VN-bureau C-wapens naar Den Haag 1 IV Binnenland RDM wil Potvis kopen Justitie heeft meer tijd nodig in Ghanezenzaak Een koninklijke roos voor de jarige 'Vette jaren kantoorbouwers voorbij' Hoogleraar geeft verdachten Rhedense incestzaak weer hoop 'Solidariteit is weg, omdat alles al is geregeld' Verkrachter moet meisje ton smartegeld betalen ZATERDAG 20 JUN11992 3 Record kijkers bij Nederland-Duitsland Nederland sleept eindelijk belangrijke internationale organisatie binnen Hilversum Tien miljoen Nederlanders zaten donderdag aan de buis gekluisterd voor de EK-wedstrijd Nederland-Duitsland. Omgerekend komt dat neer op 74 procent van de Nederlandse bevolking boven de zes jaar. „Een absoluut record in de dienst van het kijk- en luisteronderzoekaldus een woordvoerder van deze NOS-dienst gisteravond. „Zelfs de vermaarde actie Open het Dorp heeft niet dit aantal kijkers getrokken, destijds beschik ten niet meer dan 8 miljoen Nederlanders over een tv-toestel", aldus de NOS-woordvoerder. De kijk- en luisteronderzoeken worden sinds 1965 uitgevoerd. Rijksschool officieel opgeheven Rotterdam De rijksschool is op een bepaalde manier de meest zuivere vorm van openbaar onderwijs, omdat het rijk als bestuur op prettige afstand staat en de school veel vrijheid laat. De ge meenten moeten die taak nu overnemen. De scholen moeten zich tegenover die nieuwe baas voldoende zelfbewuste partners tonen. Dat zei staatssecretaris Wallage gisteren bij de plechtige opheffing van het verschijnsel rijksschool in Nederland. De 54 rijksscholen zijn dit jaar overgedragen aan de gemeenten. Dat past in het onderwijsbeleid van decentralisatie en in het algeme ne beleid van dit kabinet om de taken van het rijk te beperken tot de kerntaken. Meier Mattern vrijwillig weg bij VHS utrecht* President-commissaris mr. R. Meier Mattern van het in surséance van betaling verkerende onroerend-goedfonds VHS heeft gisteren op een buitengewone aandeelhoudersvergadering in Utrecht zijn posities binnen het bedrijf'vrijwillig' opgegeven. De voorwaarde die Meier Mattern daaraan verbond was dat ma kelaar Harry Mens uit Lisse op een zo snel mogelijk uit te schrij ven aandeelhoudersvergadering wordt benoemd in de raad van commissarissen om daar de benodigde expertise in te brengen. Mens, die een pakket van 364.000 aandelen VHS bezit, zei die benoeming op de kortst mogelijke termijn te willen accepteren. Volmac boekt 10 procent lager resultaat utrecht» Het automatiseringsbedrijf Volmac Software Groep (VSG) heeft in de eerste vijf maanden van 1992 een 10 procent lager bedrijfsresultaat behaald dan in dezelfde periode van 1991. De omzet is in de periode januari tot en met mei „enigszins" achtergebleven, zo maakte VSG gisteren op een buitengewone aandeelhoudersvergadering bekend. Vorig jaar daalde het be- drijfresultaat met 16,3 procent tot 102,3 miljoen gulden. De net towinst bij Volmac zakte toen met 7,1 procent tot 74,9 miljoen gulden. Nederland heeft eindelijk weer een zetel van een belangrijke interna tionale organisatie in de wacht gesleept. Den Haag wordt de vesti gingsplaats van het VN-bureau dat de naleving van het eind dit jaar te ondertekenen wereldwijde verdrag tegen chemische wapens moet gaan controleren. Er zijn direct 800 tot 1000, en indirect nog enkele honderden arbeidsplaatsen meer mee gemoeid. den haac/bonn gpd-anppeningsconferentie in Genève een meerderheid achter zich. Maar omdat Den Haag moest het in de strijd om dit eenstemmigheid nodig was, werd de belangrijke VN-kantoor opnemen te- keuze pas definitief nadat de Oosten gen Wenen en Genève. De Zwitsers rijkers zich zij het morrend had- trokken zich vorige week terug, en Den den teruggetrokken. Haag kreeg gisteren in de VN-ontwa- De Haagse wethouder C. Martini (werkgelegenheid en economische za ken) reageerde verheugd op de toewij zing. Ook minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) toonde