'De Denen hebben niets te verliezen' Schmeichel: geen vrees voor Oranje EK-Voetbal 'We sterven van de honger naar succes' Zweedse voetbalbond ziet erg weinig terug van EK-miljoenen MAANDAG 22 JUN11992 14 Denen in rood Denemarken zal vanavond in de halve finalewedstrijd tegen Nederland in witte shirts spe len. De rode shirts, waarin de Denen gewoonlijk aantreden, steken te weinig af tegen het oranje van Nederland. De Eu ropese voetbalunie lootte welk team zijn tenue zou wijzigen. De Denen verschijnen in witte shirts, rode broek en witte kou- Zweden gekomen. Dat wij een punt hebben gehaald is al een verrassing, dat wij in de halve fi nale staan is een sensatie." Tegen Oranje zal Denemar ken vanavond het wapen van de counter hanteren, doet Laudrup alvast uit de doeken. „Neder land is erg offensief ingesteld. Het zal het spel tegen ons ook zeker gaan bepalen, maar met snelle uitvallen zullen ook wij mogelijkheden krijgen. Koeman is één der beste libero's ter we- Brian Laudrup (voorgrond), op de foto in de verdrukking tegen Engeland, is niet het prototype van een gedre ven prof. Piano spelen en wijn verzamelen is zijn tweede passie. „Misschien is dat zelfs wel leuker." foto epa tionale ploeg beschikbaar. Zijn broer, Mölby en Bartram bleven bij hun eerder ingenomen standpunt, Brian Laudrup kwam erop terug. „Ik dacht, ik ben pas 23, heb nog niks mee gemaakt, het is zonde om nu al definitief te bedanken, want het nationale elftal is het hoogste dat je kunt bereiken. Ik heb daarom de problemen met de bondscoach uitgepraat. Er ble ken veel misverstanden tussen ons te bestaan." Het prototype van een gedre ven prof is Brian Laudrup overi gens allerminst. De elegante dribbelaar, die ooit nog eens zijn kunsten in Spanje of Italië hoopt te vertonen, wil zijn 'kicks' al op 28-, 29-jarige leef tijd in een diepe kast wegber gen. En hij relativeert ook als een veteraan als hij vertelt dat voetbal niet zijn hele leven be paalt. Piano spelen en wijn ver zamelen, vindt hij net zo leuk. „Misschien zelfs wel leuker. Al leen word ik daar niet voor be taald." Brian Laudrup hoopt dat Oranje onder druk bezwijkt Povlsen: een aardige vedette reld, maar niet de snelste. Daar zullen wij gebruik van moeten maken. En we zullen Nederland heel agressief aan moeten pak ken. Zoals Duitsland dat de eer ste twintig minuten na de rust deed." Over de sportboycot van Joe goslavië, een uitvloeisel van de VN-resolutie tegen het in brand staande Oostblokland, wil Laudrup zich niet uitlaten. „Ik ben geen politicus." Meer dan dat hij het „spijtig" zegt te vin den voor de Joegoslavische spe lers dat zij de eindronden van het Europees kampioenschap wegens het oorlogsgeweld in hun land moeten missen, maar dat Denemarken daaraan geen blaam treft, wil hij over dit on derwerp niet kwijt. Dat klinkt als een zwaktebod, maar Laud rup denkt daar anders over. „Wij zijn hier om te voetballen, niet om over politiek te praten", stelt hij vast aan de rand van het trainingscomplex van de Denen in Stenungsund, een slordige vijftig kilometer te noorden van Göteborg. Laudrup, samenlevend met de zeven jaar oudere Meette en vader van Nicolai, was nog in München toen de deur naar Zweden voor Joegoslavië in het slot viel. Hij stond op het punt op vakantie te gaan. „Maar toen Möller Nielsen (Deense bonds coach, red.) me belde, ben ik meteen naar Denemarken ge gaan. En ik moet zeggen, het heeft zich geloond. Hoe het mo gelijk is dat wij zo ver in het toernooi hebben kunnen ko men, kan ik absoluut niet ver klaren. Vlak voor het begin van het toernooi waren er nog zeker zes spelers hopeloos uit vorm, acht, negen dagen later staan we in de halve finale. Misschien heeft het met het Deense im provisatievermogen te maken." Sinds april van dit jaar kan Brian Laudrup weer door één deur met Richard Möller Niel sen. De zeventien maanden daarvoor was dat niet het geval geweest. Hij, zijn broer Michael, Jan Mölby en Jan Bartram wa ren eind 1990, na de EK-kwalifi- catie-interland tegen Joegosla vië in Kopenhagen, frontaal met de bondscoach in botsing geko men en stelden zich vanaf dat moment niet langer voor de na- Flemming Povlsen is sinds FC Köln, PSV, Borussia Dortmund en een opmerkelijk succes bij het Europese kampioenschap