Alders: CAO's schaden milieu Binnenland WD wil spoeddebat over vluchtelingen Joegoslavië Trouw aan Milosevic Nieuwe voorzitter van CNV haalt hard uit naar NU'91 Beckers wil Janmaat buitenspel zetten Venetiaan: Waakzaamheid geboden Sleutelfiguur in Bosio-zaak wil niet voor commissie verschijnen MAANDAG 22 JUNI 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Golfers vinden hoofd in bosjes eindhoven» De politie van Eindhoven onderzoekt of er verband bestaat tussen de vondst van een mensenhoofd en het stoffelijk overschot van een vrouw, dat tien dagen geleden in het Eindho- vens Kanaal is aangetroffen. Het hoofd werd gisteren gevonden op een golfterrein in Valkenswaard. Volgens de politie is door de slechte staat waarin het lichaamsdeel verkeert niet duidelijk of het van een vrouw of een man afkomstig is. In verband met de vondst van het lijk werd later een 25-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht zijn 24-jarige vrouw te hebben ver moord. Ontvoerd meisje teruggevonden utrecht» Een 16-jarig meisje dat vrijdag in Utrecht was ont voerd, is het afgelopen weekeinde door de Duitse autoriteiten teruggevonden bij familie in Wuppertal. Ze is inmiddels onder gebracht op een schuiladres in Nederland. Het meisje is ander half jaar geleden wegens familieproblemen uit huis geplaatst en onder toezicht gesteld. Ze werd vrijdag tegen haar wil door haar ouders in een auto gesleurd. Een getuige werd door de moeder met een vuurwapen bedreigd. Tien mensen van de jeugd- en ze denpolitie en de recherche hebben zich met de zaak bezigge houden. Bij een huiszoeking in Tiel zijn de ouders aangehou den. Vrijgelaten chauffeurs weer vast geldermalsen De twee vrachtwagenchauffeurs van het bedrijf Jan de Lely uit Geldermalsen die vrijdag toestemming kregen de Griekse havenstad Patras te verlaten, zijn gisterochtend opnieuw aangehouden. De douane bij de Grieks-Macedonische grens hield de twee aan omdat de vrachtbrieven van beide wagens „niet in orde waren". De chauffeurs mochten Patras verlaten na dat op hun vrachtbrieven de eindbestemming Republiek Skopje (Macedonië) was veranderd in „voormalige socialistische Joego slavische republiek". Griekenland erkent noch de onafhankelijk heid van Macedonië, noch de naam Skopje. De wijziging in de officiële papieren gebeurde op last van de Griekse minister van verkeer. Het hoofd van de douane aan de grens met Macedonië stelde echter, volgens De Lely, „niets te maken te hebben met een minister". Primeur op luchtvaartshow gilzeruen» De jaarlijkse show van de Koninklijke Luchtmacht heeft zaterdag op de basis Gilze Rijen ruim 125.000 toeschou wers getrokken. De aanwezigen waren getuige van een primeur. Voor het eerst waren er op de jaarlijkse show, die afwisselend over de verschillende Nederlandse bases wordt gehouden, deel nemers van het voormalige Warschau-pact. Twee Migs-2, toe stellen die veel weg hebben van zowel de F-16 als de F-15, waren op doorreis van een show in Engeland in Nederland blijven staan. Eén toestel bleef aan de grond ter bezichtiging, het andere verzorgde een luchtshow. Drie doden in shoarmazaak schiedam/arnhem» Bij een schietpartij in een shoarmazaak in Schiedam zijn zaterdagochtend een dode, een zwaargewonde en een lichtgewonde gevallen. De dader, de eigenaar van de zaak, vuurde in totaal negen pistoolschoten af. Hij werd na een belegering van twee uur van de zaak gearresteerd. De 35-jarige man had ook geschoten op een politiewagen. De