■Toppers en tobbers Istrijden om prijzen j 'Ik ben een moeilijk kind' Sport Positie vrouwen Spartaan verre van rooskleurig Loting na duel Quick Boys 2( ZATERDAG 20 JUN11992 27 üüïlDistrictskampioenschappen tennis bij Unicum goed bezet Tennissend Leiden is vanaf vandaag weer even broeder lijk verenigd. Op het park van Unicum doen vedetten, oud-vedetten en uiteraard pseudo-vedetten een gooi naar een prijsje tijdens de districtskampioenschappen. Om precies te zijn 494 deelnemers in B, C, en D betreden het gravel aan de Haarlemmertrekvaart. absolute verantwoordelijkheid krijgt. Het koppel wordt de hele week bijgestaan door Bart Blok, Marc van Doom, Maarten Kal lenberg, Nicola Büthker en Jo- landa Dolman. De jaarlijkse districtsweek is tra ditioneel het toernooi waar top pers en tobbers bijeenkomen. Erkende B-spelers verschijnen, maar ook 'krabbelaars' in D2 staan ingeschreven, in grote aantallen zelfs. Het niveauver schil is immens, de gezelligheid niet minder. uwe gezichten tijdens de 27ste aflevering zijn niet zo zeer op de baan te vinden, maar meer achter de wedstrijdtafel. Voor het eerst sinds 'mensen- heugnis' zit daar niet Lodewijk Kallenberg. Mister districts' heeft de fakkel overgedragen, omdat hij binnen de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) is gepromoveerd bezig en belangrijk baasje. Leidse 'Lo' laat nu niet het district tennissen maar zorgt op landelijk niveau voo» soepel verloop van het wed strijdgebeuren. Onder de nok van het Uni cum-clubhuis zit daarom sinds vandaag een jong stel dat de functie van Kallenberg over neemt. Arnoud van Sterkenburg (20) en Taco Stoppels (21) vor men de wedstrijdleiding. „De dingen die Lodewijk deed kun nen eenvoudig niet door één man worden overgenomen", zegt Arnoud van Sterkenburg met een glimlach. De districtskampioenschap pen worden geleid door twee jonge studenten die even in de rol van toernooidirecteur krui pen, waarbij Taco Stoppels de Autoritair Zijn deze twintigers wel in staat om de autoriteit en de status van hun voorganger te berei ken? Met andere woorden: heb ben zij wel genoeg overwicht op het deelnemersveld? Volgens Stoppels valt dat allemaal reuze mee. „Wij hebben al enige erva ring opgedaan tijdens de twee voorgaande kampioenschap pen. Toen waren we nog de as sistenten van Lodewijk en wer den we ingewerkt. Daarbij zaten we in de wedstrijdleiding tij dens het Unicum A-toernooi in april. Bovendien organiseren we hier jaarlijks ook nog eens de onderlinge kampioenschappen van Unicum. Daar doen enorm veel mensen aan mee en die duren ook nog eens twee we ken. Dan is dit in feite nog mak kelijker". Zijn compaan denkt er ook zo over. „Ik denk niet dat wij te jong of onervaren zijn. Als we in het speelschema knopen moe ten doorhakken, doen we dat zonder pardon, maar in overleg. En als er op de baan een inci dentje is, zullen we er ook staan. In de meeste gevallen kun je toch de wedstrijden niet volgen en zal er bij een discus sie op de baan een 'let' moeten worden gespeeld. Als er echt moeilijke zaken komen, kunnen SPORT OP TV 11.50-18 10 BBC 1 Gran 13 00-14 30 EURO: E >t reeks verslag va is (Pilkington in golf (US trijd: 14.00-17.40 Ned 2 Nederland - Cuba 14.50-15.00 Super 15.00-17.00 EURO 7 k (Duil Sport e: n 1956. 14 30-15.30 Sportnet: Powersports inter- 14 30-15.30 EURO: Kickboksen, 15 00-17 00 Old 3: Sport 3 Extra. 15-30-17.00 EURO: Olympische Spelen: terugblik op de OS in Melbourne 15 30-18 00 Sportnet LiveAut sportwagens 1992. 4e ronde d< X)S 10 s 17.00-18 00 EURO Supercross Dallas 17.45-19.30 8BC 2: Cricket: En, 17 55-18 02 Did 1Sportschau- 18 00-19 00 EURO: A 18.00-19 30 S 18 07-19 00 Did 1 5 1900-200 19 00-20 00 Did 3: Sport im Westen 19 14-19 30 Ned 1De hoogste versnelling 19 30-19.45 BRT 1: Sport. 