Nederlanders worden steeds minder tolerant De Kerkstraat wint het nog van de John Lennonweg Binnenland Verband tussen GFT-afval en schapenziekte niet zeker Op naar de keuring Forse groei tuinbouw in komende 25 jaar TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 20 JUN11992 5 CPD Gemeenschappclijl Dode sergeant op wervingsposter leger den haag De landmacht gebruikt op een wervingsposter voor een open dag een foto van een gesneuvelde sergeant. De broer van sergeant Philip de Koning heeft dit gisteren bij het ministe rie van defensie aangekaart. De VN-militair kwam twaalf jaar ge leden in Libanon om het leven toen hij op een mijn reed. De fo to is eind jaren zeventig gemaakt voor publiciteitsdoeleinden. De voorlichtingsdienst van het ministerie van defensie heeft ver zuimd de foto uit het archief te verwijderen. Man bekent diefstal 150 auto's Schiedam Een 19-jarige Rotterdammer heeft de diefstal bekend van 150 auto's, vooral in de hogere prijsklassen. De politie in Schiedam schat de totale waarde van de gestolen auto's op on geveer 3 miljoen gulden. De Rotterdammer werd gisteren aan gehouden toen hij in een auto reed die hij voor een proefrit uit de showroom van een garage had meegekregen. Hij stal echter niet alleen onder het mom van het maken van een proefrit met een nieuw model. Hij brak ook auto's open of nam ze mee bij een garage. Zijn werkgebied strekte zich uit over het hele land. Mogelijk heeft hij nog meer auto's gestolen, maar de Schiedam- se politie heeft zich bij het onderzoek beperkt tot een periode van een jaar. Eerste D66-burgemeester in Friesland Leeuwarden In Friesland is gisteren de eerste D66-burgemeester benoemd. Johannes Bosma (49), voormalige wethouder van Le lystad, wordt burgemeester van Lemsterland. De huidige burge meester G. Eijgelaar (64) gaat met pensioen. Bosma is directeur van de NV Luchthaven Lelystad. Plan voor Indisch monument Amstelveen Ook in Amstelveen moet een Indisch monument komen dat herinnert aan de oorlog met Japan. Er is in Noord- Holland een sterke behoefte aan een regionaal monument, naast het nationale in Den Haag. Dat zegt initiatiefnemer H. Schild uit Amstelveen. De gemeente steunt zijn plan. Het monu ment kost zo'n twee ton. Schild hoopt het geld via donaties bij een te krijgen. Burgervader Groningen wil tippelzone Groningen Burgemeester Ouwerkerk van Groningen wil een ge doogzone voor straatprostitutie instellen. Hij hoopt daarmee een einde te maken aan de overlast van 'tippelaarsters' in de Groningse binnenstad. Het tippelen zal alleen 's avonds tussen negen en twee zijn toegestaan en op koopavonden vanaf tien uur. Het Groningse college van burgemeester en wethouders is nog verdeeld over de kwestie. alkmaar gpd Het is nog niet zeker of er wer kelijk verband is tussen het groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en de gevreesde huidma- denziekte onder schapen. Des kundigen op het gebied van de schapenteelt zijn het oneens over de oorzaken van de sterke uitbreiding van de schadelijke groene vleesvlieg Lucilia serica- ta, die de huidmadenziekte (myiasis) veroorzaakt. Door de ze aandoening zijn dit jaar al tientallen schapen gestorven. De huidmadenziekte zou in ons land tot de voornaamste schapeziekte zijn uitgegroeid. In het verleden kwam myiasis, be halve op Texel, zelden voor. Uit een enquête, die in 1970 in Noord-Holland is gehouden, kwam naar voren dat zes pro- Veel meer banen nodig om collectieve lasten te dragen Bijna de helft (47 procent) van de bevolking meent dat er te veel buitenlanders in Nederland verblijven. Een flink deel daarvan zegt evenwel zelf geen hinder te ondervin den van de aanwezigheid van allochtonen. Dat blijkt uit het rapport Verkenningen '92 van het Sociaal Cultureel Planbureau. Het planbureau doet er geen uitspraak over of de toenemende intolerantie structureel is. den haag «gpd Meer dan de helft (55 procent) van de Nederlanders spreekt zich eveneens uit tegen positie ve actie voor buitenlanders. Overigens is het werkloosheids percentage onder allochtonen vier keer zo hoog als onder Ne