Onderzoek varianten raadhuis 'Ik wil net zo spelen als John de Wolf Geruchtmakende zaken markeren historie Kaagsociëteit Regio Leiden Samonn als zusterstad 6 ZATERDAG 20 JUN1199217 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (CHEF) MIEP DE GRAAFF LIESBETH 8UITINK ASTRID VAN DEN BERG WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-161419 Voormalige boerderij in Zweilandpolder 'Gouden Stek' voor Koninklijke Watersportvereniging De Kaag zijn tegen de verkoop appartementen. Grouwels Vastgoed mag volgens het nieuwe college voorstel acht appartementen per jaar verkopen. De firma moet de woningen voor 120.000 gulden aan de huur ders aanbieden. Als zij niet binnen zes maanden op het aanbod ingaan, komen an dere Voorschotenaren en economisch gebondenen aan de beurt. De kans dat buitenstaan ders een huis aan de Paga- ninidreef of het Schubert- plantsoen kunnen krijgen, is dus praktisch nihil, ook al omdat de nieuwe eigenaren het huis minstens vijf jaar zélf moeten bewonen. Onder deze voorwaarden gaat het CDA met de verkoop ak koord, vooral ook omdat Voorschotenaren nu de kans krijgen om tegen een relatief lage prijs een eigen huis te De PvdA, met inbegrip van wethouder M. Breunesse, vindt het echter kwalijk dat de huurwoningen dan niet meer ter beschikking van de gemeente staan. PvdA-raads- lid P. Dordregter meent dat de doorstroming van wo ningzoekenden in gevaar komt: „De huurprijs van 760 gulden is wel wat hoog, maar voor tweeverdieners zijn ze toch erg aantrekkelijk." Ook de andere progressie ve partijen wijzen de verkoop zeer beslist af. S. Harlaar van Groen Links meent dat huur woningen onder geen beding mogen worden verkocht en ook D66-woordvoerder E. BrusSee wil niet op het ver zoek van Grouwels Vastgoed ingaan. „De firma wist, dat er een kettingbeding aan de huizen vast zat en moet dit maar accepteren". De ge meenteraad moet eind juni een definitief besluit nemen over het plan. Braderie Zoeterwoude met 60 kramen zoeterwoude Aan de tweejaarlijkse braderie die op dinsdag 23 en woensdag 24 juni in Zoeterwoude wordt gehouden, nemen ruim zestig standhouders deel. Het Watertje tussen Schouten- brug en Bakkersburg is daardoor volledig bezet. Behalve dat kooplieden hier hun waren aan de man brengen, benutten de plaatselijke verenigingen de braderie ook om hun activiteiten onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Enkele trekpleisters op de markt zijn de oude ambachten en de kermis attracties voor de jeugd. De braderie wordt dinsdag om 19.00 uur geopend door burgemeester A. Houdijk en duurt op deze avond tot 22.00 uur. De dag daarop kunnen de bezoekers van 14.00 tot 22.00 uur op de markt terecht. Gids Voorschoten huis-aan-huis voorschoten De inwoners van Voorschoten krijgen volgende week een nieuw exemplaar van de gemeentegids thuisbezorgd. De bijgewerkte editie 1992/1993 geeft onder meer informatie over de gemeente en het gemeentebestuur, de plaatselijke vere nigingen en instellingen. De nieuwe gemeentegids is ook ver krijgbaar bij de balie van het raadhuis aan de Leidseweg 25. leiderdorp liesbeth buitink Leiderdorp gaat een steden band aan met het Slowaakse Samorin. De stad in het zuiden van Tsjechoslokawijke ligt vlak bij Wenen en is net als Leider dorp een forensengemeente. „Samorin is een gemeente waar iets lééft, er sprongen vonken over, er is spirit', verklaart Jan- neke Houdijk namens de Werk groep Stedenband. In oktober wil de werkgroep een delegatie uit de stad in Leiderdorp ont vangen. „Dan moet de steden band daadwerkelijk