Picknicken met een goed gevulde mand Het smakenspel van kaas en wijn Gouden Carolus toeristische trekpleister Smaak ZATERDAG 20 JUN11992 6 REDACTIE: HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voor de voeding KIPPELEVERSPIEZEN zie onderstaand recept) BLOEMKOOLSALADE (OVEN)PATATES FRITES VANILLEUS MET AARDBEIEN Maak 200 gram kippelevers schoon. Snijd een kleine ui in grove stukken. Maak een kleine groene paprika schoon en snijd hem in grove stukken. Rijg de kippelevers, de stukken ui en de stukken paprika om en om aan de spiezen. Bestrijk ze met wat olie en rooster ze op de barbecue of onder de grill bruin. Per persoon: kilojoules, kilocalorieën, g eiwit, g vet g koolhydraten. SNUBONENSCHOTEL (zie onderstaand recept) YOGURT MET KERSEN Maak 500 gram snijbonen schoon en snijd de groente in grove snippers. Schil 500 gram aardappelen. Kook de groente met de aardappelen in weinig water in 25 minuten gaar. Bak 150 gram shoarmavlees in 15 gram (dieet) margarine of boter gaar. Laat een klein potje witte bonen uitlekken. Schep de bonen en het vlees door de aard appelen en maak op smaak met papri kapoeder; peper en zout. Per persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalo rieën, 28 g eiwit, g vet 10 g 61 g koolhydra ten. BLINDE VINK GESTOOFDE COURGETTE MET PAPRIKA (zie onderstaand recept) VANILLEVLA MET CHOCOLADEVLOKKEN Maak een courgette (ongeveer 500 gram) schoon en snijd hem met een schaaf over langs in plakken. Snijd een halve paprika in blokjes. Verwarm 5 gram (dieet)margarine of boter, voegde groente; basilicum; peper en zout toe en stoof dit 5 minuten op een zacht vuur. Strooi voor het serveren wat ge raspte kaas over de groente. Per persoon: 330 kilojoules, 80 kilocalo rieën, 4 g eiyvitten, 2 g vet, 11 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Dit is ons lievelingsrecept voor de vrijdag met zelfgemaakte soep erbij. Vooral voor kinderen lekker en voedzaam," schrijft GERR1E DOLLE UIT HAARLEM. Nodip voor vier Der- iuimun-aakuap- F.'li- PELSALADE sonen: 2 blikjes tonijn naturel; 1 blikje ande- re vis. bijvoorbeeld Aardappelen met ansjovis! 2 of 3 zoute haringen: bekertje koelen en de creme fraicheofzure room met de krui- crème fraTche of zure room; tube tomaten- ketchup; tube mayo- f J™" oevoegen. naise; flesje slasaus; Scheu slasaus of 1 zure appel, 2 of 3 halfvo"e ™yona>- gekookte aardappels se er erdra door- (datmogenerook b w", n a gC' meer zijn, zeker als lekte tonijn erdrmr de salade voor 4 per- werken en eventu- sonen is bedoeld* ™a' Mpkmp e bieslook; zakje tuin- bieslook'De aPPel kruiden; 2 eieren. raspen en samen met wat stukjes au gurk eveneens toe voegen. Op een schaal wat slabladeren neerleggen. Hierop de tonijn/aardappelsa lade leggen. De mayonaise er over strijken. Gameren met in stukjes gesneden zoute haring, de ansjovisjes, wat plakjes ei en to maat. Dan nog wat mayonaise en ketchup uit de tube er op en dan smullen maar. Zomers recept Hebt u ook een lievelingsrecept, een leuk drankje (met of zonder alcohol); een aardige barbecue-tip; een idee vooreen snel vakan tie-maaltijd of een fantastisch toetje, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Friese nagelkaas met rode Port Nederlands kazen combineren uitstekend met wijnen. Jaap Klosse en Hubrecht Duijker, experts in de keuken en de wijnkelder, noemen dat zelfs „een der best be waarde geheimen van de gastronomie". Die uitspraak doen ze in het boekje 'Kaas Wijn-feest' van Het Ne derlands Zuivelbureau. Om het 'smakenspel' van kaas en wijn goed tot zijn recht te laten komen, zijn enige re gels van belang. De eerste regel heeft met het smaakgehalte te maken. Een jonge Edammer geeft een lichtere smaakindruk dan een overjarige Goudse; een roomkaas is zachter van smaak dan een oude boeren-Leidse. Die verschillen bestaan ook bij wijnen. De witte Loirewijn heeft een be trekkelijk neutrale, lichte smaak terwijl een Gewürztra- ïer uit de Elzas of een rode Barolo uit Italië veel meer uitgesproken van smaak zijn. Dan is er de smaakcomplexiteit: bij een kaas met een enkelvoudige, recht-op-en-neer smaak past een dito