Voetbalwereld vergaapt zich aan Oranje Bondscoach Möller-Nielsen ligt in Deense vuurlinie EK-Voetbal Platini wil opstappen Onkosten Taylor weg Historisch doelpunt Bergkamp Ruud Gullit en zijn vriendin Christina trokken er gisteren op de fiets op uit. foto» anp Aladren fluit Nederland-Denemarken göteborg De Spanjaard Emilio Soriano Aladren is door de UEFA aangewezen als scheidsrechter voor de halve finale tussen Nederland en Denemarken aanstaande maandag in Göteborg. De andere wedstrijd in de halve eidnstrijd tussen wereldkam pioen Duitsland en gastland Zweden wordt morgen geleid door de Italiaan Tullio Lanese. De finale om de Europese voetbaltitel werd door de UEFA toegewezen aan de Zwitser Bruno Galler. De eindstrijd, volgende week vrijdag 26 juni, wordt gespeeld in Gö teborg. Tweehonderd extra kaarten göteborg De KNVB heeft gisteren met pijn en moeite 200 extra kaarten gekregen voor de halve-finalewedstrijd van het Neder lands elftal tegen Denemarken. Dat aantal komt bovenop de 2800 die elke halve finalist eerder werd toegewezen. Die kaarten zijn echter allang en breed verkocht via de reisbureaus. De be langstelling in Nederland voor de ontmoeting maandagavond in Göteborg bedraagt een veelvoud van het geringe aantal dat de organisatie onder de vier landen heeft verdeeld. „Het is zinloze moeite", zegt KNVB'er Hennie Smorenburg, „om naar 'Zeist' te bellen of met ons bureau in Göteborg." Soldaten schoppen rellen in Duitsland zeven* Ongeveer 500 Nederlandse soldaten die gelegerd zijn in Seedorf in Nedersaksen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in het naburige dorp Zeven rellen geschopt na de EK- voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland. Enkele auto's werden beschadigd en twee soldaten raakten gewond, aldus de politie. Nadat de Nederlanders de overwinning van Oranje al in de ka zerne hadden gevierd? trokken zij voor een deel te voet en voor een deel met auto's naar een nabijgelegen autoweg. Passerende voertuigen werden met flessen bekogeld of tot stoppen gedwon gen en beschadigd. Twee soldaten raakten gewond. In Zweden arresteerde de politie voor en na de interland Nederland-Duits land 21 personen, onder wie 10 Duiters. zaterdag 20 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1 BBC 1 EURO EK-hoogtepunten 10.00-13.00 Vooruitblik 14.05-14.30 20.00-22.00 EK-joumaal 22.15-23.15 18.07-19.00 zondag 21 juni EK-hoogtepunten 1000-1300 19.00-20.00 Zweden - Duitsland 20.00-22.10 20.10-22.00 20 15-22.29 19.45-22.10 20.00-22.00 23.00-01.00 EK-journaal 22.20-22.50 19.30-19.58 maandag 22 juni EK-hoogtepunten 11.30-13.00 Zweden - Duitsland 13.00-14.30 ZATERDAG 20 JUN11992 Z parus gpd Volgens de Franse sportpers zijn de dagen van Michel Platini als bondscoach ge teld. De 36-jarige voormali ge stervoetballer zou ernstig overwegen op te stappen omdat hij een nieuwe uitda ging zoekt. Hoewel de deelname van het Franse elftal aan het Eu ropees Kampioenschap In Zweden op een afgang zon der weerga uitliep, staat de positie van Platini niet ter discussie. Noch de voetbal bond, noch de sportpers heeft de afgelopen dagen geprobeerd Platini verant woordelijk te stellen voor het falen van 'Les Bleues'. Daarvoor staat Frankrijk's meest succesvolle voetballer aller tijden teveel op een voetstuk. In Nederland, Duitsland of Italië zou de coach van een elftal dat als één van de favorieten naar Zweden ging en dat genadeloos door de mand viel, al lang op de keien zijn gezet, maar in Frankrijk geniet Platini het voordeel van de twijfel. Het wordt als zijn verdienste be schouwd dat Les Bleues zich zonder ook maar één punt te verspelen voor het EK plaatsten, hoewel het team zoals in Zweden pijnlijk bleek, niet over voldoende kwaliteit beschikte. Volgens het sportdagblad L'Equipe wil Platini na 2 juli een beslissing nemen. Een datum die niet toevallig ge kozen is. Op 2 juli beschikt de FIFA wie het WK in 1998 mag organiseren. Frankrijk is één van de belangrijkste kandidaten. Als Frankrijk het WK krijgt, wil Platini graag voorzitter van het or ganisatiecomité worden. De Duitse supporters jagen de DFB (Duitse voetbal bond) op onkosten. De Eu ropese voetbalbond (UEFA) heeft gisteren de Duitsers een geldboete opgelegd van ongeveer 13.000 gulden om dat een aantal „vurige" fans vuurwerk had afgestoken en op het veld had gegooid tij dens Nederland-Duitsland. De DFB gaat tegen de „be keuring", die binnen dertig dagen overgemaakt dient te worden, in beroep. „Omdat niet is bewezen dat het uit een Duits vak kwam", aldus perschef Niersbach. Het is de tweede geldstraf tijdens het EK. Eerder werd Duits land veroordeeld tot het be talen van bijna vierduizend gulden omdat enkele aan hangers bij de wedstrijd te gen het GOS aanstekers op de grasmat hadden gegooid. Twee dagen qa de roemloze aftocht van net Europees voetbalpodium In Zweden eist een groot aantal Engelse kranten het vertrek van bondscoach Graham Taylor. Een vet gedrukte kop in het boulevardblad „The Sun" is meer dan duidelijk. „Doe ons een plezier en vertrek", schreeuwt de krant. De spelers worden echter ook niet gespaard door het sensatieblad. Ze worden als „Taylors domkoppen" beti teld. De „Daily Mail" eist van de Engelse bondsacoach een drastische ombuiging van taktiek. Preben Elkjaer-Larsen: 'Het lukt maar niet om hem kwijt te raken' göteborg albert geesing gpd-verslaggever Preben Elkjaer-Larsen schiet niet graag met losse flodders. Hij is recht voor z'n raap. Toen en nu. Als voetballer schoot de voormalige koningsschutter in België en Italië menige reputa tie aan flarden, nu, als tv-ver- slaggever, heeft hij het al twee jaar gemunt op Richard Möller- Nielsen, De Deense bondscoach kan bij Larsen geen goed doen en wordt door hem gediskwalifi ceerd als 'een regelrecht drama voor het Deense voetbal'. Om dat hij Denemarken veel te ver dedigend laat voetballen en hij de spelers beknot in hun vijheid en natuurlijke aanvalsdrift. De sensationele doorbraak naar de halve finales van het EK doet daar voor Larsen niets aan af. Na de openingswedstrijd te gen Engeland, die Denemarken verrassend met 0-0 afsloot, keek Larsen bedrukt voor zich uit. „We verliezen weer niet en krij gen hem zo nooit buiten. We hebben twee jaar lang alles ge probeerd hem kwijt te traken, maar zo lukt het nooit en blij ven we met hem opgescheept." Dat is harde taal van een ex- voetballer, die weet hoe onzeker het bestaan van een trainer is. Daar heeft Larsen in dit uitzon derlijke geval echter maling aan. En hij niet alleen. De bonds coach tegen wil en dank ligt niet alleen overhoop met de pers, maar ook met een fiks aantal in ternationals. Michael Laudrup is een van hen, zijn jongere broer Brian is evenmin gechar meerd van de omstreden bondscoach. Beiden bedankten zestien maanden geleden voor de eer, in februari koos Brian echter eieren voor z'n geld. Pal nadat loegoslavië een EK- verbod werd opgelegd en Dene marken als plaatsvervanger werd aangewezen, waagde de Deense voetbalbond een ultie me poging ook Michael Laud rup te bewegen zich weer in het shirt van de nationale ploeg te hijsen. De speler van Barcelona stelde twee voorwaarden. Ten eerste moest Jan Mölby worden geselecteerd, ten tweede wilde hij inspraak in de selectie en de tactiek. Möller-Nielsen wees beide voorstellen gedecideerd van de hand. Voor de volgeling van Johan Cruijff was daarmee de kous af. Zijn gezag en autoriteit als bondscoach is er niet groter om geworden, het respect voor hem evenmin. Al vanaf z'n aanstel ling, twee jaar geleden als op volger van de naar Turkije ver trokken Sepp Piontek, ligt hij in de vuurlinie. Niemand zag het zitten in de voormalige assistent van Piontek. Ook de Deense bo bo's niet. Zij wilden opnieuw een Duitser en zagen in Horst Wohlers een prima alternatief voor Piontek. Bayer Uerdingen Nederlaag levert winst op Een nederlaag behoeft niet immer verlies te betekenen. Althans in de beurs niet. De sportieve tegenvaller tegen Nederland blijkt voor het Duitse voetbalelftal tegelijkertijd een financiële meevaller. Met dank aan de Schotten. Hoewel Duitsland donderdag tegen Oranje met 3-1 werd afgedroogd, ontvangen de spelers ieder toch het niet onaardige bedrag van 45.000 gulden de man. De premie die vooraf was afgesproken indien de wereldkampioen de halve finales van de eindronde om het Europees kampioenschap zou bereiken. Het bereiken van de finale levert de selectie van Berti Vogts het aardige sommetje van ruim 65 mille op. De Europese titel is bijna negentigduizend gulden waard. De Schotse spelers