Sport Nu ook De Beste van Nederland 'Waardering komt uit de groep Van Aerle weer fit MAANDAG 22 JUN11992 J3 Volleybalteam slaagt yi Het Nederlands vol- I leybalteam heeft zich geplaatst voor de hal ve finale van de World League. Oranje won en verloor in Ahoy' van Cuba Swift/Casba sterk Q Indetopcompetitie I O wielrennen verste vigde het Leidse Swift- /Casba zijn hoge positie in het klassement REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Kwart miljoen voor Haarlem haarlem De reddingsactie, die FC Haarlem ruim een week gele den op touw heeft gezet om te kunnen blijven voortbestaan als betaald voetbalclub, is geslaagd. De eerste-divisionist heeft dank zij duizenden-kleine (tientjes) en grote (25.000 gulden van de Fir ma Mita) donaties het vereiste kwart miljoen binnen. FC Haarlem bezorgde vanochtend bij de KNVB in Zeist een lijst met namen van mensen, bedrijven en instellingen, die de afge lopen dagen financiële steun hebben toegezegd. Het woord is nu aan de licentiecommissie, die zich morgenmiddag in Tilburg buigt over de 'zaak Haarlem'. Sparta Piet (86) is niet meer Rotterdam Frans Heijster, beter bekend alS Sparta Piet, is vrij dag op 86-jarige leeftijd overleden. Hij was de enige geridderde voetbalsupporter in Nederland. Sparta Piet gold als de mascotte van Sparta. Het was een namaakvogeltje, dat Frans Heijster in een kooitje op een parapluie-standaard bij wedstrijden van Sparta meer dan zestig jaar bij zich droeg. Bij het ouder worden had Heijster graag gehad, dat iemand die taak van hem overnam. Maar niemand meldde zich om de tra ditie voort te zetten. Sparta Piet hangt nu aan de muur van het café, dat Heijster en zijn vrienden frequenteerden. Noordwijk en Katwijk spelen uit zeist» Noordwijk en Katwijk spelen in de eerste ronde van de strijd om de 'grote' KNVB-beker uit. De twee regionale zaterda geersteklassers, beide periodekampioen, krijgen respectievelijk te maken met DVS'33 en Genemuiden. Landskampioen Quick Boys is voor de eerste ronde vrijgesteld. Ook de clubs uit het be taalde voetbal komen pas in een later stadium in actie. Nationale beker voor Ter Leede den dungen De vrouwen Ter Leede hebben hun seizoen onver wacht goed afgesloten. Zij ontfutselden landskampioen Den Dungen zaterdag de nationale beker door een ruime zege (6-0). De thuiswedstrijd, voor de gelegenheid in vakantie-oord Hapert afgewerkt, had Ter Leede een week eerder met 3-0 verloren. Dankzij doelpunten van Nathalie Geeris (2x), die met midden velder carolien Roem van positie had gewisseld, Els Schoon (2x) en Anja van Ginhoven (2x) verzekerden de vrouwen uit Sassen- heim zich voor het eerst in de geschiedenis van de KNVB-beker. Tavriya eerste kampioen van Oekraïne lvov» De Oekraïnse voetbalclub Tavriya Simferopol heeft giste ren geschiedenis geschreven. De vereniging verzekerde zich van de eerste landstitel in de onafhankelijke staat. De kampioensploeg versloeg in de finale van de nationale com petitie Dinamo Kiev met 1-0. Het doelpunt kwam in de 75ste minuut op naam van Sjevtsjenko. Ruim 37.000 toeschouwers waren bij de beslissende wedstrijd aanwezig. Van Langen voldoet aan NOC-eis dreux Ellen van Langen heeft aan de eis van het NOC voldaan om uitgezonden te worden naar de Olympische Spelen in Bar celona. De Nederlandse atlete won gisteren tijdens internationa le wedstrijden in in het Franse Dreux de 800 meter in 1.58,89. De limiet was door het Nederlands Olympisch Comité en de KNAU op 1.59,50 gesteld. Kleiduivenschutter Eric Swinkels gaat voor de vijfde maal naar de Olympische Spelen. Zijn achtste plaats op het EK in Istanbul was voldoende voor