Beeld van de eeuw in een 'gotische hangar' Concertserie krijgt ijzersterk besluit Strandleven volgens Albert-Jan Cool Elton John valt uit de toon in De Kuip Cultuur&Kunst Gedenksteen voor Leidse tijd Bloem ZATERDAG 20 JUN11992 Expositie in Nieuwe Kerk pakt niet altijd even gelukkig uit De Beeldenstorm zorgde er in de zestiende eeuw voor H dat ze verdwenen, nu, vierhonderd jaar later, zijn ze er beelden. Zo'n kleine honderd in totaal, overge- bracht van het Amsterdamse Stedelijk Museum naar de rlNieuwe Kerk op de Dam. Geen religieus werk, maar beeldhouwwerken en installaties van de laatste honderd jaar onder de titel 'Het Beeld van de Eeuw'. Een bijzondere expositie om een aantal redenen. Zo presen teerde het Stedelijk nooit eerder op deze schaal een beeldenex positie. Maar vooral de vraag hoe moderne beeldhouwkunst het 'doet' in de zeer dwingende architectuur, van de Nieuwe Kerk wordt met deze expositie aan de orde gesteld. Ben Vautier in de kapel, Willem de Kooning op het hoogkoor en Richard Deacon naast de kerkbank. Zo iets kan verschillend uitpakken. Het is zeker wennen in de Nieuwe Kerk. Als museumbe zoeker ben je bij voorbeeld ge wend aan een gelijkmatige be lichting van in de museumzalen gepresenteerde kunst. En de za len zelf zijn met hun witte wan den en houten parketvloeren zo neutraal mogelijk en eigenlijk vooral bedoeld voor schilder kunst. Niets mag afleiden en veel kunst wordt, zeker de laatste decennia, gemaakt voor die anonieme ruimtes. Dat is dus even wat anders in de Nieuwe Kerk (een 'gotische hangar' noemt Stedelijk-direc- teur Wim Beeren de ruimte), waar altaren, banken, hekken en betimmerde wanden; kortom de hele architectuur, strijdt om de aandacht met de daar nu geplaatste beelden. En ze zitten elkaar soms in de weg. Zo is de plaatsing van een licht bruine houten baadster van Mailol voor een houten lambri- zering bepaald niet gelukkig. En ook 'de Rio de la Plata' van de Zuidamerikaanse beeldhou wer Vitullo legt het af tegen het weelderige beeldhouwwerk van het praalgraf van Michiel de Ruiter waarvoor het is geplaatst. Daarentegen kon de bekende 'TV Budda' van Nam June Paik geen gelukkiger plaats krijgen dan die waar hij nu staat. De budda, die door middel van een gesloten televisiecircuit in eeu wige meditatie naar zijn eigen televisiebeeld kijkt, zit nu in een zijkapel op twee grafzerken, die zo een onverwachte dimensie aan het werk toevoegen. Sokkel Honderd jaar beeldhouwkunst, dat betekent de definitieve gang van het beeldhouwwerk van de sokkel naar de grond. Dat laatste het meest letterlijk bij Carl Andre met zijn vierkant van loden platen. Gemaakt om over te lopen en in De Nieuwe Kerk zal dat waarschijnlijk door velen gebeuren zonder dat ze in' de gaten hebben dat ze over een kunstwerk stappen. De kleur van het lood komt nage noeg overeen met de kleur van de plavuizen van de kerkvloer. Maar de expositie begint met een soort ouderwetse beelden galerij naast het koor van de kerk, waar 'De Sleuteldrager' (1884) van Rodin, de beeldhou wer die op de drempel van tra ditie en vernieuwing stond, de tentoonstelling opent. Het beeld was één van de weinige beeldhouwwerken die het Ste delijk voor de oorlog bezat. De nadruk in collectie en ten toonstelling ligt dus op de beeldhouwkunst van na de Tweede Wereldoorlog. Het ver rassende is dat een aantal van deze werken dat gemaakt werd door een generatie die ver trouwd raakte met de witte za len van galerie en museum, het helemaal niet zo slecht doet in deze kerkruimte. 