Horoscopen: altijd prijs OROSCOO Ho'VSCn, Verkrachtingssprookj es ZATERDAG 20 JUN11992 ZATERDAGS IJVOEGSEl HOROSCOOP Horoscopen in bladen bieden al tijd prijs, al is het soms even zoeken en puzzelen. Het begint al bij het bepalen van het sterrenbeeld. Af hankelijk van het tijdschrift kunnen de men sen die rond de twintigste zijn geboren, on geacht in welke maand, per week kiezen waar ze bij willen horen. Wie bij voorbeeld op 21 augustus is geboren, is volgens Yes, het weekblad voor de jonge vrouw, een maagd, maar volgens het blad Flair (voor de jong voj- wassen vrouw) een leeuw. De keuze bestaat dan uit 'Deze week erg oppassen, want er wordt veel geroddeld' en 'Alles bij elkaar ge nomen is het prima. Je voelt je vol energie'. Kies de meest gunstige horoscoop en al je dromen komen uit. Ook de mensen die in ieder blad onder hetzelfde sterrenbeeld vallen, hebben meer dan één mogelijkheid. Wie als maagd graag wil dat het bij voorbeeld in geldzaken voor de wind gaat deze week, moet Story kopen en beslist niet Privé. Maagden die dat blad lezen dienen op te passen want 'een financieel risi co levert verlies op'. Bedenkingen Tweelingen worden deze week geconfron teerd met een wel heel duidelijke keuze tus sen geluk of ellende. Volgens Intiemhet vier- wekelijkse blad met levensverhalen voor de jonge vrouw, komt het in de liefde tot 'spec taculaire ontwikkelingen'. Maar wie daar even geen zin in heeft, leest in Story. 'Proble men in de liefde, ruzie in vriendschap en 'blunders in geldzaken'. U zegt het maar- De stichting Skepsis staat, zoals de naam al aangeeft, nogal sceptisch tegenover zaken die niet wetenschappelijk te bewijzen zijn. Astrologie is daar één van. De stichting heeft de kranten en tijdschriften die horoscopen plaatsen, gevraagd er in het vervolg een zoge naamde disclaimer bij te doen. Een soort waarschuwing 'die de lezer attent maakt op de waarde (loosheid) van de gedane voorspel lingen in de horoscopen'. Vooralsnog is on zeker of de tijdschriften in willen gaan op dat jyerzoek. Volgens R. Nanninga, secretaris van Skep sis, is een disclaimer no.dig, omdat horo scooprubrieken de indruk wekken dat je met astrologie dingen kunt voorspellen. „Mensen die wekelijks zo'n rubriek lezen, denken dat de voorspellingen voor hun eigen 'Sterren beeld' het beste passen bij hun eigen situatie. Maar dat is niet zo", zegt hij. Uit onderzoek blijkt dat als de sterrenbeel den niet bij de voorspellingen worden ver meld, achteraf niet is vast te stellen welke tekst bij welk sterrenbeeld hoort. Volgens Nanninga maakt het dus niet uit welk van de twaalf teksten je leest. Commercieel Een nieuwe tendens op het gebied van ho roscopen is de 06-lijn. De goedgelovigheid van mensen wordt volgens Skepsis op com merciële manier uitgebuit. Een voorbeeld is de horoscooplijn van het damesblad Margriet (75 cent per minuut). „De mensen die dat verzorgen, geloven er zelf niet eens in", zegt Nanninga. „Ze verzinnen een leuk verhaaltje en verdienen op die manier veel geld.' „Onzin", zegt astrologe M. de Jong die de horoscooprubriek voor Margriet verzorgt. „Ik doe mijn werk serieus en ik doe het omdat ik De waarde(loosheid) van voorspellingen het leuk vind, niet om er rijk van te worden. Het verdient helemaal niet zo goed, daar is het veel te arbeidsintensief voor. Door de 06- lijn krijg ik de mogelijkheid meer algemene informatie over een sterrenbeeld te geven. Hierdoor worden de mensen bewuster en kunnen ze meer inzicht in zichzelf krijgen. Dat is wat ik nastreef. De waarde van een horoscoop in een tijd schrift ligt volgens de astrologe wel heel an ders dan die van een persoonlijke horoscoop. „In de tijdschriften is het natuurlijk heel op pervlakkig, doordat ik weinig gegevens heb. Ik kan het alleen op het zonneteken baseren. Maar ik ga er van uit dat de lezers begrijpen dat niet iedere tweeling'hetzelfde is. Het gaat om de algemene