wijn. Naarmate de kaassmaak wint aan schakeringen kan er een mooiere wijn bij worden geschonken. De derde belangrijke factor is het smaakkarakter: de vriendelijkheid of de stugheid van het produkt. Jongere kazen met een hoog vetgehalte (Goudse, Kemhem, roomkaas) smaken soepel en smedig en combineren goed met vriendelijke (zoete) wijn. Een drogere kaas met minder vet (oude Edammer) komt stugger over en past meer bij een jonge Médoc. Als we deze regels han teren komen we tot de volgende combinaties: Jonge en jong-belegen Goudse en Cötes du Rhone (alternatieven zijn bijvoorbeeld Beaujolais, jonge Rioja); Goudse met minder zout (Maaslander, IJsselkaas) met Duitse Moezelwijnen; belegen Goudse met Chianti (of Saint-Emilion); oude en overjarige Goudse met Rioja reserva (Baro lo, Port); belegen boeren Goudse met rode Bordeaux (Chian ti); jonge Edammer met Muscadet (witte Bordeaux); belegen Edammer met Crozes Hermitages (Corbiè- res, Minervois); oude Edammer met Fronsac (Cötes de Bourg, Bu- zet); Leidse kaas met Gewürztraminer (Gigondas); Goudse met komijn met een Cru uit de Beaujolais (Cötes du Roussillon Villages); Friese Nagelkaas met rode Port (Chateauneuf du Pape, Barolo); roomkaas met jonge Beaujolais (of andere primeur wijnen); Kemhem met Dao, rode wijnen uit Portugal of een Rioja reserva; Maasdammer (Hollandse gatenkaas) met rode Bourgogne (witte Bourgogne of witte Graves); 30+-kaas (lightkaas) met Valdepenas uit Spanje (Co- teaux du Languedoc, rode Franse tafelwijnen); geitekaas (halfharde) met Soave, witte wijn uit Italië (of Sylvaner, Pino Blanc). Presentatie Enkele voorzorgsmaatregelen en een aantrekkelijke presentatie verhogen het plezier van het proeven. Haal de kaas minimaal een half uur voor het serveren uit de koelkast en laat ze op kamertemperatuur komen. Witte wijnen moeten niet te koud zijn (8 tot 12 gra den Celsius), rode niet te warm (18 a 19 graden). Zorg voor vers stokbrood en eventueel rogge- en no tenbrood, of toasts. Smeer er boter op, vooral bij droge, pittige kazen. Lekker als garnituur zijn radijsjes, mini-tomaatjes, schijfjes komkommer, selderijstengels, druiven en no- Fougerond is een halfharde Nederlandse 45+ kaas, die goed smaakt bij de borrel maar die ook In kaasfondue kan worden verwerkt foto»pr In de tuin, op het balkon, buiten onderweg. Eten op een zoele zomerse dag, dat doe je niet in huis maar buiten. Eten wordt dan een feestje, gewoon omdat het zo anders is. Buiten ruikt het heerlijk, het geluid is anders dan bin nen en de wind waait door je haren. Wie een hele dag weg wil, neemt alle spulletjes mee. In een picknickmand bijvoorbeeld, om zo met elkaar op het strand of aan de rand van weiland of bos te genieten van de maaltijd. tuurlijk het succes van het eet festijn in de natuur. De keuze zal vooral afhangen van de wensen van de deelnemers. Soms worden de plannen op zo'n korte termijn gesmeed dat de picknickmand vooral zal zijn gevuld met boterhammen. Komkommer, tomaat, blaadje sla maken van elke 'gewone' snee brood met kaas of vlees waren toch iets bijzonders. Een hardgekookt ei of een afgekoel de omelet in puntjes gesneden (en verpakt in aluminiumfolie) weet iedereen nog wel even te regelen voor vertrek. Wie wat meer voorberei dingstijd heeft kan bijvoorbeeld één of meer salades (ook kant en-klaar in allerlei varianten te koop) meenemen. Een frisse aardappelsalade, een groente- of een kipsalade bijvoorbeeld. Een hartige taart bakken, is ook eenmaal afgekoeld (in punten gesneden) heerlijk van smaak. Gaar bereid vlees zoals bijvoor beeld kalkoen- en kippepoten of -bouten, kipkarbonades le nen zich heel goed voor zo'n dagje uit. Ook drumsticks (ge marineerd verkrijgbaar) zijn ge schikt voor de picknickmand. In de betere huishoudzaken en warenhuizen zijn - speciaal r zo'n dag - picknickman den te koop. De mand met dek sel is gevuld met onder andere bordjes, bestek, mokken, gede coreerde kommen, voorraaddo- zen, sniiplankje, een peper- en zoutmolentje en een isoleerkan. Er zijn manden bedoeld voor e en voor vier personen. En r wie een (duur) cadeau mag verzinnen: in ons land