'Met geweld vrede brengen in Bosnië' Ieren hebben portemonnee gevolgd Sovjet-joden neigen bij verkiezingen naar links Buitenland VS ontslaan jaarlijks 1500 homoseksuelen uit leger Vliegveld Sarajevo blijft door nieuwe strijd dicht Politie wordt uitgedaagd Israël wil arrestatie Palestijnse delegatie ZATERDAG 20 JUN11992 Georgië vraagt VN-lidmaatschap aan new york Als laatste van de voormalige Sovjet-republieken heeft Georgië gisteren het lidmaatschap van de Verenigde Naties aangevraagd. Georgië, dat geen lid is van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), had die stap vanwege de binnen landse onrust nog niet eerder gezet. Verwacht wordt dat de Vei ligheidsraad het Georgische verzoek zal inwilligen. Georgië wordt dan het 179e lid van de VN. Bootvluchtelingen naar Vietnam gebracht hong koncDe politie van Hong Kong heeft gisteren een groep Vietnamese bootvluchtelingen op het vliegtuig richting Hanoi gezet. Het Britse bestuur van Hong Kong hervat daarmee de ge dwongen repatriëring. De staatsradio van Hong Kong berichtte dat een man bij zijn aankomst in Vietnam was gearresteerd, waarsphijnlijk in verband met een inbraak die hij twee jaar gele den voor zijn vlucht naar Hong Kong had gepleegd. Stortbuien Mozambique eisen levens maputo Mozambique is na maanden van droogte getroffen door hevige stortregens die overstromingen veroorzaakten waardoor bij de zuidelijke stad Chibuto meer dan 50 mensen zijn omgekomen. Door de zware regens gleed modder van de hellingen omlaag waardoor huisjes aan de oever van de rivier Changane bedolven raakten. Minstens 53 mensen stikten in de modder of verdronken en 70 mensen raakten gewond. Dieven stelen besmet bloed moskou Dieven zijn er in Moskou van door gegaan met een auto waarin enkele monsters lagen van met het HIV-virus en met cholera besmet bloed. Toen de auto later elders onbeheerd werd teruggevonden, bleek dat een van de buisjes bloed tijdens de rit was gebroken. Artsen van de Moskouse kliniek waarvoor de monsters bestemd waren zeiden er „voor 100 procent van overtuigd" te zijn dat de dieven binnen een week symptomen van cholera zullen vertonen. Of zij ook met het HIV-virus be smet zijn geraakt, zullen de dieven pas veel later weten. Geen geld Postcodeloterij voor UPI Washington Het zieltogende Amerikaanse persbureau United Press International (UPI) zal niet in zee gaan met de Stichting Nationale Postcode Loterij, die eerder deze week liet weten be reid te zijn drie a 3,5 miljoen dollar in het bedrijf te steken. Leon Chamey, de man die op zoek is naar mogelijkheden om UPI te redden, verklaarde gisteren dat hij geen schriftelijke bevestiging van het aanbod heeft kunnen krijgen. „We zullen geen zaken doen met de Nederlanders", aldus Charney. Guardian Angel neergeschoten new york Curtis Sliwa, de oprichter van de omstreden burger wacht Guardian Angels, is gisteren bij e,en aanslag in New York ernstig gewond geraakt. Sliwa (38) werd in de onderbuik en een been geschoten nadat hij in een taxi was gestapt. Een politiepa trouille vond hem op straat nadat hij na de aanslag uit de taxi was gesprongen. Het was de tweede aanslag op Sliwa binnen twee maanden. Sliwa's vrouw Lisa zei ervan overtuigd te zijn dat de schutter in de taxi op Sliwa had gewacht. Het was niet be kend wie achter de aanslag zat. Rebellen Sudan sluiten de rijen nairobi De twee rivaliserende groepen binnen het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA hebben na twee jaar ruzie besloten de rijen te sluiten. Beide rebellengroeperingen zijn het in Nairo bi met elkaar eens geworden over het belangrijkste doel van hun géwapende strijd: zelfbeschikking voor het zuiden. Daarnaast hebben ze afgesproken tegen een gezamenlijke vijand te zullen vechten (de regering in Khartoum) en elkaar niet aan te vallen. washington De Amerikaanse regering heeft tussen 1980 en 1990 zo n half miljard dollar (bijna een miljard gulden) uitgegeven om homo's te vervangen die uit het leger zijn ontslagen. Volgens een rap port van de General Accounting Office, de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, worden per jaar gemiddeld 1.500 mili tairen, alleeft vanwege hun sekstiele