van de grond komen." De werkgroep bezocht tijdens de Hemelvaartvakantie drie ge meenten in Tsjechoslowakije die in aanmerking kwamen voor een stedenband. Ze beoor deelde de zuidelijke stad Duna- jska Streda als 'levensloos, saai en vormelijk'. „Een duidelijk doel ontbrak daar. Ze zitten nergens mee, zijn nergens mee bezig." Dolny Kubin, aan de Poolse grens, ligt te ver weg voor een stedenband met Lei derdorp. Houdijk: „Het is een echte toeristenplaats, een mooi stadje met een oud centrum. Maar die gemeente heeft al drie contacten in Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Dat gaf voor ons de doorslag om uiteindelijk voor Samorin te kiezen." Samorin is volgens de werk groep de ideale partner voor Leiderdorp. Net als de Zuidhol landse plaats protesteert Samo rin bij de overheid tegen een groot project. Kent Leiderdorp de dreigende komst van de ho gesnelheidstrein (TGV), Samo rin strijdt tegen een stuwmeer op de grens met Oostenrijk en Tsjechoslowakije. „Het milieu rond Samorin wordt daardoor ernstig be dreigd", weet Houdijk. „Omdat er achter het stuwmeer minder" water door de Donau stroomt, wordt de watervervuiling groter. De kwaliteit van het drinkwater wordt daardoor minder en het heeft ook invloed op de land bouw. En Samorin is voorna melijk agrarisch. Er is dan ook veel belangstelling voor onze milieubeweging in Nederland. Hoe strijden wij tegen dergelijke prestige-objecten van de over heid?" Ook op andere terreinen kun nen Samorin en Leiderdorp er varingen uitwisselen. Houdijk: „Ze zijn daar zeer geïnteres seerd in het gescheiden ophalen van het afval en vooral hoe je de bevolking zo ver krijgt. En on danks dat het een kleine ge meente is van 12.000 inwoners, zijn er allerlei verenigingen. Ze hebben een cultuurpaleis, sportclubs en een muziekschool met koren en volksdansgroe pen. We denken aan samenwer kingsprojecten, mensen kunnen over en weer stage lopen en we kunnen uitwisselingen organi seren tussen belangen- en be roepsgroepen. We kunnen ze zelfs misschien steunen in hun strijd tegen de stuwdam." Zoals Leiderdorp zich richt op Leiden, zo heeft Samorin de buurgemeente Bratislava. „Het is. echt een klein dorp met een oude wijk die nodig moet wor den gerenoveerd. Maar daar is geen geld voor. Er is ook een oude synagoge. Die wordt niet meer gebruikt, maar is wel aan een opknapbeurt toe. Ik zou zelf graag iets vanuit Leiderdorp on dernemen voor die synagoge", aldus Houdijk. De werkgroep wil een steden band die niet allen op ambtelij ke contacten rust. „We weten nog niet hoe zij het gaan opzet ten, maar onze werkgroep is echt breed. We hopen op aller lei uitwisselingen, zowel ambte lijke als van verenigingen, scho len en clubs. Dat moet in okto ber goed van de grond komen." Oegstgeest schakelt onafhankelijk bureau in Een onafhankelijk adviesbureau gaat zich buigen over vijf mogelijkheden voor een nieuw of aangepast raadhuis in of buiten het centrum van Oegstgeest. Het is de be doeling dat het bureau in het onderzoek precies aangeeft wat de voor- en nadelen van de verschilende varianten zijn. Ten slotte jnoet één 'voorkeursmodel' uit de bus rol len. De vaste jaarlijkse onderhoudskosten van het nieuwe onderkomen spelen daarbij een doorslaggevende rol. Dit blijkt uit een voorstel van het college van burge meester en wethouders. oegstgeest maken. De plaats van een ver- caroline van overbeeke nieuwd raadhuis houdt ook de gemoederen van de omwonen- De gemeenteraad praat al jaren den van het Wilhelminapark over de verschillende plannen bezig. Zij