eigenschappen." Een waarschuwing boven de rubriek vindt De Jong betutteling. „Wie maakt uit wat waardevol is? Ik vindt het onderschatting van de lezers. Niemand hoeft de horoscopen toch te lezen?! Het is geen verplichting. De men sen kunnen heus zelf wel bepalen wat ze er van vinden en hoeveel waarde ze er aan hechten." Voordat zij zich ging verdiepen in de astro logie, geloofde zij er zelf niet in. „Tot mijn grote verbazing bleek het telkens weer te kloppen. Wanneer ik nu belangrijke beslis singen moet nemen, kijk ik eerst in mijn ho roscoop. Ook bij de opvoeding van mijn dochter heb ik er gebruik van gemaakt. Daar door kon ik haar beter begrijpen." Samenhang De oorsprong van onze Westerse astrologie ligt bij de Babyloniërs, een zeer bijgelovig volk dat overal voortekenen meende te zien. De zodiak of dierenriem, een gordel van twaalf sterrenbeelden, was een Babylonische ontdekking. Iedere maand is een van de te kens vanaf de aarde te zien. In de zesde eeuw voor Christus werd de Wat is de populairste en meest gelezen rubriek in menig blad? De horoscoop. Stemmen in al die bladen de toekomstvoor spellingen overeen? Nee!Ze lo pen waanzinnig uiteen. Maar dat biedt een onverwachte kans. Wie niet tevreden is met de vooruitzichten voor de komen de week in het ene blad, kan zijn of haar geluk beproeven in een andere uitgave. Grote kans dat er toch geluk in het ver schiet ligt... dierenriemcirkel onderverdeeld in twaalf even grote segmenten. Waarschijnlijk omdat de Babylonische kalender twaalf maanden telde. Deze segmenten van elk dertig graden, de zogenaamde 'tekens', vielen globaal sa men met de gelijknamige sterrenbeelden. De oudste horoscoop dateert uit 410 voor Chris tus. Astrologen beweren dat er een samenhang bestaat tussen de stand van bepaalde hemel lichamen en gebeurt?nissen die op dat mo ment op aarde plaatsvinden. Het tijdstip waarop zich een belangrijke gebeurtenis voordoet, hangt volgens hen nauw samen met de positie die ver verwijderde sterren en planeten op dat moment innemen. In een horoscoop worden deze posities schematisch weergegeven. Als je weet waar en wanneer iets is gebeurd, kun je er een horoscoop van trekken. Ongeveer een derde van de bevolking hecht een zeker geloof aan astrologische be weringen. Dit aantal wordt steeds groter. In 1966 was het bij voorbeeld nog maar zestien procent, in 1985 al 31 procent. De horosco pen in tijdschriften en kranten hebben daar zeker toe bijgedragen, ook al zijn zelfs veel astrologen het er over eens dat die publika- ties weinig astrologische waarde hebben. Verzinsels Uit ervaring weet R. Jelsma, de astroloog van Yes, dat er nog wel eens de hand wordt gelicht met horoscopen. „Voordat ik bij Yes kwam, zat er een 'astroloog' die de zaak nep te. Hij is door de mand gevallen, doordat ie mand op onze afdeling 'opmaak' zag dat het verhaaltje van de ram van de vorige week hetzelfde was als de tekst van de leeuw voor de volgende week." Op zich is hij geen tegenstander van een waarschuwende tekst. „Wanneer bekend is dat een horoscoop gewoon uit de duim wordt gezogen, dan moet er een disclaimer boven. Maar als ze op astrologische tenden sen gebaseerd zijn dan is het iets anders en dus niet nodig." Het vermoeden dat niet alle horoscopen ergens op zijn geba seerd, wordt bevestigd door C. Bex, de hoofdredacteur van In tiem. „Uitzonderingen daar gela ten, kun je stellen dat het meren deel van de tijdschriften maar iets verzint", zegt hij. „Ik doe daar niet moeilijk over. Wij verzinnen de ho roscopen ook, maar wel op een ongevaarlijke manier. We zorgen dat we niemand kwetsen en geven algemene adviezen waar niemand slechter van wordt. Het is pure logica, open deuren. Je weet wel: opmerkingen als neem geen grote financiële risico's. De meeste serieuze dagbladen en tijd schriften beschouwen het publiceren van ho roscopen als flauwekul, waar ze niet aan wil len meedoen. Redacties die