'Reis naar het Einde van de Nacht' van Kiefer uit 1990, een enorm loden vlieg tuig, kan de ruimte die het nu heeft best aan en hetzelfde geldt voor de, een hels kabaal produ cerende, machine 'Meta II' (1972) van Jean Tinguely of de iglo van Mario Merz. Daarente gen komen Fortuyn O'Brien en Armajani er zeer bekaaid af. En de houten sculptuur 'Bloody Angle' van Carl Andre (1985) kan niet in een hoek staan (waar hij het mooist uitkomt) omdat de bouw van de kerk het op die plaats verhindert. Terzijde van het schip van de kerk dat geheel gevuld is met de twintig bronzen buizen waaruit 'Apollo's Ecstacy' (1990) van Walter de Maria bestaat, vormt Het beeld van de eeuw in de Amsterdamse Nieuwe Kerk: Het varkentje van Jef Koens. foto gpd zich, recht tegenover de 'galerij' met beelden van rond de eeuw wisseling een nieuwe beelden galerij met o.m het bij de aan koop zeer omstreden varkentje van Jeff Koons (1988). De 'Sleu teldrager' van Rodin kijkt recht tegen de rose zijkant van deze 'Inwijding in banaliteit'. Een sterk contrast, maar toch pas sen de beide beelden in deze omgeving, die ze een context geeft die in een museum onmo- gelijk is. Met 'Het Beeld van de Eeuw' heeft het Stedelijk Museum niet alleen een overzicht (incom pleet, want wandbeelden ont breken) van zijn collectie willen geven, maar ook een politiek signaal over het feit dat er zo veel moois noodgedwongen in de depots moet blijven. Als een overzicht van een eeuw beeldhouwkunst voldoet 'Het Beeld van de Eeuw' niet helemaal, daarvoor ontbreekt er te veel in de collectie en deze presentatie. Als experiment van het plaatsen van beeldhouw kunst in de Nieuwe Kerk is 'Het Beeld van de Eeuw' soms ver rassend, maar ook maar ten de le geslaagd. Het Beeld van de Eeuw, tot en met 19 augustus in De Nieuwe Kerk, Dam Amster dam. Open: dagelijks van 11 tot 17 uur. Met catalogus. Les Zazous: eerste prijs leiden De Katwijkse groep Les Zazous heeft de coverwedstrijd Doe 't met Bowie van de Vpro gewonnen. De Vpro had de Ne derlandse popmuzikanten opgeroepen een eigen versie in te sturen van liedjes van David Bowie. Van de bijna 100 inzendin gen werd de uitvoering van Les Zazous van het nummer 'Quick sand' gekozen als beste. De tweede plaats ging naar de Amster damse Jack of Hearts, de derde naar Little Fury Things uit Haar lem. Het is de tweede maal dat Les Zazous de hoofdprijs haalt in een coverwedstrijd van de Vpro. In 1989 won hun versie van 'Play With Fire' van The Rolling Stones. Directeur podiumkunsten terneuzen Directeur Henk Scholten van het Zuidlandtheater in Terneuzen is benoemd tot directeur van het Fonds voor de Po diumkunsten in Den Haag. Deze stichting is pas in het leven ge roepen. Belangrijkste taak van het fonds is de toedeling van sub sidies voor incidentele projecten op het gebied van de professio nele podiumkunsten in Nederland. Het fonds neemt die taak over van het ministerie van WVC en de Raad voor de Kunst. De Groninger Scholten is geen onbekende in Den Haag. In augustus 1990 werd hij benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst, het belangrijkste adviesorgaan van minister d'Ancona (WVC) op het gebied van kunst en cultuur. Feministische boekenbeurs Amsterdam De Vijfde Internationale Feministische Boeken beurs begint woensdag 24 juni in de Beurs van Berlage in Am sterdam. Zo'n 180 schrijfsters uit 55 verschillende landen zullen daar aanwezig zijn om van gedachten te wisselen met elkaar en met het publiek, via leziflgen, podiuminterviews en paneldiscus sies. Aan de vooravond van het vijfdaagse evenement heeft dins dag 23 juni in Paradiso een openbare discussie plaats tussen Fay Weldon en Marilyn French, twee internationaal spraakmakende feministische