kwalificatie. Al eerder nomineerde het NOC zijn collega Henny Dompeling. Quick Boys grijpt voor het eerst nationale amateurtitel Voetbal kan heel veel losmaken. Afgelopen donderdag nog bracht Oranje het Nederlandse volk in opperste exta se door winst op de Duitsers. En zaterdag ging Katwijk volledig uit zijn dak, dank zij Quick Boys. Nadat de club in Rheden door een 0-0 gelijkspel voor het eerst in zijn geschiedenis de algemene amateurtitel van Nederland had geincasseerd, barstte er daar aan de kust een spon taan en massaal feest los. laatste man, dat maakt me niet zo veel uit. Maar Van der Zee wilde wat anders met me. En daar had ik geen zin in. Let wel: ik loop niet weg omdat ik bang ben voor concurrentie. Ik had de strijd best wel aangedurfd, maar dan wel op eerlijke basis." Droom Nog gehuld in het blauw-wit was Dijkhuizen zaterdag een gelukkig man. „Dit is een droom. Het is ongelooflijk dat we dit nog voor elkaar hebben gekregen. Want het is dit sei zoen niet gemakkelijk geweest," refereerde de import-Katwijker aan de aanvankelijk moeizame samenwerking met Wim van Zwam. „Eigenlijk was dit van Quick Boys helemaal niet zo'n best seizoen, hoe gek dat ook klinkt. Maar op karakter hebben we ons staande gehouden." Ook zaterdag, op het met 6000 toeschouwers meer dan de helft daarvan kwam uit Kat wijk volgepropte veld van Rheden werd Quick Boys gehol pen door een ijzersterke menta liteit. Dat was ook nodig omdat de blauwwitten in de eerste helft hadden te maken met een aggressieve tegenstander. Ken nelijk getergd over het zoge naamde onrecht van vorige week, hanteerde de thuisploeg de botte bijl. Omdat Quick-Boys niet van plan was zich naar de slachtbank te laten leiden, ont spon er een (te) hard schouw spel. Opgefokt Scheidsrechter De Boer uit Haarlem had het er maar moei lijk mee. Zijn boekje stond bin nen een mum vol met namen en hij kwam ogen en oren te kort om alles te kunnen behap pen. Wim van Zwam vond na derhand dat de spelers van Rhe- rheden rob onderwater Tot zondagmorgen bejubelde het uit zijn voegen barstende Nieuw Zuid het nationale kam pioenschap, waarvan de bijbe horende trofee nog ontbrak in de verder rijk gevulde prijzen- kast van de vooral de laatste sei zoenen op alle fronten weer zo succesvolle vereniging. Riep de wedstrijd van vorige week nog vraagtekens op een discuta bele strafschop leverde Quick Boys 2-1 winst op zaterdag in Rheden liet Quick Boys er geen twijfel over bestaan wie er momenteel de sterkste club van Nederland is. Gescoord werd er dan wel niet, maar de Katwij- kers waren vooral na de rust de betere ploeg. Afscheidscadeau Mooier kon het afscheidsca deau voor Wim van Zwam en Marco Dijkhuizen niet zijn. De eerste vertrekt met frisse tegen zin, de laatste stapt op uit vrije wil. Volgend seizoen speelt de Amsterdammer voor tweede klasser DWS. Dat is qua niveau en publieke belangstelling een flinke stap terug. Diep in zijn hart betreurt Dijkhuizen zijn vertrek uit Katwijk. Tijdens de wedstrijden om het zaterdag kampioenschap en ook de fina lewedstrijden tegen Rheden was de voormalige Ajacied één van de gangmakers van Quick Boys. Eerst op het middenveld, later als laatste man. Als het aan Dijkhuizen had gelegen, was hij op dezelfde basis doorgegaan op Nieuw Zuid. Na een gesprek met de nieu we oefenmeester, Hans van der Zee, kwam Dijkhuizen tot de conclusie dat het beter was om maar op te stappen. „Ik ben een voetballer die in de lengte-as van het elftal wil spelen. Of dat op het middenveld is, of als den te zeer waren opgefokt. Daar had de trainer gelijk in, maar een paar van zijn spelers gingen op hun beurt