oorzaak van de schietpartij is nog niet bekend. Een 45-jarige Arnhemmer heeft gisterochtend een 38-jarige vrouw uit die stad levensgevaarlijk verwond door haar een kogel door het hoofd te schieten. De man werd later op de dag dood in zijn woning gevonden. De po litie gaat er van uit dat hij zichzelf door het hoofd heeft gescho- den haag gpd De WD-er Wiebenga wil in de Tweede Kamer zo snel mogelijk een spoeddebat over Joegoslavi sche vluchtelingen, die dagelijks met honderden tegelijk op het vliegveld Beek bij Maastricht ar riveren. Volgens Wiebenga zijn er te veel onduidelijkheden bij de opvang van deze vluchtelin gen. Hij wil ook opheldering over de vliegtuigmaatschappij en die hen uit verschillende re publieken uit het voormalige Joegoslavië aanvoeren. Een deel van de op Beek aan komende vluchtelingen gaat di rect naar Duitsland of naar Bel gië, waar ze door familieleden den haag Een demonstrante koestert het portret van de door velen verguisde Servische president Slobodan Milosevic. In ons land wonende Serviërs demonstreerden zaterdag in Den Haag tegen de sancties van de Verenigde Naties tegen hun land. Bovendien maakten de Serviërs duidelijk dat zij het niet eens zijn met het afwijzende standpunt van Nederland ten opzichte van Servië, foto nieuw anefo rob bogaerts 'Bloedzuigers met een vampiersmentaliteit' zwolle »gpd-anp of vrienden worden opgevan gen. Anderen willen in Neder land blijven. Ze weten echter niet waar ze naar toe moeten. Op het vliegveld Beek worden ze niet opgevangen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie verklaar de gisteren dat het kabinet zich beraadt over het probleem van de vluchtelingen. Bij dit beraad zijn verschillende ministeries betrokken, zoals WVC en Socia le Zaken. Er is nog geen enkele beslissing genomen over de sta tus van de vluchtelingen. Vorige maand vroegen 500 vluchtelin gen uit Joegoslavië asiel in ons land aan. De nieuwe voorzitter van het CNV, Anton Wester- laken, heeft zaterdag op een bijeenkomst in Zwol le fel uitgehaald naar de vakbond voor verpleeg kundigen, NU'91. Westerlaken noemde de leden „bloedzuigers met een vampiersmentaliteit". De CNV-voorzitter verwijt de bond uit eigen belang te handelen ten koste van andere werkne mers in de zorgsector. „De leden van NU'91 wil den vrij "snel stoppen met de acties, los van het resultaat. Vervolgens kwamen ze met het idee om de hele loonruimte op te eisen alleen voor de ver pleegkundigen en niet voor de rest van de werk nemers in de ziekenhuizen." NU'91 voelt zich zwaar beledigd door de uit spraken van Westerlaken. „Dom, kortzichtig en ongepast", schrijft NU-bestuurder Leo Van Lin in een open brief aan het CNV-bestuur. Van Lin ver wijt Westerlaken zijn uitspraken te doen uit „frus traties en intolerantie", en roept het CNV op met NU'91 om de tafel te gaan zitten en de verschillen van mening uit te praten. „Dat is misschien ver standiger dan met modder te gooien." Westerlaken is de opvolger van de 54-jarige Henk Hofstede, die zes jaar aan het roer heeft ge staan van het CNV. Zaterdag werd in Zwolle af scheid genomen van Hofstede. Voor zijn verdien sten kreeg de oud-voorzitter de Orde van de Ne derlandse Leeuw uit handen van minister De Vries van sociale zaken. Westerlaken vindt dat de overheid taken moet teruggeven aan werknemers en werkgevers. „Heel concreet denk ik aan de sociale verzekeringen. Die kunnen wij uitstekend zelf afhandelen." Wes terlaken denkt aan een soort 'super-CAO', die