Schaar in Tsjecho-Slowakije Voor Jeltsin staat barometer op storm Tsjechen lijken splitsing al te hebben aanvaard Tuaregs hebben strijdbijl nog lang niet begraven Feiten &Meningen MAANDAG 22 JUN11992 Tsjechen hebben Slowaakse eis voor zelfstandigheid nooit serieus genomen De schaar gaat in Tsjecho-Slowakije. Dat is ongeveer het enige waarover de Tsjech Vaclav Klaus en de Slowaak Vladimir Meciar het na twee weken onderhandelen eens zijn geworden. Ogenschijnlijk krijgt Meciar zijn zin. Hij wilde immers een onafhankelijk Slowakije. Maar het is de vraag of de Slowaken blij moeten zijn met de ontbinding van de federale staat. Een historisch moment voor Tsjecho-Slowakije: Vladimir Meciar (links) en Vaclav Klaus (rechts) vertellen de verzamelde pers in Bratislava dat ze een akkoord hebben bereikt over de spliting van de staat. foto epa BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Het Tsjechoslowaakse parlement komt vandaag voor het eerst sinds de verkiezingen bijeen. Maar voor de kersvers gekozen afgevaardigden kan het nauwelijks een heugelijke bijeenkomst worden, nu de Tsjechische leider Klaus en zijn Slowaakse collega Meciar het feitelijk eens zijn geworden over de opsplitsing van de federatie per 30 sep tember. Natuurlijk is de opdeling met de afspraken tussen Klaus en Meciar nog niet definitief. Beide natio nale parlementen en het federale parlement moe ten zich er bijvoorbeeld nog over uitspreken. Maar veel meer dan een andere datum kan dat haast niet meer opleveren. De ontbinding van Tsjecho-Slowakije is sneller gegaan dan iemand twee weken geleden, na de verkiezingen, voor mogelijk had gehouden. Snel ler misschien ook dan de Slowaken lief is. Want terwijl Meciar nog steeds hoopt op enige vorm van samenwerking tussen de twee republieken, heeft Klaus duidelijk gemaakt dat het wat hem betreft alles of niets is. Ook de kranten in Praag lijken de splitsing als vol dongen feit te aanvaarden. De Tsjechische media houden zich al bezig met de vraag hoe hun deel van het land moet gaan heten. Tsjechië, een term die in Nederland nog wel eens wordt gebezigd, klinkt in de oren van veel mensèn uiterst merk waardig en is voor een deel van de bevolking ronduit onaanvaardbaar. Tsjechië slaat namelijk slechts op het Boheemse en niet op het Moravische deel van de staat in wording. Aangezien ook in Moravië een groeiend nationaal bewustzijn leeft (de Moravische natio nalisten wisten het bij de verkiezingen zelfs tot het parlement te schoppen), is die naam eigenlijk uitgesloten. De naam Tsjechisch-Moravische Republiek zou geen slechte keuze zijn. Maar een behoorlijk aan tal Tsjechen voelt er veel meer voor gewoon de naam Tsjecho-Slowakije te handhaven. Die naam geniet tenminste wereldwijde bekendheid en ver trouwen. Veertien schrijvers, onder wie Ludvik Vaculik, een van de medeondertekenaars van Charta 77, doen deze week in het weekblad Li- terarany Noviny de oproep de oude naam Tsjecho-Slowakije te handhaven. De veertien leg gen dit uit als een signaal aan de Slowaken. Zij zijn het immers die de federatie verlaten. Hand having van de oude naam betekent in hun ogen ook dat het Tsjechische deel de wettige opvolger van de oude republiek is, die de verdragen, ver plichtingen en internationale betrekkingen zal overnemen. Bovendien laat handhaving van de naam de mogelijkheid tot hereniging open. De brief van de veertien is typerend voor de at mosfeer in Praag. De Tsjechen leggen zich neer bij de splitsing, maar ze vinden de Slowaken bela chelijk en ze morren. Slowakije is niemand in Praag een oorlog waard, maar het thema beheerst ieder gesprek. De termen waarmee Meciar de af gelopen week in commentaren werd omschre ven, liegen er niet om: van cryptocommunist tot Saddam Hussein en Ceaucescu. Aan de andere kant zien sommige krantecom mentatoren ook een positieve kant aan de zaak: straks hoeft Praag geen geld meer uit te trekken voor steun aan het arme broertje Slowakije. De Tsjechen dragen acht keer zoveel bij aan het huishoudbudget van de federale staat dan de Slo waken. Bij de verdeling van de gelden gaat echter haast een kwart naar Bratislava, 41,5 procent Praag en 35 procent naar de federatie. De Slowaakse politici willen de financiële kant van de onafhankelijkheid liefst zo lang mogelijk vertragen. Meciar heeft er al voor gepleit dat de huidige budgetverdeling.tot eind 1993 gehand haafd moet blijven. Een overgangsregering, waar in Tsjechen en Slowaken evenredig vertegen woordigd zijn, moet dit soort praktische proble men gaan oplossen. Een van de eerste vraagstukken wordt de kwestie van het presidentschap. President Havel zal w« schijnlijk vandaag of morgen zijn aftreden be kendmaken. