Kulker hoopt op leuk laatste jaar Sport Favorieten sneuvelen op toernooi De Munnik Rechter geeft Butch Reynolds gelijk Columbus Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren be slist dat Butch Reynolds, wereldrecordhouder op de 400 meter, toch kan deelnemen aan de Amerikaanse olympische selectie wedstrijden dit weekeinde in New Orleans. De internationale At- letiekfederatie IAAF, die Reynolds wegens vermeend steroïden- gebruik heeft geschorst, heeft gewaarschuwd dat deze beslissing kan leiden tot de uitsluiting van alle Amerikaanse 400-meterlo- pers van de Olympische spelen in Barcelona. Rechter Joseph Kinneary zei dat Reynolds aannemelijk heeft gemaakt dat hem onherstelbare schade zou worden berokkend als hij niet aan de selectiewedstrijden kan deelnemen. De IAAF in Londen leverde onmiddellijk kritiek op de uitspraak. „Het is een beslissing die tot chaos kan leiden", zei algemeen IAAF-secretaris Istvan Gyu- lai. Eltingh in finale tegen Washington manchester» Jacco Eltingh heeft gisteren de Finale van het met 450.000 gulden gedoteerde ATP-grastoernooi van Manchester bereikt. De Nederlander versloeg in de halve eindstrijd de Australiër Wally Masur in twee sets: 6-2 7-6. In de finale ontmoet hij Malivai Washington. De als vijfde geplaatste Amerikaan be reikte de eindstrijd via de Mexicaan Luis Herrera, die hij in drie sets met 6-7 6-16-1 de weg versperde. Krajicek begint tegen De Jager londen Richard Krajicek, als elfde geplaatst, krijgt in de eerste ronde van het toernooi op Wimbledon te maken met de Zuid- afrikaan John de Jager. Die werkte zich met succes door de kwa lificatie heen. Mark Koevermans treedt in dè eerste ronde aan tegen qualifier Mark Knowles, afkomstig van de Bahama's. Krüzen naar Waregem brussel Hendrie Krüzen speelt komend seizoen voor de Belgi sche eersteklasser Waregem. De Nederlander, die onder contract stond bij FC Luik, kwam gisteren tot overeenstemming met zijn nieuwe werkgever. Alleen de duur van het contract moet nog worden vastgesteld- Frank Verlaat (24) speelt komend seizoen in de Franse competitie bij Auxerre. De oud-Ajacied, die in Zwit serland bij Lausanne onder contract stond, tekende gisteren voor vier jaar. Wimbledon-kampioene overleden londen Drie dagen voor het begin van Wimbledon is Kitty God- free-McKane op 96-jarige leeftijd overleden. Godfree won twee keer het enkelspel op Wimbledon, vijf olympische medailles en was de eerste vrouwelijks vice-president van de All England Club. Rominger ziet af van Tour ceneve Tony Rominger laat de Ronde van Frankrijk schieten. De Zwitserse winnaar van de jongste Ronde van Spanje geeft de voorkeur aan een rustige voorbereiding op het tweede deel van het seizoen, met als hoofdmoot het wereldkampioenschap in Spanje. Zijn Spaanse ploeg Clas kreeg begin deze week een van de zes wildcards voor de Tour. De directie behoudt zich evenwel het recht het extra startbewijs in te trekken indien een formatie niet in de sterkst mogelijke samenstelling aan het vertrek ver schijnt. Kopmannen van Clas zijn door het wegvallen van Ro minger de Spanjaarden Mauleon, Gaston en Echave. Leidse atleet jaagt nog op limiet voor OS Han Kulker loopt op zijn laatste benen. Figuurlijk wel te verstaan, want aan de onderdanen van de beste atleet van Leiden mankeert momenteel niets. Als alles meezit dragen die de frêle 1500 meter-loper deze zomer naar de finale van de Olympische Spelen in Barcelona. Dat doet alleen niets af aan de verzadiging die bij Kulker na acht jaar topatletiek is ingetreden. „Ik ben bezig aan mijn laatste baanseizoen", zegt de 32-jarige Leidenaar al in het begin van zijn olympische voorbeschou wing. „Het moet, met of zonder Spelen, in elk geval een leuk af- scheidsjaar worden. Ik besef terdege, dat ik nog maar een paar kansen krijg om aan de li miet te voldoen. Al ben ik van mening dat ik er internationaal