Degelijke Duitsers zijn afgang alweer vergeten Rinus Michels in 'Troost-rol' 'Er was niks, dus kan er ook niks breken' EK-Voetbal wm& r "MAANDAG 22 JUNI 1992 lipomas Hassler leidt wereldkampioen naar finale Nederland kan de borst nat maken voor een nieuwe con frontatie met Duitsland, wanneer het er vanavond in slaagt Denemarken naar huis te sturen. Met een weinig sprankelend, maar wel zeer degelijk optreden maakte het gisteravond in Stockholm een wreed einde (3-2) aan het Zweedse sprookje. Voor het organiserende land, al verwend met een halve fina leplaats, moest dit weekeinde het mooiste Midzomemacht- I feest van de laatste decennia worden. Miljoenen Zweden lie ten zich geheel volgens traditie twee dagen lang vollopen met (dure) alcohol. Zingend en fees tend brachten zij de zaterdag en de zondag door op stranden en langs meren, in de hoop dat het zomerse spektakel gisteravond een sensationeel vervolg zou krijgen. Duitsland wenste geen reke ning te houden met dergelijke folklore. Het deed in Stockholm waarvoor het gekomen was en liet de vrolijke Vikingen met een dubbele kater achter. Het elftal van Berti Vogts be reikte daarmee voor de vierde maal in de geschiedenis van het Europees kampioenschap voor landenteams de finale. Met te vens zes keer een plaats in de eindstrijd van het WK blijft het voorlopig nog lange tijd het meest succesvolle voetballand ter wereld. Ongeacht het resul taat in de eindstrijd. Berti Vogts zegt evenwel met veel optimisme naar een nieu we ontmoeting met Oranje uit te kijken. „We zullen ons totaal anders verkopen. Er staat nu een team met veel vertrouwen. De spelers en ik hebben steeds geloofd in een finaleplaats, daar heeft de vreselijke eerste helft tegen Nederland niets aan kun nen veranderen", aldus Vogts. Het Duitse team, met de no dige problemen aan het EK- toemooi begonnen, bewees over een voortreffelijke mentali teit te beschikken. Precies 72 uur na de diepe vernedering te gen Oranje stond er al weer een formatie, die nauwelijks pijn leek te hebben geleden in de eerste ronde. De grote man bij de Duitsers was Thomas Hassler, die de ze ge het meest gestalte gaf. Has sler, met één meter 65 centime- t ter de kleinste man op het EK- toernooi, heeft drie seizoenen lang het prijskaartje van acht tien miljoen gulden om zijn nek als een loden last ervaren. Na zijn transfer van FC Köln naar Juventus raakte hij volledig het spoor bijster. De steenrijke Fiat baas Agnelli dankte de lieve Heer op zijn blote knieën dat hij de Duitse balgoochelaar aan AS Roma kon verpatsen zonder dat hij daar meer dan een miljoen of twee op hoefde toe te leggen. In Rome werd begin dit sei zoen ook nog regelmatig getwij feld aan de werkelijke waarde van Hassler, maar in de tweede helft van de Italiaanse competi tie snoerde hij al menige criti cus de mond. Zij het dat zijn produktie nog achterbleef bij zijn soms wervelende optre dens. Ook in de nationale ploeg kon hij tot voor kort nauwelijks het net vinden. In de kwalificatiepe riode voor Zweden verspeelde hij na twee interlands al zijn ba sisplaats. Andy Möller nam zijn Bh. 31! 