de chemische fabriek Union Carbide in december 1984 een grote hoeveelheid van het uiterst giftige mythyl isocyanaat ontsnapte. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël zal geen haast maken met de arrestatie van leden van de Palestijnse onderhandelingsde legatie die in de Jordaanse hoofdstad Amman hebben ge sproken met PLO-voorzitter Arafat. Amerikaanse bemidde ling heeft ertoe geleid dat pre mier Shamir en minister van politie Milo niet langer spreken over onmiddellijke aanhouding van de onderhandelaars bij hun terugkeer. De openlijke ont moeting van de Palestijnse de legatie met Arafat, en de Israëli sche aankondiging dat de hele groep bij terugkeer zal worden gearresteerd, hadden in Was hington grote bezorgdheid ge wekt. Uitvoering van het Israëli sche dreigement zou het einde betekenen van het vredespro ces. Maar ook voor de regering van premier Shamir kwam het incident ongelegen omdat Israël morgen een nieuw parlement kiest. Het afgelopen weekeinde slaagden de Amerikanen er in Israël over te halen nog geen ac tie te ondernemen. In ruil daar voor heeft Washington de Pa lestijnse handelwijze veroor deeld als „een onverantwoorde lijke en provocatieve daad". Het Israëlische parlement was tevreden over de Amerikaanse reactie. Premier Shamir maakte echter duidelijk dat de betrok ken Palestijnen „zullen worden behandeld als elke andere staatsburger of inwoner". De Is raëlische wet verbiedt contac ten met vertegenwoordigers van groepen die Israël beschouwt als terreurorganisaties. Ondanks een verbod van het ministerie van binnenlandse zaken zijn de Franse boeren van plan morgen de toegangs wegen tot Parijs te blokkeren. De boeren zijn woedend en on gerust over de landbouwher vormingen van de Europese Gemeenschap die, zo vrezen zij, hun inkomen zal aantas ten. De boeren voeren al enige tijd actie en de plannen voor een blokkade van Parijs ko men van de 'Plattelands-coör dinatie', een kleine doch radi cale boerenorganisatie die zes maanden geleden werd opge richt en zo'n zevenduizend le den telt. De boeren zijn van plan de wegen te blokkeren in een cirkel van 50 kilometer rond Parijs. De actie begint vanavond, de vooravond van de speciale zitting van het Franse parlement over het Verdrag van Maastricht. Minister Quiles van binnen landse zaken heeft de blokka de verboden en de lokale be stuurders de taak gegeven te voorkomen dat Parijs niet meer te bereiken is. 'Platte landscoördinatie' blijft echter bij haar voornemen en geeft de regering al bij voorbaat de schuld als het tot gewelddadige botsingen zal komen. van deze certificaten, hebben Britse fabrikanten tenminste twee keer wapens geleverd aan terroristen. Zo werden in de ja ren tachtig nachtkijkers gele verd aan de Srilankaanse Tamil Tijgers die volgens het certifi caat naar Oman zouden gaan. Een onderzoek naar de illega le handel in deze certificaten heeft uitgewezen dat in de afge lopen vijf jaar meer dan veertig Britse bedrijven op deze manier wapenembargo's van de VN hebben geschonden. Een be drijf dat wapens wil verkopen aan een land dat onder een em bargo valt, bijvoorbeeld Libië, levert een nep-certificaat in bij het ministerie. Zodra de lading het land uit is, wordt ze ofwel op volle zee overgeladen of vanuit het zogenaamde eindbe- stemmingsland doorgevoerd naar de daadwerkelijke afne- THE INDEPENDENT Wapenembargo's van de Vere nigde Naties worden regelmatig door Britse fabrikanten ge schonden, omdat de Britse re gering geen goede controle uit oefent op de bedrijven. De Brit se krant The Independent, die zich heeft voorgedaan als wa penhandelaar, heeft een certifi caat bemachtigd dat nodig is om wapens uit te voeren. Daar op staat de uiteindelijke afne mer en gebruiker van de wa pens vermeld. Het Britse minis terie van handel en industrie controleert de echtheid van de ze certificaten echter niet zodat wapenfabrikanten buitenlandse diplomaten vele honderddui zenden Britse ponden aan smeergeld betalen om dergelij ke