nog steeds bij hoor. Dat blijkt wel als ik in Barcelona aan de start verschijn. Zo niet, dan zit ik tijdens de Spelen thuis voor de buis." Han Kulker is altijd de nuch terheid zelve geweest. Al is de pupil van Bram Wassenaar, als aüeet een laatbloeier, er in de loop van de jaren wel spraakza mer op geworden. „Dat leer je wel als je zo lang meeloopt. Ik stel mij nu ook een stuk zakelij ker op. Al haal ik tijdens onder handelingen met sponsors en wedstrijdorganisatoren nog steeds niet het onderste uit de kan. Dat heeft vooral met tijd gebrek te maken. Hoe leuk ik het omgaan met mensen ook vind, ik kan nu eenmaal niet vier dagen per week alle contac ten warmhouden." Dat heeft alles te maken met zijn baan als technisch ontwer per, die hem 20 uur per week opslokt. „Als ik allés van tevoren had kunnen overzien, had ik mijn baan destijds opgezegd. Dan had ik mij volledig aan top sport kunnen wijden. Als ik na dit seizoen mijn baancarrière afsluit, kan ik weer meer gaan werken. Maar dan hoop ik wel op boeiender werk dan wat ik nu doe." Want Kulker mag dan de naam hebben nuchter en analy tisch te zijn, hij heeft ook een andere kant. Diep in zijn hart heeft hij zelfs een broertje dood aan de kille, zakelijke jacht op limieten. „Het is bekend dat ik het niet moet hebben van snelle tijden, maar vooral van tacti sche races. Daarom dicht ik mij in Barcelona ook finalekansen toe. Het voldoen aan de limiet van 3.36,50 vind ik een groter probleem. Die tijd is scherp en de tijd dringt." Hamstring „Gelukldg heb ik geen last meer van blessures. Vorig jaar vergal den die mijn seizoen. Met mijn hamstring moet ik nog steeds oppassen, want daaraan ben ik de afgelopen twee jaar drie keer geblesseerd geweest. Daarom train ik ook voorzichtig. Op die basis heb ik in Brussel, Duis burg en tijdens een 4 x 1500 es tafette (in Sheffield, red.) rond de 3.40 gelopen. Niet slecht, maar ik miste daar nog het hei lige vuur." „Ik hoop op een laatste vlam. Tot 6 juli heb ik nog enkele kan sen, met name de Ad Paulen Memorial in Hengelo (volgende week zondag, red.). De Neder landse kampioenschappen be schouw ik als laatste uitwijkmo gelijkheid. Misschien moet ik nog naar Aarhus en Stockholm om die limiet te halen. Ik zie wel waar het schip strandt." „Op krediet van de KNAU en het NOC reken ik maar hele maal niet. Vorig jaar voor de wereldkampioenschappen in Tokyo (waar Kulker uiteindelijk geblesseerd toekeek, red.) kreeg ik van de KNAU het voordeel van de twijfel, maar ik heb nog geen enkel teken ontvangen dat ik zonder aan de limiet te vol doen meemag. Zelfs het tonen van vormbehoud houdt al een tijd in van 3.36,70, de B-limiet." Populariteit In het ongunstigste geval moet Kulker deze zomer („Ik loop door tot de baan dichtgaat en zet er dan definitef een punt achter") werkeloos terugbliltken op een prachtige loopbaan. „EK, WK en Olympische Spelen, ik heb hët allemaal meege maakt. Overal heb ik mijn ge zicht laten zien. Vandaar dat ik nu een zekere populariteit ge niet. Dat heeft niet alleen met prestaties te maken, maar ook met de regelmaat waarmee je op wedstrijden verschijnt. Zelfs de indoorkampioenschappen sloeg ik zelden over." „Als sportieve hoogtepunten beschouw ik mijn Europese in- doortitel en de derde plaats op de de EK van Stuttgart outdoor in 1986. Maar het is niet alles goud wat er blinkt. In Neder land heerst nog steeds geen topsportklimaat. Wat ik als at leet verdien, komt in een trust fonds terecht, dat ik pas kan aanspreken na mijn actieve loopbaan. Toch wil de belasting mij nu al aanslaan. Omtrent de fiscale status van het trustfonds is namelijk niets geregeld. Dat vind ik belachelijk. Zo blijft atle tiek een superamateuristische sport." „Wat dat betreft is het bij wegwedstrijden beter geregeld dan bij de baanaüetiek. Op de weg valt ook wat te verdienen. Kijk maar naar de marathon van