Hooghoudt boekt eerste succes in BI Holland mist promotie-finale Jansen houdt vast aan 5000 meter Sport Ajax (L) vloert koploper Bataven plaatst zich voor districtsfinale Looye hoger met polsstok Adegeest met beide benen op de grond gezet EMUWEUL Zoeloe Mtolo in Enschede de sterkste MAANDAG 22 JUN11992 Hoogspringer Vermeer komt tot 1,85 zoetermeer Gerben Vermeer was met zijn hoogtesprong van 1,85 gisteren de meest opvallende B-junior van De Spartaan, dat in Zoetermeer de tweede plaats behaalde in de districtsfinale. Vermeer sprong in het benauwde Zoetermeer vijf centimeter hoger-dan AV Hollander Jeroen van der Kooy (1,80). Spartaan Edwin Kortekaas werd met de discus tweede met 42,26. Met de polsstok sprong hij 3,20. Bataaf Remi Zevenhuizen verbeterde zich als polsstokhoogspringer tot 3,80, wat hem kanshebber maakt bij het NK junioren volgende week. Van de meisjesploeg van De Bataven, zevende in de totaalstand, vielen Marlies Koster 16,0 op de 100 meter hordenen Elsemieke Roksnoer (1,55 hoog) op. Reuze hinkstapsprong van Conley new Orleans Mike Conley heeft gisteren tijdens de Amerikaan se olympische selectiewedstrijden atletiek in New Orleans op het hinkstapspringen met een afstand van 17,61 meter een beste seizoenprestatie geleverd. Wereldkampioen Kenny Harrison sprong nog 25 centimeter verder (17,86 m), maar werd gesteund door te veel rugwind. Goede generale op gras van Eltingh manchester Jacco Eltingh heeft zijn naam bijgeschreven op het lijstje winnaars van een tennistoernooi in het ATP-circuit. De 22-jarige speler uit Heerde gaf zaterdagmiddag in de finale van het met 450.000 gulden gedoteerde grasevenement in Manches ter geen cadeautjes weg tegen de jarige Amerikaan Malivai Was hington (23). Eltingh, die in het gehele toernooi in vijf partijen geen enkele set afstond, zegevierde met 6-3 6-4. „Het spijt me, dat ik Malivai op zijn verjaardag moest verslaan. Maar nu heb ben we allebei iets te vieren. Hij kan een biertje van me krijgen", zei Eltingh na afloop. Door deze toernooizege verwacht Eltingh op de wereldranglijst te stijgen van de 97ste plaats naar een po sitie rond de zeventig. den haag De cricketers van Ajax (L) hebben een loodzwaar weekeinde tot een goed einde gebracht. Na een kansloze nederlaag op zaterdag bij het hooggeklasseerde Sparta 2 uit Capelle aan den IJssel revancheerde de ploeg uit Oegstgeest zich gisteren met een overwinning op de Haagse koploper Shaneen. Ajax handhaaft zich daardoor in de middenmoot met acht punten uit acht wedstrijden. Tegen Shaneen (130 all out in 37 overs) ging Ajax met beleid te werk. Ruben van Dam en Leendert Herkemij waren goed voor twee vangballen. Het bowlen ging Alex van Leeuwen (2 voor 27 in 9 overs) en Rick Verhaar (2 voor 26 in 9 overs) goed af. Dankzij Van Leeuwen (21 not out), Paul Haighton (22) en een sterk optreden van Dirk Hensel kwam Ajax in 49 overs uit op 131 voor 5 wickets. Ongeplaatste tennissers hebben in de finales op De Munnik naar hun hand gezet. Alleen Robbert-Paul Hart- wijk in B2 6-2 6-3 tegen Onno Wempe en Rieneke Chrispijn in Dl 6-2 7-6 tegen Barbara van der Gugten maakten gisteren met overwinningen hun plaatsing waar. Liesbeth Hooghoudt behaalde gisteren haar eerste B-titel. De Oegstgeestse was in drie sets de baas over Jo- landa Mens: 6-7,6-4,6-3. leiderdorp gerrit-jan van geen tennismedewerker Hooghoudt begon gespannen aan haar finale. „Bij 3-0 achter zei ik tegen mezelf dat ik de bal len maar in moest gaan slaan en vanaf dat moment ging het beter, aldus Hooghoudt." Toch moest ze de