geaardheid, uit militai re dienst ontslagen. Het ministerie van defensie beschouwt homoseksualiteit als onverenigbaar met militaire dienst en het handhaven van de „goede orde, moreel en discipli ne". Die zienswijze wordt vol gens de General Accounting Of fice weerlegd door onderzoeken en deskundigen. Bijna alle ontslagen mannen en vrouwen waren gewoon sol daat, omdat officieren bij het bekend worden van hun homo seksuele geaardheid de moge lijkheid wordt geboden zelf ont slag te nemen, zo blijkt uit het gisteren uitgekomen rapport van de rekenkamer. De ontslag maatregel treft volgens het on derzoek onevenredig vaak vrou welijke militairen en de marine voert het meest agressieve ont slagbeleid. WEU bereid troepen te leveren voor optreden tegen Belgrado De negen landen van de Westeuropese Unie zijn bereid troepen te leveren om desnoods met geweld in Joegosla vië vrede tot stand te brengen. Daarbij is volgens minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) „geen enkele mogelijkheid uitgesloten". Maar de WEU zal alleen in ac tie komen als de Veiligheidsraad van de VN daar om vraagt. bonn hans de b De WEU-ministers van buiten landse zaken en defensie droe gen gisteren in Bonn militairen en diplomaten op te onderzoe ken welke bijdrage de WEU-lan- den aan eventuele VN-maatre- gelen tegen Servië kunnen leve ren. Zij willen zich daarbij niet alleen beperken tot humanitaire acties of vredeshandhaving, maar zijn nadrukkelijk ook be reid vrede af te dwingen. Dit past in de nieuwe taak die de WEU-landen (de Benelux, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Italië, Spanje en Portugal) zich gisteren hebben opgelegd. Net als de NAVO is de WEU bereid op verzoek van de VN of de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV- SE) humanitaire hulp te bieden en mee te doen aan vredesope raties. Daartoe krijgt de WEU eqn eigen militaire capaciteit. De VN-Veiligheidsraad be spreekt binnenkort wat gedaan kan worden om het tegen Servië afgekondigde handels- en wa penembargo af te dwingen. Tot nog toe hebben VN-blauwhel- men zich beperkt tot het bevei ligen van humanitaire hulp aan de slachtoffers in Bosnië-Her- cegovina, maar de aanwezig heid van de VN-eenheden rond Sarajevo heeft nog weinig effect gehad. Daarom worden verder gaande stappen overwogen en de WEU wil daar klaar voor zijn. „De nood kan zo hoog oplo pen dat er wel iets gedaan moet worden", zei Van den Broek. Daarbij denkt men aan het ont zetten van het vliegveld van Sa rajevo, waarlangs de humanitai re hulp moet lopen, en het stu ren van een vlooteenheid naar de Adriatische Zee om het em bargo te controleren. De WEU had tot nog toe geen middelen voor zulke acties, maar alle léden zegden gisteren toe troepen voor WEU-taken te zullen aanwijzen. Nederland biedt de 800 mariniers van de Brits-Nederlandse amfibische brigade aan en 2000 man van de nieuwe luchtmobiele briga de, die met Britse, Duitse en Belgische troepen een multina tionale NAVO-divisie gaat vor men. Die eenheden worden als zij in WEU-verband nodig zijn tijdelijk aan de NAVO onttrok ken. Bij straatgevechten tussen Ser viërs en moslims in de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn gisteren volgens voorlopige officiële gege vens ten minste 32 mensen ge dood. In de buitenwijk Nedjarici werden deze burgers verrast door granaatvuur. In de wijk Dobrinja werd onder Bosniërs een slachting gehouden. foto» reuter SARAJEVO «Rtr-DPA-AFP Zware bombardementen en ge vechten met inzet van allerlei wapens die gisteren opnieuw uitbraken in Sarajevo hebben het optimisme getemperd over de mogelijke terugtrekking van Servische strijdgroepen van het vliegveld van de Bosnische hoofdstad. VN-troepen staan klaar om het beheer over het vliegveld over te nemen, maar kunnen niets doen aan de op nieuw in alle hevigheid uitge broken strijd. De Servische strijdgroepen hadden vandaag met de ontruiming van de luchthaven moeten beginnen. De leider van de VN-vredes- macht, de Canadese generaal MacKenzie zei dat het „naïef' zou zijn te denken dat de 60 VN-waamemers die donderdag in Sarajevo arriveerden, het vliegveld waarlangs zich Servi sche artillerie bevindt, onder controle zouden