zich gister middag in Bonn, waar hij een WEU- vergadering bijwoonde, uiterst tevre den. „Dit is een grandioos succes", zei hij. Van den Broek heeft twee jaar ge vochten voor de Haagse kandidatuur. Nederland geldt binnen de VN-ontwa- peningsconferentie als een van de voortrekkers als het gaat om het ver bod van chemische wapens. Dat de keus op Den Haag viel, komt ook omdat Nederland de VN de eerste drie jaar gratis huisvesting aanbood. Aanvankelijk zullen 100 tot 200 VN-in- specteurs een tijdelijk kantoor in Den Haag krijgen. Later wordt het volledige bureau ondergebracht in een nieuw kantoor, dat nu nog in aanbouw is vlakbij het Haagse Centraal Station. Over het VN-verdrag tegen de pro- duktie en verspreiding van chemische wapens is ruim twee jaar in Genève onderhandeld door 39 landen, waaron der de Verenigde Staten en Rusland. Het zal later dit jaar officieel worden getekend, waama ook andere landen zich er achter kunnen scharen. Uitein delijk doel is dat wereldwijd alle che mische wapens verdwijnen. Volgens een verdrag uit 1923 is het gebruik van chemische wapens al ver boden. Het nieuwe verdrag verbiedt de produktie en opslag ervan. Het VN-bu reau in Den Haag komt zal de naleving van de afspraken moeten controleren. Het zal hoofdzakelijk bestaan uit 'in specteurs', hooggekwalificeerde mili tairen en wetenschappelijke deskundi gen op het gebied van chemische wa pens. Nederland heeft grote kennis op dit terrein via het Prins Maurits-labora- torium van TNO in Rijswijk. Kabinet zet druk op gemeenten Gemeenten kunnen er in de toekomst toe worden gedwon gen afval- of mestverwerkings inrichtingen te laten bouwen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het wetsvoorstel Not In My Back Yard (NIMBY) van minister Alders (milieu). Met name inrichtingen voor de verwerking, stort of verbranding van afval en mestverwerkingsfa brieken zijn in veel gemeenten niet welkom ('not in my back yard' 'niet in mijn achter tuin'). Met de huidige Wet op de ruimtelijke ordening kan het jaren duren voordat een ge meente kan worden gedwongen een bestemmingsplan te wijzi gen. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 rotterdam gpd De Rotterdamse werf RDM is in onderhandeling met het minis terie van defensie over de over name van de Potvis, de eergiste ren afgedankte onderzeeboot van de Koninklijke Marine. De werf wil het schip gebrui ken als proefboot voor de ont wikkeling van het systeem van luchtonafhankelijke sturing. Op dit moment wordt voor het ex- piriment de oude onderzeeër Zeehond gebruikt. „Het voor deel van de Potvis is dat de boot completer is. Met dat schip kunnen we zonder problemen varen", aldus een woordvoer der. De Hr.Ms. Potvis is de laatste drie-cyclinder onderzeeboot die de 85-jarige Onderzeedienst van de KM nog in gebruik had. Dit type is vervangen door de veel modernere, eveneens bij de RDM ontwikkelde, Walrus-klas- se. De Potvis heeft 3586 zee dagen achter de rug. SER-advies over belastingen stelt Lubbers teleur den haag gpd-anp Premier Lubbers is teleurgesteld over het negatieve advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) over de voorstellen van de commissie-Stevens om de be lastingen verder te vereenvou digen. Volgens de SER wordt met deze voorstellen geen ver eenvoudiging bereikt. De commissie stelde onder meer voor de fiscale aftrek van de premies volksverzekeringen af te schaffen en in ruil daarvoor de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. De SER verwacht als effect daarvan echter hogere looneisen. Stevens zei gisteren dat de re gering zonder zijn voorstel ver der verlaging van de belastingèn wel kan vergeten. Lubbers noemde het heel be langrijk om toch naar verdere vereenvoudiging en verlaging van de belastingen te blijven kijken. „Maar we zullen reke ning moeten houden met het SER-advies. We hebben nog geen