niets veranderd. Zowel binnen als buiten de lijnen is Povlsen, met Brian Laudrup de smaak maker van het zo verrassende Denemarken, de vriendelijkheid zelf. Ook in Stenungsbaden, waar de Deense nationale ploeg on derdak heeft gevonden in de schitterend gelegen jachtclub, blijft de 25-jarige international één en al hoffelijkheid als hij in drie talen steeds twee keer op herhaling moet. Povlsen kent het voetbal van drie landen, hij spreekt de talen bovendien. Hij is onder de indruk van het Nederlandse spel. „Al onze spe lers praten alleen maar over Gullit, Van Basten, Rijkaard en Koeman", erkent de 48-voudig international. „Wij hebben veel respect voor die jongens. Het hele Nederlands elftal speelt sterk. Tegen Duitsland had Ne derland 60, 70 procent van de tijd balbezit. Je kunt zien dat Nederland veel spelers heeft die een wedstrijd goed kunnen le zen, dat is erg belangrijk." Het Deense respect heeft het Nederlands elftal echter vooral te danken aan het aanvallende voetbal dat Rinus Michels zijn manschappen voorschrijft. Po vlsen: „Daarom is Nederlands voetbal, Ajax in de eerste plaats, populair in Denemarken. Er ge beurt wat op het veld. Het is geen schaakvoetbal. Je ziet dat ook AC Milan en Barcelona zo spelen onder de Nederlandse invloed. Het is niet toevallig dat die drie clubs voor het publiek het leukste voetbal spelen in Europa." De bewonderjng van Povlsen en zijn ploegmaten gaat uiter aard niet zo ver dat het Neder lands elftal vrije doorgang naar de finale krijgt. „Ben je bedon derd", reageerde Povlsen in vlekkeloos Nederlands. „We gaan natuurlijk wel proberen die sterren beentje te lichten. Agressiviteit zal daarbij het be langrijkste wapen zijn. Net zoals tegen Frankrijk moeten we er pal bovenop zitten. Dan hebben we ook tegen Nederland een kansje. Met ontzag voor je te genstander win je geen wed strijd. We zullen er dus van het begin vol invliegen." Povlsen heeft vertrouwen in zijn ploeggenoten. Hij gokt er op dat het een voordeel is dat Denemarken niets te verliezen heeft. „We zijn tenslotte per toeval hier in Zweden beland", kijkt Povlsen terug op het be sluit amper twee weken voor het begin van het toernooi Joe goslavië te vervangen door De nemarken. „Sommige spelers waren al met vakantie. Het is echter tekenend voor deze groep dat we toch snel naar el kaar zijn toegegroeid. Het hui dige team kent weinig uitblin kers, maar we vormen een hecht collectief. Dat is het grote verschil met het Denemarken van vier jaar geleden in Duits land. Die ploeg was volgevreten. Wij sterven nog van de honger naar succes." Flemming Povlsen: „Respect voor Hollanders." foto anp koen suyk Vorig jaar Kerst zat Brian Laudrup in zak en as. Bij een wilde charge van een woeste verdediger van Dynamo Dresden had de voorste kruisband in zijn rechterknie het begeven. De prima ballerina van Bayern München vrees de in die donkere dagen van 1991 voor zijn carrière. Ook al had de Amerikaanse specialist Richard Steadman hem verzekerd dat de operatie die hij in Vail, Colorado had ondergaan, volledig was geslaagd. Laudrup: „Voor het eerst in mijn leven heb ik toen iets aan de Kerstman ge vraagd, want ik twijfelde zeer of ik ooit nog weer op top niveau zou kunnen spelen." De jongste telg van een Deense voetbalfamilie, vader Finn is een ex-prof, broer Michael speelt voor Barcelona, stond bij de Kerstman kennelijk in een goed blaadje. Hij dartelt inmid dels weer vrolijk achter een bal aan en is de uitblinker van De nemarken: de verrassende halve finalist op het Zweedse EK en vanavond tegenstander van Oranje. „Nederland is natuurlijk favoriet", weet Laudrup, „en met de drie van Milan als sleu telfiguren, is het ook het beste elftal van dit toernooi. Maar het beste elftal wint niet altijd, in voetbal is alles mogelijk." Hij verwijst naar Frankrijk, dat al na de voorrondes als een geslagen kat met de staart tus sen de benen afdroop. Dene marken was daarvoor verant woordelijk: het draaide de 'Haantjes' met 2-1 de nek om. Laudrup: „Wie had nu gedacht dat wij van Frankrijk zouden winnen? Niemand toch. Wij dachten vooraf ook dat we zou den worden uitgeschakeld, maar we wilden tegen Frankrijk toch nog even wat laten zien. En die Fransen bleken onder de stress te