wèl publiceren, hullen zich wat de samenstelling en herkomst van hun horoscopen betreft in een waas van geheim zinnigheid. Zo wil De Telegraaf alleen kwijt dat de dagelijkse horoscoop vertaald wordt uit het Amerikaans. De astrologe van Story is niet bereid er met anderen over te praten. En die van Privé moet nog steeds terugbellen. D K W I J Terwijl ik voor het zebrapad wacht op groen licht, valt mijn oog op de innig gearmde 'ander half die aan de overkant staat te wachten. Een kolos van een venten een nauwelijks tot zijn el leboog reikend schattig vrouwtje. Als we elkaar bij het oversteken passeren, komt bij mij de ge dachte op dat het voor haar behoorlijk oppassen is om met hem geen ruzie te maken. Want als die reus echt kwaad wil, laat-ie haar moeiteloos alle hoeken van het huis zien. Verder lopend begin ik onder invloed van die gedachte op straat steeds meer stellen te zien van ongeveer dezelfde samenstelling. Hij groot en zij klein(er). Hoe zou het voelen, vraag ik me af, als je altijd iemand naast je hebt die fysiek veel sterker is dan je zelf bent? Zou dat van invloed zijn op je gevoel van veiligheid? Want de mogelijkheid is natuurlijk altijd aanwezig dat die spierbundels zich ooit tegen je keren, zonder dat je veel verweer hebt. Ik besluit een aantal vrouwen uit mijn omgeving er naar te vragen. Tot mijn niet geringe verbazing zeggen vijf van de zes vrouwen met wie ik het er over heb, dat zij regelmatig een bepaald gevoel van onveiligheid ervaren in de omgang met mannen. Soms is dat met mannen in hun directe omgeving, vaker met mannen die ze niet zo goed kennen of met vreemde mannen. Da'.ge- voel van onveiligheid uit zich in bepaalde gedragingen, bij voor beeld het vermijden van oogcon tact. Mannen zouden het wel eens verkeerd kunnen interpre teren als je ze aankijkt, daardoor 'op gang komen' en dan mis schien niet meer te houden zijn. Het uit zich ook in het vermijden van plaatsen. Alle vrouwen wis ten een hele reeks plaatsen te noemen, waar ze niet alleen zou den willen zijn, vooral niet als het donker is. Sommige van die plaatsen waren in dejdirecteom- geving van hun huis, zoals een park aan de overkant van de straat. Twee vrouwen zeiden dat ze het onveilig zouden vinden om met bepaalde mannen uit hun omgeving alleen in de auto te zitten. Als het zo is dat vrou wen op een of andere manier al tijd rekening houden met de mo gelijkheid van agressie of geweld van de kant van mannen, hoe zit het dan omgekeerd? Duchten mannen hetzelfde van de kant van vrouwen? De zes mannen die ik daarnaar gevraagd hebben bleken geen van allen gebukt te gaan onder gevoelens van angst voor geweld of agressie door vrouwen. Twee van hen ver-, trouwden me zelfs toe dat ze niks liever zouden willen dan dat een vrouw eens stevig met hen op de vuist zou gaan. Mijn onderzoekje bewijst we tenschappelijk gesproken na tuurlijk niets maar het roept in ieder geval voor mij wel een paar vragen op. De eerste is of de Amerikaanse juriste Susan Brownmiller nou zo vreselijk overdrijft als critici haar verwij ten, met haar stelling (in het boek Tegen Onze Wil) dat: 'Alle mannen alle vrouwen voortdu rend in angst houden'. De twee de is of mannen zich in het alge meen wel realiseren hoe onveilig de wereld er in de ogen van vrouwen kan uitzien en hoezeer zij (mannen dus) door hun ge drag en hun ideeën daar verant woordelijk voor zijn. Eerst iets over 'mannelijk' ge drag. Geschat wordt dat er per dag in Nederland tussen de 75 en 100 vrouwen verkracht worden: dat wil zeggen ieder uur 3 tot 4 vrouwen. Het gebeurt in de meeste gevallen niet door vreem den. Dader en slachtoffer kennen elkaar vaak minstens oppervlak kig en de plaats van het misdrijf is meestal of de woning van de dader, of die van het slachtoffer. De hoogleraar psychologie in Heidelberg Norbert Schwarz, stelde vast dat vrouwen helemaal niet zelf een verkrachtingserva ring hoeven mee