Het mysterie Lisette Vroege ZATERDAGS BIJVOEGSEL LI ND REDACT! FWILLEM SCHRAMA ZATERDAG 20 JUN11992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Spoorloos. Verdwenen. Alsof ze bij het tuinhek van haar wo ning aan de Kleverparkweg in Haarlem in het niets is gestapt. Sinds woensdagavond 3 juni half tien heeft niemand meer iets gezien en gehoord van Li- sette Vroege. Een bovenbuur vrouw zag de 27-jarige Haar lemse rond die tijd de auto uit stappen met een tennisracket. Een voorbijhollend meisje zag hetzelfde. Meer duidelijkheid is er niet. Geen aanwijzing. Niets. Haar vader: „Verbijsterend, dat iemand zo maar kan verdwij nen. De Kleverparkweg in Haarlem is eigenlijk een groot plein dat doorkruist wordt door een weg. Veel grote bomen op de twee los van elkaar liggende grasveldjes. De hoge herenhuizen met grote ramen liggen als het ware aan een soort ventweg. Een statig, deftig geheel. De enige onrust wordt veroorzaakt door voorbij denderende auto's. Aan die ventweg staat ook het huis waarin bedrijfsadviseuse Lisette Vroege (27 jaar) de eerste etage huurt. Bene den is het pand leeg. Op de tweede verdie ping woont een meisje. Hier, voor dit huis aan de Kleverparkweg 44, stapt Lisette op woensdagavond 3 juni omstreeks half tien uit haar auto. In haar hand heeft ze een Donnay-tennisracket met bijpassende hoes. Het blik met tennisballen laat ze in de auto liggen. Ze komt van ten nispark WOC aan de Zeeweg in Overveen. Het paarse trainingspak met de witte tennis schoenen heeft ze nog aan. Ze staat op vier, vijf, passen van haar huis. Verlaten Om ongeveer zes uur die avond is ze op weg gegaan naar tennispark WOC. Ze heeft een afspraak met een vriendin om van half zeven tot half acht een balletje te slaan. Als ze dat gedaan heeft, koppelt ze er nog een partijtje aan vast met iemand anders. Haar vriend, ook lid van deze club, verschijnt om acht uur op de baan. Terwijl hij staat te spelen, ziet hij zijn vriendin op het terras zitten, pratend met een aantal mensen. Na verloop van tijd stapt het gezelschap op. Lisette blijft alleen achter. Haar vriend onderbreekt zijn tennispotje; hij vindt het 'zielig' voor haar dat ze zo verloren op het terras zit. Tegen zijn medespeler zegt hij: 'Ik ga maar even naar mijn vriendin toe, want die zit daar zo alleen'. Op het terras spreken Lisette en hij even met elkaar. „Ik heb het koud', zegt ze. Waarop hij haar aan raadt om naar huis te gaan. „Ik kom er zo Lisette verdwijnt van het park aan de Zee weg en stapt in haar blauwe Volkswagen Po lo. De vriend veegt nog even de gravelbaan, neemt twee drankjes en rijdt ook naar de Kle verparkweg 44. Bij zijn aankomst, omstreeks tien uur, ziet hij haar auto voor de deur staan: de blauwe Volkswagen. Hij parkeert zijn wagen en merkt tot zijn verbazing dat in Lisettes woning geen licht brandt. Binnen verbaast hij zich ook nog over het feit dat hij haar tennisracket niet aantreft en evenmin haar tennisschoenen. Meestal laat zij die schoenen, vanwege de gravelresten in de zool, beneden staan. Hij loopt de trap op en vindt een gesloten deur. Lisette is er niet. Hij gaat op zoek en belt bij het huis er naast aan. 'Of ze hier soms is geweest', vraagt-ie. 