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Na zijn overwinning bij de ver kiezingen van 5 en 6 juni speel de Meciar hoog spel. De ex- bokser, ex-communist en naar boze tongen beweren ook ex- informant van de geheime dienst wees voortzetting van de federatie categorisch af. Zijn Tsjechische tegenhanger lGaus ging zaterdagochtend akkoord. De federatie verdwijnt. Wat er voor terug komt, blijft nog even een verrassing. De twee nieuwe republieken zullen zeker de eerste jaren erg op elkaar aangewezen blijven, vooral op economisch terrein. Maar Klaus maakte duidelijk dat er van een losser staatsver band (een confederatie) zoals Meciar wil, geen sprake kan zijn. Klaus, aanhanger van de ijzervreters Thatcher en Reagan, weet dat een groeiende schare Tsjechen die zeurende Slowa ken uiteindelijk liever kwijt dan rijk is. De Tsjechen hebben de Slo waakse eis voor meer zelfstan digheid de afgelopen jaren nooit echt serieus genomen. Al leen president Vaclav Havel vroeg bij herhaling om begrip voor de frustraties die leven in Bratislava. Na Esdand, Letland, Litouwen, Slovenië, Kroatië, Bosnië-Her- cegovina, Macedonië, Oekraïne, Witrusland, Moldova, Georgië en Armenië, mogen we dus nu Slowakije (4 miljoen inwoners, hoofdstad: Bratislava) toevoe gen aan het lijstje van nieuwe landen in Europa. Helemaal nieuw is Slowakije trouwens niet. Tijdens de Twee de Wereldoorlog stelden de na zi's de toenmalige Slowaakse leider, de priester Jozef Tiso, voor de keus: aansluiting bij het Derde Rijk, net als de Tsjechi sche landen Bohemen en Mora vië die als uitvloeisel van het Verdrag van München (1938) door de Duitsers werden inge lijfd; of een zelfstandige repu bliek, die natuurlijk slaafs de Duitse lijn zou volgen. Tiso koos voor het laatste. Sindsdien koesteren Slowaakse nationalis ten zijn nagedachtenis, wat voor veel Tsjechen reden is hen tot fascisten te bestempelen. Dubbelmonarchie De federatieve staat Tsjecho- Slowakije bestaat pas sedert 1918, toen na de Eerste Wereld oorlog de resten van het Habsburgse Rijk werden ver deeld. Bohemen en Moravië waren tijdens de dubbelmonar chie geregeerd door de Oosten rijkers, terwijl in Slowakije de Hongaren de dienst hadden uit gemaakt. Nog altijd voelen veel Slowaken een haat jegens de Hongaren die sterk doet denken aan de Nederlandse averse van de Duitsers. Het is daarom niet vreemd dat de grote Hongaarse minderheid in Slowakije niets voelt voor de plannen van Me- De Tsjechen hebben veel min der last van het verleden; Praag bleef immers altijd een belang rijk middelpunt van weten schap en (Duitse) cultuur: denk aan de oudste universiteit van Midden-Europa (de Karelsuni- versiteit), schrijver Frans Kafka en (tijdelijk) Wolfgang Amadeus Mozart. Misschien moeten we achteraf vaststellen dat het nooit zo heeft geboterd nissen de Tsjechen en de Slowaken. De eerste president, Tomas Masaryk, staat te boek als een geniale kruising tussen staats man en filosoof, maar niet als een groot strateeg. Hij concen treerde het hele staatsbestel in Praag en liet Bratislava niet meer over dan de rol van pro vinciehoofdstad. Na de Tweede Wereldoorlog bouwden de communisten die structuur ver der uit. Pas na de Praagse Lente, in 1968, werden afspra ken gemaakt over een meer evenredige verdeling van de staatstaken, maar veel kwam daar in de praktijk niet van te recht. En ook na de Fluwelen Revolutie bleef het bij mooie woorden, vooral van president Vaclav Havel, die wel een kan toor liet inrichten in Bratislava, maar daar slechts sporadisch verblijft. Armoede De Slowaken voelen zich dus miskend. De Tsjechen, ruim twee keer zoveel in getal, maken de dienst uit in de federatie. Maar de belangrijkste overwe ging voor de Slowaken om aan te sturen op zelfbeschikking is het saneringsbeleid dat Praag voert. Minister