zijn bang dat nieuw- voor een groter, beter en goed- bouw in het park 'het karakte- koper gemeentehuis, maar ristieke karakter en de authen- heeft nog geen keus kunnen tieke sfeer' van het gebied aan tast. Het adviesbureau moet nu een objectief eindoordeel ge- Tijdens de laatste gemeente raadsvergadering, op 4 juni,, bleek dat de meerderheid van de raad tegen een onderzoek is dat alleen de mogelijkheden on derzoekt van nieuwbouw aan de Lijtweg. Alle fracties willen eerst meer informatie over de andere alternatieven voor een raadhuis. Daarom hebben B en W een onafhankelijk adviesbu reau ingeschakeld. De offerte voor het onderzoek wil het col lege van B en W uiterlijk aan het eind van de maand in zijn bezit hebben. De mogelijkheden die het bu reau onder de loep moet nemen zijn: het huidige raadhuis hand haven in het Wilhelmiiïapark en daaraan nieuwbouw vastplak ken. De begane grond van het gemeentehuis wordt dan voor bezoekers afgesloten en hele maal ingericht als kantoorruim te. Er kan dan een ondergrond se verbinding worden gemaakt met andere delen van het ge meentehuis. Een tweede moge lijkheid is alles onderbrengen in de te verbouwen Jelgersmakli- niek. Het huidige raadhuis wordt dan alleen nog gebruikt als vergader- en trouwruimte. De derde optie is het huidige raadhuis renoveren en daar naast een deel van de gere noveerde Jelgersmakliniek in gebruik nemen. De rest van de 'Jel' kan dan worden verhuurd aan derden. Ten slotte moet het adviesbureau zich buigen over de mogelijkheden voor nieuw bouw aan de Lijtweg, al dan niet samen met de bibliotheek in één onderkomen. Het college van B en W wil de bewoners in september tijdens twee informatiebijeenkomsten informeren over de uitkomsten van het onderzoek. Eind sep tember kan de uitkomst in de commissievergaderingen wor den besproken. De raad kan vervolgens een besluit nemen. Dinsdagavond praat de com missie algemene en bestuurlijke aangelegenheden over het voor stel om een adviesbureau in te schakelen. Huurflats alleen verkopen aan bewoners Vier flatgebouwen aan de Pa- ganinidreef en aan het Schu- bertplantsoen in Voorscho ten mogen door de nieuwe eigenaar aan de bewoners worden verkocht. De gi meente had bij de bouw i 1964 bepaald dat de in totaal 91 appartementen moesten worden verhuurd. Deze verplichting gold ook voor eventuele nieuwe eige naren van het complex en was vastgelegd in het zoge heten kettingbeding. On langs bleek dat het college van B en W de nieuwe eige naar, Grouwels Vastgoed bv, deze verhuurplicht niet meer wil opleggen. Het college voorstel kan rekenen op de steun van WD en CDA, maar PvdA. D66 en Groen Links Leiderdorper Ronald Emmen geselecteerd voor Paralymisch zaalvoetbalteam sel. De bekende koepelzaal, ge sticht in 1932, moest de ergste ruimtenood opvangen. Dankzij een legaat van erelid L. Doedes kon eind jaren veertig een nieu we zaal worden gebouwd. In 1960 verrezen er kleedkamers en toiletten. Nog geen vijf jaar geleden werd het hele complex weer grondig opgeknapt en ge moderniseerd. Het geld daar voor was afkomstig uit een obli gatielening van 1,4 miljoen, die de vereniging met haar eigen le den is aangegaan. Afgelopen seizoen ten slotte kreeg de Kaagsociëteit een aansluiting op aardgas. De vereniging heeft de Kaagsociëteit tot in de jaren ze ventig zelf geëxploiteerd. De be heerder was in dienst van 'Dé Kaag'. Vanaf 1946 zou dat de cennia lang één en dezelfde fi guur zijn, gerant G.A.M. Nater. Na zijn vertrek in 1972 brak een periode aan van steeds wisse lende pachters. Met de