Eiland voor stille genieters Vakwerk uit binnen- en buitenland Toerisme ZATERDAG 20 JUNI 1992 REISBERICHTEN Gooilust-route Leuk om eens doorheen te fietsen: Gooi-, Vecht- en Eemland. Polders, meren, bos en hei. Het mooiste, of in elk geval verras sendste fietspad is ongetwijfeld dat van Nederhorst den Berg naar Ankeveen, maar er is nog zo veel meer te zien. Zoals de nieuwe Gooilust-route van de ANWB bewijst. Vierendertig kilo meter lang is dat langs vele luisterrijke, 17de- en 18de-eeuwse buitenplaatsen en landgoederen getrokken lint en de routebe schrijving is 2,50 te koop bij alle VW-kantoren in de regio Gooi en Vechtstreek. Het traject begint in Hilversum en is 'uitge- pijld' met de bekende zeshoekige ANWB-bordjes. Fietsen huren bij het station van Hilversum is mogelijk. Met de bolderkar op het strand van Ameland. foto pr. Bolderkar gratis Ameland roert de trom. Zijn het geen vakantiebungalows met nostalgische rieten daken die door de VW van het Waddenei land worden aangeboden, dan zijn het wel de al even nostalgi sche bolderkarren. Voor ouders met kinderen tot vijfjaar is die laatste offerte zelfs gratis zolang ze maar een vakantie boeken in een periode die vóór 10 juli 1992 valt. Meer informatie: VW Ameland: 0 51 91 - 20 20. Hotel De Efteling Sinds 3 juni in gebruik: het Efteling Hotel Kaatsheuvel. 'Een Sprookjeskasteel met 122 kamers', meldt de folder. Er werd in het Brabantse min of meer voortgeborduurd op het succesvolle idee van drie Arabische broers die in het winkelcentrum van Ed monton (Canada) een hotel bouwden, waarin de kamers werden ingericht naar een bepaald thema (Hollywood, Duizend-eneen- nacht, Romeinse Rijk). Zo kent het hotel in Kaatsheuvel kamers die in sfeer doen denken aan sprookjes van Doornroosje en Hans en Grietje. Klap op de vuurpijl is echter de Fata Morgana kamer. Reserveren is aan te bevelen; nadere informatie: 0 41 67 - 881 11. Poppenhuis Tot 29 augustus in het Veluws Museum aan de Donkerstraat te Harderwijk: de tentoonstelling 'Het Poppenhuis, je lust en je le ven'. Veertig bijzondere poppenhuizen bijeengebracht. Grote en kleine; zelfgebouwde en fabrieksèxemplaren. Helaas ontbreekt het mooiste poppenhuis ter wereld (Titania's Palace staat al sinds jaar en dag te pronken in het Deense Legoland), maar de blikvanger van de expositie in het Veluws museum (het riante, vier verdiepingen tellende poppenhuis van Wim Kros) mag er ook wezen. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Info: 0 34 10 - 1 44 68 Heerlijkheid Bergen Van oudsher een Heerlijkheid, het iets ten noordwesten van Alk maar gelegen Bergen. Kunstenaarsdorp, maar - de laatste tijd - meer nog een toeristische trekpleister. Nergens in Nederland zijn de duinen zo breed (5 kilometer) en zo hoog (Radarduin bij Schoorl - 54 meter boven NAP), strand en zee liggen bij de hand en Alkmaar (Kaasmarkt) en Langedijk (Neerlands oudste vaar- veiling) bevinden zich op een steenworp afstand. Daarachter lig gen - rondom een van de mooiste polders van Holland, de Ei landspolder - dan weer schitterende dorpjes als Grootschermer, Graft, De Rijp en Driehuizen. Niettemin vond de door twisten verscheurde VW het nodig ook in het dorp zelf voor enig vermaak te zorgen, met als hoogte punten de Holland Music Sessions (elke avond in juli in de Ruï- nekerk), de traditionele lichtjesavond waarop het hele dorp met lampionnen is verlicht (5 augustus) en als afsluiting van het zo-- merseizoen op 4,5 en 6 september Jazz Sail, een melange van live muziek in Bergen en zeilwedstrijden op de rede van Bergen aan Zee. Info: VW Bergen, telefoon 0 22 08 - 1 31 00 1 21 24. Verstandelijk gehandicapten De Stichting Omnibus houdt zich al jaren bezig met de organi satie van vakanties voor geestelijk gehandicapten. Bestemmin gen: België, Luxemburg, Duitsland en natuurlijk het eigen land. Er wordt gereisd in kleine groepjes (maximaal 15 personen), waarbij gebruik wordt gemaakt van bussen, treinen maar ook zeilschepen. De