van financiën Klaus is er in amper twee jaar tijd in geslaagd beweging te krijgen in de economische puinhoop die de communisten achterlieten. Van de landen van het vroegere Oostblok staat Tsjecho-Slowakije er inmiddels het best voor. Maar dat gaat ten koste van grote armoede, vooral voor de Slowaken. De werkloos heid in Slowakije is drie keer zo hoog als in de Tsjechische lan den; vooral de wapenindustrie, toevallig geconcentreerd in Slo wakije, is zwaar getroffen door Havels besluit dat Tsjecho-Slo wakije zich voortaan houdt aan internationale verdragen over de wapenhandel met landen als Libië, Irak en Sudan. Bovendien profiteert Slowakije nauwelijks van westerse investeringen, die in negen van de tien gevallen naar de Tsjechische landen gaan. Vladimir Meciar wil daarom het tempo van de hervormingen flink terugschroeven. Buiten landse en Tsjechische econo men voorspellen dat dit alleen maar tot nog grotere misère zal leiden. Slowakije moet nu een maal door de zure appel heen bijten. Maar Meciar verwijst en kel naar het oude communisti sche recept: meer staatsbe moeienis. Tegelijk wil hij de geldstroom van Praag naar Bra tislava niet verliezen, dus be pleit hij een losser staatsver band: wel internationale zelf standigheid (bv een eigen zetel in de Verenigde Naties), maar nauwe economische samen werking. Klaus wijst dat rigoreus af. On afhankelijk is onafhankelijk. Ondanks een twee maanden geleden ondertekende wapen stilstand tussen de regering van Mali en de Tuaregs gaat de strijd gewoon door. Enkele we ken geleden nog vielen Tuareg- strijders een legerpost in de zuidoostelijke stad Gossi aan. Daarbij kwamen vijf soldaten en een burger om het leven. Het jeger sloeg hard terug: tien mensen werden opgepakt en vermoord. Onlangs werd in de hoofdstad Bamako een nieuw parlement beëdigd. De angst van de Tua regs dat zij opnieuw zonder parlementaire vertegenwoordi ging zitten, is uitgekomen. Zoals het er nu uitziet zit er in het parlement geen enkele politicus die bereid is zich in te zetten voor de belangen van het nomadische volk. Al jaren strijden de Tuaregs voor het behoud van hun cul- iiiiu i'ii bestaansrecht De ge vechten bereikten in 1963 een bloedig hoogtepunt toen de Tu- aregs in het oostelijke Kidal in opstand kwamen tegen de des potische heerschappij van het leger. Bij de strijd kwamen hon derden mensen om. Sindsdien wordt Kidal door de militairen gecontroleerd. De toenmalige regering van Moussa Traore maakte handig gebruik van de etnische spanningen in het land. In een poging de Tuarag het zwijgen op te leggen, werd hun het recht op onderwijs, werk, posities in het leger en ze tels in de volksvertegenwoordi ging ontzegd. Met plan van de regering mis lukte. In 1990 barstten ophieuw gevechten los die heel 1991- aanhielden. Het aantal doden Ongeveer 300 Slowaken demonstreerden zaterdag in Bratislava voor het behoud van de federatie Tsjecho-Slowakiji wordt geschat op 700 tot 800. Duizenden Tuaregs zijn naar de buurlanden Mauretanië en Al gerije gevlucht. Maar daar wa ren ze ook niet veilig. In de op vangkampen stierven honder den aan een mazelen-epidemie. In Nigeria, waar de macht door verschillende etnische groepe ringen wordt gedeeld, is het de Tuaregs niet veel beter vergaan. Vorig jaar raakte hun geduld op toen ze in weerwil van gedane beloften geen werk kregen. Er braken gevechten uit. waarbij een politieagent werd gedood. Het leger sloeg bijzonder wreed terug en vermoordde honder den Tuaregs. De Tuaregs in Mali naar schatting 500.000 op een bevol king van in totaal acht miljoen hebben tegen beter weten in al hun hoop gevestigd op het nieuwe parlement, dat volgens hen aandacht moet besteden aan de etnische problemen in Mali en de bloedige excessen van het leger aan banden moet r meer zeggenschap in foto ap leggen. De Tuaregs geloven dat de weinige concessies die hen in het verleden zijn gedaan voornamelijk het gevolg zijn van het ontbreken van interna tionale druk. Als het Westen in de komende maanden geen in teresse toont in de politieke ma noeuvres van het nieuwe parle ment, zo waarschuwen ze, dan zal het moeilijk zijn een nieuwe opstand te voorkomen. Dit keer bestaat de kans dat een dergelijke opstand zich ver over de