eerste set nog na een tie-break (7-4) aan haar te genstander laten. Dubbele fou ten bij het serveren speelden haar parten. Pas in de tweede set gooide ze alle schroom van zich af en kon ze de Boekhorst- se onder druk houden. De twee de en derde set gingen dan ook terecht naar Hooghoudt. Mens, die volgende week met het Nederlands jeugdteam tot en met veertien jaar een aantal kwalificatiewedstrijden voor de Europa Cup afwerkt, was teleur gesteld over haar prestatie. „Ik had hier graag gewonnen, want ik wil aan de masters meedoen aan het eind van het seizoen. Ik speel waarschijnlijk alleen nog maar op Zee en Duin, want als we door de kwalificatie heen komen gaan we naar Italië", al dus Mens. Mare Nagelkerken werd de verrassende winaar bij de man nen. De als vierde geplaatste Alphenaar, die al wat jaartjes bij de B-top meedraait, speelde een klasse beter dan opponent Perry Paauw. De Rijnsburger had zich in een eerder stadium zich ontdaan van favoriet Mar co Visser, maar leverde in de fi nale niet zijn beste spel af. Na gelkerken wist dat hij niet te lang de rally moest aangaan, speelde veel service-volley en liet Paauw kansloos: 6-2,6-4. „Het is niet mijn spelletje, maar het ging me vandaag goed af', vond Nagelkerken, zicht baar gelukkig met zijn prestatie. Paauw was minder content met zijn spel. „In de halve finale te gen Marco Visser speelde ik veel beter. Vandaag zaten ze er niet goed op", was zijn commen taar. Wijffelman Patrick Wijffelman en Albert Robben legden elkaar het vuur na aan de schenen in de mooi ste partij van de dag. Robben, winnaar van Lisse en als favo riet aan de finale begonnen, startte sterk en won de eerste set dan ook met 6-3. Wijffel man, die de hele week al een sterke indruk had gemaakt, voelde zich echter mentaal sterk genoeg om terug te komen. De speler van de Leidse Hout vond dat hij Robben een halt moest toeroepen. De tweede set, door Wijffelman gewonnen, gaf al veel spanning (7-5), de derde was om je vingers bij af te lik ken. Robben leek bij een 3-0 achterstand de strijd te hebben opgegeven en liet twee games lopen. In de zesde game kreeg Wijffelman de kans om het af te maken. Maar liefst acht match points verspeelde hij. Robben kwam zo weer terug in de wed strijd. De Nieuwvenneper Mare Nagelkerken speelde in de B-finale bij De Munnik een klasse beter dan Perry Paauw. moest zelfs nog twee wedstrijd- voor Wijffelmans kansen. Toch Carlijn Buys was iedereen te punten wegwerken, maar sloop kon hij op zijn twaalfde match- snel af bij de vrouwen in Cl. De rsteeds dichterbij. Pas bij 6-5 point de wedstrijd beslissen. Unicumse, zelf nog vertoevend achter kon Wijffelman weer een Ditmaal was de passeerslag van op de D-lijst, had de nummer game winnen en er toch een Robben te onscherp, waardoor één Judith Pietersen in de tie-break uitslepen. Niemand hij de zege aan zijn opponent kwartfinale al een opdonder ge- gaf eigenlijk meer een stuiver moest laten: 7-4. geven (6-3, 6-1) en gaf in haar finale ook trainingsmaatje Liset- te Faas geen enkele kans. Faas kon het hoge tempo in de sla gen van Buys niet bijbenen en moest steeds weer toestaan dat Buys de games naar zich toe trok: 6-2,6-0. delft wilmar korreever atletiekmedewerker De nek-aan-nek race tussen AV Holland en De Spartaan tijdens de tweede competitie wedstrijd in de eerste divisie hebben de Lei- denaars met een neuslengte voorsprong ge wonnen. Beide mannenploegen komen in september uit in de degradatiefinale. Met respectievelijk een achttiende en een der tiende plaats lijkt er echter