evenzeer over de schreef. Kortom, van een mooie wedstrijd was geen sprake. Van Quick Boys hoefde dat ook niet De ploeg viel gedo seerd aan en probeerde het tempo, zeker in de eerste helft, te drukken. Rheden had het moeilijk met die Katwijkse speelwijze. Pas na een half uur liet de ploeg van Jan van Eijk de eerste goede kans noteren. Rick Talan mikte in vrijstaande posi tie over. Daarmee had de ex- -Katwijker direct al zijn kruit verschoten, want in de rust moest hij zich, in gezelschap van ploeggenoot Bremer, ge blesseerd laten vervangen. Met hen verdween de angel uit de aanval van Rheden. Nog voor de pauze kwam Quick Boys op voorspong. Al thans dat dachten de 6000 toe schouwers, 22 veldspelers en de scheidsrechter. Leidsman De Boer wees naar het midden na dat Frenk van der Kleij in de zestienmeter hard had uitge haald. Maar de rossige spits zou de bal, volgens de grensrechter, in buitenspelpositie hebben ontvangen. In tweede instantie keurde de arbiter de treffer af en raakten prompt daardoor de ge moederen ook buiten de lijnen verhit. De voetballers van Quick Boys hielden evenwel het hoofd koel. De' afgekeurde goal gaf de ploeg vertrouwen in de tweede helft. Steeds meer raakte Rhe den in de overtuiging dat de missie zou mislukken, ook al probeerde Jan van Eijk van alles om zijn pupillen naar het vijan delijke doel te schreeuwen. Om de defensie te versterken bracht Van Zwam Leonard Pluimgraaff en Richard Hoogervorst in het veld ten koste van Fred Kanbier en Edwin Otte. Dat betekende in feite de genadeklap van Rhe den. Eén keer slechts werd de ploeg via Gerie Vink nog ge vaarlijk. De poeier van grote af stand spatte uiteen op de lat. Douchen Voor het overige maakte Quick Boys de dienst uit. Van der Kleij was vijf minuten voor tijd op weg naar de 0-1, maar werd op zijn weg naar het doel gestuit door doelman Verhoeven. Die mocht prompt douchen. Zijn ploeggenoten volgden even la ter, volledig gedesillusioneerd. Supporters en spelers uit Kat wijk daarentegen liepen even verderop met het hoofd in de wolken. Grote vraag is nu: is Quick Boys in staat om het suc ces te continueren? Volgens Ri chard Hoogervorst is dat geen probleem. In de eerste plaats is de verdediger komend seizoen weer fit. „En de selectie wordt versterkt met spelers die we goed kunnen gebruiken. Ik heb 1 er alle vertrouwen in. En mocht hef wat ihinder gaan, dan kun nen we altijd nog op karakter voetballen. Iedereen heeft kun nen zien waartoe dat heeft ge leid." Rhederv-Quick Boys 0-0. Scheidsrechter De Boer. Toeschouwers 6000. Boekingen Haas noot, Floor van Duyn, Leen van der Plas (Quick Boys), Wout, Vink, Bremer (Rheden). Uitslui ting: Verhoeven (Rheden) Rheden: Verhoeven, Wout, Vink Bosman. Pe ters, Speelziek, Tillmann, Klop. Van Ei|k, Bremer (Baltus), Talan (Kelderman) Quick Boys: Van der Niet. Rog. Dijkhuizen. Haasnoot, Hans van der Plas. Jaap van Duyn. Otte (Hoogervorst). Floor van Duyn; Van der Kleij, Leen van der Plas, Kanbier (Pluimgraaff) VAR8ERG GPD Berry van Aerle maakt vanavond in de halve EK-finale tegen Denemarken zijn rentree in Oranje. De P$V'er, die tegen de Duitsers vanwege een lichte kniebles sure ontbrak, is volledig hersteld en neemt in de driemans-verdediging de plaats over van Frank de Boer. Bondscoach Rinus Michels brengt daarmee dezelfde ploeg ra het veld, die Mj vanaf het begin zijn vertrouwen gaf, In die samenstelling won het Nederlands elftal moeizaam van Schotland (1-0) eii kwam het tegen het GOS niet verder dan een doelpuntloos gelijk spel. Denemarken opende het toernooi met eenzelfde resultaat tegen Engeland, ver loor van Zweden (1-0) en behaalde