derlanders. Volgens het planbu reau geven werkgevers systema tisch de voorkeur aan Neder landse sollicitanten. Het plan bureau wijst erop dat de anti- vreemdelingenhouding van 1980 tot 1989 afnam. De laatste jaren is er evenwel sprake van een lichte opleving van de into lerantie. Uit Verkenningen '92, een overzicht van actuele politiek maatschappelijke ontwikkelin gen, blijkt dat voortzetting van het huidige overheidsbeleid leidt tot een stijging van de col lectieve uitgaven in 2030 met 23 procent. Om die uitgaven (circa 344 miljard) te betalen, moet het aantal mensen met een be taalde baan flink toenemen. Het SCP adviseert ouderen langer te laten werken. Flexibele pensio nering en verlaat in plaats van vervroegd uittreden, kunnen daarbij helpen. De sterke uitgavenstijging in de collectieve sector wordt vooral veroorzaakt door de toe name van het aantal ouderen. Daardoor verdubbelt het be roep op de zorgsector (bejaar denoorden, verpleeghuizen) en het gebruik van de sociale ze kerheid (AOW, VUT). De uitga ven voor de volkshuisvesting en onderwijs dalen. Op dit moment ontvangen circa drie miljoen ouderen een uitkering, aldus het SCP. In cent van de bedrijven ermee te maken had. Uit een in 1989 ge houden onderzoek bleek dat de ziekte zich op 45 procent van de bedrijven manifesteerde. De groene vleesvlieg, die overal voorkomt, leeft op keu kenafval, hondepoep en kada vers en neemt hieruit eiwitten op. Er zijn tientallen eiwitbron nen. Eén daarvan is wellicht het rottende afval in de groene con tainer voor GFT-afval. „Maar", zegt dierenarts Pe- kelder van de Gezondheids dienst voor Dieren, „het is niet de enige bron. Ik was onlangs in Zeeuws-Vlaanderen in het Ver dronken Land van Saeftinghe. Ook daar had de helft van de schapen myiasis, maar in dat gebied is in de verste omtrek geen groene container te be kennen." Geslachtsdelen op wapen Waterland moeten anders 2030 is dat aantal gestegen tot vijf miljoen, waarmee één op de drie oudere Nederlanders een uitkering krijgt. Nu is dat nog één op vijf. Nog maar 22 pro cent van de mannen ouder dan zestig jaar verricht betaalde ar beid. Het planbureau meent dat ouderen niet als arbeidsreserve beschouwd mogen worden. Be drijven zouden hun organisatie moeten aanpassen om langer doorwerken mogelijk te maken. Ook vrouwen dienen meer aan betaald werk te krijgen. Het SCP dringt daarom aan op bete re kinderopvang en een verdere verdeling van de arbeid. De groei van de beroepsbevolking die hieruit voortvloeit, houdt het sociale zekerheidsstelsel be taalbaar. Het omstreden wapen van de n Het ontwerp voor het nieuwe gemeentewapen van Water land moet worden aangepast. De gemeenteraadsleden vin den dat de geslachtsdelen van twee griffioenen er veel te goed op te zien zijn. Dat heeft chef Algemene Zaken J. Boskma van Waterland gisteren meege deeld. Het ontwerp beeldt een schild af met daarop een zwaan. Aan weerszijde staan griffioenen, kruisingen van een leeuw en een havik. Volgens Boskma is in de raadscommis sie een discussie ontstaan over de vraag of griffioenen manne lijk of vrouwelijk zijn. „We kwamen daar eerst niet uit", aldus Boskma. De commissie besloot dat griffioenen manne lijk zijn, „maar zo nadrukke lijk hoeft dat nou ook weer e gemeente Waterland, foto anp niet te worden uitgebeeld". Het college van burgemees ter en wethouders heeft gesug gereerd dat de griffioenen wel wat hariger kunnen worden af gebeeld, zodat de opgeheven geslachtsdelen enigszins kun nen verzinken in een haardos. Burgemeester en wethou ders en de raadscommissie vinden tevens dat de afgebeel de zwaan een langere hals moet krijgen en dat de griffioe nen „te robuust en te plas tisch" en bovendien te groot zijn neergezeL Na aanpassing wordt het wapen ter goedkeu ring voorgelegd aan de Hoge Raad van Adel. De gemeente Waterland is op 1 januari 1991 ontstaan uit de samenvoeging van een aan tal kleinere gemeenten bij Pur- merend en heeft daarom een nieuw gemeentewapen nodig. utrecht» Deze koe was één van de 290 stuks rundvee die gisteren meededen aan de keuringen die in het kader van de