wordt vastgesteld in de Stichting van de Arbeid, de overlegclub van werkgevers en werknemers. In de super-CAO wordt alleen het raamwerk afge sproken, bijvoorbeeld over minderheden, milieu en arbeidsvoorwaarden. Bedrijven en bonden kunnen binnen dit raamwerk de CAO verder in vullen. USBERfi a en Usbergsla, per krop 99 tm f Rundervinken, kilo U9Ö 15.90.100 g 1-89 l.b9 Rundergehakt ...c 500 gram JAT6.25, kilo ®a©® 1M9* 11.49 Zoete kersen, 500 gram 2.50 Casino wit of bruin, heel ffi®® 249 1.99 Vakantiekoffie voor een thulsprfjs: <- ms>. C(1 Perla Mild koffie, fSi'l'SMSM snelfiltermallng vacuüm verpakt, 5 pakken n 250 gram 10.- rundervinken tl Lambrusco, een licht mousserende wijn, rood of wit -c ©os® 4.35 3.75 Crispy chips, diverse smaken, Lzak 200 gram ®s® 1.59 Maak kans op een mini juke-box radio (zie In de winkelt* Surinaamse- J2<89f of zilvervlies- rijstJ249f, zak 1 kilo ©ffi©® 2.19 Coberco halfvolle yoghurt extra mild, pak 1 liter .2111-69 Iglo Thuismenu, nasi of bami goreng pak 450 g 435'2.99 'We kopen grotere auto 's en gaan meer rijden Minister Alders van milieubeheer vindt dat het milieu wordt geschaad door de forse loonsverhogingen in recent afgesloten CAO's. Loonstijgingen die meer inhouden dan wat nodig is om de prijsstijgingen te compenseren, lei den volgens de minister tot overconsumptie met alle na delige gevolgen voor het milieu vandien. Alders zei dat gisteren voor de IKON-radio. hilversum anp De minister zei zich onder meer te ergeren aan de CAO's die de afgelopen week werden afgeslo ten in de ziekenhuissector en de bejaardenzorg. „Wat ik waar neem, is dat we in de fase te rechtkomen van het alsmaar meer." Hij wees erop dat reële loon stijgingen ook in andere secto ren zijn afgesproken. „Als wij menen dat we in dit land moe ten kiezen voor een duurzame ontwikkeling, dan zullen wij moeten stoppen met het als maar meer. We hebben grote successen geboekt met kata lysatoren voor auto's. Dat lever de het milieu echte winst op. Wat je ziet is dat de hele winst daarvan verloren is gegaan doordat we meer te besteden hadden. We kochten dus grote re auto's en we gingen meer ki lometersrijden." In de nieuwe CAO's voor de zorgsector hadden volgens Al ders alleen maar scheefgegroei de loonverhoudingen van be paalde groeperingen moeten worden aangepakt. Hij vindt dat het tijd wordt dat er een debat komt tussen werkgevers, werk nemers en overheid over duur zame ontwikkeling. Dat zou er toe moeten leiden dat op grote utrecht anp Politiek leider Ria Beckers van Groen Links wil dat CDA, PvdA, WD, D66 en haar eigen partij gezamenlijk afspraken maken over een strategie om de Cen trum Democraten van Janmaat buitenspel te zetten. Zij vindt dat deze vijf politieke partijen één lijn moeten trekken op het gebied van het minderheden vraagstuk in de verkiezingscam pagne voor een nieuwe Tweede Kamer. Die verkiezingen zijn in mei 1993 of eerder als het kabi net voortijdig valt. Op een partijbijeenkomst van Groen Links zaterdag in Utrecht zei Beckers dat de verkiezingen voor een belangrijk deel in het teken zullen staan van de posi tie van de allochtonen in Ne derland. Zij wees erop dat de partij van Janmaat nu al garen spint bij het door WD-leider Bolkestein aangezwengelde pu blieke debat over minderheden. In de opiniepeilingen staan de Centrum Democraten nu op vier Kamerzetels. Dat zijn er drie meer dan waarover Jan maat nu beschikt. Beckers vindt dat de vijf par tijvoorzitters een code van