16 30-17.00 Sportnet: Hit Biking 17.00-18 00 Sportnet Truckracir Europese 1992 17 00-19 00 EURO: Atletiek IAA 18 00-19 00 Sportnet Rallycross ropese 1992,6e ronde vanuit Berj 18 10-18 40 Did 1: Sportschau 18.30-19 00 Super World sport s 18.35-20.00 Ned 3. Studio sport. 19.00-19.30 Sportnet. Revs laat: nieuws van de Britse racecircuits. 19 00-20 00 Did 3 Sport im Wes' 0 Sportnet Atletiek. Duitse 19.45-20.15 BRT 1 Sportweekend. 19 45-20.15 BRT 2. Sportweekend halve (male vanuit Stockholm, onder v 0 00-20 50RTL4 Match meteen; ït olympisch |ournaal en e. ii Bugno 0 00-22 10N 1: EK Vi 19 45-20 15 BRT 1 20 2°5-21 oVNed 1 "ijk op si 20.10-22 00 BRT 2 EKVi 21.00-01.00 Sportne 2 00-23 00 EURO Boksen. 1992, vierde dag 3-00 00 EURO Bok ie Golf. US Open ituelle Sport Stu- 22 10-23.15 D 22.15-22.35 BBC 1: Sport. 22 15-23 15 Ned 3: Studio sport. 22 35-01 00 BBC 2 Golf Open Amen- 22 50-23 Io'bRT0 1 ^port op Zaterdag. 00 00-00.10 Super Supersports news 00 00-01 00 EURO. Tennis ATP Toernooi CU 00-01 30 BBC 2 Cricket Engeland- 01 00-02 00 Sportnet: Autosport: Acropo- lis-rally. 02 00-03.00 Sportnet Powersports inter- 03 00-04 00 Sportnet: Motorsport kwartfi- way 1992. 04 00-05.3 08.30-10 00 Sportnet l 11 55-13 30 Cricket t O Sportnet: Golf: US Open 13.00-15.00 EURO. E 22 30-02 00 BBC 2 Golf Open Am; bie Beach 23 00-01.00 EURO: EK Voetbal: eer 00 10-00 50 BBC 1EK Voetbal sar vatt.ng eerste halve finale 01.00-02 00 Sportnet Motorsport k 08 30-10 30 Sportnet Golf: US Open 1992, vierde dag 09.00-09.30 EURO: Mountainbike 09 30-10 30 EURO Roeien Regatta va 10 00-10 30 BBC 2 Cricket samenvatt 10 30-11 30 Sportnet: Powersports inte 11.30-13 00 EURO: EK V 11.50-13.00 BBC 2. Cnck van de finale tussen Engel; 12 00-13 00 Sport net Paardesport show- springen vanuit Cannes 0 13 00-14 30 EURO: EK 13 00-21.00 BBC 2. Ten 13 05-13 55 BBC 1Cric 13.30-15.00 Sportnet: T we altijd nog terugvallen op de scheidsrechterscursus D die we allebei hebben gehaald' Amoud, zoon van districtsvoor zitter Piet van Sterkenburg. „Al moet ik eerlijk zeggen dat we niet trots hoeven te zijn op dat D-diplomaatje, het stelt niet zo veel voor." B-toppers Van een devaluatie in de orga nisatie en van het toernooi is dus bepaald geen sprake. Ster ker het duo denkt dat hun aan treden een ander districtskam pioenschap oplevert. Stoppels: „Wij spelen zelf op een behoor lijk niveau en zijn jong. Dat be tekent dat we enorm veel ten nissers kennen. Het feit dat er nu zo veel B-toppers meedoen is daar een gevolg van. In voor gaande jaren was de BI-lijst minder sterk. Je moest spelers opbellen en vragen mee te doen, ze hadden vaak hun prio riteit gelegd bij een of ander A- toemooitje in dezelfde week of vergaten domweg in te schrij ven. Nu komen de meeste B-ve detten naar de districts." Dat betekent dat de komende acht dagen onder anderen Jan Willem Lugthart (titelverdedi ger), Marco Visser, Onno Guinau, Marcel Vink, Wouter van der Heijde, Perry Paauw en Marco Smit meedoen. Leuk is vooral dat de wat oudere garde ook op de BI-lijst staat. Bob van Overbeeke, Koen van Bemmel, Henk Janssen, Marcel van Rijn en Herman van der Capellen bij voorbeeld. Ontbrekende namen aan de B-top zijn onder ande ren Irma van Seeters, Cindy Berkhout en Martijn Krans. In de andere categorieën zijn er veel leuke namen te vinden. Vooral in de dubbels belooft het links en rechts interessant te worden. Zo dubbelt Unicum- voorzitter Har Meyer met Philip Verschil moet er zijn. Taco Stoppels zit op de umpire-stoel en Amoud v vormt de wedstrijdleiding tijdens de districtskampioenschappen. van der Kwast (35+) en Charles Asselbergs met Bob van Over beeke. In B staan Jan Willem Lugthart en Bionda Zonderop zij-aan-zij. Van Sterkenburg: „Het be looft een leuk toernooi te wor den". Stoppels: „En we hopen natuurlijk op mooi weer." Hij lacht om die laatste opmerking. „Zo ze altijd ii n Lugthart, 2. Marco Visser, 3 Cl: 1 Albert Robben. 