Nationale Rundvee Manifestatie in de Utrechtse Veemarkthallen werden gehouden. De die ren konden in vijf categorieën tot Nationaal Kampioen worden verko zen. De manifestatie gaat ook vandaag nog door. foto anp Raymond Planbureau voorspelt inkrimping veehouderij techniek wordt flink bespaard op energie. De akkerbouw heeft ernstig te lijden onder de vrije wereldhan del, omdat de prijzen fors dalen. De teelt van granen, oliezaden en suiker is niet meer rendabel. De teelt van de aardappel wel, maar uitbreiding is niet moge lijk vanwege milieuregels. Groenteteelt buiten op het land is een alternatief. Ook de veehouderij krimpt in. De schapen- en koeiensector kan de concurrentie niet aan. De vraag naar vlees uit de in tensieve veehouderij stagneert. Tegelijkertijd neemt door de techniek de produktie per dier flink toe. Dit leidt tot daling van het aantal dieren met twintig tot dertig procent. Hierdoor en door andere technische midde len wordt de milieuvervuiling sterk teruggebracht. De Nederlandse tuinbouw zal de komende 25 jaar flink groei en. De veehouderij en de akker bouw daarentegen zullen be hoorlijk inkrimpen. Dat voor spelt het Centraal Planbureau (CPB) in een rapport over de ontwikkeling van de land- en tuinbouw tot het jaar 2015 dat gisteren is uitgekomen. Het CPB gaat er daarbij vanuit dat de wereldeconomie een gezonde groei vertoont en dat sprake is van een vrije han del in landbouwprodukten. Dank zij de techniek lukt het de landbouw de milieuproblemen onder de knie te krijgen. Vooral de tuinbouw profiteert van de vrije wereldhandel. De export groeit jaarlijks meer dan vier procent, vooral dank zij de bloemen en planten. Door de Rentevoordeel via 06-nummer den haag gpd ede «gpd-anp Wie scherp oplet, kan op zijn zuur verdiende centen een leu ke rente vangen. Meer dan de spaarrekeningen met hoge ren tes, waarmee banken en verze keraars elkaar de laatste maan den proberen af te troeven. En ook gewoon bij de bank: op 'de posito' gezet geld kan momen teel een rente (op jaarbasis be rekend) van 8,75 procent ople- Het spaar-adviesbureau In trest in Amsterdam heeft hier een gat in de markt in gezien: via een 06-nummer één gul den per minuut) kan degene die 25.000 gulden of meer korte tijd wil stallen zich laten vertellen welke instelling de hoogste maanddepositorente biedt. Da gelijks worden de rentestanden ververst. De mensen van de 06-deposi- torentelijn, Jan Riemens en Ro nald Hilgersom, zeggen dat zij met hun initiatief consumenten een wapen in handen geven om de bank de hoogst mogelijke rente afhandig te maken. „Het blijkt dat wie stevig aandringt, altijd wel twee of drie tiende procent meer kan krijgen dan de adviesrente", zo is de erva ring van Riemens. De verschil len tussen de tien banken die Intrest in het systeem heeft zit ten lopen op tot 1,5 procent. Intrest pretendeert een onaf hankelijk informatiepunt te zijn. „Een spaarder moet snel een overzicht van het aanbod kun nen krijgen. Er is veel onwe tendheid bij bankcliënten en banken verdienen daar veel geld aan", meent Riemens. Op de vraag wie zo maar 25.000 gulden vrij heeft, zegt Riemens dat een aantal banken ook vanaf 5000 gulden al met de klant in zee gaat. Zijn bureau bemiddelt daar ook in. De kerk is en blijft de grootste naamgever van straten in ons land. Liefst 1.300 pleinen, we gen of lanen beginnen met het woordje kerk. In totaal telt ops land ongeveer 200.000 straten, zo heeft de Leidse columnist Paul Bordewijk berekend. Vol gens straatnaamkenner D. Hil- lenius, adviseur van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG), heeft zelfs geen lid van de koninklijke familie het aantal van 1.300 gehaald. Ook prinses Juliana niet. Oud-joumalist Hillenius le pelde deze gegevens op tijdens een door de VNG georganiseerd congres over straatnaamgeving in Ede. Nogal wat gemeenten kampen met het probleem wel ke namen ze in uitbreidingswij ken en dergelijke moeten ge bruiken. „Een straatnaam gaat soms eeuwen mee. Weet dus wel wat je doet", waarschuwde inleider Hillenius. Soms zijn straatnamen gloed nieuw en onbegrijpelijk, zoals