Leiden, dat is toch een Krans strandt in kwartfinale amersfoort Martijn Krans is gisteren in de kwartfinale van het Alta-A-toer- nooi in Amersfoort uitgescha keld door Mark Belgraver: 4-6 1- 6. In de eerste set koesterde de Merenwijk-speler nog een 4-3 voorsprong, vervolgens sloeg bij hem de vermoeidheid toe. Een half uur voor zijn kwartfinale partij had hij in de tweede ron de afgerekend met Robbert Jan van Aalderen uit Amsterdam: 7- 5 6-4. Krans speelt volgende week bij het Utrechtse Iduna. De Leidenaar laat op de dis trictskampioenschappen (Uni cum) verstek gaan. Olympische ploeg mèt Tonny Dirks PAPENDAL ANP Het Nederlands Olympisch Co mité heeft gisteren in sportcen trum Papendal de olympische ploeg overgedragen aan chef de mission André Bolhuis. Voorzit ter Wouter Huibregtsen zette daarvoor speciaal het oranje sportpetje op, dat achter hem tweehonderd geselecteerden reeds onherkenbaar maakte. Bolhuis verklaarde tijdens de Nationale Sport Ontmoeting er van uit te gaan dat hij in Bar celona een ploeg van in totaal 330 mannen en vrouwen zal lei den. Hij zei ervan verzekerd te zijn dat het organisatiecomité COOB'92 geen enkele restrictie meer heeft ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging. Bolhuis werd dezelfde avond nog bediend door het NOC-be- stuur, dat de marathonloper Tonny Dirks na een eerdere af wijzing alsnog aanwees voor de marathon rond Montjuich. Dirks was eerder afgevallen, omdat hij de limiet van 2.11.30 niet haalde. Wel leverde hij met 2.12.45 een perspectief bieden de prestatie in Londen. Be stuurslid Jan Loorbach verklaar de dat Dirks het voordeel van de twijfel kreeg. Anne van Schup- pen, die de marathonlimiet voor vrouwen wel haalde, maar buiten de termijn, werd tijdens een extra bespreking alsnog af gewezen. SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN HONKBAL TENNIS - Gustafsson (Zwe) 6-1 6-4. Medvedev KOERSEN 2-6 7-5 6-0 MDC: H L Heemskerk/E man - R.KIein|an/R van Leeuwen 6-3 6-3 VEC1: L Faas T.Canter Visscher 6-2 6-4 VEC2: M Zwerver - M Gnekspoo< 6-3 6- M Beran - M Dekker 6-2 7 6 GDC: M Zwe ver/R Righart - V Gelder C Wooren/N Vi RiinmriWYffliïUlI VOLLEYBAL WORLD LEAGUE Vi|1de ronde: Groep B: Ou.tsiand - Canada 0 (13-15 15-17 8-15). Groep C: Frankri|k Zui Korea 3-1 (15-2 15-3 14-16 15-8) WATERPOLO WIELRENNEN INDE VAN ZWITSERLAND rde etappe Pfaffikon-Schatfhauien: 1 Ne- sen (Bel) 166 km m 4 01 43 (gem 41 205 </u). 2 Manzon, (Ita). 3 Van 8'abant (Bel). Reiss (VSt), 5 Di Basco llta). 6 Leom (Ita). Anderson (Aus), 8 Joho (Zwi), 9 Fondnest a). 10 Hundertmarck (Du,). Opgegeven wit: 1 Furlan(lta) 12 27 59, 2 0 36, 3 Imboden (ZwiK) 39. 4 0 0 50. 5 Leclercq (Fra) 0 55.6 Anderson 0 58. 7 Trumheiler (Zwi). 8 Bugno. 9 Boyer (Fra). 10 Göl* (DuO 1 00. 14 Bouw mans 1 04, 15 LeMond. 19 Breukmk. 29 Den Bakker 1 22. 38 Van Loenhout 4 32. 52 Kulker heeft een broertje dood aan de kille, zakelijke jacht op limieten. schitterend spektakel. Daar zul je mij ook nog wel eens aan de start zien, al loop ik dan geen marathon, maar hooguit tien ki lometer." „Wie het dan van mij op de 1500 meter moet durf ik niet te zeggen. Ik zie wei nig aanstormende talenten om me heen. Zelfs internationaal slaagt bijna niemand er in lang aan de top te blijven. Ik voel me één van de laatste der Mohika nen, de laatste van de oude gar- foto loek zuyderduin de. Maar ik heb geen zin om langzaam af te zakken naar de middelmaat. Dus stop ik nu het nog goed gaat. Tenzij ik een gouden medaille win in Bar celona. Dan ga ik nog een jaar tje door om te oogsten. Op de vijfde dag van de open kampioenschappen van Leider dorp hebben enkele favorieten hun plaatsing niet kunnen waarmaken. De verrassing van de dag was dat in het vrou wenenkel BI de als eerste ge plaatste Nathalie van der Voort een halt werd toegeroepen. In de kwartfinale verloor zij van OLTC-speelster Liesbeth Hoog