2 Soha.l K Brenda Schultz wordt langzaam volwassen eastbourne rob v Brenda Schultz heeft er wat jaartjes voor nodig gehad, maar ze lijkt eindelijk af te rekenen met haar pubertijd. Altijd heeft ze het imago gehad van 'die leuke, spontane meid' die te soft en te labiel zou zijn voor de top. Maar op 21-jarige leeftijd lijkt de forse blondine (1.88 me ter) uit Heemstede eindelijk vol- wasssen. Ze won vorige week het hoog aangeschreven toer nooi van Birmingham en is voor Wimbledon nu een belangrijke outsider. De vette jaren van het talent zijn in aantocht. „Ik moest toch ooit eens vol wassen worden", zegt de immer goedlachse tennisster die zich in Eastbourne (Sussex) voorbe reidt op Wimbledon. „Ik kan toch niet eeuwig die aardige meid met de problemen blij ven?". Probleemkind Lange tijd zag het daar wel naar uit. Het talent van Brenda Schultz, gezegend met een voor vrouwenbegrippen zeer harde service, stond nooit ter discus sie. Wel vroeg iedereen zich af of het 'twijfelkontje' er ooit iets mee zou doen. Bondscoach Stanley Franker constateerde meermalen dat zijn pupil (toen nog in Jong Oranje) maar niet begreep waar het in het interna tionale tennis om draaide. Franker vond vrijwel alles bene den peil bij Schultz, behalve haar lichaamsgewicht. Volgens een andere insider, Betty Stöve, was Schultz eenvoudig niet te coachen, een probleemkind. Schultz: „Franker en Stöve zijn niet de minsten. Zij mogen dat zeggen, ze hebben bovendien nog gelijk ook. Ik ben gewoon een moeilijk kind, dat klopt he lemaal. Het luistert allemaal vreselijk nauw bij me. Ik ben grillig. Als ik het ergens niet naar mijn zin heb, op de baan of daarbuiten, dan gaat het he lemaal mis. Veel coaches zijn daar op afgeknapt. Eindelijk heb ik nu iemand die dat wel begrijpt en er geduld voor heeft." Die coach is Juan Nunez. Vo- heeft een naam op te houden en streeft nu met Schultz suc- Een bewijs voor de zijn pupil momenteel steekt, was de over winning in het toernooi van Bir mingham afgelopen zondag. Dat ze 's maandags in het toer nooi van Eastboume in de eer ste ronde al meteen verloor van Patty Fendick doet volgens Schultz weinig af aan het feit dat ze zich 'enorm sterk' voelt voor Wimbledon. „Ik kreeg na mijn finale van zondag geen rustdag. Je ziet het vaak dat iemand na een toer nooizege de eerstvolgende wed strijd onderuit gaat. Het voor deel is dat ik deze week lekker kon trainen voor Wimbledon, want daar moet het toch gebeu ren. Zelden heb ik me zo sterk gevoeld voor aanvang van een Grand Slam-t Brenda Schultz: klaar voor Wimbledon. FOTO ARCHIEF rig jaar kwam de Chileen in contact met Schultz. In tegen stelling tot zijn voorgangers wist hij de gevoelige snaar bij de Ne derlandse te raken. Niet alleen technisch en tactisch, ook men taal zette hij het servicekanon op het rechte pad. Schultz: „Ik heb niet zo snel vertrouwen in iemand. Juan is echter iemand waarin ik geloof. Hij liet me be ter spelen, verbeterde mijn sla gen en mijn houding op de baan." De trainer adviseerde Schultz ook om een sportpsycholoog te raadplegen. Dat werd de Ameri kaan Jim Loehr, die al vele top pers had begeleid. Hij leerde de tennisster om het spel anders te benaderen, niet te piekeren over een verloren punt en posi tief te blijven. Schultz kreeg ook hulpmiddeltjes aangereikt die de concentratie tijdens een wedstrijd bevorderden. Enorm sterk Nunez werkte in het verleden met onder anderen Chris Evert en Arantxa Sanchez, niet de minsten. De Zuidamerikaan REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD V Michael van den stond deze week voor het eerst in zijn leven op het 'heilige gras' van Wimbledon. Welis waar niet op het centre-court, maar toch. Op de bijba- Church Road speelde hij het sterk bezette kwalificatietoernooi met als doel een plaatsje in het hoofdschema. Dat