in de afsluitende groepswedstrijd tegen Frank rijk verrassend de winst (1-2). „De De nen hebben het wonderlijk goed gedaan en hebben maximaal gebruik gemaakt van de underdog-positie", kijkt Michels vooruit naar opponent van vanavond. De bondscoach rekent op een sterk defensief ingestelde tegenstander. Dat stoort hem minder dan het gevaar voor onderschatting dat op de loer ligt, „De Denen zijn minder dan de Duitsers, die in mijn ogen een uitstekende ploeg heb ben. Iedereen weet dat de finale voor de deur staat en dat ze voor de tweede keer goud kunnen halen. Dat leeft in de groep." Aan de vorm en het zelfvertrouwen van de ploeg ligt het niet. Die is volgens Michels dik in orde, incluis bij hemzelf. „Ben half jaar geleden werd ik nog bijge zet bij de mummies en werden de spe lers bij het oud vuil gezet. Zo werkt dat nu eenmaal in de sport" Opstelling Nederland: Van Breukeien; Van Tiggelen, Koeman, Van Aerle; Rijk aard, Wouters, Bergkamp, Witschge; Gullit, Van Basten en Roy. Waterdrager Van Tiggelen wil afsluiten met goud varberg albert geesing gpd-verslaggever Het kan vanavond al z'n laatste zijn, 'maar daar hou ik geen re kening mee'. Adrie van Tiggelen wil naar huis met de Europese titel, met minder neemt hij geen genoegen. 'Dat zou toch fantastisch zijn', droomt hij hardop over een herhaling van '88. De Oranje massa's in de stadions, de uitzinnige vreugde na de overwinningen op Duits land en de Sovjetunie en de glo rieuze ontvangst in Amsterdam, 'dat vergeet ik nooit meer'. Hij krijgt er weer kippevel van. Dat feest en de euforie die Nederland toen zes dagen in de greep hield, wil hij nog een keer beleven. Dan zet hij, de pezige en meer dan eens verguisde verdediger, er definitief een punt achter. Hij zal niet de eni ge zijn, verwacht de PSV'er. „Het is afwachten wat ze zelf willen, maar ik denk dat die jongens van Milan niet meer zitten te wachten op nog een toernooi erbij of nog een cup", voorspelt hij de leegloop. Zo ver is het voorlopig nog niet. „Nu we van de Duitsers hebben gewonnen", waar schuwt de oudste veldspeler (35) van het toernooi, „ontstaat er vanzelf een gevoel dat we ie dereen aankunnen en dat we nu zo maar even over Dene marken heenlopen. Maar deze wedstrijd", denkt Van Tiggelen, „zou wel eens moeilijker kun nen worden dan die tegen de Duitsers. De Denen hebben niks te verliezen en alles te win nen. Het zou een sensatie zijn als ze ons verslaan." Het gevaar van onderschatting ligt op de loer Van Tiggelen kent dat gevoel. „Het is de kunst om met een schoon koppie te be ginnen en alles weg te drukken. Daar hamert Michels nu al twee dagen op." Dat blijkt gemakke lijker gezegd dan gedaan. „Te gen Duitsland hoeft niemand je op te laden, nu zul je dat zelf moeten doen. Onbewust be staat de neiging dat je net niet scherp genoeg begint en dat je achter de feiten aan moet lo pen. Probeer dat er maar eens uit te krijgen. Dat is het moei lijkste wat er is." Weinig te klagen Het vergt een optimale concen tratie, anderhalf uur lang. Niet in het minst voor de minimaal bezette verdediging van Oranje. Een moment van onachtzaam heid kan funest zijn. „Tot nu toe", grijnst Van Tiggelen, „heeft iedereen weinig over ons te klagen. Koeman, Van Aerle en ik hebben vooraf een hoop kritiek gehad, maar voorlopig staan we in de halve finale en hebben we nog maar een doel punt tegen gehad." Iedereen", zo denkt-ie, „zit er op te wachten dat een van ons drieën een fout maakt. Dan worden de messen meteen ge slepen. Zeker weten. Dat was in '88 al zo, daar lig ik dus niet meer wakker van." Van de buitenwereld heeft hij in dat opzicht weinig te