'Nee', zegt de buurvrouw. Even later loopt hij het bovenbuurméisje tegen het lijf. Ook zij heeft geen idee, maar ze weet wel te vertellen dat zij Lisette rond half tien voor de deur heeft zien uitstappen. Het bovenbuurmeisje zat voor het open raam te studeren. Later voegt deze getuige tegenover de politie er nog aan toe dat ze verder geen acht sloeg op de thuiskomst van Lisette. ..Ik was aan het studeren en lette vooral op mijn boeken." Omstreeks elf uur besluit Lisettes vriend de wijkpolitie in Haarlem-Noord te bellen. Later zoekt hij nog twee keer contact. Agenten van Een foto van de situatie op de ochtend na de verdwijning van Lisette Vroege. Haar auto geparkeerd voor het huis waarin zij de eerste etage be woont. Een paar passen en ze is binnen. Dat gebeurde niet. De Haarlemse is spoorloos vanaf het moment dat een bovenbuurvrouw haar zag uit stappen. FOTO United Photos De Boer GERALD VAN DAALEN het wijkteam komen naar de Kleverparkweg. Zij adviseren hem om 's morgens aangifte te doen bij de recherche. Vanaf die donderdag zijn twee rechercheurs van de Haarlemse po litie, Nico Prinse en Ger Zandstra, 24 uur per dag mei deze vermissing bezig. Er volgt een uitgebreid buurtonderzoek. Een meisje dat die avond rond half tien aan het joggen was over de Kleverparkweg, belt de politie. Ze heeft in de berichtgeving over de vermissing de daarbij gepubliceerde foto gezien en herkende Lisette als diegene die ze uit een blauwe auto had ziet stappen. „Maar ik kende haar niet. Toen ik die foto in de krant zag, dacht ik hé..." Geluiden In het huis naast Lisette woont een oudere vrouw. Die zegt haar rond half tien voor de deur te hebben horen praten. Tamelijk hard, zelfs. „Alsof ze op straat ru zie aan het maken was. Twee verschillende stemmen hoorde ik: een man en een vrouw. Maar helemaal zeker weet ik het niet. Ik heb dubbele ramen. De gordij nen waren dicht en ik keek tele visie." Het bovenbuurmeisje zat bij een open raam maar heeft die ruziënde stemmen in het geheel niet gehoord. De onzekerheid waarmee de oudere buurvrouw de verklaring doet, vinden de re chercheurs niet hoopgevend. hoorden. Dat blijkt het geluid te zijn geweest van ara's, grote papegaaien, die thuis horen in Overveen en regelmatig over Haarlem vlie gen. Ze strijken neer bij de Heilig-Hartkerk aan de Kleverparkweg. „Dat gekrijs kwam van die vogels", zegt Prinse. Ook deze tip krijgt voorlopig de aantekening 'onbruik baar'. De politie heeft inmiddels veel mensen in de buurt gesproken. Ook op de tennisbaan van WOC is uitgebreid navraag gedaan. Vol gens rechercheur Nico Prinse zijn daar die avond 'geen vreemde personen' geweest die meer dan normale acht op Lisette sloegen. Toch zijn er wel n die rond half tien 'geluiden' heb ben opgevangen. De politie sprak buurtbewoners die 'gekrijs' In de speurtocht naar de zo mysterieus verdwenen Lisette Vroege werd ook de naburige Schotersingel betrokken. FOTO United Phqtos De Boer BABETTE STAPEL Blijft de brandende vraag: wat kan er met Lisette Vroege gebeurd zijn? Prinse zegt dat er verschillende mogelijldieden zijn. „Mis schien is ze uit haar auto gestapt en daarna vrijwillig bij iemand anders in de auto gegaan waarna dat vrijwillig onvrijwillig is gewor den." Of werd Lisette Vroege ontvoerd? In de theorie over die mogelijkheid zitten twee speculatieve elementen. Is ze na het uitstap pen op weg gegaan naar de etalage van een makelaar? Uit een uitgebreid onderzoek bij WOC, blijkt ze op het terras van het ten nispark met een makelaar te hebben gesproken. De recher che: „Ze vertelde hem dat ze op zoek was naar een woning. Mo gelijk is ze bij thuiskomst naar het kantoor van die makelaar ge gaan. Toevallig heeft die bij haar in de buurt zijn kantoor. Wellicht wilde ze daar de etalage bekijken en is ze door