groepen staan onder leiding van vrijwilligers en inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de Stichting Omni bus, Van Diemenstraat 202,2518 VH Den Haag, telefoon 0 70 - 360 58 86. Doolhof op Drielandenpunt Vroeger stond er op het Drielandenpunt boven Vaals niet meer dan een vervaarlijk zwiepende uitkijktoren met daar omheen een carré sterk geurende frietkramen. Nu is er een nog wat kaal, maar niettemin spannend, uit 17.000 haagbeuken bestaand doolhof geplant. Een wirwar van paden, hoeken en lanen waarin de bezoeker met bang gemoed urenlang kan dwalen. Om de feestvreugde nog wat te verhogen zijn op negen plaatsen water muren aangebracht die de zwerver bij de geringste onachtzaam heid een nat pak kunnen bezorgen. In het Labyrint, zoals dit hoogst gelegen doolhof van Nederland is geheten, werd ook een expositie ingericht waarin aandacht wordt besteed aan grenzen. Kindervriendelijk Bekend verschijnsel: grote zakenhotels die in de weekeinden zo goed als leeg blijven. Verschillende ketens doen daar wat aan door middel van speciale, goedkope arrangementen. Novotel ook. Onder de naam Kleintje Novotel is een brochure versche nen met 'kindvriendelijke arrangementen'. Belangrijkste nieuws daarin: twee kinderen onder de zestien jaar mogen gratis slapen zo lang ze hun intrek nemen op de kamers van de ouders. Het ontbijt kost ze ook niks en soms krijgt men nog korting op toe gangskaartjes voor attracties als De Efteling, Madurodam en de Floriade ook. Info: 020 - 646 55 01. N DOBBELSTEEN Élk, ÜZn Het ruige, maar tegelijk dikwijls ook lieflijke landschap van Donegal. Ierland is 'choosing for a real experience' De regen, of misschien beter de vermeende constante re gen, is waarschijnlijk de redding voor Ierland. Menig po tentiële toerist laat zich afschrikken. Het gevolg: grote horden gewapend met camera's en korte broeken lateh het groene eiland links liggen. Ze missen de heuvels be dekt met watervallen en lappen turf, de met gele lispel doorns en paarse rododendrons omgeven kronkelwegen, de eeuwenoude kastelen aan meren en de oak smelled salmon 'Gelukkig maar', denken de stille genieters die het eiland aan de Atlantische Oceaan inmiddels wel heb ben ontdekt. IERLAND ALLARD BESSE Londonderry en de pantser voertuigen op de brug over de rivier de Foyle zijn nauwelijks achtergelaten of de met road blocks gebarricadeerde grens post tussen Noord-Ierland en Ierland doemt op. Over een ak ker struinen vier zwaar bewa pende soldaten. Hun collega bij de grenspost, die nauwelijks de schoolbanken lijkt te zijn ont groeid, kijkt wantrouwend naar het verkeer dat de grens pas seert. De vorige avond was het weer raak. Het toneel was een pub in Belfast. Eén man werd dood schoten, twee vrouwen werden verwond. De strijd tussen de ka tholieken en de protestanten gaat voort. Victory to the... is er gekalkt op een viaduct, het laatste woord is nog net lees baar: IRA. De Irish Republican Army laat zijn sporen na. 'Wars don't win' hebben tegenstan ders van de burgeroorlog ge verfd op een muur van een ou de Noordierse boerderij. De barricades en het gevoel van dreiging worden na de grensovergang achtergelaten. De in de historie gevormde rust en openheid van Ierland wor den betreden. Slechts drie mil joen Ieren op 70.000 vierkante kilometer. Dat waren er ooit acht miljoen. Tot het midden van de vorige eeuw. Drie ach tereenvolgende jaren misluktè de aardappeloogst door de aardappelziekte. „Er was wel eten, zoals graan, maar dat werd hier door de Engelse over heersers weggehaald", zegt de Ierse chauffeur-gids Mike Two- hig. Veel Ieren stierven door de honger of zochten hun toe vlucht in Amerika. Ook de enorme eikenbossen die het eiland bedekten verdwe nen door export. Import van hout en tree-farming moeten het tekort aanvullen..Ireland is poor of trees", constateert Two- hig. Langs de weg staat een vrachtwagen uit het jaar nul. Where are all the trees gone?' staat op de zijkant van de wa gen te lezen. De