Rode Vang of Schuinroer. Soms zijn het ook namen die door de historie zo zijn gegroeid: Kra- lingseweg of Rozeboomsteeg. In weer andere gevallen is er echt over nagedacht, zoals in de componistenwijk in Zaanstad. Geen weinig originele Beetho ven- en Mozartstraat, maar de Irving Berlinstraat en de John Lennonweg. Volgens R. Rentenaar, verbon den aan het Amsterdamse P.J. Meertens-instituut voor naam kunde en dialectologie, is het verlenen van namen een oud fenomeen. Vele eeuwen voordat lokale overheden en in hun kiel zog talloze commissies zich met de materie gingen bemoeien, bestond er al een straatnamen- leven. In 1379 werd in Rotter dam reeds gewag gemaakt van „land, strekkende tot de Cralin- Opvallend is dat de betekenis van bepaalde woorden in de loop der eeuwen drastisch is ge wijzigd. Zo was een naam die eindigt op het woord -steeg in de Middeleeuwen heel gewoon. Later zijn er veel ge schrapt omdat ze werden geassocieerd met begrippen als armoedig en vies. En wie tegenwoordig in een laan woont, bevindt zich meestal in een lommerrijke, groene omgeving. Toch vroegen bewoners van de Broerhuislaan en de Lakensraamlaan in Delft in de vorige naamswijziging, Vanaf de invoering van de Gemeentewet in 1851 hebben gemeenteraden de bevoegdheid namen vast te stellen, hoewel zij daar tot dan toe weinig voor voelden. Ze vonden dat degene die de straat aanlegde ook de naam mocht verzinnen. „Dat betekende dus wildgroei onder de straatnamen, want elke crea tieve projectontwikkelaar ba kende als een roofdier zijn terri torium af door alle familieleden te vernoemen", aldus Rente naar. Sophiaweg, Theresiaweg, Johanna- en Wiggerstraat wer den geboren. Met het algemener worden van straatnamen werden ook de bezwaren van aanwonenden groter. Rentenaar: „Al in 1865 verzochten de bewoners van de Ellendigesteeg in Amsterdam om omdoping tot Eggertstraat. Preutse zielen in Wassenaar voorbeeld omgedoopt vroegen rond 1900 om een min der ongunstige naam voor hun Windlustweg, alhoe wel die heel onschul dig was genoemd naar een eeuwenou de molen. Gelukkig zijn gemeentebestu ren daar nooit zo enthousiast op in gegaan, alhoewel het lo gisch is dat de Amsterdamse Euterpestfaat na de Tweede Wereldoorlog een andere naam kreeg, vanwege de bloedige her- omdat het woord in die tijd steeds meer de betekenis kreeg van een armoe dig boeren weggetje. Belangrijke wijzigingen in het systeem hadden plaats in 1810 toen de Fransen hier de scepter gingen zwaaien en onder meer de namen van de vorst, diens familie, overwinningen en vre desverdragen gingen gebruiken. De Amsterdamse Dam werd bij- Place Napoléon. Hoewel die namen snel na het vertrek van de Fran sen in 1813 weer verdwenen, was de toon voor veranderingen gezet. De straatnaamgeving verliep vervolgens anderhalve eeuw vrij probleemloos. Pas tijdens de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog stelde de enorme hoeveelheid nieuwbouw ge meentebesturen voor aanzien lijke problemen. Er kwamen meer straten dan er namen voorhanden waren, want de voor de hand liggende namen waren al uitverkocht. „Hele aquaria, herbaria, schepen of orkesten zijn tot op het bot uit elkaar gehaald om er nieuw bouwwijken mee te benoe men", aldus Rentenaar. „Rotterdam had vervolgens de primeur van het weglaten van de toevoeging -straat of - weg. Daar ontstonden de -dre ven, -steden, -oorden, -kampen en -gaardes. Het hele land nam dit idee over, totdat uiteindelijk alleen een soortaanduiding of een aardrijkskundige naam vol doende werd geacht." Rente naar noemde voorbeelden als 'Zigzagoven' en 'Koperwiek' en verzuchtte: „Gelukkig is deze rage bijna voorbij en mag een straat weer gewoon straat wor den genoemd." Nog dagelijks buigen talloze gemeentelijke commissies zich over de prangende vraag hoe straten, pleinen, paden dergelijke moeten worden igeduid. Hillenius, zelf lid de straatnamencommissie Den Haag, gaf aan dat een goede naam aan di verse criteria moet voldoen. Zo moet die gemakkelijk uit te spreken en te schrij ven zijn en dient te worden gewaakt voor verwar ring. „In een kleine