2* f s i f 1 tft SSiéé ■.Vt .iV.jti: plaats in en moest de grote re velatie worden. Hassler nam echter in de eer ste de beste EK-wedstrijd (tegen het GOS) al revanche met een schitterende vrije trap en gister avond onderstreepte hij op on dubbelzinnige wijze zijn waarde voor Duitsland. Er stonden am per tien minuten op de klok toen hij met öpnieuw een mira culeuze kromme bal doelman Thomas Ravelli voor joker zette en het Rasunda-stadion meteen deed zwijgen. Een kwartier na rust stond Hassler, die altijd heeft mogen rekenen op de steun van Berti Vogts en daarvoor nu zijn dank baarheid toont, aan de basis van Duitslands tweede goal. Matthias Sammer werd op links weggestuurd. Zijn voorzet was een gemakkelijke prooi voor de rappe Karlheinz Riedle: 2-0. Voor de dappere Zweden be tekende dat geenszins de gena deklap. Op dezelfde wijze als te gen de Engelsen vochten de Scandinaviërs verbeten terug. Met stevig, opportunistisch voetbal. Na ruim een Uur kreeg het daarvoor de beloning. Tho mas Brolin knalde vanaf elf me ter raak, nadat Klas Ingesson door de nieuwe Duitse libero Thomas Helmer in het straf schopgebied was gevloerd. Vogts, bewonderend: „Toch speelde Helmer een fantasti sche wedstrijd. Met Hassler en Sammer behoorde hij tot de Sterren in onze ploeg. Zij bewe- i"*, V Thomas Hassler krult de bal over de Zweedse muur in de bovenhoek. zen voor de ogen van heel Euro pa dat Duitsland wel degelijk nog voldoende klasse-voetbal lers in huis heeft." Hoewel het organiserende land klasse en kwaliteit te kort kwam om tegen Duitsland een serieuze gooi te doen naar een finaleplaats, gaf het Duitsland het ticket voor Gothenburg niet cadeau. Met vier gele kaarten diende de Italiaanse scheidsrechter Tullio Lanese de Duitse agressie in toom te houden. Voor Neder land als het tenminste mag uitgaan van een nieuwe ont moeting met de Duitsers wa ren het precies de verkeerde spelers die werden geboekt. Reuter, Buchwald, Riedle en Ef- fenberg hadden geen van allen een boeking opgelopen en mo gen derhalve vrijdagavond ge woon opdraven in het Ullevi- stadion. De Duitse defensie bleef möeiteloos overeind. Niet in de laatste plaats dank zij de terug keer van Guido Buchwald en Stefan Reuter, die net op tijd verlost waren van hun tegen Schotland opgelopen hersen schuddingen. Met Andy Breh- me weer aan de vertrouwde lin kerkant en Kohier voor Helmer in het centrum stond er een muur die misschien ook voor Nederland straks moeilijk zal zijn te slechten. Met twee onverwachte tref fers kende Duitsland-Zweden een vrij sensationeel slot. In de counter sloeg eerst Riedle voor de tweede maal toe, waarna de Duitse doelman Bodo Illgner nog in dezelfde minuut blun derde bij een ogenschijnlijk on gevaarlijke voorzet van Klas In gesson. Kennet Andersson kop te de bal voor Illgners graaiende handen in het doel. „Zweden is niet afgegaan", stelde bondscoach Tommy foto» reuter Svensson ondanks alles tevre den vast. „We tellen weer mee in het internationale voetbal. Dat is de belangrijkste winst van dit toernooi. Diep in m'n hart wist ik dat we niet sterk genoeg zouden zijn om Duitsland te verslaan. De spelers hadden al te veel gegeven in de eerste drie wedstrijden." ZWEDEN: Ravelli: Roland Nilsson, Eriksson, Björklund en Ljung; loakim Nilsson (59. Linipar), Ingesson, Them en Brolin; Kenneth Andersson en Dahlin (73. Ekström). DUITSLAND: Illgner: Reuter, Helmer. Kohier, Buchwald en Brehme; Hassler. Effenberg en Sammer; Klinsmann (89. Doll) en Riedle. EK-premie houdt teleurgestelde Danny Blind in Zweden VARBERG «JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Bij prolongatie van de Europese titel ligt voor de