voor beide ploe gen voorlopig geen vuiltje aan de lucht. De Holland-ploeg draaide gisteren, zeker gemeten naar de prestaties van de afgelo pen jaren, uitstekend in het sfeervolle Delft. Naast de twee topprestaties van Jan Jansen en Theo van der Veer waren er dit keer vrij wel geen negatieve uitschieters. Jansen snoert dit seizoen iedere criticus met harde hand de mond. Het blessurege- voelige talent blijft vasthouden aan zijn keuze voor de 5000 meter. Dat zijn 1500 meter (3.47,47 in Delft) inmiddels nationale top-trekjes begint te vertonen doet daaraan niets af. „Op het Nederlands kampioen schap over twee weken denk ik dat ik tevre den moet zijn als ik 14.10 loop", zei Jansen nuchter. „Voorin het veld eindigen zit er met mannen als Ten Kate, Vermeule, Ver steeg en Van Rooy waarschijnlijk niet in." Ook Van der Veer haalde veel punten bin nen. Met meer wedstrijdritme verwacht de Leiderdorpse onderwijzer nog aanzienlijk harder te kunnen dan 14.52,01. De sprint was weer goed verzorgd. Jeroen Sunter liep puur op talent 11,38 en 22,88 op 100 en 200 meter. Martijn de Lange was met te veel wind in de rug nog sneller (11,23). Springend zit AV Holland ook in de lift. Paul van der Lely klimt met de polsstok ie dere week een decimeter hoger. De met 4,40 dolgelukkige eerstejaars A-junior is vol gende week bij het NK junioren bepaald niet kansloos. Bij Jeroen Kolnaar leed dit keer het verspringen onder het hoogsprin gen, dat tegelijkertijd werd afgewerkt. Remy Engwegen maakte zich in de afge lopen anderhalf jaar onmisbaar voor de Lei- denaars. Zeker nu de Leidse student 48,80 met de kogel slingerde en 13,39 met de ko gel stootte is hij niet te vervangen. Bij De Spartaan stond het ontbreken van een topper centraal. Het gemis van kogels lingeraar Peter van Noort ving zijn broer Nico (40,74) echter goed op. Met een goede discusworp van 43,48 verzachtte Van Noort ook zijn eigen afwezigheid bij het kogelsto ten. De rest van de ploeg presteerde degelijk. Mede daardoor scheelde het dit keer slechts 63 punten (op een totaal van 37.475) of De Spartaan had om promotie in plaats van om degradatie mogen strijden. delft wilmar kortleever atletiekmedewerker De vrouwen-competitieploegen van AV Holland en De Spartaan hebben een optre den in de degradatiefinale voor de landelij ke eerste divisie niet kunnen afwenden. Na de tweede ronde die gisteren in Delft werd afgewerkt staan de twee ploegen landelijk op de elfde en de achttiende plaats. Holland kwam vlak bij de promotie-fina le. Door een beter resultaat dan in de eerste wedstrijd deed de uiteindelijke elfde plaats (van de achttien) degelijk aan. Het verschil met de veilige negende plaats bedroeg uit eindelijk nog slechts 400 punten voor de Holland-equipe, die als altijd in Yvonne van Dorp haar beste atlete had. Van Dorp testte zich op de 100 en de 400 meter voor het NK in Helmond over twee weken. Op de kortste afstand, waarop ze zich via een goede titelstrijd nog (als reser ve) kan plaatsen voor de olympische 4x100 meter-ploeg, was ze met 12,04 sneller dan tot nu toe dit seizoen. Twee uur later zorgde een iets te trage eerste helft ervoor de Hol land-atlete meer dan 54 seconden nodig had voor de 400 meter. De andere goede prestaties in de Hol land-ploeg kwamen ook op naam van de deelnemers op de 4x100 meter, die met 48,49 luttele tienden van een seconde ach terbleef bij het recente clubrecord. Moni que Bodijn toonde opnieuw haar klasse op de 100 meter en realiseerde ondanks een eerdere valse start een tijd van 12,42, waar mee Holland