kunnen bren gen. Sinds Bosnië-Hercegovina zich in maart onafhankelijk van Joegoslavië verklaarde zijn bij de burgerstrijd meer dan 6.000 mensen, voor het merendeel burgers, omgekomen en meer dan een miljoen van huis en haard verdreven. Na verboden gesprek met Yasser Arafat Johannesburg Eenheden van het Zuidafrikaanse leger en de politie hebben gisteren met pantserwa gens het logement omsingeld in het woonoord Boipatong. Dat is de plaats van waaruit ongeveer 200 leden van de Zulu-beweging Inkatha hun dood en verderf zaai ende expeditie zouden hebben ondernomen. Bij de slachting in dit township kwamen woensdag nacht 39 mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, om het le- De met kogelvrije vesten en auto matische geweren uitgeruste poli tiemannen bewaakten de ingang van het grimmige KwaMadala- complex, een Inkatha-bolwerk, waarin naar schatting 600 man nen wonen. De bewoners mogen tot nader order het logement niet verlaten. Zij zongen, begeleid door het geroffel van speren op schilden, krijgsliederen, hieven strijdkreten aan en daagden de zichtbaar nerveuze politiemannen Uit. foto afp jeruzalem ad bloemendaal correspondent De leden van de Palestijnse on derhandelingsdelegatie bij het vredesproces met Israël zullen worden gearresteerd zodra ze terugkeren van een bezoek aan de Jordaanse hoofdstad Am man. Israëls minister van poli tie, Ronni Milo, heeft dat giste ren aangekondigd. De delegatie is donderdag in Amman in alle openheid ontvangen door PLO- voorzitter Arafat. De Israëlische wet verbiedt contacten met de PLO, die wordt beschouwd als een terreurorganisatie. Premier Shamir heeft giste renavond de aankondiging van minister Milo bevestigd. Maar hij noemde alleen de delegatie leden Husseini en Hanan Ashrawi. Die twee behoren niet tot het eigenlijke onderhande lingsteam, dat onder leiding staat van dr. Haidar Abdelshafi.- Deze laatste was ook bij de ont moeting met Arafat aanwezig, samen met zes andere leden. Abdelshafi zei gisteren dat hij van de Amerikanen heeft begre pen dat de onderhandelaars een soort diplomatieke immuniteit bezitten, iets dat door Israël nooit is bevestigd. Shamirs Likud-partij is door de actie van de Palestijnse dele gatie in een moeilijk parket ge bracht. Aan de vooravond van de verkiezingen hebben verte genwoordigers van twee kleine uiterst rechtse partijen officiële klachten ingediend bij de politie tegen de Palestijnse onderhan delaars. De oppositionele Ar beid meent dat de Palestijnen zelf moeten uitmaken met wie ze overleg voeren. Extra tijd Schiphol voor aanpassingen greiveldange anp De Schengen-landen hebben gisteren tijdens een bijeen komst in het Luxemburgse dorpje Greiveldange ingestemd met een compromis dat Schip hol tot het najaar van 1993 de tijd geeft om zich voor te berei den op een gescheiden afwikke ling van het vrije personenver keer binnen de Gemeenschap. De luchthaven hoeft tot die tijd geen onderscheid te maken bij de grenscontrole tussen pas sagiers uit Schengen-landen en reizigers uit andere landen. Vol gens staatssecretaris Dankert (buitenlandse zaken) zijn de landen akkoord gegaan met het voorlopig gebruik van speciale in- en uitstapkaarten. Het be sluit scheelt de luchthaven en kele honderden miljoenen gul dens aan extra uitgaven. correspondent De Ierse premier noemde het „een le- venskus" voor Europa. „Dit is een enor me opsteker voor Maastricht", glimlach te Arnold Reynolds. „Je kunt je wel voor stellen wat voor feestje de Euro-sceptici overal in de Gemeenschap vanavond ge vierd zouden hebben als wij hadden ver loren". Nu was het aan de Ierse premier om de champagnekurken te laten knallen. Twee van de drie Ieren hadden donder dag zijn stemadvies gevolgd en 'ja' ge zegd tegen het verdrag dat de stad Maas tricht zal vereeuwigen in de geschiede nisboeken. De premier had gewonnen, maar heeft zijn volk ook gezegevierd? Het volk bleef tamelijk onverschillig on der de uitslag. De dag tevoren nog had-» den zij in de duizend hoofdstedelijke ca fés gejuicht voor de Duitse tegentreffer in de voetbalwedstrijd tegen Nederland, en niet uitgesloten mag worden dat een Duitse overwinning tot enige carnavales ke straattafereeltjes