spelers van het Nederlands elftal per persbon een premie van 140.000 gulden klaar. Het is om die reden dat Danny Blind zijn koffers niet heeft gepakt en de benen heeft genomen naar vrouwlief Yvon ne en zoontje Daley. „De ge dachte, wat heb ik hier nog te zoeken, is me natuurlijk door mijn hoofd geschoten, maar het feit dat ik veel geld laat liggen als ik vertrek, heeft die gedachte ook direct weer weggenomen. Ik verkeer niet in de positie te zeggen: laat die 140.000 gulden maar wapperen. Maar ik tel de dagen." Als enige van de twintig in Zweden aanwezige Oranjeklan ten, speelde Danny Blind de laatste twee jaar alle interlands. Hij miste in de acht EK-kwalifi- catieduels zelfs geert seconde. Nu de slagroom op de taart kan worden gespoten en roem gloort, heeft Rinus Michels hem evenwel niet meer nodig. Even als Wim Kieft en Stanley Menzo werd Blind op het EK nog niet ingezet en hij veronderstelt ook niet dat het er nog van komt. „Ik zie het gebeuren dat er twee niet in actie komen, Stanley en ik." Michels beschouwt Blind lou ter als stand-in van de niet ter discussie staande libero Ronald Koeman en geeft aan Berry van Aerle de voorkeur als rechtsach ter. Voor die positie, die Blind jarenlang tot ieders tevreden heid, niet alleen bij Ajax, ook bij het Nederlands elftal, heeft in genomen, is de Zeeuw zelfs geen tweede keus. Toen Van Aerle wegens een blessure niet beschikbaar was tegen Duits land, mocht Frank de Boer als diens vervanger opdraven. „Dat maakt", laat Blind we ten, „de teleurstelling alleen nog maar groter, want voordat we naar Zweden gingen heb ik een gesprek met Michels gehad waarin hij zei dat ik voor twee posities in aanmerking kwam, libero en rechtsachter. En hij zei toen ook dat Van Aerle en ik heel dicht op elkaar zaten, zoals hij het uitdrukte, en dat er slechts nuanceverschillen tus sen ons waren. Als je dat zegt, vind ik het vreemd dat als Van Aerle door een blessure wegvalt, dat je dan mij niet pakt. Dan moet je ook niet over nuance verschillen tussen ons praten." Zijn dof staande ogen verra den dat hij de mokerslag die Michels hem heeft toegebracht nog allerminst heeft verwerkt. Blind komt daar ook rond voor uit. „Elke dag weer gaat het door mijn hoofd en dat begint al als ik wakker word. Krijg alle maal maar de pleuris, denk ik dan. Nee, stuk ben ik niet. Als je stuk bent gebeuren er hele nare dingen met je familie of in je omgeving; Dan kun je van een drama spreken. Nu niet. Dit is een teleurstelling, een hele zwa re teleurstelling, waar ik maar weer bovenop moet zien te ko men." „Ik ben", constateert hij dan met van emotie licht trillende stem, „Europa-Cupwinnaar, ik ben aanvoerder van Ajax, ik ben in vorm, ik ben fit. Had ik maar iets, speelde ik maar slecht, was ik maar uit vorm, had ik maar een klein griepje, dan was het allemaal te accepteren, nu heb ik daar heel veel moeite mee. Zoals ik er ook moeite mee heb m'n rancune te verbergen. En ik kan ook niet uitbundig zijn na een doelpunt. Als iedereen van de bank opveert, blijf ik in m'n eentje zitten. Ik hoop natuurlijk dat we winnen en ik hoop ook dat we ver komen, het zou te dol zijn als dat niet zo zou zijn. Ik hou ook van voetbal, maar ik zie het hier nu als werk en ik verlang naar vakantie. Blind zegt zich gedurende het EK verder geen enkele illusie meer te maken. „De enige drijf veer die ik nog heb om te trai nen