poli tieke fatsoen met elkaar moeten overeenkomen.Afspraken over aard en toon van komende ver kiezingscampagnes", aldus Bec kers. Voorzitter Van Velzen van het CDA vindt dat Bolkestein schul dig is aan de winst van Janmaat. „Het zal niet zijn bedoeling zijn geweest, maar het is wel het ef fect van zijn uitlatingen over de islam", aldus Van Velzen zater dag voor de TROS-radio. Bolke stein is de laatste maanden veel in het nieuws met uitspraken over de gewoonten en gebrui ken van sommige moslims, zoals polygamie en besnijdenis van meisjes. schaal werk wordt gemaakt van het milieuvraagstuk in eigen land, van samenwerking met de Derde Wereld en van stoppen met 'alsmaar meer'. Alders zei niet bang te zijn voor een stroom van kritiek op zijn bemoeienis met CAO's. „Duurzame ontwikkeling bete kent het integreren van ecologie en economie. Ik snap niet hoe iemand kan volhouden dat de minister van milieu zich met zijn eigen zaken moet bezig houden. Die twee elementen hebben met ons totale maat schappelijke leven te maken." In dezelfde uitzending zei mi nister Pronk van o ntwi Idee lings- samenwerking dat hij zich kan voorstellen dat er in CAO's ook een „milieucomponent" komt. Er zouden afspraken kunnen worden gemaakt over matiging als de werkgevers het milieube leid in hun sector hard maken. De overheid zou arbeid minder moeten belasten dan milieuver vuilende activiteiten. 'Lagere BTW betalen uit groei economie' den haag gpd Het kabinet denkt de verlaging van het hoge BTW-tarief van 18,5 naar 17,5 procent te kun nen betalen uit een hogere be lastingopbrengst. De inkomsten van de fiscus zullen hoogst waarschijnlijk stijgen, doordat de economie de komende jaren zal aantrekken, zo verwacht mi nister De Vries (sociale zaken). Het Centraal Plan Bureau (CPB) maakte afgelopen week bekend dat de groei van de eco nomie en de werkgelegenheid in tegenstelling tot eerder ver wachtingen de komende jaren zal meevallen. Volgens De Vries wordt het daardoor voor het ka binet iets gemakkelijker de BTW-verlaging te financieren. Hij ontkende overigens dat bin nen het kabinet is gedacht aan het schrappen van subsidies aan het bedrijfsleven om de BTW-verlaging te betalen. amsterdam anp De Surinaamse president Vene tiaan heeft gisteravond op een landelijke manifestatie in Am sterdam Surinamers in Neder land opgeroepen waakzaam te zijn en op te letten dat de Ne derlandse regering zal doen wat in het raamverdrag is afgespro ken. Venetiaan deed een zelfde beroep op de Nederlanders. „Het is bepaald niet zo dat ik Den Haag niet vertrouw, maar we moeten er met z'n allen op letten dat de Nederlandse rege ring zal doen wat is afgespro ken", zei de Surinaamse presi dent. In het raamverdrag is af gesproken dat Nederland een miljard gulden beschikbaar stelt voor de Financiering van een door Suriname uit te voeren aanpassings- en ontwikkelings programma. Nabestaanden van de vijftien Surinamers, die op 8 december 1982 door militairen zijn ver moord, mogen hun doden dit jaar in Paramaribo herdenken. Dat heeft Venetiaan een delega tie van de nabestaanden zater dag toegezegd. Tot nu toe von den de herdenkingen altijd in Nederland plaats. De president wilde niet in gaan op het verzoek om de voor de moorden verantwoordelijke militairen te vervolgen. Volgens de nabestaanden zei hij dat bij de regering de wil aanwezig is, maar dat in deze fase nog geen sprake kan zijn van uitvoering. den haag anp Cfl Roomboter stroopwafels, pak 10 stuks 