grenzen van Mali en Nigeria zal uitbreiden. Als dit daadwer kelijk gebeurt, zal de hele Tua- regwereld ongeveer een mil joen mensen bij de strijd be trokken raken. Voor het eerst zien de Tuaregs nu de mogelijk heid van een enkele sociale, po litieke en economische Tuareg- gemeenschap in het westen en noorden van Afrika, ongeacht het feit dat ze in zes verschillen de landen wonen. Wellicht dat die eenheid hen zeggenschap zal geven. HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT President Boris Jeltsin moet na het warme onthaal dat hij kreeg in de Verenigde Staten en Cana da de terugkeer in Moedertje Rusland als een koude douche ervaren. Het rommelt in zijn re gering. Het parlement loopt te hoop tegen het kernwapenak koord dat hij met Bush sloot, te gen zijn economische hervor mingen en mogelijk ook nog te gen zijn benoeming van vice- premier Gaidar tot regeringslei der. En bovendien is tijdens zijn afwezigheid het conflict met de voormalige Sovjetrepublieken Moldova en Georgië duchtig aangescherpt. Zaterdag verscheen onverwacht vice-president Roetskoi op het beeldscherm met een onverho len 'oorlogsverklaring' aan het adres van de Georgische en Moldavische autoriteiten. Vol gens Roetskoi wordt het voor malige Rode Leger in Georgië en Moldova (dat nu onder Rus sisch bevel staat) door Georgi sche en Moldavische eenheden aangevallen. Iri Georgië gebeurt dat in de op standige provincie Zuid-Oss- etië, die zich van Georgië wil af scheiden en zich bij het in Rus land gelegen Noord-Ossetië wil aansluiten. In Moldova woedt een hevige strijd tussen de op standelingen van de voorname lijk door Russen en Oekraïners bewoonde provincie Trans-Dn- jestrië en het Moldavische leger. In gevechten om de grensstad Bendery zijn de afgelopen da gen volgens uiteenlopende schattingen 60 tot 200 doden gevallen. Jeltsin sloot zich gisteren bij Roetskoi's woorden aan. Hij noemde de Georgische leider Sjevardnadze niet, maar waar schuwde wel de Moldavische president Snegur, dat Rusland niet werkloos zou toekijken wanneer het bloedvergieten in de Dnjestr-provincie zou door gaan. Intussen neemt binnen Rusland zelf de kritiek op Jeltsin toe. Conservatieve leiders in het Russische parlement, zoals Ser- gej Baborin en Nicolai Pavlov, beschuldigen Jeltsin van 'land verraad' omdat hij Ruslands machtigste kernwapens, de SS- 18 met tien kernkoppen, wil ontmantelen. „Hij heeft be scherming gezocht onder de Amerikaanse atoomparaplu en onze defensie vernietigd", aldus Pavlov. Hij voorspelde dat de (communistische) oppositie 'Rode Brigades' zal oprichten als het parlement er niet in slaagt het kernwapenakkoord op democratische wijze onge daan te maken. De oppositie heeft bovendien Jeltsins faillis- sementswet, die bedrijven ver plicht hun schulden binnen drie maanden af te lossen, op straffe van faillissement, fel aangeval len. Jeltsins minister van indu strie Titkin sloot zich voorzich tig bij deze kritiek aan. Tegen over het persagentschap Inter fax noemde hij Jeltsins decreet „voorbarig" omdat het, indien naar de letter uitgevoerd, vol gens deskundigen de sluiting van 80 procent van alle Russi sche bedrijven zou betekenen. Een deel van het parlement wil het decreet (door Jeltsin in Amerika gepresenteerd als be wijs dat zijn markthervormin- gen onverdroten doorgaan) aan de commissie voor naleving van de Grondwet voorleggen. Het argument van de oppositie is dat Jeltsin zijn presidentiële vol machten met deze verordening ruim heeft overschreden. En tenslotte heeft Jeltsin ook nog problemen met de buiten landse gemeenschap in Rusland en potentiële buitenlandse in vesteerders. Het Russische par lement discussieert deze week over een belastingwet die 60 procent inkomstenbelasting voorschrijft aan buitenlanders in Rusland die meer dan 7500 dollar per jaar verdienen. Bui tenlandse ondernemers hebben Boris Jeltsin. al gedreigd zich uit Rusland te rug te trekken als deze 'knevel- wet' er door komt. Kortom, de politieke barometer in het toch al instabiele Rusland staat op storm. Het Boris Bo ris'-gejuich in het Amerikaanse Congres is verstomd. De 'verra der'Jeltsin moet alle zeilen bij zetten om een ernstige politieke crisis te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2