zoals dat van me verwacht wordt, is de wetenschap dat als er wat met Ronald Koeman ge beurt er een beroep op me wordt gedaan. Ik weet ook dat de kans daarop klein is, maar ik mag mezelf achteraf niet verwij ten dat ik op de training maar wat aan heb lopen rotzooien en dat doe ik daarom ook niet." Mentale steun vanuit te spe lersgroep verklaart Blind, die in het Kusthotellet in Varberg met Koeman een kamer deelt, am per te krijgen. „Ik zit vaak aan een tafeltje met Johnny (Van 't Schip) en Willem (Kieft) en dan praten we er natuurlijk wél eens over, want zij zitten een beetje in hetzelfde schuitje als ik. Al waren zij er dan niet, zoals ik, vooraf van uitgegaan dat ze zouden spelen. Maar iedereen is toch vooral met zichzelf be zig. Ik ben zelf ook niet het type dat een arm om iemands schouder legt. Voetballers zijn wat dat aangaat toch egoïsten. Plaats voor sentimenten is er in de voetballerij ook niet. Boven dien, wat moeten anderen er ook over zeggen. Je moet je te leurstellingen toch zelf verwer ken." Zijn huidige verhouding met Michels omschrijft Blind als 'niet veel anders dan eerder'. „Al stel ik me nu misschien iets ontwijkender op. Michels is so wieso geen man van contacten met spelers. In onze relatie is in ieder geval niks gebroken. Er was niks, er kan dus ook niks breken." (ff y T ""«ly Ur t Terug naar huis Het Oranje-legioen is sterk uit gedund. Volgens schattingen van de politie krijgt het Neder lands elftal vanavond tegen De nemarken steun van slechts 6000 supporters. Dat zijn er be duidend minder dan bij de wedstrijden tegen Schotland en het GOS (8000) en tegen Duits land (15.000). In en rond Göte- borg verblijven al bijna twee weken ruim 2000 supporters. Vandaag wordt de rest aange voerd: 2.500 per vliegtuig, 500 per bus ën de rest met eigen vervoer. KNVB: dokken De UEFA heeft de KNVB een boete opgelegd van duizend Zwitserse frank (circa 1.300 gul den). De straf werd uitgedeeld omdat Nederlandse supporters vóór de wedstrijd tegen Duits land Bengaals vuur op de tribu ne afstaken. De Duitse voetbal bond kreeg een boete van tien duizend Zwitserse frank omdat supporters tijdens de wedstrijd tegen Nederland drie maal vuurwerk afstaken. pluimpjes De pluimpjes die de Europese Voetbal Unie na de twaalf groepswedstrijden (37 gele kaarten, geen rode) heeft uitge reikt zijn Oranje. Nederland voert de ranglijst aan, die de UEFA op het gebied van sporti viteit heeft samengesteld. Naast de gele kaarten werd vooral de positieve benadering van het spel gesteld, het gedrag van de spelers tegenover de scheids rechters en van de toeschou wers. De ranglijst is: 1. Neder land 8,42 punten, 2. Schotland 8,33, 3. Duitsland 7,92, 4. Dene marken 7,91, 5. Zweden 7,75, 6. GOS 7,52, 7. Engeland 7,50, 8. Frankrijk 6,42. De sportiviteits- jury noemde Nederland-Duits- land de sportiefste en tevens de beste wedstrijd voor de halve fi nales. Vrijaf •- 1 1.1. Met een veelbetekende blik in zijn ogen verlaat Danny Blind op z'n sokken het trainingsveld van Oranje. De Ajacied is puur 'aan het werk' in Zweden. foto anp cor mulder Rinus Michels geeft aanwijzigingen tijdens de training. foto reuter VARBERG* ANP De Duitse spelers krijgen van bondscoach Berti Vogts de gele genheid om even te ontspan nen. „Ik wil hun gezichten an derhalve dag niet meer zien", grapte Vogts na het bereiken van de eindstrijd. Zelf gaat de bondscoach