9 Swift rijdt opnieuw in de frontlinie Rob Sienders op herhaling Gianni Bugno deelt in Zwitserland de eerste tikjes uit O p Sport WIE ZEI DAT P MAANDAG 22 JUN11992 redactie herman joustra ad v Geen succes voor motorcrossers reisersberg/foxhill park Er was voor de Nederlandse motorcros sers in het weekeinde weinig succes weggelegd. In Reisersberg, waar werd gestreden omde Grote Prijs van Duitsland in de 500- cc klasse, was de hoogste klassering weggelegd voor Kees van de Ven. Hij werd in de derde manche tiende na in de eerste twee man ches de finish niet te hebben gehaald. In F-oxhill Park, waarde kwart-liter klasse streed om de Grote Prijs van Engeland, toonde Edwin Evertsen zich ontevreden met een vijfde en twee achtste plaatsen. In Reisersberg wisten drie Nederlanders zich te kwalificeren. Dat waren Van de Ven, Jeroen Royakkers en Carlo Hulsen. Royakkers kwam echter niet aan starten toe vanwege een armwond. Hulsen reed heel regelmatig, zonder verder op te vallen. Hij werd achtereenvolgens vijftiende, zestiende en veertiende. Levendige ronde van Zoeterwoude zoeterwoude ron hoogendam medewerker De elfde editie van de ronde van Zoeterwoude voor A-amateurs leverde een overwinning op voor Rob Sienders. De Zwijnd- rechtenaar reed een solide koers, rekende in de finale af met een kopgroep van zeven renners en passeerde na 80 kilo meter (51 ronden) als eerste de streep aan de zonovergoten Schenkelweg. Het betekende voor Sienders zijn tweede Zoeterwoudse over winning in successie. Helemaal zonder slag of stoot ging dat dit maal niet op het 1570 meter lange parcours. Immers, nadat zich aanvankelijk een kopgroep van 18 man had gevormd bleek Sienders in geen velden of we gen te bekennen. Valpartij Maar de uiteindelijke winnaar ontsnapte halverwege de wed strijd uit een langgerekt peloton en liet zijn rugnummer zien in een kopgroep van vijf man, waar na een jammerlijke valpar tij waarbij Swift-renner René van der Salm met schaafwon den de strijd moest staken slechts drie man overbleven: Sienders, Mark Varkevisser (Rijnsburg) en Tom de Jong (Roelofarendsveen). Deze ren ners kregen weliswaar nog ge zelschap van vier achtervolgers, maar betraden toch in dezelfde volgorde het erepodium. De lange tijd in de kopgroep mee rijdende Mare den Hoed en Kees van Wageningen kwamen echter niet verder dan de vierde en vijfde plaats. Al met al werden de duizen den belangstellenden getrac- teerd op een enerverende koers waarbij in hoog tempo gekoerst werd. Ook de vele demarrages waren voor het talrijke publiek een lust voor het oog. Dat vond ook Sienders: ,,Er was onderling een goede samenwerking met zeven goede renners, bij wie ik toch als sterkste sprinter uit de verf kwam." Griep De wedstrijd voor B-amateurs en veteranen over 50 kilometer (32 ronden) werd eerder op de dag gewonnen door ex-profTon Griep (Bergschenhoek). Wim Varenkamp (Hellevoetsluis) werd tweede en Alex Jansen van de Swift/Casba-ploeg behaalde de derde plaats. Deze rennners ontsnapten al na vijf ronden en konden door het uiteengeval! - len peloton niet meer worden achterhaald. Het leverde Griep zijn elfde seizoenzege op. Officiële mededeling in het Bulletin Be taald Voetbal van de KNVB: „De curator van FC Wageningen lieeft deze week aan het Beroepscollege Licentie zaken laten weten dat hij afziet van voortzetting van de beroeps procedure, om alsnog een licen tie te verkrijgen voor het seizoen 1992/93. Dat betekent dat FC Wageningen volgend jaar geen deel meer zal uitmaken van de eerste divisie. De beroepsproce dures van Haarlem en VCVZee land zijn nog gaande, maar ui terlijk di/isdag23 juni valt een beslissing. De competitieleider kan zodoende in het volgende Bulletin Betaald Voetbal het programma voor het komende seizoen bekend maken. Arthur Numan, die als stand-by net buiten de EK-ploegviel, vanuit Zweden in Voetbal Inter national: „Tja, wat een mooie zomer