iemand 'opgepikt'. Verdwenen, dus." Deze makelaar, die haar mo gelijk als laatste sprak, wil onder geen enkele voorwaarde uit de anonimiteit treden. „Ik kende haar niet en heb toevallig met die vrouw getennist. We hebben daarna wat gedronken en over ons werk gesproken De tweede mogelijkheid is, dat Lisette 'om de hoek' wat eetbaars ging halen. Daar zitten een piz zeria en een snackbar. Alle per soneelsleden zijn gehoord maar ook deze gespreldcen leverden volgens de rechercheurs geen Raadselachtige verdwijning van 27-jarige Haarlemse Lisette Vroege, 27 jaar. Spoorloos ver dwenen op woens dagavond 3 juni rond half tien. aanknopingspunten op. Zoekend naar 'tech nische bewijzen' zijn in de voortuin van haar huis en in de buurt geen sporen aangetroffen van een worsteling. De technische recherche heeft ook de auto en het huis doorzocht. Niets bruikbaars, geen enkele duidelijke aan wijzing. Prinse en Zandstra zeggen eigenlijk maar één 'vaststaand feit' te hebben, één ze kerheid: Lisette Vroege is bij haar auto gezien door twee personen: het voorbijhollende meisje en het op de tweede etage studerende bovenbuurmeisje. Geen Problemen Verdwenen. Spoorloos onder mysterieuze omstandigheden. Het komt meer voor, maar niet vaak. Eind vorig jaar het Groningse meisje Nymphe Poolman dat na boodschap pen doen het laatste stukje naar huis wilde lopen en daarom door haar vader uit de auto werd gelaten. Sindsdien is ze vermist. Zes jaar geleden de IJmuidense Cheryl Morriën die op weg ging naar een vriendinnetje en nooit terug kwam. In Haarlem komen zulke zaken waarin geen enkele aanwijzing over een verblijf plaats zit, bijna niet voor. Vanwege het bij zondere karakter van deze verdwijning werd al snel besloten om twee rechercheurs op de zaak te zetten. Gemiddeld, vertelt politie woordvoerder Dick van Egmond, zijn er in Haarlem twintig a dertig vermissingen per jaar. Zeventig tot tachtig procent wordt bin nen korte tijd opgelost. In deze gevallen gaat het om kleine ldnderen of mensen die in overspannen toestand het huis hebben verla ten. Ongeveer twintig procent wordt na iets langere tijd gevonden. Een zeer klein percen tage en daartoe rekent Van Egmond ook de vermissing van Lisette Vroege blijft 'on bepaalde' tijd onopgelost. In die laatste gevallen blijkt dikwijls dat ie mand er 'gewoon' even tussenuit is gestapt om vervolgens weer onverwacht te verschij nen. Of mensen die vanwege beslommerin- 'Verbijsterend dat iemand zo maar kan verdwijnen' gen besluiten hun dagelijks leven vol malaise de rug toe te keren en als een dief in de nacht een andere toekomst in te stappen. Deze laatste mogelijkheid sluiten de twee rechercheurs uit in deze zaak. Of: „Het beeld dat wij tot nu toe van Lisette Vroege hebben, is dat zij niet een meisje is dat maar van het ene op het andere moment op vrijwillige wij ze weggaat. Om wat voor reden dan ook. Als zou blijken dat ze wèl zo maar is weggelopen, dan staan we daar bijzonder van te kijken aldus Prinse. „We zouden even verbaasd zijn. als zou blijken dat ze een dubbelleven leid de." Ook de familie gaat er niet van uit dat Li sette vanwege persoonlijke problemen het initiatief heeft genomen zich aan haar omge ving te onttrekken. Die zekerheid haalden haar ouders uit navraag bij vrienden en be kenden. „Nergens hoorden we van proble men", zegt haar vader. Hij sprak zijn dochter voor het laatst telefonisch op de avond voor haar verdwijning. De heer Vroege: „Zoals altijd was ze vrolijk. Niets wijst er