vandaag als een haas naar Gotenborg om Ne derland met eigen ogen tegen Denemarken aan het werk te zien. De selectie komt pas woensdag weer bijeen voor een training. „Het is goed om de jongens even vrij te laten. Er heeft op deze ploeg al veel druk gestaan. Bovendien hebben wij een dag langer de tijd om ons voor te bereiden op de finale. Nederland of Denemarken zal het zich niet kunnen permitte ren om een pauze in te lassen." In zijn laatste dagen als trainer- coach hangt Rinus Michels zo waar nog de haptonoom uit. Vlak voor het begin van het duel met Duitsland voorspelde hij de spelers dat er met 3-1 gewon nen zou worden. ,Alle factoren duidden in die richting", zei Mi chels zondag. „Het was niet zo'n gewaagde veronderstel ling." „Maar", lichtte Michels toen, de zet had een reden. „Spelers in spanning zoeken zekerheid. Die probeerde ik ze op die wijze te geven. Ook Ted Troost (de haptonoom, werkend met on der meer Gullit en Van Basten, red.) speelt daarop in. Hij werkt precies hetzelfde. Ik doe zelden meer aan dat soort dingen. De spelers hadden echter houvast nodig. Daarom die uitzonde ring." Naast waarzegger is Michels bondscoach. Nog hooguit twee wedstrijden. Dan stopt hij. Zoals het er nu naar uitziet met een Europese titel. In elk geval zeer waarschijnlijk met een plaats in de finale. Aan de voor avond van zijn afscheid maakte Michels een ontspannen in druk. „Een half jaar geleden is dit elftal nog de afvalbak inge schreven. Ik zelf ben bijgezet in de rijen van de mummies. Dan denk ik op dit moment: we heb ben het nog niet zo onaardig gedaan met zijn allen." Over de Denen: „Dat is dan toch weer wat moeilijker na de supertopwedstrijd tegen de Duitsers. Hoe men het ook be kijkt, Denemarken is wat min der. Aan de andere kant kunnen we maandag de deur openen na het tweede opeenvolgende goud. Dat zal voor deze ploeg in vorm voldoende zijn geconcen treerd te beginnen/' Belangrijk was het volgens Michels dat de spelers de dag n,a de wedstrijd tegen Duitsland zich hadden kunnen ontspan nen. De overwinning was ge vierd met een dag waarin een ieder kon doen en laten wat hij wilde. „Het was een familie-dag", aldus de bondscoach. „Na vier weken als mannengemeen schap bij elkaar te zijn was het goed dat de spelersvrouwen er waren." Om de rol van de du mes in het geheel te benadruk ken bedacht Michels ter plekke het citaat van de week. „Het was goed om de spanning te doorbreken met de vrouwen, die een andere dimensie vertol ken in het leven. Het is ons alle maal goed bevallen. Zaterdag is het werk weer opgepakt." EK VOETBAL Stockholm, halve finale Zweden-Duitsiand 2-3 (0-1) 1) Hassler 0-1, 59 Riedle 0-2. 65 Brolin 1 -2. 88 Riedle 1 -3. 89 Andersson 2-3 Scheidsrechter Lanese (Ita) Toeschouwers 29.909 (uitverkocht) Gele kaart.- Effenberg. Riedle. Buchwald en Reuter (Dui). Ljung. Dahlin(Zwe) Vanavond, halve finale: Nederland-Denemar- TOPSCORERS Brolin (Zwe) 3. Riedle (Dui) 3. Bergkamp (Ned) 2. Eriksson (Zwe) 2. Papin (Fra) 2, Hassler (OuO 2. Ri|kaard (Ned) 1. Witschge (Ned) 1. McStay (Scho) 1McClair (Scho) 1McAllister (Scho) 1. Dobrovolski (GOS) 1. Klinsmann (Dui) 1. Effenberg (Dui) 1. Elstrup (Den) 1, Larsen (Den) 1Piatt (Eng) 1Andersson (Zwe) m. Perec Bolt GOS T- - Schotland: McCa'i (2) Thern, Patrick Andersson (2». g« finatM), BfOrkiund. Ljung. Dahlin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15