bossen en Ieren lijken plaats te hebben gemaakt voor turf en gele lispeldoorn. Einde loos strekken zij zich uit over de Derryveagh Mountains, de Blue Stack Mountains en andere enorme heuvelruggen in de County Donegal in het ruige Noordwesten van Ierland. De watervallen van de rotswanden verworden tot talrijke riviertjes die de heide- en grasbodem doorkruisen. De drassige grond leent zich in het voorjaar nau- Eeuwenoude kastelen... welijks voor betreden. Ook de schapen, de zoge naamde black face mountain sheep, zoeken hun toevlucht tot de hoger gelegen stukken of tot de zogenaamde 'long acres', de kilometerslange drogere ber men langs de kronkelige bin nenwegen. De afgestoken en opgetaste turven midden in het kale landschap geven aan dat er jaargetijden moeten zijn dat de grond wel degelijk begaanbaar is. Voor mensen die afzondering zoeken zijn de rotsachtige heu vels te midden van het tiental len kilometers uitgestrekte en uitgestorven veenlandschap de plaats bij uitstek. De uitdruk king 'In the middle of nowheré moet uit Ierland komen. Zodra de gele gloed van de lispeldoorn langs de weg over gaat in het paars van rododen drons doemen de huizen en uit eindelijk de dorpen op. Uit schoorstenen kringelt zwart bruine rook. De geur verraadt het eindstation van het ge droogde veen. Enkele huizen zijn nog getooid met een rieten dak, witte muren en gele, rode of blauwe deurposten. Deze tra ditioneel Ierse woningen krijgen het stempel 'cottage Ook in het water van de me ren en rivieren langs de west kust laat de turfaarde haar spo ren na. Het zonlicht, afgewis seld door schaduw of regen uit wolken die voorbij snellen, ac centueert de witte koppen op de zwartgekleurde golven. Kas telen, zoals Glenveagh Castle aan de rand van het Lough Be- agh (Donegal) of meer zuidelijk gelegen Parke's Castle aan het Lough Gill (Sligo), completeren de onheilspellende aanblik van het zwarte water. Het gebied ten noorden van Lough Gill met als markant punt de 527 meter hoge berg Benbulben vormde een inspira tiebron voor Ierlands bekendste dichter/schrijver en Nobelprijs winnaar (1923) William Butler Yeats (1865-1939). Zijn graf is compleet met er boven cirke lende zwarte kraaien te bezich tigen op het kerkhof van Drum- cliff Church nabij de gelijknami ge plaats, zo'n acht kilometer ten noorden van de kustplaats Sligo. Na de straffe wind op de kan telen van het zeven tiende- Parke's Castle ten oos- Sligo is het goed bijko men in de beschutte Biddy's Bar van McRowans Stanford Village Inn in Dromahair. De warme whisky met citroen en kruidnagel brengt het lichaam in de juiste conditie voor het ge nieten van een nog die ochtend gevangen zalm,, Op enkele me ters achter de pub annex res taurant stroomt het voormalige woongebied van de vis voorbij. Voor de vele zalm- en forel vissers die in de Ierse meren en rivieren hun thuishaven hebben gevonden, is het woeste Ierse landschap een vertrouwde om geving. Gekleed in hun wateraf stotende barber type coat voelen zij zich in hun element, 's Avonds nadat zij hun zelf ge vangen en oak smelled salmon hebben verorberd, doen ze zich bij de open haard in hun scha pewollen truien te goed aan een glas Ierse Black Bush whisky. Erg lang hadden ze niet hoeven nadenken over hun keuze tus sen Ierland of de Mediterranee. „Just a question of choosing bet ween a sun tan and a real expe rience", zeggen de lofzangers. REISBOEKEN i den Dobbelsteen Ach, hoe eenvoudig lag de zaak vroeger. Je kocht je een 'Van Egeraat', een ANW- B-gids of een 'Dominicus' en je ging op reis. Er was niets anders. Maar toerisme ontwikkelde zich tot een booming busi ness en niets menselijks is de uitgever vreemd. Er viel geld te verdienen. Het ene reisboek was nog niet verschenen of het tweede, het derde en het tiende kwam daar alweer overheen. De toerist hoeft daar overigens niet rouwig om te zijn. Want de kwantiteit mocht dan stij gen; de kwaliteit werd als je goed zocht ook een stuk beter. Soms dank