op dat zij uit paniek, of iets dergelijks, is vertrok ken." Binnen de werkkring van Lisette Vroege heeft de recherche evenmin aanwijzingen in die richting gevonden. Het ging goed met haar. Op de ochtend van de dag dat ze werd vermist, had ze van haar chef te horen gekre gen dat haar voorlopige contract als bedrijfs adviseuse verlengd zou worden. Rechercheur Zandstra: „Geen enkele aanleiding dus om haar verdwijning in verband te brengen met arbeidsomstandigheden." In gesprekken met collega's kreeg de politie over Lisette te ho ren, wat ze van iedereen die haar kent verna men: 'Een fijne meid. Een goeie collega. Leuk en spontaan.' „En", voegt Prinse er nog aan toe, „een wat men noemt keurig meisje. Geen flierefluiter." Oproep Onderdeel van het recherche-onderzoek is ook een actie geweest waarmee Lisette aan nieuwe woonruimte probeerde te komen. Door de huiseigenaar was haar verzocht uit te zien naar een andere etage. Hij wilde het pand verkopen. In die poging hing ze tijdens een braderie in haar buurt (een zogenoemde 'Franse markt') aan het tuinhek de oproep wie mij aan woonruimte helpt, wacht een fantastische Franse verrassing. Ze plaatste er voor de duidelijkheid het adres bij alsmede haar telefoonnummer. Voor mogelijke tipge vers hing ze pen en papier naast die oproep Het had in zoverre resultaat dat er een aantal namen werd genoteerd. Ook dat spoor is de recherche nagegaan, maar eveneens zonder j resultaat. Rechercheur Prinse: „Het is in deze j zaak zoeken naar een speld in een hooiberg. In totaal zijn er dertig tips binnengeko I men: geen enkële heeft nog enig aanwijzing i geboden. Onder dat aantal, de in dit soort ge i vallen altijd aanwezige categorie R. de I' van paragnosten. Vooralsnog heeft de politie die terzijde gelegd. „Wellicht", zeggen de recher i cheurs, „dat we er ooit nog wat mee doen, j maar voorlopig laten we het aan de familie I om al dan niet in te gaan op wat paragnosten aan informatie verstrekken." De familie doet - zegt de heer Vroege - er voorlopig ook niets Zoeken Dagen na de verdwijning zijn de ouders van Lisette en haar vriend in de buurt op onder zoek uit geweest. Hopend op het vinden van een belangrijke getuige. Het enige resulaat: een jongen die Lisette 'mogelijk' als laatste heeft gezien. Volgens zijn verklaring zag hij haar in de buurt (Schotersingel) achter op een fiets bij een man. „Deze tip zijn we nng aan het na trekken", aldus rechercheur Zandstra. De ouders van Lisette Vroege doen er alles aan om niet 'gelokaliseerd' te worden. De heer Vroege: „Natuurlijk wachten we op ie mand die ons belangrijk kan informeren, maar voor die melding is in de eerste plaats i de politie. Ik wil ons adres niet in de open baarheid om daarmee te voorkomen dal we vervelende telefoontjes krijgen, want dat kan gebeuren. Daar zijn we op gewezen door mensen die in het verleden ooit met een der gelijke situatie te maken hadden. Er schijnen 'idioten' te zijn die de meest walgelijke din gen door de telefoon roepen." De verbijstering, de wanhoop, is groot. De heer Vroege: „Natuurlijk zitten wij diep, heel diep, in de zorgen. Maar dat treft niet alleen ons. Ook al onze vrienden, en die van Usette. Er spreidt zich als het ware een vlek van ver driet over deze vriendenkring uit. Het gevoel van machteloosheid is groot, je zou èJles overhoop willen halen om Usette te vinden, maar als zelfs de politie geen spoor heeft Die machteloosheid, dat is erg."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35