had moeten worden, draait uit op Wijk aan Zee. Idem over zijn eventuele selec tie - op termijn - voor Oranje: „Er komt straks een moment dat een aantal spelers vervangen moet worden. Maar wanneer dat is? De meeste spelers zullen er straks, op het WK in Amerika, ook nog wel bij zijn. En pas daarna zullen ze gaan bekijken hoe de nieuwe generatie zich heeft ontwikkeld. Nogmaals: het heeft te maken met goed preste ren, en net dat beetje mazzel hebben. Feyenoorder Regi Blinker, in Veronica's Sportradio ge vraagd naar zijn meest memo rabele moment van het EK in Zweden: „Het bezoek aan het pretpark hier. toen kwam echt het kind weer in me boven. Haarlem-trainer Hans van Doorneveld in VI: We krijgen een boete van an derhalve ton, omdat wede be groting hebben overschreden. Je moet eens kijken wat je in de maatschappij gedaan moet heb ben wil je een dergelijke geld straf krijgen." Studio Sport-verslaggever Mart Smeets, de avond voor de wedstrijd Nederland-Duits- land, over de Duitsers: „Sie scheissen in die Hosen. Wiel Coerver in VI over Rinus Michels: „Ik wilgeen kritiek op Michels uitoefenen, maar hij heeft nog nooit iemand leren voetballen. Met spelers als Cruijff, Gullit en Van Basten is hij op bepalende momenten steeds met zijn neus in de boter gevallen. Want wat presteerde hij bij Bayer Levenku- senFC Köln ofbijAjax, toen hij niet meer de beschikking over Johan Cruijff had? Ik heb het idee dat hij mensen doorzijn werkwijze het plezier in voetbal ontneemt. Competitieleider Jan Huijbregts in Vrij Ne derland over het fuif je, als Oranje de halve finales in Zweden be reikt: Daarbij worden alleen de spelersvrouwen, de clubvoorzitters en wij van de KNVB uitgeno digd. Het zou van mij persoonlijk wel wat groter mogen. Het zou voor onze sponsors toch leuk zijn om tijdens het toernooi eens met de spelers van gedachten te wisselen. Dat had namens de KNVB een leuke geste kunnen zijn. Maar ja, wie ben ik, om Michels te vermurwen. Ruud Gullit, in zijn column voor de Telegraaf, over Hans van Breukelen: Voor het toernooi klaagde Hans een beetje dat hij steeds met Rijkaard, Van Basten en mij aan een tafel zat. Hans wil zich bij voorbeeld op de dag van de wed strijd vooral stil en geconcen treerd voorbereiden, terwijl wij ook dan niet te beroerd zijn om er zo nu en dan een luidruchtige glimlach tegen aan te gooien. Hatts kon daar eerst niet zo goed tegen, maar nu hij plotseling in de vorm van zijn leven verkeert, is hij niet meer van onze tafel weg te slaan. Ben de Graaf, over het kwali teitsgehalte van het EK in de Volkskrant: Van de eerste acht schermutse lingen lag geen mens wakker, behalve de mobiele eenheden op hun nerveus steigerende paar den. Zelfs de derde reserve van Swift/Casba kan zich handha ven in de top van het Nederlandse amateurpeloton. Vraag niet hoe hij het deed, maar Roy Bogaert slaagde er gisteren in de Omloop van de Zuidwesthoek in met zijn vijf ploeggenoten in de eerste groep over de meet te ko men. Laurens Koster legde in de eindsprint in Bergen op Zoom beslag op de negende plaats. Mark Rasch, Martin Schalkers en Peter Mol zorgden in zijn kielzog voor een recordaantal punten (67), dat de Leidse wielerploeg op de vierde plaats in de topcompetitie hield. af dat ogenblik van geen wijken meer. Toen hij totaal 'uitge woond' over de eindstreep gleed, die het eerste peloton in recordtijd had bereikt, kon hij geen woord meer uitbrengen. Zelfs de groepsgewijze cooling down was aan de uitgeputte Zeeuw nauwelijks meer be steed. bergen op zoom tim brouwer de koning Hoewel Bogaert iets later dan zijn ploegmakkers arriveerde, stond hij gisteren model voor alle Swift-renners. Om half acht 's ochtends werd hij uit zijn bed gebeld met de mededeling dat hij aan de bak moest. Niet al leen Erik Boogaard, maar ook de zieke reserves Mare Faas en Femand Warmerdam gaven niet thuis. Roy Bogaert kon al leen vermoeidheid als