ver wachten. Hij heeft er mee leren leven en is aJ lang blij dat-ie het met z'n beperkte kwaliteiten als voetballer zo ver heeft geschopt. „Ik realiseer me heel goed dat ik maar een waterdrager ben, maar zonder dat soort spelers kunnen de sterren niet stralen. De mensen staan liever op de banken voor drie goede acties van Marco of Ruud dan dat ze bewondering hebben voor ie mand, die 90 minuten z'n man netje uitschakelt. In de groep is die waardering er echter volop en dat is voor mij genoeg." Zijn sterke optreden tot nu toe in Zweden is opmerkelijk, zijn rushes langs de zijlijn tegen Duitsland zelfs ronduit verba zingwekkend. Met dank aan de Duitsers, die hem en Frank de Boer een zee van ruimte gun den. Van Tiggelen is de verba zing nog steeds niet te boven. Hij putte er „zoveel durf en lef uit dat ik mezelf moet indam men om nu niet te veel te willen doen. Normaal heb ik een hele verdedigende rol en lever ik de bal meteen in. Het was werke lijk onvoorstelbaar zoveel ruim te als ik tegen de Duitsers kreeg. Zoiets heb ik nooit eerder mee gemaakt." Van Tiggelen geniet met volle teugen van Oranje. Net als in '88. Drie maanden na het be dorven WK '90 leek Michels de taaie rakker na het verlies in Portugal definitief te hebben af geschreven. En had hij het Ne derlands elftal ook zelf uit z'n hoofd gezet. Maar tot z'n eigen verbazing deed de bondscoach een jaar later (tegen Portugal) toch weer een beroep op hem. „Je moet een beetje geluk in het leven hebben. Als Van Aerle toen niet geblesseerd was ge weest, had ik hier waarschijnlijk niet gezeten." In het Oranje van nu herkent Van Tiggelen de sfeer van vier jaar geleden. Hij noemt het de verdienste van Michels 'die weet wat er onder de spelers leeft en die de groep goed aan voelt'. En daar ook naar han delt. „Hij laat soms de keuze aan ons of we wel of niet willen trainen. Dat is een goed teken. De conditie is er, het gaat er nu vooral om voldoende rust te ne men." Nog een seizoen PSV, daarna is het voor de ongecompliceer de Rotterdammer (54 inter lands) definitief over en sluiten. Ook als toeschouwer. „Als ik eenmaal gestopt ben, zal ik niet vaak in de stadions le vinden zijn. Voetbal zoals het nu ge speeld wordt, kan mij niet boei en. Dé belangen zijn zo groot geworden dat er geen lol meer aan is. Ook bij dit EK zie ik maar heel weinig boeiende wedslrij den, er valt nauwelijks nog iets te genieten. En wat doen we er aan? Iedereen roept nu al jaren dat er iets moet veranderen, maar het systeem verandert niet. De lol is er af, voor de spe lers en het publiek. Voor de vijfentwintigste niaal Voor Nederland en Denemarken betekent de halve EK-finale vanavond in Gotenburg de 25ste interland tussen beide landen. De laatste ontmoeting dateert van 6 september '89 in Amster dam en eindigde, na een 2-0 ruststand, in een 2-2 gelijkspel. Bij een gelijkspel vanavond volgt overigens een verlenging van twee keer een kwartier, waama eventueel strafschoppen de be slissing moeten brengen. Dat geldt ook voor de finale. Een voor stel van de UEFA om het reglement tussentijds aan te passen en te laten doorspelen tot er is gescoord, werd zaterdag door de vier halve finalisten unaniem van de hand gewezen. Ruud Gullit onspant zich tijdens de training in Varberg. De hele selectie van Oranje is fit voor de halve finale van vanavond tegen Denemarken. foto anp I van Quick Boys reeds op zijn hielen. Later kwam de ontnuchtering foto loek zuyderduin Frenk van der Kleij stormt na zijn doelpunt richting middenstip met de jeugd1 toen de arbiter de treffer alsnog afkeurde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13