definitief oordeel, maar het lijkt me onmogelijk om ele menten van het advies van Ste vens nog volgend jaar te ver werken in de Advocaten: Politie 'blaast zaak op op het lichaam geplakt, of in wendig meegesmokkeld in 'dichtgesealde' balletjes. Het Ghanese netwerk beschikte vol gens de politie over punten in 26 landen. De meeste koeriers waren in Ghana geronseld en il legaal Nederland binnenge- sluisd. De mededeling dat in de Bijlmer „minstens 10.000 illega le Ghanezen" aan de drugshan del meewerkten, veroorzaakte grote onrust in Amsterdam en leidde tot kamervragen. In april antwoordde minister Hirsch Ballin (justitie) dat die bewering „geenszins" de bedoeling was geweest. Verscheidene advocaten be schuldigen justitie en politie er van „de zaak buiten proporties op te blazen". Volgens hen gaat het om „niet meer dan een ge wonedrugszaak". Toch bestaat het vermoeden dat justitie in september op de proppen komt met meer dan de simpele pondjes heroïne die nu staan vermeld in de stukken waarin de advocaten inzage hebben. De rechtbank zag in elk geval genoeg reden de arrestan ten vast te houden. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de 'internationale Ghane se drugsbende' die op 9 maart vanuit de Amsterdamse Bijlmer werd opgerold, verloopt moei zaam. „Het onderzoek is zeer complex", verontschuldigde zich gisteren de Amsterdamse officier mr. N. Schaar. Zeventien van de 29 aange houden verdachten moésten gisteren 'pro forma' terecht staan, zodat hun voorlopige hechtenis kon worden verlengd met nog eens 2,5 maand. Justi tie denkt die termijn minstens nodig te hebben om het crimi nele netwerk te ontrafelen en de vermeende stroom van honder den miljoenen guldens zwart oudenbosch Ingeborg Schul was gisteren waarschijnlijk de gelukkigste 13-jarige van Neder land. Het meisje uit Oudenbosch kreeg op haar verjaardag een roos van koningin Beatrix. Tij- Koningin mr. F. Houben. Vanuit dens een werkbezoek aan Noord- het publiek riep Ingeborg haar Brabant deed de vorstin gister- toe dat ze jarig was. Beatrix haal- middag Oudenbosch aan, in ge- de daarop een roos uit haar boe zelschap van Commissaris der ket, nadat Ingeborgs moeder had bevestigd dat haar dochter inder daad jarig was. „Deze roos doe ik nooit meer weg", aldus Ingeborg. FOTO ANP PAUL STOLK Grieken laten vrachtwagens tocht vervolgen den haag gpd Een fel protest van de Neder landse ambassadeur in Grie kenland, mr H. Vijverberg, bij de Griekse regering heeft ertoe geleid dat twee Nederlandse vrachtwagens in de havenstad Patras hun tocht weer kunnen vervolgen. De wagens waren donderdag door de douane in beslag genomen, omdat op de vrachtdocumenten als eindbe stemming was vermeld 'Repu bliek Skopje (Macedonië)'. De kwestie Macedonië ligt in Griekenland uiterst gevoelig. De Grieken kunnen het nauwelijks verkroppen dat de voormalige Joegoslavische republiek een naam voert die volgens hen ei genlijk puur Grieks is. Macedo nië, dat is Griekenland, dat is Alexander de Grote en aan die historisch bepaalde werkelijk heid mogen anderen niet tor- Woordvoerster I. de Hoogh van NOB Wegtransport, een be langenorganisatie van trans portondernemingen, acht de re acties van de Griekse autoritei ten op onjuist ingevulde vracht papieren nogal overspannen. NOB heeft haar leden gewaar schuwd voor problemen met de Grieken. Hoewel ze officieel geen bezwaar zouden kunnen hebben tegen de 'Voormalige Joegoslavische Republiek Mace donië' als eindbestemming, ad viseert de NOB haar leden nu de formeel onjuiste benaming 'Republiek Skopje' te gebruiken. Tijdens het 14 maanden du rende onderzoek werden in to taal 123 verdachten aangehou den in zes Nederlandse plaat sen, in de Verenigde Staten, Ca nada en Zwitserland. Vanuit de Bijlmer zijn volgens justitie jaarlijks zo'n 400 koe riers afgereisd met een pond tot een kilo drugs in platte pakken den haag gpdjaren voor de