excuus opvoeren vanwege inspannin gen in een criterium in Nieu- werkerk, dat hij zaterdag als zesde beëindigde. Ploegleider Cor Kloosterman vond dat niet zwaarwegend ge noeg om de jonge renner uit Hulst te ontzien. Bogaert kreeg de opdracht honderd kilometer als waterdrager te fungeren. Dat deed hij zo goed, dat hij zichzelf toen de strijd was ontbrand in de eerste waaier van 44 renners terugvond. De kasseienstrook van Hoogerheide lag weliswaar nog bijna 140 kilometer van de finish af, maar Bogaert wist van- Zijn ploeggenoten hadden na de geslaagde Omloop daarente gen praatjes voor tien. Schalkers legde uit hoe de latere winnaar Niels Boogaard hem in de slot- kilometers had verschalkt. „Ik reed op kop", zei de strijdlustige Voorhouter, „maar werd achter haald. Dat ging zo snel, dat ik dacht dat de hele groep over mij heen denderde. Daarom pikte ik niet meer aan." De vijftiende plaats werd zijn deel. Terwijl de sprinters Koster en Rasch (elfde) tevreden stonden uit te hijgen, legde Peter Mol (24ste) uit wat het geheim van de gevreesde Zeeuwse Oester- dam naar Tholen is. „Er stond weliswaar weinig wind, maar op die dam waait het altijd van alle Mark Varkevisser leidt de het 'supertrio' in de ronde van Zoeterwoude. Rob Sienders en Tom de Jong (rechts) zijn blij dat zij de jonge Rijnsburger kunnen volgen. foto henk bouwman kanten. Ook nu viel het peloton in waaiers uiteen, maar dat hoefde onder deze omstandig heden nog niet beslissend te zijn." Zijn gelijk bleek na de heenreis over de Oesterdam, die op een hereniging van de eerste twee waaiers uitliep. Daarna za ten Schalkers en Warmonder Pascal Vergeer nog bij een seri euze ontsnapping. Zij werden echter teruggepakt, net als een vluchtgroep van twaalf man waarin Swift/Casba voor de ver andering niet was vertegen woordigd. In de slotfase had al leen Vital Timmermans pech, die eerst lek reed en vervolgens met een valpartij werd gecon fronteerd. Desondanks slaagde ook hij tiin vlak voor de uitge bluste waterdager Bogaert over de eindstreep te hobbelen. An- dré Möhlmann eindigde giste ren in Vijlen als vierde op het Nederlands wielerkampioen schap voor junioren. De Swift- renner kwam na een enerveren de race slechts een half wiel te kort voor brons. Marion Borst uit Leiderdorp eindigde als der de in de Omloop Wijdenes. leibstadt/arratl/gerona anp/afp/sid Gianni Bugno heeft zaterdag in de Ronde van Zwitserland de eerste psy chologische tikjes uitgedeeld aan de concurrentie voor de Tour de France. De Italiaanse wereldkampioen won de 32,2 kilometer lange tijdrit en naderde in het algemeen klassement zijn land genoot Giorgio Furlan tot 31 seconden. Gisteren boekte Olaf Ludwig uit de ploeg van Peter Post zijn elfde over winning van het seizoen. In de massas print versloeg de 32-jarige Duitser de Nederlanders Michel Zanoli en Jean- Paul van Poppel, die sinds begin mei geen wedstrijd meer heeft gewonnen. Voor Bugno was de rit tegen het uur werk een test, meldde hij achteraf. Hij wilde weten of zijn manier van voorbe reiden op de Ronde van Frankrijk tot nu juist is geweest. „Ik kan niet meer dan tevreden zijn. Ik lig op schema voor de Ronde van Frankrijk", vond de kopman van Gatorade, op wie een zware last drukt. Want zijn sponsor heeft ruim twaalf miljoen gulden geïn vesteerd, met als enig doel de Tourze ge- Rond Schaffhausen zette Gianni Bugno zaterdag zijn rivalen aan het denken. Twee weken voor de start van de Ronde van Frankrijk demonstreerde de Italiaan op tijd in vorm te zijn. Dé favoriet voor de eindzege reed LeMond en Roche op meer dan een halve mi nuut. Erik Breukink diende ruim een minuut prijs te geven. De Nederlander slaagde er niet in op zijn specialiteit te overtuigen.. Hij moest zelfs ploegmak- ker Jos van Aert voorrang verlenen. Midi Libre In de Midi Libre onttroonde Luc Leb- lanc zaterdag in Font-Romeu de Co lombiaan Angel Camargo. De 25-jarige