ziin ook de prachtige Engelse pick nickmanden te koop. Manden die er om vragen om regelmatig op pad te gaan. Maar het hoeft natuurlijk niet zo'n speciale uitvoering te zijn. Picknicken gaat ook uitstekend door alles zelf bij elkaar te zoe- en in een mand of kunststof doos te doen. Er is allerlei dis posabel materiaal te koop dat voor zo'n dag heel geschikt is. Bordjes, bekers, bestek, servet ten, tafelkleden, alles bij elkaar passend. Kunststof (kampeer- )bordjes, mokken en per per- n een 'kampeer'bestekset zijn in veel huishoudens al aan wezig en natuurlijk voor veel vuldig gebruik geschikt. Aluminumfolie De plannenmakerij of het be sluit op stap te gaan met een goed gevulde picknickmand is al een deel van net plezier. Maar de eetbare inhoud bepaalt na- Rauwe groenten Wie geen gelegenheid heeft vlees van tevoren te bereiden en te laten afkoelen, kan gebruik maken van vleeswaren. Gare, dungesneden kip- of kalkoen rollade bijvoorbeeld, kalkoen vleeswaar, gerookte kip of kip- peborst, opgerold of in waaier vorm gepresenteerd met knap perige rauwe groenten. Want volop (gewassen) rauwe groen ten in stukjes gesneden en vers fruit mogen niet ontbreken in een picknickmand. Serveer er bijvoorbeeld - vers van de warme bakker - broodjes of stokbrood bij. Zure zuivel- produkten zoals karnemelk, drinkyoghurt of biodrank gel den op warme dagen als prima dorstlessers. Net zoals vruchte- sap (eventueel in kleinverpak- king), mineraalwater of alcohol vrij bier. Koude thee bereid met blokjes ijs, schijfjes citroen of li moen en een takje verse munt, koel gehouden in een isoleer kan, zullen het zeker goed doen. Hoge temperaturen Vlees, ei, kaas, maar ook melk en melkprodukten gelden als hygiënisch kwetsbare produk- ten omdat ze zo eiwitrijk zijn. Bacteriën vinden eiwitrijke voe dingsmiddelen een uitstekende voedingsbodem om zich te ver meerderen. Zeker als de tempe raturen zomers zijn. Daarom moeten die produkten op een picknickdag met zorg worden behandeld. Haal ze zo laat mo gelijk voor vertrek uit de koel kast. Bewaar ze ook op een zo koel mogelijke plaats, in ieder geval niet in de zon. Maak bij voorkeur gebruik van diepvries elementen in een koelbox of aluminiumfolie-isoleertas. Fruit kan zo ook heerlijk koel worden bewaard. Bijvoorbeeld een mango, papaya, kiwi of me loen als verrassende afsluiting van de picknick. Natgemaakte, goed verpakte tissues (te koop bij de drogist) komen dan goed van pas! Buiten smaak ook een gewone boter ham heel anders. fotoarchief Picknickmanden zijn fraai om te zien en roepen gewoon om een etentje 'buiten'. Maar als het heel warm is zal er toch ook een koelbox aan te pas moeten ko men. fotoarchief Waar Yvan de Splenter in Ou denaarde mee bezig is, verwe zenlijkte hij in Brugge en in Mechelen. Hij maakte van een oude brouwerij 'met een fameus bier, maar te weinig middelen om in deze harde tij den te overleven, een toeristi sche trekpleister. EN VAN REEMS Brouwerij De Brave Hendrik- De Halve Maan in Brugge was een paar jaar geleden op ster ven na dood. Yvan de Splenter, eigenaar van Brouwerij Riva in Dentergem, greep in. Het brou wen gaat er gewoon door, maar het bier wordt in Dentergem gebotteld. Leunend tegen het Brugse Begijnhof is de brouwe rij nu een drukbezochte attrac tie. Met Brouwerij Liefmans in Oudenaarde gaat het dezelfde kant op. De bezienswaardige houten vaten waarin duizen den liters roodbruin bier rijpen, blijven als toeristentrekker ge handhaafd, maar de produktie- methoden worden eigentijdser. In Mechelen opende burge meester Van Roy met zijn sche penen op 31 mei de Brouwerij annex brouwerijmuseum Gouden Carolus. Bierliefhebbers weten dat Gouden Carolus een van de mooiste bieren is (was, volgens sommigen) van België. Bekend ook om de term 'onbeperkt houdbaar' op het etiket. Brouwer De Splenter en Charles Leclef zijn de nieuwe zaakvoerders. De naam Brouwerij Het Anker gaat de archieven in en Brouwerij Gou den Carolus (zo genoemd naar het bekendste bier van de brouwerij die ook Mechelschen Bruynen en Triple Toison d'Or maakt) wordt een mo dem bedrijf, gekoppeld aan een