kantoorbouwers zijn voorbij en een snel herstel zit er niet in, aldus De Jonge. Volgens hem gaan bedrijven eerder bezuinigen op hun kantoren. „Werknemers kunnen wel meer ruimte eisen, maar dat moet ook worden betaald. De totale kosten van de werkplek zijn ongeveer eenvijfde van de totale kosten per werknemer. En dat terwijl in veel organisaties de werkplek maar 20 procent van de tijd wordt gebruikL In de VS en Japan zie je al een tendens ontstaan dat werknemers voor een bepaalde tijd een kantoorruimte huren, zoals ze een ho telkamer huren. Dat is voor de werkgever een stuk goedkoper." Wie dacht dat Nederland zo langzamerhand wel vol stond met hypermoderne kantoorgebou wen, kon het gisteren even knap benauwd krij gen op een congres van marktanalisten en pro jectontwikkelaars in Den Haag. Tot 1997 moet minimaal nog zes miljoen vierkante meter kan toor worden gebouwd om aan de vraag te vol doen, zo lieten twee onderzoekers van de Rijks universiteit Utrecht in hun rapport weten. Ter geruststelling van de liefhebbers van groene parken en lommerrijke woonwijken wist de Delftse hoogleraar H. de Jonge het onderzoek in een handomdraai te bagatelliseren. De vette Nieuwe voorzitter Anton Westerlaken van CNV: Anton Westerlaken heeft zijn visitekaartje afgegeven als de nieuwe voorzitter van de chris telijke vakcentrale CNV. Zelfbe wust, bijna arrogant, liet hij de ze week weten een wettelijk ge garandeerd minimumloon niet nodig te hebben. „Ik zorg er in de CAO-onderhandelingen wel voor dat het met de salarissen van mijn leden goed zit." Westerlaken, die vandaag Henk Hofstede als voorman af lost, laat er geen twijfel over be staan. Hij zal er geen traan om laten als de overheid zich te rugtrekt op haar kerntaken. In tegendeel, Westerlaken ziet het als een noodzakelijke voor waarde om de vakbeweging optimaal tot haar recht te laten komen. „Neem nu de Wet op de ar beidstijden, waarin de achturi ge werkdag is vastgelegd. Op zichzelf een prima regel. Maar het vreemde is dat de wet ver lenging van de werkdag toe staat als de vakbond akkoord gaat. Het zou beter zijn als de overheid een buitengrens aan geeft van bijvoorbeeld twaalf uur. Een goed onderhandelaar kan dat dan terugbrengen tot acht of negen uur. Zoiets ver groot de herkenbaarheid van de vakbond onder'de werkne- En juist daaraan mankeert het. De oorzaak ligt volgens de CNV-voorman bij de overheid als belangenbehartiger van die in de afgelopen twintig jaar werknemers en uitkeringsge- als concurrent van de vakbewe- rechtigden, geen eer meer aan ging heeft geopereerd. Er zijn te behalen is. Met als gevolg dat zoveel basisvoorzieningen ge- een zorgwekkend laag aantal creëerd, dat er voor de bonden, werknemefs bij een bond is aangesloten: nog geen dertig procent. Westerlaken: „De overheid moet teruggeven wat ze van ons heeft geleend, zodat wij kunnen uitgroeien tot de sterke maatschappelijke orga nisatie, waar iedereen om roept." Toch is het de CNV'er niet al leen om zijn eigen club te doen. Hij is er niet op uit een sterke vakbeweging te bouwen op een „verwaarloosde" sa menleving. Integendeel, een aantal maatschappelijke pro blemen, zoals het hoge ziekte verzuim en de WAO, worden in zijn ogen juist veroorzaakt door het grote aantal overheidsregel- tjes. „De onderlinge solidariteit is weggeëbd omdat alles al is geregeld. Het ziekteverzuim wordt in mijn ogen vooral ver oorzaakt omdat mensen niet meer met elkaar communice ren." Om deze vorm van ver vreemding te doorbreken, moeten sociale voorzieningen meer aan sociale partners wor den overgelaten. „Dan kunnen we als bond iets voor onze le den regelen." Niet-leden kun nen bij Westerlaken kiezen: of ze worden lid, of ze vallen bui ten de boot. Westerlaken: „Er zijn grenzen aan de loyaliteit. Ik voel er niets voor deze mensen gratis te la ten meerijden op de bagage drager. Ik heb te maken met mondige mensen. Laat