zij voortreffelijke vertalin gen (waarvan Insight en Nelles de expo nenten vormen): Een andere keer dank zij oorspronkelijk Nederlands werk Odyssee). Van deze drie zijn de Nelles- gidsen het goedkoopst, wat niet wil zeg gen dat ze een goedkoop voorkomen hebben. Integendeel, ook Egypte en Ca- lifornië (de twee deeltjes die zojuist ver schenen) zien er aantrekkelijk uit. Helde re lay-out, prachtige fotografie en platte gronden die de lezer een eerste indicatie verschaffen van waar hij zich bevindt. Voor het echte werk geven ze net als die in alle andere toeristische boeken natuurlijk onvoldoende houvast. Wat mij van de Nelles-Gidsen het meest bevalt is de strakke indeling die bij elk boekje exact hetzelfde is. Eerst ge schiedenis en cultuur, vervolgens een beschrijving van de toeristische (en niet- toeristische) highlights, daarna wat zij- stapjes in de vorm van korte door au- tochtone auteurs geschreven essays over nauw met het betreffende land betrok ken onderwerpen en ten slotte een aan tal pagina's praktische tips. Kortom: met een Nelles-Gids in de hand kom je (zon der iets te missen) door het hele land. Hetzelfde geldt trouwens voor de boekjes uit de Odyssee-reeks. Ze halen het qua uitvoering (er staan zelfs adver tenties in) niet bij die van Nelles, maar als het op de inhoud aankomt, kunnen ze de concurrentie makkelijk aan. Ster ker nog: ik vind ze prettiger, want per soonlijker geschreven. Trekkende door La Mancha en Andalusië lagen er vorige maand aanvankelijk vier toeristische boeken in het dashbordkastje. Drie daar van verdwenen al snel voor de rest van de vakantie in de koffer die van Odys see (Andalusië) bleek verreweg de beste en bleef liggen om constant te worden geraadpleegd. Met het zojuist verschenen deeltje Ier land zal het mocht het er ooit van ko men ongetwijfeld niet anders gaan. Maar dat er nu ook weer vakwerk is afge leverd, blijkt reeds na eerste schouwing. Veel informatie natuurlijk (je komt, om maar een voorbeeld te geven, bijna om in de Bed Breakfast-adressen), veel achtergrond, veel cultuur (korte autobio grafieën van befaamde Ierse schrijvers) en ook veel op het eerste gezicht irrele vante informatie. Maar mij kunnen ze daarvan niet genoeg opdienen. Als iets wat toevoegt aan mijn kennis van het Ierse volk dan is het wel het feit dat in 1985, vlak voor een referendum over echtscheiding, plotseling op 36 verschil lende plaatsen een knipogend, buigend dan wel wenkend Mariabeeld werd waargenomen. Het Odyssee-boekje Ier land rakelt dit verhaal weer eens op en het zijn juist dergelijke gebeurtenissen waarvan de meeste andere reisboeken stom genoeg geen melding maken. Nelles Guides, de boeken Egypte en Cali- fornië, uitgeverij Het Spectrum, prijs 29,90. Odyssee-reeks, Ierland, uitgeverij SUA, prijs 37,50. Gouden idee In eerste aanleg een gouden idee: maak een reisboek waarin de toerist tot uit den treuren wordt geïnformeerd over de goedkoopste transportmiddelen, cam pings, hotels, restaurants, cafés, disco's enzovoort en zo verder. Jaren geleden schreef de als uiterst secuur bekend staande Koen Aartsma voor uitgeverij Gottmer een paar boekjes in die geest, maar helaas de formule werkte niet. Koen had op zijn ontdekkingsreis z'n kont nog niet gekeerd of de bezochte kroegbaas die zijn glas bier eerst nog voor 2 mark uitventte, verhoogde de prijs schielijk tot 2,50. De met zo veel goeie bedoelingen opgezette serie werd na een deeltje of vier dan ook maar ge stopt. Maar zie, enige tijd geleden pakte Al- lert de Lange het idee maar weer eefis op. Of beter gezegd: het Duitse Hayit Verlag. De Lange kocht slechts de Neder landse rechten en verzorgde de vertaling. Een gok natuurlijk, want hoe lang blijven de prijzen in het beschreven land op het zelfde niveau. Niet lang, bleek tot nu toe. Twee keer zo'n Voordelig Reizen-boekje getest en twee keer geconstateerd dat de tekst al na een half jaar links en rechts was voorbij geraasd door prijsbewuste horecaffers. Adressen