schrijfsters. Aanvang 20.00 uur. muziek recensie.lidy van der spek Concert van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, dirigent Lucas Vis. M.m.v. Dinorah Varsi, piano. Gehoord: 19 juni Stadsgehdorzaal Het laatste concert in de serie 'IJzersterk' deed zijn naam op drie fronten eer aan. Het pro gramma was gekozen uit een ijzersterk repertoire, het gebo- dene werd ijzersterk gebracht en het le Pianoconcert van Chopin werd vertolkt door de soliste Dinorah Varsi, die wer kelijk ijzersterk speelde. Om meteen maar met Varsi te beginnen: deel een en drie speelde zij met een passie en overgave, die van begin tot einde toch uitgebalanceerd en beheerst voor het voetlicht kwamen, sterk en subtiel 'bij- gestaan' door het orkest. Want heel veel meer dan bijstaan is het niet bij Chopin, op enkele passages na zoals in de ope ning van het eerste deel waar in het orkest een heel eigen en onmisbaar heroïsche partij speelt. In het middendeel geeft Chopin zijn tederste gevoelens bloot, dramatisch, maar weer met diezelfde hartstochtelijke discipline door Varsi weerge geven. Rossini's Ouverture uit 'de Barbier van Sevilla' (1816) was meteen raak bij het begin van het concert. Meesterlijke een voud, humor en gevoeligheid kwamen voortreffelijk aan bod in de pittige uitvoering van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Lucas Vis. Na de pauze volgde de vier de symfonie van Brahms, een werk dat om zijn omvang en gemis aan blijheid en soepel heid (zo kenmerkend voor de Oostenrijkse muziek) niet al tijd even boeiend blijft. In het eerste deel viel het 'ijzersterke' spel eigenlijk een beetje ver keerd. 'Trotse energie en zach te troost zijn de polen waar tussen de sfeer in dit deel be weegt', aldus een citaat uit het programma. Het eerste aspect kwam volledig tot zijn recht, maar zachte troost was ver te zoeken. Dat dit orkest ook heel mooi solospel aankan, werd duidelijk in het tweede en der de deel waarin de fluit, hoom, trombones en de cello, klari net en hobo zich gaaf profi leerden. In briljante vaart werd het werk afgesloten. Jammer dat er maar betrekkelijk weinig mensen van dit concert geno ten, het Noordhollands Phil- harmonisch had een stamp volle zaal verdiend. beeldende kunst De dageraad gloort roze boven de Vuurbaak en het oude kerkje aan de Katwijkse boulevard. Het strand is nog eenzaam en verla ten. Twee vroege badgasten maken hun ochtendwandelin getje. Het aquarel ademt rust, stilte voor de storm. Want over een paar uur is het sfrarid be volkt door badgasten, schreeu wende kinderen en blaffende honden. Ook die situatie schetst Albert-Jan Cool in zijn aquarel len van het (Katwijkse) strandle- Impressionistisch-realistisch gaat hij te werk. Met een enkele losse penseelstreek schetst hij een meeuwelijf. Een 'Stukje strand' met wat schelpen en een leeg frisdrankblikje lijkt zó uit het zand te zijn geschept en in een doosje gestopt. Cool schildert zijn strandtaferelen met minZame liefde. De bad gasten, landerig in hun ligstoe len of liggend op het zand, een zonnehoedje over de ogen, le zend in een boekje. Het gevaar van truttigheid ligt op de loer bij figuratieve kunst en lieflijke (strand)taferelen. Co ol weet dat door zijn techniek te voorkomen. Hij gaat niet prie gelig te werk, maar treft met zijn vlotte streken precies de sfeer. Of het nu personen zijn, een aanzicht van de boulevard of een reddingboot in de bran ding. .Strandleven' is een levendige en boeiende tentoonstelling over vele aspecten van de Hol landse (en Belgische) kust. Cool, geboren in Oegstgeest en lid van het Leidse teken- en schil dergenootschap 'Ars Aemula