certificaten te bemachtigen. Volgens een wapenhandelaar die bemiddelt bij het verkrijgen VERTALING MARGREET HESLINGA 'Geen bewijzen van illegaal gedrag' hem Gregson te betalen. De overeenkomst was dat het Witte Huis het bedrag aan Perot zou terugbetalen, als de band echt bleek te zijn. Tegelijkertijd start te de Amerikaanse geheime dienst een onderzoek naar Gregson, waaruit bleek dat de man een oplichter was. Bush belde daarop Perot op om hem te zeggen dat de deal niet doorging. De Texaanse mil jardair was zo kwaad dat hij medewerkers opdracht gaf alles wat ze over Bush konden vin den, boven water te halen. Daarop werden onderzoeken gestart naar onder meer de fi nanciële handel en wandel van Bush en twee van zijn zoons, de mogelijke betrokkenheid van Bush bij de Iran-contra-affaire, en zijn aandeel in een mogelijke samenzwering om informatie over Amerikaanse krijsgevange nen in Vietnam geheim te hou den. Het spitten leverde echter niets schokkends op. De onthulling van de Was hington Post zou echter wel voor Perot gevolgen kunnen hebben. Want de afgelopen we ken wijzen meer berichten in Amerikaanse kranten er op dat Perot er niet voor terugdeinst om op minder nette manier te vechten tegen mensen en orga nisaties die hem dwarszitten. CORRESPONDENT Ross Perot, de Texaanse miljar dair die vrijwel zeker als onaf hankelijk kandidaat gaat mee doen aan de presidentsverkie zingen, heeft de afgelopen jaren tal van onderzoeken naar mo gelijke misstappen van presi dent Bush gedaan. Volgens de krant Washington Post, die gis teren de onderzoeken van Perot onthulde, heeft het detective werk van Perot geen bewijzen van illegaal gedrag van Bush opgeleverd. Perot begon met zijn naspeu ringen in 1986, nadat hij en de toenmalige vice-president Bush een verschil van mening had den gekregen over de vraag of een melding dat Vietnam nog tal van Amerikaanse krijgsge vangenen vasthield, serieus moest worden genomen. Het draaide daarbij om een video band die in het bezit zou zijn van de Britse zakenman, Robert Gregson. Op'die band zouden 39 krijgsgevangenen zijn te zien, die in kampen in Vietnam zouden worden vastgehouden. Gregson bood de tape voor 4,2 miljoen dollar te koop aan. Het Witte Huis nam de za kenman aanvankelijk serieus. Bush benaderde Perot en vroeg President Vaclav Havel vindt dat de bevolking van Tsjecho-Slowakije zich moet uitspreken over de voorge nomen ontbinding van de 74 jaar oude federale staat. Havel riep gisteren op tot een referendum. De Europese Gemeenschap maakt zich zorgen over de voorgenomen splitsing van Tsjecho-Slowakije. PRAAG/BRATISLAVA AP-Rtf-AFP-DPA De Tsjechische informateur Klaus en de Slowaakse leider Meciar bereikten zaterdagoch tend overeenstemming over de splitsing van de federatie in twee republieken. Volgens het akkoord van Bra tislava moeten het Tsjechische en het Slowaakse parlement zich vóór 30 september over de splitsing uitspreken. Al in 1993 zouden de republieken feitelijk economisch en politiek onaf hankelijk kunnen zijn. Het ak koord voorziet in de vorming van een waarnemende regering, met slechts vijf ministers, van defensie, financiën, buitenland se zaken, binnenlandse zaken en economie. President Havel, een vurig voorstander van behoud van de federatie, klampt zich nu vast aan de laatste strohalm: een re ferendum. „Een referendum is de enige grondwettelijke en morele wijze", zei Havel in zijn wekelijkse radiotoespraak. Het is bepaald niet denkbeeldig dat de bevolking van beide delen zich uiteindelijk voor behoud van de federatie zou uitspreken. Maar het is de vraag of het zo ver komt. Meciar wil de Slo waakse bevolking pas raadple gen nadat het Slowaakse parle ment zich over de splitsing heeft uitgesproken en de nodige voorbereidingen zijn getroffen. Klaus sloot gisteren een referen dum niet uit, maar hij zei dat niet noodzakelijk te vinden. Volgens de grondwet kan al leen in een referendum tot de ling worden besloten. Het nieuw gekozen parlement heeft echter