zitten, terwijl wij lekker vrijuit konden voetballen." Laudrup, begonnen bij Bröndby en via Bayer Uerdin- gen bij Bayem München be land, hoopt dat Nederland eveneens bezwijkt onder de enorme druk die er volgens hem op de ploeg rust. „Wij heb ben niets te verliezen, Neder land alles. Voor ons is het toer nooi nu al geslaagd; daar doet welk resultaat dan ook tegen Nederland niets meer aan af. Wij zijn als grote outsider naar maandag 22 juni EK EN TENNI S OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD2 BBC 1/2 EURO Zweden - Duitsland 13.00-14.30 17.00-19.30 Nederland - Denemarken 20.05-22.10 20.10-22.00 20.10-22.10 20.00-22.10 20.00-22.30 23.30-01.30 Wimbledon 15 00-16.55 23.30-24.00* 22.40-23.00* 13.00-21.00 23.20-00.20* EK-journaal 23.00-23.30 dinsdag 23 juni Nederland - Denemarken 12.30-14.00 Wimbledon 15.00-16.55 10.00-11.00* 13.00-21.15 Het Europees kampioenschap levert miljoenen winst op. Slechts een zeer klein gedeelte daarvan komt in de kas van de organisator, de Zweedse voetbalbond. Lars-Ake Lagrell, die Lennart Jo hansson als voorzitter opvolgde, rekent voor zijn bond op een batig saldo dat tussen de anderhalf en de drie miljoen gulden ligt. „Toch zou ik onmiddellijk bereid zijn weer de organisatie van zo'n toernooi op mij te nemen", vertelde Lagrell voor de wedstrijd Zweden-Duits- land in Stockholm. „Het gaat ons niet om de kro nen, het belangrijkste is dat het land weer interes se in het spel heeft gekregen, na de onüuistering van twee jaar geleden in Italië." „Van de brieven die vroeger bij de bond binnen kwamen, was negentig procent negatief, tegen woordig is dat nog maar één op de tien. Vrijwel altijd gaat de onvrede over supportersgeweld. Steeds wordt voorgesteld dat er in en om de sta dions harder ingegrepen moet worden." De voor zitter verwacht, ondanks de gewijzigde trend, niet dat de Zweden massaal naar de stadions zullen tyrekken voor het eigen semi-professionele voet bal. „Wij hebben bij de wedstrijden uit de hoog ste klasse een gemiddelde van 4500 toeschou wers. Ik reken er niet op dat er een opvallende stijging komt in de bezoekersaantallen." Na het wereldkampioenschap van 1958, toen Zweden de finale tegen Brazilië bereikte en met 2-5 verloor, sprong het aantal bezoekers omhoog tot het sensationele gemiddelde van 15.000. „Dat is ruim dertig jaar geleden. Het was een heel an dere tijd toen. Niemand sprak over supportersge weld. Iedere belangstellende, want zo veel waren er in 1958 niet, kon nagenoeg vrij in en uitlopen in de trainingskampen van de zestien deelne mende landen. De Zweden van 1958 hadden an dere interessen dan voetbal en dat geldt nog steeds in 1992." Lagrell is ervan overtuigd dat de principiële keuze voor stadions van beperkte capaciteit (de grens ligt op 30.000, Göteborg) goed is geweest. „Het grote geld wordt tegenwoordig niet door de toeschouwers binnen gebracht, maar door de te levisie- en de reclamerechten. Bij meer publiek wordt de kans op geweld binnen en buiten de stadions onevenredig groter. Gegeven de verhou ding tussen de inkomstenbronnen publiek-televi- sierechten-reclame is dat een te groot risico. Het kampioenschap A/raagt nu al een inzet van 5000 politiemensen." De Zweedse "bond rekende ruim vier jaar op ongeveer elf miljoen gulden organisatiekosten. Dat bedrag blijkt bijna verdubbeld te zijn, maar is gedekt door onder andere de UEFA en plaatselij ke sponsors. De Europese Voetbal Unie zal aan het toernooi ongeveer zeventig miljoen gulden overhouden. Een belangrijk deel daarvan vloeit weer terug naar de acht landen, dus ook Zweden, die hebben deelgenomen. De grote winnaar van het kampioenschap staat letterlijk tussen het veld en de tribunes. Reclame maker ISL. De UEFA heeft de rechten aan dat bu reau verkocht voor ongeveer 24 miljoen gulden. Geschat wordt dat de grote winstmaker van het EK '92 voor iedere geïnvesteerde gulden een dik ke rijksdaalder terugkrijgt. Duitse fans zorgen weer voor problemen GÖTEBORG PPA Duitse voetbalsupporters heb ben zich bij het EK voetbal in Zweden weer agressief gedra gen. Een dag voor de wedstrijd Zweden-Duitsland viel een groep van dertig man met mes sen en flessen bewapend Zweedse vakantievierders aan. Het gèbeurde op het eiland Marstrand bij