geleid zou hebben. Ieren hebben weinig nodig om feest te vieren; twee jaar geleden vierden zij zelfs de nederlaag van hun voetbalteam tegen Italië. Maar 'Maastricht' liet hen koud. Op de vraag naar het waarom, antwoordde een cynische commentator: „Het is verba zingwekkend watje allemaal voor zes miljard pond kunt kopen". Zes miljard Ierse ponden (twintig miljard gulden) is wat de Europese-Commissie de Ieren beloofd had als zij 'ja' zouden zeggen tegen Maastricht. Ierland, aldus de commissie, behoorde tot de armste landen in de Gemeenschap en had recht op hulp als het meedeed aan de Mone taire Unie. De vraag is nu: hebben de Ieren zich la ten omkopen? Hebben zij hun neutrali teit, hun soevereiniteit, zelfs hun identi teit verkwanseld voor een grijpstuiver? En was dat waarom zij niet de straat op gingen om de uitslag te vieren? Het staat er allemaal zo mooi, in de on afhankelijkheidsverklaring waarvoor Pa trick Pearse en honderden anderen in 1916 hun leven gaven. „We verklaren dat het Ierse volk het onvervreembare recht heeft op het eigendom van Ierland". Hebben de Ieren hun soevereiniteit op gegeven door 'ja' te zeggen tegen Maas tricht? Voor de Euro-sceptici, die drie weken geleden in Denemarken wonnen, is dat geen moeilijke vraag. Door in te stemmen met een Monetaire Unie (een Europese munt), zeggen zij, verspeelt een land zijn zeggenschap over monetair beleid. De vraag die echter eerst moet worden gesteld is hoeveel zeggenschap een land als Ierland eigenlijk nog had. In theorie kan de Ierse regering misschien een ver hoging van de rentevoet in Duitsland ne geren, in de praktijk heeft zij hooguit een half uur om die verhoging te volgen. Doet zij dat niet, dan ontketent zij daar mee een kapitaalstroom van Dublin naar Frankfurt die rampzalige gevolgen kan hebben voor de marginale Ierse econo- De waarheid is dat anno 1992 geen enkel land meer voor 100 procent soeverein is. Sir Geoffrey Howe, de Britse politicus die de val van Margaret Thatcher inluidde, gaf dat treffend weer in de volgende woorden: „Soevereiniteit is niet zoiets als maagdelijkheid. Het is niet iets dat je of wel hebt ofwel niet hebt". Hebben de Ieren dan, zoals sommige critici zeggen, hun identiteit opgegeven? Zelfs een vluchtig bezoek aan Dublin leert wat het antwoord op deze vraag is. Uitgesloten moet worden dat de Ieren ooit zullen worden als de Zwitsers, die met een hark de bladeren uit het meer van Genève vissen. Het zou overdreven zijn te beweren dat de helft van alle Ieren gitaar speelt en de rest poëzie schrijft, maar Ierland heeft naar verhouding ze ker het grootste aantal succesvolle musi ci en schrijvers ter wereld. 'Maastricht' zal de Ierse cultuur nooit veranderen. Raken zij dan hun neutraliteit kwijt? Sinds hun onafhankelijkheid zijn de Ie ren neutraal, een status die de Britten tij dens de laatste wereldoorlog danig irri teerde. Er zijn maar weinig Ierse solda ten en voor zover ze al in het buitenland worden aangetroffen, is dat met blauwe VN-helmen op. Inderdaad zouden zij die neutraliteit kunnen kwijtraken. Het Verdrag van Maastricht voorziet in een 'gemeen schappelijk defensiebeleid' dat ooit tot een Europees leger zou kunnen leiden. In Ierland riep die zinsnede in het Ver drag het spookbeeld op van dienstplicht, een fenomeen dat op het groene eiland wordt geassocieerd met de Britse over heersing. Maar sinds de stichting van de Ierse staat zijn er een paar dingen in de wereld veranderd, en misschien zouden het op geven van de neutraliteit over enkele ja ren geen halszaak meer hoeven te zijn. Het kon Zweden, Oostenrijk en Zwitser land, drie eveneens neutrale landen, er niet van weerhouden het EG-lidmaat- schap aan te vragen. Tegen het verlies van wellicht de neutraliteit staat de economische winst. Die is groter dan de 20 miljard gulden die Ierland jaarlijks zal krijgen als onder deel van de EG-pogingen het land op te stoten in de vaart der volkeren. Ierland behoort met zijn lage inflatie en over schot op de handelsbalans tot de landen die in 1996 als eerste zouden kunnen toetreden tot de Monetaire Unie. Het zou dan alle voordelen genieten van de ecu, die voor een handelsnatie niet ge ring zijn. Een