de bevoegdheid om de grondwet met een drievijfde meerderheid te wijzigen. De ODS en HZDS beschikken sa men met de voormalige com munisten en de Slowaakse ex treem-nationalisten ruim schoots over die meerderheid. Klaus en Meciar hebben twee weken onderhandeld over de vorming van een nieuwe rege ring, nadat hun partijen in res pectievelijk de Tsjechische lan den en Slowakije de parle mentsverkiezingen hadden ge wonnen. De twee onderhande laars gingen de besprekingen met geheel tegenstelde intenties in. Meciars Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) heeft de kiezers een onafhanke lijke Slowakije beloofd. Klaus' rechts-liberale Democratische Burgerpartij (ODS) wenste handhaving van de federatie en voorzetting van de door Klaus als minister van financiën be gonnen sanering van de econo mie. Halverwege vorige week werd al duidelijk dat Klaus be reid was zich bij de Slowaakse eis neer te leggen. BOIPATONG P. VAN NUÜSENBURG CORRESPONDENT Het had een gebaar van verzoening moeten worden; het bewijs dat deze blanke president begaan is met het leed van zijn zwarte landgenoten. Maar het bezoek van de Zuidafrikaanse president De Klerk aan Boipatong, een klein, zwart woonoord 60 kilometer ten zuiden van Johannesburg, waar woensdagavond 39 bewoners werden afgeslacht, liep uit op een nieuw drama waarbij zeker twee mensen door de politie zijn doodgescho ten. Zaterdagochtend reed de stoet van de president en de ministers Kriel (politie) en Viljoen (staatszaken), begeleid door pantserwagens, het woonoord binnen. De president wilde zijn medeleven be tuigen aan de nabestaanden van de slachtoffers en later in het nabijgelegen ziekenhuis de gewonden bezoeken. Maar De Klerk is hooguit 50 meter in Boipatong geweest. Een furieuze menig te versperde hem de weg, ramde op het Een inwoner van het zwarte woonoord Boipatong reageert zijn woede af op een politieman. Kort daarna dak en de motorkap van zijn auto, opende de politie het vuur op een menigte waarbij ten minste twee doden vielen. foto»ap schreeuwde slogans, maakte hem uit voor moordenaar en riep op hem af te maken. De Klerk zat lijkbleek op de ach terbank, verstijfd voor zich uit starend. Alleen een ring van zwaarbewapende veiligheidsagenten, van wie sommigen in burger, vormde nog een barrière voor de opdringende massa. Maar ook zij zouden de razende, vooral uit jongeren bestaande, meute niet lang hebben kun nen tegenhouden. Uit de ogen van som mige lijfwachten sprak angst, paniek. Een nieuw bloedbad werd opeens zeer waarschijnlijk. Die ramp bleef Boipatong op dat ogenblik bespaard. De kolonne van de president zette zich in beweging en ver trok uit Boipatong. Het bezoek had nog geen kwartier geduurd. Op een persconferentie na zijn ont snapping zei De Klerk geschokt te zijn door wat er was gebeurd. De tragedie van woensdagavond had hem naar Boi patong gebracht. „Ik kwam niet omdat ik een warm welkom wilde hebben. Ik zal echter alles doen om de daders van het bloedbad te grijpen. Als de normale wet geving niet afdoende blijkt, zullen straf fere maatregelen worden overwogen, al dus de president, in wat waarnemers be schouwden als een onmiskenbare toe speling op herinvoering van de noodstoestand. Het verzet tegen zijn bezoek was dui delijk georganiseerd, zo zei hij. Tot 20 minuten voor zijn aankomst was het in het woonoord heel rustig geweest, had niets op een op handen zijnde demon stratie geduid. „De meute was opgehitst door onverantwoordelijke elementen", aldus de president. Hoe het ook zij, het bezoek vond in elk geval onder een weinig gelukkig gestern te plaats. De betrekkingen tussen het ANC en de regering zijn na het vastlopen van de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel tot ver ónder het nulpunt gedaald. Het ANC, dat De Klerk er overigens steevast van beschuldigt zich niet te bekommeren om de zwarte slachtoffers van het geweld, noemde het bezoek een „cynische pr-stunt". De Klerk was bovendien „persoonlijk mede plichtig" aan