de twee snelste sprintsters in de Delftse eerste divisie-poule leverde. Cathy van Loon liep 2.30,53 op de 800 meter en Bianca Vermond, gespaard voor het NK junioren volgende week, kwam tot 26,02 op de 200 meter. Vermonds vervang ster op de 100 meter horden was nieuwko mer Mirka Macel, die afkomstig van AV '40 op haar voormalige thuisbaan een fraaie 16,87 neerzette. Op het technische vlak zorgden Astrid Weynen (35,74 met de speer), Margiet Loos (1,55 hoog) en Ellen van Delft (hinkstapsprong van 9,60) voor een aanzienlijk deel van de Holland-pun ten. De Spartaan-vrouwen lijken degradatie naar de districtscompetitie niet meer te kunnen ontlopen. In de degradatie-finale, waarin het gemiddelde van de tot dusver behaalde punten meetelt, beginnen de Lis- ser atletes al met een achterstand van vijf honderd punten'op de eerste hoger geklas seerde ploeg. Merkwaardig genoeg behaal de De Spartaan nog wel twee overwinnin gen op de middenlange-afstandsnummers, waarop de geblesseerde Annet van Veldhui zen juist zo node werd gemist. Lisette Kap- tijn schitterde op.de moeilijke dubbel 800 en 1500 meter. De 800 meter resulteerde in een prachtige 2.23,27, goed voor de tweede plaats op dit onderdeel. Op de metrische mijl won Kaptijn zelfs. Alleen goed gevolgd door Hester van Leeuwen van Holland (5.08,6) liep Kaptijn in het warme en be nauwde Delft 5.07,66. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Zowel de mannen- als de vrou- wenploeg van De Bataven heeft zich gisteren geplaatst voor de finale in de eerste klasse van het atletiekdistrict West 2. Via de thuiswedstrijd in september doet de Leidse atletiekvereni ging dan een poging om uit de regionale eerste klasse te ont snappen. Zonder Han Kulker stond de Bataven-ploeg toch garant voor opvallende prestaties op de middenlange afstand. Joost Ia Lau schudde zijn vermoeidheid van zich af en toonde zijn klasse in een solo op de 1500 meter die eindigde in 3.50,8. Uit de achtervolgende groep demar reerde Michel Versteegen, die uiteindelijk in 3,56 finishte voor Casper Ravensbergen die met 4.01,1 derde werd. Fred Sluys hoefde maar net de vierde plaats af te staan (4.02,7). Op de vijf kilometer was het Bataven-festijn zo mogelijk nog groter. Jan-Dirk Hazeleger stop te iedere tegenstander af die het tempo onverstandig hoog wilde opvoeren. Hazeleger, Huub Pragt, Mark Koopmanschap en Jan Kortekaas konden zo lange tijd als een combine snelheid maken. In de slotfase bleek Ha zeleger in 14.52,0 de snelste. Pragt toonde zich hersteld van blesssures (14.59,1) en ook Mark Koopmanschap (15.02,0) en Jan Kortekaas (15.09,3) lever den prestaties van formaat. Op de korte afstanden krijgt de Bataven-ploeg zich zo lang zamerhand het niveau van een eerste-divisionist. Shane Willi ams is met 11,3 op de 100 meter terug alsof hij nooit is wegge weest uit de Leidse atletiek. Gijsbert Remmelzwaal, nog steeds gehinderd door knieklachten, liep de 400 meter in 49,1. Op de springnummers zorgde Harry van der Velde weer voor vele punten. Hij com bineerde 1,90 hoog met 3,70 met de polsstok. Gerrit Verdoes ramde de kogel naar 12,10. De vrouwenploeg van De Ba taven werd door het afzeggen van de lichtbgeblesseerde Regi- na van Duyn in de laatste week nog genoodzaakt tot enkele omzettingen. Saskia Engels en Astrid van Velden moesten het daarom tegen elkaar opnemen op de 800 meter. Van Velden won verrassend in 2.22,1 van de A-juniore. Sandra van der Geer zorgde voor een snelle 100 me ter horden in 15,9. Veterane Su- ze Groen in 't Woud liep een mooi opgebouwde