ze- •ven dagen per week geopend hore cabedrijf. Begijnhof Brouwerij Het Anker zou wel eens de oudste brouwerij van België kun nen zijn. Het kasboek van net Sint Romboutskapittel vermeldt dat Dit oude toogje is een van de pronk stukken in het bouwerijmu seum Gouden Carolus in Mechelen. brouwer Jan in den Anker in 1369 zijn penning betaalde. In 1433 koopt Matthljs, 'Jan's Zone' de onrendabe le stadsbrouwerij van Mechelen op, die geen succes had met haar 'Haar- lemsbier'. In 1421 gelast Karei de Stoute, Graaf van Vlaanderen en Heer van Mechelen, dat het bier ge- WETEN WAARD •;Y Voor dropliefhebbers ont wikkelde Scholier/Mövenpick 'Dropie' een waterijsje met dropsmaak en fans van de Simpsons kunnen zich tegoed doen aan een twee smaken vruchtenijs in de vorm van Homer of Bart. -Y Vis moet niet later dan 24 uur na de vangst worden inge vroren. Krab, kreeft en garnalen moeten voor het invriezen altijd worden gekookt. Y Wie voedsel gaat invriezen, moet het goed verpakken en af sluiten om de smaak te behou den. Y In 1511 openden in Mekka de eerste koffiehuizen. Europe se ontdekkingsreizigers, die aan het eind van de 16de eeuw het Midden-Oosten bezochten, kwamen terug met wilde verha len over koffiehuizen eri de wonderdrank, die vermoeidheid en slaperigheid verdrijft. Onder nemende kooplieden zagen daar wel handel in en zo ver overde koffie ook Europa. Y Runderlapjes worden snel ler zacht als je aan het stoof vocht een scheutje azijn toe voegt. Het zuur breekt tijdens het stoven het bindweefsel in het vlees af. Citroensap, sinaas appelsap, wijn, bier en mosterd hebben hetzelfde effect. brouwen in Het Anker voor de be gijntjes zelfende hunne officieren zal worden vrijgesteld van stadstaksen of accijnzen. Het begijnhof besloeg toen een derde deel van het opper vlak van de stad Mechelen en de brouwerij was verbonden met het hospitaal van het Begijnhof. De brouwersfamilie woont nog altijd in het oude Cranckenhuys, het enige deel van de brouwerij dat niet voor het publiek is opengesteld. Keizer Karei de Vijfde werd in Mechelen opgevoed en liet later in zijn leven Mechelschen Bruyne overbrengen naar het Spaanse San Yusteklooster omdat „het bloed van de druiventros hem minder goed be kwam dan de dochter van de koren- In 1873 kwam de familie Van Breedam in bezit van de brouwerij. Charles Leclef is via moederszijde de vierde generatie Van Breedam in de brouwerij. In de jaren vijftig gaf de familie Van Breedam het pilsbrou- wen op en legde zij zich toe op de Mechelschen Bruyne van vroeger en werd als hulde aan keizer Karei de Gouden Carolus geïntroduceerd. Rondleiding Elke dag van april tot september is er om elf uur 's ochtends een rond leiding. Bijzonder is dat deze oude brouwerij ook een stokerij herbergt waar volgens 'familiale' receptuur jenever en likeuren worden ge maakt. IJsthee-in-blik Shimmer Ice Tea is een nieuw produkt van Pickwick, dat door duizend winkels als test in het assortiment zal worden opoge- nomen. De licht koolzuurhou dende ijsthee, verpakt in een opvallend felgekleurd, lang smal 25 cl-blikje, is gemaakt op basis van thee, maar heeft verder niets met de traditionele thee drank te maken. Aan de frisse drank zijn vruchtensmaken toe gevoegd, waaronder citroen, si naasappel, mango en passie vrucht. Samen met het thee-ex tract krijgt de drank hierdoor volgens de makers 'een bijzon dere tropische smaak'. Shim mer - wat glinstering betekent - moet koel worden gedronken, bij voorkeur uit een longdrink glas, gevuld met ijsblokjes. Steelpan Calphalon gaat er prat op 'de ideale steelpan' te hebben uit gebracht. De pan (inhoud 1,5 li ter) is gemaakt van hard geano- diseerd aluminium, dat de warmte zeer goed geleidt en is voorzien van een steel van vertind, gesmeed ijzer. Door de uitlopende vorm is de pan 149) ook zeer geschikt voor het inkoken van sauzen. Bij cfe pan worden standaard een chuimklopper, een suède steel- want, een schoonmaakspons en een gebruiksaanwijzing met tips geleverd. Te koop in o.m. kookwinkels en speciaal zaken voor huishoudelijke artikelen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6