te maken om de invloed daarvan te ondergaan. Als een vrouw een bericht leest over de verkrachting van een an dere vrouw van ongeveer haar ei gen leeftijd en omstandigheden, heeft dat een tijdlang een duide lijk negatieve invloed op haar zelfbeeld, op haar vertrouwen in de sociale omgeving en op de speelruimte die ze zichzelf toe staat in haar rol van vrouw. Die invloed is groter naarmate een vrouw meer geloof hecht aan de meest gangbare misvattingen of fabels over verkrachting, zoals die door de socioloog Kurt Weis in een onderzoek onder gewone burgers van tussen de 16 en 60 jaar werden vastgesteld. Die fabels zijn de volgende: 1. De meeste vrouwen lokken zelf hun verkrachting uit. Het idee hierachter is dat vrouwen die zich 'prikkelend' kleden, ver krachting uitlokken. Maar de werkelijkheid is dat de meeste verkrachtingsslachtoffers zich helemaal niet anders, in de zin van meer uitdagend, kleden of gedragen dan de 'gemiddelde' vrouw doet. 2. Geen vrouw kan tegen haar wil verkracht worden. Het idee hierachter stamt onder meer van de Franse schrijver Honoré de Balzac die ooit schreef: 'Men kan geen draad door het oog ste ken als de naald zich niet stil houdt'. Er zijn nog altijd velen, onder wie ook medici, die bewe ren dat verkrachting zonder me dewerking van het slachtoffer 'technisch onmogelijk' is als de vrouw zich maar blijft verzetten, bij voorbeeld door haar dijbenen maar tegen elkaar te blijven drukken dan komt een man niet binnen. De werkelijkheid is ech ter dat tegen een veel sterkere man, een vrouw een gevecht maar een bepaalde tijd kan vol houden voordat ze uitgeput en wanhopig raakt. Bovendien ge bruiken nogal wat daders de be dreiging van een wapen. En ten slo t te ;verkrach t ing gebeurt nogal eens in een 'samenwer kingsverband' van meerdere mannen. Dat vrouwen door hun verzet op te geven zich van het risico van ernstige mishandeling willen 'vrijkopen', kan natuurlijk nooit als vrijwillige medewerking worden opgevat. 3. In iedere vrouw leeft een ver borgen verlangen naar 'met ge weld genomen te worden'. Uit het onderzoek van Weis komt naar voren, dat de meerderheid van de mensen deze fabel onder schrijft of in ieder geval niet af wijst. Bijna een kwart meent dat voor vrouwen die lange tijd geen partner gehad hebben verkrach ting een 'aangename' beleving zou kunnen zijn. In werkelijkheid klopt daar geen hout van. Uit een grootschalig onderzoek van het bekende Kinsey-instituut onder 8000 vrouwen blijkt dat ver krachtingsfantasieën bij vrouwen zelden voorkomen (bij nog geen 1%). Als ze al voorkomen hebben ze eerder een angstaanjagend, of bedreigend, dan een lustvol ka rakter. Seksuele fantasieën van vrouwen worden vooral geken merkt door tederheid en sensua liteit in plaats van door geweld en agressie. 4. Verkrachting is een seksuele (mis)daad. Heel veel vrouwen, meer nog dan mannen, geloven dat de meeste mannen zich aan verkrachting schuldig maken omdat hun seksuele behoefte hen op een gegeven moment ge woon te machtig wordt: 'het dier in de man breekt los'. De werke lijkheid is, dat verkrachting het vaakst wordt gepleegd door mannen die ook op andere ge bieden tot agressief of geweldda dig gedrag neigen. Bovendien ge beurt verkrachting meestal met 'voorbedachten rade'; het slacht offer is al tevoren 'uitgezocht'. Het is een geweldsdaad, een po ging tot onderwerping, bestraf fing of zelfs wraak. In 1942 schreef de beroemde psycholoog Abraham Maslow verbaasd 'hoe vaak in gesprekken onder man nen over arrogante of afstandelij ke vrouwen, de uitdrukking valt 'die zouden we eens plat moeten n...', alsof dat de grootst mogelij ke vernedering is.' Sinds Robert Bly's boek De Wilde Man weten we dat verkrachters geen echte mannen zijn. Echte mannen, zegt Bly, herken je aan de houding: Take no harm, do no harm' (Tolereer geen kwaad, doe geen kwaad'). RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43