Fransman won de vierde etappe. Giste ren was de dagprijs voor de Duitser Marcel Wust, die na vier overwinnin gen in de Route du Sud zijn vijfde tri omf dit seizoen behaalde. Franco Chioccioli schreef de Bicicle- ta Vasca op zijn naam. De Girowinnaar van vorig jaar won gisteren de vijfde rit in Arrate. De vierde etappe kwam za terdag op naam van de Nederlander Danny Nelissen. De 21-jarige tweede jaars prof eindigde als derde in de alge mene rangschikking. Duitsland met 3-1 verslaan en na af loop slechts sippe gezichten. Die aanblik boden de Nederlandse hockeysters zater dag in Tilburg. Het stak schril af bij de Oranje-euforie enkele da gen eerder in Göteborg. De re den was de sleutelbeenbreuk van Lisanne Lejeune, die na een jaar of vijf tobben met beide knieën eindelijk helemaal fit en in vorm leek^n nu de Olympi sche Spelen van Barcelona moet missen door een ongeluk kige val op de rechterschouder. Het verlies van Lejeune, libero van wereldklasse en uniek als strafcornerspecialiste, woog niet tegen de winst op de Duitsen op. Een dag later, bij de tweede oefenwedstrijd, was de ploeg van Roelant Óltmans nog danig onder de indruk van het onge luk. Toch prees de bondscoach zich gelukkig, dat het team mentale veerkracht toonde. Na een hulpeloze eerste helft (0-2) werd toch nog een gelijkspel af gedwongen: 2-2. De grimmigheid van het lot werd verzestienvoudigd door dat het uitgerekend Lejeune trof, die ook na Seoul 1988, Olympisch brons) en Sydney (1990, wereldkampioen), waar ze net op tijd klaar voor was, aan knieblessures niets be spaard bleef. Aanvankelijk klampte een enkeling zich nog vast aan de wetenschap dat wielrenners of motorcrossers al heel snel nadat een sleutelbeen is geknapt weer opstappen. Onderzoek in het Dijkzicht-zie- kenhüis bood echter geen hoop. Een stuur vasthouden of met een hockeystick draaien en slaan is van een andere orde. Opereren werd ook afgeraden. „Het is over. Alles, waar ik al die tijd voor gewerkt heb, voor niets. En juist nu ik eindelijk het gevoel had weer helemaal terug te zijn", zei Lejeune, die voor haar herstel zelfs op Papendal ging wonen, de teleurstelling en pijn verbijtend. Aanvoerster Carina Benninga, die werd gehuldigd voor haar 150ste duel in Oranje en er nog vier op recordhoudster Sophie von Weiier achter staat, voelde als geen ander met Lejeune mee. In 1986 brak ze zelf vijf da gen voor het begin van het we reldkampioenschap in Amstel veen een sleutelbeen. „Mense lijk gezien is het een ramp. On gelooflijk, vreselijk voor haar. Maar ook voor het team. Ieder een was down. Je verliest een maatje. Haar rust in de defensie is heel belangrijk en ze slaat bo vendien de eerste corner." Toch begreep Benninga feilloos dat minder dan vijf weken voor de Spelen de tijd te kostbaar is lang stil te staan bij de hardheid van topsport, laat staan je daar achter te verschuilen. „We moe ten ervoor zorgen dat we door deze domper niet weken ach teruit worden gezet. Het is niet gezegd dat je door deze pech een medaille uit handen geeft. We hebben alleen minder mo gelijkheden gekregen, bij de corner bijvoorbeeld. Maar Van der Ben en De Ruiter hebben er ook heel wat geslagen." Beach volleybal heeft de toekomst. Bij de Noordwijkse volley balvereniging NOVO zijn er daarvan sinds afgelopen zater dag helemaal overtuigd. Niet minder dan 450 deelnemers uit Nederland en omstreken be streden elkaar op het Noord wijkse strand in de open lucht en met een wind om U tegen te zeggen. De storm mocht de pret niet drukken. Liefst 105 teams had den ingeschreven voor het toer nooi, dat op 32 velden werd ge speeld. Ter meerdere glorie was het NOVO recreantentoemooi omlijst met optredens van de beste strandvolleybalduo's van Nederland. Edgar Tinkhof en Marcus Hoff verstevigden hun leidende positie in het Rentokil beachvolleybal circuit, dat zich volgende week verplaatst naar Monster. Veel moeilijker