drie kilome ter (10.29,4). den haag «anp Bij de tweede wedstrijd voor de atletiekcompetitie zijn gisteren twee nationale jeugdrecords verbeterd. Bij de eredivisiewed strijd in Groningen liep Jacque line Poelman de 200 meter in 23,28 seconden. De Groningse juniore, reeds zeker van uitzen ding naar Barcelona op de 4 x 100 meter, verbeterde het oude record van Petra Huybrechtse uit 1991 met 0,56 seconden. Het tweede jeugdrecord kwam op naam van Laurens Looye. Hij sprong met de polsstok over 5,25 meter. leiden jan daan van oosten honkbalmedewerker Het honkbalteam van Adegeest heeft gisteren zijn eerste neder laag moeten slikken. In Den Haag maakte Laakkwartier hardhandig een eind aan de in drukwekkende zegereeks van de Voorschotenaren: 8-1. Ook Key- town Hitters ging in Den Haag ten onder. Koploper ADO 2 bleek veel te sterk: 17-3. Adegeest kreeg tegen 'angst- gegner' Laakkwartier geen vat op het sterke spel van pitcher Vogelaar. De Voorschotense aanval kwam slechts tot zes honkslagen en werd maar liefst vijftien keer met drie-slag terug naar de dug-out gestuurd. Bo vendien werd de goed werpen de Spraakman op belangrijke momenten door zijn veld in de steek gelaten. In de vierde in ning nam Laakkwartier een 1-0 voorsprong. Het liep in de zesde inning verder uit tot 4-0. Na een Haagse home-run in de achtste inning kwam d£ stand zelfs op 8-0. Lobel redde in de laatste in ning de eer, na een honkslag van Knor: 8-1. Keytown Hitters, zonder de aan de schouder geblesseerde pitcher Joppe van der Reyden, keek gisteren al snel tegen een hopeloze achterstand aan. Het sterke ADO 2 liet er geen gras over groeien en zette de Hitters al in ae tweede inning op een 5- 0 achtertstand. Na 8-1 in de vierde inning deelden de Hage naren in de zesde inning de ge nadeklap uit: 17-3. De Leide- naars kwamen in de zevende inning niet tot scoren, wat het vroegtijdige einde van de wed strijd betekende. enschede anp De marathon van Enschede heeft zich in een nieuwe jas gestoken en heet voortaan Twente Marathon. De oudste loop in Nederland over de afstand van 42 kilometer en 195 meter kreeg gis teren een bijzondere winnaar: de 28-jarige Zoeloe Willie Mtolo. Hij werd de eerste Zuidafrikaanse marathonlo per, die na de opheffing van de sportboycot bui ten eigen land in actie kwam. Precies zes weken geleden hoopte Mtolo in Rotterdam te kunnen starten. Hij moest aan de kant blijven omdat de Internationale Amateur Atletiek Federatie Zuid- Afrika nog niet officieel opnieuw in de gelederen had opgenomen. Tien dagen geleden leidden de contacten met Mtolo en diens begeleider Raymond de Vries tot een toezegging te zullen starten. De uiterst be scheiden bankbediende uit Durban, die eind maart de Olympische kwalificatie miste door griep, voelde een enorme dnik. Mtolo liep een indrukwekkende solo nadat haas Marti ten Kate na twintig kilometer was uit gestapt. Ruim 22 kilometer vocht Mtolo tegen de steeds hoger wordende temperatuur en de een zaamheid van de lange afstandloper. Na 2 uur 13 minuten en 39 seconden mocht hij in het Diek- man-stadion een ovationeel applaus in ontvangst nemen. Mtolo, die in november zijn laatste mara thon had gelopen en in Twente zijn totaal op ze ventien bracht, liep voor de eerste maal in zijn carrière op een volkomen vlak parkoers. De Zuid afrikaan is gewend op geaccidenteerde wegen te lopen en had angst gekoesterd voor de lange vlak ke stukken. De 28-jarige Zoeloe Willie Mtolo won voor Zuid-Afrika de marathon van Enschede. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16