houdt: 6-2 4-66-1. - Volgens Hooghoudt had haar opponente niet in haar spel kunnen komen omdat zij de ballen snel en hard retourneer de. Hierdoor stond Van der Voort in iedere rally van begin af aan steeds onder druk. Het resultaat was fraai; in de eerste en derde set werd Van der Voort bij vlagen weggevaagd. Dat de tweede set verloren ging was een kwestie van concentratie verlies bij Hooghoudt. In de derde set pakte zij de draad weer op en met de bekende mokerslagen werd de ongemo tiveerd ogende Van der Voort met 6-1 naar huis gestuurd. Bij de mannen in BI hielden de favorieten wel stand. Een sterk spelende Mare Nagelker- ken behaalde een regelmatige 6-2 6-2 zege op Noordwijker Xander Hertzman. Hij bereikte hiermee een plaats bij de laatste vier. Talbert Boef moest giste ren zowel in BI als B2 aan de bak. Vreemd genoeg vertoeft de winnaar van de Haarlemse C- Masters nog steeds op de C-lijst. „Foutje van de bond", legt Boef uit. Dat Boef dit seizoen in C niet meer zijn gezicht laat zien is logisch. „Ik kan wel weer de C-toernooitjes winnend gaan aflopen, maar dan blijf ik in mijn ontwikkeling als tennisser stil staan. Het zou echter wel goed uitkomen voor mijn bank rekening, maar zo ben ik niet", aldus Boef. In BI moest Boef aantreden tegen Unicummer Marco Vis ser. Ondanks goed tegenspel moest Boef erkennen dat Visser nog wel een maatje te groot voor hem is: 6-3 7-5. In B2 deed Boef wel goede zaken. Hij liet de toch zeer ervaren thuisspeler Hans van Bijsterveldt met 6-1 6- 0 volkomen kansloos. In het mannenenkel Cl vlo gen de geplaatste spelers er met bosjes tegelijk uit. Wel moet worden aangemerkt dat de wedstrijdleiding van De Munnik een vergissing heeft gemaakt door Martin Verkerk als eerste te plaatsen. De organisatie heeft Martin verward met diens ou dere broer Mickel, die overigens al enkele jaren te boek staat als B-speler. Verkerk moest het in de twee de ronde opnemen tegen Nieuw-Vennepper Robben. De laatste had weinig moeite met de jeugdige topper: 6-2 6-2. Ook de als tweede geplaatste OLT- C'er Moussavi verloor. Patrick Wijffelman speelt tot nu toe een heel sterk toernooi, wat in deze wedstrijd tot uiting kwam: 2-6 7-5 6-0. Maassen pakt vijfde dagprijs carcassonne anp Frans Maassen lijkt deze week in de Midi Libre wel op herha ling. Evenals vorige week in de Ronde van Luxemburg moest de renner van Jan Raas, die één dag het klassement aanvoerde, in Frankrijk ook eerst op een fikse achterstand worden gere den om een dagprijs te behalen. Dat gebeurde gisteren in de rit van Millau, waar'de 27-jarige Limburger een dag eerder met ruim 22 minuten achterstand was gefinisht, naar Carcasson ne. Maassen versloeg Dimitri Jdanov na een vlucht van 23 ki lometer en pakte zijn vijfde overwinning van het seizoen. De Colombiaan Camargo bleef leider. In de Ronde van Zwitserland wijzigde niets. Giorgio Furlan behield de eerste plaats in het klassement en de etappezege ging naar de Belg Wilfried Nelis- De overwinning in de derde etappe van de Bicicleta Vasca was voor de Fransman Jalabert. De Belg Museeuw behield de leiding in het algemeen klasse ment. Volgens de Belgische krant het Laatste Nieuws dreigt een abrupt einde te komen aan de loopbaan van Rudy Dhaenens. De 31 -jarige renner uit de ploeg van Peter Post kampt met hart problemen. Dat werd donder dag tijdens een onderzoek in het ziekenhuis van Gent gecon stateerd. Laurent Jalabert meldt zich weer aan het front. De Fransman boekte na een blessureperiode weer een overwinning. In San Sebastian won hij de derde etappe van de Bicicleta Vasca. foto ORANJE VOETBALREIS HALVE FINALE EK.'92 AAA DAGVLUCHT INCLUSIEF. KJ'J| 1 ENTREEKAART NED. v a. Boeking bij ieder reisburo in Nederland ol bij: REISBURO VAN CERWEN 040 5454?ö 040 - 531665 (Ook 's avonds en in het weekend bereikbaar.;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25