de moorden, aldus ANC- leider Ramaphosa. Nadat De Klerk was vertrokken, ver plaatste de confrontatie tussen bewoners en politie zich naar het open veld bij Boipatong. Een politieman schoot een man dood, die hem met een kapmes te lijf zou zijn gegaan. De politie vormde een cordon om het lijk en weigerde het over te geven aan een inmiddels tot 1500 man aangegroeide, dreigende menigte. Gemeenschapsleiders probeerden hen vergeefs tot kalmte te manen. De menig te rukte echter steeds verder op. De poli tie, naar schatting 35 man, werd nerveus en loste een waarschuwingssalvo. De menigte deinsde even terug, maar her groepeerde ^ich. De politiemannen vuurden traangasgranaten af om de me nigte te verspreiden. En toen plotseling, zonder waarschuwing, openden ze het vuur. Op de grond lagen zeker twintig mannen en vrouwen, sommigen zwaar bloedend, de meesten huilend. Verslag gevers en fotografen probeerden de ge wonden te helpen, maar toen er van uit Boipatong terug werd geschoten, moes ten ook zij dekking zoeken. De rust keerde pas 's avonds weer. ANC-leider Nelson Mandela, die het zwarte woonoord gisteren bezocht, werd als een held binnengehaald. Clinton: Rijken meer belasting laten betalen LITTLE ROCK Rtr Bill Clinton, die waarschijnlijk de presidentskandidaat van de Amerikaanse Democraten wordt, heeft gisteren zijn eco nomische programma gepre senteerd. Het plan is een com binatie van bezuinigingen, in vesteringen in publieke werken, belastingverlichting voor de middenklasse en hogere belas tingen voor de rijken. Clinton wil in vier jaar onge veer 150 miljard dollar (270 mil jard gulden) extra belastingin komsten binnenhalen, de fede rale overheidsuitgaven met 140 miljard dollar (252 miljard gul den) verminderen en 100.000 ambtenaren ontslaan. Andere punten uit het plan zijn: de allerrijksten moeten meer belasting gaan betalen, bedrijven verliezen hun aftrek voor directeurssalarissen boven de 1,7 miljoen gulden en bur gers die meer dan 125.000 dol lar (225.000 gulden) aan pen sioen beuren, mogen geen ge bruik maken van Medicare, het federale gezondheidsprogram ma voor bejaarden. In Afrika dit jaar al 750.000 baby's met AIDS GENEVE IPS De eerste helft van dit jaar zijn in Afrika 750.000 baba's met AIDS geboren. Dat staat in een vrijdag verschenen rapport van het Kinderfonds van de Vere nigde Naties (Unicef). De orga nisatie voorspelt dat in het jaar 2000 tussen de vier en acht mil joen Afrikaanse kinderen met het AIDS-virus zullen zijn be smet. Daardoor zal de zuigelin gensterfte met 50 procent toe nemen. Het rapport, dat in het Zwit serse Genève werd gepresen teerd ter gelegenheid van de In ternationale Dag van het Afri kaanse Kind, gaat over de alar merende stijging van het aantal AIDS-gevallen en besmettingen op het Afrikaanse continent. Zo is de meerderheid van alle met AIDS besmette kinderen jonger dan vijf jaar en is eenderde van alle zwangere vrouwen die in de steden klinieken bezoekt, sero positief. mostar» Een Bosnische soldaat viert in Mostar de 'ovenwinning' op dé Serviërs, die enkele dagen geleden op de vlucht zijn gesla gen. Elders gaat de strijd gewoon door en dan vooral in de Bosni sche hoofstad Sarajevo, die weer een onrustige nacht heeft mee gemaakt. Servische paramilitaire troepen bestookten de stad vanuit de nabijgelegen heuvels met artilerievuur. In de buurt van Dobrinja, niet ver van het vlie- geld, werd hevig gevochten. Vanmorgen tegen zonsopgang was het weer betrekkelijk rustig, zo verklaarden inwoners. Bij de nachtelijke beschietingen vielen volgens radio-Zagreb 2 doden en 33 gewonden. De Serviërs bele geren Sarajevo al ruim twee maanden. In de stad zitten 300.000 burgers vast die gebrek hebben aan voedsel en water. Ook elektriciteit is er nauwelijks meer. Door de aanhoudende ge vechten kunnen de Verenigde Naties het vliegveld van Sarajevo niet onder controle krijgen om het te gebruiken voor de aanvoer van hulpgoederen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4