Naturae', ging in zijn vrije tijd gedurende twee jaar de Neder landse en Belgische Noordzee kust langs om duinlandschap pen, boulevardaanzichten, mensen, dieren en beplanting vast te leggen. Van zijn reis langs de kust verscheen in 1987 een boek 'De Kust', waarvan de aquarellen in 1988 te zien wa ren op Cools eerste expositie in het Katwijks Museum. Anno 1992 is te zien dat Cools werk duidelijk een ontwikkeling heeft doorgemaakt. Waren zijn vroegere aquarellen meer illu stratief, nu zijn ze impressionis tisch. Zijn huidige techniek heeft mijn voorkeur, al vind ik 'Klavers tussen gras' wat minder laagd, omdat hier al te veel i de verbeelding wordt over- Gezicht vanaf de kustlijn naar Katwijks boulevard, de Oude Kerk en de Vuurbaak. Aquaral van Albert-Jan Cool. foto pr Op zich hoeft dat geen van het andere (de klavers) een nadeel te zijn, maar waar op beetje afmaakt, één en dezelfde aquarel het ene Het is eigenlijk het enige min- onderwerp (grashalmen) vrij puntje van deze expositie die nauwgezet wordt weergegeven, een druilerige zomerdag weer lijkt het alsof de kunstenaar zich zonnig maakt. Applaus voor burgemeester C. Goekoop tijdens het onthullen van de plaquette die herinnert aan de dichter J .C. Bloem, foto hielco kuipers „Hier woonde en werkte de dichter J.C. Bloem van 1900- 1905." «Sinds gisteren siert een plaquette met deze tekst het pand Langebrug 107. De steen, die werd onthuld door burge meester C. Goekoop, herinnert aan het feit dat de dichter J.C. Bloem hier in Leiden zijn eerste verzen schreef. De Leidse tijd van de jonge Bloem (geboren in 1887), van 1899 tot 1905 leerling van de Leidsche Burgerschool, was ver re van gelukkig. De jongen was als oudste zoon van de burge meester van Oudshoorn (het te genwoordige Alphen aan den Rijn) zeer beschermd grootge bracht. De familie genoot aan zien, woonde in een riant huis met een prachtige tuin met vij vers. Later zou Bloem zich die periode herinneren als een van allesomvattend en onvervang baar geluk. Rond zijn tiende kreeg de jon ge Bloem oog voor de dicht kunst, toen hij de schrijver en hoogleraar Jan ten Brink ont moette, die Oudshoom voor een lezing bezocht en in de ambtswoning logeerde. In 1899 kwam er een eind aan het idyllische leven van Jaques Bloem, toen vader Bloem be sloot dat hij de Hogere Burger school in Leiden zou volgen. De jongen zou in de kost gaan bij de Leidse geschiedenisleraar Jan Kunst, die een rijtjeshuis aan de Jan van Goyenkade be woonde. Een jaar later verhuis de de familie naar Langebrug 107, waar Bloem de rest van zijn Leidse periode zou wonen. De middelmatige leer ling, op zijn veertiende gegre pen door een sonnet van Jaques Perk, begon boeken te verzame len en later ook zelf te dichten. Hij werd zó door de poëzie ge grepen, dat zijn schoolwerk er onder leed. In 1905 zakte hij voor het eindexamen hbs en daarmee kwam een eind aan zijn 'Leidse' periode, die geken merkt werd door treurnis van wege het feit dat zijn ouders in middels failliet waren gegaan. De gedenksteen die nu de voorbijganger herinnert aan de ze periode, is geplaatst door de J.C. Bloemstichting, een organi satie die de bekendheid van de dichter Bloem en van de dicht kunst in het algemeen wil be vorderen. Ter gelegenheid van de onthulling is een brochure uitgebracht met informatie over de Leidse periode van Bloem, zijn huisbaas Jan Kunst en de J.C. Bloemstichting. De brochu re is verkrijgbaar bij de voorzit ter van de stichting, Anthony Dekker (telefoon 070-3602799). RECENSIE*LOUIS DE MOUUN Elton John Eric Clapton. Very special guest: Bonnie Raitt. Gehoord 19 iuni De Kuip Rotterdam Wie