commentator analyseerde de uitslag van het referendum als volgt: „De leren hebben hun portemonnaie gevolgd in plaats van hun geweten". In Israël lijken de politieke blokken onder premier Shamir en oppositieleider Rabin bij de parlementsverkiezingen dindsdag af te stevenen op een foto-finish. Sommige opinie-onderzoeken voorspellen een nipte overwinning voor links, anderen houden het op een kleine voorsprong voor rechts. Alle gisteren gepubliceerde peilingen laten een ruime overwin ning zien voor Arbeid (Rabin). Die partij zou 41 of 42 van de 120 parlementszetels veroveren, tegen de Likud van Shamir tussen de 30 en 35. Ook Meretz, de nieuwe combinatie van kleine linkse en liberale partijen, zou het met tussen de 12 en 15 zetels goed doen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Geen van de onderzoeksbu reaus voorspelt een meerder heid voor Arbeid en Meretz sa men. Drie van de vier gisteren gepubliceerde onderzoeken houden het erop dat links sa men met de Arabische partijen 61 of 62 zetels krijgt. Dat zou betekenen dat Shamir geen nieuwe regering kan vormen, ook niet als hij alle religieuze partijen mee krijgt. Maar Rabin heeft gezegd dat hij niet aan het hoofd wil staan van een rege ring die afhankelijk is van de Arabische partijen. De immigranten uit de voorma lige Sovjetunie zijn goed voor ruim acht van de 120 parle mentszetels die op het spel staan. Van die acht gaan er vol gens het jongste opinie-onder- zoek zes naar Arbeid en de link se Meretz-combinatie en twee naar de Likud en Jdein rechts. Drie partijen die zich speciaal op immigranten richten, zullen de kiesdrempel waarschijnlijk niet halen. De bekendste van de drie im migrantenpartijen is Da: Demo cratie en Aliya (immigratie), maar ook Russisch voor „ja". Da verzorgt zijn televisiepropa- ganda in het Russisch, met He breeuwse ondertiteling, terwijl de gevestigde partijen de omge keerde formule hanteren. Da-leider Yuli Kosharovski concentreert zijn inspanningen op plaatsen en stadswijken met een grote immigrantenbevol king. Hij hoeft immers niet op steun te rekenen van gevestigde Israëli's. De paar keer dat hij zich buiten 'Russisch territori um'' waagde, bestookten om standers hem met jaloerse op merkingen en beschuldigingen, in de trant van: „Wij wonen hier ons hele leven en lijden armoe. Jullie zijn er net, hoeven alleen je hand maar op te houden, maar klagen nu al". Kosharovski probeerde ver geefs uit te leggen dat de tijden zijn veranderd en dat Sovjet-jo den, van wie de meesten in het land van herkomst een goede baan hebben, eenvoudig niet bereid zijn naar Israël te ver trekken als daar geen werk is. De cijfers geven hem gelijk: het aantal immigranten bereikte in mei een nieuw dieptepunt sinds Gorbatsjov twee jaar geleden de poorten opende. Van de meer dan 400.000 im migranten die sinds die tijd Is raël bereikten zijn er 240.000 stemgerechtigd. Aanvankelijk geloofden de Israël's, gesteund door onderzoekscijfers, dat de Russische nieuwkomers mas saal op de Likud of andere rechtse partijen zouden stem men. Hadden ze immers geen gloeiende hekel aan alles wat riekt naar socialisme? Maar on vrede over hun opvang en het gebrek aan werk hebben ervoor gezorgd dat de stemming in het immigrantenkamp nu overwe gend anti-Likud is. Het protest zal volgens de jongste peilingen vooral de Ar beid en Meretz, de nieuwe combinatie van kleine linkse en liberale partijen, ten goede ko men. De kans dat Da de kies drempel van 1,5 procent (40.000 stemmen) zal halen is niet groot. De immigranten geloven kennelijk niet dat hun belangen kunnen worden behartigd door een splinterpartij. Dr. Aharon Fein, directeur van het opinie-onderzoekbu reau Tazpit, voorspelt dat de immigranten met hun macht van acht zetels de invloed van de religieuze partijen wat zullen terugdringen. De Russen zijn immers in overgrote meerder heid niet godsdienstig. Dat ze aanvankelijk geneigd waren rechts te stemmen en nu zijn overgegaan naar links, verklaari Fein uit de meinier waarop ze zijn opgevangen. Die was aan vankelijk goed, maar nu de im migranten nauwelijks werk heb ben is de stemming omgesla gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7