2.49 Rambol crème, noot-®®® of pepermix®®, 100 gram Nu 2.29. Stegeman leverworst ring 500 gram 299*2.29 C(1 Cocktailworstjes, blikje 200 gram 299* 1.79 ah-ServlceliJn: bel gratis 06-0305. Artikelen waar kleine cllfert|es bij staan kunt u alléén kopen In AH-winkels waar een van die cijfers op de deur staat Prijzen gelden van dinsdag 23 t/m zaterdag 27 juni as 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eén van de belangrijkste betrok kenen bij de zogeheten Bosio- affaire, een 47-jarige Antilliaan se zakenman, heeft geen gevolg gegeven aan het verzoek van een speciale kamercommissie vertrouwelijk opening van za ken te geven over zijn rol in de ze nog steeds niet opgehelderde zaak. Ook een tweede getuige, een Arnhemmer, heeft verstek laten gaan. In de zaak rond de in Arnhem wonende Fransman Bosio lui den de trefwoorden: Krediet van Economische Zaken, verdoven de middelen, wapenhandel, CIA en DEA (Amerikaanse narco ticabrigade). De kamercommis sie onderzoekt sinds eind vorig jaar beschuldigingen van Bosio aan het adres van de overheid. Onder haar supervisie zou hij het slachtoffer zijn geworden van illegale operaties in Neder land en België van Amerikaanse geheime diensten. Bosio kreeg negen jaar gele den 650,000 gulden krediet van toenmalig staatssecretaris Van Zeil van economische zaken om een bedrijf te beginnen. Bosio verkeerde toen in staat van fail lissement. Kort daarna werd hij als directeur-werknemer ontsla gen door aandeelhouder-eige naar drs. A. van der Houwen, directeur van de Kamer van Koophandel in Zutphen en WD-afgevaardigde in de pro vinciale staten van Gelderland. Bosio zou er een puinhoop van hebben gemaakt. Zelf stelt hij dat de hem door Van Zeil en Van der Houwen opgedrongen medewerkers het krediet voor heel andere zaken gebruikten: Wapenhandel met de CLA als opdrachtgever. De Antilliaan zou Bosio twee jaar later bij drugssmokkel heb ben betrokken. Zelf zegt de Fransman niet te hebben gewe ten dat het om verdovende middelen ging. De politie liet hem en ook de Antilliaan onge moeid. Een BVD-functionaris zou tegen Bosio hebben gezegd dat de CIA en de DEA met de zaak hadden te maken. De kamercommissie beschikt over een bandopname van een telefoongesprek uit 1989 tussen de Antilliaan en de Nederlandse correspondent van een Franse krant. Daarop zegt de Antilliaan „in het landsbelang" te hebben gewerkt en door hoge heren in Den Haag te worden gedekt. De Arnhemmer is in 1986 ook via de Antilliaan bij drugssmokkel betrokken geweest. Evenals Bosio werd hij niet vervolgd. Ook de Antilliaan ging weer vrij uit. De Arnhemmer kent de toen malige opdrachtgever van de Antilliaan', een zakenman die in de jaren zeventig en tachtig voor Volker Stevin in Nigeria, Iran en Irak heeft gewerkt. Mo menteel zou hij in Saudi-Arabië verblijven. Volgens Bosio heeft de Antilliaan in 1983 tijdens een sollicitatiegesprek referenties opgegeven bij Volker Stevin. Hij kan zich echter niet herinneren om wie het precies ging. De Antilliaan verbleef in dat jaar vlak voor de militaire staatsgreep drie keer in Nigeria en sloot daar voor Bosio's be drijf een order af ter waarde van 800.000 gulden. Die order is nooit uitgevoerd. De Antilliaan heeft in 1985 schriftelijk vastge legd bereid te ziin onder ede te verklaren dat „aoor persoonlij ke tussenkomst van de heer Van Zeil niet mocht worden gele verd". De kamercommissie be schikt over dat document.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3