komst van Jan Bakker in 1988 lijkt de sociëteit in dat opzicht weer in rustiger vaarwater terecht te zijn gekomen. leiderdorp liesbeth buitink 'Meedogenloos maar eerlijk' wil hij zijn, net als zijn grote idool John de Wolf. De 20-jarige Lei derdorper Ronald Emmen is ge selecteerd voor het Nederlandse zaalvoetbalteam dat in septem ber naar de Paralympics in Ma drid wordt uitgezonden. De Olympische Spelen voor gehan dicapten kennen dit jaar voor het eerst ook een competitie voor verstandelijk gehandicap ten. „We winnen de gouden medaille", hoopt Ronald. De grote foto van Ronald met Feyenoord-verdediger John de Wolf is het eerste dat opvalt in zijn kamer aan het Nievaartpad. Op tafel ligt een plakboek dat letterlijk bol staat van de artike len en foto's van 'Het Beest'. „John de Wolf is mijn grote voorbeeld, hij is echt een kanjer. Zijn spel ligt me wel: hij is mee dogenloos, maar eerlijk. Ik wil net zo spelen als hij. Ik hoop dat ze in Madrid ook een beetje bang zijn voor mij. Als ik in het veld sta, ben ik heel fanatiek." Aan de zaalvoetbalcompetitie voor verstandelijk gehandicap ten doen ongeveer 25 landen mee, waaronder Duitsland, En geland, Brazilië, Argentinië en gastland Spanje. De landen spe len in poules, waaruit de halve finalisten en uiteindelijk de fi nalisten worden geselecteerd. Het Nederlandse team moet voor het eerst uitkomen op 16 september, maar het nog niet bekend met welke landen Ne derland de poule deelt. Een De Kaagsociëteit in de War- mondse Zweilander polder is dit weekeinde op de kop af 75 jaar pleisterplaats van de ko ninklijke watersportvereniging 'De Kaag'. Maar ook niet-water- porters weten het gebouw met de markante, witte starttoren tegenwoordig te vinden, al is het voor hen slechts via het pontje van boer Van Schie vanaf de Leidse Zijldijk bereikbaar. De eerste vermelding van de huidige sociëteit dateert al uit 1687, toen de schout van War mond met de chirurgijn het lijk van een in het Zwei land ver dronken man schouwde in de toenmalige herberg. De water sportvereniging liet er in 1917 het oog op vallen. 'De Kaag' zat als net beginnende vereniging dringend verlegen om een 'pied a terre' voor de eveneens nog in de kinderschoenen staande Kaagweek. Eén van de leden, ir. J.C. van Hoolwerff, kocht het boerderijtje plus 2765 vierkante meter grond toen maar voor ei gen rekening, in de wetenschap voor die 450Q gulden een 'gou den stek' in handen te hebben. Al op 16 juni 1917, vrij snel na de aankoop, werd de Kaagsocië teit in gebruik genomen en een jaar later kon de eerste Kaag- week er zich afspelen. Het eve nement zou uitgroeien tot een zeilfeest dat eind jaren dertig tot iiï de verste uithoeken van het land bekendheid genoot. De so ciëteit zou steeds veelvuldiger het'centrum van het vermaak Uitspattingen De watersporters lieten zich er het bier na de wedstrijden goed smaken. De feestelijkheden wil den nog wel eens ontaarden in uitspattingen en vechtpartijen. In Warmond keek niemand daar op een gegeven moment nog van op. Het landsbestuur daarentegen deed dat wèl. His torisch zijn de Kamervragen die er in 1933 over het reilen en zei len op de soos werden gesteld: of het de minister bekend was dat het er aan de Kaag zeden- loos aan toeging? Na dat voorval werd er in de Warmondse ge meentelijke verordening opge nomen dat het 's nachts verbo den was voor 'personen van beiderlei kunnen in één tent te verblijven'. Deze geruchtmakende affai res ten spijt zouden tal van be kende mensen in die tijd de soos bezoeken. Prinses Juliana vierde het 