gemeente zal dat niet gauw een probleem zijn. Maar in een gemeente als Amsterdam met meer dan 3.800 straatnamen ligt dat anders. Noem geen straat naar Wim Kok als er al een Jurriaan Kok straat is", aldus de adviseur van de VNG. Toen de Boerenoorlog in Zuid- Afrika ten einde was, wemelde het snel daarna in de protes tantse buurten van boerenna- men als Transvaal-, Paul Kruger- en Bothastraten. Inmid dels waait de wind uit een ge heel andere hoek. Verschillende straten, pleinen en bruggen zijn ver- r noemd naar ANC- leider Nelson Man dela. Ook de naam Steve Biko duikt re gelmatig op, zelfs op plaatsen waar vroeger een boerenheld werd geëerd: de straat krijgt simpelweg een andere naam. Van een geheel andere orde is het fenomeen dat vrouwenna men steeds meer in trek zijn. Zo krijgt het Internationaal Vrou wenarchief op dit moment al 50 adviesaanvragen per jaar bin nen. Op die manier ontstaan de Antoinette van Pinxterenlaan en de Marga Klompéweg, de Anna Blamanlaan en de Joke Smit straat. „Na alle zeer gezochte namen en zelfs nummering in plaats van benaming van een straat is er dus een nieuwe, nog lang niet uitgeputte bron aange boord," aldus M. de Groot, bi bliothecaresse te Velsen, op het congres. „Want gemeentebestu ren, vanaf nu kunt u uw straten, lanen en pleinen naar vrouwen Wat dacht u van een zijn dan in de politieke waan van de dag wordt aangenomen. Hillenius: „Trek het oorlogsver leden van de betrokkene goed GEN.BOTHASTRAAT En i per- Hedy d'Anconaplein of de len Dalesdijk?" Gemeenten kunnen een be hoorlijke flater slaan, bijvoor beeld als blijkt dat de geëerde componist bij nader inzien toch geen brandschoon oorlogsverle den heeft gehad, of dat bepaal de lieden (Wiruiie Mandela!) bepaald minder onomstreden Voetbalvandalen voor straf niet meer naar Ajax amsterdam soon moet ten minste tien jaar dood zijn. We hebben overal in Nederland leergeld betaald met het vernoemen van helden van het moment." Zo kende Amsterdam tot de Russische inval in Hongarije in 1956 de Stalinlaan, die vervol gens maar werd omgedoopt in Vrijheidslaan. En ruimtevaart deskundige Werner von Braun, de man achter het Amerikaanse Apollo-project, bleek in een bruin verleden toch wel erg nauw betrokken te zijn geweest bij de ontwikkeling van de do delijke Duitse V-l en V-2 raket ten. Maastricht en Zaanstad schrapten zijn naam dan ook van de straatnaambordjes. In de laatste gemeente heet de straat nu heel neutraal Ruimtevaart laan. Overigens zijn er minder risi covolle manieren om straten personen te (alweer) Zaanstad bedacht re centelijk een hele wijk vol beroemde Nederlandse roman figuren. Zo kent men daar de Pieter Basstraat, de Max Havelaarstraat en de Woutertje Pietersestraat. Daar kan weinig mis mee gaan. Tenzij natuurlijk blijkt dat hun geestelijke vaders een minder fris verleden heb ben. Zes voetbalsupporters die zich tijdens de wedstrijd Ajax-Torino vorige maand hebben misdra gen, hebben van de Amster damse politierechter Beins tij dens een snelrechtzitting boetes gekregen van tweehonderd tot driehonderd gulden. Twee van hen mogen bovendien drie maanden niet meer in het sta dion komen en geen wedstrijd van Ajax bijwonen. Bij vier van hen achtte de po litierechter openlijke geweldple ging bewezen. Van de vier had den twee mannen, een 29-jarige Amsterdammer en een 24-jarige Rijsenhouter, volgens de rechter na de wedstrijd bij een café op het Leidseplein een onbekende man geslagen en geschopt, ook toen deze op de grond lag. De twee ontkenden dat. Een andere 29-jarige Amster dammer kreeg twee weken cel of 25 uur dienstverlening en vier weken voorwaardelijk opgelegd wegens een poging tot zware mishandeling. De man had in de buurt van het Leidseplein een bekende met wie hij al lang overhoop lag, met een fietsket- ting geslagen. Het slachtoffer raakte licht gewond. De zaak van twee suppporters is aangehouden. Vijf gearres teerden, onder wie vier Italia nen, kwamen niet opdagen. geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie. ECO-TOILET 02510-15393

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5