van de drie hoorde er in het bijzondere 'gelegenheidstrio' voor De Kuip gisteravond niet thuis? Elton John, die tussen Bonnie Raitt en Eric Clapton ge programmeerd anderhalf uur lang ontzettend veel moeite had om enige indruk te maken op de ruim 45.000 bezoekers. Op de valreep lukte het de excen trieke Engelse zanger-pianist nog wel om nota bene met Queen's 'The Show Must Go On' het publiek aan zijn zijde te krijgen, maar die late respons leverde niet meer op dan de se- mi-toegift 'Saturday Night'. De drie voorgenomen extraa tjes (waaronder 'Sacrifice') ble ven bij gebrek aan voldoende vraag uit en verre van voldaan kon de 'Napoleon van de ro mantische ballad' in zijn li mousine richting vliegtuig naar Londen stappen. Het is maar goed dat Elton John (45) niets meer heeft ge hoord van de ontlading op de tribunes en op het vela tijdens de aansluitende pauze (onder meer een zeer uitbundig 'Hol land, Holland'-geroep en vele 'waves') en van de spontane bij val die Eric Clapton vanaf de eerste tot de laatste seconde van zijn gedenkwaardige optre den ten deel viel. Anders had hij zich misschien een paar peper dure haren uit zijn nieuwe in plant getrokken. Gegeven ook de warme reac ties die very special guest Bon nie Raitt gedurende haar korte re set losmaakte, kan alleen maar worden geconcludeerd dat Elton John bepaald niet voor zijn eigen publiek stond en dat deze eenmalige affiche vooral de liefhebber van de meer pittige blues-rock had ge lokt. Elton John stond wel op scherp maar de vonk wilde maar niet overspringen. On danks het zeer toegankelijke be gin ('Don't Let The Sun', 'I'm Still Standing') en de hulp van een zeer degelijke begeleidings groep, waarvan het driestemmi ge dameskoortje hem nogal eens uit de nood moest helpen bij het klimmen naar de hogere registers. Collega-veteraan Eric Clapton (47) daarentegen beleefde be slist de mooiste concertavond die hij ooit op Nederlandse bo dem mocht meemaken. Slow- hand zelf zette met z'n sublie me band een topprestatie neer, die ook als zodanig werd gecon sumeerd. Enig minpuntje: een te groot aanbod van overbe kend repertoire. Hetzelfde (lichte) verwijt kon de overvriendelijke survivor Bonnie Raitt voor haar ont spannen optreden kreeg de roodharige zangeres en gitariste uit handen van Angela Groot huizen de eerder toegekende Edison voor haar jongste album 'Luck Of The Draw'worden gemaakt. Haar selectie voor de Kuip (wel droog, maar net even te guur) nagenoeg gelijk aan die van Torhout-Werch ter vorig jaar. Mojo Concerts mag van geluk (en wellicht ook inzicht) spre ken dat Rotterdam het trio Raitt, John en Clapton in deze volgorde heeft kunnen presen teren. Had Elton John dit 'tripleconcert' moeten afsluiten zoals op sommige andere halteplaatsen op deze korte Eu ropese toemee dan was het een nachtkaarsverhaal gewor den. OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden) zoekt contact met vrouwen na de overgang (menopauze). In verband met een onderzoek naar een middel dat wordt gebruikt door mensen met klachten die verband houden met de overgang. Vrouwen die tenminste 1 jaar geleden voor het laatst menstrueerden worden gevraagd te reageren. Het onderzoek betreft de opname van tabletten van een middel dat veel voorgeschreven wordt bij klachten na de overgang. Gezocht wordt naar deelnemers die tenminste sinds 2 weken geen hormoonpreparaten gebruiken, of die in het geheel niet gebruiken. Het onderzoek is weinig belastend en neemt 3 dagen in beslag. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen: 071 -26 19 15 of 26 80 04.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9