doel werd niet bereikt, maar de Koudeker- ker (dit seizoen spelend voor het Leidse Unicum) beleefde wel een hele indrukwekkende week. Een ervaring rijker of een illusie armer „Ik zie het als een enorme erva ring die ik heb opgedaan. Al heb ik me niet gekwalificeerd, ik heb er toch maar gestaan. Vroeger won ik als ventje het toernooi van Zee en Duin in Katwijk en toen mocht ik als toeschouwer naar Wimbledon. Destijds kreeg ik al kippevel van de ambiance. Nu stond ik er zelf en voelde ik weer de kriebels. Die sfeer en de grootte van zo'n evenement, ge weldig." Was het je eerste kwalificatie reeks van een Grand Slam-toer- „Ja, ik was enkele weken gele den in Parijs om me voor Rol and Garros te kwalificeren. Daar mocht ik niet eens aan de voor rondes meedoen omdat mijn internationale ranking (370, red.) niet toereikend is. In Lon den werd het in feite opnieuw een avontuur, maar nu zat ik er AAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING 0 ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN maakt, we kennen elkaar omdat ik vo rig jaar een keer met hem trainde tijdens een toer- game set match Sla je dan nog wel een fatsoenlijke bal als je als een groen tje om je heen zit te kijken? „Gelukkig heb ik na de eerste dag de schroom van me af geworpen. Ik dacht: de druk ligt bij de anderen niet bij mij. Ik probeer me hier te kwalificeren en voel geen druk. Daardoor speelde ik de eerste wedstrijd ook erg sterk. Tennis op gras ligt mij natuurlijk erg goed, ik speel service-volley. In de eerste ron de won ik van Nestor, die won voor Canada begin dit jaar een wedstrijd in de Davis Cup tegen Stefan Edberg. Ik kreeg een kick van die overwinning. Helaas verloor ik in de tweede ronde van Tom Nijssen. In de eerste set verloor ik in de tiebreak met 12-10. In de tweede sloeg ik op 4-5 een dubbele fout. Nee, niet van de zenuwen, die had ik echt niet." Alles leuk en aardig, maar intus sen loop je al die grote toernooi en af zonder in het hoofdschema te komen. Dat schiet niet echt op. Werkt het niet frustrerend? En: hoe lang kun je dat geestelijk en financieel opbrengen? „Wimbledon was in elk geval geen frustratie. Maar inderdaad: op een bepaald moment zal ik over die drempel moeten en in de buurt van de top 200 van de wereld moeten komen. Op deze manier val ik overal net buiten en ben ik veroordeeld tot de kleine toemooitjes, Challengers en Satellites. Het is erg zwaar, het is geen prettig wereldje waarin je zit. Een moordende concurrentiestrijd tussen hon derden tennissers van wie er zo nu en dan eentje doorbreekt. De verschillen zijn vreselijk klein, maar ze zijn er. Daar klamp ik me aan vast. Een goe de periode en een beetje geluk en je klimt op de we reldranglijst, waar door je misschien wordt toegelaten tot een Grand Prix. Dat is mijn doel. Ik ben nu zo'n vier jaar bezig en heb nog steeds die mo tivatie, maar ik be grijp dat ik eens de plussen en min nen zal Was je niet geïmponeerd door het grote Wimbledon? „Enorm. Ik ben natuurlijk nog niet zo veel gewend. Nu kreeg ik alles wat ook de sterren kregen. Ballenjongens tijdens de partij, een auto die me naar het hotel bracht en ophaalde, Wimble- don-handdoeken in de kleedka mer. Ik werd er wel even stil Bekende jongens ge zien of gesproken. „Natuurlijk. Op de trainingsbaan sta je opeens tussen gas ten als Pete Sam pras en Guy Forget. Dan kijk je toch even vreemd op, al is het misschien de gewoonste zaak van de wereld. Het zijn ook maar men sen, maar toch. Als je dan in de kleed kamer bij John wegstrepen tegen McEnroe zit, zit je elkaar. Want onbewust toch on- heel leven kun je rustig op je bankje. NaamrMichael van den op dit niveau gees- Met Henri Leconte Berg telijk en financieel heb ik nog even Leeftijd: 24 jaar niet meedraaien, een babbeltje ge- Beroep: proftennisser datklopL" leiden