en telefoonnum mers klopten in de meeste gevallen nog wel, maar niet zelden moest toch wor den vastgesteld dat ook het met zo veel warmte beschreven etablissement reeds van de aardbodem was verdwenen. Kort geleden verscheen iri de Voorde lig Reizen-serie het deeltje Spanje en wie een beetje op de hoogte is van de prijs opjagende toestanden die zich op het Iberisch schiereiland afspelen of nog gaan afspelen (Sevilla, Madrid, Barcelo na) zal het boekje ongetwijfeld met enige achterdocht ter hand nemen. Een kleine, weinig representatieve steekproef daar om maar. Kost de goedkoopste kamer in Hotel La Colina in Salou (het telefoon nummer in het boekje klopt) nog steeds 30 gulden? Hartelijk gelach aan de ande re kant van de telefoon. ,,No compren- do". Dat had ik kunnen verwachten. Al vanaf 1965 wordt Spanje overstroomd door toeristen; geen Spanjool evenwel die op het idee komt naar aanleiding daarvan een talencursus te volgen. Maar, begrijp ik na wat gehaspel in Frans, Duits en Engels, voor minder dan 3000 peseta's (60 gulden) kun je er echt niet terecht. Zie je nou wel? Voordelig Reizen, Spanje, uitgeverij Allert de Lange, prijs 34,50 Snelle autoweg door Frankrijk Op of iets na 15 juni wordt in Frankrijk een nieuw stuk auto weg opengesteld, die voor de Nederlandse vakantieganger van groot belang kan zijn. Het betreft het 100 kilometer lange gedeelte Chalons - Troyes (A26). Auto-toeristen die vanuit Lille (Rijssel) naar het zuiden van Frankrijk moeten, kunnen door gebruik te maken van de nieu we autoweg de drukke en ge vreesde Périphérique rondom Parijs vermijden. Ze dienen daartoe bij Arras de Al (Lille - Parijs) te verlaten en de richting Reims (A26) te kiezen. Vandaar kan dan via Troyes en Chau- mont (A5) naar Beaune worden gereden. In die plaats moet dan weer worden gekozen voor de A6, richting Middellandse Zee. De afstand van het nieuwe tra ject is ongeveer gelijk aan die van de oude route Lille - Parijs - Lyon. Over de toltarieven is nog niets bekend, maar de verwach ting is dat voor de nieuwe weg aanmerkelijk meer moet wor den betaald dan voor Lille - Pa rijs dat een van de goedkoopste tarieven kent van heel Frankrijk. Doorlopende bagage- en reisverzekering Steeds meer verzekeraars'bie- den zogenaamde 'doorlopende reis- en bagageverzekeringen' aan. Deze oorspronkelijk voor zakenreizigers gemaakte verze keringen geven dekking gedu rende het hele jaar op elke plek van de aardbodem. Consumen tenverenigingen hebben uitge rekend dat het afsluiten van een dergelijke verzekering al lonend wordt als men meer dan drie of vier weken per jaar met vakan tie is en soms ook nog eens een dagje de grens oversteekt om Duitsland of België te bezoeken. Het voordeel van een doorlo pende verzekering is ook dat de verzekerde gedekt is voor onge vallen tijdens een wintersport reis. Bij een normale reisverze kering moet hiervoor een extra premie worden betaald. Busch Garden komt ook naar Europa Na Disney komt ook het bij Ne derlandse toeristen vrij populai re Busch Garden (Tampa, Flori da) naar Europa. De eigenaar van het pretpark, bierbrouwerij Anheuser-Busch heeft in het Spaanse Salou (niet ver van Tar ragona) een flink stuk grond ge kocht waarop onder meer een attractiepark, een golfbaan, ho tels en vakantiewoningen zullen worden gebouwd. Vlak na de zomervakantie zal de eerste paal de grond ingaan en de ver wachting is dat het in eerste in stantie 500 miljoen kostende project in 1995 zal worden ge opend. Reisbureaus ABN-AMRO verdwijnen Niet alleen de 350 reisbalies in de filialen van ABN-AMRO zul len worden gesloten, ook de vijf aparte reisbureaus van deze bank zullen - althans onder de naam ABN-AMRO - verdwijnen. Ze worden verkocht. Besprekin gen hierover worden binnen kort afgesloten. Tot de kandida ten zou zowel Holland Interna tional als Arke behoren, maar bij geen van beide partijen wenst men daarover verdere mededelingen te doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21