zouden provi sie dienen te ontvangen, want als de Duitsers de halve finales niet hadden bereikt hadden ze geen enkele „pfennig"gevangen. Brian Laudrup: hij koos eieren voor zijn geld. foto archief weigerde echter het contract tussentijds te verbreken. Wo hlers haakte daarop een dag voor de presentatie af en maak te zodoende de weg vrij voor Möller-Nielsen. Legio zijn inmiddels de aan varingen, die hij met de spelers heeft gehad. Jan Heintze hield er een schorsing van een jaar aan over toen hij daags voor de interland tegen Joegoslavië zijn biezen pakte omdat hij niet in de basis stond. De PSV'er ont breekt in Zweden op het appel. Dat geldt sinds gisteren ook voor Kim Vilfort (privé-omstan- digheden) en Bent Christensen, die voor de tweede keer het Zweedse kamp verliet. Eerder omdat z'n vrouw moest beval len, dit keer vanwege een knie blessure. Vilfort was een van de zes spelers, die er vier jaar geleden in Duitsland ook al bij was. Als wisselspeler, net als Lars Olsen en John Jensen. De andere drie, doelman Peter Schmeichel, John Sivebaek en ex-PSV'er Flemming Povlsen hadden ook toen al een basisplaats. De toen al voorspelde terugval van het Deense nationale elftal met oudgedienden als Lerby, Mor ten Olsen, Elkjaer-Larsen en Ar- nesen, werd in de jaren ema be vestigd. Denemarken kon zich niet kwalificeren voor het WK'90 en bereikte via de ach terdeur het EK in Zweden. Qua leeftijd en ervaring doet de huidige ploeg niet veel onder voor Oranje. Met Sivebaek (80 interlands), Olsen (60), Nielsen (53) en Schmeichel (50) heeft Denemarken vier spelers, die vijftig of meer interlands heb ben gespeeld, Povlsen en Jen sen zitten er dicht tegenaan. Kwalitatief stelt het daarentegen weinig voor en is Brian Laudrup bijna een roepende in de woes tijn. Het elftal bestaat voor de helft uit spelers, die in de Deen se competitie spelen, alleen Schmeichel (Manchester Uni ted), Laudrup (Bayern Mün- chen) en Sivebaek (Monaco) spelen in het buitenland bij een erkende topclub. De sensationele manier waar op Denemarken de Fransen de doortocht naar de halve finales versperde, verbaast de Duitse bondscoach Berti Vogts niet. Al vooraf waarschuwde hij voor de Deense power. „Deze ploeg is allesbehalve een punten-leve- rancier. De Denen spelen met het hart en zijn in Zweden tot alles in staat" Van de 'Danish dynamite' van weleer in Mexico '86 is nochtans geen sprake meer, de positieve instelling is echter onveranderd. Ook in Duitsland, waar men in geen jaren zo'n vernedering had meegemaakt, wordt diepe be wondering getoond voor het elf tal van Michels en Advocaat. Zo'n 24 uur na het uitrazen van de Hollandse wervelstorm, pro beerde bondscoach Berti Vogts de scherven bijeen te rapen en te lijmen wat er te lijmen viel. Jupp Heynckes, begin dit sei zoen nog trainer van Bayem München en straks evenals een half dozijn Nederlanders in Spanje (Bilbao) aan de slag, volgde met grote interesse de persconferentie in het Duitse onderkomen te Atvidaberg, waar andermaal honderden journalisten samendrongen. Heynckes, als columnist ver bonden aan het Duitse blad SportBild, nam na een moeiza me strijd van Berti Vogts met de media, de bondscoach van Duitsland in bescherming. Heynckes: „Het heeft geen zin het Duitse team genadeloos aan te pakken. De Duitsers wa ren niet slecht, Nederland was gewoon te goed. Ik ben zelf een Duitser en het deed me pijn dat het nationale team voor schut werd gezet. Maar ik heb in jaren niet meer zo van een interland wedstrijd genoten als donder dagavond. Dit was het beste wat het internationale voetbal het afgelopen decennium heeft voortgebracht. Dat zullen vele Duitsers met mij eens moeten zijn." Die openhartige woorden kregen veel bijval. Sepp Maier, jarenlang de nummer één in het Duitse doel en nu opgenomen in de technische staf van de na tionale ploeg, zei het geen schande te vinden dat de 'Mannschaft' zo hard onderuit was gegaan. „Nederland heeft op dit moment een super-elftal. Het barst van de techniek en beweging." In de ogen van Heynckes springt er ondanks het sterke collectief één man met- kop en schouders bovenuit. Niet Gullit, Rijkaard of Koeman, maar Van Basten. Zijn droogstand in het toernooi ten spijt. „Ik ben al jaren een grote fan van Marco van Basten. Ik stel