het degradatiespook nog niet meteen om de hoek kijkt. Het gemis van de geblesseerde sprinter Fabian van den Barse laar hoeft de oranjebroeken de kop niet te kosten. De vrouwen kunnen aan de hand van Yvon ne van Dorp, die nog altijd in de race is voor een reserveplaats op de olympische 4 x 100 meter, en Bianca Vermond een gooi doen naar een plaats in de bo venste helft van de eerste divi- Schultz nummer 27 op de wereldranglijst treft in de eerste ronde op het Londense gras Nathalie Tauziat. Een zwa re loting, maar Neerlands hoop in Engeland denkt de als veer tiende geplaatste Francaise aan te kunnen. „Het zou een mooie binnenkomer zijn om meteen een geplaatste speler te ver slaan", aldus Schultz die ooit het juniorentoemooi aan de Church Road won en enkele weken geleden gekscherend op merkte dat het 'nu eens tijd werd voor een Wimbledon-titel bij de senioren'. Psychologie „Ik heb natuurlijk een service die in het vrouwenveld bijna ongeëvenaard is. In feite mag ik nooit mijn servicegame inleve ren, dat moet een zekerheid je zijn. Qua kracht en techniek moet ik met de besten van de wereld meekunnen, mijn vol leys en forehand zijn door Juan ook verbeterd. Het wordt voor de toekomst louter een mentale kwestie bij mij. Kan ik de span ning aan op 6-4 en 6-5 als ik ga serveren voor de winst? Daar draait het om. In tennis wordt het verschil tussen winst en ver lies grotendeels bepaald door de psychqjogie. Daar ben ik nu wel achter gekomen." De noodklok luidt voor de vrou wen van De Spartaan al vroeg in het seizoen. Als de ploeg uit Lis- se morgen in Delft de lijn uit de eerste competitie doortrekt, lijkt degradatie voor de hekkesluiter uit de landelijke eerste divisie onafwendbaar. Voor de man nen van AV Holland is de situa tie nog niet zo nijpend. De Leid se vrouwen maken zelfs kans op de promotie-finale, net als de mannen van De Spartaan. Handhaving in de eerste divi sie is voorlopig het hoogst haal bare voor atletiekploegen uit de Leidse regio. Mocht de smalle vrouwen ploeg van De Spartaan daarin niet slagen, dan wachten sombere tijden. De ploegen van De Bataven ondervinden aan den lijve hoe moeilijk het is zich uit de grote vergaarbak van de districtscom petitie te ontworstelen. De Leid se mannen en vrouwen treden morgen in Zierikzee aan om kwalificatie voor de finale veilig te stellen. Daarbij kan de ploeg leiding het zich permitteren Huub Pragt op de 5000 meter in de reserveploeg op te stellen. AV Holland is allang blij dat Of de mannen van De Spar taan hun positie halverwege de eerste divisie (twaalfde) vast houden hangt onder andere af van Nico van Noort. Hij moet zijn broer Peter eenmalig verhinderd doen vergeten op het onderdeel kogelslingeren. Na de competitiewedstrijd van morgen is duidelijk welke verenigingen in september in aanmerking komen voor pro motie- dan wel degradatiewed strijden. De stand in de eerste divisie bij de mannen na één wedstrijd: 12. Spartaan 18970, 19. Holland 18.013. Vrouwen: 11. Holland 13743, 18 en laatste Spartaan 12208. Katwijk en Noordwijk hebben meer dan gewone belangstelling voor de afloop van de wedstrijd Rheden - Quick Boys. Vanavond wordt namelijk na afloop van het duel tussen de zaterdag en zon dagkampioen in Rheden de loting verricht voor de eerste ronde van het KNVB-bekertoemooi. die in het weekeinde van 29 en 30 augus tus wordt afgewerkt. Katwijk en Noordwijk behoren tot de twintig amateurclubs die daaraan deelnemen. De andere verenigingen zijn Aalsmeer. Achilles 1894, BW. DE- TO, DOVO, DVS '33, DVW, LM. EHC. Sportclub Enschede. IVC. Genenmuiden, GVW, Meerssen, Quick '20, TSC, Valleivogels, Woerden. De zes kampioenen uit het zaterdag- en zondagvoetbal, Quick Boys, Kozakken Boys, ACV, RCH, Rheden, Halsteren, komen pas in de tweede ronde in actie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27