Göteborg, waar de Zweden de midzomemacht vierden met traditionele drink en danspartijen. De gevechten tussen de Duit sers en Zweden duurden tot vijf uur in de ochtend. De plaatselij ke politie, versterkt met 130 man van het vasteland, hield zes Duitsers en één Zweed aan en stuurde nog eens 25 Duitsers in een bus naar Goeteborg om het land te worden uitgezet. De kapitein van de veerboot tussen Göteborg en Kiel weiger de 35 Duitsers mee te nemen naar Duitsland, omdat zij op de heenweg nogal wat schade had den aangericht. In plaats daar van charterde de veerdienst een bus, waarin de supporters on der politiebegeleiding naar Kiel werden vervoerd. Veertien Duitsers zijn zater dag in Göteborg voorgeleid aan de officier van justitie naar aan leiding van de rellen na de wed strijd Nederland-Duitsland (3- 1). In totaal arresteerde de poli tie in de nacht van donderdag op vrijdag in Göteborg dertig personen, onder wie 23 uit Duitsland. De Europese voetbalbond UEFA zal tijdens de eindstrijd om de Europese titel geen standpunt innemen over de in cidenten met en tussen voetbal vandalen. Algemeen-secretaris Aigner van de UEFA had dezer dagen verklaard dat de DFB (Duitse voetbalbond) rekening diende te houden met sancties. De UEFA distantieerde zich za terdag van die stellingname en verklaarde dat Aigner op per soonlijke titel had gesproken. Het idee dat Marco van Basten, Ronald Koeman en Ruud Gullit hun gezamenlijke schotkracht in de strijd zullen werpen jaagt Peter Schmeichel geen angst aan. Integendeel. De grote blon de Deense doelverdediger kijkt met enthousiasme uit naar de confrontatie met de Nederland se schutters voor de halve fina les van het EK in het Ullevi-sta- dion van Göteborg. „Wij zijn niet bang voor de Hollanders", aldus de doelman die er het in het Deense trai ningskamp ten noorden van Göteborg zijn gemak van neemt. „Ze hebben heel wat aanvallende spelers. Daar heb ben we respect voor. Maar dat we beducht zijn. Dat niet. Het is eerder andersom: Zij moeten bang zijn voor ons." Zelfs de gedachte aan Koem ans befaamde vije trappen van buiten het strafschopgebied jaagt Schmeichel geen angst aan. „De beste taktiek is ge woon dat soort vrije trappen niet weg te geven", aldus de doelman. „Maar als hij er eentje neemt, sta ik heus niet te trillen. Als je bang bent, geef je hem juist de gelegenheid er een in te schoppen." Schmeichel, die voor Man chester United uitkomt, praat liever over de kracht van zijn ei gen ploeg. „Wij zijn in de win ning mood. Elke wedstrijd gaat het een stukje beter. Ons doel was het bereiken van de halve finales. Nu we daar zijn, kan er van alles gebeuren." In de drie wedstrijden, die aan de halve finale voorafgin gen heeft Schmeichel, die bij de 2-1 op Frankrijk zijn vijftigste interlandwedstrijd speelde, slechts twee treffers toegestaan. „Mijn persoonlijke prestatie doet niet ter zake", aldus de Deen. „Het gaat om de ploeg - geest en hoe wij combineren. Ik denk dat we meer een eenheid vormen dan de andere ploegen. Dat is typisch Deens. We hou den van een beetje lol. Maar als we trainen of een partijtje spe len, geven we alles wat we heb Peter Schmeichel: „Nederland moet juist bang zijn voor ons." foto epa ben. We nemen zo'n wedstrijd heel serieus." „Het is onze kracht dat we zo goed met elkaar optrekken. We zijn goeie vrienden. Het is bij ons niet zoals in het Duitse kamp, waar de spelers altijd aan het zeuren zijn." Bondscoach Richard Möller- Nielsen is volgens Schmeichel een ideale trainer. „Hij laat ons onze vrijheid. We moeten aleen op tijd zijn voor het eten en om elf uur naar bed. Voor het overi ge kunnen we doen wat we wil len. Het is vrijheid met verant woordelijkheid en de spelers voelen zich daar wel bij. We zwemmen, spelen wat mini golf. Het gaat er bij ons heel ontspannen aan toe." Het Deense team telt afge zien van Brian Laudrup en Flemming Povlsen weinig bekende namen. Maar Schmei chel voorspelt, dat er aan het eind van het EK heel wat meer zullen zijn. „Zo gaat dat. Wie had voor het EK van 1988 echt gehoord van Marco van Bas ten." Als Schmeichel de Neder landse schutterij van scoren af houdt, kan hij er op rekenen hij in elk geval naam maakt in Ne derland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14