ze een heldere keuze maken en daar de consequenties van dragen. Dat is de enige manier om het stof van het begrip solidariteit te blazen." De herziening van de taak verdeling tussen overheid en sociale partners zal ook zijn weerslag hebben op de verhou ding tussen werkgevers en bon den. Vooral de CAO zal in be lang toenemen tot wat Wester laken „een soort grondwet van de arbeid" noemt. „Er zullen meer lange-termijnafspraken moeten worden gemaakt. Over scholing, over werkgelegen heid, oververzekeringen." Tot nu toe komt er relatief weinig terecht van deze 'goede doelen'. De verleiding om het in de lonen te verhalen is tot dusver te groot gebleken. „We zijn te veel een loonmachine geworden." Vandaar dat Wes terlaken voorstelde de CAO in twee delen te splitsen: een deel voor het loon en een deel voor de 'goede doelen'. Over het loon zou jaarlijks moeten wor den onderhandeld, over de rest moeten afspraken voor een jaar of drie komen. Westerlaken staat niet alleen met zijn idee. Ook de FNV lijkt van mening te zijn veranderd. Vorige week maakte de vakcen trale bekend volgend jaar in te zetten op loonmatiging om zo een aantal 'goede doelen' te kunnen financieren. Het jongste slachtoffer in de Rhedense incestzaak kan vóór haar 14e iaar niet vele malen gewelddadig zijn verkracht. Dat beweerde de Nijmeegse hoogle raar gynaecologie prof. dr. T. Eskes gisteren tijdens de behan deling van de Rhedense incest zaak voor het gerechtshof in Arnhem. Het onderzoek in 1988, waar bij een Veenendaalse arts con stateerde dat het meisje naar al le waarschijnlijkheid nog maagd was, is correct uitge voerd en beschreven in het me disch rapport. De bevindingen van de arts maken het zeer on waarschijnlijk dat het meisje voor die tijd is verkracht, aldus Eskes. Hij nam daarmee afstand van uitlatingen die zijn Utrechtse collega prof. dr. A. Heintz deze week als deskundige in dezelfde zaak deed. Heintz verkondigde dat aan het onderzoek zoals de Veenendaalse arts dat in 1988 heeft uitgevoerd, geen definitie ve conclusies kunnen worden verbonden. Het feit over de maagdelijk heid is belangrijk, omdat in de dagvaarding voor de negen ver dachten staat dat het jongste slachtoffer, net als haar twee jaar oudere zusje, vanaf zeer jonge leeftijd veelvuldig en ge welddadig is verkracht door fa milieleden en kennissen. Als de Nijmeegse hoogleraar gelijk heeft, kan dat niet vóór haar 14e verjaardag zijn gebeurd. Overi gens zijn bij het zusje van het meisje destijds wel tekenen aangetroffen die duiden op seksueel misbruik. De verdedigers van de negen verdachten probeerden gisteren andermaal aan te tonen dat de verklaringen van de vier Rhe dense slachtoffers op belangrij ke onderdelen niet Idoppen. De raadsman van de moeder van de meisjes uitte forse kritiek op de politie, die de medische ver klaring over het meisje, dat als onderdeel van een andere straf zaak is opgesteld, niet bij het dossier heen gevoegd. Het hof doet 3 juli uitspraak. bepaling ervan het uiterst ge welddadige karakter van de verkrachting een voorname rol gespeeld. „Het was niet alleen een verkrachting, maar met name ook een geweldsdelict", aldus Schepen. De dader, die inmiddels door het gerechtshof in Amsterdam is veroordeeld tot acht jaar ge- vangensistraf en tbs, zal naast het smartegeld ook nog een vergoeding voor de geleden materiële schade moeten beta len. De hoogte daarvan is nog niet vastgesteld. Naar eerst nu bekend is gewor den heeft de Utrechtse recht bank in februari de verkrach ter van een 5-jarig meisje ver oordeeld zijn slachtoffertje 100.000 gulden smartegeld te betalen. De persrechter van de rechtbank in Utrecht, mr. H. Schepen, heeft dat gisteren be vestigd. Het toegewezen smartegeld, waarvan de hoogte gelijk is aan de eis, is extreem hoog voor Nederlandse begrippen. Volgens Schepen heeft bij de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3