kunnen de vol leyballende strandfanaten het niet hebben dan in het winderi ge Noordwijk. Een set up kwam nogal eens anders uit dan be doeld, maar de ervaren beach- volleyballers wisten daar wel raad mee. Het publiek vond het tweepersoons-spelletje prach tig. In Noordwijk trok met name de finale veel bekijks. Voor 'kijkcijfers' zijn aanhan gers van beachvolleybal heel ge voelig. Wellicht kan de sport, als de animo blijft groeien, ooit nog eens olympisch worden. Ook NOVO gaat uit van een toene mende populariteit van deze tak van sport. Het afgelopen toernooi was in feite een uitpro- beersel, maar het staat nu al bij na vast het volgend jaar een vervolg krijgt. Monica Seles staat in het maandag te beginnen ten nistoernooi om de Wimbledon- kampioenschappen toch ge woon als Joegoslavische te boek. Hoofdscheidsrechter Alan Mills maakte zaterdag bekend, dat de als eerste geplaatste Seles haar oorspronkelijke aanvraag om Sarasota, Florida als 'natio naliteit' achter haar naam te krijgen, had ingetrokken. „We hebben nu vernomen, dat ze Joegoslavische wil zijn. Daar houden we het dan op", aldus Mills. Volgens Georgina Clark, vertegenwoordigster van de Vrouwen Tennis Associatie, wil de Monica Seles in verband met de burgeroorlog in haar vader land en de boycot van de Vere nigde Naties politieke verwikke lingen uit de weg gaan. Het leek haar daarom de beste oplossing om hdar woonplaats Sarasota op te geven. Bij nader inzien be sloot ze toch maar Joegoslavi sche te blijven. In Duitsland is het rapport boven water gekomen, dat de Stasi van 1984 tot 1989 bijhield over kunstrijdster Kata- rina Witt. Het beslaat niet min der dan 1643 pagina's. Zes medewerkers van de Oost- duitse veiligheidsdienst hielden de begenadigde kunstrijdster constant in het oog. Ze bericht ten over haar stemmingen en meningen, hielden haar colle ga's in de gaten en rapporteer den haar reacties op politieke gebeurtenissen en haar gedrag bij staatsontvangsten. Katerina Witt, tegenwoordig een ster bij de ijsrevue Holliday on Ice ver klaarde dat de Stasi haar zelf ook als informante had willen inlijven, maar dat zij dat had ge weigerd. Naam: Carlijn Buys Leeftijd: 15 jaar Beroep: Scholier Club: Unicum arlijn BuVs staat als tennisster op de D-lijst. Maar niet lang meer, want de Unicum- se is bezig om snel naam te maken in het Leidse circuit. Gesteund door moeders, die steevast langs de kant zit, maakt ze van het inspelen al een strijd op le ven en dood. Voor D schrijft ze zelfs niet eens meer in, omdat ze daar domweg te sterk voor is. Gisteren behaalde ze reeds haar eerste succes in C1want C2 slaat ze ook over. Daartoe scha kelde ze onder andere de als eerste geplaatste Judith Pieter- sen uit. Van haar overige tegen standsters en niet de eerste de besten liet ze weinig heel. In een ongemeend hoog tempo bezweek de een na de ander aan haar groundstrokes. Als klap op de vuurpijl won ze ook nog het vrouwendubbelspel aan de zijde van Fleur Meijer, haar vierde partij van de dag omdat ze ook nog beide halve finales in de ochtend had afgewerkt. Je komt vanuit het niets opdoe men hè? „Ja, ik ben pas drie jaar vol aan het trainen en dat gaat goed. Ik zat bij Voorhout, maar-mijn trainer Waldo Jansen adviseer de me om naar Unicum te gaan. Toen heb ik één training bij Henk Janssen meegedaan en ben daar blijven hangen." Waarom schrijf je niet voor D of C2 in? „Ik train veel met Lisette Faas en die is C-speelster. Daarom heb ik voor dezelfde toernooien als zij ingeschreven. Mijn doel is de masters halen en verder zie ik wel." Hoe kom je zo bloedfanatiek, je bruist van de energie? „Ik heb vroeger veel gehoc- keyed en ben daardoor erg ac tief. Het zit er bij mij een beetje in." Denk je al aan de B-lijst? „Nee zeg, voorlopig nog hele maal niet. Laat me nu eerst in C maar wat presteren en dan zien we wel verder."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18