25-jarig jubileum in 1935 mee. Lord Baden Powell, wereldwijd de grote man achter de scouting oftewel de padvin derij, liet zijn gezicht er twee jaar later zien. FGapstuk was na tuurlijk het jacht van de in Lei den studerende Beatrix. Dat zou jarenlang een plekje in de vere nigingshaven krijgen en de prinses wist de Kaagsociëteit dus wel degelijk te vinden. Primitief was het die jaren al lemaal nog wel in en om de soos. Drinkwater moest (tot de jaren vijftig) met een schuitje worden aangevoerd. Zowel de postbode als de bakker deden de soos dagelijks per roeibootje aan. De verlichting bestond uit petroleumlampen en kaarsen, het menu werd klaargemaakt op een groot kolenfornuis. De toiletten bevonden zich buiten in een schuurtje. Maar aan stijl zou het in die vooroorlogse ja- fen niet ontbreken. In die tijd werden de gasten op het terras door gerokte obers bediend. Er is in die 75 jaar heel wat aan dp Kaagsociëteit gesleuteld, ver bouwd en uitgebreid. Zo ver- Zo zag de Kaagsociëteit er omstreeks 1925 uit. In de loop van 75 jaar ving de huidige betonnen start- s er driftig aan het boerderijtje van toen gesleuteld. archieffoto toren in 1921 een houten bouw- De Kaagsociëteit anno 1992. Ook niet-watersporters weten het gebouwtje met de witte starttoren via het pontje van boer Van Schie te vinden. foto wim dijkman gaan naar Madrid zijn geselec teerd op hun conditie en tech niek. Maar ze kijken ook of je de druk aankunt en of je sociaal bent." Leiderdorper Ronald Emmen: „Als ik in het veld sta, ben ik heel fanatiek." foto jan holvast zaalvoetbalteam bestaat uit een spits, twee middenvelders, twee verdedigers en de keeper. Op de bank in Madrid zitten nog eens vier reservespelers. Ronald staat, net als zijn idool, in de verdeding. Ronald is in het dagelijks le ven conciërge bij het onderwijs bureau Hollands-Midden. „Ik speel normaal gesproken bij UVS in de Leidse Hout. We heb ben daar een ploeg G-voetbal- lers, dat is geïntegreerd voetbal van verstandelijk gehandicap ten bij een gewone voetbalclub. We zijn dit seizoen tweede ge worden en gepromoveerd naar de hoogste divisie van G-voet- bal." In eerste instantie werden 70 Nederlandse G-voetballers uit genodigd voor trainingskam pen. „Daar liepen een paar scouts rond om de selectie te bepalen. Er vielen er steeds weer een paar af... dat was zeker spannend. De tien die mee In mei hoorde Ronald dat hij naar Madrid zou worden uitge zonden. ,,'s Avonds werd in Zeist bekend gemaakt wie mee mocht naar de Paralympics. We moesten om de beurt bij de bondscoach komen om onder vier ogen te horen of we wel of niet bij de selectie zaten. De mensen die niet mee mochten werden opgevangen door de as sistent-coach. Maar ik mocht mee! Ik was er stil van. Ik blijf wel nuchter, maar ik kijk ook ontzettend naar Madrid uit." De selectie vertrekt op 13 sep tember naar de Spaanse hoofd stad. „Behalve de spelers en de coaches gaan er ook fysiothera peuten, trainers en teambege leiders mee. Ze zijn een Oly- pisch dorp aan het bouwen en daar mogen alleen de deelne mers komen", zegt Ronald niet zonder trots. De finale wordt op 23 september gespeeld. Dat Ne derland een van de finalisten is staat voor de Leiderdorper bui ten kijf. Hij hoopt op goud, hoe wel hij beseft dat het Neder landse team in het nadeel is. „Wij zijn de underdog. Alle an dere landen zijn al maanden aan het trainen en daardoor hebben wij een achterstand. Maar als we uitgaan van onze eigen kwaliteiten kunnen we heel ver komen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17