voor de Duitse sportbladen een ranglijst van buitenlandse ster ren samen. Daarop prijkt hij nu al maarfden bovenaan. Marco is op dit moment de beste speler die de wereld kent. Tegen Duitsland vond ik hem ronduit subliem. Het hele team profi teerde van zijn spel. Vanaf nu Het Nederlands elftal heeft de complete internationale voetbalwereld versteld doen staan. Voormalige ve detten, buitenlandse bondscoaches en sport journalisten uit alle uithoe ken van Europa raken niet meer uitgesproken over de klasse van het huidige Oranje. Rinus Michels had op de rustdag van Oranje weinig aandacht voor zijn vrouw. De Generaal was meer geïnteresseerd in de kranteverslagen van Nederland-Duitsland. foto anp schaar ik hem in het rijtje Cruijff, Beckenbauer, Marado- na." Heynckes vervolgend: „Ik heb ooit eens tegen Brian Laudrup, die ik heel hoog heb zitten, ge zegd dat hij zoveel mogelijk naar Van Basten moest kijken. Laudrup heeft een broertje dood aan meeverdedigen. Maar de 'grote' Marco van Basten was het niets te veel gevraagd om tegen Duitsland een sprint van 40 meter naar de eigen corner - vlag te nemen om daar met een keiharde sliding de bal weer te veroveren. Daarmee gaf hij zijn allroundheid aan. Hij voelt zich nergens te groot voor. Stond ook als eerste opgesteld in de buurt van Van Breukelen bij comers en vrije trappen. In mijn ogen is hij de perfecte voetballer." Graham Taylor, de Engelse bondscoach die ladingen van kritiek heeft moeten slikken na de afgang van zijn veredeld ca fé-elftal in Zweden, zegt even eens likkebaardend naar de prestaties van Oranjes centrum spits te hebben gekeken. „Mi chels weet amper hoe gelukkig hij zich moet prijzen met zulke diamanten in zijn team. Er is naast Van Basten trouwens niet één zwakke schakel te ontdek ken." Engeland wil terug naar het ren naar de lange halen van vroeger. Daar zien we in de En gelse competitie al genoeg De Zweedse kranten konden tot voor gisteren slechts lyrische teksten bedenken met betrek king tot de eigen nationale ploeg. Maar de vrijdagedities kwamen ruimte te kort om Oranje de hemel in te prijzen. 'Flygande Hollandare' was de korte, maar krachtige kop in Svenska Dagbladet. De overgebleven Franse jour nalisten in Zweden geven stuk voor stuk toe dat Nederland vemit het beste voetbal van het toernooi speelt. Tot groot ver driet van Platini, die volgens hen zeer binnenkort zijn ont slag zal indienen. Jupp Heynckes nogmaals: „Het indrukwekkende van het huidige Nederlandse team is dat het al zoveel onoverwinne lijkheid uitstraalt voordat er een bal is getrapt. Op het moment dat Gullit en de anderen het veld betreden, hebben ze iets over zich van: 'hier zijn we, kijk eens hoe goed we zijn'. Die uit straling is er gewoon. En een te genstander voelt dat. Die wordt bang. Een aantal Duitse spelers deed het donderdag vanaf het begin in z'n broek." göteborg anp Het doelpunt van Dennis Berg kamp in de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Duits land was de duizendste treffer van Oranje. Het eerste doelpunt van het Nederlands elftal viel op 30 april 1905. Tien minuten voor het einde opende Eddy de Neve in Antwerpen de score. Omdat de linksback van die tijd, met de naam Stom, daarna in eigen doel schoot werd een ver lenging noodzakelijk. In de extra speeltijd scoorde De Neve nog drie keer. Neder land won daardoor met 4-1. De produktiefste speler van het Ne derlands elftal is Faas Wilkes. Hij maakte 35 doelpunten als international. De tweede plaats wordt gedeeld door Johan Cruijff en Abe Lenstra, beiden goed voor 33 treffers. Van de huidige internationals is Marco van Basten het succesvolst In de 54 interlands die hij tot nu speelde maakte hij 24 doelpun ten. ouderwetse 'kick-and-rush' voetbal, omdat het zich met een verkrampte continentale speel stijl belachelijk heeft gemaakt op het Europees kampioen schap. Ray Clemence, commen tator bij de BBC en volgend sei zoen coach van Tottenham Hotspur, hoopt dat het optre den van het Nederlands elftal bij Graham Taylor de ogen zal hebben geopend. „Na die show tegen Duitsland kun je als voet balliefhebber maar tot één con clusie komen: zó moet interna tionaal worden gespeeld. Laten we in Godsnaam niet terugke-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23